SEO - optimizacija pretrazivaca

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
drag_gost
Posts: 5620
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#1 SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by drag_gost »

Pozdrav svima,

Zanima me da li se neko bavi ovim ovdje? Jeste li uspjesni? :)
User avatar
drag_gost
Posts: 5620
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#2 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by drag_gost »

Niko? Je li moguce? :-)
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#3 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by Ghost_Rider_XXX »

Zahvaljujući tebi, ja sam tek počeo učiti, i ne vjerujem da će biti kakvih rezultat bar pola godine dok pohvatam elementarne stvari. :D
User avatar
gentoo
Posts: 3382
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#4 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by gentoo »

SEO je kao i PR.. djaba i jedno i drugo ako nemas "proizvod" :mrgreen:
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#5 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by Ghost_Rider_XXX »

Upravo tako, al da ne razvodnjavamo temu, bilo bi lijepo kad bi ostali samo u okvirima SEO-a.
ime_kojeg_nema
Posts: 743
Joined: 02/11/2010 16:22

#6 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by ime_kojeg_nema »

zanimam se ali bez nekih konkretnih aktivnosti za sada. cini mi se da treba puno uciti i puno raditi da bi se nesto postiglo na tom polju. dobro je za ljude koji su bez posla i imaju vremena i zelje da se posvete. u sustini seo se svodi na on-page (optimizacija na stranici) i off-page (izgradnja mreze linkova). tu imas mali milion strategija i ono sto me privuklo tome jeste kreativnost koju internet marketeri pokazuju u pronalazenju uvijek novih mogucnosti, ideja... kako zaraditi na taj nacin? pruzanjem usluga seo optimizacije stranica ili postati affiliate i baviti se on-line prodajom. pronadjes nisu, istrazujes kljucne rijeci, trziste, konkurenciju, napravis stranicu, radis optimizaciju...
User avatar
drag_gost
Posts: 5620
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#7 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by drag_gost »

Ghost_Rider_XXX wrote:Zahvaljujući tebi, ja sam tek počeo učiti, i ne vjerujem da će biti kakvih rezultat bar pola godine dok pohvatam elementarne stvari. :D
Hehe, drago mi je. Zato sam i napravio ovu temu, jer ljudi sirom svijeta od ovoga prilicno lijepo zive. Hajde da ovaj 'thread' napravimo pomocnim, pa ako ima neko nekih pitanja - pitajte. Pokusacu da odgovorim na sva. Tebi zelim svu srecu i drago mi je da si jos u ovoj prici. :)

Za pocetak, najbitnije je nauciti osnove, a to bi bilo "Istrazivanje kljucnih rijeci", kada to naucite, sve postaje lakse. Sve zavisi od vase inovacije i sposobnosti kao marketera. Sto je bitno u ovom poslu sami ste svoj gazda, sami odredjujete svoje vrijeme i zavisite od svog mozga i rada. Mnogo je tu "dosadnih" stvari, kao sto je pravljenje backlinkova, ali to je mala cijena. Nazalost, ili na srecu, mnogi tu odustanu i onda vas ostavljaju u elitnom drustvu. SEO je nesto cime se ljudi bave od postanka interneta, ali u posljednje vrijeme je to mnogo profesionalnije. Google je jedini pretrazivac koji treba da vas zanima.

Kao sto je naveo "ime_kojeg_nema" postoji onsite i offsite SEO. Mada bih ja prvo podijelio to u whitehad i blackhat SEO, pa tek onda na onsite i offsite. Whitehat su sve legalne, prirodne metode i to je plan na dugorocno koji zahtjeva mnogo vise novca i ucenja. Blackhat je sve suprotno tome. Da bi savladali SEO u potpunosti morate da pratite razvoj Google Algoritma (koliko je to moguce), da mislite malo "izvan kutije" i dodate svemu tome malo svoje magije.

Moguce je da sjedite kuci, uz jutarnju kaficu i novine osvjezite svoj blog, i gledate kako pare stizu na racun. Naravno da biste to uspjeli, mnogo, mnogo je ucenja potrebno. Posto mi mnogo pitanja stize na PM, volio bih kada biste pitali ovdje, pa da ovo sve napravimo da bude jedna pomocna tema za sve nas entuzijaste, internet marketere ili ljude koji zele da se bave ovim. U BiH jos nisam sreo covjeka koji je SEO ekspert i vjerovatno sam jedini iz BiH koji ima Googleovu obuku iza sebe i koji radi za Americko, Kanadsko i trziste Velike Britanije. Naravno, raditi SEO za Balkan je jos nemoguce. Jednostavno, nase kompanije nisu zainteresovane.

