Serijatski zakon - dobre i lose strane, za ili protiv?!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
zeina

Serijatski zakon - dobre i lose strane, za ili protiv?!

Post by zeina » 19/07/2016 13:07

Koliko zapravo poznajemo serijatski zakon, koje su dobre, a koje lose strane tog zakona?
Ukoliko ste protiv onda navedite zbog cega konkretno, isto tako ukoliko podrzavate takav zakon.
Hajmo malo o tome bez predrasuda i onoga cime nas bombarduju putem medija, koristeci samo cinjenice i argumente

choxnox

Re: Serijatski zakon - dobre i lose strane, za ili protiv?!

Post by choxnox » 19/07/2016 13:10

zeina wrote:Koliko zapravo poznajemo serijatski zakon, koje su dobre, a koje lose strane tog zakona?
Ukoliko ste protiv onda navedite zbog cega konkretno, isto tako ukoliko podrzavate takav zakon.
Hajmo malo o tome bez predrasuda i onoga cime nas bombarduju putem medija, koristeci samo cinjenice i argumente
Sretno ti na ovom forumu po pitanju toga...

zeina

Post by zeina » 19/07/2016 13:25

Buttscratcha wrote:Dobre strane možeš imat više žena kojima radiš sta poželiš. sve Opravdavas voljom allaha tj imas alibi za sve.lose stvari za takvo nesto moras biti glup zatucan i vjerski fanatik.zaboravih pomenuti i opcenje sa domacim hajvanom.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
Ko maksim po diviziji, bez ikakvih dokaza i argumenata

Zamolila bih moderaciju da temu ocisti od ovakvih izleta i da pokusamo voditi zdravu i argumentovanu raspravu

kolegione

Post by kolegione » 19/07/2016 13:34

zeina wrote:Koliko zapravo poznajemo serijatski zakon, koje su dobre, a koje lose strane tog zakona?
Nisam teolog ni pravnik serijatskog prava, ali historijski gledano serijat kao sistem uredjenja je veoma los, primjeri su oko tebe...
Koju zemlju sa serijatskim uredjenjem uzmes i zagrebes uvidjeces vrlo jasno da su narusena mnoga prava covjeka i zena narucito, tako da i nekad sam cuo pricu da je jedan ucenjak Islama otisao u Evropu i poslije rekao "vidio sam puno islama a malo muslimana" što se direktno apliciralo na to da su uredjenja tih država odlična, čak se nekad i radila analiza serijatskih stručnjaka koji su napravili modus da ukažu koje su zemlje najviše islamske i začudo među prvim zemljama nijedna nije bila sa šerijatskim uređenjem.
Ovu priču sam čuo na hutbi tako da nisam siguran u podatke :)
Ali šerijat kao Božiji zakon koji primjenjuju ljudi koji su po logici grešni je loš odabir.

zeina

Post by zeina » 19/07/2016 13:39

kolegione wrote:
Nisam teolog ni pravnik serijatskog prava, ali historijski gledano serijat kao sistem uredjenja je veoma los, primjeri su oko tebe...
Koju zemlju sa serijatskim uredjenjem uzmes i zagrebes uvidjeces vrlo jasno da su narusena mnoga prava covjeka i zena narucito, tako da i nekad sam cuo pricu da je jedan ucenjak Islama otisao u Evropu i poslije rekao "vidio sam puno islama a malo muslimana" što se direktno apliciralo na to da su uredjenja tih država odlična, čak se nekad i radila analiza serijatskih stručnjaka koji su napravili modus da ukažu koje su zemlje najviše islamske i začudo među prvim zemljama nijedna nije bila sa šerijatskim uređenjem.
Ovu priču sam čuo na hutbi tako da nisam siguran u podatke :)
Ali šerijat kao Božiji zakon koji primjenjuju ljudi koji su po logici grešni je loš odabir.
Da ima zloupotrebe i parcijalne primjene zakona to svakako stoji, ali da li je zakon sam po sebi u osnovi los ili je losa sprovedba zakona? Voljela bih kada bismo konkretnije govorili o samom zakonu i njegovim losim i dobrim stranama

