SDP
- kmirsad
- Posts: 16992
- Joined: 16/03/2008 14:10
#55651 Re: SDP
Mislim da bi Sveto trebao odustati od kandature. Već se vidi da nema šanse. Samo će dovesti do rasipanja glasova. tj uzimanja glasova samo jednom od kandidata.
- kmirsad
- Posts: 16992
- Joined: 16/03/2008 14:10
#55652 Re: SDP
Objava na FB
Nermin Nikšić
Sviđa mi se ova stranica · 1 h ·
Drage SDP-ovke i SDP-ovci
Siguran sam kako vam je već poznato da u nedjelju, 26.maja, možete iskoristiti svoje pravo da birate predsjednika SDP-a. Jako je važno da kao članice i članovi SDP imate mogućnost izbora i molim vas da je iskoristite.
Ako ste aktivni na društvenim mrežama, uz ovo što možete vidjeti kroz medije, izgleda kako je pitanje izbora predsjednika SDP postalo ključno političko pitanje u našoj zemlji. Njima nije važno što nema Vijeća ministara, federalne pa i nekih kantonalnih vlada, nije važno što ne funkcionira zakonodavna vlast, važno je ko će biti predsjednik SDP, važno je šta će biti na Kongresu SDP BiH. I jeste važno, ali to je pitanje o kome, na svu sreću, odlučujete isključivo vi, članice i članovi SDP BiH.
Nažalost, izgleda da su i neki naši ljudi podlegli pa se putem društvenih mreža svrstavaju iza pojedinih kandidata, što je apsolutno pravo svakog člana SDP-a, ali bih i ovom prilikom zamolio da ne vodimo ostrašćenu kampanju, da se ne vrijeđaju oni koji drugačije misle, da se ne iznose neistine i da ne stvaramo razdor među nama. Pitam se da li je funkcija koju obavljam toliko „vrijedna“ da su neki spremni na sve, pa i na to da na taj način nanesu štetu SDP-u.
Odlučio sam se da u kampanji ne prozivam bilo koga od svojih protivkandidata, kao ni bilo koga od ljudi koji ih podržavaju. Tako će ostati do kraja kampanje, iako je ponekad teško izdržati da ne odgovaram na očite neistine koje se iznose. Moje je mišljenje da javnim blaćenjem, svađama, lažima niko od nas kandidata ne može dobiti, a da na kraju cijenu plaća SDP. Na taj način se javnosti šalje slika kako se ni po čemu ne razlikujemo od naših političkih protivnika iz drugih stranaka, kako smo i šta smo spremni jedni drugima uraditi kad su u pitanju funkcije. A nismo, ili bar ne bi trebali biti isti.
I to je jedini razlog zbog kojeg se nisam odazvao u dijalošku emisiju.
SDP je za mene, bez obzira na sve, jedna velika porodica. U svakoj porodici može biti i nesuglasica i različitih pogleda, može biti i otvorene svađe. Kao u svakoj porodici toga ima i u SDP-u.
Kako se nikada neću odreći svoje porodice, tako se nikada neću odreći ni SDP-a. Kao što bi štitio i čuvao svoju porodicu, tako ću štititi i čuvati SDP BiH.
Da bi se neka partija mogla smatrati političkom strankom ili partijom, osnovni uvjet je da bude politički neovisna i suverena. Zato mi, u posljednje vrijeme, smeta preveliko uplitanje nekih stranaka u naše unutarpartijske izbore i Kongres. Mi nećemo da se uplićemo nikome u njegove unutarpartijske stvari pa zato ne dopuštamo nikome takvo uplitanje. Tuđe nećemo, svoje ne damo!
Ne volim govoriti o sebi, a pogotovo ne volim sebi uzimati prevelike zasluge. Ali je indikativno kako sam ovih dana vjerovatno najnapadaniji političar u BiH, naročito u medijima koje kontrolira SDA.
