Slanje radnika na rad u inostranstvo

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
tzman

Slanje radnika na rad u inostranstvo

Post by tzman » 13/11/2017 18:13

Ukratko ja i prijatelj smo dobili ponudu od vlasnika jedne veće firme u Njemačkoj (pod većom firmom mislim na to da je imala dobit u 2016 preko 700 miliona € ) da otvorimo firmu u BiH koja bi obučavala i slala ljude na rad u njegovoj firmi na duži period.Prijatelj u ovoj firmi radi 2 godine i kaze da je poslodavac oduševljen radnicima iz BiH.
Firma bi u početku zapošljavala 50-80 ljudi

E sad me interesuje:
- Plata bi bila između 2000€ i 2500€ - da li se dio ovog novca uplaćuje kao naknada za ino rad,topli obrok... ili se na cjelokupan iznos plaćaju doprinosi
- Da li je moguće za BiH firmu da za radnika dobije vizu za rad na godinu ili više i koliko traje procedura dobijanja ovog tipa vize.

victom

Re: Slanje radnika na rad u inostranstvo

Post by victom » 14/11/2017 00:56

tzman wrote:Ukratko ja i prijatelj smo dobili ponudu od vlasnika jedne veće firme u Njemačkoj (pod većom firmom mislim na to da je imala dobit u 2016 preko 700 miliona € ) da otvorimo firmu u BiH koja bi obučavala i slala ljude na rad u njegovoj firmi na duži period.Prijatelj u ovoj firmi radi 2 godine i kaze da je poslodavac oduševljen radnicima iz BiH.

E sad me interesuje:
- Plata bi bila između 2000€ i 2500€ - da li se dio ovog novca uplaćuje kao naknada za ino rad,topli obrok... ili se na cjelokupan iznos plaćaju doprinosi
- Da li je moguće za BiH firmu da za radnika dobije vizu za rad na godinu ili više i koliko traje procedura dobijanja ovog tipa vize.
samo da sumiram, da vidim da li sam dobro razumio....

Firma u Njemačkoj, koja je imala dobit preko 700 miliona €, hoće da otvori firmu u BiH i da šalje radnike gore na obuku. Zanima ih da li se plaćaju puni doprinosi, dok je radnik gore na obuci u Njemačkoj. A tebe se zadužili da to sve ispitaš na klix forumu ?

Image
Last edited by victom on 14/11/2017 01:00, edited 3 times in total.

victom

Post by victom » 14/11/2017 00:57

mogul se ja tu ubaciti. Čime se bavi firma ?
I nakon obuke, jel se radnici vraćaju nazad da rade u BiH ?

tzman

Post by tzman » 14/11/2017 14:02

victom wrote:
tzman wrote:Ukratko ja i prijatelj smo dobili ponudu od vlasnika jedne veće firme u Njemačkoj (pod većom firmom mislim na to da je imala dobit u 2016 preko 700 miliona € ) da otvorimo firmu u BiH koja bi obučavala i slala ljude na rad u njegovoj firmi na duži period.Prijatelj u ovoj firmi radi 2 godine i kaze da je poslodavac oduševljen radnicima iz BiH.

E sad me interesuje:
samo da sumiram, da vidim da li sam dobro razumio....

Firma u Njemačkoj, koja je imala dobit preko 700 miliona €, hoće da otvori firmu u BiH i da šalje radnike gore na obuku. Zanima ih da li se plaćaju puni doprinosi, dok je radnik gore na obuci u Njemačkoj. A tebe se zadužili da to sve ispitaš na klix forumu ?

Image
Nisi dobro razumio :)

Ja i prijatelj otvaramo firmu i fakturišemo usluge naših radnika njegovoj firmi.On nema nikakve veze sa firmom u BiH osim što ćemo biti vezani ugovorom da naša firma obavlja njegove poslove servisiranja i sklapanja gotovog proizvoda na terenu.Tehnički slično onome što rade firme iz Slovenije preko kojih naši idu u Njemačku da rade.

Razlozi zbog kojih ta firma iz Njemačke želi poslovati na ovaj način:

- Manjak radne snage u Njemačkoj
- Naši ljudi su se pokazali kao super radnici
- Nagli rast poslovanja firme i potreba za velikim brojem radnika
- Zaposlenici nakon dobijanja stalne vize često napuštaju firmu nakon što je uloženo mnogo u njihovu obuku
- Smanjenje papirologije i traženja radnika van teritorije Njemačke

Ova firma proširenjem svojih kapaciteta treba do kraja 2018 godine još najmanje 300 terenskih radnika koje kako su naveli nemogu naći
victom wrote: mogul se ja tu ubaciti. Čime se bavi firma ?
I nakon obuke, jel se radnici vraćaju nazad da rade u BiH ?
Obuka bi se vršila u BiH, nakon završene obuke dobija se Njemački certifikat.
Nakon obuke radnici se šalju u Njemačku gdje imaju plaćen prevoz i smještaj sve dok su u Njemačkoj.

U početku bi trebalo 50-80 radnika a poslije i do 300.

Firma se bavi izradom,postavljanjem i održavanjem kontrolnih kućica i sanduka pored pruga za brze vozove i pokriva 70% teritorije Njemačke.

Post Reply