To je druga prica...izjednacenija i neizvjesnija DA, ali bolja i kvalitetnija sigurno NE....Barca i Real su ubjedljivo dva najskuplja i najbolja tima na svijetu, ali se ne može se citava liga posmatrati kroz dominaciju ta dva kluba...ja sam siguran da bi oni dominirali i u bilo kojoj drugoj ligi na svijetu, ne samo u Španiji...Valencia, Sevilla, Atletico Madrid, Athletic Bilbao,Villareal (koji je ove godine loš pravo), evo sad Malaga...sve su to vrlo dobri timovi, ali imaju tu nesrecu da igraju u istoj ligi sa Barcom i Realom.capitano10 wrote:U Italiji imaš više konkurentnih ekipa :
Juventus
Milan
Inter
Roma
Udinese
Napoli
Lazio
Niko od ovog velikog trojca (Juve, Milan i Inter) nije siguran da će lako upisati tri boda protiv ovih ostalih ekipa.
Španija ima Real, Barcu, Valenciu, Villareal i donekle Atl.Madrid.. s tim da će ova prva dva uvijek dobiti ove ostale..
To je poenta.Serie A je nekako više izjednačena po kvalitetu..
Serie A
Moderators: Charuga, Tomahawk11
-
LSD
- Posts: 29911
- Joined: 24/07/2007 08:26
#2876 Re: Serie A
-
hau jes no
- Posts: 1365
- Joined: 28/09/2009 14:22
#2877 Re: Serie A
lecce, catanie, siene bi se borile za opstanak u drugoj španskoj ligi........
- Jeff Bingham
- Posts: 1272
- Joined: 06/09/2011 19:45
#2878 Re: Serie A
lik i prica o seriji a kao zanimljivijoj, neizvjesnijoj, bla, a ne kvalitetnijoj ligi. tako mi se bar cini.
- East_side
- Posts: 4059
- Joined: 11/11/2011 01:35
- Location: Dovoljno blizu
#2879 Re: Serie A
Jedini način da se riješi taj problem apsolutne dominacije Reala i Barce u Španiji je da isti započinju sezone sa po 10-15 bodova u minusu.
Bez obzira što ova dva kluba značajno doprinose jačini cijele lige, ipak sam mišljenja da je Španska Primera i dalje (bez njih) kvalitetnija od Serie A.
Evo sjećam se nedavnih okršaja Udinesea (koji je u tom momentu bio lider u Seriji A) i Atletico Madrida (koji je negdje na sredini tabele u Primeri) u skolpu Evropske lige.
Ko god je gledao ta dva susreta, posebno onaj u Madridu, mogao je vrlo lako primijetiti i ne baš tako malu razliku u kvalitetu u korist Atletica.
I u onoj prvoj utakmici u Udinama, Atletico je bio bolji, imao inicijativu i stvarao (promašivao) šanse cijelim tokom utakmice, da bi na kraju nesretno izgubio 2-0 nakon dvije kontre Udinesea pred kraj utakmice. Hajd' ok, svi znamo da je inače takav stil igre Udinesea.
Međutim, iskreno nisam očekivao da će ih onako rutinski, kao da igraju protiv tamo neke prosječne ekipe iz Rumunije, Poljske, Slovačke... rastaviti na proste faktore i poderati 4-0 u Madridu.
Juventus je nekada, dok ga Talijanski savez nije upropastio onom prestrogom kaznom, imao sličan status u Seriji A po pitanju dominacije, kao što ga sada ima Barca u Španiji. Tada si isto imao konstantu redovnih učesnika u LP iz Italije: Juventus, Milan, Inter, naizmjenično Roma i Lazio, te se ponekad, urijetko dešavalo da uleti i neki manji klub od ovih (Fiorentina i sl.). Nakon toga, Inter je preuzeo ulogu tog "dežurnog dominatora" lige od Juventusa. A sada, nakon katastrofalnog pada Intera i titule Milana, očekuje se da Milan preuzme tu donedavnu ulogu Intera. Ipak, bez obzira što Milan trenutno ima odličan tim, sumnjam da mogu produžiti dominaciju. A da preskoče zahuktalog Juventusa i "odlijepe" na tabeli od ostalih pratilaca: Lazia, Udinesea, pa i Napolija (koji je trenutno u malom zaostatku), načinom na koji su to svojevremeno činili Juventus i Inter, u to pogotovo sumnjam.
