Scutari

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...
Post Reply
komentar2

Scutari

Post by komentar2 » 03/03/2012 18:44

Zna li iko na forumu malo vise podataka o historiji sjeverne Albanije i regije oko grada Skadarskog jezera i grada Skadra te migracijama stanovništva iz te regije????

Jako me je začudila informacija kada sam za Zadar saznao da ga većinom čine porodice koje se sada izjašnjavaju Hrvatima a porijeklom su katolici Albanci :D kao što je bivši ministar Kalmeta koji ima albansko prezime.

Priča kaže da su se inicijalno naselili u naselju Arnbanasi kod Zadra. Budući da znam da dosta naselja u Bosni imaju naziv Arbanija/Arbanasi da li etimologija njihovog imena upućuje na albansko stanovništvo?

I na posljetku budući da su navedeni u svim regijama u kojima su naseljeni zvani Skutari/Škutari po albanskoj verziji imena grada Skadar=Škodra da li po nekima pežorativni naziv za stanovnike Zapadne Hercegovine - Škutori upućuje na Alabansko naseljavanje jer navedeni su poznati kao gorljivi i nepokolebljivi katolici.

I da li su doista nazivi Lištica (promijenjeni naziv pred rat u Široki Brijeg) i Buna albanskog porijekla?

emillio estevez
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

Re: Scutari

Post by emillio estevez » 03/03/2012 22:51

komentar2 wrote:Zna li iko na forumu malo vise podataka o historiji sjeverne Albanije i regije oko grada Skadarskog jezera i grada Skadra te migracijama stanovništva iz te regije????

Jako me je začudila informacija kada sam za Zadar saznao da ga većinom čine porodice koje se sada izjašnjavaju Hrvatima a porijeklom su katolici Albanci :D kao što je bivši ministar Kalmeta koji ima albansko prezime.

Priča kaže da su se inicijalno naselili u naselju Arnbanasi kod Zadra. Budući da znam da dosta naselja u Bosni imaju naziv Arbanija/Arbanasi da li etimologija njihovog imena upućuje na albansko stanovništvo?

I na posljetku budući da su navedeni u svim regijama u kojima su naseljeni zvani Skutari/Škutari po albanskoj verziji imena grada Skadar=Škodra da li po nekima pežorativni naziv za stanovnike Zapadne Hercegovine - Škutori upućuje na Alabansko naseljavanje jer navedeni su poznati kao gorljivi i nepokolebljivi katolici.

I da li su doista nazivi Lištica (promijenjeni naziv pred rat u Široki Brijeg) i Buna albanskog porijekla?
Arbanasi je kvart koji cini dio grada Zadra , i tamo ima obitelji koji su davninom doseljeni iz Albanije ili cak mozda Kosova. Znaci nikako ne cine vecinu zitelja Zadra, nego bas kontra manjina.
I jos bolje provjeri kako se je Siroki Brijeg zvao prije 2 sv. rata .

komentar2

Post by komentar2 » 04/03/2012 23:02

emillio estevez wrote:
komentar2 wrote:Zna li iko na forumu malo vise podataka o historiji sjeverne Albanije i regije oko grada Skadarskog jezera i grada Skadra te migracijama stanovništva iz te regije????

Arbanasi je kvart koji cini dio grada Zadra , i tamo ima obitelji koji su davninom doseljeni iz Albanije ili cak mozda Kosova. Znaci nikako ne cine vecinu zitelja Zadra, nego bas kontra manjina.
I jos bolje provjeri kako se je Siroki Brijeg zvao prije 2 sv. rata .
Ja sam čuo u Zadru da baš ima dosta ti Arbanasa ali ne znam jesu li manjina ili većina. Budući da su migracijama došli sve do Zadra morali su proći kroz područje Hercegovine i Dalmacije zar ne?

Jedan Alabanac mi je rekao da su Tučepi blizu Makarske zapravo Škutarska kolonija jer Tučepi na Albanskom znače bočatna voda ili ovako nešto. I da je zbog toga rivalitet između Tučepa i Podgore (koliko god ovo smijesno zvučalo da dva sela na Makarskoj rivijeri imaju rivalitet). :D
Tučepi su ustaški bili a Podgora partizanska. Zbog toga onaj spomenik iznad podgore. U Tučepima pobjeđuje HDZ a u Podgori SDP....

eyesburn

Post by eyesburn » 05/03/2012 09:11

pa tučepi baš nekako i zvuči albanski, kad se malo bolje razmisli :mrgreen: .

btw, na otoku čiovu postoji mjesto koje se zove ARBANIJA.

komentar2

Post by komentar2 » 05/03/2012 13:34

Tučepi i jesu albanski naziv.

Evo šta sam našao o Škodri na engleskoj wikipediji: http://en.wikipedia.org/wiki/Shkodra

A što se tiče ilirskih naziva evo dva zanimljiva naziva rijeka na Albanskoj wikipediji:

http://sq.wikipedia.org/wiki/Buna
http://sq.wikipedia.org/wiki/Drini

Prvu su preimonovali srbi u Bojanu a to nema nigdje veze.
Isto tako su mijenjali nazive rijeka u regiji koju su zauzeli pa imamo Moravu a ne Margus kako se treba zvati ta rijeka.

Druga se zove Drin i etimološki je vezana za ilirski naziv rijeke Drina.

Dakle da se vratim nazad na temu. Katolički Albanci su morali nekuda preći. Da li ima iko više informacija o njihovoj seobi i kakve veze imaju sa stanovnicima Zapadne Hercegovine (Škutorima)????

theTruePath

Post by theTruePath » 05/03/2012 14:40

Znam samo da je taj dio Albanije i danas apsolutno vecinski katolicki,i tamosnji stanovnici su poznati kao veliki vjernici katolici

komentar2

Post by komentar2 » 05/03/2012 14:46

Hm pa sad ne znam šta bih ti rekao. Crnogorci organski ne mogu Albance kakvi god bili. Znam iz prve ruke.
theTruePath wrote:Znam samo da je taj dio Albanije i danas apsolutno vecinski katolicki,i tamosnji stanovnici su poznati kao veliki vjernici katolici

Post Reply