Satanizacija Milorada Dodika!?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Da li je Milorad Dodik pozitivna ličnost?

Poll ended at 12/03/2007 16:02

Da
23
25%
Ne
69
75%

Total votes: 92

MuaDib

Satanizacija Milorada Dodika!?

Post by MuaDib » 26/01/2007 16:02

Na prvim višestranačkim izborima u Jugoslaviji, održanima 1990. godine, Milorad Dodik je izabran za člana parlamenta BiH, ispred Saveza reformskih snaga. Za vrijeme sukoba u BiH od 1992.-1995. godine suprotstavio se SDS-u u Narodnoj skupštini RS. Nakon završetka sukoba osnovao je SNSD i od tada je na mjestu predsjednika spomenute stranke. Milorad Dodik je prvi put obnašao dužnost premijera RS od 1998. do 2001. godine. 05. februara 2006. godine postao je ponovo premjer RS i tada je počela prljava kampanja protiv njega.

Prvi prišiveni skandal je bio oko reforme policije. Kada su prihvatili one famozne pedijeve regije, nisu htjeli ispoštovati Dodikov zahtjev da se oformi još jedna regija sa sjedištem u Trebinju, pa je osnovana direkcija. I pored činjenice da komisija nije osnovana po dogovoru, ona se uzima kao "sveto slovo". Odmah svi Dodik kriv. Lično mislim da su bošnjački političari stvorili mit da je za sve nedaće kriva RS. Oni ne prihvataju mišljenja iz RS jer ga smatraju nevažnim, a svoje pravednim. I pored svega do dana današnjeg nije provedena reforma policije.

Drugi skandal je bio oko navijanja za BiH. Tu su novinari pokazali čistu licemjernost, vadeći iz konteksta stvari koje odgovaraju političarima u FBiH.
Sjetimo se prerađene izjave "Ja samo navijam za BiH kada igra s Turskom".
Međutim Dodik je rekao: "Ja navijam za SCG kad igra sa nekom drugom zemljom, ali i sa BiH, a za BiH uvijek navijam kad igra s Turskom, Švedskom, Rusijom, Španijom i bilo kojom zemljom".

A najzanimljiviji je skandal zavani REFERENDUM. Političari iz Federacije stalno upiru na ukidanje RS, mada to ne mogu ukinuti bez saglasnosti Srba. Dodik je rekao da ukoliko se htjedne na silu ukinuti RS da će raspisati referendum o statusu RS. Međutim to je u Federaciji protumačeno Kosovo za RS. Haris Silajdžić je na tome najviše profitirao. Žalosno je to da se sve izjave u BiH zarad političkih ciljeva stvaraju "izmišljene priče i pričice.

Dovoljna su ova tri primjera da se jedan čovjek "zamrzi", mada dok je bio opozicija proglašavan na sva zvona iz Federacije. Ovo dokazuje da novinarska neprofesionalnost može za tri dana dići tenzije u BiH.

Sada se izdaleka vidi da su te priče pomogle i samom Dodiku. Međutim on nije nastavio praznim pričama već djelima. I dan danas ostaje pri Referendumu ako se u BiH počne nešto ukidati na silu. Ekonomski i privredni bum u RS je pokazatelj da Dodikova politika štiti interese prije svega RS ali i BiH. Zašto je autoput Bosanska Gradiška - Banja Luka u punom zamahu pravljenja, zašto se počinje s gradnom autoputeva Banja Luka-Doboj-Bijeljina. Zašto je prodaja Telekoma Srpske provedena po najvišim, a ne najnižim cijenama, zašto naftna industrija oživljava u BiH, zašto je termoelektrana Gacko, od propale firme postala ponovo dio elektroenergetskog sistema. Zašto se sve firme sele u RS i da ne nabrajam. Upravo iz jednog razloga, jer je Milorad Dodik čovjek koji ima viziju, i koji na napade odgovara vrlo otvoreno i što neda da mu se nesposobni petljaju u posao. Nama trebaju menađeri u politici.

kicky

Re: Satanizacija Milorada Dodika!?

