SDP
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#35276 Re: SDP
Jest da po ekonomskoj teoriji ovo ne smijes privatizovati jer su poslovi po prirodi skloni monopolu.
Da ne govorim da postoji i druga sprega, gdje privatnike ucjene preko dozvola/inspekcija itd...
Da ne govorim da postoji i druga sprega, gdje privatnike ucjene preko dozvola/inspekcija itd...
- JoseMujica
- Posts: 32831
- Joined: 11/01/2011 14:33
- Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
- Grijem se na: malograDŽane
- Vozim: Tuarega
- Horoskop: Poskok
#35277 Re: SDP
haman do istog sam zaključka došao....sad ne mislim da je to nešto pametno jer bi u nekom normalnom društvu bio veliki plus da imaš te resurse u javnom vlasništvu ali kod poganćera kakvi smo mi sve privatizovati samo da se uništi koruptivna partitokracija.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#35278 Re: SDP
Sve se moze kad se hoce.madner wrote:Jest da po ekonomskoj teoriji ovo ne smijes privatizovati jer su poslovi po prirodi skloni monopolu.
Da ne govorim da postoji i druga sprega, gdje privatnike ucjene preko dozvola/inspekcija itd...
Uostalom to je dugorocno u nasem interesu. Bolje je zadrzati npr. 40% telekoma a ostatak prodati nekom od vodecih evropskih operatera, nego musti postojeci telekom u 90-postotnom drzavnom vlasnistvu jos nekoliko godina.
Razlog je jednostavan - postojece stanje je neodrzivo. Te firme gube konkurentnost i propadaju. Na kraju ce ostati samo prazne ljusture sa milijardama obaveza i onda cemo umjesto da ih prodajemo hodati svijetom i moliti nekog da ih uzme dzaba, jos uz nase subvencije. Vucic je to vec poceo raditi sa Smederevom. I mi cemo.
Druge nema i to je izbor. Ili sve privatizirati, ili ih ostaviti u rukama hajvana koji ce ih unistiti radi vlastitih interesa. Za mene to uopste i nije izbor, suvisno je raspravljati.
-
Novak20
- Posts: 15239
- Joined: 11/02/2014 18:55
- Location: Taboo(t) teme i brisani postovi
#35279 Re: SDP
Sa ovim gore se uglavnom slažem.Alfons Kauders wrote: Omladina je uvijek bila naivna, ali danas je glupa. Osoba koja se danas, sa 20tak godina, obrazuje samo u nadi da ce se s nekom idiotiskom diplomom nepotrebnom na trzistu rada uspjeti uvaliti na budzet je idiot. Nema izgovora - to je idiot jer svjesno gubi godine zivota kako bi postao kadar koji nikom ne treba i koji nikad nece raditi u struci.
Takvih je mali milion. Jos uvijek im niko nije rekao da nema onog sistema, da nema posla na lijepe oci, da nema drzave koja dijeli stanove itd. Tu su krivi roditelji i profesori, koji i dalje studentima pricaju kako se znanje ne cijeni i kako oni zapravo trebaju biti neka elita - mada ce ih vecina na kraju zavrsiti na birou ili van struke.
Neko stvarno treba pokusati objasniti nasem narodu da politicki i ekonomski sistem kakav oni traze ne postoji nigdje na svijetu. S ovim veze nema ni SDP, ni SDA niti bilo koja druga stranka, idemo u off...
Probaj ti objasniti narodu kako su SDA, HDZ, SDP (u manjoj mjeri) i ostale stranke na vlasti uspjele stvoriti ovako nakaradan politički i ekonomski sistem koji je po svim pokazateljima bliži gorem dijelu Afrike nego Evropi.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#35280 Re: SDP
Ja govorim o komunalnim preduzecima. Telecom i EP sad na stranu.
