SDP

Post Reply
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#4851 Re: SDP

Post by quasar »

seln wrote:
quasar wrote:Od koga očekivati da rješava probleme radnika? Od stranke kojoj je 1000 maraka plate luksuz kad je u radničkom džepu, a premalo kad je u budzetskom?
Dok su režije za 4-članu porodicu u rupi od stana sa 40 kvadrata (jedno drugom na glavi sjedi) 300 maraka (telefon iskljucen). Hrana i higijena minimalno 200 maraka sedmicno. I da se na glavu nacališ, ali moraš imati 1200-1300 da samo preživiš, bez garderobe, auta, školskih troškova. I Šta sad, njima malo para? Izaš'o novi model audija? Neka skrešu plate svima sa budzeta počev od sebe.
Ovaj SDP je položio. Ne vjerujem da ću dočekati išta dobro za njihovog mandata, a kome dati glas poslije? Nema nikog.
Izgleda da je gerila jedino što preostaje.
Mislim da je jedino sto preostaje promjena naseg ponasanja.
Nepotizam i korupcija nije dobra? naravno, osim ako je u pitanju neko nas.
Skupljanje gibire i viskova nije dobro? naravno, osim ako je u nas dzep.
policija treba biti stroga? naravno, osim ako smo mi u pitanju.
I tako dalje...
I sta ocekujes, kakvu promjenu na bolje?
Ocekivao sam ozbiljniji odgovor od tebe od puste demagogije.
Kakva promjena ponasanja? Ljudi se ponasaju uvijek isto u svakoj zemlji na svijetu vec hiljadama godina. Jednako reaguju na iste poticaje.
Jedini ko treba da mijenja ponasanje je onaj koji vrsi vlast i da radi i donosi odluke da prvenstveno zadovolji izbornu bazu (a sad mi reci ko je SDP-ova izborna baza), pa onda po mogućnosti većinu populacije, a tek na kraju drzavne sluzbenike.
Ako on odstupa od svog predizbornog programa i nastavlja na isti način kao i prethodnici, logično je da postavljam pitanje: KOGA DALJE?
Ako izlaznost na sljedecim izborima bude i 40% bice cudo.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#4852 Re: SDP

Post by seln »

boki86 wrote:
seln wrote:
quasar wrote:Od koga očekivati da rješava probleme radnika? Od stranke kojoj je 1000 maraka plate luksuz kad je u radničkom džepu, a premalo kad je u budzetskom?
Dok su režije za 4-članu porodicu u rupi od stana sa 40 kvadrata (jedno drugom na glavi sjedi) 300 maraka (telefon iskljucen). Hrana i higijena minimalno 200 maraka sedmicno. I da se na glavu nacališ, ali moraš imati 1200-1300 da samo preživiš, bez garderobe, auta, školskih troškova. I Šta sad, njima malo para? Izaš'o novi model audija? Neka skrešu plate svima sa budzeta počev od sebe.
Ovaj SDP je položio. Ne vjerujem da ću dočekati išta dobro za njihovog mandata, a kome dati glas poslije? Nema nikog.
Izgleda da je gerila jedino što preostaje.
Mislim da je jedino sto preostaje promjena naseg ponasanja.
Nepotizam i korupcija nije dobra? naravno, osim ako je u pitanju neko nas.
Skupljanje gibire i viskova nije dobro? naravno, osim ako je u nas dzep.
policija treba biti stroga? naravno, osim ako smo mi u pitanju.
I tako dalje...
I sta ocekujes, kakvu promjenu na bolje?
Stvar je u tome sto se svi zale na puteve, na skole, na bolnice, na insfrastrukturu opcenito, a niko ne zeli da porez placa...i sto je najgore bune se ovi koji ocito imaju preko 2000 KM platu, jer ce ovaj novi poreski sistem u praksi samo njih i "pogoditi"ž

Ja radim za 850 KM sa diplomom ekonomije i jednim ispitom za magistarski rad. i placam cca 60 KM poreza...eh rado bi da se mijenjam sa onim ko ima dvije milje, bez obzira sto cu drzavi placati 300 KM poreza..halal im svaka marka
Diferencirana stopa uopste nije problem, vec mediji u sluzbi nekih izbornih gubitnika, koji dan i noc diplaju o pokvarenim platformasima koji ce ljudima oteti bogatstvo koje su im priskrbili upravo ti izborni gubitnici.
A masa kao masa...ne voli da misli, vec horski ponavlja.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#4853 Re: SDP

Post by madner »

seln wrote:
madner wrote:
Ne nego je to pitanje prava i tarifnih ugovora. Po zakonu nemas pravo na vise od 80% plate. Ali redovno Njemacki sindikati u tarifnim ugovorima u svojim sektorima dobiju 100%. Dakle tih 20% nije pravo, nego zasluga sindikata.
madner, nije dupe, vec guica.
Zaboli me je li zakon. Nije ni moj odmor po zakonu, ali ga konzumiram u punom trajanju.
Nije ni povisica po zakonu, vec kako je sindikati izglasaju.
Meni je vazno cinjenicno stanje.
Pa bitno je, ako si samostalan ili ti ugovor ne podlijeze tarifnom.
Dakle to sto si ti izuzetak, ili sto vecina ima takav modus ne znaci da postoji pravo na 100% platu na bolovanju.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#4854 Re: SDP

Post by madner »

Alfons Kauders wrote:
madner wrote:
Da da, to sam i ja skonto. Porez na dobit je 10%, ulaganje se moze napraviti i neoporezivo itd...

