SDP

User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52750
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#55026 Re: SDP

Post by Chmoljo »

Banksy wrote:
Chmoljo wrote:Pa pod Niksicem, kakav god da je, se reklo Ne bradi.

Volio bih cuti dostignuca ostalih. Za mene je ovo ravno onom "ne" iz '48.
Da. S vrećama para, pritiscima 'pravosuđem', krmojedima i petokolonašima, ravno '48. sigurno.
Upravo to. Pogotovo sad kad je i budalama jasno da je SDA imala DF u saci vidi se koliko je to odbijanje bilo veliko.

Pogledati samo kevtanja rumenog iz Orahovice i Sarajlica i poluprijetnje da ce oni preuzeti kanton sarajevo. Sa SDPom bi se to i desilo.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#55027 Re: SDP

Post by Banksy »

Chmoljo wrote:
Banksy wrote:
Chmoljo wrote:Pa pod Niksicem, kakav god da je, se reklo Ne bradi.

Volio bih cuti dostignuca ostalih. Za mene je ovo ravno onom "ne" iz '48.
Da. S vrećama para, pritiscima 'pravosuđem', krmojedima i petokolonašima, ravno '48. sigurno.
Upravo to. Pogotovo sad kad je i budalama jasno da je SDA imala DF u saci vidi se koliko je to odbijanje bilo veliko.

Pogledati samo kevtanja rumenog iz Orahovice i Sarajlica i poluprijetnje da ce oni preuzeti kanton sarajevo. Sa SDPom bi se to i desilo.
Da. I koliko je strpljenja i šutnje trebalo da se istrpi DF agresija od početka bloka, koliko neodgovaranja, a znaš da ti rade o glavi. NN ih je izvukao u u zadnji čas.

Agresija i spletke će se sigurno nastaviti i na kongresu, kroz ove SDA kadrove, ali sad je bar lakše kad je sve jasno i otvoreno, ko su i šta su.

A da nove ideje, novi ljudi, novi koncepti trebaju, trebaju...
putokaz1
Posts: 12974
Joined: 31/05/2014 23:56

#55028 Re: SDP

Post by putokaz1 »

Nova ideja nisu Nikšić ni Pudarić ni Delić s rečenicom'' Moramo u vlast s bilo kim'' aĆavar JNA OFICIR 1993 neznam ko je
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#55029 Re: SDP

Post by bunk »

Chmoljo wrote:Pa pod Niksicem, kakav god da je, se reklo Ne bradi.

Volio bih cuti dostignuca ostalih. Za mene je ovo ravno onom "ne" iz '48.
Znamo kako je to zavrsilo :mrgreen:
Last edited by bunk on 14/04/2019 14:07, edited 1 time in total.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52750
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#55030 Re: SDP

Post by Chmoljo »

Bunk, zasto pises o stvarima koje niko nije rekao?

Ja shvatam da je nekome neshvatljivo da je neko u stanju odoliti vreci para, ali ne mora zbog toga izmisljati da je receno nesto sto nije.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#55031 Re: SDP

Post by bunk »

Priznajem da sam bezze oduzio u postu.
Obrisacu.
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#55032 Re: SDP

Post by malakh »

Chmoljo wrote:Bunk, zasto pises o stvarima koje niko nije rekao?

Ja shvatam da je nekome neshvatljivo da je neko u stanju odoliti vreci para, ali ne mora zbog toga izmisljati da je receno nesto sto nije.
jeste, natrpali vrece para u traktor i odvukli mu pred kucu i on ih odbio. rekao da mu je malo i da, uz traktor, dovuku jos tri motokultivatora sa vrecama para, pa ce on razmisliti. tvoja prica je ravna ovoj.

jedino cime su mu mogli zaprijetiti je otvaranjem nekih afera tipa bosnalijeka ili autoputa, sto je vec nekoliko puta prezvakano.

