savjet oko kacige...

Podforum za motocikliste...

Moderator: Bobi

Post Reply
label

savjet oko kacige...

Post by label » 14/11/2010 20:29

pozz dragi forumasi...
zanima me koje su najbolje kacige na svijetu? te ako moze neko da mi objasni da li postoje kacige koje imaju dva vizira zatamnjeni i obicni i ono da se bez ikakvih skidanja i mijenjanja mogu promijeniti ono samo se pritisne dugme izadje zatamnjeni ili obicni...
hvala

phil manzanera

Re: savjet oko kacige...

Post by phil manzanera » 15/11/2010 10:11

Nazovi Moto shop Sarajevo i dobiti ces sve informacije: 061-367-769

Sada vec takvih kaciga ima od raznih prizvodjaca, evo malo pregledaj da li ti se nesto svidja:

http://www.louis.de/_20fa52f85d380c09d7 ... u_rubrik=1

Ringhio

Post by Ringhio » 09/04/2011 02:25

Nemoj vise takva pitanja da postavljas :) izgleda nekako djetinjasto...cuj koja je kaciga najbolja na svijetu ? :D

Da ti pokusam razjasniti u par recenica.

Imas mnogo proizvodjaca kaciga u samom vrhu ponude. Znaci kvalitet materijala, kvalitet izrade, kvalitet zavrsince, dizajn, obrada. Ono sto je najbitnije je funkcionalnost. Funkcionalnost i kvalitet idu ruku uz ruku. Ja sam zakleti korisnik Sharka. Imam 2 komada i prezadovoljan sam s njima. Shark je vrlo kvalitetan proizvodjac kaciga, medju vrhunskim iz te branse zatim imas Shoei, IXS, AGV, Bell, Uvex, Nolan, Suomy, Arai....itd itd. Svaka kaciga je sama za sebe. Sve one su tu i tamo u kvalitetu, ali razlikuju se po kvalitetu izrade. Grupisane su cjenovno, zavisno od toga za sto tebi kaciga treba. Imas kacige od 200 km komad i sad u tom cjenovnom rangu imas par komada, ti odaberes koji ti najvise pase. Imas i onih od 500 pa od 1000 i preko te cifre.

Cross kacige su obicno tvrdje nego ove street i racing, ali ni jedna cross kaciga ne moze dati udobnost i zastitu koju daje ina racing ili ta ista street kaciga. Igra tu mnogo faktora ulogu, udobost, bucnost, preglednost pa i dizajn. Ja sam na glavni nosio sve i svasta, od kaciga kojima je cijena da dignes kredit da je kupis pa do onih kineskih smeca od 20 maraka i svaka ima svoju pricu. Meni licno najudobnije su ove dvije sharkove koje sam sebi i kupio, najvise mi pasu uz glavu, fine pregledne, lake za odrzavat lagane za nosit, jest da su malo bucne kad vozis preko 160 al ne vozis stalno. Sakrij se za oklop i suti.

Postoje i te kacige sa tim " duplim " vizirom. Imas jedan vanjski providni te jedan unutrasnji integrisani koji je u boji, pritiskom na dugme taj unutrasnji zatamnjeni ispadne i zakloni ti oci, on je izmedju tvog lica i vanjskog providnog vizira. Po meni glupost, ako ti sunce smeta stavi naocare i zdravo. Vise estetski detalj nego neka funkcionalnost. E sad drugo je ako kaciga nije integralna nego flip flop, tad taj vizir mozes dignuti zajedno s donjim dijelom kacige i da te kao naocare stite od vjetra i insekata koje vazda lete u oci.

Ali to je vec neka druga tema...Shta si konto kupit, do koliko para pa da proberemo stagod.

esso_sa

Post by esso_sa » 11/04/2011 11:18

Ringhio wrote:Postoje i te kacige sa tim " duplim " vizirom. Imas jedan vanjski providni te jedan unutrasnji integrisani koji je u boji, pritiskom na dugme taj unutrasnji zatamnjeni ispadne i zakloni ti oci, on je izmedju tvog lica i vanjskog providnog vizira. Po meni glupost, ako ti sunce smeta stavi naocare i zdravo. Vise estetski detalj nego neka funkcionalnost. E sad drugo je ako kaciga nije integralna nego flip flop, tad taj vizir mozes dignuti zajedno s donjim dijelom kacige i da te kao naocare stite od vjetra i insekata koje vazda lete u oci.

