SDA-All about

User avatar
DaysleepeR
Posts: 21041
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#83526 Re: SDA-All about

Post by DaysleepeR »

Dimu1927 wrote: 11/04/2023 14:10
DaysleepeR wrote: 11/04/2023 14:07

upravo na ovoj temi i treba da kritikuje i pravi jasnu distinkciju između "muslimana" iz interesa i pravih vjernika.

ne slazem se al eto, vjeru i politiku ne treba mjesati, pogotovo ako imas dobre namjere i da kritikujes realne probleme koje islam svakako ima, a za to su ipak teme o religiji.
ja sam njegovu opasku shvatio čisto socijalno, a nipošto vjerski

sama indoktrinacija kojom se bavi uzrokuje sljepilo pa se reaguje sa pjenom

a nikakve veze opservacija nema sa vjerom i sa vjerskim osjećanjima
Dimu1927
Posts: 5228
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#83527 Re: SDA-All about

Post by Dimu1927 »

da samo nam jos nije rekao i zasto nije bilo ljudi koji ne poste odnosno ljudi drugih vjeroispovjesti u vrijeme iftara u scc, da im nije neko zabranio, ili ne daj boze da to nije sarajevo etnicki cisto... ne znam koja je poenta stvarno, osim ako bakir nije zabranio da se hoda po scc kad je iftar
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#83528 Re: SDA-All about

Post by mk ultra »

DaysleepeR wrote: 11/04/2023 13:47 Po žestini kojom ste napali Dozera apsolutno ste dokazali njegovu prvu rečenicu kao istinitu - da je SDA uspjela islamizirati "svoj" dio BiH.

Živimo (još uvijek) u demokratskoj, sekularnoj državi.
Kritikovanje vjere i vjerskih praksi nije zakonom kažnjivo.

Znam ja da je ramazan, eksplozija je imana, sve stoji.
De malo.
nije u pravu
šta te briga ko posti i iz kojeg razloga?
User avatar
Rejhana
Posts: 1489
Joined: 10/03/2008 21:19

#83529 Re: SDA-All about

Post by Rejhana »

Tarik Haverić: Nostalgia australis


Ocrnjivanje Jugoslavije i njenog ukupnog kulturnog i društvenog nasljeđa, i blagonaklon odnos prema autoritarnim i totalitarnim islamskim režimima, bivšim i sadašnjim, počinje da proizvodi neželjene efekte

Riječ »nostalgija« sastavljena je u XVII. stoljeću od grčkih riječi νόστος (»povratak kući«) i ἄλγος (»tuga«), a dvjesto godina kasnije postala je nezaobilazan trop u romantizmu, kao »čežnja za domom ili zavičajem«. Pored tog prostornog značenja (subjekt čezne za mjestom na kojem se više ne nalazi), riječ će poprimiti i vremensko (subjekt čezne za vremenom u kojem više ne živi).

Prostorna nostalgija je izlječiva: ona nestaje kada se subjekt vrati na mjesto za kojim čezne. Vremenska nostalgija je neizlječiva: niko ne može da se vrati u prošlost za kojom čezne. Ove dvije dimenzije, prostorna i vremenska, stopljene su u danas prevlađujućem, »standardnom« značenju nostalgije: čežnja za mjestom gdje smo, za vremenom u kojem smo ili za osobama s kojima smo ranije živjeli.

Jugonostalgija je, u tom smislu, samo posebna vrsta nostalgije, i najprije treba da vidimo u čemu je njezina posebnost. U prvom navedenom značenju, bila bi to čežnja za omeđenim prostorom koji se označavao kao Jugoslavija i bio teritorijalna osnova jedne političke zajednice koja je trajala od 1945. do početka 1990-ih. (Na približno istom prostoru postojala je, prije 1941, i Kraljevina Jugoslavija, ali je broj pojedinaca koji su u njoj živjeli i za njom osjećaju nostalgiju danas statistički zanemariv.) Elementarni zdrav razum kazuje da je »jugoslavenski historijski prostor« (I. Đurić), koji je danas razdijeljen u više političkih društava, nemoguće ponovo ujediniti čak i kada bi postojale društvene snage za to zainteresirane, pa treba zaključiti da prostorna dimenzija jugonostalgije nema kod jugonostalgičara velik značaj: ako će u budućnosti opet biti moguće putovati od Triglava do Đevđelije bez graničnih kontrola, i ako će na tom prostoru važiti ista valuta, to će biti djelo ujedinjene Evrope a ne reunificirane Jugoslavije.

Slijedi da jugonostalgija puninu svoga smisla ostvaruje u drugom, vremenskom značenju. To je čežnja za formama u kojima se, između 1945. i 1990, odvijao društveni, kulturni i intelektualni život u Jugoslaviji, tom nekoć omeđenom jedinstvenom prostoru na koji je nemoguć povratak iz tuđine jer više ne postoji u sinhronijskom poretku.