Česta optužba odnosi se na okrupnjavanje ljevice. Pune četiri godine smo nastojali osigurati okrupnjavanje, pa i ujedinjenje ljevice na političkoj sceni u Bosni i Hercegovini. Prvo za lokalne izbore 2016.godine, a onda i za opšte 2018.godine. Nažalost, za lokalne izbore je sve palo u vodu kada je DF tražio da njima prepustimo kandidature za poziciju gradonačelnika u Tuzli, odnosno za pozicije načelnika u Gradačcu i Gračanici. Pokazalo se da smo bili u pravu jer smo povećali broj načelničkih mjesta, ali bi sigurno taj broj bio još veći da smo nastupili zajedno. Poslije smo potpisali sporazum o zajedničkoj pripremi za nastup na opštim izborima, nakon čega je Željko Komšić mimo sporazuma samostalno istaknuo svoju kandidaturu. Nakon mog prijedloga da imamo kao građanski blok tri kandidata za članove Predsjedništva, od kojih bi jedan bio g-din Komšić, proglašen sam izdajnikom koji na taj način pomaže Ćovićevu i Dodikovu kandidaturu. Usprkos tome i nakon ovih izbora smo inicirali formiranje BH bloka kojeg su pored SDP činili za početak DF i NS. DF je svojim ulaskom u koaliciju sa SDA istupio iz BH bloka. Ipak BH blok će vrlo brzo dobiti formalan oblik i otvoriti prostor da nam pristupe još neki politički subjekti.
Izgleda da je majka svih naših grešaka kada pomislimo da se SDA želi promijeniti. Njihovi pozivi za navodno suprotstavljanje SNSD i HDZ su dobili pravu dimenziju kada su upravo oni svojim glasovima osigurali tom istom SNSD i HDZ potpunu kontrolu domova naroda. Mi nismo slagali birače. Izabrali smo teži, ali dostojanstveniji put.
Hvala svima koji su mi 2015.godine svojim glasom ukazali povjerenje i čast da u jako teškom vremenu vodim SDP BiH. Iza nas je težak period. U protekle četiri godine smo napravili značajne iskorake, ali posao još nije završen, on je tek započet. Trudili smo se omogućiti da se svaki član partije osjeća domaćinom u našem SDP-u, neovisno ko je i otkud dolazio.
Demokratizovali smo partiju, uspostavili savremeni model evidentiranja članstva, omogućili smo svakom članu da na jednakim osnovama učestvuje u odlučivanju o najvažnijim unutarpartijskim pitanjima. Dali smo svima priliku da se njihov glas čuje, da biraju i budu birani na svim nivoima.
Upravo takva politika, zasnovana na branjenju definisanih principa, a ne trgovinom njima, na proteklim Općim izborima rezultirala je porastom podrške većim od ijedne druge stranke u Bosni i Hercegovini. Imali smo najkvalitetnijeg kandidata za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, koji je dobio podršku i članova partije, ali i građana. Denis danas nije član Predsjedništva BiH samo zbog izborne krađe. Na izborima nismo pobijedili, ali se jesmo uspravili, oporavili i pokazali da možemo i znamo sačuvati i graditi našu partiju kao nezaobilazan faktor građenja i čuvanja naše države Bosne i Hercegovine.
Drugarice i drugovi, želio bih da zajedno nastavimo izgrađivati našu partiju.
Zajedno sa svim našim razlikama i svojim primjerom smo pobudili nadu i probudili svijest o činjenici sa smo svi dio jedne, jedinstvene mreže uzajamnosti, protkane zajedničkom niti, našom bosanskohercegovačkom pripadnošću.
Pred nama je borba u kojoj ne smijemo više nikada dozvoliti da Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine bude uvučena u političku saradnju i saučesništvo u kvazipatriotskim projektima zarad nekoliko funkcija i privremenih beneficija koje traju jedan mandat, a čije su dugoročne posljedice štetne i nesagledive i za državu Bosnu i Hercegovinu, ali i za Socijaldemokratsku partiju.
