SEPA

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
escobar__
Posts: 10123
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇩🇪

#26 Re: SEPA

Post by escobar__ »

Sve to presporo ide i čini mi se da smo po običaju posljednja zemlja regije koja ulazi u to.
-Ekser-
Posts: 685
Joined: 14/07/2009 14:10

#27 Re: SEPA

Post by -Ekser- »

BiH na sivoj listi: Transakcije bi mogle biti sporije i skuplje

Povratak BiH na sivu listu FATF-a mogao bi usporiti međunarodne transakcije, povećati troškove i otežati pristup SEPA-i.

Bljesak.info 23.06.2026 u 12:42

Image

Bosna i Hercegovina ponovno se našla na "sivoj listi" Radne skupine za financijsko djelovanje FATF, što bi, prema upozorenjima stručnjaka i gospodarstvenika, moglo usporiti i poskupjeti međunarodne financijske transakcije, otežati pristup Jedinstvenom području plaćanja u eurima i dodatno opteretiti europski put zemlje.

BiH se na listi našla zbog neusvajanja zakona o oduzimanju i upravljanju imovinom stečenom kaznenim djelima te zbog neuspostavljanja registra stvarnog vlasništva u Federaciji BiH.

Zastupnik u Federalnom parlamentu Admir Čavalić rekao je kako se u javnosti zanemaruje činjenica da bi ovakva situacija mogla otežati članstvo BiH u Jedinstvenom području plaćanja u eurima, odnosno SEPA-i.

"Bosna i Hercegovina, od svih zemalja Zapadnog Balkana, nije članica SEPA-e. Planirano je ove godine da se ide u SEPA-u, uslijed usvajanja seta financijskih zakona", kazao je Čavalić.

Registar stvarnog vlasništva

Čavalić smatra kako je Republika Srpska spremna za uspostavu registra u kojem bi se jednostavnim pretraživanjem moglo vidjeti tko je stvarni vlasnik u poslovnim subjektima, dok u Federaciji BiH to, prema njegovim riječima, nije slučaj.

"To je sramota, posebno za Federaciju. Postoje te sustavne barijere da se uspostavi taj registar. Zašto? Moguće da netko prikriva stvarno vlasništvo. Dakle, ciljano u Federaciji BiH, jer to nije zakon, to je mnogo jednostavnije napraviti od ovih državnih zakona gdje treba biti koalicijske političke volje", pojasnio je.

BiH je ranije bila na "sivoj listi" zbog nedostataka u sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma. Iz Vanjskotrgovinske komore BiH navode kako su, po uzoru na to razdoblje, Švedska i Švicarska već pojačale kontrolu transakcija prema BiH.

Prema njihovoj ocjeni, to pokazuje koliko se brzo gubi povjerenje na međunarodnim financijskim tržištima, a koliko se sporo vraća.

Sporije uplate i veći troškovi

Iz Komore upozoravaju kako ovakva situacija šalje snažan negativan signal međunarodnim financijskim institucijama, investitorima i partnerima te predstavlja ozbiljnu prepreku na europskom putu BiH.

"Sigurno je da će doći do značajnog usporavanja međunarodnih financijskih transakcija. U praksi, to znači dodatne kontrole te kašnjenja uplata i isplata iz i prema BiH, povećanje troškova poslovanja i otežanu suradnju domaćih gospodarstvenika s inozemnim partnerima. Posebno su ugroženi izvoznici, s obzirom na činjenicu da više od 73 posto ukupnog izvoza BiH ide na tržište Europske unije", objašnjavaju iz Komore.

Ističu kako pojačan nadzor financijskih tokova i produljeni rokovi plaćanja izravno umanjuju konkurentnost domaćih tvrtki, povećavaju poslovne rizike te mogu dovesti do raskida ugovora i gubitka tržišta.

"Ovo je naročito problematično imajući u vidu da su stabilan financijski sustav i borba protiv pranja novca ključni uvjeti u procesu pristupanja Europskoj uniji", navode iz Komore.

Moguće posljedice za građane

Iz Vanjskotrgovinske komore BiH dodaju kako bi negativne posljedice mogli osjetiti i građani, kroz rast cijena roba i usluga, moguće povećanje kamatnih stopa, otežane međunarodne uplate i isplate te sporije doznake iz inozemstva.

Narušen investicijski ambijent mogao bi, kako navode, rezultirati smanjenjem stranih ulaganja i daljnjim slabljenjem gospodarstva u trenutku kada su BiH potrebna nova ulaganja i jačanje gospodarskog rasta u skladu sa standardima Europske unije.