Post by kicky » 26/01/2007 16:14

MuaDib wrote:Na prvim višestranačkim izborima u Jugoslaviji, održanima 1990. godine, Milorad Dodik je izabran za člana parlamenta BiH, ispred Saveza reformskih snaga. Za vrijeme sukoba u BiH od 1992.-1995. godine suprotstavio se SDS-u u Narodnoj skupštini RS. Nakon završetka sukoba osnovao je SNSD i od tada je na mjestu predsjednika spomenute stranke. Milorad Dodik je prvi put obnašao dužnost premijera RS od 1998. do 2001. godine. 05. februara 2006. godine postao je ponovo premjer RS i tada je počela prljava kampanja protiv njega.

Prvi prišiveni skandal je bio oko reforme policije. Kada su prihvatili one famozne pedijeve regije, nisu htjeli ispoštovati Dodikov zahtjev da se oformi još jedna regija sa sjedištem u Trebinju, pa je osnovana direkcija. I pored činjenice da komisija nije osnovana po dogovoru, ona se uzima kao "sveto slovo". Odmah svi Dodik kriv. Lično mislim da su bošnjački političari stvorili mit da je za sve nedaće kriva RS. Oni ne prihvataju mišljenja iz RS jer ga smatraju nevažnim, a svoje pravednim. I pored svega do dana današnjeg nije provedena reforma policije.

Drugi skandal je bio oko navijanja za BiH. Tu su novinari pokazali čistu licemjernost, vadeći iz konteksta stvari koje odgovaraju političarima u FBiH.
Međutim Dodik je rekao: "Ja navijam za SCG kad igra sa nekom drugom zemljom, ali i sa BiH, a za BiH uvijek navijam kad igra s Turskom, Švedskom, Rusijom, Španijom i bilo kojom zemljom".

A najzanimljiviji je skandal zavani REFERENDUM. Političari iz Federacije stalno upiru na ukidanje RS, mada to ne mogu ukinuti bez saglasnosti Srba. Dodik je rekao da ukoliko se htjedne na silu ukinuti RS da će raspisati referendum o statusu RS. Međutim to je u Federaciji protumačeno Kosovo za RS. Haris Silajdžić je na tome najviše profitirao. Žalosno je to da se sve izjave u BiH zarad političkih ciljeva stvaraju "izmišljene priče i pričice.

Dovoljna su ova tri primjera da se jedan čovjek "zamrzi", mada dok je bio opozicija proglašavan na sva zvona iz Federacije. Ovo dokazuje da novinarska neprofesionalnost može za tri dana dići tenzije u BiH.

Sada se izdaleka vidi da su te priče pomogle i samom Dodiku. Međutim on nije nastavio praznim pričama već djelima. I dan danas ostaje pri Referendumu ako se u BiH počne nešto ukidati na silu. Ekonomski i privredni bum u RS je pokazatelj da Dodikova politika štiti interese prije svega RS ali i BiH. Zašto je autoput Bosanska Gradiška - Banja Luka u punom zamahu pravljenja, zašto se počinje s gradnom autoputeva Banja Luka-Doboj-Bijeljina. Zašto je prodaja Telekoma Srpske provedena po najvišim, a ne najnižim cijenama, zašto naftna industrija oživljava u BiH, zašto je termoelektrana Gacko, od propale firme postala ponovo dio elektroenergetskog sistema. Zašto se sve firme sele u RS i da ne nabrajam. Upravo iz jednog razloga, jer je Milorad Dodik čovjek koji ima viziju, i koji na napade odgovara vrlo otvoreno i što neda da mu se nesposobni petljaju u posao. Nama trebaju menađeri u politici.