Novi PC za firmu :D
ja nisam ekonomista, ali jedna od stvari koju kontam je da poreske stope diktiraju ponasanje, kraj price, banalna stvar... ja cu uvijek sebi potraziti nacin da platim sto manje poreza a da pri tom ne krsim zakon... :D to bi ucinilo 99.99% ljudi, cak i oni koji ce me pljuvati... :D

ko zna, mozda se sefu vise isplati da mi uzme sluzbeni auto, umanji dobit, plati manje poreza... umanji meni platu, manje poreza... nabije troskove za registraciju i gorivo, manje poreza... na kraju ja i on prodjemo isto, a drzava ispusi x hiljada poreza u iducih 5 godina radi glupe regulative... a sve po zakonu...

a to se moze raditi i na sitnicama, od mobitela i racuna za iste, do jebenog toplog obroka... nikki problem... mala, privatna firma je fleksibilna i uvijek se moze prilagoditi ovakvim situacijama... sto na kraju znaci da ce vecinu novog poreza placati upravo javni sektor... koji ce ga i trositi
Nisam ni ja, ali logicno je da svoje ne dam :D

Sve je to tacno, ali gubis fleksibilnost. Kada imas lovu u dzepu mozes sta hoces, kada je moras preko tri coska izvuc nije uvijek dostupna. Nije se isplatilo zbog 10%, ali za 20% se isplati. Cak se isplati placati i PDV u krajnjoj liniji. Otvaram uslugu hotlajna, ko ima placen sluzbeni telefon moze ustediti 3% poreza :D
boki86
Posts: 105
Joined: 11/07/2009 17:21

#4855 Re: SDP

Post by boki86 »

Alfons Kauders wrote:
boki86 wrote:
Stvar je u tome sto se svi zale na puteve, na skole, na bolnice, na insfrastrukturu opcenito, a niko ne zeli da porez placa...i sto je najgore bune se ovi koji ocito imaju preko 2000 KM platu, jer ce ovaj novi poreski sistem u praksi samo njih i "pogoditi"ž

Ja radim za 850 KM sa diplomom ekonomije i jednim ispitom za magistarski rad. i placam cca 60 KM poreza...eh rado bi da se mijenjam sa onim ko ima dvije milje, bez obzira sto cu drzavi placati 300 KM poreza..halal im svaka marka
drug, ja se ne bi bunio kad bi se taj dodatni porez iskoristio na puteve i bolnice... :D

a posto ce ga potrositi npr. supak iz javnog sektora koji na bolovanju radi nasteljen posao koji smo trebali raditi mi, onda ne dam, nek se jebu... :D

neka fino kresu plate u javnom sektoru, neka ljude salju u penziju, nek se jebu, opet :D
Slazem se sa tobom. Mene da se pita, a ne pita, ja bi pola javnog sektora racionalizirao...Otpustio visak radnika, ostale postrojio i slicno. U javnom sektoru jedan radi, deset njih muda hladi i dugorocno je to neodrzivo. E sad nastaje problem sta sa tolikim brojem otpustenih radnika jer onda oni ostaju bez plate, smanjuje se potrosnja, firmama izostaju prihodi i masu drugih stvari...

to sve treba planski da se radi, ali neka i ovo bude pocetak uredjenja sistema kojeg za sada nema
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#4856 Re: SDP

Post by madner »

Cuj neka ovo bude pocetak uredjena sistema :lol:

Isto da se napravio korak ka onome sto si naveo ispred. Nema apsolutno nikakve veze sa istim i nemoj ga prodavati pod tim.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#4857 Re: SDP

Post by seln »

quasar wrote:
seln wrote:
quasar wrote:Od koga očekivati da rješava probleme radnika? Od stranke kojoj je 1000 maraka plate luksuz kad je u radničkom džepu, a premalo kad je u budzetskom?
Dok su režije za 4-članu porodicu u rupi od stana sa 40 kvadrata (jedno drugom na glavi sjedi) 300 maraka (telefon iskljucen). Hrana i higijena minimalno 200 maraka sedmicno. I da se na glavu nacališ, ali moraš imati 1200-1300 da samo preživiš, bez garderobe, auta, školskih troškova. I Šta sad, njima malo para? Izaš'o novi model audija? Neka skrešu plate svima sa budzeta počev od sebe.
Ovaj SDP je položio. Ne vjerujem da ću dočekati išta dobro za njihovog mandata, a kome dati glas poslije? Nema nikog.
Izgleda da je gerila jedino što preostaje.
Mislim da je jedino sto preostaje promjena naseg ponasanja.
Nepotizam i korupcija nije dobra? naravno, osim ako je u pitanju neko nas.
Skupljanje gibire i viskova nije dobro? naravno, osim ako je u nas dzep.
policija treba biti stroga? naravno, osim ako smo mi u pitanju.
I tako dalje...
I sta ocekujes, kakvu promjenu na bolje?
Ocekivao sam ozbiljniji odgovor od tebe od puste demagogije.
Kakva promjena ponasanja? Ljudi se ponasaju uvijek isto u svakoj zemlji na svijetu vec hiljadama godina. Jednako reaguju na iste poticaje.
Jedini ko treba da mijenja ponasanje je onaj koji vrsi vlast i da radi i donosi odluke da prvenstveno zadovolji izbornu bazu (a sad mi reci ko je SDP-ova izborna baza), pa onda po mogućnosti većinu populacije, a tek na kraju drzavne sluzbenike.
Ako on odstupa od svog predizbornog programa i nastavlja na isti način kao i prethodnici, logično je da postavljam pitanje: KOGA DALJE?
Ako izlaznost na sljedecim izborima bude i 40% bice cudo.
U redu, ti to vidis tako. Ja ne vidim.
Kao prvo, da imamo posla sa normalnim birackim tijelom, izborna trka bi se vodila izmedju ljevice, centra i desnice, ne izmedju nacija.
Drugo, mjerilo uspjeha vlade bi bilo postotak povecanja prihoda, industrije, deviznih rezervi, stanje sigurnosti, infrastrukture itd.
Ako nije ni prvo ni drugo, ni bog ne moze rijesiti ove probleme tek tako. Svako poboljsanje je za pozdraviti.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#4858 Re: SDP

