SDP

User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#39601 Re: SDP

Post by Skijaš »







Ma marš u pičku materinu, i ti i Zlatko.
User avatar
Lokman
Posts: 885
Joined: 28/02/2014 13:00

#39602 Re: SDP

Post by Lokman »

bob_rock wrote:Princip koji zagovaraju u sdp-u jedan član, jedan glas neće dovesti demokratiju. Iskustva izbora u df mogu jasno svima pokazati da će se namještanja glasanja napraviti samo na drugi način. Imat će situacije gdje će se interno dijeliti listići za koga se treba glasati i samo će novu bruku donijeti sdp-u.

Mentalni sklop našeg naroda je takav, nije bitno da li si lijevi ili desni.

Osnovni problem sdp-a protekle četiri godine nije u autokratiji Zlatka već nedovoljno sluha za realni sektor. Kad sabereš prvu ekipu oko Zlatka vidjet ćeš da nisu 10 KM zaradili u realnom sektoru u svojim životima. Kako onda mogu napraviti nešto poticajno u državi.

A druga strana sa Bešlagićem je još tužnije gledati. Romantičari neke ideje koja više ne postoji nigdje već samo u njihovim mislima / pamćenjima.
Teško da oni realno mogu napraviti išta osim daljeg srozavanja ideje sdp-a. Niti ideje niti jasne slike šta je potrebno napraviti da bi sa njima bilo bolje.
Kakva je korist od poštenog, dobrog ali nesposobnog čovjeka ?

SDP-u treba neki treći put. Da li će ga pronaći, da li će se pojaviti neki novi ljudi koji će ga moći izgurati, to ostaje da vidimo.
SDP nije imao modernu politiku, retarirao je u status quo, umjesto da provodi reforme. Jedina reforma je reforma javnog sektora, privatizacijom i debirokratizacijom.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#39603 Re: SDP

Post by VjecitiStudent »

Stoko jedna, nećemo vas zaboraviti ni kad se "ujedinite", jedno od posljednjih pomilovanja SDP-ovog ministra.
alphonse kauders wrote:Sjećate li se ovoga: LINK?

E, pa imamo i epilog o tome da ima i "jednakijih" pred Zakonom (sl.novine FBiH 21/15):
Na osnovu odredbi člana 43a. Krivičnog zakona Federacije BiH ("Službene novine Federacije BiH", br. 36/03, 37/03, 21/04, 69/04, 18/05, 42/10, 42/11, 76/14) i Mišljenja Federalnog ministarstva pravde broj: 02-49-1778/15, u Odluci o pomilovanju pravosnažno osuđenih lica koja je objavljena u "Službenim novinama Federacije BiH", broj 91 dana 07.11.2014. u dijelu kojim se navodi da se osuđena lica ne nalaze na izdržavanju kazne zatvora mijenja se i glasi:Da se izrečena kazna zatvora zamijeni blažom kaznom1. Aljović Tarik, sin Safeta i majke Sabine rođene Tarić, rođen 01.02.1994. godine u Sarajevu, gdje je i nastanjen u ulici Zaima Šarca broj 38 Opština Centar, državljanin BiH. Presudom Opštinskog suda u Sarajevu, broj: 65 0 K 270465 12 K od 03.03.2014. godine, za krivično djelo "teško krivično djelo protiv bezbjednosti javnog saobraćaja" iz člana 336. stav 1. KZ FBiH u vezi sa članom 332. stav 1. KZ FBiH, osuđen je na kaznu zatvora u trajanju od 1 (jedne) godine i 7 (sedam) mjeseci, a koja je potvrđena presudom Kantonalnog suda u Sarajevu broj: 65 0 K 270465 14 Kž 2 od 10.06.2014. godine.Da se izrečena kazna zatvora zamijeni blažom kaznom zatvora u trajanju od 1 (jedne) godine.Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja odnosno danom potpisivanja, a ista će biti objavljena u "Službenim novinama Federacije BiH".
Jedna lijepa poruka svim divljacima na cesti da nemaju zašto da se brinu!
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#39604 Re: SDP

Post by JThomas »

i onda da može dati lovu da ne ide u zatvor pošto je godinu ili manje.