Ja se slažem da se stvorila kampanja koja je od Dodika stvorila fakindžiju čiji je jedini cilj odcjepljenje RS-a, ali ipak mislim da si i ti pretjero pokušavajući sve njegove akte protumačiti kao krivu - namjernu intrepretaciju federalnih medija.
Meni je Dodikova najveća pogreška pismo koje je poslao Doris Pack i izjave vezane uz EU, i to kako nam unija zapravo ne treba... To mu je neoprostiva pogreška koja je samo učvrstila negativne stavove europskih zvaničnika o njemu. Takve ekscese sebi mogu priuštiti najradikalniji političari koji se nalaze u političkoj kaljuži, a Dodik nije takav.

peco

Post by peco » 26/01/2007 16:15

Slazem se sa vecinom gore navedenih. stvari. Medjutim, fali mu kucnog odgoja.
Mislim da je on sada na prekretnici. Osjeca se veoma mocno i nije siguran da li ce ubuduce biti despot ili covjek iz naroda. Fino je sto finansijski jaca dio drzave koji njega zanima, ali ne zaboravi da se to jacanje zasniva na rasprodaji resursa (vidi primjer Ceske Republike pocetkom devedesetih). Ne znam, vrlo brzo cemo vidjeti njegovo pravo lice. Mozda vec u narednih 30 dana.

Nancy Drew

Post by Nancy Drew » 26/01/2007 16:22

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 12:22, edited 1 time in total.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 26/01/2007 16:29

Tema o Dodiku postoji vec nebrojeno puno, i ne vidim fakat razlog zasto se ovoliko rasplinjavati...

Vertigo

Post by Vertigo » 26/01/2007 17:36

Podrzavam Dodika iskljucivo sto je ovu baru zvanu BiH ustalasao, ali ne na nacionalnim stvarima vec ekonomskim. Covjek je jednostavno pokrenuo ekonomske procese koji su bili neminovnost.
Samo tesko bi se ovo moglo okarakterisati kao snaga manjeg entiteta, vec kao slabost federacije i njenih tj. nasih politicara.

Suicidal Siberian

Post by Suicidal Siberian » 26/01/2007 17:51

peco wrote:Slazem se sa vecinom gore navedenih. stvari. Medjutim, fali mu kucnog odgoja.
Mislim da je on sada na prekretnici. Osjeca se veoma mocno i nije siguran da li ce ubuduce biti despot ili covjek iz naroda. Fino je sto finansijski jaca dio drzave koji njega zanima, ali ne zaboravi da se to jacanje zasniva na rasprodaji resursa (vidi primjer Ceske Republike pocetkom devedesetih). Ne znam, vrlo brzo cemo vidjeti njegovo pravo lice. Mozda vec u narednih 30 dana.

U slucaju BiH jedini spas za ekonomiju je rasprodaja resursa....jer u protivnome ce propasti... drzava nema sredstva a ni ljudskih i tehnoloskih resursa da iste resurse implementira u ono za sta se ocekuje da treba da bude...faktor i pokretac razvoja...

zzzzz

Post by zzzzz » 26/01/2007 18:14

Za vrijeme sukoba u BiH od 1992.-1995. godine suprotstavio se SDS-u

Fali mi onaj smajli sto povraca... MuaDib, "bosnjak" opsjednut Dodikom

brdo

Post by brdo » 26/01/2007 18:18

Suicidal Siberian wrote:
peco wrote:Slazem se sa vecinom gore navedenih. stvari. Medjutim, fali mu kucnog odgoja.

U slucaju BiH jedini spas za ekonomiju je rasprodaja resursa....jer u protivnome ce propasti... drzava nema sredstva a ni ljudskih i tehnoloskih resursa da iste resurse implementira u ono za sta se ocekuje da treba da bude...faktor i pokretac razvoja...
i budala moze prodati gotovinu probaj nesto proizvesti pa prodati.kad sve sto ima vrijedno proda a vecina zaradjenog novca ode preko granice njega nece sigurno nigdje biti a narod ko jeb.. snace se nekako :shock: :?

lopov_78

Post by lopov_78 » 26/01/2007 18:22

On negira genocid nad Bosnjacima Srebrenice.

Kada bi sutra J.B. Tito ustao iz groba i sa Markovicem od Bosne napravio ekonomski boom a pri tome negirao genocid ja bi ga jednostavno prekrizio sa liste normalnih, bas kao sto sam i Dodika.