Čežnja je osjećanje. Iako se osjećanja mogu, po ekstenziji, pripisivati i nadindividualnim entitetima, npr. »kolektivno osjećanje krivice«, nostalgija kao čežnja je prvenstveno individualno čuvstveno stanje. Toj konstataciji ne protivrječe osmatrački nalazi o sve masovnijoj jugonostalgizaciji na spomenutom, politički nepovratno podijeljenom prostoru, što možemo lakše shvatiti na primjeru tako univerzalnog osjećanja kao što je ljubav: u svakom trenutku postoje na svijetu stotine miliona zaljubljenih pojedinaca, no ta masovnost ne čini od ljubavi kolektivno osjećanje. Naprosto, u svakom individualnom slučaju »predmet« ljubavi je različita osoba, a tako su različiti i motivi jugonostalgičara: neko žali za radnim akcijama, neko za noćima na plaži gdje su najbolje pjevali Makedonci, neko za kviz-emisijama koje su zajedno vodili Mića Orlović i Oliver Mlakar, a neko za uličnim provalama radosti kada bi pobijedila jugoslavenska reprezentacija… Čak i ako se javlja kod sve većeg broja subjekata, jugonostalgija nije zbog toga kolektivno osjećanje, već individualno.

Individualna osjećanja pripadaju privatnoj sferi, i nezamislivo je da vlast daje uputstva pojedincima koga da vole a koga da preziru i iz kojih razloga, no jugonostalgija je u tom pogledu izuzetak: svaki istup koji se prepozna kao čežnja za bilo kojim aspektom života u Jugoslaviji nailazi u nekim sredinama na masovnu moralnu osudu u javnom diskursu, premda se (još uvijek) ne tretira kao krivično djelo. U osuđivanju se ističu pojedinci, strukture i mediji bliski tzv. nacionalnim strankama koje su od 1990-ih uglavnom na vlasti u većini država nastalih raspadom Jugoslavije. Argumentacija protiv jugonostalgije i jugonostalgičara odvija se po jedinstvenom obrascu: nedemokratske, štaviše komunističke vlasti su u Jugoslaviji ugnjetavale respektivni narod, sprečavale njegov slobodan razvoj i progonile njegove istaknute pojedince, kažnjavajući ih dugotrajnim zatvorom a ponekad i smrću. I naprosto nije moralno čuvati takav režim u lijepoj uspomeni…

Čak i ako prihvatimo, argumenti causa, da lična osjećanja treba da uvažavaju javne obzire, ovi razlozi razaraju vlastitu osnovu. U šest hiljada godina pisane historije nije bilo mnogo demokratskih režima. Ljudi su živjeli pokoravajući se plemenskim ili crkvenim vođama, u monarhijama i diktaturama, bez političkih prava osim za manjinu, u društvima u kojima su bili institucionalizirani odnosi koje danas vidimo kao nepravedne. Treba li zaključiti da nisu osjećali nikakav patriotizam zato što su vlasti njihove zemlje obespravljivale ili progonile pojedince ili cijele kategorije stanovništva? Ko će povjerovati da nakon Filipovog osvojenja Grčke u 4. stoljeću p. n. e. ljudi koji su živjeli u polisima nisu za njima žalili, jer su bili svjesni da su ovi počivali na sasvim nemoralnom robovlasništvu? A bilo je, sigurno, i nostalgičara koji su patili za imperijalnim Rimom, neosjetljivi na sudbinu gladijatora. Pa ni Austro-Ugarska nije bila demokratski uređena zemlja, a ipak su milioni za njom osjećali nostalgiju! Šta tek da kažemo, recimo, za Sjedinjene Američke Države? Današnji Amerikanci ne bi smjeli voljeti svoju zemlju, zato što je nastala na genocidu a razvijala se na radu crnih robova?!

Argumenti koje, osuđujući jugonostalgiju, iznosi bosanski muslimanski subjekt naročito su poučni: uz endemično krivotvorenje činjenica (jer, Muslimani kao kolektivitet nisu u SFRJ bili ugnjetavani, već su napredovali više nego pod svim prethodnim režimima zajedno!), na djelu je i dobro dokumentirana sistematska selektivnost, i moralni relativizam. Jugoslaviji se, recimo, stavlja na teret to što je manji broj pripadnika organizacije Mladi muslimani osudila nakon Oslobođenja na najtežu kaznu, a mnoge na dugogodišnju robiju; ali, jugoslavenski režim nije se u tome razlikovao od drugih u Evropi oslobođenoj od nacizma, osim što je bio blaži i umjereniji (samo u Francuskoj, naprimjer, pogubljeno je 1944. godine, bez suđenja, preko 5000 kolaboracionista).

