Sertifikovani Interni/Eksterni auditor ISO 9001

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
francophil

Sertifikovani Interni/Eksterni auditor ISO 9001

Post by francophil » 10/11/2015 22:34

Zanima me sve u vezi ove teme ako neko ima iskustva da podjeli.

Na primjer:

Gdje je moguće proći obuke za ovo zvanje, cijena, moduli koje obuka obuhvata, trajanje....uslovi koje kandidat treba da ispunjava dabi krenuo na obuku... itd

francophil

Re: Sertifikovani Interni/Eksterni auditor ISO 9001

Post by francophil » 13/11/2015 21:51

bas niko? :roll:

johnnykola

Post by johnnykola » 13/11/2015 21:56

Odeš položiš. Svaki taj ISO haman isti. Incident management, auditing, obrni-okreni, sve položiš za sekund. Na ispitu možeš korisiti literaturu na engleskom, traje tri sata, pišeš odgovovore na engleskom. Dobiješ na mail dokaz da si položio certifikacijski ispit, ali džaba ti to, moraš dokazati da si dvije godine aktivno radio u zbilji ono iz oblasti u kojoj si položio ispit, pa postaješ zaista certificiran. Traje kurs pet dana, po četiri sata, daju ti literaturu, predaju ljudi iz firmi koji imaju pravo na provođenje certifikaciskih ispita.

francophil

Post by francophil » 13/11/2015 22:11

a koji se sve ispiti polazu....vidim Interni, Eksterni Lead..jel to sve zajedno ili?

johnnykola

Post by johnnykola » 13/11/2015 22:31

Pa valjda logikom nekom interni, lead, eksterni. Tipa provedeš negd,e za sebe, pa postaneš onda Lead, pa eksterni. Ne ide baš odmah vanjski. Ne znam baš detalje, ali mi je logično.

Imaš li link?

johnnykola

Post by johnnykola » 18/11/2015 05:15

Eto, upravo je tako, mada nisam detaljizirao oko toga:

CERTIFIED ISO 9001 FOUNDATION
CERTIFIED ISO 9001 LEAD IMPLEMENTER
CERTIFIED ISO 9001 INTERNI AUDITOR
CERTIFIED ISO 9001 LEAD AUDITOR

Prvo ti da osnove šta je 9001 certifikacija.
Onda te nauči kako da kod sebe kao vođa provedeš.
Pa onda imaš internog revizora.
Pa onda vođu revizora koji mogu i na vanka valjda.
Uglavnom, sve ti je to u pet deka i nije nikakav bauk
ako znaš engleski i ne šupljiraš kako je to sve šuplja
već pratiš šta ti se govori i sudjeluješ, pitaš ako ti je nejasno.
Ali da se sva literatura moglo svesti na pedesetak strana
mogla je. Za bilo koju certifikaciju. Garantujem.

Mea_parvitas

Post by Mea_parvitas » 18/11/2015 05:49

Koliko realno ima posla za nove auditore ili su to vec uhodane seme? Da li je moguce koristiti taj posao kao dodatni izvor prihoda, tj. radeci kao vanjski saradnik neke firme i vrsiti audite drugim firmama po potrebi i pored redovnog posla? Da li je ISO 9001 slican sa ovim 14001, tj. da li se moze biti i jedno i drugo? I na kraju, kolika je otprilike cijena po jednom kursu, tj. koliko je potrebno da se postane vanjski auditor za jedan standard?

Hvala

johnnykola

Post by johnnykola » 18/11/2015 07:56

Posla, pretpostavljam, ima. Ne možeš meda ako nisi u tom poslu u smislu da si radio većinu poslova koje certifikacija obavlja bar dvije-tri godine.
Naime, po polaganju certifikacijskog ispita moraš dokazati da si radio dvije-tri godine na tim poslovima pa tek
onda možeš iste kao certificirani raditi. Pišem, sve je to u pet deka svaki od ISO standarda. Druge su oblasti, ali su iste metode,
incident management, planiranje, implementacija, evaluacija... Bilo ko s malo boljim poznavanjem engleskog jezika
i malo soli u glavi može položiti certifikacijski ispit.

