Slanje paketa iz BiH u njemačku

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
liyf
Posts: 1395
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#1 Slanje paketa iz BiH u njemačku

Post by liyf »

Vozdra raja. Valjda je ovo tema za to, jedno pitanje. Slao bih jedan paket težine oko 700g-2kg iz Sarajeva u njemačku, trebao bi ga poslati oko 5. Juna, da stigne oko 20. Juna, zna li neko koje su cijene i preko koje pošte je najbolje slati?
profatr
Posts: 448
Joined: 23/07/2016 07:01

#2 Re: Slanje paketa iz BiH u njemačku

Post by profatr »

Najjeftinije i najbrže autobusom.
User avatar
kabal1337
Posts: 8582
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#3 Re: Slanje paketa iz BiH u njemačku

Post by kabal1337 »

imas na kalulatoru bh poste, izracun bude poprilicno tacan. Mislim da te nece izaci ispod 100 KM
Brzo ide ako odaberes avionski prevoz, ali njemacka carina moze zadrzati paket na provjeri ( dok dodje na red, i zna se oduziti ako ima puno posiljki)
tako da bus ti je najbrzi

EDIT;
za 2 kg i avionski prevoz ti je 90 KM
Last edited by kabal1337 on 27/05/2024 19:08, edited 1 time in total.
kB27
Posts: 1559
Joined: 17/02/2016 17:46

#4 Re: Slanje paketa iz BiH u njemačku

Post by kB27 »

56KM po kalkulatoru cijene na posta.ba

Da, kao sto rece kolega, niti mozes birati niti ti oni mogu garantovati vrijeme isporuke. Ako je roba od vrijednosti i na carini im bude zanimljivo, moguce da idu i dodatni troskovi za primaoca ili da cak uopce ne dozvole uvoz.

Zato je autobus zakon za slicne stvari, makar pocastio vozace sa istim ili vecim iznosom od toga.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2665
Joined: 18/03/2015 01:36

#5 Re: Slanje paketa iz BiH u njemačku

Post by Mea_parvitas »

Vrijeme je da i iz ovog sela mozes normalno poslati paket negdje u Evropu. Slanje DHL-om iz Njemacke u Francusku kosta 10ak eura, a npr unutar cijele Njemacke 5 Eura. Ne znam u cijim je ovo rukama, ali je cijena sramotno velika.
User avatar
kabal1337
Posts: 8582
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#6 Re: Slanje paketa iz BiH u njemačku

Post by kabal1337 »

Mea_parvitas wrote: 27/05/2024 19:08 Vrijeme je da i iz ovog sela mozes normalno poslati paket negdje u Evropu. Slanje DHL-om iz Njemacke u Francusku kosta 10ak eura, a npr unutar cijele Njemacke 5 Eura. Ne znam u cijim je ovo rukama, ali je cijena sramotno velika.
Kod nas i ne smijes pogledati cijenu za dhl i sl. hahahaha

nekih 20 tak KM su nasi izvozni carinski troskovi.
kB27
Posts: 1559
Joined: 17/02/2016 17:46

#7 Re: Slanje paketa iz BiH u njemačku

Post by kB27 »

Samo imajte u vidu da je kod nas DHL sinonim za "tacno, precizno, pravovremeno, sirom svijeta za 72 sata" i slicno, i da je zbog toga Boze sacuvaj skupo.

Poslati unutar Njemacke DHLom je isto kao poslati unutar BiH BHPostExpress-om. Nije to nikakva "specijalna" usluga kao sto je kod nas DHL "specijalan" jer ne nudi Economy varijante. Unutar Njemacke moze se desiti da isporuka traje 5 dana DHL-om dok domace poste skoro svake dvije tacke unutar BiH povezuju unutar 24 sata, po osnovnoj cijeni. Tamo vani mnogo toga poslanog DHL-om zapravo bude isporuceno od strane "obicne poste".

Ovdje govorim o paketima sa robom, ne nekim specijalnim uslugama slanja dokumenata, pasosa, novca, i slicno.


Helem, 50 KM (cestovno) ili 56 KM (avion) paket za Njemacku iz BiH mi ne zvuci skupo u poredjenju sa onim koliko gule domace komercijalne "brze poste". Skoro svi osim BHposta, HP Mostar, Poste Srpske uzimaju 15-20KM za posiljke unutar BiH.
Karikaturist
Posts: 4135
Joined: 20/12/2020 10:03

#8 Re: Slanje paketa iz BiH u njemačku

Post by Karikaturist »

Avion ti nije opcija ni pod razno, to je premali paketic da se miksa na uldove sa velikim teretom.
Vidi imaju li ovi Kantici Bundavice i Halilovici kakve opcije i zelje da ti to povuku, to je najbezbolnije rjesenje.
User avatar
Quaresma
Posts: 6769
Joined: 19/07/2010 16:37

#9 Re: Slanje paketa iz BiH u njemačku

Post by Quaresma »

