Slanje pracenog pisma van BIH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
choxnox

Slanje pracenog pisma van BIH

Post by choxnox » 10/05/2018 15:20

Interesuje me da li neko ima iskustva sa slanjem obicnog pisma (tezine do 20g), ali sa brojem za pracenje posiljke na odrediste van BIH (u mom konkretnom slucaju Turska) i to putem BH Poste? Na stranici BH Poste ima kalkulator troskova, ali mi nije jasno koja od ponudjenih opcija podrazumijeva i broj za pracenje posiljke u medjunarodnom prometu (ako uopce i podrazumijeva).

drndalo
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Slanje pracenog pisma van BIH

Post by drndalo » 10/05/2018 23:16

Teoretski, preporuceno pismo se prati putem broja i bar koda...

Prakticno, mozes okaciti macku o rep to pracenje... I kad radi, vidis samo da je zadnji put neko taj bar-kod skenirao dan nakon tvog slanja u npr. Bec-u ili Frankfurt-u... Daljeg skeniranja nema...

Preporuka sa povratnicom (onaj rozi karton) ti se vrati s pecatom prijemne poste i datumom urucenja na njemu, te potpisom primaoca... Ali je samo pracenje limitirano isto kao i obicno...

choxnox

Post by choxnox » 11/05/2018 08:49

Preporuceno sam slao unutar BIH i u principu se dobije "broj za pracenje" koji nicemu ne sluzi jer s njim nije moguce pratiti posiljku. Sto se tice povratnice i to bi mi posluzilo cisto da budem siguran da li je i kada pismo stiglo na odrediste.

Dope_Man

Post by Dope_Man » 11/05/2018 09:54

Nedavno sam slao nekih par dokumenata kao preporuceno pismo, standardna koverta ali sa tim brojem za pracenje. Slanje je bilo za Poljsku i kostalo je 7,40 KM, tezina 28g.

E sto se tice pracenja.. nakon par dana kad smo provjerili pismo je doslo do Turske, zadnji podatak koji se mogao ucitati na stranici BH Poste, i koji je ostao tamo i do danas (upravo provjerio), je da je pismo u Turskoj ubacevno u vrecu za izvoz. Inace islo je ovako:

22. - predato pismo
23. - otpremljeno
24. - dolazi u Tursku
26. - nesto se desava u Turskoj
27. - ubacuje se u vrecu za izvoz u Turskoj

I to je to, poslije toga nista. Nakon sto se prijateljica zaganjala sa poljacima kojima je slala, uspije preko njihove poste nakon skoro 2 sedmice skontati da je stiglo kod njih pismo nekad, ali zbog nekakvih strajkova il sta vec je kasnilo sa predajom na finalnu adresu. Ali nesto prilicno dugo je trebalo i dok je doslo do njihove poste. Na lijevoj stranici: https://trackitonline.org smo kasnije nasli podatke:

8. - doslo u postu u PL
12. - pripremljeno, poslato i dostavljeno na konacnu adresu.

Zanimljivo da na stranici BH Poste nema ovih, a ima na toj lijevoj stranici (gdje takodjer imaju i ovi raniji podaci od BiH do Turske).

Zasto je tako, nemam pojma, uglavnom cijelo iskustvo mi nije bas djelovalo pouzdano, a pogotovo ne brzo, i da moram nesta slazi za sebe vjerovatno bih gledao neke brze poste ili nesta tako, sta vec imamo od opcija.

choxnox

Post by choxnox » 11/05/2018 10:15

Jel se taj broj za pracenje u ino prometu dobije standardno ono kada saljes kao "preporuceno" (pocinje sa RF)?

Dope_Man

Post by Dope_Man » 11/05/2018 14:57

Kod mene je iz primjera gore bio RR

Post Reply