Moram iskoristiti priliku da se osvrnem i na pitanje finansijskog stanja u partiji. Političke partije u Bosni i Hercegovini se mogu finansirati od prihoda iz budžeta, prihoda ostvarenih vlastitom djelatnošću i donacija. Nakon katastrofalnih izbornih rezultata 2014.godine ostali smo bez značajnih prihoda iz budžeta, donacije su ostale otprilike na istom nivou kao i u prethodnom periodu, a prihodi od vlastite djelatnosti su umanjeni iseljenjem federalne Vlade iz naše zgrade i gubitkom prihoda od plaćanja kirije. Po našim normama i standardima suočili smo se sa potrebom da raskinemo ugovor o radu sa 37 radnika koji nisu ispunjavali standarde i normative.
Mi, u najužem rukovodstvu partije, nismo razmišljali kao korporacijski menadžeri, nego kao partijski drugovi. Nismo prihvatili da solidarnost zamijenimo kapitalističkom ekonomičnošću. Jednostavno, nismo smogli snage ili hladnokrvnosti da većinu tih ljudi pošaljemo na biroe za zapošljavanje, nego smo se trudili iznaći rješenje, a da pritom zadržimo uposlenike. Sada je jasno da je dugoročno takvo stanje neodrživo, unatoč našoj najboljoj volji i naš je zadatak da u nadolazećem periodu iznađemo rješenje, što ćemo zasigurno i učiniti, bez štetnih posljedica po političko djelovanje i funkcionisanje partije. Nisu nas pokolebali i zaustavili ni mnogo veći problemi i izazovi, pa neće niti ovaj.
Još jednom vas želim pozvati i zamoliti da zadržimo dostojanstvo u kampanji. Pozivam vas također da iskoristite svoje pravo da glasate na unutarpartijskim izborima.
I na kraju vas pozivam da mi svojim glasom na izborima za predsjednika Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine date podršku da zajedno nastavimo graditi i jačati našu partiju kao zajedničko dobro svih nas, svih njenih članica i članova, partiju bosanskohercegovačke budućnosti.
Vaš Nermin Nikšić Nerko
- Bosanski_kralj
- Posts: 10199
- Joined: 31/03/2007 00:07
#55653 Re: SDP
Slažem se da SDP trenutno nije ono što bi trebao biti. Ipak, ako se uporedi stanje 2014 sa ovim danas primjetan je napredak.palermo wrote:haj ovako, pogledaj naše dugogodišnje forumske ljevičafre, gdje su sada...eno ih na temi Naše stranke, zašto, zato što postoji jedna konzistentna (nravano u granicama mogućeg)politika, postoji jasna ciljna grupa, imaš osjećaj da nešto rade i da znaju šta i zašto rade....ili da još podebljam ovu priču, vidim Kristinu Ljelak su stavili za direktoricu Kantonalne tevizije, ja nju znam površno, ali ono što znam je vrlo ok......možda će ona biti loša direktorica (nije svako za direktora, jebi ga) ali ona jeste novi vjetar, promjena.....e, sad Naša stranka ima nažalost zbog prirode svoje ciljne grupe ograničene domete.....zato je SDP naprosto krucijalan u procesima promjene....a gdje je SDP sada sa ovom politkom, kao što već rekoh, govore ti naši dugogodišnji forumski ljevičari......Bosanski_kralj wrote:Nisi u pravu palermo.
Ako je nekom cilj da uđe u parlament, da sebe smjesti, nikakve veze nema da li će se biti pozicija-opozicija. U svakoj situaciji možeš prst u uho i boli te briga za svim šta se dešava.Govoreći iz perspektive onoga koji samo gleda da njemu dobro, kada si u poziciji bolje ti je, tad imaš "svoje" ministre i preko njih je puno lakše ostvariti i ostale svoje lične interese.
Vjerovatno se nećemo složiti po pitanju ulaska SDP-a u vlast. Gledajući sve parametre (posebno sastav Dom naroda BiH i FBiH), SDP je napravio jedini mogući ispravan potez kada nije ušao u vlast.