Vi ne vidite najcrnji scenario a to je da umjesto konkurencije imamo monopolistu u sprezi sa vlasti. Kao ova glupost sa cukama i dogs trustom. Ako ljudi povecaju cijenu vode i drzava ne reaguje, cijena se moze podizati dok ne bude jednaka cijeni flasirane.
Vi ne vidite najcrnji scenario a to je da umjesto konkurencije imamo monopolistu u sprezi sa vlasti. Kao ova glupost sa cukama i dogs trustom. Ako ljudi povecaju cijenu vode i drzava ne reaguje, cijena se moze podizati dok ne bude jednaka cijeni flasirane.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#35281 Re: SDP
Kao sto rekoh, ovo nije demokracija, a nije vala ni partitokracija u jednu ruku... Jer mi fakticki nikad nismo ni napravili pravo demokratsko drustvo. Postojece stranke su jednostavno prepakovana partija. Mozes ko fol glasat na ko fol izborima, ali tvoj glas bas i nije bitan. Kontrolisu sve, kao i rahmetli partija, od uposljavanja lovocuvara do clanova UO vodecih preduzeca.JoseMujica wrote:haman do istog sam zaključka došao....sad ne mislim da je to nešto pametno jer bi u nekom normalnom društvu bio veliki plus da imaš te resurse u javnom vlasništvu ali kod poganćera kakvi smo mi sve privatizovati samo da se uništi koruptivna partitokracija.
Cak bi se moglo i reci da su po tom nivou ekonomske kontrole pretekli partiju, jer ima vise posla u birokratskoj masineriji nego u privredi, kao i sto ima vise pozicija koje se rotiraju. Samim tim, njihov utjecaj je veci.
Trenutno imamo takav politicki sistem da su izbori postali suvisni. Dovoljno je da odrade izbore u javnom sektoru i unutar stranaka. To su baze, to su glasaci - a ne mi obicni gradjani. Uostalom, uzmite broj takvih radnih mjesta u Sarajevu, pomnozite sa 4-5 za svako na konto porodice i recite koliko je to glasova.
- JoseMujica
- Posts: 32831
- Joined: 11/01/2011 14:33
- Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
- Grijem se na: malograDŽane
- Vozim: Tuarega
- Horoskop: Poskok
#35282 Re: SDP
pa sad to i imaš madner
vlast i preduzeće su jedno te isto i imaju potpuni monopol...niti možeš birati pružaoca usluga niti možeš uticati na kvalitet usluge niti na njenu cijenu.
al kontam o čemu ti pričaš...to otprilike već imamo sa ovim održavanje zgrada shitovima
ps
Alfons to i jeste partitokratija...potpuna vlast partija nad društvenim i političkim sistemom
vlast i preduzeće su jedno te isto i imaju potpuni monopol...niti možeš birati pružaoca usluga niti možeš uticati na kvalitet usluge niti na njenu cijenu.
al kontam o čemu ti pričaš...to otprilike već imamo sa ovim održavanje zgrada shitovima
ps
Alfons to i jeste partitokratija...potpuna vlast partija nad društvenim i političkim sistemom
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#35283 Re: SDP
Problem je sto ionako imamo monopol i blentave cijene. Da imamo javni sektor koji je zdrav i koji je tu da sluzi gradjanima, ok.madner wrote:Ja govorim o komunalnim preduzecima. Telecom i EP sad na stranu.![]()
Vi ne vidite najcrnji scenario a to je da umjesto konkurencije imamo monopolistu u sprezi sa vlasti. Kao ova glupost sa cukama i dogs trustom. Ako ljudi povecaju cijenu vode i drzava ne reaguje, cijena se moze podizati dok ne bude jednaka cijeni flasirane.
Medjutim, Sarajevo ima skuplje grijanje od jebene Ljubljane, skuplji plin od vecine regije, vodovod koji se raspada (i relativno skupu vodu kad vidis odakle dolazi), a o GRAS-u ne treba ni pricati.