Post by nosara »

boki86 wrote:
Alfons Kauders wrote:
boki86 wrote:
Stvar je u tome sto se svi zale na puteve, na skole, na bolnice, na insfrastrukturu opcenito, a niko ne zeli da porez placa...i sto je najgore bune se ovi koji ocito imaju preko 2000 KM platu, jer ce ovaj novi poreski sistem u praksi samo njih i "pogoditi"ž

Ja radim za 850 KM sa diplomom ekonomije i jednim ispitom za magistarski rad. i placam cca 60 KM poreza...eh rado bi da se mijenjam sa onim ko ima dvije milje, bez obzira sto cu drzavi placati 300 KM poreza..halal im svaka marka
drug, ja se ne bi bunio kad bi se taj dodatni porez iskoristio na puteve i bolnice... :D

a posto ce ga potrositi npr. supak iz javnog sektora koji na bolovanju radi nasteljen posao koji smo trebali raditi mi, onda ne dam, nek se jebu... :D

neka fino kresu plate u javnom sektoru, neka ljude salju u penziju, nek se jebu, opet :D
Slazem se sa tobom. Mene da se pita, a ne pita, ja bi pola javnog sektora racionalizirao...Otpustio visak radnika, ostale postrojio i slicno. U javnom sektoru jedan radi, deset njih muda hladi i dugorocno je to neodrzivo. E sad nastaje problem sta sa tolikim brojem otpustenih radnika jer onda oni ostaju bez plate, smanjuje se potrosnja, firmama izostaju prihodi i masu drugih stvari...

to sve treba planski da se radi, ali neka i ovo bude pocetak uredjenja sistema kojeg za sada nema
Ozbiljan posao je za ozbiljne ljude sto "drugovi", ocito, nisu... Ne mogu da urede grad od pola miliona ljudi, a ne drzavu...

Ali je najvaznije da su svoje privilegije zadrzali, a blizu i dalju rodbinu, prijatelje i guzne havere ususkali u sistem... Tu su pokazali zavidnu efikasnost...
boki86
Posts: 105
Joined: 11/07/2009 17:21

#4859 Re: SDP

Post by boki86 »

madner wrote:
Alfons Kauders wrote:
madner wrote:
Da da, to sam i ja skonto. Porez na dobit je 10%, ulaganje se moze napraviti i neoporezivo itd...

Novi PC za firmu :D
ja nisam ekonomista, ali jedna od stvari koju kontam je da poreske stope diktiraju ponasanje, kraj price, banalna stvar... ja cu uvijek sebi potraziti nacin da platim sto manje poreza a da pri tom ne krsim zakon... :D to bi ucinilo 99.99% ljudi, cak i oni koji ce me pljuvati... :D

ko zna, mozda se sefu vise isplati da mi uzme sluzbeni auto, umanji dobit, plati manje poreza... umanji meni platu, manje poreza... nabije troskove za registraciju i gorivo, manje poreza... na kraju ja i on prodjemo isto, a drzava ispusi x hiljada poreza u iducih 5 godina radi glupe regulative... a sve po zakonu...

a to se moze raditi i na sitnicama, od mobitela i racuna za iste, do jebenog toplog obroka... nikki problem... mala, privatna firma je fleksibilna i uvijek se moze prilagoditi ovakvim situacijama... sto na kraju znaci da ce vecinu novog poreza placati upravo javni sektor... koji ce ga i trositi
Nisam ni ja, ali logicno je da svoje ne dam :D

Sve je to tacno, ali gubis fleksibilnost. Kada imas lovu u dzepu mozes sta hoces, kada je moras preko tri coska izvuc nije uvijek dostupna. Nije se isplatilo zbog 10%, ali za 20% se isplati. Cak se isplati placati i PDV u krajnjoj liniji. Otvaram uslugu hotlajna, ko ima placen sluzbeni telefon moze ustediti 3% poreza :D
A to je neplacanje PDV-a pozeljno? Stvar je u tome sto mi samo razmisljamo kako da zejebemo drzavu i to je nas osnovni problem...
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#4860 Re: SDP

Post by nosara »

seln wrote: U redu, ti to vidis tako. Ja ne vidim.
Kao prvo, da imamo posla sa normalnim birackim tijelom, izborna trka bi se vodila izmedju ljevice, centra i desnice, ne izmedju nacija.
Drugo, mjerilo uspjeha vlade bi bilo postotak povecanja prihoda, industrije, deviznih rezervi, stanje sigurnosti, infrastrukture itd.
Ako nije ni prvo ni drugo, ni bog ne moze rijesiti ove probleme tek tako. Svako poboljsanje je za pozdraviti.
Koje poboljsanje, da i ja pozdravim... :D

