SDP i izbori

Treba li zahtjevati ostavke?

Da
16
59%
Ne
11
41%

Total votes: 27

JBT

#1 SDP i izbori

Post by JBT » 25/09/2006 11:25

Da li treba zahtjevati ostavku rukovodstva u SDP-u u slucaju da SDP na predstojecim izborima ne dobije toliko glasova koliko je potrebno da formira vladu kako u Federaciji tako i u BiH?
Da li treba zahtjevati ostavku u slucaju da isti tim ostvari pobjedu na sljedecim izborima ali nije u mogucnosti da dovede do promjene stanja u BiH u svim oblastima drustvenih i ekonomskih odnosa u BiH?

Black swan

Post by Black swan » 25/09/2006 11:27

treba tražiti ostavke i protjerivanje konobara i mašinaca iz svih rukovodećih organa

ali mislim da će rezultat opet biti polovičan

niti dovoljno za proglas pobjede niti malo za priznanje poraza
daklem ostace status KVO

samo je izgleda u smrti rješenje :( danas niko ne silazi kada uzjaše

car-x

Post by car-x » 25/09/2006 11:32

samo da ne podnesu moralne ostavke ko nas selektor i "direktor svih reprezentacija"..

kub lajkan

#4 Re: SDP i izbori

Post by kub lajkan » 25/09/2006 12:26

JBT wrote:Da li treba zahtjevati ostavku rukovodstva u SDP-u u slucaju da SDP na predstojecim izborima ne dobije toliko glasova koliko je potrebno da formira vladu kako u Federaciji tako i u BiH?
Da li treba zahtjevati ostavku u slucaju da isti tim ostvari pobjedu na sljedecim izborima ali nije u mogucnosti da dovede do promjene stanja u BiH u svim oblastima drustvenih i ekonomskih odnosa u BiH?

Zavisi kojim mjernim jedinicama izrazavas svoju zelju za poboljsanjem...

Svi bismo mi htjeli sve, i po mogucnosti odmah...

A ko nam to moze donijeti?

JBT

Post by JBT » 25/09/2006 13:18

Pa, nakon, evo, 12 godina bilo bi dobro kad bi se krenulo sa mrtve tacke.

Dezze

Post by Dezze » 25/09/2006 13:32

Ja mislim da bi trebali. Smjenise nedavnog onog jednog SDP-ovca koji je sam sa sobom potpisao ugovor kad je bio na celu nekog federalnog ministarstva za vrijeme Alijanse. To je bio dobar korak. Mozda ce nakon eventualnog poraza ove godine (jezik ja pregriz'o) nastaviti tim dobrim putem... :roll:

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 25/09/2006 14:06

SDP i SDA = Propast Bosne!

kub lajkan

Post by kub lajkan » 25/09/2006 15:19

JBT wrote:
Pa, nakon, evo, 12 godina bilo bi dobro kad bi se krenulo sa mrtve tacke.
Kretanje s mrtve tacke je da ovi sto vladaju izgube.

Ali necemo dobiti ni to...

Dezze

Post by Dezze » 25/09/2006 15:21

Ja mislim da ce ovi zbori biti dosta tijesni - nece biti jasnih pobjednika ni gubitnika. Ne znam sta drugi misle.... :?

Dezze

Post by Dezze » 25/09/2006 15:21

Ja mislim da ce ovi izbori biti dosta tijesni - nece biti jasnih pobjednika ni gubitnika. Ne znam sta drugi misle.... :?

JBT

Post by JBT » 25/09/2006 16:21

Pa jednom smo to vidjeli. I nije se krenulo.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 25/09/2006 16:26

JBT wrote:
Pa jednom smo to vidjeli. I nije se krenulo.
Cisto sumnjam da se za 18 mjeseci moze promjeniti nesto sto se rusi 10 godina. Deset najtezih godina.

A jos vise sumnjam u obecanja koja poturaju oni koji su 15 godina na vlasti kako bas od ovih izbora krecu nesto mjenjati.

JBT

Post by JBT » 25/09/2006 17:03

Cisto sumnjam da se za 18 mjeseci moze promjeniti nesto sto se rusi 10 godina.
Slazem se, ali mislis li da to moze biti opravdanje? I ako si na putu koji obecava i ako si dorastao zadatku, kako onda mozes opet izgubiti izbore nakon 18 mjeseci?
A jos vise sumnjam u obecanja koja poturaju oni koji su 15 godina na vlasti kako bas od ovih izbora krecu nesto mjenjati.
I tu se slazemo, ali to je za neku drugu temu.
Kao sto rekoh, ako hoces da postignes nesto u zivotu prvo pospremi svoju avliju, inace nema sanse da postignes to sto si zacrtao.
kako stvari stoje, Lagumdzija ce ostati na vlasti dozivotno. Bez obzira sto nema nikakvih rezultata.