''Posebno zabrinjava činjenica da proces izlaska sa 'sive liste' traje od dvije do četiri godine te da bi eventualni povratak na ovu listu imao dugoročne posljedice koje bi se teško i sporo sanirale'', ističu iz Komore.

Pozvali su nadležne institucije da hitno poduzmu sve potrebne mjere kako bi se zaštitilo gospodarstvo, očuvala financijska stabilnost BiH i osigurao nastavak kredibilnog europskog puta zemlje.

Mogući utjecaj na EU fondove

Detektor je ranije pisao kako bi ponovno stavljanje BiH na ''sivu listu'' moglo utjecati i na isplate EU fondova, uključujući milijune planirane kroz Plan rasta.

Iz Delegacije Europske unije u BiH naveli su kako su shvatili političko opredjeljenje domaćih vlasti da što prije otklone strateške nedostatke utvrđene u Akcijskom planu.

''Europska unija je osigurala značajnu tehničku pomoć BiH u ovoj oblasti kroz programe financirane sredstvima EU-a te je spremna nastaviti podržavati BiH u realizaciji mjera predviđenih domaćim Akcijskim planom za FATF. Napredak u provedbi ovih reformi također ide u prilog iskoracima na europskom putu zemlje'', pojasnili su iz Delegacije EU-a u BiH.

Iz Delegacije su naveli kako je važno da se domaće vlasti posvete provedbi nužnih reformi i zbog pristupanja SEPA-i.
Prodice
Posts: 140
Joined: 17/06/2021 11:51

#28 Re: SEPA

Post by Prodice »


Bosna i Hercegovina je na korak do članstva u SEPA - ali taj korak možemo i propustiti.

Prije nekoliko dana Narodna skupština RSe usvojila je Zakon o platnim uslugama RS i time ispunila svoj dio obaveza. Centralna banka Bosne i Hercegovine ima spremnu aplikaciju i čeka federalni parlament.

Nažalost, u Federaciji BiH smo sami sebi napravili problem.
Zastupnički dom je ranije usvojio set finansijskih reformi, uz značajan doprinos Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku.

Međutim, u Domu naroda su usvojeni sporni amandmani koji su poremetili cijeli proces. Amandmani koji, po svemu sudeći, nemaju sistemsku vrijednost, već služe vrlo uskim interesima - moguće i jednom čovjeku samo.

Time je ozbiljno ugrožen ulazak Bosne i Hercegovine u SEPA već ove godine. Podsjećam: Naša zemlja je danas jedina zemlja Zapadnog Balkana koja nije članica SEPA. Imamo historijsku priliku da to promijenimo, ali vrijeme ističe.

Zbog toga upućujem otvoreni poziv rukovodstvu Parlamenta Federacije BiH da hitno zakaže vanrednu sjednicu Zastupničkog doma, sa tačkom dnevnog reda koja se odnosi na usaglašavanje spornih amandmana.

Ovo pitanje je bilo planirano još za maj. Sada više nema prostora za odgađanje. Vrijeme je da završimo posao.
User avatar
Grof
Posts: 598
Joined: 24/02/2002 00:00

#29 Re: SEPA

Post by Grof »

Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine usvojio je usaglašeni tekst tri zakona koja su bila potrebna da naša zemlja ispuni uslove za pristupanje Jedinstvenom području plaćanja u eurima (SEPA).
U sklopu 20. vanredne sjednice Predstavničkog doma, kao prva tačka dnevnog reda našli su se prijedlozi Zakona o platnim uslugama, Zakona o elektronskom novcu i Zakona o računima za plaćanje.

Tačnije, našle su se verzije ovih zakona koje su usvojene u Domu naroda Parlamenta FBiH.

Bez obzira na kontroverzne amandmane, koji su bili prijedlog HDZ-a, federalni zastupnici su usvojili ovu tačku dnevnog reda i tako otklonili prepreke da BiH pristupi SEPA-i.

Izmjene koje je predložio HDZ, a koje je usvojio Dom naroda, odnose se na inicijativu Hrvatskih pošta Mostar, a u političkim krugovima se sumnja da je stvarni cilj amandmana omogućavanje novčanih transakcija preko pošte osobama pod stranim sankcijama.

To se prvenstveno odnosi na zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Marinka Čavaru (HDZ). Čavara je od 2022. godine na američkoj crnoj listi, zbog čega su mu blokirani bankovni računi te ne može primati platu preko banke.

