Skraćenje casova tokom ramazana

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4891
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#676 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by Tvrtko II Kotromanić »

piupiu wrote: 04/04/2023 09:02
Tvrtko II Kotromanić wrote: 04/04/2023 04:05

Ne bih se rugao običajima druge vjere :bih:
Pa ne rugaj se, niko to od tebe i ne traži. :mrgreen:

Šalim se. Inače, isto kao i farbanje jaja, kupovanje malih pilića za Uskrs, čokoladni zečevi, potraga za jajima sakrivenim po bašti, Jurjevo, Saturnalije koje postadoše Božić i Befana na metli koja donosi djeci poklone (il' je Djed Mraz ili su tri kralja koji darivaju Isusa?)... i ovaj je običaj stariji od kršćanstva i vezan je za obilježavanje teofanije antičkih bogova. U narodu vele da se na ovim okupljanjima u prošlosti proricala i sudbina, kako to već ide kod nas sujevjernih Balkanaca. Dakle, paganski običaji. Teško umiru, ali se lako adaptiraju.

A da su momci mogli izabrati kakvu beterniju rijeku, mogli su, što jes' jes'. :mrgreen:
ima paganskih obicaja prisuutnih u svim vjerama ovdje kod nas

pa eto u "bosanskom" islamu razna dovista, pa Jurjevo, Alidjuni i sl

plus one stvari poput ne gazi po pragu, ne sjeci nokte utorkom itd itd

sve je to starije od islama i krscanstva na ovim prostorima

zanimljivo je da dosta toga imamo zajednicko sa drugim slavenskim narodima
a vjerujem da je nesto specificno i za balkan, kao ostatak predslavenskih vjerovanja pa je to jedan veliki sataras svega bas kao sto je i nas DNK mix svega i svacega :)
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#677 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by n+1 »

Ima ona subverzivno dualistička sintagma.

Ah ti boga i Allaha. :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37298
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#678 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by bitanga_sa_otesa »

Truba wrote: 04/04/2023 07:15 Postit je super
Ali smarati ljude oko sebe i na forumu je beze
glas razuma,napokon :sax:
User avatar
konektovan
Posts: 41275
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#679 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by konektovan »

mayab wrote: 04/04/2023 06:28
Tvrtko II Kotromanić wrote: 04/04/2023 04:05

Ne bih se rugao običajima druge vjere :bih:
Jeste , nema se šta rugati, svakome njegovo, ko šta voli i smatra da treba!
Dosadno mii wrote: 03/04/2023 23:43 Da znate kako je super postiti ne bi pametovali
:bih:
Bogme , većina raje iz mog okruženja koja posti nije baš oduševljena time (dobro to primjetim) :mrgreen: , ali njihov problem....
Uglavnom, privatna stvar svakog pojedinca, tako da nisam za uplitanje toga u školski raspored.
I, da , većina pravih vjernika uvijek govori da im je mjesec Ramazan i sve što ide sa njime nešto najbolje i najdraže, super , poštujem ...ali onda vidiš da se na sve načine pokušava taj mjesec iskušenja "olakšavati" ovakvim nebuloznim prijedlozima....što opet znači da je to tim ljudima itekakav problem i tegoba ...
Gluposti pises...
konami666
Posts: 2529
Joined: 11/05/2015 21:57

#680 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by konami666 »

I kršćani i Jevreji poste pa ne traže da im se skraćuje nastava i casovi. Jedino u Bosni je sistem: “daj mi da me vide kako sam ja dobar čovjek” a u realnosti hoće i prevariti i ukrasti. Dobro je neko napisao, Bošnjacima je vjera jedini identitet.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17476
Joined: 31/03/2019 14:56

#681 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by vjeshalica »

Samo da se sto manje "skolaju".
User avatar
Truba
Posts: 82636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#682 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by Truba »

bitanga_sa_otesa wrote: 04/04/2023 10:06
Truba wrote: 04/04/2023 07:15 Postit je super
Ali smarati ljude oko sebe i na forumu je beze
glas razuma,napokon :sax:
skinem slusalice na sekudn... 3 trebe al baš ono mlade ženske... pičoke... i frajko garant je zavodnik vidi se na njemu
svih 4 o ramazanu
kolege se žale u troli od do... samo ramazan

dobro je shavtili smo poantu :D
svaka čast sretno najajči ste
lijepe slušalice
8)

jel u splitu zagrebu i mostaru zapadnom u korizmi tako ne znam... ja živim u SA i ISA i ILIDŽA :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#683 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by n+1 »