Nula bodova... I meni je fiber, ne moram ti valjda govorit, barem se ti i ja znamo, ali "drugovi" su mrtvi laznjak, dno dna... :roll:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#4861 Re: SDP

Post by madner »

boki86 wrote:
madner wrote:
Alfons Kauders wrote: ja nisam ekonomista, ali jedna od stvari koju kontam je da poreske stope diktiraju ponasanje, kraj price, banalna stvar... ja cu uvijek sebi potraziti nacin da platim sto manje poreza a da pri tom ne krsim zakon... :D to bi ucinilo 99.99% ljudi, cak i oni koji ce me pljuvati... :D

ko zna, mozda se sefu vise isplati da mi uzme sluzbeni auto, umanji dobit, plati manje poreza... umanji meni platu, manje poreza... nabije troskove za registraciju i gorivo, manje poreza... na kraju ja i on prodjemo isto, a drzava ispusi x hiljada poreza u iducih 5 godina radi glupe regulative... a sve po zakonu...

a to se moze raditi i na sitnicama, od mobitela i racuna za iste, do jebenog toplog obroka... nikki problem... mala, privatna firma je fleksibilna i uvijek se moze prilagoditi ovakvim situacijama... sto na kraju znaci da ce vecinu novog poreza placati upravo javni sektor... koji ce ga i trositi
Nisam ni ja, ali logicno je da svoje ne dam :D

Sve je to tacno, ali gubis fleksibilnost. Kada imas lovu u dzepu mozes sta hoces, kada je moras preko tri coska izvuc nije uvijek dostupna. Nije se isplatilo zbog 10%, ali za 20% se isplati. Cak se isplati placati i PDV u krajnjoj liniji. Otvaram uslugu hotlajna, ko ima placen sluzbeni telefon moze ustediti 3% poreza :D
A to je neplacanje PDV-a pozeljno? Stvar je u tome sto mi samo razmisljamo kako da zejebemo drzavu i to je nas osnovni problem...
Idi zaradi prvo jednu dvije plate pa se onda javi. Mozda i onda skontas sta je napisano. I nemoj postavljati tabele za porez na nasledje :D
boki86
Posts: 105
Joined: 11/07/2009 17:21

#4862 Re: SDP

Post by boki86 »

madner wrote:Cuj neka ovo bude pocetak uredjena sistema :lol:

Isto da se napravio korak ka onome sto si naveo ispred. Nema apsolutno nikakve veze sa istim i nemoj ga prodavati pod tim.
Ovo je otprilike tvoje razmisljanje:

krenulo se sa gradnjom autoputa u duzini od 50 kilometara.

MADNER: ma jebo to, to nije nista, nesposobna vlast, sramota i slicno. A ne uzimas u cinjenicu da prije toga nije izgradjeno ni 30 kilometara za deset godina.

Da podrzimo svaki pozitivan pomak, na hiljadu razlicitih strana, pa bila to i usteda od par hiljada KM za voznju autobusom do Tuzle, bilo bi nam puno bolje. Ovako, mi svaki potez osudimo na propast u samome startu.

Ako ti mislis da su platformasi carobnjaci koji ce sa praznim kasama napraviti cudo za nepunih osam mjeseci, ti si meni idol.

Pozitivnih pomaka ima i treba ih podrzati, negativnih takodjer i treba ih osuditi. Ali brate, bas svaki potez na noz docekati to je vec ludilo
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4863 Re: SDP

Post by Alfons Kauders »

madner wrote:
Alfons Kauders wrote:
madner wrote:
Da da, to sam i ja skonto. Porez na dobit je 10%, ulaganje se moze napraviti i neoporezivo itd...

Novi PC za firmu :D
ja nisam ekonomista, ali jedna od stvari koju kontam je da poreske stope diktiraju ponasanje, kraj price, banalna stvar... ja cu uvijek sebi potraziti nacin da platim sto manje poreza a da pri tom ne krsim zakon... :D to bi ucinilo 99.99% ljudi, cak i oni koji ce me pljuvati... :D

ko zna, mozda se sefu vise isplati da mi uzme sluzbeni auto, umanji dobit, plati manje poreza... umanji meni platu, manje poreza... nabije troskove za registraciju i gorivo, manje poreza... na kraju ja i on prodjemo isto, a drzava ispusi x hiljada poreza u iducih 5 godina radi glupe regulative... a sve po zakonu...

a to se moze raditi i na sitnicama, od mobitela i racuna za iste, do jebenog toplog obroka... nikki problem... mala, privatna firma je fleksibilna i uvijek se moze prilagoditi ovakvim situacijama... sto na kraju znaci da ce vecinu novog poreza placati upravo javni sektor... koji ce ga i trositi
Nisam ni ja, ali logicno je da svoje ne dam :D

