SDA-All about

Post Reply
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#22101 Re: SDA-All about

Post by gospodja profiterka »

Pojma nemam zašto ovo radim, ali... radim, eto.

Neka bude jasno da gospodin Izetbegović nije bio ni moj vođa ni moj predsjednik. Na prvim izborima nije izabran na tu poziciju, postavljen je od strane svoje stranke kojoj ja nisam pripadala niti ikada mogu pripadati.

Ali... Izetbegović je bio istrajan, strpljiv i neumoran čovjek u ostvarenju svojih ciljeva, pri čemu su njegovi ciljevi bili potpuno transparentni, izrečeni, napisani, odležani. Oni koji danas tvrde da je njegova doktrina bila nekakva "Velika laž" iza te floskule kriju vlastite velike laži koje su prodali sebi i svojim bližnjima. Gospodin Izetbegović ih nije lagao. Ali oni su se nadali da će mu se utrpati, da će sačuvati postojeće i steći nove privilegije, da će biti velikih stanova i fotelja, svega, a onda će oni i Aliju i njegove "vratiti odakle su došli".

Kladila bih se u sve što imam da je vrelo Čengićevih "frustracija i poniženja" činjenica da se njegov haver Goran Milić bez po' muke uvukao u anus samoljubnom Franji Tuđmanu, uglavnom poltronstvom najnižeg reda i upiranjem prsta u najranjivije, stekavši tako brojne privilegije, a Čengiću to nije pošlo za rukom s Alijom. Zalud hvalospjevi, zalud "Alija, gladan saaam...", zalud sve, Alija je imao više karaktera i čvršća uvjerenja od Njofre. Suprotno očekivanjima, čak ga i ja zbog toga poštujem više, a ne manje.

I tako, brabonjak po brabonjak - knjiga.
User avatar
jao_situacije
Posts: 18094
Joined: 29/03/2014 19:20

#22102 Re: SDA-All about

Post by jao_situacije »

XXS wrote:Kako zena fino pojasni SDA nacin rada i SDA vrijednosti:
Image
svih stranaka ne samo sda
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#22103 Re: SDA-All about

Post by JoseMujica »

beniciodeltoro wrote:
Mister Yes wrote:devedesetih su po pitanju BiH na jednoj strani bili Rusi a na drugoj kombinacija Njemačka-Turska. Turska i Njemačka imaju iste interese samo u suprotnom smjeru (Turska prodor u evropu a Njemačka prodor na istok). USA se ubacila u igru da i jednima i drugima i trećima pomrsi planove i tako smo dobili ovo što danas imamo.

Na prostoru bivše SFRJ dominiraju interesi četiri velike sile: SAD, Ruske Federacije, Nemačke i Turske.
I to je sva suština :thumbup:
To objašnjava mnoga dešavanja pa i konfuznu Alijinu politiku jer je i pozicija Bošnjaka bila konfuzna na ovim prostorima gdje jedna velika Turska ima problema sa EU zbog religije i kulture a kamoli jedan mali narod u srcu Europe.
Kriviti Aliju devedesetih je isto kao kada bi krivili Bakira ili Fahru da RS postane nezavisna a hvaliti Dodika zbog toga jer je pokazao da je dobar političar i uspio nemoguće (mada bi se on tim hvalio i Europa i SAD forsirale tu bajku jer žele da narod to vjeruje). Možda smo bili naivni i neinformisani prije 15 godina ali dovoljno je pogledati samo svjetska dešavanja od Sirije pa do Palestine da shvatimo da imamo 2-3 svjetske sile koje sve odlučuju, ostali su samo njihovi igrači.
Ako išta Alija je osigurao bošnjačkom narodu prava (prvo pravo da postojimo pa onda ostala prava) prvo što je pridobio simpatije svjetskih sila da nas odvoje od Jugoslavije jer bi nas inače JNA koristili kao kamikaze protiv državnih neprijatelja Hrvatske i Slovenije a drugo i kada je bio u situacijama kada je bilo očigledno da mu je etnija i religija prioritet uvijek je to bilo pod plaštom države Bosne i Hercegovine i građana Bosanaca i Hercegovaca jer bi znao da bi imao još manje podrške svijeta gdje su mnogi imali isti animozitet kao i danas gdje javno izjavljuju "primamo samo sirijske izbjeglice koji nisu muslimani"
BiH nikada i nije zamišljena kao ona kakvu smo je zamišljajli na referendumu
već na samom početku notorna neistina da Turska ima problem sa EU zbog religije :roll: Turska još uvijek nije demokratska zemlja i to nije problem EU već same Turske.

