Satovi

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#4451 Re: Satovi

Post by anonimni clan »

specifikacija wrote:
anonimni clan wrote:Dugena Diver Automatik Herrenuhr 4460588
http://www.luna-pearls.de/herrenuhren/d ... gKdKPD_BwE

Seiko Prospex SEA Automatik Diver's SRPB53K1
http://www.nenalina.de/Uhren/SALE-Herre ... gIM8PD_BwE

ORIENT 5 Deep Automatik Mako II
https://www.amazon.de/ORIENT-Automatik- ... =pepsi+uhr

Seiko Samurai Prospex Automatik Taucheruhr
https://www.uhrenlounge.de/shop/seiko-p ... gIlTfD_BwE

Hvala ti na ovim adresama, trazio sam ovaj Mako 2 Pepsi danima, i nigdje ga nije bilo. Ponukan tvojim pretragama, otisao sam na te moje poznate adrese i nasao ga ovdje: http://www.orientuhren.de/product_info. ... g855ms7uc1

Cijena 169€

Hvala jos jednom zaista, jer sam bio odustao od traganja.

Svidja mi se i ovaj Seiko Padi solar koji je bushido postavio, s obzirom da sam ga primjetio u gradu tek prije 2-3 dana.
Pa cu malo da razmislim :)
Ja sam staromodan ....ne volim kvarcne satove iako neke posjedujem.
passiv
Posts: 252
Joined: 29/04/2012 15:57

#4452 Re: Satovi

Post by passiv »

specifikacija wrote:@passiv

Duplo W mi je cudno za Vostok, no to ostavljam drugima (koji dosta bolje znaju) da kazu svoje misljenje. A ovdje ima neko ko popravlja satove i zaista se odlicno razumije u iste, tako da ces sigurno dobiti pravi odgovor.

Inace, Vostok satovi imaju dobru reputaciju ( dobar mehanizam i poprilicno su precizni).


A ovaj dole Casio je dobar (nista mu ne fali), ima nekih million funkcija, tako da se uvijek oko njega mozes zabavljati ( kompas, druge vremenske zone, temperatura zraka i sl). Sada, da li je tebi to bitno? :) U svakom slucaju uvijek nesto po njemu mozes cackati. Vodootporan je 10 bar, tako da ga ne moras skidati s ruke kada budes plivao, ili tokom tusiranja ( ako si neko ko non stop nosi sat).

Casio je poznatiji za neke druge stvari, ali satovi su im dobri. Dobre su im i cijene, ne pretjeruju previse.
Mislim da si ovaj platio izmedju 70 do 85 eura max.
Licno ne volim ovakve modele, ali smatram da si kupio nesto sto ce te zadovoljiti (izgledom) kvalitetom i preciznoscu.
U svakom slucaju je zanimljiv i lijep sat.
Ovaj casio sam uzeo jer mi baš odgovaraju mnoge funkcije s obzirom da sam zbog posla dosta po nekim čukama, a cijena jeste tu negdje.
Ovaj wostok sam slučajno našao a odavno se potura po kuci, pa bih ga i popravio ako se isplati jer ima sentimentalnu vrijednost.
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#4453 Re: Satovi

Post by specifikacija »

anonimni clan wrote:
specifikacija wrote:
anonimni clan wrote:Dugena Diver Automatik Herrenuhr 4460588
http://www.luna-pearls.de/herrenuhren/d ... gKdKPD_BwE

Seiko Prospex SEA Automatik Diver's SRPB53K1
http://www.nenalina.de/Uhren/SALE-Herre ... gIM8PD_BwE

ORIENT 5 Deep Automatik Mako II
https://www.amazon.de/ORIENT-Automatik- ... =pepsi+uhr

Seiko Samurai Prospex Automatik Taucheruhr
https://www.uhrenlounge.de/shop/seiko-p ... gIlTfD_BwE

Hvala ti na ovim adresama, trazio sam ovaj Mako 2 Pepsi danima, i nigdje ga nije bilo. Ponukan tvojim pretragama, otisao sam na te moje poznate adrese i nasao ga ovdje: http://www.orientuhren.de/product_info. ... g855ms7uc1

Cijena 169€

Hvala jos jednom zaista, jer sam bio odustao od traganja.