-
palermo
- Posts: 25349
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#55654 Re: SDP
Nažalost ne vidim ja taj napredak, a to je jako teško jer 2014 je bilo dno dna....pa eto ti vidi šta mislim.....Bosanski_kralj wrote: Slažem se da SDP trenutno nije ono što bi trebao biti. Ipak, ako se uporedi stanje 2014 sa ovim danas primjetan je napredak.
Vjerovatno se nećemo složiti po pitanju ulaska SDP-a u vlast. Gledajući sve parametre (posebno sastav Dom naroda BiH i FBiH), SDP je napravio jedini mogući ispravan potez kada nije ušao u vlast.
ma to pitanje ulaska u vlast je nametnuto pitanje...za SDP je pravo pitanje kakvu on više uopšte ima snagu...koga zanima uopšte SDP...osim ove koji se bore oko sarajevskog Kantona pa im SDP interesantna zbog tih par ručica....(mislim, na obadvije strane)
- Bosanski_kralj
- Posts: 10199
- Joined: 31/03/2007 00:07
#55655 Re: SDP
Oko nekih stvari se slažemo, oko nekih ne. Da ne zalazimo dalje u raspravu.palermo wrote:Nažalost ne vidim ja taj napredak, a to je jako teško jer 2014 je bilo dno dna....pa eto ti vidi šta mislim.....Bosanski_kralj wrote: Slažem se da SDP trenutno nije ono što bi trebao biti. Ipak, ako se uporedi stanje 2014 sa ovim danas primjetan je napredak.
Vjerovatno se nećemo složiti po pitanju ulaska SDP-a u vlast. Gledajući sve parametre (posebno sastav Dom naroda BiH i FBiH), SDP je napravio jedini mogući ispravan potez kada nije ušao u vlast.
ma to pitanje ulaska u vlast je nametnuto pitanje...za SDP je pravo pitanje kakvu on više uopšte ima snagu...koga zanima uopšte SDP...osim ove koji se bore oko sarajevskog Kantona pa im SDP interesantna zbog tih par ručica....(mislim, na obadvije strane)
-
palermo
- Posts: 25349
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#55656 Re: SDP
Bosanski_kralj wrote: Oko nekih stvari se slažemo, oko nekih ne. Da ne zalazimo dalje u raspravu.
- Bosanski_kralj
- Posts: 10199
- Joined: 31/03/2007 00:07
- drug_profi
- Posts: 65441
- Joined: 16/07/2012 16:00
#55658 Re: SDP
Otkad je to kod nas ulazak u vlast = preuzimanje odgovornosti?
Isto ko da ste od juče.
Ulazak u vlast kod nas je samo i jedino i oduvijek = uzimanje kljuca od sehare. Ko je odgovarao ikad? Samo SDP jer nije uradio dovoljno da ljudi budu zadovoljni. I nije ni mogao kad je trebao da mijenja stvari u savezu sa onim ko je te stvari namjerno tako postavio. Malo sutra ce uspjeti. Lagumdzija je to znao, sada i mi to znamo.
Neko ko odbije kljuc od sehare radi principa ili bilo cega, narocito ako je svjestan i ako zna da apsolutno nista ne moze uraditi da ne bude samo kurton za SDA, onda samo dobija poene kod ljudi kojima je ovo gore jasno.
Pa shvatite da su se SDA, HDZ i SNSD brze-bolje dogovorili o domovima naroda nije proslo ni mjesec od izbora. Znaci zakljucali setup na njihove postavke da niko, ni jedna građanska stranka ne moze biti nista drugo nego "bosnjacka" stranka.
I sad neko ocekuje da se tu ulazi i "preuzima odgovornost".
Isto ko da ste od juče.
Ulazak u vlast kod nas je samo i jedino i oduvijek = uzimanje kljuca od sehare. Ko je odgovarao ikad? Samo SDP jer nije uradio dovoljno da ljudi budu zadovoljni. I nije ni mogao kad je trebao da mijenja stvari u savezu sa onim ko je te stvari namjerno tako postavio. Malo sutra ce uspjeti. Lagumdzija je to znao, sada i mi to znamo.