A to da je manji entitet vec napredniji od veceg je totalno neutemeljeno. Sacekajmo da vidimo kako ce se milioni eura utrositi ako ih ikad dobiju pa onda pricajte o napredku manjeg entiteta bosanskog. Za sada to ostaje samo rupa, crna rupa.

Suicidal Siberian

Post by Suicidal Siberian » 26/01/2007 18:28

brdo wrote:
Suicidal Siberian wrote:

i budala moze prodati gotovinu probaj nesto proizvesti pa prodati.kad sve sto ima vrijedno proda a vecina zaradjenog novca ode preko granice njega nece sigurno nigdje biti a narod ko jeb.. snace se nekako :shock: :?

s ljudima koji su nekompetentni da pricaju o ekonomiji necu podarivati puno paznje :oops: .....kao prvo....kao drugo, da dosta novca ce izaci vani, ali ce zato i puno ostati, za razliku od sada kada ne ostaje nista jer nema od chega....ljudi ce se zaposliti i imati koliku toliku sigurnost za razliku od sadasnje svakidasnje neizvjesnosti....

Jastreb35

Re: Satanizacija Milorada Dodika!?

Post by Jastreb35 » 26/01/2007 18:42

MuaDib wrote:Na prvim višestranačkim izborima u Jugoslaviji, održanima 1990. godine, Milorad Dodik je izabran za člana parlamenta BiH, ispred Saveza reformskih snaga. Za vrijeme sukoba u BiH od 1992.-1995. godine suprotstavio se SDS-u u Narodnoj skupštini RS. Nakon završetka sukoba osnovao je SNSD i od tada je na mjestu predsjednika spomenute stranke. Milorad Dodik je prvi put obnašao dužnost premijera RS od 1998. do 2001. godine. 05. februara 2006. godine postao je ponovo premjer RS i tada je počela prljava kampanja protiv njega.

Nadam se da nisi ejakulirao kolega sastavljajuci ovaj tekst. Prvo, SDS-u se trebalo suprotstavljati putem legalnih kanala, ne legitimizacijom separatistickih kruzoka koje su zvali skupstinama. Drugo, rad Direkcije za reformu policije smeta samo onim elementima koji zele slabu drzavu a jake entitete. To nisu ni Kopola, ni Siling, ni Lagumdzija ni Silajdzic, nego Cavic, Dodik, Ivanic i Bosic. Tvoj stav po tom pitanju je u najmanju ruku cudan. Trece, izjave o Dodikovoj "ljubavi" prema BiH su prilicno egzaktne ; "Mi ne volimo BiH". Cetvrto, ekonomski "bum" kako se predstavlja rasprodaju drzavne imovine na podrucju manjeg entiteta, nije podvig. Peto, Dodikova igrarija sa referendumom nije reakcija na glasove iz Sarajeva, nego po Dodiku, kako je vec izjavio agenciji FoNet, Bosna i Hercegovina dugorocno nije odrziva zemlja, te "naglasio da je referendum o samostalnosti RS neizbjezan". Itd, itd...

Ti to sve mozes ignorisati, te nastavitii s presvlacenjem vuka u babinu haljinu, ali mu zube kolega ne mozes sakriti, ma koliko se upinjao.

zavrzlama
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by zavrzlama » 26/01/2007 20:00

Dodik je ubaceni igrac Beograda,da spasi sto se spasiti moze,zbog ratne i poratne katrasrofalne politike SDS-a....Dodik prodavajuci ne "srpsku" nego BIH imovinu zeli da uvuce "Pravoslavni element" BIH i da pokusa da brani Karadjicevu zaostavstvinu,s time sto ce internacionalizovat pitanje opstanka tog entiteta i u igru ubaciti sto vise stranih zemalja koje su naklonjene ideji podjele BIH....telekom Srbiji...rafineriju Rusima...rudnik Sase Rusima itd...On se nece nikad promijeniti nego ce samo kao i SDS mijenjati strategiju rusenja BIH...iscekivajuci neku radikalizaciju BIH muslimana,promjenu u svjetskim odnosima i ozivljavanje ideje o trecem entitetu kod dijela Hrvatskog naroda u BIH....