HAVANA

Post by HAVANA » 19/07/2016 13:42

Ja samo kad pomislim na 4 zene,zgrozim se.Sta ce mi ba 4 zene? Da ne idem dalje u nebuloze serijata.Jedva jednu al vrijednu naso.A i podavila bi ih ona.Cuj 4,koje normalno ljudsko bice moze dijeliti voljenu osobu? Zamisli nakav serijat naizvrat, pa ti zena 4 frajera dovede :shock: :lol:

HAVANA

Post by HAVANA » 19/07/2016 13:42

Jel ono 4 bi?Il da nije i vise kuku?

dulekrele

Post by dulekrele » 19/07/2016 13:44

zeina wrote:
Buttscratcha wrote:Dobre strane možeš imat više žena kojima radiš sta poželiš. sve Opravdavas voljom allaha tj imas alibi za sve.lose stvari za takvo nesto moras biti glup zatucan i vjerski fanatik.zaboravih pomenuti i opcenje sa domacim hajvanom.

Ko maksim po diviziji, bez ikakvih dokaza i argumenata

Zamolila bih moderaciju da temu ocisti od ovakvih izleta i da pokusamo voditi zdravu i argumentovanu raspravu
Dobro ti je coek reko sta se bunis.Ovce koze i tome slicno.
A da zena je na nivou srednjeg vijeka tj. ima prava kao i ove navedene koze i ovce.
Last edited by dulekrele on 19/07/2016 13:45, edited 1 time in total.

HAVANA

Post by HAVANA » 19/07/2016 13:45

Sad upravo sjedim i kontam kako bi mucio ovu trojicu.Solna kiselina,viljuska,noz,kolac...nesta,necim bi ga moro ubost.

kolegione

Post by kolegione » 19/07/2016 13:49

HAVANA wrote:Ja samo kad pomislim na 4 zene,zgrozim se.Sta ce mi ba 4 zene? Da ne idem dalje u nebuloze serijata.Jedva jednu al vrijednu naso.A i podavila bi ih ona.Cuj 4,koje normalno ljudsko bice moze dijeliti voljenu osobu? Zamisli nakav serijat naizvrat, pa ti zena 4 frajera dovede :shock: :lol:
:thumbup:

zeina

Post by zeina » 19/07/2016 13:50

HAVANA wrote:Ja samo kad pomislim na 4 zene,zgrozim se.Sta ce mi ba 4 zene? Da ne idem dalje u nebuloze serijata.Jedva jednu al vrijednu naso.A i podavila bi ih ona.Cuj 4,koje normalno ljudsko bice moze dijeliti voljenu osobu? Zamisli nakav serijat naizvrat, pa ti zena 4 frajera dovede :shock: :lol:
Pa nije to obavezujuci zakon, nego je dozvoljeno, ti ako ne zelis niko te ne tjera, vecina muslimana (oko 95% ) se ozeni samo sa jednom. A sto se tice ljubavi to je slicno kao i kad dodje do razvoda braka kada recimo muskarac prevari zenu i ima ljubavnicu, toliko o ljubavi, a razlika je u tome sto supruga u ovom slucaju ukoliko zeli ostaje zakinska supruga i muz je duzan da je izdrzava, nekim zenama to odgovara

zahson

Post by zahson » 19/07/2016 13:51

Jako malo poznajete serijatski zakon. Osoba koja sebe muslimanom naziva ne moze dozvoliti sebi da uopste napise rijec "lose strane" uz pojam serijatskog zakona. Serijatski zakon je jedini savrseni, najpotpuniji, i priznati zakon za ljude na dunjaluku. Onaj ko sebe naziva muslimanom ne samo da ne smije imati nesto protiv serijata, vec MORA u svome srcu ceznuti za Allahovim zakonom koji je tkz. "UTOPIJA", i koji tezi uspotavljanju pravde, mira, harmonije u ljudskoj zajednici. Onaj koji sebe naziva muslimanom, a misli ili smatra da je serijat krnjav, ili da moze imati lose strane, a spusten je od Onog koji je Savrsen, i koji je Gospodar i Stvoritelj svega sto postoji, prestaje biti muslimanom.