Možeš položiti šta i kako hoćeš, samo urce na sunce i udri. Za količinu uraca potrebnih za polaganje prozovi kontakte na ovoj gore postanoj stranici ili drugim i sve će ti se samo kazati. Biti revizor znači češljati papire do pet ujutro, raditi, biti strpljiv i oboružan znanjem otkrivati tuđe propuste, poboljšavati stvari, sprovoditi procedure po zadanim politikama itd.

francophil

Post by francophil » 19/11/2015 00:13

ja sam imao na faksu upravljanje kvalitetom ispit.....a trenutno radim kao interni revizor..pa sam mislio i to zavrsiti..jer revizija i auditiranje prema iso 9001 je skoro ista stvar..malo drugo pakovanje

johnnykola

Post by johnnykola » 19/11/2015 05:29

E pa eto. jedino što biti mogla biti preporruka je engleski onda.
Skineš fino s torent sajtova http://www.rosettastone.eu/lp/mplp/?rsi ... gg-sale-EU
diskove engleskog, naprednog, sjediš ispred računara, uči, ako ga
ne znaš. Izađeš, položiš. Dokažeš da to radiš unatrag godina i odmah posatenš i certificiran.

Mea_parvitas

Post by Mea_parvitas » 19/11/2015 05:52

Hvala na odgovoru. Ja radim oko 2 godine u struci, inace sam zavrsio masinstvo u Sarajevu. Zanima me da li kao stalno zaposlen mogu obavljati poslove auditora za neku skroz drugu firmu kroz npr. ugovor o djelu ili nesto slicno. Da li posao auditora moze biti izvor dodatnih primanja?

Sve te "zahtjeve" koje si naveo radim sa zadovoljstvom i volim otkrivati tudje greske, samo nek nisu moje jel. :D Engleski razumijem, govorim i pisem sasvim dobro. A za cijenu sam mislio onako "ofrlje", jer ako je 10.000 KM po jednom kursu, onda necu garant. :-) :D

testni_akaunt

Post by testni_akaunt » 19/11/2015 06:39

I ti bi sa 2 godine radnog iskustva otišao na audit nekom inžinjeru ili majstoru koji je pola života u struci?

johnnykola

Post by johnnykola » 19/11/2015 08:28

Mea_parvitas wrote:Hvala na odgovoru. Ja radim oko 2 godine u struci, inace sam zavrsio masinstvo u Sarajevu. Zanima me da li kao stalno zaposlen mogu obavljati poslove auditora za neku skroz drugu firmu kroz npr. ugovor o djelu ili nesto slicno. Da li posao auditora moze biti izvor dodatnih primanja?

Sve te "zahtjeve" koje si naveo radim sa zadovoljstvom i volim otkrivati tudje greske, samo nek nisu moje jel. :D Engleski razumijem, govorim i pisem sasvim dobro. A za cijenu sam mislio onako "ofrlje", jer ako je 10.000 KM po jednom kursu, onda necu garant. :-) :D

Cifra je desetak puta manja. Otiđi, sigurno nećeš pogriješiti. Da, ugovor o djelu i mislim da sad postoji i mogućnost nekog vida dodatne djelatnosti. Registriraš i udaraš.

testni_akaunt wrote:I ti bi sa 2 godine radnog iskustva otišao na audit nekom inžinjeru ili majstoru koji je pola života u struci?

Ovo je onaj dio koji neki smatraju ovo sve šupljom. E, pa nije šuplja, ako si certificiran. ISO certifikati već jesu ili će biti potrebni za nadmetanje na tržištu, pa ko neće ne mora ih imati. Dokaz - zarade auditora.

Mea_parvitas

Post by Mea_parvitas » 21/11/2015 10:03

testni_akaunt wrote:I ti bi sa 2 godine radnog iskustva otišao na audit nekom inžinjeru ili majstoru koji je pola života u struci?

Ti hoces da kazes da u svakoj firmi je sve optimizirano na najbolji moguci nacin i da ja kao magistar masinstva i covjek koga to zanima, kad bi prosao obuke i radio za neku priznatu firmu, ne bi mogao dati korisne savjete? Pa ako igdje ima posla vezanog za standardizaciju procesa, upravljanja otpadom, i sl. to je onda ovdje kod nas gdje svi misle da su najpametniji i ne gledaju dalje od svog nosa.