Mea_parvitas wrote: 27/05/2024 19:08 Vrijeme je da i iz ovog sela mozes normalno poslati paket negdje u Evropu. Slanje DHL-om iz Njemacke u Francusku kosta 10ak eura, a npr unutar cijele Njemacke 5 Eura. Ne znam u cijim je ovo rukama, ali je cijena sramotno velika.
ja sam neki dan za mali paketic iz njemacke dhl-om platio 9 eura dostavu.

ne razumijem zasto su kod nas cijene nebeske.
liyf
Posts: 1395
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#10 Re: Slanje paketa iz BiH u njemačku

Post by liyf »

Karikaturist wrote: 27/05/2024 21:15 Avion ti nije opcija ni pod razno, to je premali paketic da se miksa na uldove sa velikim teretom.
Vidi imaju li ovi Kantici Bundavice i Halilovici kakve opcije i zelje da ti to povuku, to je najbezbolnije rjesenje.
jel to legalno(poglupo pitanje malo al eto), i pod dozvolom firme?
liyf
Posts: 1395
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#11 Re: Slanje paketa iz BiH u njemačku

Post by liyf »

Quaresma wrote: 28/05/2024 23:37
Mea_parvitas wrote: 27/05/2024 19:08 Vrijeme je da i iz ovog sela mozes normalno poslati paket negdje u Evropu. Slanje DHL-om iz Njemacke u Francusku kosta 10ak eura, a npr unutar cijele Njemacke 5 Eura. Ne znam u cijim je ovo rukama, ali je cijena sramotno velika.
ja sam neki dan za mali paketic iz njemacke dhl-om platio 9 eura dostavu.

ne razumijem zasto su kod nas cijene nebeske.
paket istog tipa koji ja saljem iz belgije u njemacku je kostao 20eur za transport, tako da i nije puno 56KM za 6-9 dana
kB27
Posts: 1559
Joined: 17/02/2016 17:46

#12 Re: Slanje paketa iz BiH u njemačku

Post by kB27 »

Quaresma wrote: 28/05/2024 23:37
Mea_parvitas wrote: 27/05/2024 19:08 Vrijeme je da i iz ovog sela mozes normalno poslati paket negdje u Evropu. Slanje DHL-om iz Njemacke u Francusku kosta 10ak eura, a npr unutar cijele Njemacke 5 Eura. Ne znam u cijim je ovo rukama, ali je cijena sramotno velika.
ja sam neki dan za mali paketic iz njemacke dhl-om platio 9 eura dostavu.

ne razumijem zasto su kod nas cijene nebeske.
Jesi ti narucio/platio uslugu slanja kod DHL-a ili posiljaoc (online kupovina, pa prodavnica ti poslala DHL-om)?
User avatar
Quaresma
Posts: 6769
Joined: 19/07/2010 16:37

#13 Re: Slanje paketa iz BiH u njemačku

Post by Quaresma »

Online placeno prodavnici, pa onda prodavnica poslala preko dhl.a

Ovo je do sada najjeftinije sto sam mogao proci iz Njemacke. Generalno u Europi je bolesno skup shipping.


Evo recimo uzimao sam neke robe iz b&hphotovideo, a prodavnica u njujorku i 13$ shipping.
kB27
Posts: 1559
Joined: 17/02/2016 17:46

#14 Re: Slanje paketa iz BiH u njemačku

Post by kB27 »

Quaresma wrote: 29/05/2024 11:33 Online placeno prodavnici, pa onda prodavnica poslala preko dhl.a

Ovo je do sada najjeftinije sto sam mogao proci iz Njemacke. Generalno u Europi je bolesno skup shipping.


Evo recimo uzimao sam neke robe iz b&hphotovideo, a prodavnica u njujorku i 13$ shipping.
Da, to je dosta drugacija situacija jer je prodavnica ugovoreni korisnik i ima daleko povoljnije cijene nego ti ili ja koji saljemo jednom godisnje. Cak i kod nas sve privatne brze poste se vrte oko 18-20KM za dostavu unutar BiH, a za ugovorene korisnike to ide na 12, 10, 8 KM ili cak nije ako nije otkupna posiljka.

A takodjer i prodavnice znaju dijelom pokriti troskove transporta, posebno za medjunarodne kupce, jer znaju da takvi kupci nece raditi povrat, sve je unaprijed placeno i nema nikakvog rizika, itd. Npr. ako je unutar DE postarina 6EUR i oni daju besplatnu dostavu njihovim kupcima, nema nikakvog razloga da tebi kao internacionalnom ne plate barem toliki dio medjunarodne postarine.


Reference radi, sto se Evrope tice, ja nekad narucujem iz UK ili Belgije, kada ide obicnom postom kosta cca. 30KM (+8.5KM sto naplate nasi lihvari po paketu). Najobicnija posta, nekad putuje 10 dana nekad 70, sa brojem za pracenje ali bez ikakvih garancija za vrijeme urucenja. Takodjer nemam pojma koja je stvarna cijena transporta, odnosno sa koliko prodavnica ucestvuje.
Post Reply