Sinkronicitet/Istovremenost događaja

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#1 Sinkronicitet/Istovremenost događaja

Post by raoul duke »

Koliko nas ima, da prozivljavamo gore navedeno?
Ono sto meni dodatno izaziva interesovanje, je misteriozni deja vu kojeg povezujem sa sinkronicitetom.
I dodatno za ove teme, kada dobijem potrebu da pogledam koliko je sati , pojave se cesto isti brojevi 22:22 , 20:12 21:21.. itd.
Sa ovim zadnjim ne trollam nista vezano za apokalipsu 2012, ali ove gore brojeve ugledam svaku drugu/trecu noc i to random look, ne da sjedim i cekam taj broj :D

User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#2 Re: Sinkronicitet/Istovremenost događaja

Post by Gaia »

11:11 8)
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#3 Re: Sinkronicitet/Istovremenost događaja

Post by mariner »

Sinhronicitet pominje CG Jung i koristi ovaj termin da oznaci vrlo neobicni dogadjaj,dozivljaj koji se vremena na vrijeme dogodi.

Sinhronicitet je akazuzlno( neuzrocno) istovremeno smisaono vezanje dva ili vise dogadjaja.

Posto arhetip i kolektivno nesvjesno kod jungovog shvatanbje psihe igra najvecu i najvazniju ulogu, arhetipove je smjestio u podrucije bioloskog. Nasljedjeni talog iskustava nasih predaka bezbrojnim ponavljanjem nekih tipicnih ljudskih iskustava. Te slike se aktiviraju ponekad iz najdubljih slojeva nesvjesnog kada vanjski povod bude razlog a svrha toga je pokusaj cjelokupne psihe da poravnja narusenu ravnotezu svjesnog pogresnog stava i da se uspostavi ravnoteza u pravcu postajanja cjelovite licnosti ( self, selbst, jastvo, sopstvo, sopstvenost, nirvana) . Proces ili put koji vodi prema tome naziva se individuacija.
Na putu individuacije se moraju mjenjati svjesni stavovi i razradjivati i asimilirati nesvjesni arhetipshi simbolizam koji ponekad moze bili jako velika prepreka ili opasni cvor koj moze odvesti i na stranputicu i propast( inflacija).

Jung je uocio da se ponekad pojavljuje neki parapsiholoski fenomeni kog odredjenog broja ljudi, precipiraju neke stvari koje im ostavljaju jak emocionalni dojam a koje obicno svi zanemarujemo.
Sinhronicitet: pomisljas na anaans, odjednom u isto vrijeme cujes kako neko od prolaznika izgovara rijec ananas, krenes iza coska ulice vidis kako neko nosi u kesi ananas,dodjes kuci kad na stolu serviran ananas kao desert.
Neko ce reci smjesno i cisti slucaj ! Ali onaj koji tako nesto dozivljava na svojoj kozi ima drugacije misljenje, osjeca drugacije i misli da to ipak nije slucajno.
Sinhronicitet nije nikakva telepatija ili primanje nekih talasa koje neko odasilje, iako bi se moglo tako reci. Sinhronicitet nema vremensku dimenziju i nije uvijek istovremen.
Moze biti percipiranje nekog dogadjaja u isto vrijeme kada se dogalja( trenutno opazanje) Npr. Neko se budi nocu sa osjecaja jakog praska iz pistolja i drzi se za glavu na celu. Dan poslije taj saznaje da mu je neki prijatelj ubio pistoljem u glavu tacno u isto vrijeme kada se probudio iz sna. ( istovremeni sinh.)
Neko sanja da se dogodio potop poplavom nekog grada a da za njega nikad nije cuo ni vidio, kasnije saznaje da se dogadjaj potopa dogodio prije sna i da je prethodio viziji( sliki potopa). ( prozlost)
Neko sanja nesrecu sa vulkanom i uzasni prizor vatre, kasnije saznaje da se to dogodilo nesto poslije njegovog sna ( Percipiranje buducnosti).
Ovi primjeri iskljucuju neke telepatske talase i primanje njihovih frekvencija ovdje je rijec o NEUZROCNOJ smisaonoj povezanosti dogadjaja , koji za subjekt ( osobu ) ima odredjeno znacenje.