Dodika mogu srusiti najefikasnije Beograd(radi financijske pomoci zapada u zamjenu za smirivanje istog)

ili

Osobe poput Radmanovica,Spirica,Ivanica(kojim ce zbog pritisaka MZ-e i izmicanja sopstvene fotelje biti lakse okrenuti ledja Dodiku nego izgubiti privilegije)

Na kraju svih krajeva..Dodik je toliko zanesen nekom njegovom moci i karizmom,da nece lako odstupiti sa vlasti i nije uopste iskljuceno da izazove desavanje naroda,jer on i dresira svoj narod na netrpeljivost prema BIH i drugim narodima.......ako MZ i Amerika procijene da bi mogao napraviti kakvo vece sranje....kvar na avionu je izgledan..
Last edited by zavrzlama on 26/01/2007 20:19, edited 1 time in total.

Vertigo

Post by Vertigo » 26/01/2007 20:13

Ulazak krupnog kapitala u BiH moze samo ojacati poziciju iste. (s izuzetkom Telekoma Srbije, a i on ce vjerovatno biti prodat dalje) Krupni kapital interesuje samo samo stabilnost i pravna sigurnost doticne drzave.
@zavrzlama, zaboravio si spomenuti TE Gacko gdje ulazi Ceski kapital od nekih 950mil. eura.

edit: ukupno ulaganje u TE Gacko bit ce izmedu 1,4 i 1,5 milijardi eura.

zavrzlama

Post by zavrzlama » 26/01/2007 20:28

registrovan wrote:Ulazak krupnog kapitala u BiH moze samo ojacati poziciju iste. (s izuzetkom Telekoma Srbije, a i on ce vjerovatno biti prodat dalje) Krupni kapital interesuje samo samo stabilnost i pravna sigurnost doticne drzave.
@zavrzlama, zaboravio si spomenuti TE Gacko gdje ulazi Ceski kapital od nekih 950mil. eura.

sa ekonomskog aspekta je to tako kao sto tvrdis i svaki ekonomski napredak bilo kojeg grada,entiteta je dobrodosao...medutim po "meni" Dodik rasprodajom firmi kupuje saveznike koji ce podrzati njegov koncept razgradnje BIH...kakve ima veze reforma policije,mijenjanje simbola i uklanjanje diskriminirajucih naziva sa ekonomijom...nema nikakve...ali po Dodiku ima veze..u prevodu Dodika ne interesuje ekonomija...nego ekonomska prica za dobijanje saglasnosti kod sopstvenog naroda za istrajavanje na ocuvanju etnicki ciste teritorije i pretvaranje iste u teritoriju i vlasnistvoi jednog naroda .....Dodik zeli pola BIH da bude srpsko sa svim simbolima i institucijama koje asociraju na srpstvo...a ako oni u Sarajevu budu fini mozda se i zainteresuje i za ostatak BIH...

Vertigo

Post by Vertigo » 26/01/2007 20:46

zavrzlama wrote:
registrovan wrote:Ulazak krupnog kapitala u BiH moze samo ojacati poziciju iste. (s izuzetkom Telekoma Srbije, a i on ce vjerovatno biti prodat dalje) Krupni kapital interesuje samo samo stabilnost i pravna sigurnost doticne drzave.

sa ekonomskog aspekta je to tako kao sto tvrdis i svaki ekonomski napredak bilo kojeg grada,entiteta je dobrodosao...medutim po "meni" Dodik rasprodajom firmi kupuje saveznike koji ce podrzati njegov koncept razgradnje BIH...kakve ima veze reforma policije,mijenjanje simbola i uklanjanje diskriminirajucih naziva sa ekonomijom...nema nikakve...ali po Dodiku ima veze..u prevodu Dodika ne interesuje ekonomija...nego ekonomska prica za dobijanje saglasnosti kod sopstvenog naroda za istrajavanje na ocuvanju etnicki ciste teritorije i pretvaranje iste u teritoriju i vlasnistvoi jednog naroda .....Dodik zeli pola BIH da bude srpsko sa svim simbolima i institucijama koje asociraju na srpstvo...a ako oni u Sarajevu budu fini mozda se i zainteresuje i za ostatak BIH...

