SKODA AUTO

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Locked
mostar88
Posts: 17
Joined: 19/03/2010 11:11

#1 SKODA AUTO

Post by mostar88 »

Pozdrav svima! Tek sam polozila vozacki, pa bi me zanimalo kakvo je vase iskustvo sa automobilima marke SKODA (posebno FABIA). Da li su pouzdani, ekonomicni, cjenovno povoljni itd.

Hvala na dobronamjernim sugestijama!
Aida
User avatar
TarikSA
Posts: 254
Joined: 22/04/2009 01:00
Location: Sarajevo

#2 Re: SKODA AUTO

Post by TarikSA »

Lose mjesto za raspitat se o tome...naci ce se oni zustri protivnici VW koncerna (citaj vozaci korejaca, francuza i japanaca), a opet ce se naci oni koji ce zakivati u zvijezde koncer pa tako i SKODU...posebno postane interesantno kad se pocnu prepucavati i spominjati svoje Golfove 2ke koje idu ko metak itd...

Ja cu ti ipak pokusati iskreno reci iz mog iskustva sa dvije skode u mom zivotu.
Prva je Fabia sa 1.4 benzinskim motorom
Auto ok lezi na cesti (nista spektakularno, al pretpostavljam da trazis auto za grad)
Nije bas udoban, al to je svakako stvar ukusa.
Trosi...hmmm....meni je trosio podosta za tako mali motor, al eto nisam ga ni mazio iskreno receno...trosio je 11l grad....otvorena cesta nemam pojma to nikad nisam pratio....
Dijelovi nista preskupi tj ovlasteni servisi u SA su ok cijenama, posebno AutoAgent...
Kupovina: ja sam svoju platio novu, al znam da se sad polovne neko 2002-2004 godista sa tim motorom krecu oko 9000-11000.

Drugo auto je Skoda Octavia 1.9TDI
To je vec bilo auto, lezi odlicno na cesti.
Udobnost ok i nema cudnih zvukova iz armature.
Trosi ko upaljac:) tj meni po gradu trosio 7 otprilike, otvorena cesta opet ne znam.
Dijelovi kao za Fabiu ok, s tim da su nekih 15-20% skuplji, servis i ruke isto ko i Fabia.
Kupovina: platio novu, godiste oko 2000-2005 kostaju od 14-20000KM posebno ovaj motor.

Iskreno ni jedan ni drugi me nikad nisu izdali, naravno redovno servisirani...jednom mi Fabiji otisao alternator (al serviseri kazu da je to kao i sijalica, tako da nije nista spektakularno sto je crknuo).
Meni su pouzdani i naravno sa godinama postaju sve skuplji za odrzavati u ovlastenom servisu, pa mozda i potegnes do nekog privatnika da ti nastavi servisirati auto...

Eto toliko od mene, nadam se da sam pomogao...
milojicabrzi
Posts: 2617
Joined: 18/11/2009 12:43

#3 Re: SKODA AUTO

Post by milojicabrzi »

Vidi, SKoda ti vazi za dobar omjer cijene i kvalitete, tako da je to auto izbor mudrih ljudi, koji zele imati vw tehnologiju po pristupacnoj cijeni. Ne znam da li trazis novo ili polovno auto, ako je polovnjak, pazi da nije puno presao, jer su Fabije u BiH cesta sluzbena ili komercijalna vozila.
Ja sam mijenjao auto prije dvije godine, i zao mi je sto nisam imao 3.000 KM, koliko mi je trebalo da dobacim do nove Fabije, i sad mi je zao zbog toga.

Ako si pocetnik i ne prelazis puno, za tebe bi dobra solucija bila Fabija benzin sa 1,2 motorom. Ove sa 1,4 motorom izbjegavaj, jer se taj motor pokazao kao najlosiji u VW paleti u zadnjih 10-ak godina, i prema statistikama cesto se kvari a i momacki trosi,...

Uglavnom, pazi i da ima solidnu opremu (abs, centralna itd), i racunaj da moras jos dati 400 KM za Zeder ili Lavlju kandzu ako hoces mirno da spavas...

Sretno.
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#4 Re: SKODA AUTO

Post by citroen »

mostar88 wrote:Pozdrav svima! Tek sam polozila vozacki, pa bi me zanimalo kakvo je vase iskustvo sa automobilima marke SKODA (posebno FABIA). Da li su pouzdani, ekonomicni, cjenovno povoljni itd.