Klimavost tog moralnog prigovora protiv Jugoslavije i jugonostalgičara naročito upada u oči ako se razmotri u kontrastu s nostalgijom koju bosanski muslimanski subjekt već stoljeće i pol osjeća prema Osmanskoj Carevini (»Pusto tursko!«). Ta država nije bila poznata po demokratskom poretku, ali jest po subjektivnom i objektivnom nasilju u društvenim odnosima. No postupanje osmanskih vlasti prema političkim protivnicima nije dovoljan razlog da se bosanski muslimanski subjekt grsti države u kojoj je živio četiri stoljeća niti da joj bilo šta zamjera, onako kako zamjera nekadašnjim jugoslavenskim vlastima postupanje prema Mladim muslimanima. On nekritički veliča sve, ama baš sve dimenzije svoje osmanske prošlosti, idući do idolatrije koju proteže i na današnju Tursku: iako s razlogom ne voli negatore genocida ni one koji se s njima druže, rado ugošćuje turskog predsjednika Erdoğana, najviše pozicioniranog negatora genocida na svijetu, i s njime se druži kad god može…

Siguran pokazatelj tog moralnog relativizma jest pravi kult ličnosti izgrađen oko osmanskog sultana Mehmeda II. Za bosanskog muslimanskog subjekta, ništa nije sporno u životu i djelu ovog orijentalnog despota i krvoloka (nimalo drukčijeg od okcidentalnih i svih drugih despota i krvoloka), pa je Islamska zajednica jedno svoje obdanište, ono u Novom Travniku, čak nazvala »Sultan Fatih«. Baš tako, ni »Pčelica« ni »Zumbul« ni »Kadifica«, nego »Sultan Fatih«. Nije onda teško pogoditi kako će se zvati jaslice u istom gradu, ako Islamska zajednica odluči da ih otvori: »Kučuk-Ahmed Čelebija«, po polubratu Sultana Fatiha koga je ovaj dao zadaviti 18. februara 1451, na dan kada je stupio na prestol. Dječak je imao osam mjeseci, a to je dob za jaslice a ne za obdanište…

Međutim, ocrnjivanje Jugoslavije i njenog ukupnog kulturnog i društvenog nasljeđa, i blagonaklon odnos prema autoritarnim i totalitarnim islamskim režimima, bivšim i sadašnjim, počinje da proizvodi neželjene efekte. Pred svakodnevnim prizorima moralnog, materijalnog i intelektualnog urušavanja jednog društva koje već trideset godina vode Mladi muslimani i njihovi biološki i duhovni potomci, sve više mladih ljudi s imenima orijentalnog porijekla, bez ikakvog iskustva življenja u Jugoslaviji, odlazi sada nekritički u drugu krajnost: osjećaju jugonostalgiju, i ne zamjeraju bivšoj državi što je Mlade muslimane progonila, već što to nije činila energičnije!


http://www.prometej.ba/clanak/drustvo-i ... WCckK8gFDw
User avatar
DaysleepeR
Posts: 21041
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#83530 Re: SDA-All about

Post by DaysleepeR »

Dimu1927 wrote: 11/04/2023 14:27 da samo nam jos nije rekao i zasto nije bilo ljudi koji ne poste odnosno ljudi drugih vjeroispovjesti u vrijeme iftara u scc, da im nije neko zabranio, ili ne daj boze da to nije sarajevo etnicki cisto... ne znam koja je poenta stvarno, osim ako bakir nije zabranio da se hoda po scc kad je iftar
NIje samo u SCC manje ljudi dok je ramazan, ali ja recimo imam sasvim logično objašnjenje zato, iako možda ne poste svi, u jako puno domaćinstava se sprema iftar i vrijeme je jela od 19:00 - 21:00 i nema u tom peridu puno ljudi u landaranju.

Međuitim, čovjek ima pravo na svoje mišljenje!
User avatar
DaysleepeR
Posts: 21041
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#83531 Re: SDA-All about

Post by DaysleepeR »

mk ultra wrote: 11/04/2023 14:53
DaysleepeR wrote: 11/04/2023 13:47 Po žestini kojom ste napali Dozera apsolutno ste dokazali njegovu prvu rečenicu kao istinitu - da je SDA uspjela islamizirati "svoj" dio BiH.

Živimo (još uvijek) u demokratskoj, sekularnoj državi.
Kritikovanje vjere i vjerskih praksi nije zakonom kažnjivo.