Prošlih sezona (vjerovatno će i ove) se malo poremetila ta konstanta redovnih učesnika u LP iz Italije. Razlog tome je upravo to što se Juventus, nekada redovni učesnik u LP, još nikada nije potpuno oporavio od onog tjeranja u Seriju B. Jedne godine se i plasiraju u LP da bi se vidjelo da tamo ne mogu ništa i da to nije ni blijeda slika onog starog Juventusa. Naredne sezone se ne plasiraju nikako u Evropu i to je pokazatelj da je Juventus, silom prilika, stekao status prosječne Talijanske ekipe koja povremeno bljesne i na tome se zaustavi. Za nadati se da će se od ove sezone te stvari promijeniti nabolje za Juve.
Napisah gore u zagradi "vjerovatno i ove" sezone, misleći na Inter, koji, već sada ima jako male šanse za plasman u Evropu uopšte a godinama su redovni učesnik LP. Samim time se ukazuje prostor npr. jednom Udineseu da izbori plasman u LP a tamo im sigurno "ne gine" ostajanje u grupi. Tako se i prošle sezone ukazao prostor Napoliju. Ruku na srce, oni su izuzetak iz ove priče i po meni su prevazišli sva očekivanja u LP.
Upravo zato je Primera u prednosti. Zamislimo da se npr. Barci, iz ovih ili onih razloga, desi neki katastrofalan pad i da se, uz one redovne: Real M. Valenciu, Sevillu... priključi i jedan Levante i kakav bi on imao učinak u LP.
U Bundesligi je, opet, najviše izražena ova kriza. Bayern je jedina konstanta dok se ostali učesnici u LP svake sezone smjenjuju i obično, neslavno završavaju.
Bez obzira što ova dva kluba značajno doprinose jačini cijele lige, ipak sam mišljenja da je Španska Primera i dalje (bez njih) kvalitetnija od Serie A.
Evo sjećam se nedavnih okršaja Udinesea (koji je u tom momentu bio lider u Seriji A) i Atletico Madrida (koji je negdje na sredini tabele u Primeri) u skolpu Evropske lige.
Ko god je gledao ta dva susreta, posebno onaj u Madridu, mogao je vrlo lako primijetiti i ne baš tako malu razliku u kvalitetu u korist Atletica.
I u onoj prvoj utakmici u Udinama, Atletico je bio bolji, imao inicijativu i stvarao (promašivao) šanse cijelim tokom utakmice, da bi na kraju nesretno izgubio 2-0 nakon dvije kontre Udinesea pred kraj utakmice. Hajd' ok, svi znamo da je inače takav stil igre Udinesea.
Međutim, iskreno nisam očekivao da će ih onako rutinski, kao da igraju protiv tamo neke prosječne ekipe iz Rumunije, Poljske, Slovačke... rastaviti na proste faktore i poderati 4-0 u Madridu.
Juventus je nekada, dok ga Talijanski savez nije upropastio onom prestrogom kaznom, imao sličan status u Seriji A po pitanju dominacije, kao što ga sada ima Barca u Španiji. Tada si isto imao konstantu redovnih učesnika u LP iz Italije: Juventus, Milan, Inter, naizmjenično Roma i Lazio, te se ponekad, urijetko dešavalo da uleti i neki manji klub od ovih (Fiorentina i sl.). Nakon toga, Inter je preuzeo ulogu tog "dežurnog dominatora" lige od Juventusa. A sada, nakon katastrofalnog pada Intera i titule Milana, očekuje se da Milan preuzme tu donedavnu ulogu Intera. Ipak, bez obzira što Milan trenutno ima odličan tim, sumnjam da mogu produžiti dominaciju. A da preskoče zahuktalog Juventusa i "odlijepe" na tabeli od ostalih pratilaca: Lazia, Udinesea, pa i Napolija (koji je trenutno u malom zaostatku), načinom na koji su to svojevremeno činili Juventus i Inter, u to pogotovo sumnjam.