još bih molio da se ipak malo uozbiljite - naravno da ovdje nije riječ o poruci svim divljacima na cesti. nego samo onima sa parama ili bogatim roditeljima. kakvo je pravosuđe da je, kokuz bi ovo ipak fino odgulio. ali zakon lijepo kaže - posebne okolnosti vezane za ličnost učinioca... :D :D
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#39605 Re: SDP

Post by It_is_a_Leclerc »

Prethodna Vlada USK imala 185 mobitela u upotrebi, mjesečni računi dostizali cifre od 14.500 KM
Ovo je država za čovjeka koju opet u svojim plaćenim intervjuima reklamira Irfan Čengić. Očito imaju ovolike telefone da bi "stali uz radnike u njihovoj borbi protiv novog Zakona o radu"

Hvala SDP.
skambrljo
Posts: 262
Joined: 19/10/2014 21:12

#39606 Re: SDP

Post by skambrljo »

Nakon smrti SDP-a počela je sprdačina sa njihovim članovima. Sinoć Željko ismijao slučajnog prolaznika u dnevniku kod Senada. Nikšić ne zna kud udara, reketaš se ne oglašava, kao ni štrumpfeta, dok je drug Hamdija na službenom putu. A šta tek reći za režirani kongres koji se sprema. Izgleda da ni oktobarska katastrofa nije promijenila pogled čelnih ljudi na neke stvari. Naprosto čovjeku bude žao kako se u kratkom vremenu može dotaći dno.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#39607 Re: SDP

Post by VjecitiStudent »

JThomas wrote:i onda da može dati lovu da ne ide u zatvor pošto je godinu ili manje.

još bih molio da se ipak malo uozbiljite - naravno da ovdje nije riječ o poruci svim divljacima na cesti. nego samo onima sa parama ili bogatim roditeljima. kakvo je pravosuđe da je, kokuz bi ovo ipak fino odgulio. ali zakon lijepo kaže - posebne okolnosti vezane za ličnost učinioca... :D :D
Država za (bogatog) čovjeka, ništa nisu slagali :oops:
lacrima
Posts: 959
Joined: 29/07/2012 18:12

#39608 Re: SDP

Post by lacrima »

Ovi su sad odjednom postali nevinašca.
Mene interesuje gdje su im oni botovi, znalo je ovdje biti i po 100 komentara dnevno, evo ja nisam ulazio na temu 7 dana, nema 20 novih komentara. Mora da ne plaćaju, kao i promatračima i agitatorima pred izbore.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#39609 Re: SDP

Post by VjecitiStudent »

Sad rade za DF
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#39610 Re: SDP

Post by fosna2014 »

VjecitiStudent wrote:Sad rade za DF
A kome si ti dao glas na izborima?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#39611 Re: SDP

Post by VjecitiStudent »

Napisah već nekoliko puta.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#39612 Re: SDP

Post by fosna2014 »

VjecitiStudent wrote:Napisah već nekoliko puta.
Pa de reci jos jednom da ne listam. Ako ti nije tesko.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#39613 Re: SDP

Post by VjecitiStudent »

Tema je SDP
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#39614 Re: SDP

Post by It_is_a_Leclerc »

lacrima wrote:Ovi su sad odjednom postali nevinašca.
Mene interesuje gdje su im oni botovi, znalo je ovdje biti i po 100 komentara dnevno, evo ja nisam ulazio na temu 7 dana, nema 20 novih komentara. Mora da ne plaćaju, kao i promatračima i agitatorima pred izbore.
Pare troše na "samite", "kongrese" i "radionice" "mladih lidera" tipa Magazinović, Prlićka, Mašić, i društvo, po Beogradu, Londonu, Berlinu... Uz to, nađe se nešto i za plaćene intervjue, Facebook promociju mladog Čengića i njegovih nebuloza.

Ukratko, sve je isto samo njega nema
starisalko
Posts: 632
Joined: 27/07/2014 18:10

#39615 Re: SDP

Post by starisalko »

It_is_a_Leclerc wrote:
lacrima wrote:Ovi su sad odjednom postali nevinašca.
Mene interesuje gdje su im oni botovi, znalo je ovdje biti i po 100 komentara dnevno, evo ja nisam ulazio na temu 7 dana, nema 20 novih komentara. Mora da ne plaćaju, kao i promatračima i agitatorima pred izbore.
Pare troše na "samite", "kongrese" i "radionice" "mladih lidera" tipa Magazinović, Prlićka, Mašić, i društvo, po Beogradu, Londonu, Berlinu... Uz to, nađe se nešto i za plaćene intervjue, Facebook promociju mladog Čengića i njegovih nebuloza.