Sve je to tacno, ali gubis fleksibilnost. Kada imas lovu u dzepu mozes sta hoces, kada je moras preko tri coska izvuc nije uvijek dostupna. Nije se isplatilo zbog 10%, ali za 20% se isplati. Cak se isplati placati i PDV u krajnjoj liniji. Otvaram uslugu hotlajna, ko ima placen sluzbeni telefon moze ustediti 3% poreza :D
jest veca jebada, ali sto sam kazes - ranije se nije isplatilo, ali ce se sad isplatiti... :wink:

a "lova u dzepu" mi bas i ne treba tako cesto... mada bi ovo mogao biti problem ljudima koji rade svasta sa strane, ili cesto imaju neplanirane troskove radi porodice i sl. :D "opet mali razbio auto" :D
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#4864 Re: SDP

Post by nosara »

boki86 wrote:
madner wrote:Cuj neka ovo bude pocetak uredjena sistema :lol:

Isto da se napravio korak ka onome sto si naveo ispred. Nema apsolutno nikakve veze sa istim i nemoj ga prodavati pod tim.
Ovo je otprilike tvoje razmisljanje:

krenulo se sa gradnjom autoputa u duzini od 50 kilometara.

MADNER: ma jebo to, to nije nista, nesposobna vlast, sramota i slicno. A ne uzimas u cinjenicu da prije toga nije izgradjeno ni 30 kilometara za deset godina.

Da podrzimo svaki pozitivan pomak, na hiljadu razlicitih strana, pa bila to i usteda od par hiljada KM za voznju autobusom do Tuzle, bilo bi nam puno bolje. Ovako, mi svaki potez osudimo na propast u samome startu.

Ako ti mislis da su platformasi carobnjaci koji ce sa praznim kasama napraviti cudo za nepunih osam mjeseci, ti si meni idol.

Pozitivnih pomaka ima i treba ih podrzati, negativnih takodjer i treba ih osuditi. Ali brate, bas svaki potez na noz docekati to je vec ludilo
Kad neko cuci u opoziciji skoro 20 godina, a opet nespreman dodje na vlast, pa mu je malo godina "da se pokaze", ne treba ga docekat na noz, treba ga jebat...

I toranj je pozitivna stvar, ali koji kurac rulja ima od toga...?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4865 Re: SDP

Post by Alfons Kauders »

boki86 wrote: Slazem se sa tobom. Mene da se pita, a ne pita, ja bi pola javnog sektora racionalizirao...Otpustio visak radnika, ostale postrojio i slicno. U javnom sektoru jedan radi, deset njih muda hladi i dugorocno je to neodrzivo. E sad nastaje problem sta sa tolikim brojem otpustenih radnika jer onda oni ostaju bez plate, smanjuje se potrosnja, firmama izostaju prihodi i masu drugih stvari...

to sve treba planski da se radi, ali neka i ovo bude pocetak uredjenja sistema kojeg za sada nema
pa kako ce poceti uredjivati sistem na meni i mojim kolegama, koji nismo dio "sistema", a ne na samom sistemu, tj. budzetskim korisnicima?

treba nama u privredi nabiti jos poreza, a plate u javnom sektoru ni jebeni MMF nije mogao skinuti... e pa necemo tako Dino... i jos sve to upakovati u neku pricu o socijalnoj pravdi... bujrum, ako se o tome radi, neka povecaju porez svima, ali da ujedno dignu i neoporezivi dio kao sto sam i rekao... tako da raja koja zaradi prosjecnu platu ili manje na kraju dana placa manje poreza, a mi koji vise zaradimo cemo placati vise... nikakav problem, jos bi bilo super za ekonomiju... ali jok...

"dajte jos love ako solidno zaradjujete... ako jedva prezivljavate, dajte isto love ko i prije... a mi cemo pare potrositi na javni sektor... u kojem je prosjecna plata upola veca nego u privredi..."

kurca graha jarane :D
Last edited by Alfons Kauders on 02/12/2011 12:06, edited 1 time in total.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#4866 Re: SDP

Post by seln »

nosara wrote:
seln wrote: U redu, ti to vidis tako. Ja ne vidim.
Kao prvo, da imamo posla sa normalnim birackim tijelom, izborna trka bi se vodila izmedju ljevice, centra i desnice, ne izmedju nacija.
Drugo, mjerilo uspjeha vlade bi bilo postotak povecanja prihoda, industrije, deviznih rezervi, stanje sigurnosti, infrastrukture itd.
Ako nije ni prvo ni drugo, ni bog ne moze rijesiti ove probleme tek tako. Svako poboljsanje je za pozdraviti.
Koje poboljsanje, da i ja pozdravim... :D

Nula bodova... I meni je fiber, ne moram ti valjda govorit, barem se ti i ja znamo, ali "drugovi" su mrtvi laznjak, dno dna... :roll:
Ok, slazem se. Predlozi alternativu.
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#4867 Re: SDP

Post by quasar »

boki86 wrote: Stvar je u tome sto se svi zale na puteve, na skole, na bolnice, na insfrastrukturu opcenito, a niko ne zeli da porez placa...i sto je najgore bune se ovi koji ocito imaju preko 2000 KM platu, jer ce ovaj novi poreski sistem u praksi samo njih i "pogoditi"ž

Ja radim za 850 KM sa diplomom ekonomije i jednim ispitom za magistarski rad. i placam cca 60 KM poreza...eh rado bi da se mijenjam sa onim ko ima dvije milje, bez obzira sto cu drzavi placati 300 KM poreza..halal im svaka marka
Pazi. Ima taksa za puteve iz registracije i svake litre goriva. To se ne trosi gdje treba. Ljudi se zale jer ima razloga. Ako je nedovoljno sredstava povecaj taksu ili putarinu.
Dalje, izjednaci privatnu kliniku sa drzavnom, pa da odem sa knjizicom u Eurofarm ili Sunce ko covjek da me pregledaju i da dobijem nalaze u najbrzem roku, a ne da mjesec ili dva spavam ko na iglama misleci raste li mi nesto sto ne treba dok ja cekam dijagnozu umjesto da se vec lijecim.