Prošlih sezona (vjerovatno će i ove) se malo poremetila ta konstanta redovnih učesnika u LP iz Italije. Razlog tome je upravo to što se Juventus, nekada redovni učesnik u LP, još nikada nije potpuno oporavio od onog tjeranja u Seriju B. Jedne godine se i plasiraju u LP da bi se vidjelo da tamo ne mogu ništa i da to nije ni blijeda slika onog starog Juventusa. Naredne sezone se ne plasiraju nikako u Evropu i to je pokazatelj da je Juventus, silom prilika, stekao status prosječne Talijanske ekipe koja povremeno bljesne i na tome se zaustavi. Za nadati se da će se od ove sezone te stvari promijeniti nabolje za Juve.
Napisah gore u zagradi "vjerovatno i ove" sezone, misleći na Inter, koji, već sada ima jako male šanse za plasman u Evropu uopšte a godinama su redovni učesnik LP. Samim time se ukazuje prostor npr. jednom Udineseu da izbori plasman u LP a tamo im sigurno "ne gine" ostajanje u grupi. Tako se i prošle sezone ukazao prostor Napoliju. Ruku na srce, oni su izuzetak iz ove priče i po meni su prevazišli sva očekivanja u LP.
Upravo zato je Primera u prednosti. Zamislimo da se npr. Barci, iz ovih ili onih razloga, desi neki katastrofalan pad i da se, uz one redovne: Real M. Valenciu, Sevillu... priključi i jedan Levante i kakav bi on imao učinak u LP.
U Bundesligi je, opet, najviše izražena ova kriza. Bayern je jedina konstanta dok se ostali učesnici u LP svake sezone smjenjuju i obično, neslavno završavaju.
-
LSD
- Posts: 29911
- Joined: 24/07/2007 08:26
#2880 Re: Serie A
A eto taj Atletico ,koji je raznio Udinese sa 4-0, primi petardu od Barce ili 4 komada od Reala...ne mogu im nikako parirati.
Jednostavno ostali timovi španije imaju tu NEsreću da igraju u istoj ligi sa Barcom i Realom.
Jednostavno ostali timovi španije imaju tu NEsreću da igraju u istoj ligi sa Barcom i Realom.
- Jeff Bingham
- Posts: 1272
- Joined: 06/09/2011 19:45
#2881 Re: Serie A
ponavljam da se timovi tako ne mogu porediti. Barcelona pobijedila Milan, Getafe pobijedio Barcelonu => Getafe bolji od Milana? Barnsley pobijedi Crystal palace, Crystal palace pobijedi Manchester United => Barnsley bolji od Uniteda? Mainz pobijedi Bayerna, Bayern pobijedi City => Mainz bolji od Citya?
- East_side
- Posts: 4059
- Joined: 11/11/2011 01:35
- Location: Dovoljno blizu
#2882 Re: Serie A
Drug, poređenje nije ni bilo u tom smislu kako si ti naveo. Jedno je kad apsolutni favorit tipa: Man.Utd., Bayern, Real... igra prvenstvenu utakmicu protiv neke ekipe sa dna tabela ili kup utakmicu protiv nekog drugo/trećeligaša pa podcijene protivnika i unaprijed upišu bodove/prolaz, ili nemaju dovoljno motiva, te na kraju uglavnom tijesno izgube i to jednu utakmicu.Jeff Bingham wrote:ponavljam da se timovi tako ne mogu porediti. Barcelona pobijedila Milan, Getafe pobijedio Barcelonu => Getafe bolji od Milana? Barnsley pobijedi Crystal palace, Crystal palace pobijedi Manchester United => Barnsley bolji od Uniteda? Mainz pobijedi Bayerna, Bayern pobijedi City => Mainz bolji od Citya?