Ostale iznesene nebuloze ne vrijedi ni komentarisati :roll: drž se kapetana Mikija živ bijo :-)
User avatar
beniciodeltoro
Posts: 534
Joined: 28/10/2015 18:14

#22104 Re: SDA-All about

Post by beniciodeltoro »

JOHN LOUIS ESPOSITO: Bosna i Hercegovina i Turska, kao većinski muslimanske zemlje, teško će u Evropsku uniju...
Ugledni profesor i ekspert u oblasti islamskih i bliskoistočnih studija, u razgovoru za AA, kaže da se s porastom zabrinutosti prisustvom muslimana u Evropi i islamofobije postavlja i pitanje mogu li većinski muslimanske zemlje biti i evropske


Bosna i Hercegovina i Turska su većinski muslimanske zemlje u Evropi, a uz porast zabrinutosti prisustvom muslimana u Evropi, za koju kažu da ima 'hrišćansko istorijsko i kulturno naslijeđe', postavlja se pitanje da li ove zemlje u potpunosti mogu biti evropske, rekao je u intervjuu za Anadolu Agency (AA) prof. dr. John Louis Esposito, vodeće ime u oblasti islamskih i bliskoistočnih studija.

"Pogledajte određene retorike u Evropi, činjenicu da Evropa postaje sekularnija u mnogim religijama, ali i zabrinutost prisustvom muslimana. Ne samo religijski, već i ljudi koji su visokosekularni i smatraju se ateistima u Evropi, odjednom pričaju o tome 'šta su naše vrijednost i ko smo mi'. Odjednom pričaju o hrišćanskom naslijeđu u Evropi. Imate političare koje u praksi te stvari ni ne zanimaju, ali sad je 'pogledajte našu dugu hrišćansku istoriju'. To su načini da se i dalje stvaraju ONI i MI. Čim počnete tako govoriti, onda se postavlja pitanje 'možete li imati većinski muslimansku zemlju u Evropi?'. Mogu li oni biti u potpunosti Evropljani?", rekao je Esposito.

Pitanje islamofobije u Evropi također dodatno komplikuje ulazak BiH i Turske u Evropsku uniju, istakao je Esposito. Ako se to posmatra i sa populacionog nivoa, čak i veliki broj Evropljana ima problema sa islamofobijom, smatra profesor.

"Možda manjina, ali jaka manjina, javlja se kod tih antiimigracionih političkih stranaka. Dodatak tome je da oni imaju iracionalni strah i gledaju s visine na muslimane. To će uticati na njihov stav za jako prisustvo muslimana u Evropi, ili čak da prihvate ideju da Evropa može imati muslimansku zemlju", pojasnio je Esposito.

Razlika između muslimana u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama je u tome što su oni u Evropu dolazili kao radna snaga, iz nižih slojeva društva i sa slabijim obrazovanjem. Razlika u jeziku, kulturi, obrazovanju, veoma je primjetna i oštra.