Mozete raditi za sebe na pocetku, a vremenom ako postanete ekspert za strane kompanije. Lijepo je ako uspijete da za pocetak imate redovna mjesecna primanja, pa makar za dzeparca. Sto je najbitnije, novac dolazi dok spavate, ispijate sok ili radite vase dnevne obaveze. Pasivna zarada je najbolja, a moj je prijedlog da ciljate americko trziste, jer oni imaju kreditne kartice. :mrgreen: Amerikanci su u svemu tome otisli najdalje, pa na osnovu mog istrazivanja najlakse se odlucuju na online kupovinu. Takodjer, mnogo domacica sjedi i surfa net pa kao i sve zene vole kupovinu. :D

Zaista mogucnosti su nepregledne, a sve je do vas. Napominjem (znam da sam dosadan :) ), slobodno se javite ko ima volje da uci ili da razmjeni iskustva, pa da napravimo ovu temu kvalitetnom.
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#8 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by Dr.Mr.Fr. »

Ja koliko sam shvatio Keyword research is one of the most important things, izabereš kljucnu rijec koja ce sacinjavati pretragu i prakticno si završio posao jer ce po tome boot da traži i prezentuje ciljani web :mrgreen:

što neobicnija kljucna rijec to bolja pretraga i rezultat 8-)
User avatar
drag_gost
Posts: 5620
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#9 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by drag_gost »

Kad trazis kljucnu rijec bitno je da ima odredjeni broj pretrazivanja. Zato je tesko naci kljucnu rijec koja ima mnogo ptretrazivanja mjesecnih a malu konkurenciju. Ako stavis da ti je kljucna rijec "dsadas dsadas dsa ", vjerovatno ces biti prvi, ali nista od toga neces imati. :D
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#10 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by Dr.Mr.Fr. »

drag_gost wrote:Kad trazis kljucnu rijec bitno je da ima odredjeni broj pretrazivanja. Zato je tesko naci kljucnu rijec koja ima mnogo ptretrazivanja mjesecnih a malu konkurenciju. Ako stavis da ti je kljucna rijec "dsadas dsadas dsa ", vjerovatno ces biti prvi, ali nista od toga neces imati. :D

pa da, to ti kažem, rijec je tito, e sada sve je do tebe i do tvog kreativnog mozga ;-)
ime_kojeg_nema
Posts: 743
Joined: 02/11/2010 16:22

#11 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by ime_kojeg_nema »

Dr.Mr.Fr. wrote:Ja koliko sam shvatio Keyword research is one of the most important things, izabereš kljucnu rijec koja ce sacinjavati pretragu i prakticno si završio posao jer ce po tome boot da traži i prezentuje ciljani web :mrgreen:

što neobicnija kljucna rijec to bolja pretraga i rezultat 8-)
bitno je da je kljucna rijec trazena i da nema veliku konkurenciju. ko nadje kljucnu rijec koja se puno trazi, a nema veliku konkurenciju, nasao je rudnik zlata. "jaki" keywordi obicno imaju zajebanu konkurenciju ali ti svoju seo strategiju mozes razviti i na osnovu optimimzacije vise laksih fraza umjesto da se patis sa jakom konkurencijom. u sustini, kao sto si i rekao, keyword research je kljuc svega. besplatan alat za to je google keyword tool.

pratim temu :)
User avatar
drag_gost
Posts: 5620
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#12 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by drag_gost »

Ok, sve je covjek iznad mene objasnio. Ne vrijedi ako nadjete rijec koja nema odredjeni broj mjesecnih pretrazivanja. Moj je prijedlog da ciljate na rijeci preko 4000 hiljade globalnih pretrazivanja.

Google KW Tool <<-klikni. Najbolji i najreferentniji alat za trazenje kljucnih rijeci. Kada trazite kljucne rijeci uvijek stavite "Exact (Tacnu)" pretragu, dakle "[...]". Sve ostalo vam daje netacne informacije, tj. mnogo opsirnije informacije koje nisu potrebne. Eto, za pocetak malo se igrajte. Najbitniji dio SEO-a je da naucite da pravilno trazite kljucne rijeci. Tu vam se kriju pravi zlatni rudnici. Takodjer, mnogi u kombinaciji sa Google Kw Tool-om koriste i Traffic Travis (http://www.traffictravis.com/) i Soovle (www.soovle.com). Ja sam koristio jedno vrijeme Traffic Travis, ali sam prestao jer mi sada na ovom nivou na kojem sam, daje informacije koje vec znam na osnovu iskustva. U svakom slucaju toplo ga preporucujem, pogotovo jer je besplatan. Soovle, (mada vise u posljednje vrijeme Google Suggest) dakako koristim.