Sta bi bilo gore da imamo monopol privatnika? Jer ja iskreno ne vidim sta bi mogli gore zajebati. Ljudi se npr. vec sad masovno skidaju s plina jer je preskup u odnosu na alternative, pa sta ako dodje monopolista i pokusa jos dizati cijene? Trziste ce ga sahraniti. Isto vazi i za GRAS - mislis da bi ga iko koristio da je karta 2-3 puta skuplja?
Jedino vodovod ostaje, al i to se da rijesit.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#35284 Re: SDP
Trenutno to imamo, no vlasnik nema profit kao cilj nego izbalansirati socijalni mir naspram zaposljavanja podobnih. Cijene komunalija su shodno tome niske, usluga slaba ali medju najjeftinijom u Evropi.
Ne treba biti genije pa znati da bi EP mogla traziti duplo vise po KW i tako imati veci profit i bez ukidanja viska.
Ne treba biti genije pa znati da bi EP mogla traziti duplo vise po KW i tako imati veci profit i bez ukidanja viska.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#35285 Re: SDP
Ali problem je sto se to kod nas ne odnosi na pojedine stranke, recimo da sad u BiH imas 5-6 jakih stranaka koje sve drze pod svojom kontrolom.JoseMujica wrote:pa sad to i imaš madner
vlast i preduzeće su jedno te isto i imaju potpuni monopol...niti možeš birati pružaoca usluga niti možeš uticati na kvalitet usluge niti na njenu cijenu.
al kontam o čemu ti pričaš...to otprilike već imamo sa ovim održavanje zgrada shitovima
ps
Alfons to i jeste partitokratija...potpuna vlast partija nad društvenim i političkim sistemom
Stranke su prolazne, mijenjaju se, ali se to ne mijenja, bez obzira na stranacku pripadnost. To je po meni vise vlast javnog sektora nad resursima drustva nego politickih partija. Na to sam mislio, na odnos dobrog dijela stanovnistva prema ostatku drustva.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#35286 Re: SDP
Ne znam za Ljubljanu, znam da svaki Evropski strucnjak trazi da se povecaju cijene svih komunalija (ne znam za grijanje doduse) jer ovako je previse jeftino i shodno tome pucanstvo nema poticaj da stedi.Alfons Kauders wrote:Problem je sto ionako imamo monopol i blentave cijene. Da imamo javni sektor koji je zdrav i koji je tu da sluzi gradjanima, ok.madner wrote:Ja govorim o komunalnim preduzecima. Telecom i EP sad na stranu.![]()
Vi ne vidite najcrnji scenario a to je da umjesto konkurencije imamo monopolistu u sprezi sa vlasti. Kao ova glupost sa cukama i dogs trustom. Ako ljudi povecaju cijenu vode i drzava ne reaguje, cijena se moze podizati dok ne bude jednaka cijeni flasirane.
Medjutim, Sarajevo ima skuplje grijanje od jebene Ljubljane, skuplji plin od vecine regije, vodovod koji se raspada (i relativno skupu vodu kad vidis odakle dolazi), a o GRAS-u ne treba ni pricati.
Sta bi bilo gore da imamo monopol privatnika? Jer ja iskreno ne vidim sta bi mogli gore zajebati. Ljudi se npr. vec sad masovno skidaju s plina jer je preskup u odnosu na alternative, pa sta ako dodje monopolista i pokusa jos dizati cijene? Trziste ce ga sahraniti. Isto vazi i za GRAS - mislis da bi ga iko koristio da je karta 2-3 puta skuplja?
Jedino vodovod ostaje, al i to se da rijesit.
Nije plin jeftiniji u Ger, nego nema alternative u vidi struje/uglja/peleta. Tj. ima samo je puno skuplja.
GRAS ako se privatizuje ce biti sjajan. Na svih 25 linija koje ce biti profitabilne.
Javni prevoz ne postoji u vecoj mjeri u USA jer u biti ne moze opstati u trzisnoj utakmici. Subvencira se sirom Evrope iz drugih razloga.