od kada je pocela prica oko koalicije sa sda, ja sam napominjao da ide kongres unutar sdpa i izgleda da je to "historijsko ne" jedini argument zasto ce nermin niksic pobijediti na izborima.

sve to uopce ne ublazava cinjenicu da je trenutna politika sdpa katastrofalna i da isti mora dozivjeti katarzu.

pocevsi od toga da oni kao građanska, sociopartija ne smiju sebi dozvoliti da predsjednik i generalni sekretar budu iste nacionalnosti.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52750
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#55033 Re: SDP

Post by Chmoljo »

Nesto kontam, mescini da ce df teze halaliti ovo nekoaliranje sa temeljnim nego Orahovica.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#55034 Re: SDP

Post by Prpa.ba »

Gradjanstvo jedne stranke necemo procjenjivati po tome da li enormno pozitivno diskriminiraju manjine prezastupljenoscu u upravljackim strukturama, vec po tome da li biraju najbolje ljude za posao, po tome da im je politika takva da nije iskljuciva niti diskriminira manjine, niti promovise etnicke ideje vecine. Sve drugo je tronozac, a ko voli tronozac, ili tronozac sa cetvrtom nogaricom naljepljenom na jednu od tri - ima i adekvatne stranke za to. :)
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#55035 Re: SDP

Post by malakh »

Chmoljo wrote:Nesto kontam, mescini da ce df teze halaliti ovo nekoaliranje sa temeljnim nego Orahovica.
i to ti je replika na moj post? e moj administratore...
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#55036 Re: SDP

Post by tandmand »

Cilj je minimalac iznad 600 KM
Trenutni minimalac iznosi nešto malo više od 400 KM, a ukoliko se predloženi zakon usvoji u narednim mjesecima mogli bi očekivati određeno povećanje svojih prihoda.

Naime, zastupnici SDP-a ali i SBB-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH pokrenuli su priču o potrebi donošenja zakona o minimalnoj plaći, što su podržale i druge stranke.

Aner Žuljević iz SDP-a, koji aktivno radi na izradi ovog zakona za Klix.ba je kazao da je prvi cilj je da radnici zarađuju više, a drugi cilj je da poslodavci dobiju potrebno porezno rasterećenje.

"Time će oni imati više novca kojim će pokriti rast plata, te investirati i otvarati nova radna mjesta", kazao nam je Žuljević.
Znaju li ovi iz SDPa da minimalac u Sarajavu i minimalac u Stocu ne može biti isti. Neka Žuljević ode u Glamoč, pokrene biznis i da radniku minimalac od 600 KM, pa da vidimo kako to hoda.
palermo
Posts: 25348
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#55037 Re: SDP

Post by palermo »

tandmand wrote:
Cilj je minimalac iznad 600 KM
Trenutni minimalac iznosi nešto malo više od 400 KM, a ukoliko se predloženi zakon usvoji u narednim mjesecima mogli bi očekivati određeno povećanje svojih prihoda.

Naime, zastupnici SDP-a ali i SBB-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH pokrenuli su priču o potrebi donošenja zakona o minimalnoj plaći, što su podržale i druge stranke.

Aner Žuljević iz SDP-a, koji aktivno radi na izradi ovog zakona za Klix.ba je kazao da je prvi cilj je da radnici zarađuju više, a drugi cilj je da poslodavci dobiju potrebno porezno rasterećenje.

"Time će oni imati više novca kojim će pokriti rast plata, te investirati i otvarati nova radna mjesta", kazao nam je Žuljević.
Znaju li ovi iz SDPa da minimalac u Sarajavu i minimalac u Stocu ne može biti isti. Neka Žuljević ode u Glamoč, pokrene biznis i da radniku minimalac od 600 KM, pa da vidimo kako to hoda.
Što ne može biti isti ?
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#55038 Re: SDP

Post by kmirsad »

