Ovo nije problem, Bakir je zatražio od Hahna elastičniji pristup. Uz to, neće biti dimnjaka, tako da nema problema zbog uglja.kmirsad wrote:Hahn upozorio političke lidere zbog Bloka 7 Termoelektrane Tuzla: BiH će morati plaćati milijardu eura zbog zagađenja
SDP
-
mrgreen
- Posts: 1287
- Joined: 12/05/2008 21:11
#54801 Re: SDP
- Leverage
- Posts: 9637
- Joined: 27/05/2018 16:32
#54802 Re: SDP
Sloboda i Velež, mrtva trka čija je petokraka crvenijasumirprimus wrote: bogme tuzlacima poslje prodaje i izdaje i ne bas
a mi smo crvena baza u be i ha ne?
Budi realan, Slobodi doslovno odgovaralo da izgubi i opet ispala. Nakon toga očekivati da Velež i Željo, kojima bodovi nisu značili ništa, zapinju do kraja protiv ekipa koje se bore za opstanak, jednostavno ne ide.
Generalno, izbjegavam da komuniciram na nivou navijačkih grupa, tu su uglavnom izraženi antagonizmi kojih ni približno u toj mjeri nema među ostalim građanima.
- Leverage
- Posts: 9637
- Joined: 27/05/2018 16:32
#54803 Re: SDP
Na putu smo da postanemo osnivač i predvodnik zemalja četvrtog svijeta. Dakle, oni kojima zemlje trećeg svijeta uvaljuju svoje smeće.kluz franjo wrote:Italija, Holandija, Njemačka...
Njemačka će u sljedeće 3 godine kompletno izaći iz proizvodnje struje iz nuklearki, a za 1/4 smanjiti proizvodnju struje iz termoelektrana na ugalj. Sukcesivno do 2038. će se kompletno izbaciti ugalj kao energent za proizvodnju struje.
Kina gasi na hiljade termoelektrana u svojoj zemlji i postaje svjetski lider u proizvodnji struje iz obnovljivih izvora energije.
http://ieefa.org/ieefa-china-lender-of- ... al-plants/
Istovremeno Kina rado finansira prenos tehnologije u druge zemlje poput Vijetnama, Bangladeša, Pakistana, brojnih afričkih zemalja, te Srbije i BiH.
Hebem ga.
Ili što bi Joža rekao: "Majku mu..., Ako je dobro i za Njemce i za Kineze, onda je dobro i za naše samoupravno društvo!"
-
putokaz1
- Posts: 12974
- Joined: 31/05/2014 23:56
#54804 Re: SDP
Ko će biti predsjednik Crvenih
-Dosadašnji koji u svojoj općini bude peti
-Koji je bio podpredsjednik FBIH a nemože dobit ni 2 glasa
-Koji je kao član KP dobio 100 glasova
Zanimljiva utrka
-Dosadašnji koji u svojoj općini bude peti
-Koji je bio podpredsjednik FBIH a nemože dobit ni 2 glasa
-Koji je kao član KP dobio 100 glasova
Zanimljiva utrka
-
zbiljovski
- Posts: 272
- Joined: 23/03/2016 13:46
- Location: Ilidža City
#54805 Re: SDP
Sigurno, u sustini i nema znatno neke razlike izmedju sda i sdp-a, SDP to opet pokazuje odnosom prema radnickoj klasi, kad su spremni svojim ljudima to raditi, sta bi tek nama radili.kmirsad wrote:zbiljovski wrote: Tako bi kvazisocijaldemokrati nastancali kadrove i u bh telekomu, elektroprivredi, da su u prilici, a poslije nek propada firma i unistavaj zivote ljudima. Ispade SDA odgovornija?
Imam havera u partiji, kaze sutaju samo ruralnu raju, a centrala ostaje netaknuta, tjeraju ljude u prijevremenu penziju, koji su to diletanti.Pa sdp ima 30-ak zastupnika u DN, PFBIH, PSBIH, koji imaju mjesecno oko 5000 KM primanja, da tu ima socijaldemokrata, dalo bi se to rijesit.
SDP sa ovakvim potezima u svojoj kuci pokazuje kako bi krcmio i vodio drzavu, tacno nekad pomislim, iako sam najveci antisdaovac, da je to ista gamad.
btw Pa koliko znam zgrada je prodana u Sarajevu u centru i ta dubioza jiz 2010 - 2014 e sanirana, ovo je nanovo napravljeno?
