Sirova hrana?

Sve o zdravlju...
fortaleza

Sirova hrana?

Post by fortaleza » 16/03/2015 16:58

Danas mnogi propagiraju prijelazak na prehranu sirovom hranom. Tvrde da je to mnogo zdravije negoli jesti termički obrađenu hranu.

Dijabetičari koji su prešli djelomično ili u potpunosti su značajno su smanjili razinu šećera u krvi, osjećaju se vitalnije i imaju puno više energije. Ne kažem da takva prehrana odgovara svakome, štoviše, prelazak na sirovu hranu mora biti postupan, treba pripremiti i tijelo i emocije na takav režim.

Do sada su provedena brojna istraživanja o učincima koje konzumacija jedino sirove hrane ima na ljudski organizam i ističu se brojne prednosti i očuvanje zdravlja. Pobornici ovakvog načina prehrane ističu da je obroke lako spremiti, da su zdravi i - vrlo ukusni!

Osobno, jedem sirovo u puno većoj količini nego prosječan suvremeni čovjek, svaki dan blendam razno voće, povrće te sjemenke i imam jako dobra iskustva, od većeg elana, energije, boljeg raspoloženja, te gotovo nikakvu potrebu za raznim rafiniranim šećerima, čokoladama, gaziranim napitcima i slično koje sam potpuno izbacio (a paštete, kobasice, salame i slično još i prije). Al jedem i kuhano kojeg se za sad ne mogu odreći.

Ima li ovdje netko iskustva sa sirovom hranom ili možda s liječenjem kakve bolesti sirovom hranom?
Ili bilo kakva pozitivna ili negativna iskustva? :)

bull21

Re: Sirova hrana?

Post by bull21 » 16/03/2015 17:04

Kakvo crno blendanje voća, kilu banana jedem sedmicu :lol:

razonoda

Post by razonoda » 16/03/2015 18:09

U usa su pokusali napraviti HIT sa tim, cak bilo i restorana, ali slabo je narod to prihvatio. Masnije -ukusnije .

pumica

Post by pumica » 16/03/2015 18:32

Dok nisam pocela blendati hranu nisam skoro NIKAD jela mrkvu, jabuku, narandzu, grejp, spinatu, kiwi ...

Naprosto nemam naviku jesti voce a ni povrce (osim nesto malo ako je u sastavu kuhane hrane) ... blendanje mi je spas u smislu postizanja zdravije ishrane, spas od glupih uzina i vecera ...

Inace, blendam sa magic nutri bulletom :mrgreen:

Ne slijedim njihove recepte nego onako po svom muckam ...

landlord

Post by landlord » 16/03/2015 18:49

I ja sam umjesto dorucka uveo zelene smoothie.

Uglavnom stavljam nesto od zelenog povrca: spinat, blitvu, kale (valjda je to na nasem kelj?)
Od drugog povrca: cveklu, mrkvu, celer..
Od voca: jagode, borovnce, avokado, banane, grejp, mango, ananas...
Nekad u ovo dodam vodu, nekad domace kokosovo mlijeko, domaci kefir ili domace bademovo mlijeko.

Ovo je jedini nacin da bi jeo sirovo povrce. Ne znam da bih sad za rucak mogao uzeti 200 grama svjezeg spinata i to tako pojesti..

Sa ovim sam poceo jer nisam imao puno ideja sta praviti za dorucak, jer sam hljeb gotovo izbacio iz prehrane. Dok nisam poceo sa smoothiem jeo sam pecena jaja koja su mi jako brzo dosadila. Ovo me zasiti i ne moram jesti narednih 5 sati.

razonoda

Post by razonoda » 16/03/2015 18:52

landlord wrote:I ja sam umjesto dorucka uveo zelene smoothie.