Hvala na dobronamjernim sugestijama!
Aida
Aida! koliko imas godina i kako te nije stid...tek polozila i odmah na forum,da pitas o skodi :lol: :lol: :lol: sala mala ;-)

Ako mislis na novu fabiu,sto se tice motora svi su dobri,mozda ovi 1.2HTP(tri cilindra) su malo losiji od ostalih ali oni su osnovna ponuda,najjeftiniji ...Najbolji je 1.9TDI i 1.4 16V kojeg sam imao priliku voziti,i mislim da je prava mjera za taj auto,ne trosi puno a ide sasvim dobro...ali ako zelis novu fabiu sacekaj malo jer uskoro pocinje prodaja fabia sa 1.2 TSI motorom koji ce po meni biti najbolji motor za fabiu.Sto se tice prve generacije fabie i ona se pokazala kvalitetnom,motor 1.4 8V MPI koji je bio tad u ponudi je bio dobar sto se tice izdrzljivosti,ali je potrosnja bila prevelika.To je originalni skodin motor,nije VW a ovi su kasnije poceli da se ugradjuju 1.2 i 1.2HTP,zatim dieseli 1.9sdi i 1.4tdi.1.9TDI,pa et sta god odlucis da kupis nek bude sa srecom.. :thumbup: :bih:
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#5 Re: SKODA AUTO

Post by AdnanSA »

Škoda je dobro auto. Nema nikakvog luksuza ali je pouzdana i best buy u raznim klasama. Kada bih imao jedno 35000 KM viška poručio bih novu Fabiu sa DSG-om i 1,4 turbo-kompresor benzincom. Moja stara službena Fabia SDI na putu Sarajevo-Mostar po BC troši 3,5 litra istina penzionerske vožnje i prosjekom od 58 km/h.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35278
Joined: 08/09/2005 20:08

#6 Re: SKODA AUTO

Post by Haris.ba »

Samo oko ovih tsi motora (turbobenzinci).

Evo cijena za oktaviju:
Classic 1.4 MPI 5 Brzina 22.482
Classic 1.4 TSI 6 Brzina 27.049
Classic 1.4 TSI DSG Automatic 31.193
Classic 1,9 TDI DPF 5 Brzina 27.937
Classic 1,9 TDI DPF DSG Automatic 32.496
Classic 1,9 TDI 5 Brzina 27.186
Classic 1,9 TDI DSG Automatic 31.486

Tsi - turbobenzinac naspram standardnog atmosferskog motora(mpi) je skuplji za 4000 maraka. Jest da ima bolji mjenač i manje troši, al onda ne vidim smisla, po trenutnim cijenama, ne uzeti dizel. Ako bude slična priča kao i sa 1.2 tsi motorom u fabiji (skuplji 3000-4000 milje), onda se već zalazi u teritoriju dizelaša. A onda kada se već ima masla za tsi, onda se ima masla i za dsg - automatski mjenač - to mi nekako najviše ima smisla jedno sa drugim.
A ovi fabijini benzinski motori mogu kada se voze bez naglih ubrzanja i usporavanja i uz šaltanja na 2000 okretaja, po gradu trošiti 7 litara.
User avatar
starii
Posts: 3388
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#7 Re: SKODA AUTO

Post by starii »

uzmi 1.2HTP neces se pokajati..auto dobro malo troši...ono za gradske voznje i do mora taman..
ako gdje nađes i SDI a da nije plaho prešla uzmi, neceš se pokajati..ako ti treba kakav info msg me :)
asafinho
Posts: 128
Joined: 13/04/2009 01:39

#8 Re: SKODA AUTO

Post by asafinho »

bjezi od fabije kao djavo od krsta :D imam fabiju 2002 karavan 1.4 MPi crveno i :D trosi boga oca :D 12 grad :D sreca pa sam joj plin odradio,da nisam ako bi se u njoj zelio vozati morao bi hodati puknutih carapa i gaca :D djelovi riknjavaju svako malo :D razni djelovi crkavaju :D jest da se puno prelazi al vala sta sam u nju para ulozio do sad mogao sam neko drugo auto 10 godina odrzavat :D ne znam to je moje misljenje,samo sam realan,imam to auto i ne kujem ga u zvjezde samo sam realan :D
ADYS
Posts: 40
Joined: 27/02/2007 09:55
Location: Sarajevo

#9 Re: SKODA AUTO

Post by ADYS »

1,9 SDI fabia ti je odlična, imam je oko 4 godine i jako sam zadovoljan. Trenutno razmišljam da je zamjenim za mlađe godište (moja je 2002.), da li neko zna do koje godine su se proizvodili modeli istog oblika kao i moja (ove nove/zadnje mi se ne sviđaju na izgled) i koliko je trenutno cijena na tržištu polovnih auta ove moje iz 2002. godine (prešla 83.000km). Hvala
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#10 Re: SKODA AUTO