Svidja mi se i ovaj Seiko Padi solar koji je bushido postavio, s obzirom da sam ga primjetio u gradu tek prije 2-3 dana.
Pa cu malo da razmislim :)
Ja sam staromodan ....ne volim kvarcne satove iako neke posjedujem.
Ja sam prije 15-ak dana kupio prvi mehanicki sat ( Seiko 5 sports), cisto da probam. I dopada mi se.
Ovdje mi je raja fino pojasnila neke stvari koje mi nisu bile jasne, tako da sam izabrao mehanizam 4RXX, gdje se sekundara moze zaustaviti kada se izvuce krunica, a sat se moze navijati i preko krunice ukoliko se ne nosi taj dan.
Prije sam mehanicke izbjegavao zbog toga sto su neprecizni, a smatrao sam da ce me to nervirati. Ipak, zabavlja me da gledam u sat , pogotovo sekundaru :) i onda paralelno pratim vrijeme na mobilnom, te gledam koliko zuri :)
Sat, sto se tice estetske strane nije bas vrh, moram biti iskren, ali je interesantan zbog zelenomaslinastog brojcanika i narukvice ( pravi militaristicki sat).

Ovaj Orient Mako Pepsi, doduse Mako I sam vidio, probao (zapravo nosio). Zaista je sat lijep.
Tako da bih i taj volio imati i zaokruziti pricu o satovima za neki period.
Volio bih imati mogucnost za nesto drugo, ali budzet, budzet :)
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#4454 Re: Satovi

Post by specifikacija »

@passiv

Ako si stalno u nekom pokretu i po nekim cukama, mozda si trebao odabrati liniju G-shock (Casio satova) - omiljeni sat USA army. Taj je, kako tvrde, neunistvi. Ono, peri-deri.
E, sada, nisam neki expert, i vidim da je i taj sto si kupio od cvrste, kvalitetne plastike- tako da sam siguran da ce zadovoljiti tvoje potrebe.

Koliko si ga platio?
User avatar
mayab
Posts: 27312
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#4455 Re: Satovi

Post by mayab »

akibhf wrote:Gdje bi se u Sarajevu mogli naci Seiko 5 satovi ?
Čini mi se da sam ih vidio u prodavnici satova na spratu tržnog centra Otoka !
passiv
Posts: 252
Joined: 29/04/2012 15:57

#4456 Re: Satovi

Post by passiv »

specifikacija wrote:@passiv

Ako si stalno u nekom pokretu i po nekim cukama, mozda si trebao odabrati liniju G-shock (Casio satova) - omiljeni sat USA army. Taj je, kako tvrde, neunistvi. Ono, peri-deri.
E, sada, nisam neki expert, i vidim da je i taj sto si kupio od cvrste, kvalitetne plastike- tako da sam siguran da ce zadovoljiti tvoje potrebe.

Koliko si ga platio?
78$ sa poštarinom, a vidjet cemo koliko ce mi uzet ovdje na carini. Ovi G-shock su malo iznad budžeta, možda nekad kasnije.
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#4457 Re: Satovi

Post by Norm »

passiv wrote:Pozdrav ljudi,
Imam pitanje, našao sam jedan stari sat i našao sam i sliku tog sata na netu (kod mene je samožute boje a ne bijele sa istim ovim šrafurama).
Image
Sat ne radi, nešto zvecka u njemu. Da li ima neko ko bi mogao pogledati i popraviti ovaj sat i reći mi da li se uopšte isplati popravljat. Ukoliko sat ima neku vrijednost, onda bih ga i popravio ukoliko je moguće jer mi je fina uspomena na nekoga.
Pojednostavljeno,
Vostok - made in russia (od 1991)
Wostok - made in russia, za izvoz (od 1991)
Boctok - made in russia za Rusko trziste (od 1991)

Nisu vrijedni u materijalnom smislu, uglavnom imaju sentimentalnu vrijednost, nisu ni nesto posebno kvalitetni ali odradjuju posao poprilicno dobro dugi niz godina...popravak ne bi trebao biti skup jer jos ima dijelova za njih (pravljeni su u velikim serijama) jedino ako te neko ne 'opere'...
Interesantni su kolekcionarima, i kao sto sam vec napisao ljudima za koje imaju sentimentalnu vrijednost...
passiv
Posts: 252
Joined: 29/04/2012 15:57