https://www.youtube.com/watch?v=fMPA6XlJjT0

http://www.preporod.com/index.php/islam ... d-serijata

W0rM

Post by W0rM » 19/07/2016 13:52

Niko te ne tjera da imaš 4. Dalje broj oboljelih od HIV-a i ostali SPB-ova je neznatan, ustvari skoro da ga i nema. da ne govorimo o stopi kriminala. Smatram da je puno bolji od ovog sekularnog, sta vise, islam i muslimani su napredovali, za razliku od zapada gdje se provodila inkvizicija nad naucnicima.

zahson

Post by zahson » 19/07/2016 13:53

...

Donnie Smith

Post by Donnie Smith » 19/07/2016 13:54

Ja mislim da je to sa četiri žene nekad bilo, ne pravilo ni naredba, nego, ako si u mogućnosti, uzmi ženu, koja je ostala bez muža i sl. U smislu, pomozi joj ili joj nađi muža, slobodnog muškarca. Ako griješim, neko će već to popraviti. Kao i mnoge druge stvari, i to je postala devijantna odrednica gdje se pojedini likovi sa napunjenih 18, odmah vjenčaju sa njih četiri, a mimo 4 regularne, harem neregularnih još. Kontaju, mogu, pa što ne bih. Valjda.

Da istinski žele pomoći, oženili bi i neku stariju ženu, neuglednu ili ne mora biti brak u pitanju, može joj se materijalno pomoći, mada je nekad ranije, žena bez muža teško prolazila pa je valjda sklapanje tih brakova bilo ok. Nemam pojma ustvari. :D
Ne sviđa mi se i tačka. :D

arzuhal

mod-comment

Post by arzuhal » 19/07/2016 14:35

Mani se ovakvih vrijeđanja. Imaš opomenu.

mouton noir

Post by mouton noir » 19/07/2016 14:51

zeina wrote:
Pa nije to obavezujuci zakon, nego je dozvoljeno, ti ako ne zelis niko te ne tjera, vecina muslimana (oko 95% ) se ozeni samo sa jednom. A sto se tice ljubavi to je slicno kao i kad dodje do razvoda braka kada recimo muskarac prevari zenu i ima ljubavnicu, toliko o ljubavi, a razlika je u tome sto supruga u ovom slucaju ukoliko zeli ostaje zakinska supruga i muz je duzan da je izdrzava, nekim zenama to odgovara
A zasto nije dozvoljeno zenama da imaju 4 muskarca ili koliko vec :shock: mislim gdje je tu pravednost?? to je samo jedna od niz nepravdi, nejednakosti i zatucanosti u ovom arhaicnom zakonu koji pripada u 15 stoljecu

Bilo kakva argumentacija o ovom kao pozitivnim zakonu govori o neobrazovanosti i neinteligenciji osoba koji ovo zagovaraju

BiH drustvo opasno ide ka zatucanosti i mraku. To sve vise primjecujem oko sebe u stvarnom svijetu a evo i na forumima :run:

mousstapha

Post by mousstapha » 19/07/2016 14:57

Šerijatski zakon je nešto kao komunizam. Dok se o njemu priča govori se o savršenom zakonu za ljude, a u praksi je to daleko od istine. Čim se navede primjer države, odmah ide priča kako ne valja provedba.

Problem sa ovakvim zakonskim uređenjima je što je jako teško odrediti šta je to ustvari taj zakon. Koji izvori se koriste da bi se izvukli određeni propisi, kako se tumače ti izvori i ko je autoritet da daje relevantne ocjene. Izbori se valjda moraju održavati, a tamo gdje su izbori postoji i borba za vlast, a u toj borbi se onda vjera koristi kako bi se progonili neistomišljenici.

aditon

Post by aditon » 19/07/2016 14:59

Što se mene tiče, šerijetski zakon ima i dobre strane u smislu kažnjavanja za određena učinjena djela. Možda zapadnom svijetu šerijat izgleda brutalno međutim isto tako služi i svrsi. Pa onaj što je ukrao i ostao bez ruke, sigurno više nije krao nakon toga. Dakle, neke dijelove šerijetskog zakona ja bi uveo i u naše zakonodavstvo jer očito da ove kazne ne mogu obezbijediti ne vračanje osuđenika ponovnim kaznenim djelima nakon što odsluže svoju kaznu po pravilu ili u zatvoru ili na uslovnoj kazni.