Pa nije Dodik jedini politicar u BiH, neka se i nasi malo trznu, a ne da izigravaju velike intelektualce. Pragmatizam nekada zna biti cudo.

zavrzlama

Post by zavrzlama » 26/01/2007 20:57

registrovan wrote:
zavrzlama wrote:

Pa nije Dodik jedini politicar u BiH, neka se i nasi malo trznu, a ne da izigravaju velike intelektualce. Pragmatizam nekada zna biti cudo.

Razlog sto se ne trznu je u tome sto je od Karadjicevog doba do Dodika utuvljeno srpskom narodu u glavu da napad na diskriminaciju,entitetsko uredjenje i bilo sta u tom entitetu je napad na srpski narod..oprobana metoda da se homogenizira narod i odvrati od spoznaje prave istine i problema koji gusi sve narode....zbog toga su probosanski politicari prepustili MZ-i ulogu da radi njihov posao...Dodika manje boli da prihvati reformu policije kad mu Brisel naredi nego neko iz Sarajeva......

Zato Dodik i svi politicari u rs-u i mole boga da ode OHR,da nema ko da donese odluku kad oni istrajavaju na opstrukcijama.....recimo sutra nek ode OHR...ko bi natjerao Dodika da sprovede bilo kakvu reformu....

atmel

Post by atmel » 26/01/2007 21:08

Postavlja se pitanje kako ukinuti RS kad OHR ode iz BiH.

zavrzlama

Post by zavrzlama » 26/01/2007 21:19

atmel wrote:Postavlja se pitanje kako ukinuti RS kad OHR ode iz BiH.

rs postoji samo iz jednog razloga...da se odvoji od BIH..onog trenutka kad prosjcan srbin u BIH shvati da od podjele nema nista,Srbija definitivno digne ruke od BIH,stranci pokupuju sve vrednije fabrike....tada ce i postojanje i rs-a i federacije biti samo teret za gradjane koji placaju porez od krvavo zaradjenih para..teza da je ocuvanje rs-a garant opstanka srpskog naroda je prodavanje magle...zive u Brckom bolje srbi od onih srba u rs-u iako nemaju srpski MUP,srpske sume,ovo i ono....

Zato Dodik i pokusava da u ustav BIH ubaci pravo entitetima na samoopredjeljenje nebi li bar tako stekao uvjete za podjelu BIH....

Rs-u ce ukinuti oni koji su je i stvorili...kad shvate da nema podjele BIH......

atmel

Post by atmel » 26/01/2007 21:33

Ako se i usvoji reforma policije i OHR ispari iz BiH opet nam ostaje entitetsko glasanje.
Poznavajući političare iz RS, poslije odlaska OHR-a nijedna važnija reforma neće biti usvojena.
Srbi na sve što su pristali su pristali zbog pritiska međunarodne zajednice.

Umjetnik a

Post by Umjetnik a » 26/01/2007 22:22

za mene je dodik prava seljačina koja ide gleda kako Srbija gubi od Arg 6:0, i kad ga pitaju zašto je to uradio odgovara vi iz federacije, šta vas briga :x
rasprodaja državne, ništa lakše svaki seljak kao dodik mogao bi otići u rusiju i reć im evo hoćete li kupiti ovo...
što se tiče reforme policije ko to ne razumije mogao bi se odmah ubiti, dodik neda Policiju RS zato jer bi mogao štiti ratne ločince, kao fol kad bi ukinuli policiju rs, možda srbski narod nebi bio siguran u BIH, eto šta bi im to bilo
telekom RS je prodat telekomu srbije koja je opet državna firma, i nju će nekad srbi prodati pa od toga ništa