- JoseMujica
- Posts: 32831
- Joined: 11/01/2011 14:33
- Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
- Grijem se na: malograDŽane
- Vozim: Tuarega
- Horoskop: Poskok
#35287 Re: SDP
to je organizacijska kultura naslijeđena iz prošlog sistema kad je bila jedna
sad ih je 200 ali je svaka od prve do zadnje zadržala taj totalitarni obrazac
sad ih je 200 ali je svaka od prve do zadnje zadržala taj totalitarni obrazac
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#35288 Re: SDP
Al isto ti dodje.madner wrote:Trenutno to imamo, no vlasnik nema profit kao cilj nego izbalansirati socijalni mir naspram zaposljavanja podobnih. Cijene komunalija su shodno tome niske, usluga slaba ali medju najjeftinijom u Evropi.
Ne treba biti genije pa znati da bi EP mogla traziti duplo vise po KW i tako imati veci profit i bez ukidanja viska.
Privatnik bi generisao dobit kako bi vratio ulozeno, dodatno ulagao ili jednostavno skidao kajmak za druge investicije, a ovi danas generisu dobit kako bi servisirali dugove i na platnom spisku drzali stotine stranackih vojnika.
I koja je onda razlika za potrosace i poreske obveznike? Recimo da je isti iznos u pitanju. U prvom slucaju privatnik zaradi i radi s tim parama sta hoce, a u drugom drzava zaradi i te pare skrsi na nepotrebne radnike, politicke investicije, nerealne plate i servisiranje kredita koje su uzeli da pokriju sve navedeno.
Cak bi taj privatnik dobit na kraju balade ulozio u nesto drugo, sto ce generisati dodatnu ekonomsku aktivnost i stvarati vrijednost.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#35289 Re: SDP
Trziste ih treba povecati, a ne drzava. Nema alternative, jer se pravi minus. Mozemo jos malo, a sta onda? Onda valja platiti i ekonomsku cijenu i dodatnu marzu kojom bi se pokrivao gubitak i placali krediti.madner wrote:
Ne znam za Ljubljanu, znam da svaki Evropski strucnjak trazi da se povecaju cijene svih komunalija (ne znam za grijanje doduse) jer ovako je previse jeftino i shodno tome pucanstvo nema poticaj da stedi.![]()
Nije plin jeftiniji u Ger, nego nema alternative u vidi struje/uglja/peleta. Tj. ima samo je puno skuplja.
GRAS ako se privatizuje ce biti sjajan. Na svih 25 linija koje ce biti profitabilne.
Javni prevoz ne postoji u vecoj mjeri u USA jer u biti ne moze opstati u trzisnoj utakmici. Subvencira se sirom Evrope iz drugih razloga.
A ko ce to subvencionirati ako nece gradjani? Opet nam isto dodje predjednice. Mozemo platiti istu stvar kroz skuplju cijenu usluge, direktno, ili kroz poreze, indirektno. Platiti se mora, pitanje je samo odakle i kada.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#35290 Re: SDP
Trziste radi samo ako postoji konkurencija. Ako nema, cijena se moze dizati koliko hoces. 5x skuplja struja.
-
daddy-kool
- Posts: 12709
- Joined: 30/07/2012 12:45
- Location: muslimansko ostrvo
#35291 Re: SDP
Alfons Kauders wrote: Postoji jednostavno rjesenje koje se godinama pod nekim patriotskim izgovorima odbija - sve privatizirati, sve.
..
Ovo danas nije demokratski sitem - ovo je vladavina javnog sektora nad ostatkom gradjana. Ideologija je manje bitna, ali kad predlozite privatizaciju svega i svacega, budite sigurni da ce sam se svi najebati majke, od Nase Stranke do Partije Pravog Puta. Svi znaju zasto im ta preduzeca trebaju i da bi bez njih nestalo barem pola stranaka, ako ne i vise.