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 25/09/2006 17:07

Da. K tome, zaboravlja se često FUNDAMENTALNA činjenica. SDP je prije toga bio na vlasti oko 50 godina. Pod drugim imenom, doduše.

Nekidan je u SB bila neka fotka, "drugovi" iz BiH u lovu sa Titom... Pažljivim proučavanjem fizionomija na toj fotki, da se zamijetiti određeni kontinuitet one komunističke i ove pseudonacio vrhuške: sve veprovi, telci, krmci, džukci, i poneki majmun kao predstavnik EVOLUIRANIH.

Sve se kreće. Ništa se ne mijenja. Nisam stručnjak za historiju i nemam vremeplov, ali kladim se u velike novce, da je i na dvoru kralja Tvrtka sjedio neki klaun s likom Zlatka Hurtića, i neki debil koji je lijepo udarao u lutnju pa dobio mjesto poslanika u Vatikanu poput Mirze Hajrića...

A da li je Tvrtko imao ledeno-plave oči Izetbegovića sa bakirovskom riđom bradom, ili pak gnomsko-trolsku fizionomiju Skeletora Tihića, e to bez Azire i kašika ne bih umio reći...

suncica24

Post by suncica24 » 25/09/2006 17:30

Mene samo zanima zasto svi polazu pravo na trazenje Lagumdzijine ostavke. I sto niko ne zatrazi Dodikovu, Tihicevu, Covicevu, Harisovu... ostavku ukoliko oni ne ostvare obecano (tu mislim i na izborne rezultate i na izborna obecanja).
Ako neko misli da ce neizlaskom na izbore isposlovati Lagumdzijinu ostavku, grdno se vara. Isposlovat ce samo jos 15 najtezig godina zajedno (ili makar cetiri). Ja bih najvise voljela da situacija bude takva da Lagumdzija nema zasto podnositi ostavku. Kao ni Tanovicka, Spahic i ostali predsjednici gradjanski orjentiranih stranaka (nekako nikako da nabrojim vise od ove tri-uge i zalosti :( ). Treba da ostavke podnose Tihic, Silajdzic, Covici i Cavici i svi ostali nacionalisti zbog lošeg rezultata na izborima. Hajdemo o tome pričati ovih preostalih pet dana do izbora. Izmedju nas i sa svima oko nas. Jer od nas ovisi. I sadasnjost i buducnost. Od nasih pet odvojenih minuta. Hajde da se zato borimo ovih pet dana.
A ne da trosimo zrak na Lagumdziju. Uostalom, odakle nam na to pravo. To pravo imaju samo clanovi SDP-a. Oni su ti koji imaju komentarisati politiku i stanje u svojoj kuci. I traziti izvjestaje, rezultate, pohvale i ostavke. Zar ne?

JBT

Post by JBT » 25/09/2006 22:06

Mene samo zanima zasto svi polazu pravo na trazenje Lagumdzijine ostavke.
Druge neka skidaju oni koji su ih izabrali. Imaju pravo na to ako nisu zadovoljni radom istih.
Ja jesam birao Zlatka, ali sto je previse-previse je.
Ja bih najvise voljela da situacija bude takva da Lagumdzija nema zasto podnositi ostavku.
I ja isto.

Ali.... SDP je izgubio na ugledu. Upravo zbog Lagumdzije i njegovih mu hamala.
Tuzan sam zbog tog.
Nece oni nista izgubiti zbog nasih par vapaja.
Dajboze da pobjede. Da svoja obecanja ostvare.
Ali, sta ako ne bude tako?