ISO certifikat moras potvrdjivati svake godine, odes i izvrsis audit i vidis da se sve postuje. Ko bi to trebao da bude auditor, samo stari prdonja bez perspektive i karijere koji to obavlja rutinski, ili ja, zeljan znanja, dokazivanja i stvarnog poboljsanja?

Ali prvenstveno mislim da ne znas sta znaci posao auditora.

senadd

Post by senadd » 08/12/2015 09:18

ZAINTERESOVANI,
vidite da na forum ne odgovaraju "ozbiljni ljudi",(ja sam neozbiljan).
Auditor je osoba koja je educirana za određenu oblast,a taj navod se dokazuje certifikatom ovlaštene ustanove(firma koja je certificirana da može raditi taj posao).
Ukratko,
1.auditori mogu biti interni i eksterni (uslov je da ima sss,vš ili VSS-ovisno o poziciji i sistema za koju aplicira kandidat i napredovanje se po kriterijima)
2.interni auditor je osoba u firmi koja je usvojila neki standard (npr.ISO 9001),a postaje se tako što Uprava/direktor imenuje potencijalne kandidate,a certifikacijska kuća organizuje kurs,po proceduri,nakon čega se kandidatu izdaje certifikat i On u svojoj firmi može vršiti audit sistema za koji je certificiran.Auditora ima vodećih i stručni (to je opet tema),a firma određuje broj,ovisno o tome za šta je dobila certifikat.
Auditori su ustvari osobe koje imaju zadatak da objektivno i nepristrasno izvrše uvid u sistem(koji se uspostavi u firnmi) i onome ko ih je imenovao na kraju audita daju Izvještaje o auditiranim područjima,kako bi imao uvid da li se radi po propisanim procedurama.
Uprava s auditorima komunicira preko posebne osobe iz firme (koju su imenovali kao Predstavnika rukovodstva za kvalitet-PRK),koja s Upravom direktno organizuje i održava sistem.Ima puno detalja,zato se mora posebno educirati,baš kao računovođe-
3.exsterni auditori su prošli sve kao ovi pod br.1,samo što ih uzima ta certifikacijska kuća,dodatno educira,daje posebna zvanja i oni "privatno" rade za njih (ima ih nekoliko i u stalnom radnom odnosu,jer to zahtjeva standard).
Ovo su uglavnom stranačo-rođački poslovi i obični ljudi nemaju šta tražiti (mislim na certifikacijske kuće)
Sve je fantastično zamišljeno,ali "znaš Ti nas,hebo Ti nas",zato i jesmo ovdje.Tranzicija je neumoljiva,miševi stradavaju -Tuzla,Zenica itd
Žao mi je što sam morao napisati ovu zadnju rečenicu,ali je istina.

johnnykola

Post by johnnykola » 08/12/2015 10:07

I šta sam netačno napisao?

senadd

Post by senadd » 08/12/2015 13:27

Ništa nije ne tačno.
Samo je upitno kome stvarno treba.
Sjetimo se kako je država stimulisala uvođenje standarda (davali silne novce)da se uspostavi sistem,a poslije toga se shvati da to nije loše,ali nije neophodno,jer uglavnom ne donosi neki benefit,a svake godine ista kontrola,pa recertifikacije(reket),tako da vlasnik skonta 2+2.
Zato je to mrtva tema,auditor je svako u svojoj kući,a kad dođe tuđin "halali Huso matri".
sretno
Standardi su posebna oblast i mi nismo sposobni uspostaviti i održavati sistem,zato što nema smisla.
da dodam da sam auditor na tri sistema,a PRK na dva,sa mnogo staža(imam para više nego što je prijavio ministar Špirič,prije tri god),ali je vrijeme standarda iza nas (što se tiće para),a u suštini tako se mladi ljudi "oštre" za budučnost i poželjno je svakome da s auditom pođe od svoje kuće (ne mora kupovati certifikat),sjetimo se mnogih prijeratnih piljara,kako su skontali "šta je standard"
sretno