Ukratko, sve je isto samo njega nema


Mislis na Zeljka Komsica
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#39616 Re: SDP

Post by It_is_a_Leclerc »

Mislim, Zlatka Lagumdžije.

Dobri bi se Zlatkec sigurno silno oduševio kad bi vidio ovu "omladinu" kako udarnički troši pare po bijelom svijetu. "Mladi lideri". :lol:
starisalko
Posts: 632
Joined: 27/07/2014 18:10

#39617 Re: SDP

Post by starisalko »

fosna2014 wrote:
VjecitiStudent wrote:Napisah već nekoliko puta.
Pa de reci jos jednom da ne listam. Ako ti nije tesko.
On samo glasa da komsiji crkne krava
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#39618 Re: SDP

Post by Banksy »

lacrima wrote:Ovi su sad odjednom postali nevinašca.
Mene interesuje gdje su im oni botovi, znalo je ovdje biti i po 100 komentara dnevno, evo ja nisam ulazio na temu 7 dana, nema 20 novih komentara. Mora da ne plaćaju, kao i promatračima i agitatorima pred izbore.
VjecitiStudent wrote:Sad rade za DF
Tačno tako.
starisalko
Posts: 632
Joined: 27/07/2014 18:10

#39619 Re: SDP

Post by starisalko »

It_is_a_Leclerc wrote:Mislim, Zlatka Lagumdžije.

Dobri bi se Zlatkec sigurno silno oduševio kad bi vidio ovu "omladinu" kako udarnički troši pare po bijelom svijetu. "Mladi lideri". :lol:
Da si ti ziv i zdrav Zlatko je jos u SDP-u.Jos nije preselio,a kace ne zna se
skambrljo
Posts: 262
Joined: 19/10/2014 21:12

#39620 Re: SDP

Post by skambrljo »

starisalko wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Mislim, Zlatka Lagumdžije.

Dobri bi se Zlatkec sigurno silno oduševio kad bi vidio ovu "omladinu" kako udarnički troši pare po bijelom svijetu. "Mladi lideri". :lol:
Da si ti ziv i zdrav Zlatko je jos u SDP-u.Jos nije preselio,a kace ne zna se
Zna se, sve se zna. Zlatko kao Zlatko je mogao proći kod naroda, koliko toliko ipak je on školovan i pametan političar, ali se nikako ama baš nikako nije smio okružiti ljudima i gnjidama tipa Damir Hadžić koji se uništio i sebe i slučajnog prolaznika i na kraju krajeva i partiju. A sad više i nije bitno da li su oni u pratiji ili su se povukli. Sad je najbitnije izvući Titanik sa dna, odnosno njegove dijelove, pa onda lagano sagledati da li se neki dio može ugraditi u ponovoj izgradnji nekog broda...
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#39621 Re: SDP

Post by gospodja profiterka »

VjecitiStudent wrote:Sad rade za DF
Tačno. Istim žarom.
Hajde, novi izbori, nova nafaka.
User avatar
johntra
Posts: 11853
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#39622 Re: SDP

Post by johntra »

Čudo jedno kako se na ovoj temi mijenja pet ili šest istih likova sa "provjerenim" informacijama... :lol:
Taman malo zaboravim dolaziti ovdje, a onda pročitam dvije ili tri stranice od mog posljednjeg komentara i umirem od šege...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#39623 Re: SDP

Post by Banksy »

Odličan i koristan tekst, možda najbliži ovoj temi. Nadam se.

JELENA LOVRIĆ: Je li SDP uopće ljevica? Milanović kaže da su ljevičari divljaci, a Angela Merkel liberalna socijal-demokratkinja

29.03.2015


SDP nije ljevica, nego stranka centra - rekao je između ostaloga Zoran Milanović na prošlotjednoj sjednici Glavnog odbora svoje stranke na kojoj se dogovarala izborna strategija. Nevjerojatno odricanje od lijeve pozicije šef je SDP-a podupro s dvije jednako zapanjujuće tvrdnje: prva je da su ljevičari divljaci, s aluzijom na događanja u Grčkoj ili nedavne protukapitalističke vatrene demonstracije u Frankfurtu, a druga da je Angela Merkel, doslovce, liberalna socijaldemokratkinja koja vodi konzervativne katoličke muškarce.