Zalim se na vodosnabdijevanje, a placam vodu koja se ispumpava 7 kilometara od mjesta stanovanja i salje se meni po cijeni vecoj nego ruski gas, dok gasa ima cijelu godinu, vode nema po noci.

Moja plata sa 25 godina staza sa svim dodacima ne dobacuje ni do 1400. Bude li mi SDP skinuo marku poreza vise, moze se pozdraviti sa mnom. Jer ne treba zaboraviti ni da tu neto platu opet oporezuju sa PDV-om. Dok god budzetski korisnici imaju platu vecu od prosjeka privrede, ne bi smjeli imati obraza da pominju ikakav novi namet.
A ocigledno obraz je otisao davno.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#4868 Re: SDP

Post by seln »

Alfons Kauders wrote:
boki86 wrote: Slazem se sa tobom. Mene da se pita, a ne pita, ja bi pola javnog sektora racionalizirao...Otpustio visak radnika, ostale postrojio i slicno. U javnom sektoru jedan radi, deset njih muda hladi i dugorocno je to neodrzivo. E sad nastaje problem sta sa tolikim brojem otpustenih radnika jer onda oni ostaju bez plate, smanjuje se potrosnja, firmama izostaju prihodi i masu drugih stvari...

to sve treba planski da se radi, ali neka i ovo bude pocetak uredjenja sistema kojeg za sada nema
pa kako ce poceti uredjivati sistem na meni i mojim kolegama, koji nismo dio "sistema", a ne na samom sistemu, tj. budzetskim korisnicima?

treba nama u privredi nabiti jos poreza, a plate u javnom sektoru ni jebeni MMF nije mogao skinuti... e pa necemo tako Dino... i jos sve to upakovati u neku pricu o socijalnoj pravdi... bujrum, ako se o tome radi, neka povecaju porez svima, ali da ujedno dignu i neoporezivi dio kao sto sam i rekao... tako da raja koja zaradi prosjecnu platu ili manje na kraju dana placa manje poreza, a mi koji vise zaradimo cemo placati vise... nikakav problem, jos bi bilo super za ekonomiju... ali jok...

"dajte jos love ako solidno zaradjujete... ako jedva prezivljavate, dajte isto love ko i prije... a mi cemo pare potrositi na javni sektor... u kojem je prosjecna plata upola veca nego u privredi..."

kurca graha jarane :D
Zasto ne sacekamo usvajanje zakona, izvjestaj o efektima poreza i izvjestaj o trosenju budzetskog novca?
Inace, predlazem da srusimo vou vlast i vratimo Hareta.
Ili da NS skoci sa 1% na 51% i formira vlast.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#4869 Re: SDP

Post by seln »

quasar wrote:
boki86 wrote: Stvar je u tome sto se svi zale na puteve, na skole, na bolnice, na insfrastrukturu opcenito, a niko ne zeli da porez placa...i sto je najgore bune se ovi koji ocito imaju preko 2000 KM platu, jer ce ovaj novi poreski sistem u praksi samo njih i "pogoditi"ž

Ja radim za 850 KM sa diplomom ekonomije i jednim ispitom za magistarski rad. i placam cca 60 KM poreza...eh rado bi da se mijenjam sa onim ko ima dvije milje, bez obzira sto cu drzavi placati 300 KM poreza..halal im svaka marka
Pazi. Ima taksa za puteve iz registracije i svake litre goriva. To se ne trosi gdje treba. Ljudi se zale jer ima razloga. Ako je nedovoljno sredstava povecaj taksu ili putarinu.
Dalje, izjednaci privatnu kliniku sa drzavnom, pa da odem sa knjizicom u Eurofarm ili Sunce ko covjek da me pregledaju i da dobijem nalaze u najbrzem roku, a ne da mjesec ili dva spavam ko na iglama misleci raste li mi nesto sto ne treba dok ja cekam dijagnozu umjesto da se vec lijecim.

Zalim se na vodosnabdijevanje, a placam vodu koja se ispumpava 7 kilometara od mjesta stanovanja i salje se meni po cijeni vecoj nego ruski gas, dok gasa ima cijelu godinu, vode nema po noci.

Moja plata sa 25 godina staza sa svim dodacima ne dobacuje ni do 1400. Bude li mi SDP skinuo marku poreza vise, moze se pozdraviti sa mnom. Jer ne treba zaboraviti ni da tu neto platu opet oporezuju sa PDV-om. Dok god budzetski korisnici imaju platu vecu od prosjeka privrede, ne bi smjeli imati obraza da pominju ikakav novi namet.
A ocigledno obraz je otisao davno.
Eeee, ovo su vec realne zamjerke vladi. :thumbup:
Tako, fino objasnjeno, umjesto naklapanja.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#4870 Re: SDP