JBT

Post by JBT » 25/09/2006 23:42

Pa ako je SDP postala privatna partija onda bih mogao razmisliti da sve posaljem u neku stvar.
:oops:

JBT

Post by JBT » 25/09/2006 23:45

Ne bi bilo lose da ljudi koji glasaju za "NE" u ovoj anketi odgovore na ova pitanja.
Stvari bi bile dosta jasnije.
Da li treba zahtjevati ostavku rukovodstva u SDP-u u slucaju da SDP na predstojecim izborima ne dobije toliko glasova koliko je potrebno da formira vladu kako u Federaciji tako i u BiH?

mostarac

Post by mostarac » 26/09/2006 00:55

Kao clanu SDP-a mi apsolutno ne pada napamet da raspravljam o unutrasnjim stvarima partije na jednom javnom forumu. Slagao se neki clan SDP-a sa Zlatkom Lagumdzijom ili se ne slagao sa njim, njegova duznost i partijska obaveza je ako je vec clan da tog istog Zlatka Lagumdziju i cjelokupnu partiju u javnosti brani, a ne da je blati. A ako kao clan SDP-a imam nesto protiv Zlatka Lagumdzije postoje institucije SDP-a kroz koje se moze iskazati svoj stav. Forum sigurno nije mjesto na kome ce clanovi SDP-a raspravljati o dobrim i losim stranama naseg predsjednika. Svidjao se meni Zlatko Lagumdzija ili ne, ako sam clan SDP-a, a to se postaje je li dobrovoljno, onda ni u kom slucaju ne smijem blatiti svog predsjednika u javnosti, jer on je izabran vecinom glasova clanova partije ciji sam ja clan DOBROVOLJNO. SDP-ovog predsjednika ne smjenjuju i ne biraju SDP-ovi biraci, nego SDP-ovi clanovi. SDP, kao i svaka druga politicka partija je kompanija, ciji akcionari su njeni clanovi, i koji biraju svog predsjednika akcionara koji ima zadatak da ponudi proizvode kompanije trzistu, sto u ovom slucaju predstavlja biracko tijelo. U skladu sa dogovorenim ciljevima na skupstini akcionara (kongresu partije) nakon odredjenog vremenskog perioda ili odredjenog datuma (izbori), akcionari se sastaju da vide kakva je bila prodaja proizvoda i ocjene da li je moglo bolje i gdje su eventualne greske i ko je odgovoran. Nakon razmatranja izvjestaja akcionari odlucuju sta i kako dalje. Tako funkcionisu kompanije, a politicka partija je kompanija koja na trzistu nudi svoj proizvod (program), a predsjednika kompanije zbog loseg proizvoda nikada ne smjenjuju potrosaci, nego akcionari.
Nadam se da je nekima sada malo jasnije. Ako neko ima nesto protiv Zlatka Lagumdzije vrata institucija SDP-a kao clanu partije su mu sirom otvorena pa samo naprijed.
Nama predsjednika sigurno nece smjenjivati ili birati ulica, nego clanstvo, a niko od vas koji ste van SDP-a apsolutno nema pojma sta neko od nas koji smo iz SDP-a misli o Zlatku Lagumdziji. To znaci da smo slozna i disciplinovana ekipa, a slozna braca kucu grade ;)

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 26/09/2006 01:38

@mostarac, slozna braca su tako izgradila samo kazamate SSSR-a, ali vidim da vam je Zlaja dobro objasnio kako "rade privatne kompanije" i kako se "gradi (privatna) socijaldemokratija".

@JBT, odlicna tema :thumbup: Odlicno pokazuje i zasto ovakve "socijademokrate" na izborima redovno flautaju obicnim carsijanerima, mada je cudno da sa ovakvim razmisljanjima uopste iko jos uvijek glasa za takve. Blago nama i sa jednima i sa drugima.

lindjo

Post by lindjo » 26/09/2006 01:58

smatram da lagumdzija treba da ostane na celu partije dok ne umre...bas kao drug tito :)

mostarac

Post by mostarac » 26/09/2006 07:49

SherlockHolmes wrote:@mostarac, slozna braca su tako izgradila samo kazamate SSSR-a, ali vidim da vam je Zlaja dobro objasnio kako "rade privatne kompanije" i kako se "gradi (privatna) socijaldemokratija".

@JBT, odlicna tema :thumbup: Odlicno pokazuje i zasto ovakve "socijademokrate" na izborima redovno flautaju obicnim carsijanerima, mada je cudno da sa ovakvim razmisljanjima uopste iko jos uvijek glasa za takve. Blago nama i sa jednima i sa drugima.
pa znas sta, imao nam je ko i objasniti. On bar nije doktorirao u Pristini albansku inostranu politiku :lol:

i ako nista drugo seminare smo imali po Bosni, a nismo morali u Tursku, Pakistan, Kuvajt, Maleziju da nas Silajdziceva sestra docekuje ko krdo ovaca, kako je docekivala bosanske izbjeglice, dok se ona bogatila 100% OD BiH