"Tome treba dodati i da oni ne napreduju obrazovno tako brzo, veliki broj njih još uvijek živi od socijalne pomoći. To je problem u Evropi, a sa padom ekonomije, mnogi od tih radnika 'više nisu bili potrebni'. Tada imate i porast antiimigrantskih grupa, koji se u većini zemalja fokusiraju na muslimane, jer su oni najveće imigrantske grupe. U isto vrijeme, moramo biti iskreni, ako ste siromašni i marginilizovana grupa, te živite u nečemu što je jednako getu, imaćete probleme sa izlaskom iz siromaštva zajedno sa socijalnim problemima, pa ćete imati problema sa zločinima i zatvaranjem", istakao je Esposito, dodavši da će trebati vremena, ali da evropska društva, sa izuzetkom antimuslimanskog desnog krila, počinju prihvatati muslimane, iako je to još uvijek izazov za njih.

"U SAD-u situacija je drugačija. Većina muslimana koji nisu rođeni u SAD-u, a došli su tu prije 80, 100 godina, obrazovani, tražeći politički azil, posao, ili kao studenti, studirali i ostali. Naša američka muslimanska zajednica, iako još uvijek ponekad ima problema sa islamofobijom, ipak je zajednica koja je ekonomski i obrazovno integrisana. Jednako su ekonomski i obrazovno dobri kao bilo koji drugi sektor društva. Na drugačijem su mjestu nego evropski muslimani", rekao je Esposito.

Turska, sa ekonomske tačke gledišta, predstavlja prijetnju za Evropu, smatra ugledni profesor. Religija i kultura više nisu jedini problem neulaska u Evropsku uniju, već sada postoji i ekonomski aspekt, jer je ona sada velika i jaka sila.

"Ironija je da, dok se Turska drži van, u isto vrijeme mnoge male zemlje kojih prosječna osoba i nije toliko svjesna, uključujući i veliki broj manjih balkanskih zemalja, nisu imale problema sa ulaskom u EU. Za Turke, i za BiH, postoji elemenat te činjenice da su muslimani. U svoje vrijeme Turgut Ozal rekao je mom prijatelju: 'Glavni razlog zbog kojeg ćemo imati problema sa EU jeste zbog toga što smo muslimanska zemlja u Evropi'. Postoji taj problem, ali sad je većinom zbog toga što Turska postaje velika ekonomska sila, a Evropljani ne znaju šta će sa tim. Njihova zabrinutost je veoma velika", rekao je Esposito, te dodao da se to sada najbolje primijeti u negativnim stavovima zemalja poput Njemačke i Francuske.

"Nedavno sam vidio da čak i u Turskoj postoji svjesnost o tome, ne znam da li su statistike tačne, ali u posljednjim godinama, broj Turaka koji žele ući u EU opao je sa 71 posto na 44 posto. Ako razgovarate i sa nekim vladinim liderima, sve više su iznervirani, i u određenom trenutku, iz nacionalnog ponosa, ljudi će reći 'ako nas ne želite, ok'. Ali smatram da je pitanje ulaska u EU dodatno iskomplicirano problemom islamofobije kod velikog broja Evropljana", zaključio je Esposito.

(Anadolija/md)
Neka je Mađarska demokratska gdje i Orban priznaje da se boji da će izbjeglice uništiti kršćanske vrijednosti europske unije
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#22105 Re: SDA-All about

Post by XXS »

jao_situacije wrote:
XXS wrote:Kako zena fino pojasni SDA nacin rada i SDA vrijednosti:
Image
svih stranaka ne samo sda
Slazem se, samo SDA je postavila ovaj standard.
User avatar
jao_situacije
Posts: 18094
Joined: 29/03/2014 19:20

#22106 Re: SDA-All about

Post by jao_situacije »

JoseMujica wrote:
beniciodeltoro wrote:
Mister Yes wrote:devedesetih su po pitanju BiH na jednoj strani bili Rusi a na drugoj kombinacija Njemačka-Turska. Turska i Njemačka imaju iste interese samo u suprotnom smjeru (Turska prodor u evropu a Njemačka prodor na istok). USA se ubacila u igru da i jednima i drugima i trećima pomrsi planove i tako smo dobili ovo što danas imamo.