Znam ja da je ramazan, eksplozija je imana, sve stoji.
De malo.
nije u pravu
šta te briga ko posti i iz kojeg razloga?
ima svako pravo o tome da raspravlja
User avatar
Rejhana
Posts: 1489
Joined: 10/03/2008 21:19

#83532 Re: SDA-All about

Post by Rejhana »

DaysleepeR wrote: 11/04/2023 13:47 Po žestini kojom ste napali Dozera apsolutno ste dokazali njegovu prvu rečenicu kao istinitu - da je SDA uspjela islamizirati "svoj" dio BiH.

Živimo (još uvijek) u demokratskoj, sekularnoj državi.
Kritikovanje vjere i vjerskih praksi nije zakonom kažnjivo.

Znam ja da je ramazan, eksplozija je imana, sve stoji.
De malo.

Nema tu neke vjere a najmanje islama. Radi se u stvari o parodiji vjere.

Sve se svelo na pomodarstvo i moralni pozeraj.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#83533 Re: SDA-All about

Post by mk ultra »

Rejhana wrote: 11/04/2023 14:59
DaysleepeR wrote: 11/04/2023 13:47 Po žestini kojom ste napali Dozera apsolutno ste dokazali njegovu prvu rečenicu kao istinitu - da je SDA uspjela islamizirati "svoj" dio BiH.

Živimo (još uvijek) u demokratskoj, sekularnoj državi.
Kritikovanje vjere i vjerskih praksi nije zakonom kažnjivo.

Znam ja da je ramazan, eksplozija je imana, sve stoji.
De malo.

Nema tu neke vjere a najmanje islama. Radi se u stvari o parodiji vjere.

Sve se svelo na pomodarstvo i moralni pozeraj.
i šta ćemo sada, da ih kandžijamo da budu bolji muslimani?
User avatar
Dozer
Posts: 32995
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#83534 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

Dimu1927 wrote: 11/04/2023 13:01 koliko paranoje, lazi, izmisljotina i islamofobije u nekoliko postova...

sreca pa znamo da to pisete po zadatku, pa vam se i ne isplati odgovarati i objasnjavati
Ma hajde..... SCC u vtijeme iftara. Slobodno otidji veceras i sam se uvjeri....

Image
User avatar
Dozer
Posts: 32995
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#83535 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

Dimu1927 wrote: 11/04/2023 13:13 bio sam na jahorini kad je bio pravoslavni bozic, na sta to lici ljudi dragi, pustahija ko da je juni ili i juli a ne srce zimske sezone, samo poneki ugostiteljski radnik primoran da usluzi malobrojne goste drugih vjeroispovijesti koji zalutaju... katastrofa uzas natjeralo ih sistemski. snsd kriv dodik naredio uaaaa
Ista je to matrica, kako vec rekoh, na sve 3 strane
Ako se ne priklonis primarnom vjerskom narativu okruzenja, automatski si cetnik/ujo/balija, zavisno od sredine.
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#83536 Re: SDA-All about

Post by Truba »

Supljirate opasno i spinujete

Da prazno je otisli ljudi kucama zdrati
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#83537 Re: SDA-All about

Post by mk ultra »

ne vidim poentu iskreno

ljudi se skupljaju na iftarima, nema restorana i kafića koji nije pun
hoćemo li staviti prvo neku dokaznu anketicu na ulazu u restoran, da li je zbilja postio, ili će da čadi cigaru dok čeka top?

:lol:
User avatar
Dozer
Posts: 32995
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#83538 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

DaysleepeR wrote: 11/04/2023 14:17
Dimu1927 wrote: 11/04/2023 14:10


ne slazem se al eto, vjeru i politiku ne treba mjesati, pogotovo ako imas dobre namjere i da kritikujes realne probleme koje islam svakako ima, a za to su ipak teme o religiji.
ja sam njegovu opasku shvatio čisto socijalno, a nipošto vjerski

sama indoktrinacija kojom se bavi uzrokuje sljepilo pa se reaguje sa pjenom

a nikakve veze opservacija nema sa vjerom i sa vjerskim osjećanjima
Tacno tako. Ali, i napad na svakoga ko spomene bilo sta vezano za islam, aitomatsko prozivanje islamofobom, cetnikom itd., samo je pokazatelj nivoa zarumijevanja onoga sto se procitalo.

Nemamo mi djaba 50% funkcionalno nepismenih u drzavi.... Ne, to ne znaci da se ne zna citati i pisati, nego znaci nesto drugo.
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#83539 Re: SDA-All about

Post by PM72 »