Ima i drugo, koje bi bilo draže narodu: vratiti socijalizam i društveno vlasništvo. Samo što je taj put poptpuno besperspektivan.
- bambina78
- Posts: 778
- Joined: 26/10/2011 15:00
#35292 Re: SDP
Cileanski model je rjesenje za nas, sve zivo privatizirati, sve, svi da budu u trzisnoj utakmici. I skole i zdravstvo, naravno telekomi i elektroprivrede...bas sve...
Školski sustav je velikim dijelom privatiziran, dakle škole su privatne a država dijeli vaučere. Dakle, država plaća studentima privatno obrazovanje te tu djeluju tržišne sile, škole se natječu čiji će učenici postići bolej rezultate na maturama. Isti takav sistem ima Švedska.
-
zippoo87
- Posts: 19657
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#35293 Re: SDP
napricaste vi svega ali sada opet dolazimo do pitanja svih pitanja, "ko ce to sve realizovati,usvojiti" ?
SDA,SDP,HDZ,SBB ?
znate svi da se takve stvari u parlamentu usvajaju...ko ce prodati telekom,ako iz njega godisnje izvuku bubam 50 miliona KM ili gras,koji zaduzuju i unistavaju a samo se broj radnika povecava
dzaba svi prijedlozi,najbolja od najboljih rjesenja,kada u parlamentima sjede predstavnici mafije i "Po zakonu" sve izglasaju sto im godi
SDA,SDP,HDZ,SBB ?
znate svi da se takve stvari u parlamentu usvajaju...ko ce prodati telekom,ako iz njega godisnje izvuku bubam 50 miliona KM ili gras,koji zaduzuju i unistavaju a samo se broj radnika povecava
dzaba svi prijedlozi,najbolja od najboljih rjesenja,kada u parlamentima sjede predstavnici mafije i "Po zakonu" sve izglasaju sto im godi
- Liberalism
- Posts: 2632
- Joined: 27/08/2006 16:54
#35294 Re: SDP
Sve pobrojano se desilo nakon 1988. godine, kada je na prijedlog evropljana vlast SRBiH postala liberalnija i kao znak dobre volje iz zatvora oslobodila politicke zatovrenike. Poslije sta bi bi.Banksy wrote:... prije nego krenemo procenjivati, podsjetićemo se da je godinama prije ovoga o čemu pišeš bio: Gazimestan, Agrokomerc, Moševac, Neum, balvan barikade, SAO Krajina, granate po Dubrovniku i Vukovaru, raketiranje Banskih dvora, Kosovo da ne pričam, rezervisti u Hercegovini, raspad SK, jedna nezavisnost, druga nezavisnost, ukratko, zemlja u kojoj smo živjeli faktički više nije ni postojala, a krv je uveliko tekla na sve strane.Liberalism wrote:
Tvoji roditelji su pali na suplju pricu grupe zatvorenika i sazalili se na njihovim jadima u zatvorima i mislili su da ce oni (osudjenici za rusenje drzave) tebi dati bolju buducnost. Svi ste poletili da srusite socijalizam, valjda se nadali da cete upravo vi ugrabiti za sebe drzavne fabrike. Danas kad je jasno da ste ispali obicni pijuni i dalje ne zelite da priznate da ste vi .ajebali stvar nego nastavljate njihovim stopama.
Nikakve veze s ''rušenjem socijalizma'' ti prvi izbori nisu imali.
- vee-jay
- Posts: 9861
- Joined: 22/06/2004 20:50
- Location: --- nisam vise ovdje ---
#35295 Re: SDP
Posto vidim da maltane citava old school ekipa ovog foruma nece glasati za SDP, pitam se, za koga ce glasati?
Da li je glas DFu automatski i glas Covicu i - kako Covic vec rece - HDZovom ministru vanjskih poslova?
Da li se glasanjem za koaliciju DF-HDZ daje do znanja da je za BiH Covic bolji od Lagumdzije? I time HDZ od SDPa?