Neko ko odbije kljuc od sehare radi principa ili bilo cega, narocito ako je svjestan i ako zna da apsolutno nista ne moze uraditi da ne bude samo kurton za SDA, onda samo dobija poene kod ljudi kojima je ovo gore jasno.
Pa shvatite da su se SDA, HDZ i SNSD brze-bolje dogovorili o domovima naroda nije proslo ni mjesec od izbora. Znaci zakljucali setup na njihove postavke da niko, ni jedna građanska stranka ne moze biti nista drugo nego "bosnjacka" stranka.
I sad neko ocekuje da se tu ulazi i "preuzima odgovornost".
-
izvrsni direktor
- Posts: 14757
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#55659 Re: SDP
Oduvijek je tako, df je usao u vlastsa sda i preuzeli su poslije odgovornostza sve neusojehe, prije toga sbih je usla u vlast sa sda i preuzeli odgovornost za sve neuspjehe sda, sdp je formirao koaliciju sa sda pa se evo jos uvijek oporavljajuod preuzimanja odgovornosti...drug_profi wrote:Otkad je to kod nas ulazak u vlast = preuzimanje odgovornosti?.
-
palermo
- Posts: 25349
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#55660 Re: SDP
Ne zahmeti, i nije samom tebi upućeno.....al bogami k'o Borg ste......drug_profi wrote:Otkad je to kod nas ulazak u vlast = preuzimanje odgovornosti?
Isto ko da ste od juče.
Ulazak u vlast kod nas je samo i jedino i oduvijek = uzimanje kljuca od sehare. Ko je odgovarao ikad? Samo SDP jer nije uradio dovoljno da ljudi budu zadovoljni. I nije ni mogao kad je trebao da mijenja stvari u savezu sa onim ko je te stvari namjerno tako postavio. Malo sutra ce uspjeti. Lagumdzija je to znao, sada i mi to znamo.
Neko ko odbije kljuc od sehare radi principa ili bilo cega, narocito ako je svjestan i ako zna da apsolutno nista ne moze uraditi da ne bude samo kurton za SDA, onda samo dobija poene kod ljudi kojima je ovo gore jasno.
Pa shvatite da su se SDA, HDZ i SNSD brze-bolje dogovorili o domovima naroda nije proslo ni mjesec od izbora. Znaci zakljucali setup na njihove postavke da niko, ni jedna građanska stranka ne moze biti nista drugo nego "bosnjacka" stranka.
I sad neko ocekuje da se tu ulazi i "preuzima odgovornost".
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83507
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#55661 Re: SDP
Jes se palermo nasekirao za ezdepe
-
palermo
- Posts: 25349
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#55662 Re: SDP
ne glasam za SDA, ali....._BataZiv_0809 wrote:Jes se palermo nasekirao za ezdepe
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83507
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#55663 Re: SDP
palermo wrote:ne glasam za SDA, ali....._BataZiv_0809 wrote:Jes se palermo nasekirao za ezdepe
dobar si momak,nisi pakšu
-
palermo
- Posts: 25349
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#55664 Re: SDP
fala ti za to momak_BataZiv_0809 wrote:palermo wrote:ne glasam za SDA, ali....._BataZiv_0809 wrote:Jes se palermo nasekirao za ezdepe![]()
dobar si momak,nisi pakšu
- ultima_palabra
- Posts: 59311
- Joined: 15/12/2008 16:53
#55665 Re: SDP
Da su nakon izbora 2014. uradili ovo ciscenje koje sad rade, rezultat na izborima bi bio bar 50% bolji.
- drug_profi
- Posts: 65441
- Joined: 16/07/2012 16:00
#55666 Re: SDP
Ma ništa moj mostarac. Doćeš i ti tobe.