Altsa

Post by Altsa » 08/12/2015 14:59

Od internog audita jarane nemas nikakvog haira od eksternog vec da ...interni audit to su obicni uposlenici jedne organizacije koji su odabrani da budu interni audit za tu istu firmu. Ona ima certifikat po osnovu nekog standarda (iso 9001, ISO 9000 ili npr. ISO 27001). Oni produ internu obuku od strane neke cerifikacijske kuce, na kraju polazu i dobiju "titulu" internog audita za svoju firmu. Njihov je posao da vrse interni audit u firmi tj. uoce, registruju i predloze mjere za ispravljanje uocenih nepravilnosti tj. neuskladenosti.. Eksterni audit dolazi kada istice certifikat iz iste kuce koja je i izdala certifikat i vrsi ponovo auditiranje firme ukoliko ona zeli da produzi certifikat jer treba voditi racuna da to nije uopste jeftino a znamo u kakvoj su finansijksoj situaciji mnoge firme. E on onda pretrese cijelu firmu iz gaca kako bi produzio certifikat ili dao primjedbe na nepravilnosti koje se moraju ispraviti do odredenog roka kako bi se certifikat produzio ili ako firma to ne uradi ukinuo.
Standardi su nesto drugo ali su usko vezani za citav proces certificiranja jer se audit i kontrola radi prema standardima za koji je vezan certifikat (tacka po tacka)@senadd je to sve lijepo objasnio pa da se ne ponavljam i ne detaljisem ponovo
@senadd, nije mi jasna tvoja prica vezana za standarde ?
Last edited by Altsa on 08/12/2015 15:39, edited 2 times in total.

UvaljanaPucna

Post by UvaljanaPucna » 22/09/2016 11:36

Jest da je tema malo stara i dugo nije pisano ništa...međutim da i ja kažem koju :D

U firmi gdje ja radim,imamo redovno interne audite,a po standardu i eksterne recertifikacijske jednom godišnje konkretno mislim na ISO TS gdje va godine ima recetifikacijski audit,a svake treće pregledaju sve kao da prvi put apliciramo za standard.Nije baš da nemamo nikakve fjade od internih audita,ali porilično je teško kada se nađu neusklađenosti sprovesti korektivne akcije za određenu službu bez bukvalnog dosađivanja. Ali šta je tu je. Iskreno nema tog nekog straha/respekta kada najavimo inetni audit,kao kada dolazi eksterni.

Konkreno; ja sam interni auditor po ISO 9001 i za ISO TS 16949,a ujedno sam i PRK u firmi.
Ternutno je firma u procesu za uvođenje i standarda i po ISO 14001 Sistem okolinskog upravljanja,a nekad u bližoj budućnosti će nam trebati i OHSAS. Za svu dokumentaciju,procedure,audite za ova prva dva standarda sam zadužena ja,predpostavljam da nema nikakve prepreke da jedna te ista osoba nadgleda sve standarde,ali to je već do odluke vodstva kako i šta će raditi i odlučiti.

Sada,mislim da za polaganje za eksternog auditora treba minimalno pet godina iskustva,i iskreno ne kontam koja je procedura za to polaganje. Koliko moram imati određenih audita? jel svi auditi moraju biti iz moje firme ili i drugih? Kako,šta? Ako ima neko iz ove oblasti da se malo bolje razumije i mene bi zanimalo pojašnjenje. Najbolje bi mi bilo kada bi neko bukvalno napisao sve korake za ovo polaganje.

Kod nas svake godine priča u firmi,pa standard je plaćen,proći ćemo i ovaj. Hoćemo proći,ali samo ako ima sva potrebna dokumentacija i ako nisu kritične neusklađenosti. Ponekad mi dođe da se napravim budala pa da ništa ne pripremim pa baš me zanima kako bi izgledao audit bez ključnih dokumenata. Da li bi i tad prošli?!

@altsa
ako znaš odgovore i na ova moja pitanja bilo bi dobro da odgovoris.

Daryl Dixon

Post by Daryl Dixon » 30/05/2018 11:54

pozdrav, imate li materijale, ispitna pitanja i slicno za ISO 27001:2013 ispit da mi proslijedite u inbox, zena hoce u skorije vrijeme da polaze.. hvala puno

Post Reply