Takodjer, ako nadjete "kljucnu rijec" koja ima jednu ili dvije rijeci, ne bih preporucio da bude vasa glavna "kljucna rijec", ili barem dodajte sinonime (http://www.convertingcopy.com/what-are- ... sing-them/) i svakako, porazumjevajuci da pisete na engleskom jeziku - "how to, what is, where to, itd."

Eto nesto za pocetak, pa ako imate pitanja, postavite.
User avatar
drag_gost
Posts: 5620
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#13 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by drag_gost »

To ti ne mogu objasniti nikako u nekoliko recenica. Konkretno, optimizujes na sajtu odredjene rijeci, ubacujes boldovane rijeci / fraze, italic, i podvucene. To daje pretrazivacu (Google-u) da je ta rijec ili fraza vrlo bitna. Takodjer, u h1, h2 i h3 naslove stavis kljucne rijeci. Ne fokusiras se na jednu frazu vec na nekoliko mogucih varijabli. Takodjer koristis i sinonime, jer ako je tekst napisan samo za SERP-ove a ne za korisnike, onda vjerovatno da nece biti upotrebe sinonima. Sve to, a i mnogo vise kao sto je raznolikost backlinkova, anchor backlinkovi i mjesta gdje stavljate reklame su samo dio Googleovog algoritma koji roboti i pauci salju kada puzu po vasem sajtu. Najbolji nacin je da testirate i par puta raskrvarite nos. :)

Sto se tice "seo modova", pretpostavljam da mislis na nesto kao sto su pluginovi za wordpress. Kao recimo SEO Platinum. Da, takve stvari pomazu, ali najbolje je ako radis rucno. Da je tako jednostavno da pustite da program (Senuke X) ili odredjena skripta radi, svi bi to radili. Programi i skripte su prije Google Panda update-ova bili mnogo ucinkovitiji nego danas. Dakako, postoji nekoliko pluginova (u ovom slucaju pricam o wordpressu) koji zaista pomazu u SEO-u (Smart Links, Seo Friendly Images, Wp Navigator, i slicni), ali jedino sto je bitno Googlu danas je kvalitetan sadrzaj i preglednost sajta. Rucna SEO optimizacija se svodi na stvari koje sam gore naveo i META tagove.

Ovo je bilo najkrace sto sam mogao da sazmem. Nadam se da je jasnije. :thumbup:
User avatar
drag_gost
Posts: 5620
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#14 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by drag_gost »

Roboti ce indeksirati sve sto im dozvolis ili zabranis u robots.txt Kako da to uradis: http://en.wikipedia.org/wiki/Robots_exclusion_standard

Sto se tice optimizacije foruma preporucio bih ti da poradis na brzini foruma. Instaliraj FireBug (https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/firebug/) i onda mali addon za firefox koji se zove yslow, da vidis koliko je ucitavanje. Takodjer, mozes da poradis na meta tagovima. Sve zavisi koliko su kljucne rijeci na forumu trazene i kakva je konkurencija, te za koje je govorno podrucje. Napisao sam gore kako se to provjerava. Takodjer zavisi da li je forum EMD (exact match domain) u svemu tome. SEO optimizacija je to, ali optimizacija foruma da smanjis bounce rate bi bila sve ono sto ce navesti usere da sto vise ostanu prisutni tu (youtube embeded video-i, member area, surveyi, i sl.) Naravno sve zavisi i od tvog budzeta.
User avatar
drag_gost
Posts: 5620
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#15 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by drag_gost »

Shared hosting, kao hosting gdje je hostano vise web stranica? Nema to nikakve veze sa SEO-om. Jedinu dodirnu tacku ima brzina hostinga, nista vise.
User avatar
drag_gost
Posts: 5620
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#16 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by drag_gost »