Dozer wrote: 11/04/2023 15:18
Dimu1927 wrote: 11/04/2023 13:13 bio sam na jahorini kad je bio pravoslavni bozic, na sta to lici ljudi dragi, pustahija ko da je juni ili i juli a ne srce zimske sezone, samo poneki ugostiteljski radnik primoran da usluzi malobrojne goste drugih vjeroispovijesti koji zalutaju... katastrofa uzas natjeralo ih sistemski. snsd kriv dodik naredio uaaaa
Ista je to matrica, kako vec rekoh, na sve 3 strane
Ako se ne priklonis primarnom vjerskom narativu okruzenja, automatski si cetnik/ujo/balija, zavisno od sredine.
Naravno.Meni je jedan kolega na poslu,prije nekoliko godina,počeo držati vaz kad me vidio da doručkujem u vrijeme ramazana.Ko biva- zar me nije stid što ne postim. :-) .Još sam se izdvojio od ostalih,da im ne smetam i da me ne gledaju dok jedem al ovaj došao maksuz da me handri.
Moja reakcija je bila da sam mu opsovao sve po spisku i od reisa do vjere koju upražnjava na taj način.Pobjegao je ko ofuren.Ne znam odakle majmunu to pravo i smjelost.Do prije par godina nosao unučiće vlahova po džepovima a sad bi glumio šerijatskog drota.
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#83540 Re: SDA-All about

Post by Login77777 »

Dozer wrote: 11/04/2023 15:14
Dimu1927 wrote: 11/04/2023 13:01 koliko paranoje, lazi, izmisljotina i islamofobije u nekoliko postova...

sreca pa znamo da to pisete po zadatku, pa vam se i ne isplati odgovarati i objasnjavati
Ma hajde..... SCC u vtijeme iftara. Slobodno otidji veceras i sam se uvjeri....

Image
Ovo je bas odlicno. Mozes otici na miru pogledati sve. Ukoliko se unutra pusi ne moras dim mirisati. Sta ces bolje? :mrgreen:

A ko u vezi cega posti to je svakom njegovo. Ne ulazim u to.
Meni vise bude smjesno kada mjesec posti a ostali jedanest pivica, cigara, kladionica itd. :lol:
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#83541 Re: SDA-All about

Post by mk ultra »

PM72 wrote: 11/04/2023 15:28
Dozer wrote: 11/04/2023 15:18
Ista je to matrica, kako vec rekoh, na sve 3 strane
Ako se ne priklonis primarnom vjerskom narativu okruzenja, automatski si cetnik/ujo/balija, zavisno od sredine.
Naravno.Meni je jedan kolega na poslu,prije nekoliko godina,počeo držati vaz kad me vidio da doručkujem u vrijeme ramazana.Ko biva- zar me nije stid što ne postim. :-) .Još sam se izdvojio od ostalih,da im ne smetam i da me ne gledaju dok jedem al ovaj došao maksuz da me handri.
Moja reakcija je bila da sam mu opsovao sve po spisku i od reisa do vjere koju upražnjava na taj način.Pobjegao je ko ofuren.Ne znam odakle majmunu to pravo i smjelost.Do prije par godina nosao unučiće vlahova po džepovima a sad bi glumio šerijatskog drota.
pa on ne govori o tome, dokazivvanje ko posti ko ne posti

već o tome, da radi mode, ljudi ne idu nikud oko iftara
radi mode ili što ih recimo od 10, posti troje i onda neće da idu nigdje ako neće skupa... ili sačekaju pa odu poslije iftara

fkt ne kontam čemu se pridaje značaj
User avatar
Dozer
Posts: 32995
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#83542 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

Rejhana wrote: 11/04/2023 14:56
Tarik Haverić: Nostalgia australis


Ocrnjivanje Jugoslavije i njenog ukupnog kulturnog i društvenog nasljeđa, i blagonaklon odnos prema autoritarnim i totalitarnim islamskim režimima, bivšim i sadašnjim, počinje da proizvodi neželjene efekte

Riječ »nostalgija« sastavljena je u XVII. stoljeću od grčkih riječi νόστος (»povratak kući«) i ἄλγος (»tuga«), a dvjesto godina kasnije postala je nezaobilazan trop u romantizmu, kao »čežnja za domom ili zavičajem«. Pored tog prostornog značenja (subjekt čezne za mjestom na kojem se više ne nalazi), riječ će poprimiti i vremensko (subjekt čezne za vremenom u kojem više ne živi).

Prostorna nostalgija je izlječiva: ona nestaje kada se subjekt vrati na mjesto za kojim čezne. Vremenska nostalgija je neizlječiva: niko ne može da se vrati u prošlost za kojom čezne. Ove dvije dimenzije, prostorna i vremenska, stopljene su u danas prevlađujućem, »standardnom« značenju nostalgije: čežnja za mjestom gdje smo, za vremenom u kojem smo ili za osobama s kojima smo ranije živjeli.