#4458 Re: Satovi

Post by passiv »

Norm wrote: Pojednostavljeno,
Vostok - made in russia (od 1991)
Wostok - made in russia, za izvoz (od 1991)
Boctok - made in russia za Rusko trziste (od 1991)

Nisu vrijedni u materijalnom smislu, uglavnom imaju sentimentalnu vrijednost, nisu ni nesto posebno kvalitetni ali odradjuju posao poprilicno dobro dugi niz godina...popravak ne bi trebao biti skup jer jos ima dijelova za njih (pravljeni su u velikim serijama) jedino ako te neko ne 'opere'...
Interesantni su kolekcionarima, i kao sto sam vec napisao ljudima za koje imaju sentimentalnu vrijednost...
Na ovom satu piše made in USSR a ne Russia, znači da bi trebao biti stariji od 1991. Imaš li prijedlog kome da odnesem da pogleda?
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#4459 Re: Satovi

Post by Norm »

passiv wrote:
Norm wrote: Pojednostavljeno,
Vostok - made in russia (od 1991)
Wostok - made in russia, za izvoz (od 1991)
Boctok - made in russia za Rusko trziste (od 1991)

Nisu vrijedni u materijalnom smislu, uglavnom imaju sentimentalnu vrijednost, nisu ni nesto posebno kvalitetni ali odradjuju posao poprilicno dobro dugi niz godina...popravak ne bi trebao biti skup jer jos ima dijelova za njih (pravljeni su u velikim serijama) jedino ako te neko ne 'opere'...
Interesantni su kolekcionarima, i kao sto sam vec napisao ljudima za koje imaju sentimentalnu vrijednost...
Na ovom satu piše made in USSR a ne Russia, znači da bi trebao biti stariji od 1991. Imaš li prijedlog kome da odnesem da pogleda?
Mislio sam da pitas za W ili V u nazivu a ne godinu proizvodnje...ne znam odakle si ali svaki urar bi trebao znati to srediti...
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6471
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#4460 Re: Satovi

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 01/11/2017 07:59, edited 1 time in total.
User avatar
_Reds_
Posts: 9374
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#4461 Re: Satovi

Post by _Reds_ »

Daryl Dixon wrote:gdje ima dobar izbor smart watch-eva u Sa, preporuka neke radnje i sl? hvala
PIK :D
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#4462 Re: Satovi

Post by specifikacija »

passiv wrote:
specifikacija wrote:@passiv

Ako si stalno u nekom pokretu i po nekim cukama, mozda si trebao odabrati liniju G-shock (Casio satova) - omiljeni sat USA army. Taj je, kako tvrde, neunistvi. Ono, peri-deri.
E, sada, nisam neki expert, i vidim da je i taj sto si kupio od cvrste, kvalitetne plastike- tako da sam siguran da ce zadovoljiti tvoje potrebe.

Koliko si ga platio?
78$ sa poštarinom, a vidjet cemo koliko ce mi uzet ovdje na carini. Ovi G-shock su malo iznad budžeta, možda nekad kasnije.

Ako si kupio preko creationwatch, ne vjerujem da ces platiti carinu, pdva i ostatak, jer oni uglavnom salju fiktivne racune priljepljene uz paket. Uglavnom pise " generic Watch made in Japan, price 18$".
Pretpostavljam da ne zivis u BiH, jer bi te samo postarina do iste kostala 50% vrijednosti sata.

Vjerujem da i ostale grey market net firme praktikuju nesto slicno.