Post by Neelix »

asafinho wrote:bjezi od fabije kao djavo od krsta :D imam fabiju 2002 karavan 1.4 MPi crveno i :D trosi boga oca :D 12 grad :D sreca pa sam joj plin odradio,da nisam ako bi se u njoj zelio vozati morao bi hodati puknutih carapa i gaca :D djelovi riknjavaju svako malo :D razni djelovi crkavaju :D jest da se puno prelazi al vala sta sam u nju para ulozio do sad mogao sam neko drugo auto 10 godina odrzavat :D ne znam to je moje misljenje,samo sam realan,imam to auto i ne kujem ga u zvjezde samo sam realan :D
isto to auto, isto godiste, moj tata vozi, elegance oprema, sa 2 i po litra potrosnje manje po gradu u odnosu na tebe (sto je opet puno, al sta mu ti radis onda :? ). nekih sitnih kvarova je bilo, ali nista strasno. presla oko 85000 dosad.
maxell_sarajevo
Posts: 2303
Joined: 08/02/2008 19:19

#11 Re: SKODA AUTO

Post by maxell_sarajevo »

Super auto za nase uslove, i ako je 90% voznje po gradu, vozim vec cetvrtu Skodu i prezadovoljan sam jer uz redovno odrzavanje (ulje, filtere) nisam imao nekih kvarova, doduse danas zamijenio balans stangu, riknula nakon cetiri godine, cijena popravke kod Ese u Kasindolskoj 45KM dio + 10KM ruke, a za ovu popravku su mi u ASA-i su mi trazili 150KM, pa samo obrati paznju gdje ces je servisirati ako je naravno uzmes.
Dakle moja topla preporuka da je uzmes, a ako si zainteresovana mogu ti dati jednu testnu voznju sa mojom fabijom. :-D
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#12 Re: SKODA AUTO

Post by jefferson »

Mislim da je to za tebe Aida super auto, pogotovo ako ima 1.9tdi motor s obzirom da ces imati puno obrtnog momenta u malom automobilu, sto znaci sigurna preticanja i odmarajucu voznju po nasim brdima i planinama!
User avatar
mayab
Posts: 30835
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#13 Re: SKODA AUTO

Post by mayab »

LeKo
Posts: 1494
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#14 Re: SKODA AUTO

Post by LeKo »

Moje iskustvo vezano za Škode je veoma pozitivno, slobodno mogu preporučiti i FAB i OCT.

Imao stari model fabije 1.4-16v (odlično ide) bez kvarova, prodata nakon 65k KM
Imam octaviju 1.9 TDI, trenutno na satu 34k KM bez kvarova
Nedavno kupio stari model fabije 1.4 TDI, trenutno na satu 98k KM (ovaj fakat malo troši), do sada bez kvarova.

Sretno u odabiru Škode.
vnm
Posts: 1489
Joined: 08/07/2008 01:28

#15 Re: SKODA AUTO

Post by vnm »

octavia je uzasno nepregledno auto, pa mislim da nije bas za nekoga ko je tek polozio. fabia je ok kad se naviknes.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#16 Re: SKODA AUTO

Post by jefferson »

vnm wrote:octavia je uzasno nepregledno auto, pa mislim da nije bas za nekoga ko je tek polozio. fabia je ok kad se naviknes.
ma koje je to auto novo pregledno? octavia je medju boljima kakvih ima auta.
Grga07
Posts: 175
Joined: 27/12/2009 22:35

#17 Re: SKODA AUTO

Post by Grga07 »

ma koju god skodu da uzmes neces se pokajati barem ja tako mislim, a moj savjet bi ti bio da ne ulazies previse novca u prvo auto, pogotovo ako nisi prije vozila i sl. jel "svi" koji tek poloze(pa i ja) cesto nesto zakacimo, zagrebemo, zveknemo u rupu i sl. pa da te dusa nebi bolila bolje nesto skormnije za pocetak..
pozdrav
bombarder22
Posts: 16
Joined: 25/03/2009 08:19

#18 Re: SKODA AUTO

Post by bombarder22 »