Na prostoru bivše SFRJ dominiraju interesi četiri velike sile: SAD, Ruske Federacije, Nemačke i Turske.
I to je sva suština :thumbup:
To objašnjava mnoga dešavanja pa i konfuznu Alijinu politiku jer je i pozicija Bošnjaka bila konfuzna na ovim prostorima gdje jedna velika Turska ima problema sa EU zbog religije i kulture a kamoli jedan mali narod u srcu Europe.
Kriviti Aliju devedesetih je isto kao kada bi krivili Bakira ili Fahru da RS postane nezavisna a hvaliti Dodika zbog toga jer je pokazao da je dobar političar i uspio nemoguće (mada bi se on tim hvalio i Europa i SAD forsirale tu bajku jer žele da narod to vjeruje). Možda smo bili naivni i neinformisani prije 15 godina ali dovoljno je pogledati samo svjetska dešavanja od Sirije pa do Palestine da shvatimo da imamo 2-3 svjetske sile koje sve odlučuju, ostali su samo njihovi igrači.
Ako išta Alija je osigurao bošnjačkom narodu prava (prvo pravo da postojimo pa onda ostala prava) prvo što je pridobio simpatije svjetskih sila da nas odvoje od Jugoslavije jer bi nas inače JNA koristili kao kamikaze protiv državnih neprijatelja Hrvatske i Slovenije a drugo i kada je bio u situacijama kada je bilo očigledno da mu je etnija i religija prioritet uvijek je to bilo pod plaštom države Bosne i Hercegovine i građana Bosanaca i Hercegovaca jer bi znao da bi imao još manje podrške svijeta gdje su mnogi imali isti animozitet kao i danas gdje javno izjavljuju "primamo samo sirijske izbjeglice koji nisu muslimani"
BiH nikada i nije zamišljena kao ona kakvu smo je zamišljajli na referendumu
već na samom početku notorna neistina da Turska ima problem sa EU zbog religije :roll: Turska još uvijek nije demokratska zemlja i to nije problem EU već same Turske.

Ostale iznesene nebuloze ne vrijedi ni komentarisati :roll: drž se kapetana Mikija živ bijo :-)
to je historijski strah od turaka kojeg imaju centralnoevropske zemlje, sve ostalo je totalno nebitno
User avatar
jao_situacije
Posts: 18094
Joined: 29/03/2014 19:20

#22107 Re: SDA-All about

Post by jao_situacije »

XXS wrote:
jao_situacije wrote:
XXS wrote:Kako zena fino pojasni SDA nacin rada i SDA vrijednosti:
Image
svih stranaka ne samo sda
Slazem se, samo SDA je postavila ovaj standard.
ne znam baš, mislim da je to počelo još u onom sistemu a da je sad metastaziralo
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#22108 Re: SDA-All about

Post by gospodja profiterka »

Daj ba, prestanite kvotati te besmislene floskuletine, sa sve slikom i paletom boja! Šta je, koji vrag, "klasični bonton"? Kome je klasični, a kome bonton? O čemu trkelja ta osoba i o čemu fantaziraju oni koji agoniju ovog društva svode na takve fejsbuk definicije i presude?

Pokušajte barem, potrudite se, voditi diskusiju bez tupavih citata nebitnih osoba, bez sličica, klipova, motivacijskih i antimotivacijskih postera.
User avatar
sinuhe
Posts: 12589
Joined: 03/06/2011 11:33

#22109 Re: SDA-All about

Post by sinuhe »

Zanimljivi su ovi benicijideltori sa svojim konstrukcijama. Kako oni sebi sve lijepo objasne to je cudo jedno.
kolegione
Posts: 1385
Joined: 28/09/2013 02:29

#22110 Re: SDA-All about

Post by kolegione »

HM 2011 wrote:.