Prosječna plata i prihodi sa strane, u Sarajevu su dva i po puta veči nego u Tuzli.
Čak i među uposlenicima iste firme sa posl, jedinicama u Tuzli i Sarajevu su različiti, za isto radno mjesto.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#55039 Re: SDP

Post by Heller »

kmirsad wrote:Prosječna plata i prihodi sa strane, u Sarajevu su dva i po puta veči nego u Tuzli.
Čak i među uposlenicima iste firme sa posl, jedinicama u Tuzli i Sarajevu su različiti, za isto radno mjesto.
Teško da je 2,5 puta. 1,5 je realnije.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#55040 Re: SDP

Post by kmirsad »

Heller wrote:
kmirsad wrote:Prosječna plata i prihodi sa strane, u Sarajevu su dva i po puta veči nego u Tuzli.
Čak i među uposlenicima iste firme sa posl, jedinicama u Tuzli i Sarajevu su različiti, za isto radno mjesto.
Teško da je 2,5 puta. 1,5 je realnije.
Hajmo se nači na 2... :lol:
Sarajevo, državni, politički, ekonomski, politički, turistički i svaki drugi centar BiH, svi nivoi izvršne i zakonodavne vlasti, ambasada, sjedišta svjetskih kompanija, NVO, UG NATO, EUFOR... bilo je tako čak i Jugi... dok je prosječan auto u Tuzli bio Yugo 45, u Sarajevu je to bio Golf...
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#55041 Re: SDP

Post by Styling »

Heller wrote:
kmirsad wrote:Prosječna plata i prihodi sa strane, u Sarajevu su dva i po puta veči nego u Tuzli.
Čak i među uposlenicima iste firme sa posl, jedinicama u Tuzli i Sarajevu su različiti, za isto radno mjesto.
Teško da je 2,5 puta. 1,5 je realnije.
Troskovi zivota u Sarajevu i recimo Zenici, a da ne govorimo o nekim manjim mjestima i provincijama se ne mogu porediti. Pocevsi od troskova stanarina, rezija preko hrane, javnog prevoza, parkinga, svega.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#55042 Re: SDP

Post by tandmand »

Styling wrote:
Heller wrote:
kmirsad wrote:Prosječna plata i prihodi sa strane, u Sarajevu su dva i po puta veči nego u Tuzli.
Čak i među uposlenicima iste firme sa posl, jedinicama u Tuzli i Sarajevu su različiti, za isto radno mjesto.
Teško da je 2,5 puta. 1,5 je realnije.
Troskovi zivota u Sarajevu i recimo Zenici, a da ne govorimo o nekim manjim mjestima i provincijama se ne mogu porediti. Pocevsi od troskova stanarina, rezija preko hrane, javnog prevoza, parkinga, svega.
Pa to je to, nije isti protok novca; različita količina cirkuliše u ruralnim sredinama BiH, Sarajevu ili Berlinu. Jedan te isti čovjek može biti na kraju mjeseca na nuli u sve tri sredine ali ne može poslodavac iz neke pasivne sredine dati radniku minimalnu platu kao neko ko je u centru svega; niti u ruralnoj stredini može neko nabiti cijenu za najam stana, poslovnog prostora i sl.
600 KM u Glamoču je jače nego minimalac u Berlinu kada uporedimo troškove ali je znanstvena fantasika dati njemački minimalac u Glamoču ... tu je kvaka.
palermo
Posts: 25348
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#55043 Re: SDP

Post by palermo »

tandmand wrote:
Pa to je to, nije isti protok novca; različita količina cirkuliše u ruralnim sredinama BiH, Sarajevu ili Berlinu. Jedan te isti čovjek može biti na kraju mjeseca na nuli u sve tri sredine ali ne može poslodavac iz neke pasivne sredine dati radniku minimalnu platu kao neko ko je u centru svega; niti u ruralnoj stredini može neko nabiti cijenu za najam stana, poslovnog prostora i sl.
600 KM u Glamoču je jače nego minimalac u Berlinu kada uporedimo troškove ali je znanstvena fantasika dati njemački minimalac u Glamoču ... tu je kvaka.
[/quote]

