Skidanje sa Zolofta

Sve o zdravlju...
Post Reply
serum

Skidanje sa Zolofta

Post by serum » 05/10/2011 12:09

E ovako ljudi moji.
Uzimam ga skoro 6 godina.Prije dvije godine probao sam ga izbaciti te su se vratili panični napadi, pa sam nastavio.
Da je nešto pomogao, nije, te mislim da je više beskoristan nego suprotno ali eto.
Uzimam 1 na dan (ujutro).Ko god kaže da neizazivaju ovisnost, lažu (okusio na svojoj koži, kao i mnogi koje poznajem a uzimali su AD).
Sada sam smanjio dozu na pola (već dvije sedmice).Naravno počeli su "klikovi".Osjećam se kao da imam tešku gripu (samo što mi necuri nos i sl.)Glava mi je teška, teško hodam, nemam snage, iscrpljen sam,kao da imam temperaturu a nemam, kada hodam nešto me vuče u stranu i sl.Najlakše je kada ležim.Ali pošto radim, nemogu. Ali, istrajan sam da ga izbacim (smeće je to).Kad mi zagusti potegnem za Lexom ali što manje.

Kako ste vi uspjeli da se skinete sa AD-a kakve ste probleme imali, da li je neko koristio neku pomoć (biljne lijekove, čajeve i sl.) što mu je pomoglo?

Pomozite ako ništa savjetima, ako vas ima i ličnim iskusvima...

HAVANA
Been thanked: 1 time

Re: Skidanje sa Zolofta

Post by HAVANA » 05/10/2011 12:12

Skinu se ljudi i sa horsa kad hoće ,a ne s tih govana...Prestani i trpi...

otherside

Post by otherside » 05/10/2011 12:45

probaj da smanjis jednu cetvrtinu tablete (a ne polovinu) svake dvije sedmice. mislim da ce ti tako biti lakse.
dok smanjujes antidepresiv trebao bi biti na nekom anksiolitiku (helex, lexillium) da izbjegnes nervozu i tjeskobu.

thousands of voices

Post by thousands of voices » 05/10/2011 13:44

Ne preporucujem "skidanje" sa terapije bez saradnje sa doktorom (koji ce pratiti stanje) i dobrim psihoterapeutom.
Sretno

serum

Post by serum » 05/10/2011 14:12

U kontaktu sam sa doktoricom koja mi je i propisala ovu terapiju.
Rekla mi je da idem polako.
Na moje pitanje, da imam simptome koje sam naveo prethodno, i pitao kako da smanjim te simptome,ista kaže: "samo naprijed".

Hehe....pomalo i žalosno,ali borim se i borit ću se...

markioni
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar

Post by markioni » 05/10/2011 14:17

za panicne napade mozes koristiti razne druge lijekove a ne samo antidepresive u koje spada i zoloft. npr. lamictal ili neki blagi antipsihotik. ako si se odlucio skidati sa zolofta moras biti strpljiv..nekada i do mjesec dana apstinencijske krize.
ps. obavezno sve sa konslultacijama sa doktorom naravno

markioni
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar

Post by markioni » 05/10/2011 14:31

ne znam samo sta si cekao 6 godina?! :cry: :-D

Elzana

Post by Elzana » 06/10/2011 15:42

thousands of voices wrote:Ne preporucujem "skidanje" sa terapije bez saradnje sa doktorom (koji ce pratiti stanje) i dobrim psihoterapeutom.
Sretno

:!: baš tako.