Bošnjaka ima više od 300000 samo su rascjepani po podršci strankama pa od koaliranja i nema napredka.... Baš ta priča kontra SDA i donosi propast Bošnjacima....

Bošnjaci u jedinstvu je snaga ![/quote]

Mrzim SDA i ljude koji pricaju gluposti :mrgreen:
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#22111 Re: SDA-All about

Post by It_is_a_Leclerc »

Ja ne razumijem ove SDA-ovce. Pa Alija Izetbegović je historijska ličnost, i samim tim podložan je javnoj kritici, naučnom i svakom drugom analiziranju. U tome nema blasfemije ili izdaje. Te priče "ako si protiv tog i tog, onda si i protiv države" kojima se služe na ovoj temi su upravo jugokomunjarske blebetarije kojima su se pravdala besramna idealiziranja kojekakvih historijskih ličnosti, a svako ko im je našao manu automatski bivao proglašen "neprijateljem sistema" i poslan na "dobrovoljni rad".
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#22112 Re: SDA-All about

Post by Mister Yes »

Ja sam davno pisao da Izetbegovići (i otac i sin) nisu moji po mnogo čemu. Prije svega ideološki i filozofski jer njihovu "Muslimansko Bratstvo" agendu smatram izrazito opasnom za ovu zemlju i svakako bih uvijek birao "ljevlje" with all other things being equal.

Ali napadati Aliju što je učestvovao u pregovorima sa agresorom o etničkoj podjeli je glupo uzimajući u obzir da je to bio zahtjev velikih i da bi mi bili "bad guys" da smo odbili pregovarati.

Isto tako, napadati ga da nije organizovao odbranu je glupo jer pika se samo krajnji rezultat a on je izvrstan uzimajući sve u obzir. Jedinstvena građanska država nije bila moguća zbog stava velikih a ako se već mora da dijeli onda je naša strana dobila sasvim pristojan komad i puno više nego su agresori planirali. Zavisno od demografskih kretanja, mi imamo realne šanse da 51% BIH ostane u komadu za vjeke vjekova. I to sa izlazom na more i Savu i u kontinuitetu. A to je fantastičan rezultat all things considered.
User avatar
jazzer
Posts: 7535
Joined: 20/12/2004 14:44

#22113 Re: SDA-All about

Post by jazzer »

Mister Yes wrote:ako se već mora da dijeli onda je naša strana dobila sasvim pristojan komad i puno više nego su agresori planirali. Zavisno od demografskih kretanja, mi imamo realne šanse da 51% BIH ostane u komadu za vjeke vjekova. I to sa izlazom na more i Savu i u kontinuitetu. A to je fantastičan rezultat all things considered.
U ovome gore ja sazet san svakog od clanova familija koje nam rade o zivotima svih ovih godina.

A tebi jarane, ne da je ''ljevlje'' strano nego si SDAovac sa dna kace. Njegov fundamentalni dio.
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#22114 Re: SDA-All about

Post by XXS »

Na sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, ovaj četnik je danas imenovan u Upravni odbor Agencije za visoko obrazovanje BiH.
Image
Bez protivljenja SDA i mozda cak uz njihove glasove.

Bravo za SDA, najveceg zastitnika bosnjackih interesa.
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#22115 Re: SDA-All about

Post by JoseMujica »

Samo Sda Srbina Spasava!

U jedinstvu je snaga!

onaj osjećaj kad ti se ćini da si reko isto samo drugim rjećima :roll:
User avatar
sinuhe
Posts: 12589
Joined: 03/06/2011 11:33

#22116 Re: SDA-All about

Post by sinuhe »

Protiv Dodika sa djavolima. Lijepo to.
Ce da ga ruse.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#22117 Re: SDA-All about

Post by HM 2011 »

XXS wrote:Na sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, ovaj četnik je danas imenovan u Upravni odbor Agencije za visoko obrazovanje BiH.
Image
Bez protivljenja SDA i mozda cak uz njihove glasove.