Opet te ne razumijem, je li ti hoćeš da kažeš da minimalac u Glamoču treba biti manji nego u Sarajevu, ili obrnuto
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#55044 Re: SDP

Post by tandmand »

palermo wrote:Opet te ne razumijem, je li ti hoćeš da kažeš da minimalac u Glamoču treba biti manji nego u Sarajevu, ili obrnuto
Papir trpi sve, ako se izglasa zakon on mora bude svugdje isti.
Ali realno, tržišno gledajući ako bi u stvarnosti minimalac svugdje bio isti, sa tim minimalcem radnik iz ruralne sredine bi bio na konju u odnosu na onoga iz Sarajeva ali bi njegov poslodavac bio donji u odnosu na poslodavca koji radi istu vrstu posla u Sarajevu. Valja te pare zaraditi u ruralnoj sredini ...

Do sada je bio slučaj u mnogo firmi da se isplati sadašnji minimalac a radnik onda vraća dio para na blagajnu firme.
palermo
Posts: 25348
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#55045 Re: SDP

Post by palermo »

tandmand wrote:
palermo wrote:Opet te ne razumijem, je li ti hoćeš da kažeš da minimalac u Glamoču treba biti manji nego u Sarajevu, ili obrnuto
Papir trpi sve, ako se izglasa zakon on mora bude svugdje isti.
Ali realno, tržišno gledajući ako bi u stvarnosti minimalac svugdje bio isti, sa tim minimalcem radnik iz ruralne sredine bi bio na konju u odnosu na onoga iz Sarajeva ali bi njegov poslodavac bio donji u odnosu na poslodavca koji radi istu vrstu posla u Sarajevu. Valja te pare zaraditi u ruralnoj sredini ...

Do sada je bio slučaj u mnogo firmi da se isplati sadašnji minimalac a radnik onda vraća dio para na blagajnu firme.
Radnik u ruralnoj sredini i treba da bude na konju u odnosu na onoga iz Sarajeva. Jer to je jedini način da spriječiš da u ovoj zemlji sve odumre osim Sarajeva.

A pare se ne zarađuju samo u mjestu u kojem proizvodiš. Štaviše
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#55046 Re: SDP

Post by kmirsad »

Styling wrote:
Heller wrote:
kmirsad wrote:Prosječna plata i prihodi sa strane, u Sarajevu su dva i po puta veči nego u Tuzli.
Čak i među uposlenicima iste firme sa posl, jedinicama u Tuzli i Sarajevu su različiti, za isto radno mjesto.
Teško da je 2,5 puta. 1,5 je realnije.
Troskovi zivota u Sarajevu i recimo Zenici, a da ne govorimo o nekim manjim mjestima i provincijama se ne mogu porediti. Pocevsi od troskova stanarina, rezija preko hrane, javnog prevoza, parkinga, svega.
Stanarine u Tuzli za garsonjeru u Tuzli su 200-400 km. zavisno od lokacije, cjena autobuske karte od 1-1,5 km, cjena struje, vode, telefona, impulsa mobitela, odvoza smeča i otpadsnih voda ista, osnovna potrošačka korpa, brašno ulje, šečer... ista, cigarete ista cijena, gorivo cijena ista, burek i čevapi ista cijena s tim što mi nemamo plin... ali imamo 5 Termoelektrana u centru grada koja proizvodi struju za gotovo cijelu BiH, grad nam tone od eksploatacije slanice, rudari prime platu, ali 1 dug od 179 miliona maraka rudnici dužni državi po osnovu javnih prihoda, esencijalna lista lijekova krača, trakice za šečer se kupuju, fabrike gotovo sve uništene i uništene, poslovni prostori za trgovine jeftini jer kupci nemaju kupovnu moć, pa se svaki dan zatvori nekoliko...e kafa u kafičima je tri puta veča u sarajevu... i ćičara vam je skuplja od naše... i ski pasovi...
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3784
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#55047 Re: SDP