Uglavnom stavljam nesto od zelenog povrca: spinat, blitvu, kale (valjda je to na nasem kelj?)
Od drugog povrca: cveklu, mrkvu, celer..
Od voca: jagode, borovnce, avokado, banane, grejp, mango, ananas...
Nekad u ovo dodam vodu, nekad domace kokosovo mlijeko, domaci kefir ili domace bademovo mlijeko.

Ovo je jedini nacin da bi jeo sirovo povrce. Ne znam da bih sad za rucak mogao uzeti 200 grama svjezeg spinata i to tako pojesti..

Sa ovim sam poceo jer nisam imao puno ideja sta praviti za dorucak, jer sam hljeb gotovo izbacio iz prehrane. Dok nisam poceo sa smoothiem jeo sam pecena jaja koja su mi jako brzo dosadila. Ovo me zasiti i ne moram jesti narednih 5 sati.
:-) opet kazu, treba i ZVAKATI ne samo piti.

Zato ne jedes --zobene pahuljice.

MedenoSrce

Post by MedenoSrce » 16/03/2015 18:57

mogli ste baciti koji recepAt za smutije?

SaraFina

Post by SaraFina » 16/03/2015 19:06

Što se tiče spravljanja napitaka od voća treba uzeti u obzir da i voće ima slatkoću ( voćni šećer )..

Hoću reći nije isto pojesti jednu narandzu i i jednu jabuku i od tri ili četiri narandze plus dvije jabuke i par dodataka napraviti napitak.

pumica

Post by pumica » 16/03/2015 19:20

U blender koji ja koristim ne moze stati vise od jedne jabuke, jedne mrkve i jos mozda jedna narandza ... dakle ne moze to biti bas gomila voca i povrca, a i ova dva tri komada me zasite ... moj stomak to vari laganini, ne zuri mu se bas, zna me i zaboliti :roll:

Zobene pahuljice i mix pahuljica su mi uglavnom ostatak ishrane ... ali bez susenog voca ... ne volim ga, osim malo mozda grozdjica.

Koristim vodu i mlijeko bez laktoze jer ne podnosim obicno mlijeko a volim mlijeko :mrgreen: ... moze i jogurt. A dodam i meda kad mi dodje slatko ... ide fino sa mrkvom i narandzom :mrgreen: ... fino mi je i ponekad dodati koju visnju iz tegle cisto radi ukusa ...

Ali radujem se kad trebam napraviti neki smuuuti pa eto i to je prednost ... inace me ne raduje pojesti jabuku ili mrkvu onako :sad:

Inace probala sam i one palacinke dva jaja + jedna banana pa ispeces kao amercike palacinke ... super je :-D

razonoda

Post by razonoda » 16/03/2015 19:21

Bude tu preko 500 kal. ha,

fortaleza

Post by fortaleza » 16/03/2015 19:28

pumica wrote:Dok nisam pocela blendati hranu nisam skoro NIKAD jela mrkvu, jabuku, narandzu, grejp, spinatu, kiwi ...

Naprosto nemam naviku jesti voce a ni povrce (osim nesto malo ako je u sastavu kuhane hrane) ... blendanje mi je spas u smislu postizanja zdravije ishrane, spas od glupih uzina i vecera ...

Inace, blendam sa magic nutri bulletom :mrgreen:

Ne slijedim njihove recepte nego onako po svom muckam ...

Uff, nutri bullet, kod mene obični Philipsov od 400W. :evil:

Najjače mi je to kako većina nutricionista savjetuje dosta voća i povrća kao užinu (veličine šake) i to po nekoliko puta na dan, pa se pitao kako toliko pojesti jer je stvarno teško stvoriti takvu naviku. :-) S blenderom je to sve puno lakše i nekoliko sokova dnevno. Uglavnom blendam za doručak i ponekad za večeru, dok je ručak puna kuhana hrana.

Zanima me ima li itko kome sirova hrana čini preko 50% i je li tko postigao to i kakav je učinak općenito?

insomnia78

Post by insomnia78 » 16/03/2015 19:48

Nista to, samo gledam u sunce

landlord

Post by landlord » 16/03/2015 19:50

razonoda wrote: :-) opet kazu, treba i ZVAKATI ne samo piti.