https://www.youtube.com/watch?v=bfyluHFWbmU

W0rM

Post by W0rM » 19/07/2016 15:30

mouton noir wrote:
zeina wrote:
A zasto nije dozvoljeno zenama da imaju 4 muskarca ili koliko vec :shock: mislim gdje je tu pravednost?? to je samo jedna od niz nepravdi, nejednakosti i zatucanosti u ovom arhaicnom zakonu koji pripada u 15 stoljecu

Bilo kakva argumentacija o ovom kao pozitivnim zakonu govori o neobrazovanosti i neinteligenciji osoba koji ovo zagovaraju

BiH drustvo opasno ide ka zatucanosti i mraku. To sve vise primjecujem oko sebe u stvarnom svijetu a evo i na forumima :run:
Prvo nije prakticno,jer zene radjaju a ne muskarci, tako da je ovim rijeseno pitanje nataliteta. Nadalje zbog ratova cesce ginu muskarci, da bi se izbjeglo da zene ostanu bez skrbnistva moguce je da opet muskarac uzme zenu pod svoju zastitu i prehranjuje nju i djecu poginulog itd. Da ne idem dalje, svi smo svjesni da jednostavno nema apsolutne jednakosti izmedju muskaraca i zena, pa tako i ovdje, i u sekularnom svijetu postoje poslovi koje iskljucivo rade muskarci (komunalci, rudari itd) i nek rade, jer ne bi islo da jedna zena obavlja takve poslove.

zeina

Post by zeina » 19/07/2016 15:40

mouton noir wrote:

Kako ce zena koja zivi sa 4 muskarca znati ko je otac njenog djeteta?
Toliko o inteligenciji :)

zeina

Post by zeina » 19/07/2016 15:45

aditon wrote:Što se mene tiče, šerijetski zakon ima i dobre strane u smislu kažnjavanja za određena učinjena djela. Možda zapadnom svijetu šerijat izgleda brutalno međutim isto tako služi i svrsi. Pa onaj što je ukrao i ostao bez ruke, sigurno više nije krao nakon toga. Dakle, neke dijelove šerijetskog zakona ja bi uveo i u naše zakonodavstvo jer očito da ove kazne ne mogu obezbijediti ne vračanje osuđenika ponovnim kaznenim djelima nakon što odsluže svoju kaznu po pravilu ili u zatvoru ili na uslovnoj kazni.

https://www.youtube.com/watch?v=bfyluHFWbmU
Ne sijeku se ruke tako lako po serijatu, da bi se odsjekla ruka uslov je da onaj koji je ukrao da je to uradio na vrlo grub i bezobrazan nacin, tacnije da je uzeo ispred vladnika, mozda udario vlasnika i pobjegao, s tim da moraju biti 4 svjedoka koja su to vidjela

Queen_of_hearts

Post by Queen_of_hearts » 19/07/2016 15:46

Zakon koji svoje utemeljenje ima u "nadzemaljskom" je neprimjenjiv u savremenim civilizacijama.
Zakon koji se postavlja "savršenim" i "nepromjenjivim" je opasan.
Obzirom da šerijat objedinjuje ovo gore navedeno, bespredmetno je ulaziti u analizu dobrih i loših strana sa aspekta njegove praktične primjene u tim istim društvima. Sva analiza se može voditi sa aspekta historijske vrijednosti i korištenja fragmenata koji su imali dobru praktičnu primjenu i razvojno su odgovarajući da se ugrade u civilne zakonike 21. stoljeća.

Rubaija

Post by Rubaija » 19/07/2016 15:47

zeina wrote:
mouton noir wrote:

Kako ce zena koja zivi sa 4 muskarca znati ko je otac njenog djeteta?
Toliko o inteligenciji :)
DNK analiza? :P

enko 1964

Post by enko 1964 » 19/07/2016 16:00

Sebi il' tebi :D

Locked