Post by DaffyDuck »

Ma ne kontaju ljudi da im povecanje plata ne znaci nista jer da bi se male firme pokrile, moraju dizati cijene svojih proizvoda i usluga. Pa ce hljeb biti 3 marke, cevapi 10, kafa 5, trening za dijetw 80 umjesto 40 itd... Privreda je trenutno toliko opterecena doprinosima na plate, taksama, akcizama i ostalim nametima da jako puno firmi i ovako jedva pokriva troskove. Kljuc je u rasterecenju obaveza privredi i nicemu drugom. Nije normalno da je rad oporezovan 73% a dobit 10%. Pa onda i ono sto dobije radnik sve sto potrosi opet drzavi da minimalno 17% ako ne trosi gorivo cigare i druge akcizne proizvode....
Sarajevu je spas svaki turista koji dodje i plati spavanje i rucak. Pa na to ambasade, sjedista velikih firmi, NVO i ljudi koje oni dovode.
@palermo, cini mi se da uopste nisi shvatio sta ti je tandmand htio reci...
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#55048 Re: SDP

Post by kmirsad »

tandmand wrote:
palermo wrote:Opet te ne razumijem, je li ti hoćeš da kažeš da minimalac u Glamoču treba biti manji nego u Sarajevu, ili obrnuto
Papir trpi sve, ako se izglasa zakon on mora bude svugdje isti.
Ali realno, tržišno gledajući ako bi u stvarnosti minimalac svugdje bio isti, sa tim minimalcem radnik iz ruralne sredine bi bio na konju u odnosu na onoga iz Sarajeva ali bi njegov poslodavac bio donji u odnosu na poslodavca koji radi istu vrstu posla u Sarajevu. Valja te pare zaraditi u ruralnoj sredini ...

Do sada je bio slučaj u mnogo firmi da se isplati sadašnji minimalac a radnik onda vraća dio para na blagajnu firme.
Nema tendera u ruralnoj sredini... lova je na tenderima
palermo
Posts: 25348
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#55049 Re: SDP

Post by palermo »

DaffyDuck wrote:Ma ne kontaju ljudi da im povecanje plata ne znaci nista jer da bi se male firme pokrile, moraju dizati cijene svojih proizvoda i usluga. Pa ce hljeb biti 3 marke, cevapi 10, kafa 5, trening za dijetw 80 umjesto 40 itd... Privreda je trenutno toliko opterecena doprinosima na plate, taksama, akcizama i ostalim nametima da jako puno firmi i ovako jedva pokriva troskove. Kljuc je u rasterecenju obaveza privredi i nicemu drugom. Nije normalno da je rad oporezovan 73% a dobit 10%. Pa onda i ono sto dobije radnik sve sto potrosi opet drzavi da minimalno 17% ako ne trosi gorivo cigare i druge akcizne proizvode....
Sarajevu je spas svaki turista koji dodje i plati spavanje i rucak. Pa na to ambasade, sjedista velikih firmi, NVO i ljudi koje oni dovode.
@palermo, cini mi se da uopste nisi shvatio sta ti je tandmand htio reci...
moguće, otvoren sam da mi se dodatno pojasni
User avatar
geralt
Posts: 6448
Joined: 14/09/2017 12:45

#55050 Re: SDP

Post by geralt »

Minimalac treba podici, ali mislim da je u trenutnim uslovima 600 KM preambiciozno. O tome treba razmisljati tek kad nezaposlenost padne ispod 10%.

Sto se tice regiona, ja sam definitivno protiv nekog geografskog razdvajanja, jer to otvara previse prostora za malverzacije i takmicenje medju kantonima, previse je i sto entiteti imaju odvojenu politiku. Ako jedna Francuska moze imati isti minimalac i u Parizu i u vukojebinama, sto ne bi i Bosna.
Post Reply