Jugonostalgija je, u tom smislu, samo posebna vrsta nostalgije, i najprije treba da vidimo u čemu je njezina posebnost. U prvom navedenom značenju, bila bi to čežnja za omeđenim prostorom koji se označavao kao Jugoslavija i bio teritorijalna osnova jedne političke zajednice koja je trajala od 1945. do početka 1990-ih. (Na približno istom prostoru postojala je, prije 1941, i Kraljevina Jugoslavija, ali je broj pojedinaca koji su u njoj živjeli i za njom osjećaju nostalgiju danas statistički zanemariv.) Elementarni zdrav razum kazuje da je »jugoslavenski historijski prostor« (I. Đurić), koji je danas razdijeljen u više političkih društava, nemoguće ponovo ujediniti čak i kada bi postojale društvene snage za to zainteresirane, pa treba zaključiti da prostorna dimenzija jugonostalgije nema kod jugonostalgičara velik značaj: ako će u budućnosti opet biti moguće putovati od Triglava do Đevđelije bez graničnih kontrola, i ako će na tom prostoru važiti ista valuta, to će biti djelo ujedinjene Evrope a ne reunificirane Jugoslavije.

Slijedi da jugonostalgija puninu svoga smisla ostvaruje u drugom, vremenskom značenju. To je čežnja za formama u kojima se, između 1945. i 1990, odvijao društveni, kulturni i intelektualni život u Jugoslaviji, tom nekoć omeđenom jedinstvenom prostoru na koji je nemoguć povratak iz tuđine jer više ne postoji u sinhronijskom poretku.

Čežnja je osjećanje. Iako se osjećanja mogu, po ekstenziji, pripisivati i nadindividualnim entitetima, npr. »kolektivno osjećanje krivice«, nostalgija kao čežnja je prvenstveno individualno čuvstveno stanje. Toj konstataciji ne protivrječe osmatrački nalazi o sve masovnijoj jugonostalgizaciji na spomenutom, politički nepovratno podijeljenom prostoru, što možemo lakše shvatiti na primjeru tako univerzalnog osjećanja kao što je ljubav: u svakom trenutku postoje na svijetu stotine miliona zaljubljenih pojedinaca, no ta masovnost ne čini od ljubavi kolektivno osjećanje. Naprosto, u svakom individualnom slučaju »predmet« ljubavi je različita osoba, a tako su različiti i motivi jugonostalgičara: neko žali za radnim akcijama, neko za noćima na plaži gdje su najbolje pjevali Makedonci, neko za kviz-emisijama koje su zajedno vodili Mića Orlović i Oliver Mlakar, a neko za uličnim provalama radosti kada bi pobijedila jugoslavenska reprezentacija… Čak i ako se javlja kod sve većeg broja subjekata, jugonostalgija nije zbog toga kolektivno osjećanje, već individualno.

Individualna osjećanja pripadaju privatnoj sferi, i nezamislivo je da vlast daje uputstva pojedincima koga da vole a koga da preziru i iz kojih razloga, no jugonostalgija je u tom pogledu izuzetak: svaki istup koji se prepozna kao čežnja za bilo kojim aspektom života u Jugoslaviji nailazi u nekim sredinama na masovnu moralnu osudu u javnom diskursu, premda se (još uvijek) ne tretira kao krivično djelo. U osuđivanju se ističu pojedinci, strukture i mediji bliski tzv. nacionalnim strankama koje su od 1990-ih uglavnom na vlasti u većini država nastalih raspadom Jugoslavije. Argumentacija protiv jugonostalgije i jugonostalgičara odvija se po jedinstvenom obrascu: nedemokratske, štaviše komunističke vlasti su u Jugoslaviji ugnjetavale respektivni narod, sprečavale njegov slobodan razvoj i progonile njegove istaknute pojedince, kažnjavajući ih dugotrajnim zatvorom a ponekad i smrću. I naprosto nije moralno čuvati takav režim u lijepoj uspomeni…

Čak i ako prihvatimo, argumenti causa, da lična osjećanja treba da uvažavaju javne obzire, ovi razlozi razaraju vlastitu osnovu. U šest hiljada godina pisane historije nije bilo mnogo demokratskih režima. Ljudi su živjeli pokoravajući se plemenskim ili crkvenim vođama, u monarhijama i diktaturama, bez političkih prava osim za manjinu, u društvima u kojima su bili institucionalizirani odnosi koje danas vidimo kao nepravedne. Treba li zaključiti da nisu osjećali nikakav patriotizam zato što su vlasti njihove zemlje obespravljivale ili progonile pojedince ili cijele kategorije stanovništva? Ko će povjerovati da nakon Filipovog osvojenja Grčke u 4. stoljeću p. n. e. ljudi koji su živjeli u polisima nisu za njima žalili, jer su bili svjesni da su ovi počivali na sasvim nemoralnom robovlasništvu? A bilo je, sigurno, i nostalgičara koji su patili za imperijalnim Rimom, neosjetljivi na sudbinu gladijatora. Pa ni Austro-Ugarska nije bila demokratski uređena zemlja, a ipak su milioni za njom osjećali nostalgiju! Šta tek da kažemo, recimo, za Sjedinjene Američke Države? Današnji Amerikanci ne bi smjeli voljeti svoju zemlju, zato što je nastala na genocidu a razvijala se na radu crnih robova?!