Na sličan način gledam ovu garanciju Vlade FBiH za potrebe kolaterala za kredit kod kineza za Blok 7.
Jebe se njih šta će biti za 25 godina. Daj ti meni da ja klepim lovu danas.Ti koji su u naše ime odobrili garanciju našim parama, za dvije milijarde maraka i zadužuli mi praunuke do guše.vjerovatno neče biti ni živi kad EP padne u gubitke i propadne.
Izmust će te milijarde još dok traje investicija.
Ako budu gubili vlast, neče sigurno nasljednicima vlasti ostaviti živu zlatnu koku nosilju zlatnih jaja ili jer EU neče htjeti i smjeti kupovati struju koja potiče od fosilnih goriva ili npropadne zbog pljačke,
Svedoci smo da nema preduzeča koje ovi desperadosi ne mogu pokrasti i dovesti do bankrota..
Masici, Niksici i Magazinovici su napravili dubiozu 2010. kad su imali 90 zaposlenih i 5-6 mil godisnji budzet, a i danas 2019. kad imaju svega 60 uposlenih od toga pola na minimalcu i budzet 2 mil KM prave istu dubiozu, sto znaci da njih ne zanima nesto dugorocno, daj sad, a za sutra koga briga. Problem SDP-a je taj sto ova ekipa oko Neke trenerke vedri i oblaci kao i oko Zlaje godinama i to je kulminiralo.
Oni nemaju nista sa radnickom klasom, na stranu otpustanje svojih radnika, ljudi nikad nisu stali na stranu radnika, predlozili nesto konkretno, nego sve nesto populisticki!
Ubjedjen sam da je sda lojalnija prema svojim ljudima, dok sdp svoje kadrove salje na biro, pravi od njih sirotinju i socijalne slucajeve.
A socijaldemokratija nam treba ko zrak i voda. . .
- kmirsad
- Posts: 16992
- Joined: 16/03/2008 14:10
#54806 Re: SDP
Nisi skontala moja Termoelektrana 1 u Banovičima neče imati dimnjaka...mrgreen wrote:Ovo nije problem, Bakir je zatražio od Hahna elastičniji pristup. Uz to, neće biti dimnjaka, tako da nema problema zbog uglja.kmirsad wrote:Hahn upozorio političke lidere zbog Bloka 7 Termoelektrane Tuzla: BiH će morati plaćati milijardu eura zbog zagađenja
Šprdam se... ovdje se svi prave ludi, niko ne postavlja prava pitinja , a znaju ih...nije problem Blok 7. Svi tvrde da je on projektovan u skladu sa standardima, iako im ja ne vjerejum. Ne vjerujem im ništa.
Problem su postoječi Blokovi 3,4, 5 kojima je rok trajanja istekao prije 15 godina i morali su biti još tada ugašeni. i Blok 6 koji nema postrojenje za odsumporavanje uglja, i kao takav največi je ubica Tuzlaka Ubije oko 500 ljudi godišnje. Uz to sve ogroman je zločin koji imaju namjeru počiniti je pretvaranje fenomalnog bisera i ogromnog rezervoara pitke vode, i turističkog potencijala prve klase, Jezero KOp, na Šičkom Brodu u ogavno otrovno šljakište za blok seda... jet im je transport šljake do mjesećevih dratera na Dubravama i Šikuljama skuplji od zatrpavanja Jezera. Pomahnitali pohlepni ludaci, ubice i urbicidaši iz Elektroprivrede. Posebno me boli činjenica da je na čeli tih desperadosa iz Elektroprivrede naš čovjek, sa TK. kojem je očigledno, njegova direktorska pozicija važnije od života moje djece. ali takav je SDA.Nemilosrdan i beskrpulozan kad je sladanje bogatstva u pitanju. Bore se... do posljednjeg Tuzlaka.Jeblo vas strančarenje.
Neka pogase prvo blokove 3, 4 i 5, ugrade odsumporavanje na blok 6 i halal im bio blok 7. Prvi ću ga podržati.
Ali EP neče, da ih gase, skupo im i nerentabilno.
- kmirsad
- Posts: 16992
- Joined: 16/03/2008 14:10
#54807 Re: SDP
Čuo sam sinoč N. Nikšića. Jebla da Termoelektrana i SDA u usta. Nek je sebi zabije u guzicu.zbiljovski wrote:Sigurno, u sustini i nema znatno neke razlike izmedju sda i sdp-a, SDP to opet pokazuje odnosom prema radnickoj klasi, kad su spremni svojim ljudima to raditi, sta bi tek nama radili.kmirsad wrote:zbiljovski wrote: Tako bi kvazisocijaldemokrati nastancali kadrove i u bh telekomu, elektroprivredi, da su u prilici, a poslije nek propada firma i unistavaj zivote ljudima. Ispade SDA odgovornija?