MuaDib jesi li ti dobro menadžeri u politici :D
izgleda da si ti preradio izjavu, dodika su pitali za koga će navijati između BIH-SCG on je reako da će za BIH navijati samo kad bude igrala protiv Turske
oni jedva čekaju da ode OHR pa da rade od ove države šta hoće
za mene je dodik jedna obična PIČKETINA, jer da je on neki političar nebi bio premijer RS nego bi se kandidirao za presjdnika RS ili barem za mjesto u presjdništvu, nego PIČKA ne smije da dođe u Sarajevo
OVO JE JEDNA OD STVARI ZAŠTO NE VOLIM FORUME KAD SE NEKA DJECA MISLE DA SU POKUPILI SVU PAMET SVIJETA I GOVORE NA OKOLO, OVO JE ZA MENE BESPOTREBNO TROŠENJE DRAGOCJENOG VREMENA O NEKOM SELJAKU

Krugman

Post by Krugman » 26/01/2007 23:07

brdo wrote: i budala moze prodati gotovinu probaj nesto proizvesti pa prodati.kad sve sto ima vrijedno proda a vecina zaradjenog novca ode preko granice njega nece sigurno nigdje biti a narod ko jeb.. snace se nekako :shock: :?

Ovo je supljak zesci - to je prica koju nasi medikrioteti i propalice iz Federacije plasiraju da bi diskreditirali Dodikov ekonomski uspjek koji ih sve zasluzeno stavlja u sjenu. To je prica istih onih ljudi koji u zadnjih 12 godina nisu uspjeli ni trafiku voditi ili privatizirati bez kriminala, koristoljublja, i na racun napacenog Bosanskog naroda.

BiH se nemoze iznutra razvijati - mi jednostavno nemamo dovoljno kapitala ni ljudskih resursa da pokrenemo proizvodnju koja ce biti konkurentna na svjetskom trzistu i koja ce moci privuci kapital potreban za revitalizaciju zemlje. Infrastruktura FBiH je bila potpuno unistena, tonu pametne i sposobne raje je odozdo otjerano jal' od cetnika jal' od kriminalaca i ideologa iz SDA i SBiH, i rezultat tih svih tih dogadjanja je da BiH danas nema niti jednu jaku idustrijsku granu ili privrednog giganta koji moze otici VANI, zaraditi novac i uloziti ga u dalji razvoj zemlje kao sto su to prije rata radili Energoinvest, Hidrogradnja i ostali. BiH je bila barem 10 godina potpuno van tehnickog kretanja koji je ostatak svijeta odveo na visi privredni nivo i taj nivo je, na zalost, preduzecima u BiH u ovom trenutku jos uvijek nedokuciv.

Mala sansa da se stvari poboljsaju je postojala izmedju 1995-1999 godine kada su stranci dali preko 5.5 milijardi dolara pomoci za razvoj zemlje i kada je reputacija Bosanskih giganta jos uvijek kotirala na svjetskom trzistu, ali mi smo na vlasti imali totalne klocove okupljene oko ljudi kao Alija Izetbegovic i Haris Silajdzic koji su ukrali od Bosanske sirotinje 1.1 milijardu od toga novca i kojima je bilo puno vaznije da upropaste sve sto je valjalo kako bi njihovi puleni to mogli kupiti u bescjenje nego da se ta preduzeca osposobe za poslovanje.

Jedna od par stvari koju BiH u ovom trenutku mora uraditi da uvuce potrebnu lovu je da stvori povoljan poslovni ambijent i proda dio privrednih subjekata ljudima koji znaju sta rade, i onda da iskoristi tu lovu za dalje pokretanje privrede. Dodik to razumije i on to upravo i radi. Sa nivoom vlasti manje od Federacije njihova administracija je puno jeftinija, prepolovili su propise, donijeli povoljne poreske zakone, i strateski pristupaju ekonomskom razvoju. Dodik jos nije ni dobio lovu od prodaje telekoma, a vec ima u planu kako ce dalje uloziti pare u opstinske projekte. Da se razumijemo, RS jos uvijek dosta zaostaje za FBiH, ali bi im, kao sto Mr. 10% Hadzipasic kaze, "uskoro mogli gledati u ledja".