Ali zanimljivo je kako niko ne otvori temu i nije zabrinut za školovanje kad dobijemo potvrdu da smo među najgorima u Evropi po PISA testiranju. Ali kad se skrate časovi zbog posta, odjednom se preispituju dugoročne implikacije skraćivanja časa na akademske kompetencije bosanskohercegovačke omladine. :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37298
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#684 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by bitanga_sa_otesa »

konektovan wrote: 04/04/2023 10:20

Gluposti pises...
ne pise...
sve je istina ,jutros trojica ''vijernika'' kukaju kako im se otego ramazan,kad ce vise kraj,nije duzi nikad bio...(ne mogu lokat)
znam jos neke koji poste godinama,al svake godine isto kukanje i kmecanje i svake godine ih isto pitam: sto jebes sebe ako ne mozes??... nemoj...sve na silu ''vijernici '' zbog komsija i sl. :run:
User avatar
konektovan
Posts: 41275
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#685 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by konektovan »

bitanga_sa_otesa wrote: 04/04/2023 11:03
konektovan wrote: 04/04/2023 10:20

Gluposti pises...
ne pise...
sve je istina ,jutros trojica ''vijernika'' kukaju kako im se otego ramazan,kad ce vise kraj,nije duzi nikad bio...(ne mogu lokat)
znam jos neke koji poste godinama,al svake godine isto kukanje i kmecanje i svake godine ih isto pitam: sto jebes sebe ako ne mozes??... nemoj...sve na silu ''vijernici '' zbog komsija i sl. :run:
Vjerujem da ima i takvih, ali nisu svi takvi...
I pise se vjernik... :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37298
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#686 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by bitanga_sa_otesa »

konektovan wrote: 04/04/2023 11:36

Vjerujem da ima i takvih, ali nisu svi takvi...
I pise se vjernik... :mrgreen:
nisu svi,ovdje ih je 80% takvih :D
vijernik ti je isto ko i graDŽanin if ju nou wot aj min :lol:
User avatar
basicm
Posts: 10671
Joined: 16/01/2012 21:38

#687 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by basicm »

konami666 wrote: 04/04/2023 10:57 I kršćani i Jevreji poste pa ne traže da im se skraćuje nastava i casovi. Jedino u Bosni je sistem: “daj mi da me vide kako sam ja dobar čovjek” a u realnosti hoće i prevariti i ukrasti. Dobro je neko napisao, Bošnjacima je vjera jedini identitet.
Postoji razlika u postu, kao i u propisima pocetka i prekidanja.
Ostatak pisanja nije vrijedan odgovora.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#688 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by KraljicaIzJajca »

muha_sa wrote: 31/03/2023 20:04
Naslovnica wrote: 31/03/2023 19:56
Pa evo, pokušavam da saznam koji je konkretan razlog za skraćenje nastave?
Ramazan? Ja, i?
Ili je iftar, pa da djeca iz druge smjene stignu?
Ili djeca ne mogu da se koncentrišu na nastavi i sl?
Ne kontam?
Šta cemo za djecu koja ustanu u pola 4 na sehur a idu u prvu smjenu--nek im nastava pocne kad se naspavaju :?
Post je dobrovoljan, a vecina tvrde da se naviknu na isti tokom prvog tjedna.

Znaju u šta se upuštaju.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37298
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#689 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by bitanga_sa_otesa »

pise se tijedan :D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4904
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#690 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by ¤ jelena ¤ »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 04/04/2023 08:43
¤ jelena ¤ wrote: 04/04/2023 07:12

Pobogu, čovječe, govorimo o tome da djeca različite etničke pripadnosti, i to konstitutivne etničke pripadnosti u ovoj državi - ne sjede u istim klupama i ne kreću se u isto vrijeme istim školskim dvorištem, samo zbog toga što pripadaju različitim etničkim grupama!

I to traje evo maltene 30 godina dok100 kilometara dalje, na teritoriji iste države i istog entiteta, toga nema!

Da, živim na Marsu.
Živjeti 200 kilometara od glavnog grada u ovoj..... državi
znači upravo to - živjeti na Marsu.

Na svakih 100-150 kilometara teritorije ove zemlje danas - druga planeta jbt!
Koordinacija, saradnja na državnom nivou ne postoji ni u naznakama.

A ti slobodno nastavi da tepaš toj gomili nesposobnih egomanijaka na kvaziministarskim pozicijama koji ne vide dalje od svog dupeta jal nosa - nazivajući ih "institucionalnim limitom". :roll:
o cemu ti pricas ba
prvo kazes da je Sarajevo krivo za ovo, ja kazem da nije iz tih i tih razloga
pa kazes da Sarajevo boli briga za ovo, ja kazem nije istina ali postoje objektivni razlozi sto Sarajevo ne moze tu nista
ti neke sada bombe filozofske bacas
ja u klin, ti u plocu
Allahimanet :run:
Tobejarabi!