Imam havera u partiji, kaze sutaju samo ruralnu raju, a centrala ostaje netaknuta, tjeraju ljude u prijevremenu penziju, koji su to diletanti.Pa sdp ima 30-ak zastupnika u DN, PFBIH, PSBIH, koji imaju mjesecno oko 5000 KM primanja, da tu ima socijaldemokrata, dalo bi se to rijesit.
SDP sa ovakvim potezima u svojoj kuci pokazuje kako bi krcmio i vodio drzavu, tacno nekad pomislim, iako sam najveci antisdaovac, da je to ista gamad.
btw Pa koliko znam zgrada je prodana u Sarajevu u centru i ta dubioza jiz 2010 - 2014 e sanirana, ovo je nanovo napravljeno?
Na sličan način gledam ovu garanciju Vlade FBiH za potrebe kolaterala za kredit kod kineza za Blok 7.
Jebe se njih šta će biti za 25 godina. Daj ti meni da ja klepim lovu danas.Ti koji su u naše ime odobrili garanciju našim parama, za dvije milijarde maraka i zadužuli mi praunuke do guše.vjerovatno neče biti ni živi kad EP padne u gubitke i propadne.
Izmust će te milijarde još dok traje investicija.
Ako budu gubili vlast, neče sigurno nasljednicima vlasti ostaviti živu zlatnu koku nosilju zlatnih jaja ili jer EU neče htjeti i smjeti kupovati struju koja potiče od fosilnih goriva ili npropadne zbog pljačke,
Svedoci smo da nema preduzeča koje ovi desperadosi ne mogu pokrasti i dovesti do bankrota..
Masici, Niksici i Magazinovici su napravili dubiozu 2010. kad su imali 90 zaposlenih i 5-6 mil godisnji budzet, a i danas 2019. kad imaju svega 60 uposlenih od toga pola na minimalcu i budzet 2 mil KM prave istu dubiozu, sto znaci da njih ne zanima nesto dugorocno, daj sad, a za sutra koga briga. Problem SDP-a je taj sto ova ekipa oko Neke trenerke vedri i oblaci kao i oko Zlaje godinama i to je kulminiralo.
Oni nemaju nista sa radnickom klasom, na stranu otpustanje svojih radnika, ljudi nikad nisu stali na stranu radnika, predlozili nesto konkretno, nego sve nesto populisticki!
Ubjedjen sam da je sda lojalnija prema svojim ljudima, dok sdp svoje kadrove salje na biro, pravi od njih sirotinju i socijalne slucajeve.
A socijaldemokratija nam treba ko zrak i voda. . .
Nek je pravi u svom Konjicu... ili u Sarajevu...ima pruga, slat ćemo im ugalj...nek zaposli svu svoju rodbinu u nji. I Bijedičevu. Ne brinem se za njih. Dogovorit će oni sve talove i ljubit se ko brača. Banda prokleta i pohlepna.
-
sumirprimus
- Posts: 88917
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#54808 Re: SDP
realno sloboda je zajedno sa tuzlom svjetionik crvenih u be i ha.Leverage wrote:Sloboda i Velež, mrtva trka čija je petokraka crvenijasumirprimus wrote: bogme tuzlacima poslje prodaje i izdaje i ne bas
a mi smo crvena baza u be i ha ne?![]()
Budi realan, Slobodi doslovno odgovaralo da izgubi i opet ispala. Nakon toga očekivati da Velež i Željo, kojima bodovi nisu značili ništa, zapinju do kraja protiv ekipa koje se bore za opstanak, jednostavno ne ide.
Generalno, izbjegavam da komuniciram na nivou navijačkih grupa, tu su uglavnom izraženi antagonizmi kojih ni približno u toj mjeri nema među ostalim građanima.
velez je lazni crvendac u cvrstom stisku zelenih vjerovatno iz straha od crnih...
realno, ispali su zlotvori i bog prasta, ljudi ne
-
sumirprimus
- Posts: 88917
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#54809 Re: SDP
ovaj han je opasan ljigavac.kmirsad wrote:sumirprimus wrote:Ne valja vam racunica.