A druga je stvar kada znaš da igraš protiv ekipe s kojom si (barem na papiru) "tu negdje" po kvaliteti, protiv ekipe koja je prije nepune dvije godine osvojila to isto takmičenje, protiv ekipe s kojom se boriš za prvo mjesto u grupi i na kraju, protiv ekipe s kojom si već igrao prije nekoliko dana kući, uvjerio se u njihov kvalitet (izdominirali ih igrom i tada) i svjestan si da si ih dobio samo uz pomoć ogromne sreće.
E kad nakon svega toga zijaniš čak 4-0 od te iste ekipe (a nisi ih nikako mogao podcijeniti, niti imati manjak motiva) to je realan pokazatelj da si ipak dosta slabiji protivnik.
- vejza00
- Posts: 1438
- Joined: 08/08/2011 11:14
#2883 Re: Serie A
sta se svadjate, samo nadjite jednu sezonu da real i barca nisu ostavili treceg na tabeli sa manje od 20 bodova zaostatka, toliko o kompetitivnosti lige, a kamoli da neki klub slucajno zavrsi drugi
-
LSD
- Posts: 29911
- Joined: 24/07/2007 08:26
#2884 Re: Serie A
2002 i 2004 Valencia bila cak i šampion ligevejza00 wrote:sta se svadjate, samo nadjite jednu sezonu da real i barca nisu ostavili treceg na tabeli sa manje od 20 bodova zaostatka, toliko o kompetitivnosti lige, a kamoli da neki klub slucajno zavrsi drugi
- vejza00
- Posts: 1438
- Joined: 08/08/2011 11:14
#2885 Re: Serie A
nije to toliko daleko, samo po mom misljenju tad je italijanska liga bila jaca i od spanske i od engleske, ako se sjecate tad je inter oko 2000-te kupio kily gonzaleza i farinosa, lazio mendietu i lopeza, jednostavno svi su htjeli igrati u italijiLSD wrote:2002 i 2004 Valencia bila cak i šampion ligevejza00 wrote:sta se svadjate, samo nadjite jednu sezonu da real i barca nisu ostavili treceg na tabeli sa manje od 20 bodova zaostatka, toliko o kompetitivnosti lige, a kamoli da neki klub slucajno zavrsi drugia to nije bilo prije 100 godina da se sad ne sjecamo toga.
fakat nije to bilo davno al se mnogo toga promijenilo od tad promijenilo
-
LSD
- Posts: 29911
- Joined: 24/07/2007 08:26
#2886 Re: Serie A
Nema ostatak lige finansijsku i bilo koji drugu moc kao Barca i Real i to je glavni problem što ih ne mogu pratiti...eto jedna Valencia koja je bila šampion Španije, osvajac kupa UEFA (sve pod Benitezom), dva puta igrala u finalima LP ( pod Cooperom) nema tu snagu da prati ovaj dvojac...još su bili pred bankrotom kad su to pokušali....i sad su u velikim dugovima, ne mogu završiti novu Mestallu i moraju prodavati svoje najbolje igrace svake godine da bi "plivali" (slucaj Silva, Villa, Mata...naredni su Hernandez i Saldado itd) ... ne mogu parirati ni Sevilla koja je dva puta zaredom osvajala Europa Ligu (2006 i 2007), niti Atletico Madrid koji je isto osvajao Europa Ligu 2010....nemaju moci ko ovi i jbg...ali to ne znaci uopšte da je Primera slaba liga i da je tih ostalih 18 klubova kanta za napucavanje....ima tu jako dobrih klubova koji bi se borili za titule u svim drugim ligama petice, ali jbg ne da se usranom do vodevejza00 wrote:nije to toliko daleko, samo po mom misljenju tad je italijanska liga bila jaca i od spanske i od engleske, ako se sjecate tad je inter oko 2000-te kupio kily gonzaleza i farinosa, lazio mendietu i lopeza, jednostavno svi su htjeli igrati u italijiLSD wrote:2002 i 2004 Valencia bila cak i šampion ligevejza00 wrote:sta se svadjate, samo nadjite jednu sezonu da real i barca nisu ostavili treceg na tabeli sa manje od 20 bodova zaostatka, toliko o kompetitivnosti lige, a kamoli da neki klub slucajno zavrsi drugia to nije bilo prije 100 godina da se sad ne sjecamo toga.