Potpuno zbunjujuće Milanovićeve izjave na tragu su njegova otprije poznatog političkog relativizma i konfuzije. Teško se sjetiti da je šef SDP-a ikada sebe nazvao socijaldemokratom. Redovito se predstavljao kao liberal, s različitim dodacima. Odavno je jasno da ga na čelo SDP-a nisu dovela politička uvjerenja, nego karijerni razlozi. Također, nije nepoznato da on s priličnom dozom neslaganja, pa i gadljivosti govori o Syrizi i njenim liderima. Takva je politička pozicija legitimna, ali da li pod krovom SDP-a? Za razliku od Antuna Vujića, posljednjeg SDP-ova intelektualnog barda, koji stalno ponavlja da se ljevica mora radikalizirati barem koliko su se radikalizirale i socijalne prilike, Milanović se s pozicije, u najboljem slučaju, salonskog ljevičara zgraža nad lijevim “divljacima” po Europi.

Kako na njegove izjave nitko na Glavnom odboru nije reagirao, može se zaključiti da se vrh stranke prešutno složio s napuštanjem lijeve pozicije, odnosno otklizavanjem od ljevice prema centru. Neće se SDP radikalizirati, nego će za mjeru svoje socijaldemokracije uzeti konzervativnu njemačku kancelarku Angelu Merkel. Ali to onda znači da Vladina u protekle tri godine socijalno indiferentna politika nije bila ni slučajna ni iznuđena, nego je stvar izbora. Odnosno da recentno povlačenje nekih socijalno osjetljivih mjera nije stvar politike, nego je rezultat spina. Politička odluka o zauzdavanju podivljalog švicarca, oprost dugova, pomoć ugroženima, cijeli taj konglomerat poteza koji su već počeli popravljati dosad mizeran Vladin rejting, ne mogu se, dakle, smatrati političkim zaokretom, nego su prije svega prigodno, populističko kupovanje javnosti. SDP je doveo skupog američkog spin doktora, šef je stranke očito impresioniran tom akvizicijom, pa umjesto promjenom dosad neuspješne politike, izbore namjerava dobiti propagandnim štosovima. Obnavljanje vlastite političke vjerodostojnosti - nužan uvjet za uspjeh na izborima, koji su uvijek u osnovi stvar povjerenja - pokušava se izvesti na način koji djeluje poput kovanja paučine. Umjesto brušenja svog lijevog identiteta, SDP će brusiti svoju komunikacijsku strategiju, uvjeren da mu je ona jedino slabo mjesto. Neće se mijenjati, nego će se pokušati bolje prodati.

Put prema centru
Problem političke uvjerljivosti - s neizbježnim pitanjem javnosti: kako im vjerovati? - jednako muči i HDZ. Stranka se pod vlašću Tomislava Karamarka jako radikalizirala i možda kao nikad dosad desničarski raspojasala. Ali model osvajanja izbora toksičnom retorikom i dizanjem HDZ-a na noge dosegao je svoj plafon i počinje pokazivati ograničenja. Iz više razloga aktualizirana potreba da HDZ krene hvatati kopču s političkim centrom teško se realizira. Korak naprijed, dva natrag! Šef stranke počeo je miksati međusobno proturječne, čak isključujuće diskurse. Mjesecima raspiruje mrakove i strahove, raduje se stavljanju u funkciju Kevine jame, svaku lijevu poziciju proglašava nehrvatskom, čak antihrvatskom, da bi u posljednje vrijeme sugerirao zaokret, pokušavajući forsirati priču o svojoj opsesivnoj posvećenosti ekonomskim problemima i gospodarskom programu svoje stranke.