Odgovor je ne
Hajte ponovoHahn upozorio političke lidere zbog Bloka 7 Termoelektrane Tuzla: BiH će morati plaćati milijardu eura zbog zagađenja
znaju oni najbolje kako mogu izbacit kinu i rusiju iz igre na ovim prostorima, al nesto im se neda. a bez da nam kicmu odstrane.
screw them
- Prpa.ba
- Posts: 15269
- Joined: 15/08/2006 21:34
- Location: Podrucje pod Upravom OHR-a
#54810 Re: SDP
Obecanja EU zemalja kako ce smanjiti potrosnju cumura ne znace da ce to i uciniti. Govori se o sredini vijeka kao vremenskom okviru, pobogu. Do prije 10 godina i Fukushime Nijemci planirali gradnju dodatnih nuklearki. Kompletna Francuska snabdjeva se iz nuklearnih elektrana. Dakle, kada Njemacka i ostale razvijene zemlje budu stabilno snabdjevane obnovljivim izvorima energije, tada i mi kao slabije razvijeno drustvo mozemo poceti razmisljati o tome.
U ovom trenutku mi smo previse siromasno drustvo da bi bez stranih grantova i transfera tehnologije i struke mogli pokrenuti ogromni visedecenijski projekat prebacivanja na alternativne izvore. S obzirom da:
- EU ne nudi zamjenske kredite ekvivalentne kineskim, niti grantove za ublazavanje ostrice rasta cijene eko el. energije
- EU ne nudi transfer tehnologije i znanja
- ne postoje eko projekti koji bi morali proci kroz niz izmjena zakonske regulative, prostornih planova, studija izvodljivosti i uticaja na lokalnu floru i faunu
- imamo hitne potrebe za kolicinama energije koje EU "certificirani" izvori varijabilnog faktora proizvodnje ne mogu obezbjediti
- da smo izgubili vise od desetljeca na prepucavanja oko toga ko ce "konzumirati" gradnju TE
Cumurana nema alternativu i maksimum koji mozemo ostvariti je smanjiti nivo zagadjenja jer ce se koristiti novija tehnologija. Govoriti o stopiranju ovog projekta iskljucivo na osnovama toga da "to nije EU praksa", u ovom trenutku samo znaci pocetak uvoza elektricne energije. A to znaci masno podebljavanje racuna, sto sigurno nije u interesu gradjanima. Doduse, onima koji su placeni iz EU fondova vjerovatno razlika od 30-40 KM po racunu i ne znaci puno.
S druge strane, ako su sporni sami uslovi kineskog kredita, to moze i mora biti podlozno siroj diskusiji. Ja do sad nisam vidio jake argumente protiv takvog kredita.
U ovom trenutku mi smo previse siromasno drustvo da bi bez stranih grantova i transfera tehnologije i struke mogli pokrenuti ogromni visedecenijski projekat prebacivanja na alternativne izvore. S obzirom da:
- EU ne nudi zamjenske kredite ekvivalentne kineskim, niti grantove za ublazavanje ostrice rasta cijene eko el. energije
- EU ne nudi transfer tehnologije i znanja
- ne postoje eko projekti koji bi morali proci kroz niz izmjena zakonske regulative, prostornih planova, studija izvodljivosti i uticaja na lokalnu floru i faunu
- imamo hitne potrebe za kolicinama energije koje EU "certificirani" izvori varijabilnog faktora proizvodnje ne mogu obezbjediti
- da smo izgubili vise od desetljeca na prepucavanja oko toga ko ce "konzumirati" gradnju TE
Cumurana nema alternativu i maksimum koji mozemo ostvariti je smanjiti nivo zagadjenja jer ce se koristiti novija tehnologija. Govoriti o stopiranju ovog projekta iskljucivo na osnovama toga da "to nije EU praksa", u ovom trenutku samo znaci pocetak uvoza elektricne energije. A to znaci masno podebljavanje racuna, sto sigurno nije u interesu gradjanima. Doduse, onima koji su placeni iz EU fondova vjerovatno razlika od 30-40 KM po racunu i ne znaci puno.
S druge strane, ako su sporni sami uslovi kineskog kredita, to moze i mora biti podlozno siroj diskusiji. Ja do sad nisam vidio jake argumente protiv takvog kredita.
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#54811 Re: SDP
NIje im skupo. Već ne znaju šta će sa radnicima. I ne smiju na crtu onda narodu da nema cijene koju imaju domaćinstva bez termoelektrana.kmirsad wrote:Neka pogase prvo blokove 3, 4 i 5, ugrade odsumporavanje na blok 6 i halal im bio blok 7. Prvi ću ga podržati.