Argumenti koje, osuđujući jugonostalgiju, iznosi bosanski muslimanski subjekt naročito su poučni: uz endemično krivotvorenje činjenica (jer, Muslimani kao kolektivitet nisu u SFRJ bili ugnjetavani, već su napredovali više nego pod svim prethodnim režimima zajedno!), na djelu je i dobro dokumentirana sistematska selektivnost, i moralni relativizam. Jugoslaviji se, recimo, stavlja na teret to što je manji broj pripadnika organizacije Mladi muslimani osudila nakon Oslobođenja na najtežu kaznu, a mnoge na dugogodišnju robiju; ali, jugoslavenski režim nije se u tome razlikovao od drugih u Evropi oslobođenoj od nacizma, osim što je bio blaži i umjereniji (samo u Francuskoj, naprimjer, pogubljeno je 1944. godine, bez suđenja, preko 5000 kolaboracionista).

Klimavost tog moralnog prigovora protiv Jugoslavije i jugonostalgičara naročito upada u oči ako se razmotri u kontrastu s nostalgijom koju bosanski muslimanski subjekt već stoljeće i pol osjeća prema Osmanskoj Carevini (»Pusto tursko!«). Ta država nije bila poznata po demokratskom poretku, ali jest po subjektivnom i objektivnom nasilju u društvenim odnosima. No postupanje osmanskih vlasti prema političkim protivnicima nije dovoljan razlog da se bosanski muslimanski subjekt grsti države u kojoj je živio četiri stoljeća niti da joj bilo šta zamjera, onako kako zamjera nekadašnjim jugoslavenskim vlastima postupanje prema Mladim muslimanima. On nekritički veliča sve, ama baš sve dimenzije svoje osmanske prošlosti, idući do idolatrije koju proteže i na današnju Tursku: iako s razlogom ne voli negatore genocida ni one koji se s njima druže, rado ugošćuje turskog predsjednika Erdoğana, najviše pozicioniranog negatora genocida na svijetu, i s njime se druži kad god može…

Siguran pokazatelj tog moralnog relativizma jest pravi kult ličnosti izgrađen oko osmanskog sultana Mehmeda II. Za bosanskog muslimanskog subjekta, ništa nije sporno u životu i djelu ovog orijentalnog despota i krvoloka (nimalo drukčijeg od okcidentalnih i svih drugih despota i krvoloka), pa je Islamska zajednica jedno svoje obdanište, ono u Novom Travniku, čak nazvala »Sultan Fatih«. Baš tako, ni »Pčelica« ni »Zumbul« ni »Kadifica«, nego »Sultan Fatih«. Nije onda teško pogoditi kako će se zvati jaslice u istom gradu, ako Islamska zajednica odluči da ih otvori: »Kučuk-Ahmed Čelebija«, po polubratu Sultana Fatiha koga je ovaj dao zadaviti 18. februara 1451, na dan kada je stupio na prestol. Dječak je imao osam mjeseci, a to je dob za jaslice a ne za obdanište…

Međutim, ocrnjivanje Jugoslavije i njenog ukupnog kulturnog i društvenog nasljeđa, i blagonaklon odnos prema autoritarnim i totalitarnim islamskim režimima, bivšim i sadašnjim, počinje da proizvodi neželjene efekte. Pred svakodnevnim prizorima moralnog, materijalnog i intelektualnog urušavanja jednog društva koje već trideset godina vode Mladi muslimani i njihovi biološki i duhovni potomci, sve više mladih ljudi s imenima orijentalnog porijekla, bez ikakvog iskustva življenja u Jugoslaviji, odlazi sada nekritički u drugu krajnost: osjećaju jugonostalgiju, i ne zamjeraju bivšoj državi što je Mlade muslimane progonila, već što to nije činila energičnije!


http://www.prometej.ba/clanak/drustvo-i ... WCckK8gFDw
Odlicno poslozeno. I nadasve tacno. :thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 32995
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#83543 Re: SDA-All about

Post by Dozer »

Login77777 wrote: 11/04/2023 15:32
Dozer wrote: 11/04/2023 15:14
Ma hajde..... SCC u vtijeme iftara. Slobodno otidji veceras i sam se uvjeri....