Ali to je vec neka druga tema...Shta si konto kupit, do koliko para pa da proberemo stagod.

E ti ga bas izvali... Unutrasnji vizir koji se izvuce pritiskom na dugme ni sekunde nije estetski fazon nego je jaaako jaaako korisna stvar i svima preporucujem kacige sa ovom funkcionalnoscu !
Kakve naocale ? Skidas li naocale za vrijeme voznje npr. kada udjes u tunel i kad je premracno za njih ??? Da ne pricam o zuljanju kad naocale uglavis izmedju kacige i svoje glave, mogucih povreda u slucaju pada i sl.

Ja imam kacigu HJC FS-10 sa integrisanim tamnim vizirom na dugme i odavno nisam imao bolju i korisniju stvar ! Svaka preporuka ! :thumbup:

Cober

Post by Cober » 11/04/2011 16:05

Schubert C2, 2 kom. Unutrašnji sunčani vizir uz klap podizanje jedna od i te kako korisnih opcija.

Ghibli

Post by Ghibli » 11/04/2011 16:32

Ne rece nam ni sta volis, ni sta vozis, ni koliko si para spreman iskasljati za nju. Al' nea veze....
Moja preporuka SHOEI, ako ces klasicnu full-face/integral. Ili ARAI....

Ringhio

Post by Ringhio » 11/04/2011 22:16

esso_sa wrote:
Ringhio wrote:Postoje i te kacige sa tim " duplim " vizirom. Imas jedan vanjski providni te jedan unutrasnji integrisani koji je u boji, pritiskom na dugme taj unutrasnji zatamnjeni ispadne i zakloni ti oci, on je izmedju tvog lica i vanjskog providnog vizira. Po meni glupost, ako ti sunce smeta stavi naocare i zdravo. Vise estetski detalj nego neka funkcionalnost. E sad drugo je ako kaciga nije integralna nego flip flop, tad taj vizir mozes dignuti zajedno s donjim dijelom kacige i da te kao naocare stite od vjetra i insekata koje vazda lete u oci.

E ti ga bas izvali... Unutrasnji vizir koji se izvuce pritiskom na dugme ni sekunde nije estetski fazon nego je jaaako jaaako korisna stvar i svima preporucujem kacige sa ovom funkcionalnoscu !
Kakve naocale ? Skidas li naocale za vrijeme voznje npr. kada udjes u tunel i kad je premracno za njih ??? Da ne pricam o zuljanju kad naocale uglavis izmedju kacige i svoje glave, mogucih povreda u slucaju pada i sl.

Ja imam kacigu HJC FS-10 sa integrisanim tamnim vizirom na dugme i odavno nisam imao bolju i korisniju stvar ! Svaka preporuka ! :thumbup:

Yeb ga meni se ne svidja. Totalna mi truba izgleda, koristio sam i nije mi se svidilo. Imam fine chalice sa zutim staklom, imaju one kojekakve filtere i sunce mi uopste ne smeta, mogu voziti cak i po tunelima a da vidim sve perfektno :P

esso_sa

Post by esso_sa » 12/04/2011 07:54

Ringhio wrote:Yeb ga meni se ne svidja. Totalna mi truba izgleda, koristio sam i nije mi se svidilo. Imam fine chalice sa zutim staklom, imaju one kojekakve filtere i sunce mi uopste ne smeta, mogu voziti cak i po tunelima a da vidim sve perfektno :P

Ti si pravo svestran izgleda ! Vozis bez retrovizora, zmigavaca, sa suncanim naocalama kroz tunele.... :D

Ringhio

Post by Ringhio » 12/04/2011 16:28

esso_sa wrote:
Ringhio wrote:Yeb ga meni se ne svidja. Totalna mi truba izgleda, koristio sam i nije mi se svidilo. Imam fine chalice sa zutim staklom, imaju one kojekakve filtere i sunce mi uopste ne smeta, mogu voziti cak i po tunelima a da vidim sve perfektno :P

Ti si pravo svestran izgleda ! Vozis bez retrovizora, zmigavaca, sa suncanim naocalama kroz tunele.... :D

Hahhahahahha !