Ali EP neče, da ih gase, skupo im i nerentabilno.
Volio bih i ja da je Tuzla razvila računarsku industriju, ali - nisu.
Nema tu puno veze sa nekim shvatanjem našeg položaja. Isto ko što južni tok gasni nije mogao, a sjeverni 1 i 2 je mogao, i planiraju i sjeverni tok 3, tako i termoelektrana u BiH ne može.Prpa.ba wrote:Cumurana nema alternativu i maksimum koji mozemo ostvariti je smanjiti nivo zagadjenja jer ce se koristiti novija tehnologija. Govoriti o stopiranju ovog projekta iskljucivo na osnovama toga da "to nije EU praksa", u ovom trenutku samo znaci pocetak uvoza elektricne energije. A to znaci masno podebljavanje racuna, sto sigurno nije u interesu gradjanima. Doduse, onima koji su placeni iz EU fondova vjerovatno razlika od 30-40 KM po racunu i ne znaci puno.
EU ima instrumenata da zaustavi ovaj projekat, ako budu htjeli - neće ništa od njega biti.
P.S.
Ima i domaćih interesanata da nema ništa od ovoga projekta. To onda znači uvoz struje. I onda nema FERK da drži cijenu za domaćinstva malom. Ogromne pare će se uzeti na prodaji uvežene struje.
- kmirsad
- Posts: 16992
- Joined: 16/03/2008 14:10
#54812 Re: SDP
Zna li se @Haris.ba kolike su potrebe BiH za strujom, a koliko se struje proizvede... na godišnjem nivou.
Ako više proizvedemo nego što potrošimo, znači da razliku izvozimo.
Ako više proizvedemo nego što potrošimo, znači da razliku izvozimo.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#54813 Re: SDP
Da.GandalfSivi wrote:Za one kojima se nije zahmetile peglati sa engleskim, evo dva clanka kako Kinezi to rade. Jadna majka onome ko im u sake upadne.
https://www.latimes.com/world/la-fg-ecu ... story.html
https://qz.com/1223768/china-debt-trap- ... oad-plans/
Some call this “debt-trap diplomacy“: Offer the honey of cheap infrastructure loans, with the sting of default coming if smaller economies can’t generate enough free cash to pay their interest down.

- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#54814 Re: SDP
Sve se zna. Prije deset godina se znalo. Prije 30 godina se znalo kako moramo graditi nove blokove. To što nešta izvozimo ne znači samo po sebi čitavu priču. Jer mi imamo netržišnu cijenu struje za domaćinstva. Dijelom zbog toga što se malo razlika pokrije izvozom, malo pokrije cijena struje privredi. A najviše pokrije to što u toj cijeni nema amortizacije koja bi mogućila ko što kaže direktorica direktorica "zanavljanje" postojećih kapaciteta, a kamoli izgradnju novih.kmirsad wrote:Zna li se @Haris.ba kolike su potrebe BiH za strujom, a koliko se struje proizvede... na godišnjem nivou.
Ako više proizvedemo nego što potrošimo, znači da razliku izvozimo.
Nije stvar ni samo cijene struje. Stvar je imati termoelektranu za privredu. Ako se želi industrija, bez termoelektrane - teško.
A ova priča o tome da Kinezi uvaljuju u dugove - mi mislim da smo tek nedavno otplatili dugove iz perioda Kraljevine Jugoslavije. Danas, jučer je Londonski ili Pariški klub, sutra je neki kineski. Bitno je šta se uradi sa parama.
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#54815 Re: SDP
Kolega prpa, nekoliko stvari bih dopunio.Prpa.ba wrote:Obecanja EU zemalja kako ce smanjiti potrosnju cumura ne znace da ce to i uciniti. Govori se o sredini vijeka kao vremenskom okviru, pobogu. Do prije 10 godina i Fukushime Nijemci planirali gradnju dodatnih nuklearki. Kompletna Francuska snabdjeva se iz nuklearnih elektrana. Dakle, kada Njemacka i ostale razvijene zemlje budu stabilno snabdjevane obnovljivim izvorima energije, tada i mi kao slabije razvijeno drustvo mozemo poceti razmisljati o tome.