Post by nosara »

seln wrote:
nosara wrote:
seln wrote: U redu, ti to vidis tako. Ja ne vidim.
Kao prvo, da imamo posla sa normalnim birackim tijelom, izborna trka bi se vodila izmedju ljevice, centra i desnice, ne izmedju nacija.
Drugo, mjerilo uspjeha vlade bi bilo postotak povecanja prihoda, industrije, deviznih rezervi, stanje sigurnosti, infrastrukture itd.
Ako nije ni prvo ni drugo, ni bog ne moze rijesiti ove probleme tek tako. Svako poboljsanje je za pozdraviti.
Koje poboljsanje, da i ja pozdravim... :D

Nula bodova... I meni je fiber, ne moram ti valjda govorit, barem se ti i ja znamo, ali "drugovi" su mrtvi laznjak, dno dna... :roll:
Ok, slazem se. Predlozi alternativu.
Salji papire... :lol:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#4871 Re: SDP

Post by seln »

nosara wrote:
seln wrote:
nosara wrote:
Koje poboljsanje, da i ja pozdravim... :D

Nula bodova... I meni je fiber, ne moram ti valjda govorit, barem se ti i ja znamo, ali "drugovi" su mrtvi laznjak, dno dna... :roll:
Ok, slazem se. Predlozi alternativu.
Salji papire... :lol:
Vec sam ozenjen, a uz to i hetero :D
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#4872 Re: SDP

Post by nosara »

seln wrote:
Alfons Kauders wrote:
boki86 wrote: Slazem se sa tobom. Mene da se pita, a ne pita, ja bi pola javnog sektora racionalizirao...Otpustio visak radnika, ostale postrojio i slicno. U javnom sektoru jedan radi, deset njih muda hladi i dugorocno je to neodrzivo. E sad nastaje problem sta sa tolikim brojem otpustenih radnika jer onda oni ostaju bez plate, smanjuje se potrosnja, firmama izostaju prihodi i masu drugih stvari...

to sve treba planski da se radi, ali neka i ovo bude pocetak uredjenja sistema kojeg za sada nema
pa kako ce poceti uredjivati sistem na meni i mojim kolegama, koji nismo dio "sistema", a ne na samom sistemu, tj. budzetskim korisnicima?

treba nama u privredi nabiti jos poreza, a plate u javnom sektoru ni jebeni MMF nije mogao skinuti... e pa necemo tako Dino... i jos sve to upakovati u neku pricu o socijalnoj pravdi... bujrum, ako se o tome radi, neka povecaju porez svima, ali da ujedno dignu i neoporezivi dio kao sto sam i rekao... tako da raja koja zaradi prosjecnu platu ili manje na kraju dana placa manje poreza, a mi koji vise zaradimo cemo placati vise... nikakav problem, jos bi bilo super za ekonomiju... ali jok...

"dajte jos love ako solidno zaradjujete... ako jedva prezivljavate, dajte isto love ko i prije... a mi cemo pare potrositi na javni sektor... u kojem je prosjecna plata upola veca nego u privredi..."

kurca graha jarane :D
Zasto ne sacekamo usvajanje zakona, izvjestaj o efektima poreza i izvjestaj o trosenju budzetskog novca?
Inace, predlazem da srusimo vou vlast i vratimo Hareta.
Ili da NS skoci sa 1% na 51% i formira vlast.
A da bivsi sdp konacno nesto korisno uradi i za druge, to nije opcija...? A hare ce se vratit, ko s nokta... Zahvaljujuci ovim mrsomudima, nikom drugom...
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#4873 Re: SDP

Post by sumirprimus »

kako ono?aha
justice for all,or, there`s no justice at all,and then,it`s every man for(il je on) himself... :)
znaci posto nema(ne postoji) pravde(socijalne)za sve,ko god bio na vlasti,gleda da se pobrine za sebe,a za zajednicu sta ostane...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4874 Re: SDP

Post by Alfons Kauders »

seln wrote:
Alfons Kauders wrote:
boki86 wrote: Slazem se sa tobom. Mene da se pita, a ne pita, ja bi pola javnog sektora racionalizirao...Otpustio visak radnika, ostale postrojio i slicno. U javnom sektoru jedan radi, deset njih muda hladi i dugorocno je to neodrzivo. E sad nastaje problem sta sa tolikim brojem otpustenih radnika jer onda oni ostaju bez plate, smanjuje se potrosnja, firmama izostaju prihodi i masu drugih stvari...

to sve treba planski da se radi, ali neka i ovo bude pocetak uredjenja sistema kojeg za sada nema
pa kako ce poceti uredjivati sistem na meni i mojim kolegama, koji nismo dio "sistema", a ne na samom sistemu, tj. budzetskim korisnicima?

treba nama u privredi nabiti jos poreza, a plate u javnom sektoru ni jebeni MMF nije mogao skinuti... e pa necemo tako Dino... i jos sve to upakovati u neku pricu o socijalnoj pravdi... bujrum, ako se o tome radi, neka povecaju porez svima, ali da ujedno dignu i neoporezivi dio kao sto sam i rekao... tako da raja koja zaradi prosjecnu platu ili manje na kraju dana placa manje poreza, a mi koji vise zaradimo cemo placati vise... nikakav problem, jos bi bilo super za ekonomiju... ali jok...