Za njegov, navodno pokrenuti obrat prema centru moguće je vidjeti nekoliko razloga. Prvo, dosadašnji su izbori, europski i predsjednički, pokazali da HDZ uspijeva pobjeđivati s umjerenim kandidatima, onima koji mogu zapasati i glasove centra. Drugo, odlazak Drage Prgometa, koji je napustio stranku objavljujući svoje neslaganje s Karamarkovom radikaliziranom retorikom, objektivno predstavlja veliki udarac za HDZ. Prgometovo upozorenje da se s takvom politikom možda mogu osvojiti izbori, ali ne i vlast jako boli i zvuči poput prokletstva. Treće, predsjednica države donijela je iz Njemačke neke po HDZ-ovo vrhovništvo alarmantne poruke. Razgovori koje je Kolinda Grabar Kitarović vodila s njemačkim predsjednikom Gauckom i kancelarkom Merkel implicitna su kritika Karamarkovih skretanja. Na koncu, šef HDZ-a više nije siguran da se i dalje može radovati braniteljskoj pobuni, a kako raspustiti šator u Savskoj, to niti zna, a vjerojatno i ne može.… Povremeni recentni pokušaji da sa sebe zbaci ultraško ruho te demonstrira političku pristojnost i širinu provociraju pitanje: koji je Karamarko pravi, a koji lažnjak? Koje je njegovo pravo lice? Ima li ga uopće? Ili je ličnost bez političkih uvjerenja i svojstava? Kao da mu je cilj zbunjivanje, a ne osvajanje javnosti!

Politička je scena Hrvatske natopljena potpunim nemarom prema onome što je u politici najvažnije. Prema vlastitoj vjerodostojnosti politička klasa pokazuje krajnju indiferentnost i indolenciju, praktično čak i prezir. Predsjednica države koja je samu sebe proglasila moralnim autoritetom - smatrajući valjda da joj ta pozicija sljeduje samom funkcijom koju obnaša, a ne življenjem etičkih principa - već je odlučila prevariti vlastite birače praktičnim eskiviranjem izbornog obećanja da će - što prije, to bolje, kako je rekla - napustiti Pantovčak i preseliti u rezidenciju u Visokoj. Njen prethodnik, bivši šef države Josipović, kao potpuno neprihvatljivu škartira stranku za čije je boje nastupao na predsjedničkim izborima. Vlada smjenjuje ministricu kulture Andreu Zlatar Violić, a ministri koji su državnim parama raspolagali slično, na način loših gospodara i pijanih milijardera, ostaju nedirnutima: od ministra Zmajlovića koji je svoj ured odlučio skućiti po vrtoglavoj cijeni, ministra Varge, koji se državnom limuzinom vozika po skijalištima i svoju udrugu časti državnim parama ili ministra Jakovine, koji je također, izgleda, gomilao nepodmirene putne račune. Unatoč najavi da će, propadne li monetizacija autocesta, dati ostavku, ministar Hajdaš Dončić javnosti sada prodaje providne izgovore. A bivši ministar Linić potpisuje peticiju u prilog Milanu Bandiću i njegovoj kampanji kojom se širi priča da mu je pritvaranje politički napakirano…

Ni za glavu, ni za rep
Hrvatska je politika beskrajna parada ljudi koje ne možeš uhvatiti ni za glavu ni za rep. Koji ne ulijevaju ni elementarno povjerenje, koji se čak ni ne trude da ga steknu. Nebriga za političku plauzabilnost, najveći kapital koji političar može imati, rezultat je predominantnog shvaćanja politike ne kao polja ideja i uvjerenja, nego kao beskrajnog polja interesa. Hrvatski se političari jako tuku za pozicije i vlast, ali uglavnom ne radi realiziranja određenih politika. Ne, za njih je vlast kao takva najviša vrijednost. Zato su prilagodljivi pa će danas govoriti jedno, sutra drugo. Zato će preko vlastitih obećanja preći kao da ih nikad nije bilo. Zato je bilo kakva dosljednost nemoguća. Za građenje političke vjerodostojnosti prvo bi moralo biti politike. Kako u tom pogledu vladaju nesavladivi deficiti, šef će SDP-a njemačku kancelarku Angelu Merkel proglasiti uzorom socijaldemokracije, a HDZ-ov aspirant na funkciju premijera u svom će policijskom mahnitanju protiv državnih neprijatelja teško optužiti kompletan narod, najavljujući da će - posljednji biser iz Karamarkovih cvjetova zla! - možda tek za generaciju ili dvije svi ovdje napokon voljeti Hrvatsku. Možda će toliko biti potrebno da se nacija napokon spasi od generacije političara koji su politički i vrijednosno beznadno prazni.
eifel
Posts: 579
Joined: 07/11/2014 19:45

#39624 Re: SDP

Post by eifel »

Zlaja posto najveći hafiz
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#39625 Re: SDP

Post by Pasiflora »

Post Reply