U ovom trenutku mi smo previse siromasno drustvo da bi bez stranih grantova i transfera tehnologije i struke mogli pokrenuti ogromni visedecenijski projekat prebacivanja na alternativne izvore. S obzirom da:
- EU ne nudi zamjenske kredite ekvivalentne kineskim, niti grantove za ublazavanje ostrice rasta cijene eko el. energije
- EU ne nudi transfer tehnologije i znanja
- ne postoje eko projekti koji bi morali proci kroz niz izmjena zakonske regulative, prostornih planova, studija izvodljivosti i uticaja na lokalnu floru i faunu
- imamo hitne potrebe za kolicinama energije koje EU "certificirani" izvori varijabilnog faktora proizvodnje ne mogu obezbjediti
- da smo izgubili vise od desetljeca na prepucavanja oko toga ko ce "konzumirati" gradnju TE
Cumurana nema alternativu i maksimum koji mozemo ostvariti je smanjiti nivo zagadjenja jer ce se koristiti novija tehnologija. Govoriti o stopiranju ovog projekta iskljucivo na osnovama toga da "to nije EU praksa", u ovom trenutku samo znaci pocetak uvoza elektricne energije. A to znaci masno podebljavanje racuna, sto sigurno nije u interesu gradjanima. Doduse, onima koji su placeni iz EU fondova vjerovatno razlika od 30-40 KM po racunu i ne znaci puno.
S druge strane, ako su sporni sami uslovi kineskog kredita, to moze i mora biti podlozno siroj diskusiji. Ja do sad nisam vidio jake argumente protiv takvog kredita.
1. U brojnim zemljama EU nije riječ o "namjerama ili obećanjima". Radi se o Zakonima. I može se diskutovati o kvalitetu istih, ali složićemo se da se u EU zakoni ipak efikasnije sprovode. Dakle zemlje članice EU će napustiti ugalj kao energent za proizvodnju struje, a nijedan investitor tamo neće graditi nove pogone znajući zakonsku regulativu.
2. EU nudi brojne fondove za stimulisanje proizvodnje struje iz obnovljivih izvora energije, samim tim i transfer znanja - to što mi više nismo u stanju ni termoelektranu na ugalj pošteno isprojektovati, a kamoli ponuditi savremenije projekte, nije do EU.
3. Kinezi nam nude pare za tehnologiju, koju i sami u svojoj zemlji smatraju "prljavom i zastarjelom".
4. Sa postojećom proizvodnjom i kao neto-izvoznik struje, nemamo "hitne" potrebe za dodatnim izvorima.
5. Ukupno zagađenjenje će se samo povećati, jer se ne planira isključenje starih blokova.
Ali što je najbitnije. Sve je ovo šuplja priča koja se vrti već decenijama.
TE Banovići su, kao i HE Vranduk, kao i Trnovo OZON su:
- priče za zabavljanje širokih narodnih masa i pokriće za
- sitnu i krupnu korupciju i kriminal
- tenderske provizije za raznorazne studije i idejna rješenja i
- dnevnice i reprezentaciju za službene puteve u inostranstvu.
Ja ne vidim nijedan razlog da afirmativno komentarišem Bakirove ili Nerkine nebuloze o zaduženjima od milijardu eura, a za koje ćemo navodno dobiti "termoelektrane na ugalj bez dimnjaka".
Pozdrav
https://www.nosbih.ba/files/dokumenti/I ... jedlog.pdf
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#54816 Re: SDP
Crnogorski priča i malo širi kontekst:
CRNA GORA
Plovi li crnogorski brod za Šangaj?
Da li se zbog toga, kako se upozorava u Minhenskom izvještaju za 2019, Crna Gora može naći u zamci "dužničke diplomatije" prema Kini, ili, kako je to ranije upozorio sam evropski komesar Johanes Han, postati kineski Trojanski konj u okviru Evropske unije?
U Minhenskom izvještaju o bezbjednosti, precizira se kako je Crna Gora, od četiri balkanske zemlje, prva po stepenu zaduženosti prema Kini, pošto je njen procenat spoljnjeg duga prema Pekingu dostigao 39 odsto ukupnog državnog spoljnjog duga. Na drugom mjestu je Makedonija sa 20 odsto, slijede Bosna i Hercegovina i Srbija sa 14, odnosno 12 odsto spoljnjog duga koji se odnosi na Kinu.
Da postoji opasnost da Kina, preko naizgled povoljnih kredita, zemlje Zapadnog Balkana pretvori u "trojanske konje" u Evropskoj uniji, ranije je ukazao niko drugi nego sam evropski komesar Johanes Han. U tom smislu apostrofirao je primjer Crne Gore, koja je u debelom dužničkom saldu prema Kini zbog megaprojekta autoputa.