"dajte jos love ako solidno zaradjujete... ako jedva prezivljavate, dajte isto love ko i prije... a mi cemo pare potrositi na javni sektor... u kojem je prosjecna plata upola veca nego u privredi..."

kurca graha jarane :D
Zasto ne sacekamo usvajanje zakona, izvjestaj o efektima poreza i izvjestaj o trosenju budzetskog novca?
Inace, predlazem da srusimo vou vlast i vratimo Hareta.
Ili da NS skoci sa 1% na 51% i formira vlast.
pls. nemoj o strankama... glasao sam za njih i podrzavam barem tri cetvrtine svih odluka koje su donijeli, u nekim stvarima su me razocarali, u nekim ne, u nekim su me pozitivno iznenadili... to ne znaci da im necu jebati sve zivo i mrtvo kada donesu glupu odluku

efekti poreza ce biti nikakvi... ako ne i negativni... zasto? zato jer npr. nasa firma na kraju dana nece platiti ni marke vise... a npr. neka agencija ili kurac palac ce svojim radnicima morati platiti par stoja vise svaki mjesec...

na kraju ces imati prividni rast poreskih prihoda kojim ce se vlast hvaliti... a onda ce sve te poreske prihode izdvojiti da plate te iste dodatne namete u javnom sektoru... znaci iz supljeg u prazno...

koje su dakle moguce posljedice za javni sektor? pa ili ce davati budzetskim korisnicima vise love da plate poreze na sadasnje plate, ili ce budzetski korisnici morati skresati ostale troskove i nivo usluga da se uklope u okvir... ili ce smanjiti plate... svi znamo da od zadnje opcije nema nista

a sta je s privrede, s privatnika? pa vecina ljudi svakako ne prima milju i po... mnogi ni pola od toga... recimo da imas firmu sa 30tak radnika... sef ima par milja, svakako ispumpava lovu, njegova plata nije bitna... ima nekoliko rukovodecih... dakle kvalifikovanih i iskusnih ljudi koji mozda imaju 1500-2000 i nose firmu... i jedno 25 hamala, od maloprodaje, do sekretarica i sl... na kraju dana, sta mislis kome ce vlasnik smanjiti platu da namiri razliku? ovim najkvalifikovanijim i najpotrebinijim, ili nekom vozacu ili sekretarici? ili ko ce prije dobiti otkaz? arhitekta sa 20 godina iskustva i platom od 2 i kusur milje, ili zidar?

lijepo zvuci da oni sa 2 i kusur milje placaju vise poreza... ali samo na papiru... u RS vise ni na papiru, jer su se solidno zajebali na isti fol prije godinu dana... sto haman ovim nasim nije palo na pamet
boki86
Posts: 105
Joined: 11/07/2009 17:21

#4875 Re: SDP

Post by boki86 »

quasar wrote: Pazi. Ima taksa za puteve iz registracije i svake litre goriva. To se ne trosi gdje treba. Ljudi se zale jer ima razloga. Ako je nedovoljno sredstava povecaj taksu ili putarinu.
Kada si zadnji put uzeo racuna kada natocis gorivo? Svaki put kada neuzmemo fiskalni racun, omogucavamo naftasima da prodaju gorivo na crno, izbjegavaju placanje poreza i slicno...
Dalje, izjednaci privatnu kliniku sa drzavnom, pa da odem sa knjizicom u Eurofarm ili Sunce ko covjek da me pregledaju i da dobijem nalaze u najbrzem roku, a ne da mjesec ili dva spavam ko na iglama misleci raste li mi nesto sto ne treba dok ja cekam dijagnozu umjesto da se vec lijecim.
Slazem se s tobom da je zdravstvo na niskim nogama. Ali, koliko to ima do nas samih...kod nas se podrazumjeva da doktoru sta tuhnemo nakon operacije, pregleda i slicno. Iako to nije ni trazio, jer ipak je on DOKTOR. Mi smo ih navikli na takvo ponasanje i korupciju i sad se cudimo svojim postupcima.

Profesor iz Ljubljane, koji je btw direktor bolnice, prica kako je problem prekobrojnih "bolesnika" rijesen u njihovoj bolnici. Naime, doktori na terenu su primjetili da iste osobe ucestalo dolaze na preglede bez nekih vecih potreba (glava ga boli, rame uscahlo, i slicne nebuloze). I sad su oni fino uveli-prvi dolazak doktoru besplatan, drugi se placa 40 eura i onda te treci put odere, ali samo u slucaju kada su ovi slucajevi u pitanju. Otkrili su da osobe dolaze zbog dosade, potrebe za druzenjem, nepotrebne paranoje i slicno..
Zalim se na vodosnabdijevanje, a placam vodu koja se ispumpava 7 kilometara od mjesta stanovanja i salje se meni po cijeni vecoj nego ruski gas, dok gasa ima cijelu godinu, vode nema po noci.
Za vodu se mozes obratitit SDA i njihovom direktoru Pilavdzicu, jer covjek je zacementiran u fotelju i niko ga ni mrdnuti ne moze, a radnici sa osnovnom skolom imaju po 1200 platu. Ima tema o tome..
Moja plata sa 25 godina staza sa svim dodacima ne dobacuje ni do 1400. Bude li mi SDP skinuo marku poreza vise, moze se pozdraviti sa mnom. Jer ne treba zaboraviti ni da tu neto platu opet oporezuju sa PDV-om. Dok god budzetski korisnici imaju platu vecu od prosjeka privrede, ne bi smjeli imati obraza da pominju ikakav novi namet.
A ocigledno obraz je otisao davno.
Ako ti plata sa svim dodacima ne dobacuje ni 1400 KM, ne trebas brinuti zbog novih poreskih stopa, ti si sto se toga tice miran :)
Post Reply