Svakako ! :D Napomenuo sam da je rijech o ZUTIM staklima :D Nabavio one s top shopa ako se sjecas prije par godina sto su reklamirali, sa izmjenjivim staklima. Pa imaju skroz providna, zuta i crna stakla. Meni ova zuta pravo gode, pa i u tunelima :D

A i onako nam je nasa Bosna puna tunela, pa imam brigu sta ako se negdje zadesi tunel, a ja nisam adekvatno pripremljen :D

sheikh

Post by sheikh » 18/05/2011 19:17

Moze mala pomoc :)
Planiram zatamniti vizir,ali ne znam kako...Mislio sam odnijeti oni sto rade Llumar folije,pa da vas pitam kako vi to radite? Prije par dana sam uzeo novu kacigu sa obicnim vizirom pa bih stvarno to volio da uradim?

Ringhio

Post by Ringhio » 18/05/2011 23:57

sheikh wrote:Moze mala pomoc :)
Planiram zatamniti vizir,ali ne znam kako...Mislio sam odnijeti oni sto rade Llumar folije,pa da vas pitam kako vi to radite? Prije par dana sam uzeo novu kacigu sa obicnim vizirom pa bih stvarno to volio da uradim?

Imas tamne vizire, kupis zamjenski to ti je najbolje.

One folije sto se lijepe...shta ja znam, ja s tim kacigama nesto landaram, ispadne na zemlju ispadne na asvalt, vizir se ogrebe, napuci se folija...nisam to nikad uzimao u opticaj.

Ako ti je sharkova kaciga za njih su viziri 100 KM ima u Merkatoru u Tuzli, kad ides iz garaze udjes u merkator odmah desno, ima momak malu prodavnicu prodaje ih tu. Ako imas koga da ide u shvabiju naruci iz Louis-a. Za sharkove kacige su ti isti zatamnjeni i oni " ogledalo " viziri oko 25-30 €. Za 99% kaciga imas soluciju promjene vizira, osim ako nisi kupio neku kinesku, tu ti nebih mogao pomoci.

sheikh

Post by sheikh » 19/05/2011 10:25

Ringhio wrote:
sheikh wrote:Moze mala pomoc :)

Imas tamne vizire, kupis zamjenski to ti je najbolje.

One folije sto se lijepe...shta ja znam, ja s tim kacigama nesto landaram, ispadne na zemlju ispadne na asvalt, vizir se ogrebe, napuci se folija...nisam to nikad uzimao u opticaj.

Ako ti je sharkova kaciga za njih su viziri 100 KM ima u Merkatoru u Tuzli, kad ides iz garaze udjes u merkator odmah desno, ima momak malu prodavnicu prodaje ih tu. Ako imas koga da ide u shvabiju naruci iz Louis-a. Za sharkove kacige su ti isti zatamnjeni i oni " ogledalo " viziri oko 25-30 €. Za 99% kaciga imas soluciju promjene vizira, osim ako nisi kupio neku kinesku, tu ti nebih mogao pomoci.

Shoei TZR. Izletila mi ova nova,pa je kupim,a vec dvije godine ganjam neku s crnim vizirom....Ajde hvala na info
pogledacu :)

ODISEJ MS

Post by ODISEJ MS » 20/07/2011 09:34

[/quote]Shoei TZR. Izletila mi ova nova,pa je kupim,a vec dvije godine ganjam neku s crnim vizirom....Ajde hvala na info pogledacu :)[/quote]

Shoei TZ-R je americki model, u Evropi je to bio model Raid II koji se od modela TZ-R razlikuje jedino po tezini i ne zadovoljava ECE norme. TZ-R je tezi oko 130g. Tamne vizire mozes kupiti i u BiH. http://www.moto-shop.ba

i to je vec stari model kojeg je nasljedio model QWEST koji je dosta unapredjeniju u odnosu na Raid II/TZ-R

Post Reply