Nauči da čitaš pa će ti biti jasno o čemu ja pričam

ba.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#691 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by KraljicaIzJajca »

Better Man wrote: 31/03/2023 22:52 Vjeri nije mjesto u javnim ustanovama niti u školama. Protiv sam skraćivanja časova, jer to nema veze s onim što post zaista jeste. Ako postiš da bi imao neke privilegije, poput kraće radnog vremena, kraće nastave, onda si ti vjernik samo iz interesa i jedna obična ljudska i moralna nula od čovjeka.
Raspored posta je donešen prije mnogo stoljeća, dakle, tad nije bilo današnjeg rasporeda školstva ni rada u firmama, jednostavno, Muhamed je malo pretjerao da idejom dužine posta, i posta bez tekučine. :)
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#692 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by KraljicaIzJajca »

bitanga_sa_otesa wrote: 04/04/2023 13:05 pise se tijedan :D
:evil:
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4891
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#693 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by Tvrtko II Kotromanić »

¤ jelena ¤ wrote: 04/04/2023 13:08
Tvrtko II Kotromanić wrote: 04/04/2023 08:43

o cemu ti pricas ba
prvo kazes da je Sarajevo krivo za ovo, ja kazem da nije iz tih i tih razloga
pa kazes da Sarajevo boli briga za ovo, ja kazem nije istina ali postoje objektivni razlozi sto Sarajevo ne moze tu nista
ti neke sada bombe filozofske bacas
ja u klin, ti u plocu
Allahimanet :run:
Tobejarabi!

Nauči da čitaš pa će ti biti jasno o čemu ja pričam

ba.
nisi ti mene od starta razumjela izgleda
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#694 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by KraljicaIzJajca »

akcija007 wrote: 01/04/2023 14:05 Slicna je tema. Dzuma.
Moja mama predaje jedan predmet u srednjoj skoli u Sarajevu.
Jednosedmicni je predmet , petkom ga ima u trecem razredu. Iz tog razreda muskarci masovno idu na dzumu, svaki petak. Moja mama ih redovno upisuje kao odsutne sa casa ali im razrednik pravda da ih je on pustio na vjerski obred. Za 2 mjeseca ce kraj skolske godine, pola razreda nema niti jednu ocjenu iz tog predmeta. Iznosila je problem na sjednici Nastavnickog vijeca , pisala dopis direktorici, (bez odgovora). Samo kazu nemoj sada o tome. Preko razrednika roditelji poruce da je "Bog iznad skole".

Sta ako se nesto desi na putu od skole do dzamije . Ko ce biti odgovoran, nastavnica kod koje je cas, razrednik koji ga je pustio na vjerski obred !?
Kako zakljuciti ocjenu djetetu, koji ne dolazi nikako petkom na cas zbog dzume !?
Interesantno, zene nisu obvezne ici petkom na dzumu. :D :-)
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4904
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#695 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by ¤ jelena ¤ »

akcija007 wrote: 01/04/2023 14:05 Slicna je tema. Dzuma.
Moja mama predaje jedan predmet u srednjoj skoli u Sarajevu.
Jednosedmicni je predmet , petkom ga ima u trecem razredu. Iz tog razreda muskarci masovno idu na dzumu, svaki petak. Moja mama ih redovno upisuje kao odsutne sa casa ali im razrednik pravda da ih je on pustio na vjerski obred. Za 2 mjeseca ce kraj skolske godine, pola razreda nema niti jednu ocjenu iz tog predmeta. Iznosila je problem na sjednici Nastavnickog vijeca , pisala dopis direktorici, (bez odgovora). Samo kazu nemoj sada o tome. Preko razrednika roditelji poruce da je "Bog iznad skole".

Sta ako se nesto desi na putu od skole do dzamije . Ko ce biti odgovoran, nastavnica kod koje je cas, razrednik koji ga je pustio na vjerski obred !?
Kako zakljuciti ocjenu djetetu, koji ne dolazi nikako petkom na cas zbog dzume !?
Profesorica ih je regularno upisala i ona neće biti odgovorna jer ih ona nije ni pustila. Otišli su samovoljno sa časa tj. u dnevniku jasno stoji zabilježeno da nisu prisutni na nastavi, kako i treba biti. Da ih nije zapisala, a da se, ne daj Bože, nešto desi, onda bi ona bila odgovorna.