Ako je Zeljko Komsic napustio SDP radi njihovog dogovranja sa HDZom (sto je vecina ljudi pozdravila) kako to da izostaju kritike na dogovaranja DFa i HDZa?
Ako se u negativnom kontekstu govori o tome da se SDP promijenila u SDA - kako to da se SDPu prizeljkuje i prognozira pad a SDA pobijeda?
Ako kazemo da je - po pitanju socijalnih struktura organizacije drzave - ustvari svejedno za koju se partiju glasa jer su sve partije tek ustvari jedna partija - koliko nam je onda vazan politicki skelet drzave - prvenstveno po pitanju dolazecih pregovora o reformi drzave?
Ko bi trebao da sjedi na ovoj stolici izmedju ove dvije osobe?

Da li je glas DFu automatski i glas Covicu i - kako Covic vec rece - HDZovom ministru vanjskih poslova?
Da li se glasanjem za koaliciju DF-HDZ daje do znanja da je za BiH Covic bolji od Lagumdzije? I time HDZ od SDPa?
Ako je Zeljko Komsic napustio SDP radi njihovog dogovranja sa HDZom (sto je vecina ljudi pozdravila) kako to da izostaju kritike na dogovaranja DFa i HDZa?
Ako se u negativnom kontekstu govori o tome da se SDP promijenila u SDA - kako to da se SDPu prizeljkuje i prognozira pad a SDA pobijeda?
Ako kazemo da je - po pitanju socijalnih struktura organizacije drzave - ustvari svejedno za koju se partiju glasa jer su sve partije tek ustvari jedna partija - koliko nam je onda vazan politicki skelet drzave - prvenstveno po pitanju dolazecih pregovora o reformi drzave?
Ko bi trebao da sjedi na ovoj stolici izmedju ove dvije osobe?

-
daddy-kool
- Posts: 12709
- Joined: 30/07/2012 12:45
- Location: muslimansko ostrvo
#35296 Re: SDP
Dobra pitanja.
Na toj stolici bi vjerovao samo sebi, nažalost.
Ali bi se možda moglo ići logikom kome manje vjerujemo, a kome više. Povjeriti ustavne reforme novim strankama, bez dokazanog track recorda je opasno u našoj situaciji.
Na toj stolici bi vjerovao samo sebi, nažalost.
Ali bi se možda moglo ići logikom kome manje vjerujemo, a kome više. Povjeriti ustavne reforme novim strankama, bez dokazanog track recorda je opasno u našoj situaciji.
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#35297 Re: SDP
Jel' ovo onaj isti lik za vrijeme čijeg su političkog vođstva prošle drastično različite implementacije odredbi Ustava BiH o konstitutivnosti na cijeloj teritoriji BiH?vee-jay wrote:Posto vidim da maltane citava old school ekipa ovog foruma nece glasati za SDP, pitam se, za koga ce glasati?
Da li je glas DFu automatski i glas Covicu i - kako Covic vec rece - HDZovom ministru vanjskih poslova?
Da li se glasanjem za koaliciju DF-HDZ daje do znanja da je za BiH Covic bolji od Lagumdzije? I time HDZ od SDPa?
Ako je Zeljko Komsic napustio SDP radi njihovog dogovranja sa HDZom (sto je vecina ljudi pozdravila) kako to da izostaju kritike na dogovaranja DFa i HDZa?
Ako se u negativnom kontekstu govori o tome da se SDP promijenila u SDA - kako to da se SDPu prizeljkuje i prognozira pad a SDA pobijeda?
Ako kazemo da je - po pitanju socijalnih struktura organizacije drzave - ustvari svejedno za koju se partiju glasa jer su sve partije tek ustvari jedna partija - koliko nam je onda vazan politicki skelet drzave - prvenstveno po pitanju dolazecih pregovora o reformi drzave?
Ko bi trebao da sjedi na ovoj stolici izmedju ove dvije osobe?