Nije skup sat, a odlican za ono sto ti treba.
Last edited by specifikacija on 13/10/2017 11:07, edited 1 time in total.
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#4463 Re: Satovi

Post by specifikacija »

Dupli.
Last edited by specifikacija on 13/10/2017 11:04, edited 1 time in total.
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#4464 Re: Satovi

Post by specifikacija »

@Norm

Image

Imam ovaj Tissot sat, kvarcni mehanizam.
Pretpostavljam da se u kuciste istog moze ubaciti ETA mehanizam? Cilj mi je da kvarcni zamjenim mehanickim satom.
Koliko otprilike kosta da se naruci taj mehanizam, i gdje se to moze naruciti?
Ne bih isao preko Tissot radnje, jer znam da ce me poderati.
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#4465 Re: Satovi

Post by Norm »

:thumbup:
O kvalitetu Tissot satova nema se sta reci a da vec nije receno...bez obzira na quartz u njemu...
Ne idi u taj poduhvat, ovo je orginal i takav nek ostane...stedi i kupi sebi automat, ako ne nov onda na ebay-u naleti koristenih, malo poliranja, ciscenja i kao nov...
Ovaj ostavi kakav je...
Nije samo velicina kucista u pitanju, tu su i dimenzije diala, otvor prozorcica za datum i najvaznije, sto se nemoze prepraviti, visina i polozaj krunice...
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#4466 Re: Satovi

Post by specifikacija »

Norm wrote::thumbup:
O kvalitetu Tissot satova nema se sta reci a da vec nije receno...bez obzira na quartz u njemu...
Ne idi u taj poduhvat, ovo je orginal i takav nek ostane...stedi i kupi sebi automat, ako ne nov onda na ebay-u naleti koristenih, malo poliranja, ciscenja i kao nov...
Ovaj ostavi kakav je...
Nije samo velicina kucista u pitanju, tu su i dimenzije diala, otvor prozorcica za datum i najvaznije, sto se nemoze prepraviti, visina i polozaj krunice...

@Norm,

Hvala na odgovoru i savjetu. Nista necu dirati.
lelooo
Posts: 245
Joined: 11/05/2010 17:56

#4467 Re: Satovi

Post by lelooo »

Image

Imam Seiko 5 sa ovim mehanizmom, i ovakvim poklopcem pozadi. Dnevno kasni oko 10tak sekundi kada se nosi, ili oko 2 kada se ne nosi. Citao sam malo o regulaciji i onako, prilicno sam zainteresovan i ja bih probao to malcice popraviti, cisto onako hobija radi :)
E sad nije problem nabaviti alat za otvaranje (svemocni ebay) pa se malo zabavljati, ali ono sto mene brine je gumeni prsten (zaptivka) (iliti gasket) koji bi trebao biti ispod ovog providnog poklopca. Zna li iko je li se to osteti pri skidanju, treba li ga mazati necim za vodoneprepusnost i sl. Ne bih bas stavljao bezvezne dijelove u sat ako se tako nesto osteti...
Sat je inace SNKL23 (ili nesto slicno), mislim da je deklarisan na 30m, klasika dakle Seiko5, nije nikakav divers i slicno, da zahtijeva nesto posebno po pitanju vode..
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#4468 Re: Satovi

Post by Norm »

...ako ti nije zao sata samo navali...nije to samo kljuc za otvaranje, bez dobroga vida ili jakog povecala nista neces uraditi...pa onda treba da imas silikonsku mast da namazes gumeni dihtung na poklopcu, jer ga neces ostetiti pri otvaranju ali ako nije podmzan hoces pri zatvaranju...pa ti trebaju dobre pincete, sa jako tankim vrhom...a najbitnije je da imas vibrograf da mozes nastimati kako treba jer samo malo pomjeranje u kontra smjeru i tih 10 sec. ce da bude extremna tacnost...
Ako ti je stalo do sata posjeti nekog od urara... :| ili nabavi potreban alat, samo ce urar u tom slucaju biti mnogo povoljniji...
lelooo
Posts: 245
Joined: 11/05/2010 17:56

#4469 Re: Satovi

Post by lelooo »

Hvala na savjetu :) Nije mi toliko do tacnosti, vise sam zainteresiran za postupak. Necu vjerovatno otvarati, zao mi je ipak sata.
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#4470 Re: Satovi

Post by Norm »

lelooo wrote:Hvala na savjetu :) Nije mi toliko do tacnosti, vise sam zainteresiran za postupak. Necu vjerovatno otvarati, zao mi je ipak sata.
...vjeruj da sam ja, kada sam pocinjao, unistio ali totalno najmanje 5 satova...ako hoces da vjezbas nadji pokvarene darvile, omikrone, rusi su dobri za vjezbu...
Tih 10 sec. nije strasno, vjeruj...gledaj to ovako, svakih 6 dana jedna min. sto nije lose...
lelooo
Posts: 245
Joined: 11/05/2010 17:56