Moj je savjet škoda sdi ili 1,2 htp.I jedna i druga su se pokazale extra.
Nije velika potrošnja a relativno jeftine za održavanje.
Samo paket opreme elegance.Pokazalo se da ako je paket opreme jeftiniji (classic ili ambiente) vrata se zatvaraju ko na kapiji,pušta vodu itd, a ovaj paket je extra, ne samo po dodatnoj opremi nego govorim i o završnoj obradi vozila.
U svakom slučaju ako se odlučiš za kupovinu sretno.
mostar88
Posts: 17
Joined: 19/03/2010 11:11

#19 Re: SKODA AUTO

Post by mostar88 »

Hvala vam puno :)
Puno ste mi pomogli svojim super odgovorima!
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#20 Re: SKODA AUTO

Post by respo »

lakse naci decka i nek te voza :D
rusmir.ba
Posts: 655
Joined: 15/06/2008 19:22

#21 Re: SKODA AUTO

Post by rusmir.ba »

Ako ces kupovati polovnu (nisi navela) onda ti je to kao da grabis grah iz vrece pa sta zagrabis :)
Na svasta mozes naletiti, ja sam fabiu vozao sluzbenu 2god, po meni najbolji odnos cijena-kvalitet-potrosnja (1.9SDI) i ona kupim polovnu i pravo se nasankam. Djelovi nisu skupi pojedinacno ali kad krenu otkazivati nakupi se toga. Poslije zamjenim identicnu samo 3god mladju i total druga prica. Ponekad odu neke sitnice ali redovan servis i to je to.
Sarajevo-Mostar cesto prosjek 3.5l, po gradu 6-8. Ako neces daleko ici zaboravi na ovo, trebas prekucati jedno 50.000km da ti se isplati razlika cijene benzinca i diesela.

Cuvaj se uvoznih i sluzbenih, bez servisne knjige, pa cak i sa servisnom, vraceni su satovi bar 100.000, i Bog zna kako su vozeni.

Ako si u Mostaru pogledaj u Hercegovina Auto, cesto imaju fabije koje dobiju kao staro za novo. Vecinom sluzbene, presle 120-150.000km ali redovno servisirane i pregledane prije prodaje. Zna biti dobrih benzinaca 1.2HTP
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#22 Re: SKODA AUTO

Post by AdnanSA »

Išao sam na put sa službenom Fabiom SDI. Nasuo pun do čepa i prešao 1100 km na otvorenoj cesti. Ima još jedna četvrt rezervoara i BC kaže da može preći još 250 km sa preostalim gorivom. Nevjerovatno kako malo troši.
Doduše prosjek brzine 60 km/h ne pretjerano brzo ali kod nas i nemožeš uhvatiti veći prosjek od 60 km/h
asafinho
Posts: 128
Joined: 13/04/2009 01:39

#23 Re: SKODA AUTO

Post by asafinho »

Neelix wrote:
asafinho wrote:bjezi od fabije kao djavo od krsta :D imam fabiju 2002 karavan 1.4 MPi crveno i :D trosi boga oca :D 12 grad :D sreca pa sam joj plin odradio,da nisam ako bi se u njoj zelio vozati morao bi hodati puknutih carapa i gaca :D djelovi riknjavaju svako malo :D razni djelovi crkavaju :D jest da se puno prelazi al vala sta sam u nju para ulozio do sad mogao sam neko drugo auto 10 godina odrzavat :D ne znam to je moje misljenje,samo sam realan,imam to auto i ne kujem ga u zvjezde samo sam realan :D
isto to auto, isto godiste, moj tata vozi, elegance oprema, sa 2 i po litra potrosnje manje po gradu u odnosu na tebe (sto je opet puno, al sta mu ti radis onda :? ). nekih sitnih kvarova je bilo, ali nista strasno. presla oko 85000 dosad.
potrosnja je takva kod svake buraz,ne cepim je bog mi je svjedok :D dje cu je cepit da me cepi po dzepu nisam budala al eto plin pa je dobro,ako je to prava kilometraza nece ti se jos kvarit,al ja sam svoju uzeo na 130 hiljada znam joj i porjeklo i kakav je je vozac vozio i sve,i preso sam sa njom 50 hiljada za 2 godine al djelovi idu ko ludi al to su ti kilometri kad idu djelovi,al siguran sam i znam da kod drugih auta ne idu tako lako djelovi i na ovim kilometrima,ugl. nisam nesto pretjerano zadovoljan,al eto vozi se pa sta bog da da je ne ureknem bezze :D
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#24 Re: SKODA AUTO

Post by Neelix »

prava je kilometraza, nova je kupljena. doduse, tvoja je presla puno vise, ne mogu predvidjeti kako ce se i moja ponasati sa tim brojem km, ali zasad smo zadovoljni, osim potrosnje.
Locked