-
doktor78
- Posts: 3949
- Joined: 14/09/2006 11:02
#55668 Re: SDP
Evo da odmah prognoziram: Husein Tokić i Žarko Vujović. Ako bude trebalo još, naći će se, nije beg cicija– Ko će formirati vlast u TK, teško je reći. Prema informacijama kojima ja raspolažem, SDP je na sjednici Glavnog odbora prije nekoliko dana donio odluku da će ostati opozicija u TK. A ako je to tačno, onda postoje dvije opcije. Prva je da blok koji predvodi SDA bude proširen sa SBB-om, što bi bilo 16 poslanika i u tom slučaju nedostajala bi nam samo dva glasa za formiranje skupštinske većine. Doduše, ona bi bila nestabilna. A da li bi se mogla osigurati ta dva glasa? Možda. Postoje neke varijante, vidjet ćemo kako će se završiti ovaj Kongres SDP-a – poručuje Gutić.
- drug_profi
- Posts: 65441
- Joined: 16/07/2012 16:00
#55669 Re: SDP
Ma ovo je odlicna situacija za SDP. Isplivace svi koji su u politici samo radi licnog profita. Sami ce se javiti.
- bunk
- Posts: 8774
- Joined: 16/07/2016 19:58
#55670 Re: SDP
Kakvi ste vi experti ja sam ocito amater kad trenutnu situaciju u sdp vidim kao apsolutni potop ..
Ko ce isplivati?
I sta ce poduzeti kad ispliva?
Uzeti dah pa zaronit jos dublje
Ko ce isplivati?
I sta ce poduzeti kad ispliva?
Uzeti dah pa zaronit jos dublje
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52752
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#55671 Re: SDP
da je SDP potopljen, ne bi bilo potrebe da o njima piše po Faktoru, Stavu i Slobodnoj Bosni.
svakodnevno.
znam to ja.
znaš to ti.
znamo svi.
samo se neki od nas prave ludi.
svakodnevno.
znam to ja.
znaš to ti.
znamo svi.
samo se neki od nas prave ludi.
- strucnjakdemagog
- Posts: 2198
- Joined: 16/02/2019 15:09
#55672 Re: SDP
ako je SDP potopljen, sta bi tek rekao za ezdea? tamo je tsunami.bunk wrote:Kakvi ste vi experti ja sam ocito amater kad trenutnu situaciju u sdp vidim kao apsolutni potop ..
Ko ce isplivati?
I sta ce poduzeti kad ispliva?
Uzeti dah pa zaronit jos dublje
licno sam zadovoljan sto se SDP otarasio onih bijednika. kad rijese i TK, iz svega ce izaci samo jaci.
- kmirsad
- Posts: 16992
- Joined: 16/03/2008 14:10
#55673 Re: SDP
SDP i Nikšić ostaju. Nemam brige, jer glasa članstvo, pojedinačno. Pudarić što odnese glasova odnijet će ih Nikšiću. a ne Bijediću. Ne bi loše bilo da Sveto povuče kandidaruru-Chmoljo wrote:da je SDP potopljen, ne bi bilo potrebe da o njima piše po Faktoru, Stavu i Slobodnoj Bosni.
svakodnevno.
znam to ja.
znaš to ti.
znamo svi.
samo se neki od nas prave ludi.
- bunk
- Posts: 8774
- Joined: 16/07/2016 19:58
#55674 Re: SDP
Znaci ne bi se sad mijenjao mislim sdp sa sda situacijom?strucnjakdemagog wrote:ako je SDP potopljen, sta bi tek rekao za ezdea? tamo je tsunami.bunk wrote:Kakvi ste vi experti ja sam ocito amater kad trenutnu situaciju u sdp vidim kao apsolutni potop ..
Ko ce isplivati?
I sta ce poduzeti kad ispliva?
Uzeti dah pa zaronit jos dublje
licno sam zadovoljan sto se SDP otarasio onih bijednika. kad rijese i TK, iz svega ce izaci samo jaci.
- kmirsad
- Posts: 16992
- Joined: 16/03/2008 14:10
#55675 Re: SDP
Upssss, lapsus... nije Bijediću... Deliću...