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 26/01/2007 23:18

Sa nivoom vlasti manje od Federacije njihova administracija je puno jeftinija

Naravno, kantonalno se uredjenje uvijek moze ukinuti, te konacno zavrsiti posao sa svodjenjem Hrvata na nacionalnu manjinu. Dodikov "uspjeh" kojim se finansijski neopterecen, a s ocuvanom infrastrukturom upustio u privatizaciju nije podvig.

Krugman

Post by Krugman » 26/01/2007 23:56

Jastreb35 wrote:

Naravno, kantonalno se uredjenje uvijek moze ukinuti, te konacno zavrsiti posao sa svodjenjem Hrvata na nacionalnu manjinu. Dodikov "uspjeh" kojim se finansijski neopterecen, a s ocuvanom infrastrukturom upustio u privatizaciju nije podvig.

Apsolutno nema sanse da se kantoni ukinu bez kompenzacije Hrvata sa trecim entitetom ili ukidanjem RS-a niti ce Hrvati, koji imaju nadproporcionalan ekonomski uticaj u Federaciji i politicku podrsku Republike Hrvatske, ikada dozvoliti da budu svedeni na "nacionalnu manjinu". Pokusaj toga ako ne dovede do fizickog nasilja ce sigurno dovesti do politickih previranja koja ce totalno podjariti BiH. Ali to je sasvim druga tema.

Za nekoga ko je prosjecno pametan, posten, i dobronamjeran ovo sto Dodik radi mozda nije neki podvig, ali za kriminalce i nesposobnjakovice koji vode Federaciju vec 12 godina, ovo sto Dodik radi je visa filozofija. Kao sto sam vec rekao njihovo djelovanje pokazuje da oni nisu sposobni ni trafiku prodati kako treba. To je jasno iz privatizacije Energopetrola, propale privatizacije Energoinvesta, i mnogo drugih stvari.

kicky

Post by kicky » 27/01/2007 00:13

Krugman wrote:
Jastreb35 wrote:

Apsolutno nema sanse da se kantoni ukinu bez kompenzacije Hrvata sa trecim entitetom ili ukidanjem RS-a niti ce Hrvati, koji imaju nadproporcionalan ekonomski uticaj u Federaciji i politicku podrsku Republike Hrvatske, ikada dozvoliti da budu svedeni na "nacionalnu manjinu". Pokusaj toga ako ne dovede do fizickog nasilja ce sigurno dovesti do politickih previranja koja ce totalno podjariti BiH. Ali to je sasvim druga tema.

Za nekoga ko je prosjecno pametan, posten, i dobronamjeran ovo sto Dodik radi mozda nije neki podvig, ali za kriminalce i nesposobnjakovice koji vode Federaciju vec 12 godina, ovo sto Dodik radi je visa filozofija. Kao sto sam vec rekao njihovo djelovanje pokazuje da oni nisu sposobni ni trafiku prodati kako treba. To je jasno iz privatizacije Energopetrola, propale privatizacije Energoinvesta, i mnogo drugih stvari.

Neće se bosanskii Hrvati zbog Hrvatske ili nekakvih ekonomskih razloga boriti za to da ne postanu nacionalna manjina. Borit će se zbog toga jer su tu vjekovima živjeli i živjet će. Nažalost sadašnji i bivši politički establišment Hrvata u BiH je najodgovorniji za trenutni položaj koji nas je doveo do toga da nas preglasavaju ili da nam drugi određuju sudbinu. Hrvatsko vodstvo je kardinalnu grešku učinilo 90. kad je pod utjecajem Tuđmana došlo do prevrat i načelo HDZ-a su došli ljudi - neznalice - profiteri i kreteni, koji nisu na karti mogli naći Orašje ili Modriču, a kamoli nešto više. Nažalost mi se nismo opametili pa i danas glasamo za sljedbenike te iste politike... Kad ćemo se naučiti pameti, kad budemo pod kategorijom Ostali.

Post Reply