Što se tiče zaključivanja ocjene, treba jednostavno izbrojati koliko časova dijete nije prisustvovalo nastavu i prelistati Zakon o srednjem obrazovanju tog dijela države ili neki podzakonski akt koji reguliše ocjenjivanje. Tamo bi trebalo pisati da dijete koje nije pohađalo dovoljan broj časova ("više od jedne trećine" ili "dvije trećine časova redovne nastave u godini" i tome slično) ostaje neocijenjeno i mora da polaže razredni ispit iz tog predmeta što podrazumijeva polaganje ispita na kraju godine koji obuhvata cijelo gradivo - od septembra do juna mjeseca. Ako to ne uradi, a neko prijavi problem nekoj višoj instanci, profesorica bi opet mogla imati problema i tad joj niko od tih "savjesnih" razrednika koji bi "gurali pod tepih" probleme i ućutkivali kolege, sigurno neće pomoći.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#696 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by KraljicaIzJajca »

splinter wrote: 03/04/2023 09:05 Image

Jedan od najvećih živućih mislilaca je kratko i jasno odgovorio na ovu dilemu, istina odnosi se na uposlene, a ne na učenike ali moglo bi poslužiti kao matrica.

https://t.ly/sZ6kI
Jedna od njegovih izjava, on je karikatura islamskog influensera.

Poslanik ne bi poslao taj friend request:
"Žene. Ako znamo da je Poslanik rekao da su to iskušenja, brate - pazi. Pazi! Koliko brakova, koliko braće, koliko sestara izgubilo je i vjeru, i čast, i porodicu zato što se na vrijeme nije sačuvalo od kontakta s osobama suprotnog spola. Živimo u vremenima grijeha kakvi nisu zapamćeni. Mogućnost kontakta između muškarca i žene je toliko jednostavna. I ništa, čovjek, tamo frendica 50, u grupama sa ženama, na telefonu sa ženama, dopisivanje, slike..."
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#697 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by KraljicaIzJajca »

John Cleese wrote: 03/04/2023 12:52
piupiu wrote: 03/04/2023 11:48

Šta rade ovi ljudići u potoku?
Utrkuju se da bi dosegli "casni" krst, koji u ovoj sissy varijanti pluta na vodi, umjesto da kao prave muskarcine rone na dah u ledenoj vodi i dohvate ga sa dna rijeke :D
:lol:
User avatar
Truba
Posts: 82636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#698 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by Truba »

Zadnji put cura pobijedila
:thumbup: :sax: :bih:
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#699 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by BJB »

Totalno neopravdano osim možda u medresi..Niti svi učenici poste, niti škola treba da brine o tome.. Uostalom može se pripremiti štagod za iftar i ponijeti u školu a nijedan normalan profesor neće imati nšta protiv da se dijete napije vode i pojede nesto prije nego što krene kući..Neki od nas su postili i u onaj vakat prije rata i niko niije ni znao da postimo jer to tada nije bilo "popularno"..Od rodice klinka ide u Srednju, ponese dijete sebi iftar i iftari se ako ima nastavu do kasno..
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#700 Re: Skraćenje casova tokom ramazana

Post by BJB »

KraljicaIzJajca wrote: 04/04/2023 13:27
akcija007 wrote: 01/04/2023 14:05 Slicna je tema. Dzuma.
Moja mama predaje jedan predmet u srednjoj skoli u Sarajevu.
Jednosedmicni je predmet , petkom ga ima u trecem razredu. Iz tog razreda muskarci masovno idu na dzumu, svaki petak. Moja mama ih redovno upisuje kao odsutne sa casa ali im razrednik pravda da ih je on pustio na vjerski obred. Za 2 mjeseca ce kraj skolske godine, pola razreda nema niti jednu ocjenu iz tog predmeta. Iznosila je problem na sjednici Nastavnickog vijeca , pisala dopis direktorici, (bez odgovora). Samo kazu nemoj sada o tome. Preko razrednika roditelji poruce da je "Bog iznad skole".

Sta ako se nesto desi na putu od skole do dzamije . Ko ce biti odgovoran, nastavnica kod koje je cas, razrednik koji ga je pustio na vjerski obred !?
Kako zakljuciti ocjenu djetetu, koji ne dolazi nikako petkom na cas zbog dzume !?
Interesantno, zene nisu obvezne ici petkom na dzumu. :D :-)
Ovo je greška direktora..ne mogu svaki petak izostajati sa časa, zapraov mogu, ali mogu i ostati neocjenjeni, a u tom slučaju gube godinu.
Nek ih upozori na to, a osim toga ako učenik ne prisustvuje više od 30% časova iz nekog predmeta, a nisu opravdani razlozi izostanka mora ostati neocijenjen----> gubi godinu.
Post Reply