Bravo za SDA, najveceg zastitnika bosnjackih interesa.
upravo suprotno - imenovani je kandidiran od strane vlastitog naroda - i to nista ne moze promjeniti, a posebno ne truhli kompromisi...

i dalje nema mjesta za prigovore nasoj SDA

jer u jedinstvu je snaga....
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#22118 Re: SDA-All about

Post by XXS »

HM 2011 wrote: upravo suprotno - imenovani je kandidiran od strane vlastitog naroda - i to nista ne moze promjeniti, a posebno ne truhli kompromisi...

i dalje nema mjesta za prigovore nasoj SDA

jer u jedinstvu je snaga....
Ti mozes lagati sebi i SDA ovcama ali nevezano ko ga je nominovao, glasanjem ga je potvrdio dom naroda uljucujuci i politicke kurve iz SDA.

Covjek je ratni cetnicki vojvoda. Naravno, SDA se ne buni protiv toga.

Hajmo sada, koliko SDA trol like-ova za cetnickog vojvodu?
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#22119 Re: SDA-All about

Post by HM 2011 »

XXS wrote:
HM 2011 wrote: upravo suprotno - imenovani je kandidiran od strane vlastitog naroda - i to nista ne moze promjeniti, a posebno ne truhli kompromisi...

i dalje nema mjesta za prigovore nasoj SDA

jer u jedinstvu je snaga....
Ti mozes lagati sebi i SDA ovcama ali nevezano ko ga je nominovao, glasanjem ga je potvrdio dom naroda uljucujuci i politicke kurve iz SDA.

Covjek je ratni cetnicki vojvoda. Naravno, SDA se ne buni protiv toga.

Hajmo sada, koliko SDA trol like-ova za cetnickog vojvodu?
a sta sam slagao - SDA ga nije niti predlozila niti bilo sta, radi se o predstavniku vlastitog naroda u institucijama i to je to......

apaurdno je raspravljati o tome

Samo SDA na svim nivoima - u jedinstvu je snaga...
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#22120 Re: SDA-All about

Post by KB9 »

idemo u nove pobjede, NAROD ZNA!
User avatar
Adriatic
Posts: 3422
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#22121 Re: SDA-All about

Post by Adriatic »

Pa šta je problem?
I prije je SDA glasala za Velibora Ostojića.
Tradicija se nastavlja.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#22122 Re: SDA-All about

Post by Banksy »

Ako je ovu koaliciju, odmah po inauguraciji, medijski predstavljao Cicko Bjelica, a Sonja Karadžić najavljivala kandidature za neke funkcije, otkud je sad Poplašen sporan? Pa valjda to društvo ide u paketu, šta ste očekivali?
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#22123 Re: SDA-All about

Post by jefff »

HM 2011 wrote:
XXS wrote:Na sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, ovaj četnik je danas imenovan u Upravni odbor Agencije za visoko obrazovanje BiH.
Image
Bez protivljenja SDA i mozda cak uz njihove glasove.

Bravo za SDA, najveceg zastitnika bosnjackih interesa.
upravo suprotno - imenovani je kandidiran od strane vlastitog naroda - i to nista ne moze promjeniti, a posebno ne truhli kompromisi...

i dalje nema mjesta za prigovore nasoj SDA

jer u jedinstvu je snaga....
Ma ja bolan
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#22124 Re: SDA-All about

Post by jefff »

Image
Onog našeg jadova, smiješi se od silne žalosti za hiljadama pobijenih i hiljadama nevoljnika u toj Srebreničkoj nedođiji.
User avatar
Adriatic
Posts: 3422
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#22125 Re: SDA-All about

Post by Adriatic »

jefff wrote:Image
Onog našeg jadova, smiješi se od silne žalosti za hiljadama pobijenih i hiljadama nevoljnika u toj Srebreničkoj nedođiji.
Ubice se vratile na mjesto zločina.
Post Reply