To nema veze sa SEO-om, kao SEO, to je do tog moda. Ne znam sta taj MOD radi, ali to se desava kada je 40 ili vise od 40 procesa aktivirano u istom trenutku. Koji hosting koristis?
Ja ti preporucujem hostgator, vrlo su dobri i imaju najbolju podrsku. Tvoj problem nema mnogo veze sa optimizacijom pretrazivaca, ali ima sa hostingom. VPS hosting ti nece te probleme svakako stvarati, ali on je oko 50$. HostGator < < < klikni, idi na live chat i predstavi se kao da zelis da koristis njihov hosting pa se raspitaj o svom problemu, oni ce ti pomoci 99%.
Last edited by drag_gost on 09/08/2012 22:26, edited 1 time in total.
sarajevomd
Posts: 706
Joined: 12/12/2010 20:42

#17 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by sarajevomd »

gentoo wrote:SEO je kao i PR.. djaba i jedno i drugo ako nemas "proizvod" :mrgreen:
Cemu ti koristi PR bogati ? Samo da se falis koliki ti je...

Eto, ja imam 20.000 posjetu dnenvo i PR 2, dok lik ima 200 posjetu dnevno, sa istim sadrzajem i ima 1.000 PR 4. Sta moze uraditi sa njim ?
User avatar
Entropio
Posts: 7853
Joined: 21/11/2010 21:49

#18 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by Entropio »

.
sarajevomd
Posts: 706
Joined: 12/12/2010 20:42

#19 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by sarajevomd »

Iza Horizonta wrote:što se brzine foruma tiče nema problema otvara iste sekunde imam tu perfect grade 88/100 sve,kako već rekoh optimizacija SEO vrijedi samo za posvećene i virtualne servere shared hosting zaboravi
Ovaku glupost nisam dugo procitao!!! Taj tvoj shered hosting je jedno veliko s+anje i zato imas tu gresku!
User avatar
drag_gost
Posts: 5620
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#20 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by drag_gost »

Jedina korist PR-a je sto ako dobijete link sa stranice koja ima velik PR, onda cete dobiti malu pomoc u rankingu. Ipak, na kraju se sve svodi nan kvalitet, tj. da imate da nesto ponudite korisnicima sto ce im biti zanimljivo.
User avatar
drag_gost
Posts: 5620
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#21 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by drag_gost »

Moj ti je prijedlog da se ostavis tih modova, vec da se pobrines na kvalitet sadrzaja na tom forumu. A sto se tice SEO-a, da rucno reklamiras forum koliko mozes na drugim stranicama. Reklame napravi i za ljude i za Google robote. Ovo drugo cisto za pocetak da vidis kako mozes da kotiras na rezultatima pretrazivaca.

Dao sam ti i vise nego dovoljno savjeta, do tebe je ako izvuces nesto iz toga.
sarajevomd
Posts: 706
Joined: 12/12/2010 20:42

#22 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by sarajevomd »

Momak, ne shvatas sta pricas. Znas li ti sta je SEO i sta je SEO plugin ? Jel me to tjeras da dignem forum na nekom jacem shared hostingu koji nije 4 dolara mejsecno pa da ti doakzem kako lupas ? Tvoj problem- neoptimiziranost foruma!

Cekaj, pa ti si nevidjen trol!! Godisnja cijena ovog hostinga je 29,00 KM :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
sarajevomd
Posts: 706
Joined: 12/12/2010 20:42

#23 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by sarajevomd »

:lol: :lol: :lol: Grohotom se smijem :) Skamerski hosting! Svaka cast sto si nasjeo na to, a jos vise sto se blamiras ovim izjavama. Edukuj se sine, uci pa da te ne nasamare!!!!

Sta ti jebeni prostor znaci, staa!?? Hoces da ti ja uplatim kod hostgatora jedan mjesec shared hosting pa da vidis kako leti ?
User avatar
drag_gost
Posts: 5620
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#24 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by drag_gost »

Da se ponovim, napisao sam ti sve u prijasnjim postovima. Jos jedna stvar koju mozes da uradis je: PPC, ali to zavisi od tvog budzeta. Ako imas para, reklamiraj se u google-ovim oglasima i imaces posjetu. PPC je najkompleksniji za nauciti, jer zahtjeva mnogo testiranja, ali je i najbolji nacin indirektne zarade.

PS. I mijenjaj ovaj hosting!
User avatar
drag_gost
Posts: 5620
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#25 Re: SEO - optimizacija pretrazivaca

Post by drag_gost »

Ne vjerujem... :-) :-) :-)
Post Reply