Da je realno da Kina svoj kapital pretvori u političko oružje protiv EU i SAD...
http://rs.n1info.com/Biznis/a404432/Zab ... edita.html
https://www.slobodnaevropa.org/a/crna-g ... 65877.html
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... e/7626261/
https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/n ... o-20180424
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#54817 Re: SDP
Dobro je da nismo u dužničkom ropstvu dok Kinezi nisu došli.
A Kinezi braća po ideologiji. I to pravi komunisti. Oni kapitalistički komunisti. Zar ideološki SDP ne bi trebao ovo gurati sve više?
A Kinezi braća po ideologiji. I to pravi komunisti. Oni kapitalistički komunisti. Zar ideološki SDP ne bi trebao ovo gurati sve više?
-
daddy-kool
- Posts: 12709
- Joined: 30/07/2012 12:45
- Location: muslimansko ostrvo
#54818 Re: SDP
Ovo ode u veliki offtopic, a i ta EU, ako je zabrinuta to ne pokazuje kroz nuđenje alternative u vidu nove tehnologije ili povoljnijih kredita. Drugo, zagađenje zraka zimi je prije svega od "malih" ložišta, nema termoelektrane u Sarajevu pa je opet katastrofa hava. Mene čudi da se EU ne brine kako na primjer Hrvatska troši grant pare na Pelješki most umjesto da se petlja u to kako će BiH zanavljati termoelektranu. Ja bi na primjer podržao izgradnju 2-3 nuklearne elektrane ako bi francuzi ili švabe bile spremne na prenos tehnologije i povoljne kredite, ali šipak.
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#54819 Re: SDP
Konzorcijum, sastavljen od firmi Siemens Gamesa Renewable Energy Hrvatska i Siemens Wind Power A/S Danska, će projektovati, isporučiti opremu, obaviti građevinske radove, montirati, ispitati i pustiti u rad vjetroturbine u roku od 21,5 mjeseci, piše u saopštenju povodom potpisivanja ugovora.
Ako ima projekata, ima i tehnologije, ima i izvora finansiranja.Vjetroelektrana Podveležje, koja se nalazi oko 10 kilometara istočno od Mostara i čija očekivana godišnja proizvodnja je oko 130 GWh električne energije, se finansira kreditnim sredstvima Njemačke razvojne banke KfW, u okviru njemačke finansijske saradnje, kao i sopstvenim sredstvima EPBiH.
Ali jok. Mi hoćemo da se zadužimo sa milijardom za "termoelektrane bez dimnjaka".
O "tronošcu", hebem li ti znanje!
-
daddy-kool
- Posts: 12709
- Joined: 30/07/2012 12:45
- Location: muslimansko ostrvo
#54820 Re: SDP
Kao što Trump juče fino sroči, ako ne puše vjetar nema struje.kluz franjo wrote:Konzorcijum, sastavljen od firmi Siemens Gamesa Renewable Energy Hrvatska i Siemens Wind Power A/S Danska, će projektovati, isporučiti opremu, obaviti građevinske radove, montirati, ispitati i pustiti u rad vjetroturbine u roku od 21,5 mjeseci, piše u saopštenju povodom potpisivanja ugovora.Ako ima projekata, ima i tehnologije, ima i izvora finansiranja.Vjetroelektrana Podveležje, koja se nalazi oko 10 kilometara istočno od Mostara i čija očekivana godišnja proizvodnja je oko 130 GWh električne energije, se finansira kreditnim sredstvima Njemačke razvojne banke KfW, u okviru njemačke finansijske saradnje, kao i sopstvenim sredstvima EPBiH.
Ali jok. Mi hoćemo da se zadužimo sa milijardom za "termoelektrane bez dimnjaka".
O "tronošcu", hebem li ti znanje!
Državna elektroenergetska kompanija Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH) potpisala je sa konzorcijumom predvođenim firmom Siemens Gamesa iz Hrvatske dva ugovora vrijedna ukupno oko 69 miliona eura o postavljanju i petogodišnjem održavanju 15 turbina u vjetroelektrani Podveležje, ukupne instalisane snage 48 MW, navodi se u saopštenju EPBiH.
Ukupna vrijednost investicije u vjetropark Podveležje je 83,2 miliona eura, od čega će EPBiH obezbijediti 17,8 miliona eura sopstvenih sredstava, dok će ostatak novca biti obezbijeđen iz kredita KfW u iznosu od 65 miliona eura.