fakat nije to bilo davno al se mnogo toga promijenilo od tad promijenilo
- vejza00
- Posts: 1438
- Joined: 08/08/2011 11:14
#2887 Re: Serie A
ja se slazem sa tim svime, mozda je cak i valencia sad jaca od svih talijanskih klubova, mada mislim da nije jaca od milana a vjerovatno ni ove godine slabasnog intera, al italijanska liga je jednostavno nepredvidiva i zbog tog je interesantnija od spanske a ne po kvalitetu fudbalaLSD wrote: Nema ostatak lige finansijsku i bilo koji drugu moc kao Barca i Real i to je glavni problem što ih ne mogu pratiti...eto jedna Valencia koja je bila šampion Španije, osvajac kupa UEFA (sve pod Benitezom), dva puta igrala u finalima LP ( pod Cooperom) nema tu snagu da prati ovaj dvojac...još su bili pred bankrotom kad su to pokušali....i sad su u velikim dugovima, ne mogu završiti novu Mestallu i moraju prodavati svoje najbolje igrace svake godine da bi "plivali" (slucaj Silva, Villa, Mata...naredni su Hernandez i Saldado itd) ... ne mogu parirati ni Sevilla koja je dva puta zaredom osvajala Europa Ligu (2006 i 2007), niti Atletico Madrid koji je isto osvajao Europa Ligu 2010....nemaju moci ko ovi i jbg...ali to ne znaci uopšte da je Primera slaba liga i da je tih ostalih 18 klubova kanta za napucavanje....ima tu jako dobrih klubova koji bi se borili za titule u svim drugim ligama petice, ali jbg ne da se usranom do vode
-
LSD
- Posts: 29911
- Joined: 24/07/2007 08:26
#2888 Re: Serie A
To svakako stoji....zapravo samo škotska liga nije nepredvidivija/neizvjesnija od španske- nažalost.vejza00 wrote:ja se slazem sa tim svime, mozda je cak i valencia sad jaca od svih talijanskih klubova, mada mislim da nije jaca od milana a vjerovatno ni ove godine slabasnog intera, al italijanska liga je jednostavno nepredvidiva i zbog tog je interesantnija od spanske a ne po kvalitetu fudbalaLSD wrote: Nema ostatak lige finansijsku i bilo koji drugu moc kao Barca i Real i to je glavni problem što ih ne mogu pratiti...eto jedna Valencia koja je bila šampion Španije, osvajac kupa UEFA (sve pod Benitezom), dva puta igrala u finalima LP ( pod Cooperom) nema tu snagu da prati ovaj dvojac...još su bili pred bankrotom kad su to pokušali....i sad su u velikim dugovima, ne mogu završiti novu Mestallu i moraju prodavati svoje najbolje igrace svake godine da bi "plivali" (slucaj Silva, Villa, Mata...naredni su Hernandez i Saldado itd) ... ne mogu parirati ni Sevilla koja je dva puta zaredom osvajala Europa Ligu (2006 i 2007), niti Atletico Madrid koji je isto osvajao Europa Ligu 2010....nemaju moci ko ovi i jbg...ali to ne znaci uopšte da je Primera slaba liga i da je tih ostalih 18 klubova kanta za napucavanje....ima tu jako dobrih klubova koji bi se borili za titule u svim drugim ligama petice, ali jbg ne da se usranom do vode
Sjecam se kad je Juande Ramos nakon što je po drugi put uzeo titulu Europa Lige izjavio kako je lakše uzeti taj trofej ili cak i LP (ako ti se malo posreci) - nego titulu u Španiji u tih 38 kola dugoj sezoni u konkurenciji Barce i Reala
- alijagoro
- Posts: 8045
- Joined: 06/03/2008 18:02
#2889 Re: Serie A
Sve su lige propale,cak je i nasa PL bila mnogo zanimljivija od zavrsetka rata pa do ujedinjena lige.Zadnje EP i SP su bili katastofa,jedino su borbeni Turci uspjeli izvuci jalovo EP.Inace sam najvise puta zaspao u toku jedne utakmice,gledajuci Seriju A
ja mislim da je ova sadasnja Roma jedna od najdosadnijih timova ikad
.