serum

Post by serum » 07/10/2011 13:19

Uz dužno poštovanje svima kome je to pomoglo, psihoterapija, meni nije nimalo pomogla.
Jedino što je tu pomoglo je da su me olakšali za nekih oko 1000KM, vjerujte (npr.mlada dr.Kandić s sl.)
Imam doktoku koja mi je predložila ovu terapiju sa Zoloftom, i uvijek kada joj kažem da mislim da ovaj Zoloft nepomaže, kaže da on radi svoj posao.Kada sam ja predlagao da probamo promijeniti terapiju, kaže da nema potrebe da ostali AD debljaju i sl. a bogami ja sam se i od ovog udebljao (stvarno jedino što pomaže je da mi je apetit uvijek na nivou), a doc je sa KCUS (cijenjena).
Nego još nisam dobio odgovor, jel neko prošao kroz ovo, valjda je neko osim mene još, uzimao ovo smeće, ili ga još uzima?
Danas novi simptom, iznenadna jaka vrtoglavica pri hodu (trajala 4-5 sec) i prestalo.....

dječak sa šibicama
Been thanked: 2 times

Post by dječak sa šibicama » 19/10/2011 20:48

Meni je terapeut usljed D-A simptoma preporucio samo najlakse sedative, apsolutno je protiv tih "teskih" lijekova koji izazivaju ovisnost, i prilicno mi je pomogao. A nije mi uzeo ni 100 km, kad sve preglede do sada saberem.

Uglavnom preporucujem izbjegavati mladje i neiskusne ljekare, oni misle da ako te nakljukaju lijekovima, da su rijesili problem.

Ja sam nasao tipa od 70 i nesto godina, stara skola, po njemu je lijek samo pomocno sredstvo, psiha se lijeci snagom volje. Jeste tesko kad si svaki dan izlozen traumama, ali okupaciona terapija i furaj dalje, ne razmisljaj o psihi. Kad god razmisljas o tome, samo si pogorsavas stanje.

Za odvikavanje, pretpostavljam da ljekari znaju blaze varijante lijekova uz pomoc kojih se "skidas" sa Zolofta recimo. Pretpostavljam.

delina

Post by delina » 20/10/2011 09:16

Bez želje da pametujem, i ja bih iznijela svoje iskustvo i ono što sam naučila, možda nekome bude od koristi.
Kad su u pitanju panike, pa i blaži oblici AD poremećaja, mislim da nema puno koristi od lijekova, bar je moje iskustvo takvo. Nakljukala sma ih se i naobilazila "starih" dobrih neuropsihijatara, što privatno, što po javnim ustanovama. To se uglavnom pokazalo kao vrlo skupo mlaćenje prazne slame. Rješenje je u psihoterapiji, koju provodi dobar psiholog, koji se oslanja prije svega na KBT, uz eventualno integraciju nekih dodatnih metoda koje pašu pojedinom pacijentu. Ovo je moje iskustvo nakon godina svakakvih terapija, čitanja stotina stranica i razmjene iskustva s drugima.
E sad, kod nas nema puno ljudi koji su dobri terapeuti. Edukacija iz KBT se provodi već nekoliko godina i kod nas, ali naš fakultet jednostavno ne daje završenim psiholozima dobro predznanje, i kad oni još bez iskustva idu na tu edukaciju, rezultati su mršavi. Psihoterapija je usluga, kao i svaka druga, jako zavisi od stručnosti i znanja onoga ko je pruža.
Moj ti je savjet da se dobro raspitaš o kvalitetama psihoterapeuta, pa tek onda ideš na terapiju. Meni izgleda kao da tvoj problem nije lijek, nego panike.

serum

Post by serum » 21/10/2011 16:18

Evo pitam Vas....dajte mi prijedloge za psihoterapeute gdje ste išli?
Ko vam je pomogao?Imena , prezimena, brojevi i sl...

delina

Post by delina » 24/10/2011 09:02

hm, rado bih pomogla, ne znam jeli to baš po pravilima, mislim davati imena ...
Uglavnom, moja preporuka je Klementina Nuk, na žalost nije u Sa, ali nije ni predaleko, broj imaš u eronetovom imeniku

Dendrlix
Has thanked: 8 times

Post by Dendrlix » 24/10/2011 09:07

Image

:D

Post Reply