I čija je partija u saradnji sa SNSD-om sada širom otvorila vrata korupciji u javnim nabavkama, ukinula i ono jada od ograničenja kada je sukob interesa političara u pitanju, načinila nevidljivim imovinske kartone, itd. itd.
Lagumdžija na bedemu odbrane BiH ... propast ćemo ako on sebi ne zaradi još četiri stana i četiri miliona u sljedećem mandatu.
Čemu uopće ovakva pitanja, vesla i cucle odavno ne sisamo?
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#35298 Re: SDP
Do kada će ove babaroge od ustavnih promjena lopove ostavljati na vlasti, jer su oni ko fol dokazani borci za BiH.daddy-kool wrote:Dobra pitanja.
Na toj stolici bi vjerovao samo sebi, nažalost.
Ali bi se možda moglo ići logikom kome manje vjerujemo, a kome više. Povjeriti ustavne reforme novim strankama, bez dokazanog track recorda je opasno u našoj situaciji.
Od čega su nas, konkretno, ovi sa 'track record'-om to do sada odbranili, šta mi tu uopće track?
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#35299 Re: SDP
Netačno.Liberalism wrote:Sve pobrojano se desilo nakon 1988. godine, kada je na prijedlog evropljana vlast SRBiH postala liberalnija i kao znak dobre volje iz zatvora oslobodila politicke zatovrenike. Poslije sta bi bi.Banksy wrote:... prije nego krenemo procenjivati, podsjetićemo se da je godinama prije ovoga o čemu pišeš bio: Gazimestan, Agrokomerc, Moševac, Neum, balvan barikade, SAO Krajina, granate po Dubrovniku i Vukovaru, raketiranje Banskih dvora, Kosovo da ne pričam, rezervisti u Hercegovini, raspad SK, jedna nezavisnost, druga nezavisnost, ukratko, zemlja u kojoj smo živjeli faktički više nije ni postojala, a krv je uveliko tekla na sve strane.Liberalism wrote:
Tvoji roditelji su pali na suplju pricu grupe zatvorenika i sazalili se na njihovim jadima u zatvorima i mislili su da ce oni (osudjenici za rusenje drzave) tebi dati bolju buducnost. Svi ste poletili da srusite socijalizam, valjda se nadali da cete upravo vi ugrabiti za sebe drzavne fabrike. Danas kad je jasno da ste ispali obicni pijuni i dalje ne zelite da priznate da ste vi .ajebali stvar nego nastavljate njihovim stopama.
Nikakve veze s ''rušenjem socijalizma'' ti prvi izbori nisu imali.
Sve pobrojano se desilo nakon 24. aprila 1987, Gazimestana i ''Niko ne sme da vas bije'', i nakon Osme sjednice CKSK Srbije septembra 1987.
Poslije, znamo šta je bilo.
-
Novak20
- Posts: 15239
- Joined: 11/02/2014 18:55
- Location: Taboo(t) teme i brisani postovi
#35300 Re: SDP
Zašto narod plašiti ustavnim promjenama... zakovane su u najgorem slučaju Dejtonom. Koliko je ovoj generaciji političara stalo do istih najbolje se vidi na primjeru Sejdić-Finci. Priznanje prava da i "ostali" imaju pravo na kandidaturu u Predsjedništvo jedan je od uvjeta da nastavimo put u EU. Naloženo je da se problem istih riješi promjenom ustava ali zbog nepopustljivih stavova svih strana ne može i ne ide.
Cijenio bih političara koji uspije riješiti problem. SDA, HDZ, SDP, SNSD to nisu htjeli jer je njima i ovako dobro. Političari imaju pare i šengenske vize a narod ko j... Možda neka druga kombinacija i uspije.
Cijenio bih političara koji uspije riješiti problem. SDA, HDZ, SDP, SNSD to nisu htjeli jer je njima i ovako dobro. Političari imaju pare i šengenske vize a narod ko j... Možda neka druga kombinacija i uspije.