- Acheron
- Posts: 523
- Joined: 16/10/2011 19:23
#2890 Re: Serie A
...sta ova Roma nabacuje na Krkica. Smjesni su.
-
Lucas Leiva
- Posts: 634
- Joined: 11/01/2011 14:47
#2891 Re: Serie A
U uzasno dosadnoj, propaloj, oronuloj, takticki bolesnoj seriji A... Roma je najdosadniji tim koji postoji... podhitno otjerati Luisa Enrikea i njegovo tika-taka sranje, vratiti penzionera Totija u prvih 11 i dodavati mu loptu da on vrsi svoja ispucavanja, tako je bilo mnogo zanimljivije!
- Velkoski
- ModeratorNaBezCenzure
- Posts: 79566
- Joined: 17/05/2008 15:30
- Location: u dergjahu tvog srca
- Vozim: Golf 7 GTI
#2893 Re: Serie A
neo7 wrote:
Ne kontam sto ne prekinuse tekmu.
- Manic Psycho
- Posts: 1178
- Joined: 09/11/2011 12:32
#2894 Re: Serie A
na kraju zavrsilo 0-0. niko od igraca obje ekipe nije mogao da nadje suparnicki gol.neo7 wrote:
-
Baudelaire
- Posts: 4772
- Joined: 13/04/2011 20:40
#2895 Re: Serie A
Jebiga, šta god se o Seriji A kaže, ostaje unikatna 
- vejza00
- Posts: 1438
- Joined: 08/08/2011 11:14
#2896 Re: Serie A
napoliu svaka cast, a inter sramota
- Cyrax
- Posts: 2533
- Joined: 13/06/2009 19:47
- Location: Najveći bludnik grada Cikaga.
#2897 Re: Serie A
Bgm sve ekipe prosle dalje
. Slaba liga nema sta, sreca pa su oba Manchestera prosli dalje.
- BHF_Manijak
- Posts: 28540
- Joined: 02/03/2009 23:21
- Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo
#2898 Re: Serie A
Kakve u grupe bile, i ne prosli...Respekt jedino Napoliju, u najjacoj grupi prodjose dalje!Cyrax wrote:Bgm sve ekipe prosle dalje. Slaba liga nema sta, sreca pa su oba Manchestera prosli dalje.
- Jeff Bingham
- Posts: 1272
- Joined: 06/09/2011 19:45
#2899 Re: Serie A
pa u toj istoj grupi city nije prosao, a unitedova nije nista teza od milanove, mozda mrvu od interove.
- Cyrax
- Posts: 2533
- Joined: 13/06/2009 19:47
- Location: Najveći bludnik grada Cikaga.
#2900 Re: Serie A
Nema danas slabog protivnika. Mozda poneki Dinamo i Otelul a ostali (Benfica, Tranbzon, Basel, CSKA)...treba damu svoja pojesti pa proci osim ako si Real ili BarcaBHF_Manijak wrote:Kakve u grupe bile, i ne prosli...Respekt jedino Napoliju, u najjacoj grupi prodjose dalje!Cyrax wrote:Bgm sve ekipe prosle dalje. Slaba liga nema sta, sreca pa su oba Manchestera prosli dalje.
![]()