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 26/09/2006 08:24

mostarac wrote:Kao clanu SDP-a mi apsolutno ne pada napamet da raspravljam o unutrasnjim stvarima partije na jednom javnom forumu. Slagao se neki clan SDP-a sa Zlatkom Lagumdzijom ili se ne slagao sa njim, njegova duznost i partijska obaveza je ako je vec clan da tog istog Zlatka Lagumdziju i cjelokupnu partiju u javnosti brani, a ne da je blati. A ako kao clan SDP-a imam nesto protiv Zlatka Lagumdzije postoje institucije SDP-a kroz koje se moze iskazati svoj stav. Forum sigurno nije mjesto na kome ce clanovi SDP-a raspravljati o dobrim i losim stranama naseg predsjednika. Svidjao se meni Zlatko Lagumdzija ili ne, ako sam clan SDP-a, a to se postaje je li dobrovoljno, onda ni u kom slucaju ne smijem blatiti svog predsjednika u javnosti, jer on je izabran vecinom glasova clanova partije ciji sam ja clan DOBROVOLJNO. SDP-ovog predsjednika ne smjenjuju i ne biraju SDP-ovi biraci, nego SDP-ovi clanovi. SDP, kao i svaka druga politicka partija je kompanija, ciji akcionari su njeni clanovi, i koji biraju svog predsjednika akcionara koji ima zadatak da ponudi proizvode kompanije trzistu, sto u ovom slucaju predstavlja biracko tijelo. U skladu sa dogovorenim ciljevima na skupstini akcionara (kongresu partije) nakon odredjenog vremenskog perioda ili odredjenog datuma (izbori), akcionari se sastaju da vide kakva je bila prodaja proizvoda i ocjene da li je moglo bolje i gdje su eventualne greske i ko je odgovoran. Nakon razmatranja izvjestaja akcionari odlucuju sta i kako dalje. Tako funkcionisu kompanije, a politicka partija je kompanija koja na trzistu nudi svoj proizvod (program), a predsjednika kompanije zbog loseg proizvoda nikada ne smjenjuju potrosaci, nego akcionari.
Nadam se da je nekima sada malo jasnije. Ako neko ima nesto protiv Zlatka Lagumdzije vrata institucija SDP-a kao clanu partije su mu sirom otvorena pa samo naprijed.
Nama predsjednika sigurno nece smjenjivati ili birati ulica, nego clanstvo, a niko od vas koji ste van SDP-a apsolutno nema pojma sta neko od nas koji smo iz SDP-a misli o Zlatku Lagumdziji. To znaci da smo slozna i disciplinovana ekipa, a slozna braca kucu grade ;)
De klepi taj enter nekad oèiju ti - zavrti mi se u glavi od ganjanja reda...

_BosanaC

Post by _BosanaC » 26/09/2006 09:22

U puno naprednijim drzavama guzonje kad se docepaju vlasti iste se drze ko pijan plota. Pogledajmo malo Britaniju i Blaira kojeg jos samo sto na koljenima ne mole da odstupi sa puno ozbiljnije funkcije od predsjednika stranke.

S obzirom koji tokmaci sjede na predsjednickim, premijerskim i ministarskim funkcijama u ovoj drzavi, ljudima koji nisu clanovi SDP-a postade problem predsjednik i uredjenje SDP-a?

Ili je ovo pokusaj opravdati se sam pred sobom za ponovno dovodjenje tokmaka na vlast na dolazecim izborima?

Samo da napomenem, nisam ni clan SDP-a (ali simpatizer i glasac jesam) niti sam simpatizer arogancije koju Lagumdzija ispoljava. S druge strane, koliko god nakon odlaska mnogih clanova iz SDP-a i osnivanja SDU (medju kojima mi je i rodjena mati bila) kada vidim (a na zalost sada i ona) ko su ljudi koji su osnovali SDU i koje su im bile zadnje namjere, shvatim koliko su neke stvari pametno odradjene na zadnjoj Konvenciji.

kub lajkan

Post by kub lajkan » 26/09/2006 11:17

JBT wrote:
Cisto sumnjam da se za 18 mjeseci moze promjeniti nesto sto se rusi 10 godina.
Slazem se, ali mislis li da to moze biti opravdanje? I ako si na putu koji obecava i ako si dorastao zadatku, kako onda mozes opet izgubiti izbore nakon 18 mjeseci?
I za sta je to argument?

Pa americki Demokrati su izgubili vlast nakon Klintonove vladavine. Onda kad je ni u ludilu nisu smjeli izgubiti. Valjda je to dokaz da izborni rezultati ne oslikavaju mjeru pravde...

Post Reply