#4471 Re: Satovi

Post by lelooo »

A interesantno je, ima ovih aplikacija za pc i Android koje su kao zamjena za vibrograf. Čitao sam da Grand Seiko postimavaju 17 dana, pa mislim mogu i ja mjesec, sta fali :) ali uništio bi sat vjerovatno.
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#4472 Re: Satovi

Post by Norm »

lelooo wrote:A interesantno je, ima ovih aplikacija za pc i Android koje su kao zamjena za vibrograf. Čitao sam da Grand Seiko postimavaju 17 dana, pa mislim mogu i ja mjesec, sta fali :) ali uništio bi sat vjerovatno.
Ja sam koristio jednu od tih aplikacija za PC, ali nije to to...na kraju izdvojio 200$ i kupio vibrograph...doduse kineski ali radi posao...
Alkos
Posts: 2728
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#4473 Re: Satovi

Post by Alkos »

Uživam čitati postove @Norm-a :thumbup:
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#4474 Re: Satovi

Post by specifikacija »

U Francuskoj u Swatch radnjama besplatno mjenjaju baterije na Swatch satovima. To praktikuju unazad godinu dana (ja tek danas saznao, nosio stari sat ). Cijena je nekada bila 10 eura, sada nista.

Da li se ista politika praktikuje u "vasim" zemljama?


@Norm

imao bih jedno pitanje. Sta mislis o mehanizmu : Sistem 51 mehanickih satova?

Cijena mehanickih Swatch satova se krece izmedju 140€ do 175€, zavisno od toga da li je kuciste od plastike ili nehrdjajuceg celika.
Ovi od plasticnog kucista imaju mehanizam sastavljen malo od metala, malo vise od plastike, ovi drugi od metala.
75 sati rezerve, bez nosenja. Sto zaista nije lose.

Tissot je u ovaj model (vidi sliku) ubacio sistem51 ( metalne komponente), te ga preimenovao u vrlo zvucno i elegantno ime : Swissmatic
Naravno, safirno staklo i vrlo kvalitetno kuciste. Precnik sata ( 44 mm).
Cijena 410€

Image

Navodno se ovi novi mehanizmi kod oba sata, ukoliko nema plastike u njima, mogu popraviti u slucaju kvara?
Ovi koji u sebi imaju plasticne komponente, ne mogu.

Valja li ovaj mehanizam?
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#4475 Re: Satovi

Post by Norm »

...ha dobro pitanje...da budem sad kao nasi politicari pa da diplomatski odgovorim a da nista ne kazem :mrgreen: dobri su dok rade...
To su modularni mehanizmi, masovna proizvodnja, za siroke mase...znaci popravak se u slucaju kvara svodi na zamjenu modula koji je neispravan po procjeni strucnjaka...vani ta 'igranka' nije jeftina pretpostavljam a u BiH mislim da je nemoguce da to bilo ko radi...ozbiljniji urari nece se s tim bakcat a ovi 'manje ozbiljni' nemaju ili dijelova (modula) ili znanja...
Ja sam po tom pitanju staromodan, ETA i varijacije i to je to...i za tacnost, za servis za dugotrajnost...kosta ali brate znas sta imas...Swatch je u svoje satove ugradjivao nekada ETA masine, ne pratim ih vise pa neznam da li ima jos modela u koje stavljaju...onoga trenutka kada su poceli da proizvode satove koji se nemogu popraviti jer ih ne mozes otvoriti za mene su zavrsili...znaci jeftinoca koja traje dok radi, a onda baci...neka hvala..
Tako i za ovaj Tissot, znam ja da je globalizacija na svakom polju ali ako mozes trazi klasicnu izvedbu mehanizma...opet kazem nisu losi mehanizmi ali imam osjecaj, koji je mozda i subjektivan jer nisam jos nijedan imao u svojim rukama :mrgreen: , da nisu nesto...ali buducnost, nove generacije, ko zna, mozda sam i ja ostao zarobljen u vakumu nekih proslih vremena...
Post Reply