Image
Ovo je bas odlicno. Mozes otici na miru pogledati sve. Ukoliko se unutra pusi ne moras dim mirisati. Sta ces bolje? :mrgreen:

A ko u vezi cega posti to je svakom njegovo. Ne ulazim u to.
Meni vise bude smjesno kada mjesec posti a ostali jedanest pivica, cigara, kladionica itd. :lol:
O tome i pricam. Licemjerje. Najgora ljudska osobina, meni.
Last edited by Dozer on 11/04/2023 21:52, edited 1 time in total.
User avatar
Rejhana
Posts: 1489
Joined: 10/03/2008 21:19

#83544 Re: SDA-All about

Post by Rejhana »

mk ultra wrote: 11/04/2023 15:12
i šta ćemo sada, da ih kandžijamo da budu bolji muslimani?

Nema potrebe, izlapiće i istrošiće se s vremenom, vjerovatno će se navući na neku novu modu i trend.

Ostaće samo rijetki i iskreni vjernici tj. sljedbenici dogme kao što je to bilo nekad u periodu SFRJ.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#83545 Re: SDA-All about

Post by mk ultra »

Dozer wrote: 11/04/2023 15:35 O tome i pricam. Licemjerjr. Nakgora ljudska osobina, meni.
islam ima jako čudno gledanje na te razne stvari

ali kako god, kako znaš da ne posti iz pravog razloga? zato što čini grijehe poslije? nije ti to točno

ima i nagradu za svoj post
ima i kaznu za svoje grijehe
to ti je otprilike kako islam to gleda.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#83546 Re: SDA-All about

Post by moonca »

Ma hajde.....
SCC u vtijeme iftara.


Image
... nishta neobicno. vrijeme iftara ili vecera.. u ta doba .dosta mall-ova je prazno.. :zoka:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#83547 Re: SDA-All about

Post by uglavnomja »

onim sto najvise spominju islam, alaha, odlaske u dzamiju, dzumu ... je vjera samo SREDSTVO da ostvare svoje ciljeve, moc, koja donosi pare, i nedodirljivost, imunitet za svaki zlocin
najgpri sljam je u prvim safovima, skupa sa onim sa druge strane

(vjerujem da postoji poneka lokalna dzamijica gdje je posten narod koji vjerruje, ali ove razvikane, pored kojih se petkom ne moze proci ni plocnikom ni cestom od prakiranih auta, kupljenih parama pokradenim iz budzeta, su pune takvih)
i oni vladaju zemljom 30 godina
i stvorili su kod naroda taj stav da je svaka osuda njih i njihovih nedjela i rezultata njihovih manipulacija - "islamofobija"




niko nije spomenuo vjeru, njene osnove, sadrzaj, .... nego samo ljude :run:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 21041
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#83548 Re: SDA-All about

Post by DaysleepeR »

Bio sam ja u Food Court-u neki dan u vrijeme iftara, milina, nema djece da trče okolo, nema gužve, s mirom pojeo svoje i otišao.
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#83549 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

Dimu1927 wrote: 11/04/2023 14:27 da samo nam jos nije rekao i zasto nije bilo ljudi koji ne poste odnosno ljudi drugih vjeroispovjesti u vrijeme iftara u scc, da im nije neko zabranio, ili ne daj boze da to nije sarajevo etnicki cisto... ne znam koja je poenta stvarno, osim ako bakir nije zabranio da se hoda po scc kad je iftar
Iz te opservacije se moze zakljuciti da samo oni koji poste/iftare imaju para za hodanje po SCC.
Tako nekako. Mi koji ne postimo, izgleda da nismo tamo prispjeli u znacajnom broju.

A najprije je da smo svi tako jadni, pa je tih par stotina ljudi koji bi bili u vrijeme iftara u SCC zapravo predstavlja samo jednu mrvu populacije grada.
Mrvice_ba
Posts: 1338
Joined: 28/01/2020 08:33

#83550 Re: SDA-All about

Post by Mrvice_ba »

PM72 wrote: 11/04/2023 15:28
Dozer wrote: 11/04/2023 15:18
Ista je to matrica, kako vec rekoh, na sve 3 strane
Ako se ne priklonis primarnom vjerskom narativu okruzenja, automatski si cetnik/ujo/balija, zavisno od sredine.
Naravno.Meni je jedan kolega na poslu,prije nekoliko godina,počeo držati vaz kad me vidio da doručkujem u vrijeme ramazana.Ko biva- zar me nije stid što ne postim. :-) .Još sam se izdvojio od ostalih,da im ne smetam i da me ne gledaju dok jedem al ovaj došao maksuz da me handri.
Moja reakcija je bila da sam mu opsovao sve po spisku i od reisa do vjere koju upražnjava na taj način.Pobjegao je ko ofuren.Ne znam odakle majmunu to pravo i smjelost.Do prije par godina nosao unučiće vlahova po džepovima a sad bi glumio šerijatskog drota.
Sto slaga, ja sam taj i slomio sam ti kosti :bih:

Kad vec lazemo, da lazemo kvalitetno.
Post Reply