-
kluz franjo
- Posts: 6362
- Joined: 26/06/2009 01:37
#54821 Re: SDP
Što bi glas "tronošca" rekao:
"Nije zagađenje zraka, zato što ložimo kao u 19. vijeku, već što u kotlini vjetar ne puše..."
Sve je vjetar kriv. Božije davanje. Šta 'š...
"Nije zagađenje zraka, zato što ložimo kao u 19. vijeku, već što u kotlini vjetar ne puše..."
Sve je vjetar kriv. Božije davanje. Šta 'š...
- kmirsad
- Posts: 16992
- Joined: 16/03/2008 14:10
#54822 Re: SDP
Zanima me koliko je to " nešta"Haris.ba wrote:Sve se zna. Prije deset godina se znalo. Prije 30 godina se znalo kako moramo graditi nove blokove. To što nešta izvozimo ne znači samo po sebi čitavu priču. Jer mi imamo netržišnu cijenu struje za domaćinstva. Dijelom zbog toga što se malo razlika pokrije izvozom, malo pokrije cijena struje privredi. A najviše pokrije to što u toj cijeni nema amortizacije koja bi mogućila ko što kaže direktorica direktorica "zanavljanje" postojećih kapaciteta, a kamoli izgradnju novih.kmirsad wrote:Zna li se @Haris.ba kolike su potrebe BiH za strujom, a koliko se struje proizvede... na godišnjem nivou.
Ako više proizvedemo nego što potrošimo, znači da razliku izvozimo.
Nije stvar ni samo cijene struje. Stvar je imati termoelektranu za privredu. Ako se želi industrija, bez termoelektrane - teško.
A ova priča o tome da Kinezi uvaljuju u dugove - mi mislim da smo tek nedavno otplatili dugove iz perioda Kraljevine Jugoslavije. Danas, jučer je Londonski ili Pariški klub, sutra je neki kineski. Bitno je šta se uradi sa parama.
Privredu nemamo, a u ovoj nestabilnoj političko, ekonomsko finansijskoj situaciji i nestašici radnika, nečemo je ni imatai.Stvar je imati termoelektranu za privredu. Ako se želi industrija, bez termoelektrane - teško.
Floskula je o našoj privlačnosti zbog jefine radne snage. Mi radne snage nemamo, Otišla je vani.
A to o želji da je imamo, je izborna ubleha, Da smo željeli da je imamo, sačuvuli bi je sagradili novu, a ne ukrali postoječu i isjekli u staro željezo.
PIF-ovi.
U stvari PIF... jer je sada jedan vlasnik gotovo svih PIF-ova... koji nemilice pljačkaju sve što im je u portfoliju. Selimovići.
Imali smo industrijske gigante. Koji su iz rata izašli neokrznuti... nema potrbe nabrajati ih, mrsko mi pisati i stavljati linkove.
Last edited by kmirsad on 29/03/2019 13:19, edited 1 time in total.
-
sumirprimus
- Posts: 88917
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#54823 Re: SDP
najbolje da nastavite politizirat, tu ste svoji na svom 
- kmirsad
- Posts: 16992
- Joined: 16/03/2008 14:10
#54824 Re: SDP
Ili da idemo gdje šta raditi... neznam samo koju firmu, fabriku da izaberem... Aidu, Resod Guming, Metalotehnu, Amos, HAK, Polihem, Aidu, Remontmontažu, Hidromontažu, Elektromontažu, Helios, Rudarinvest, TMB, Hidrotehniku, Sokolinu, Konjuh, Krivaju, Angrosirovinu, TTU, Rudmomt, Hidrotehniku, Energoinvest, PTK, Livnicu, Remont i servis teretnih vozila...Tuzla prevoz, Auto saobračaj,.. ma mogao bih ovako do sutra nabrajati...sumirprimus wrote:najbolje da nastavite politizirat, tu ste svoji na svom
A mogao bih možda i Telekom... ili Elektroprivredu, Elektro prenos... jedva me čekaju... šta misliš zemo... bil mene zaposlili...vrijedan sam, pošten principjelan, govorim u oči šta mislim...
Last edited by kmirsad on 29/03/2019 15:29, edited 2 times in total.
- Capsicum
- Posts: 2545
- Joined: 23/04/2013 14:15
#54825 Re: SDP
Ništa, ako kakvi ozbiljni investitori budu htjeli ovdje graditi kakve veće proizvodne pogone mi ćemo na brzinu sklepat kakvu elektranu. Ha ja, očas posla je to 