Pa pokusavam pratiti paleo dijetu. Tako da pahuljice nula bodova.

razonoda

Post by razonoda » 16/03/2015 20:03

landlord wrote:
razonoda wrote: :-) opet kazu, treba i ZVAKATI ne samo piti.

Pa pokusavam pratiti paleo dijetu. Tako da pahuljice nula bodova.
Ah, to je poenta, zasto to radis.
Dok ti organizam radi kako treba , mozes exsperimentisati sa dietama, no vremenom , dodju problemi, onda prelazis na rjesavanje problema.
Trenutno , kako ja jedem slicno je toj dieti, ali ja imam problem.

landlord

Post by landlord » 16/03/2015 20:34

razonoda wrote:]Ah, to je poenta, zasto to radis.
Dok ti organizam radi kako treba , mozes exsperimentisati sa dietama, no vremenom , dodju problemi, onda prelazis na rjesavanje problema.

Ja za sada nemam nikakvih problema sa prehranom, ali zbog zivotnog stila (rad za kompjuterom po 12 sati), jednostavno pokusavam unositi sto manje ugljiko-hidrata i jesti sto vise povrca, a manje mesa. Iz tog razloga Paleo mi je izgledao kao logican izbor. Proces prelaska na paleo je isao postepeno. Najteze je bilo iskljuciti rafinirani secer. Sjecam se da sam tri dana bio depresivan, svadjliv i sl.
Ne pratim ni ja paleo 100%. Ja uzimam mlijecne proizvode: kefir, sir i sl.

Koje ti modifikacije kod palea primjenjujes?

razonoda

Post by razonoda » 17/03/2015 15:50

landlord wrote:
razonoda wrote:]Ah, to je poenta, zasto to radis.

Ja za sada nemam nikakvih problema sa prehranom, ali zbog zivotnog stila (rad za kompjuterom po 12 sati), jednostavno pokusavam unositi sto manje ugljiko-hidrata i jesti sto vise povrca, a manje mesa. Iz tog razloga Paleo mi je izgledao kao logican izbor. Proces prelaska na paleo je isao postepeno. Najteze je bilo iskljuciti rafinirani secer. Sjecam se da sam tri dana bio depresivan, svadjliv i sl.
Ne pratim ni ja paleo 100%. Ja uzimam mlijecne proizvode: kefir, sir i sl.

Koje ti modifikacije kod palea primjenjujes?
I ja sam izbacila secer, meso, ulje , vecinu mlijecnih proizvoda, glutin, :-) neko ce reci -pa sta jedes. No ima dosta toga, ali ja sam vise za kuvanu hranu , nego svjeze. I manje porcije ali cesce.
12 sati sjediti :-) treba ti poslije puno hodanja.

pirmin

Post by pirmin » 17/03/2015 20:42

Ljuska_u_BaklaFi

Post by Ljuska_u_BaklaFi » 17/03/2015 21:06

Uvijek sam voljela voće a unazad par godina praktikujem da mi 50% ili više dnevne ishrane čini sirova hrana pa sam uključila i povrće. U početku je bilo neobično jesti povrće termički neobrađeno ali sam vrlo brzo navikla. Ono što je meni super kod te ishrane je što mi je imunitet odlican i godinama nisam imala ni gripu. Pošto jedem dva puta u toku dana, na poslu i kući poslije posla, onda na poslu jedem za sta se odlucimo svi u kancelariji a kuci gledam da je to neka salata u koju ja ubacim svega: ribani kupus, cveklu, mrkvu, itd.

Ujutro pred polazak smuckam neku voćnu varijantu u Nutri bullet-u u koju dodam Chia sjemenke ili goji bobice, maca prah ...ma šta imam ne pridržavam se ni ja recepata iz knjižice.