Kada na terapiskom procesu Jung objasnjava nekoj svojom pacijentkinji simbol njenog sna o egipatskom skarabeju, ona pokazuje jak otpor prema tumacenju i cjelokupnom terapiskoj situaciji. Odjednom jung uocava neku bubu kako udara u prozor i zeli da udje unutra,otvara prozor i hvata tu bubu u ruku i pokazuje pacijentkinji sa rijecima, evo tvog skarabeja. ( ova buba je inace najslicnija egipatskom skarabeju koja zivi u svajcarskoj). Ona kako to gleda osjeca neku smisaonost koja je emocionalno lomi, i tako odjednom smeksa prethodni otpor prema tumacenju. i tako prevazidje zastoj koji je bio prepreka individuaciji. Jung kaze, Kada se dozlo do zastoja u radu na individuaciji, pojava sinhroniciteta je bila u svrsi da se taj zastoj prevazidje. Prospektivna svrh asinhroniciteta.
On je jednostavno dogadjaj i nemozes ga izazvati kad ti hoces, a vezan je duboko sa arhetipskim sadrzajem i pretpostavlja se da arhetip ima i transpsihicki karakter pored intrapsihickog.

Skeptici i kriticari misle da je to jednostavno slucaj, nema tu nikakvog smisla. Ali oni koji vjeruju u smisao ovih povezanosti drze drugacije misljenje.
Arhetipovi i njihova simbolika se uvjek pojavljuje u prelomnim stadijim zivota, odluke , krize zastoji, a sinhronicitet moze pojacati njihovo dejstvo da priroda pokusa dovesti sklad i pokazati put u kojem treba da ide individuacija.
Kod Junga , nesvjesno puno bolje i vise zna od svjesnog i ako se mognu uskladiti ta dva dijela psihe m covjek postize potpunost i jastvo, a trnovit je put prema tome.
poz
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#4 Re: Sinkronicitet/Istovremenost događaja

Post by Revolucionar ★ »

Meni se previse cesto desi da vidim tako poklopljene brojeve . . nesto " pecne " u svijesti da pogledas sat , kad ono 22 : 22 .. cirkus
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5 Re: Sinkronicitet/Istovremenost događaja

Post by ExNihilo »

Sinhronicitet - slučajnost koja to nije.
melisash
Posts: 24
Joined: 21/09/2012 05:17

#6 Re: Sinkronicitet/Istovremenost događaja

Post by melisash »

Infidel666 wrote:Koliko nas ima, da prozivljavamo gore navedeno?
Ono sto meni dodatno izaziva interesovanje, je misteriozni deja vu kojeg povezujem sa sinkronicitetom.
I dodatno za ove teme, kada dobijem potrebu da pogledam koliko je sati , pojave se cesto isti brojevi 22:22 , 20:12 21:21.. itd.
Sa ovim zadnjim ne trollam nista vezano za apokalipsu 2012, ali ove gore brojeve ugledam svaku drugu/trecu noc i to random look, ne da sjedim i cekam taj broj :D

Deja vu, redovno :) na početku bilo čudno, ali se navikne čovjek na sve :p
Dešava mi se također isto, 14:14; 22:22, ali isto tako ostvarenje snova. Jako često sanjam nešto, sutra identična situacija, ili mi se dešavalo da se vozim tramvajem, sjetim se neke osobe koju nisam vidjela (ali bukvalno) 4-5 godina, onako padne mi na pamet, izađem iz tramvaja, ta osoba stoji na semaforu :D definitivno najstrašnije :lol:
User avatar
KnuckleHead
Posts: 228
Joined: 29/05/2012 19:30
Location: Ni tamo a ni vamo bogme :P

#7 Re: Sinkronicitet/Istovremenost događaja

Post by KnuckleHead »

Meni se jako cesto desi sinkronicitet dok pisem sa nekom osobom i podjemo pisat isto, iste rijeci il sentiment istih, zna se desit da potrefimo iste pjesme, posalje mi neko pjesmu koju u tome trenu slusam, zna mi se desit i dejavu pocesto al to je druga tema.
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#8 Re: Sinkronicitet/Istovremenost događaja

Post by dusa_raskopuša »

Msm da je to s kazaljkama svima zajednicko, ili bar vecini. Meni se zna desiti da jedan period, skoro stalno kad pogledam na sat, izjednace se. Onda dodje period to se ne desava i tako. Ista stvar sto neko gore napisa. Kad mislim ili s nekim pominjem neku osobu, ta osoba iskoci odjednom niodakle. Kad gledam u nekoga, a taj neko okrenut ledjima, skoro uvijek mi se desi da se taj neko okrene i pogleda u istom pravcu, ili obratno kad se ja okrenem, bude nekakav nidje veze osjecaj. :-) Onda, povremeno mi se neke stvari, ljudi, mjesta, situacije, cine tako poznatim, kao da sam tu vec bila, vidjela, upoznala, a nisam. :-)
Post Reply