Centralna banka BiH bi, sada kada su zakoni usvojeni, trebala predati zahtjev za članstvo Evropskom platnom vijeću (EPC), koje ima pravo da odbije aplikaciju ako procijeni da uslovi nisu u potpunosti ispunjeni. Ipak, takve odluke su rijetke.

Podsjetimo, Bosna i Hercegovina na godišnjem nivou gubi preko 100 miliona eura na transakcijama iz inostranstva, a ključni razlog je jer naša država nije dio jedinstvenog evropskog prostora plaćanja u eurima (SEPA). BiH je jedna od rijetkih zemalja koja nije dio ovog sistema.

Naprimjer, ako kompaniji ili vama pojedinačno neko iz inostranstva uplati 1.000 eura, dok novac stigne do vas vi nećete primiti 1.000 eura, već otprilike 947 eura. Kako? Za uplaćenih 1.000 eura bankarska provizija iznosi oko 7 eura i svakako zavisi od banke. No iznos provizije većine banaka u BiH kreće se u sličnom rasponu. Također, nešto više novca ćete izgubiti na troškovima posredničke banke, a koji na primjeru od 1.000 uplaćenih eura iznose 45,8 eura. Tako dolazimo do toga da na navedeni iznos uplate na provizijama gubite oko 52 eura.

Kada BiH postane članica SEPA-e, ogroman novac neće se gubiti na transakcijama.
Izvor: klix.ba

Hvalim te Bože! :bih:

Zna li neko kakve su procjene kad bi mogli ući člansto SEPA? Ima li šanse s početkom iduće godine?
sanchopansa1
Posts: 192
Joined: 23/04/2026 21:14

#30 Re: SEPA

Post by sanchopansa1 »

Nema od SEPA-e ništa dok god smo na crnoj listi Moneywalla. Dzaba usvajamo zakone, dobit ćemo odbijenicu.
el_bake007
Posts: 1101
Joined: 16/03/2017 15:26

#31 Re: SEPA

Post by el_bake007 »

sanchopansa1 wrote: 28/07/2026 18:00 Nema od SEPA-e ništa dok god smo na crnoj listi Moneywalla. Dzaba usvajamo zakone, dobit ćemo odbijenicu.

Na sivoj smo listi, ona ne iskljucuje clanstvo u SEPAi niti blokira postojece clanstvo. Bugarska je trenutno na toj listi, Hrvati su bili nakon prikljucenja. Optimistican sam da necemo dobiti odbijenicu ali sve ide uzasno sporim tempom, sudarile se evropska i bosanska birokratija pa ce prva implementacija SEPA transakcije biti tek krajem 2027. i to u najboljem slucaju. Domaci bankarski lobi ce dati sve od sebe da sabotira i uspori proces, a i ako se sve implementira, necemo imati SEPA Instant nego ce biti SEPA Classic, poprilicna je razlika.

Image
sanchopansa1
Posts: 192
Joined: 23/04/2026 21:14

#32 Re: SEPA

Post by sanchopansa1 »

el_bake007 wrote: 28/07/2026 20:11
sanchopansa1 wrote: 28/07/2026 18:00 Nema od SEPA-e ništa dok god smo na crnoj listi Moneywalla. Dzaba usvajamo zakone, dobit ćemo odbijenicu.

Na sivoj smo listi, ona ne iskljucuje clanstvo u SEPAi niti blokira postojece clanstvo. Bugarska je trenutno na toj listi, Hrvati su bili nakon prikljucenja. Optimistican sam da necemo dobiti odbijenicu ali sve ide uzasno sporim tempom, sudarile se evropska i bosanska birokratija pa ce prva implementacija SEPA transakcije biti tek krajem 2027. i to u najboljem slucaju. Domaci bankarski lobi ce dati sve od sebe da sabotira i uspori proces, a i ako se sve implementira, necemo imati SEPA Instant nego ce biti SEPA Classic, poprilicna je razlika.

Image
Ma svejedno. Osim liste, imamo bankarski lobi, birokratiju, talove,…

Ne bi me iznenadilo da su u ove zakone namjerno ubacili nesto sto ce nam dati odbijenicu. Vidjecemo.
User avatar
escobar__
Posts: 10123
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇩🇪

#33 Re: SEPA

Post by escobar__ »

Opet je bolje nego sadašnje stanje čak i bez Instant opcije.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25806
Joined: 12/08/2013 12:51

#34 Re: SEPA

Post by insaneinthebrain »

nek i Cavara dobije platu ko co'jk na racun a ne ko kakav volonter u keshu :zzzz:
Post Reply