Med jedem umjesto slatkisa, međutim ovo nije režim ishrane od kojeg ne odstupam, ako sam kod nekoga na rođendanu ili situaciji da nema puno izbora, jedem sto ima i onda poslije nadoknadim na sljedećim obrocima sirove namirnice koje mi vise odgovaraju, odavno primjećujem da mi kuhana hrana ili pržena baš teško padne na želudac i da sam sa sirovom puna života.... :)

adio

Post by adio » 26/03/2015 09:30

http://www.biodar.hr/recepti-za-priprem ... hrane.html
evo malo i recepata :-D , a zanima me gdje kupujete voce i povrce i koliko pazite na porijeklo tj. na uzgoj jer sam misljena da bi sirovo jeli ono treba biti eko/organsko, a ne konvencionalnog uzgoja koje je prskano ko zna kakvom hemijom i kako ga perete i cuvate? Pogotovo mislim na ove iz Sarajeva, jer ja ne znam da ovdje ima nekih prodavnica sa eko povrćem i vocem.

pumica

Post by pumica » 26/03/2015 09:38

adio wrote:http://www.biodar.hr/recepti-za-pripremu-sirove-hrane.html
evo malo i recepata :-D , a zanima me gdje kupujete voce i povrce i koliko pazite na porijeklo tj. na uzgoj jer sam misljena da bi sirovo jeli ono treba biti eko/organsko, a ne konvencionalnog uzgoja koje je prskano ko zna kakvom hemijom i kako ga perete i cuvate? Pogotovo mislim na ove iz Sarajeva, jer ja ne znam da ovdje ima nekih prodavnica sa eko povrćem i vocem.

Mene ovo boldirano posebno zanima.
Npr. spinata ili mrkva ... jedna je stvar kad to operes pa kuhas ili peces na visokim temperaturama a sasvim druga kad operes i odmah jedes.

Kako i cime oprati da se izbjegne zaraza, nekakva bakterija ili sl. :?

CherryLips

Post by CherryLips » 26/03/2015 14:29

Ja povrće prvo potopim u veću posudu sa vodom u koju stavim sode bikarbone,tek poslije perem pod mlazom vode

pumica

Post by pumica » 26/03/2015 16:28

CherryLips wrote:Ja povrće prvo potopim u veću posudu sa vodom u koju stavim sode bikarbone,tek poslije perem pod mlazom vode

:hm:
Soda bikarbona? A za sta je soda? Za dezinfekciju?

pirmin

Post by pirmin » 26/03/2015 17:30

Ja sam tek nedavno otkrio Ameriku...

http://www.dampfgarer-test.eu/wp-conten ... 522723.jpg

Mnogo dobra stvar. :-D

Banksy

Post by Banksy » 26/03/2015 17:36

MedenoSrce wrote:

mogli ste baciti koji recepAt za smutije?

landlord

Post by landlord » 26/03/2015 18:04

Ma ne treba ti nikakav recept.
Ides sa 2 solje zelenisa (blitva, spinat..)
2 solje tecnosti (voda, jogurt, kefir, kokosovo mlijeko, kokosova voda, bademovo mlijeko..)
2 solje voca (banana, mango, jagodicasto voce, narandza, jabuka, kruska, ananas, grejp, grozdje...)

Meni je baza uvijek blitva ili spinat, kefir ili voda. Od voca stavljas ili sta je sezonsko ili sta imas u tom momentu kuci. Ja cesto voce zamijenim sa povrcem: mrkva, cvekla. Kad stavljam sveklu gledam da obavezno stavim tada i mrkvu i jabuku jer super neutralisu zemljani okus cvekle.

Neko stavlja led u smoothie, ali ja vise volim staviti voce u zamrzivac (tipa bananu ogulis i zamotas u foliju), ili jagode. Smoothie bude puno ukusniji.

Evo ti site gdje ima dosta recepata: http://simplegreensmoothies.com/recipes

Post Reply