Sase- Energoinvest

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
veiz

#1 Sase- Energoinvest

Post by veiz » 18/01/2011 23:01

Ovih dana je na sase dionica Energoinvesta porasla za oko 43% zna li iko zbog čega je to tako i dali je tačno da bi mogla ići preko 10KM.
Danas je otišlo oko 6000 dionica (cijena 5,11)
Dali se vraćaju bolja vremena na sase?

Haris.ba
Has thanked: 21 times
Been thanked: 115 times

#2 Re: Sase- Energoinvest

Post by Haris.ba » 19/01/2011 00:51

Vraćaju, vraćaju. Ako su ikada i bila dobra vremena na "sase". :D Prodaj sve, gaće, kuće, raspori madrac izvuci lovu. Sve na berzu.

Ko što kaže G.Geko: "Pohlepa je gut".

mesihtrko

#3 Re: Sase- Energoinvest

Post by mesihtrko » 22/01/2011 22:54

neznam šta je al u petak ode oko 3000 dionica po 5KM

Utokkha

#4 Re: Sase- Energoinvest

Post by Utokkha » 23/01/2011 12:52

Kazu kad domacice pricaju da ce neka dionica skociti ili da ce biti akcija, onda definitivno nece.

Jednom se opekao na vase komentare, vise ne.

Stavise, molio bih administraciju da ovakve teme/komentare brise, jer neko dodje s pitanjem punim neizvjesnosti, nekom rekla-kazala pricom o toboze potencijalu rasta neke dionice i izvuce korist iz svega.

Prije godinu dana, u restoranu sjedim za stolom s prijateljima. U drustvu je bila i osoba N.N. po mojoj slobodnoj procjeni veoma upucena u svijet kupoprodaje dionica. Ispricam kako sam prodao dionice firme XY jer sam na netu citao da su u krizi (to bi podrazumijevalo da sam taj komentar vidio na SA-X forumu; da, da - priznajem da sam debil).

On prasnu od smijeha. "Znaci i tebe smo navukli?"

Epilog: XY je skocio za 15 KM da bi se strmoglavio za 25 KM u naredne tri sedmice.

hecimnadri

#5 Re: Sase- Energoinvest

Post by hecimnadri » 06/02/2011 21:35

Ako je prema današnjem pisanju avaza APF FBiH jer usvojio plan privatizacije za 2011 godinu većinskih i manjinskih paketa .Kako Avaz tvrdi u privatizaciju bi 8 firmi među kojima je i energoinvest i hidrogradnja.

Možda je i zbog toga bilo trgovanja sa ovim emitentima na SASE zadnjih dana.

zlatiborka

#6 Re: Sase- Energoinvest

Post by zlatiborka » 10/02/2011 09:03

Ljudi smanjite dozivljaj!

Energoinvest se nece tek tako privatizirati. U pitanju je 67% drzavnog kapitala koji bi se prodao putem tendera. Ali ova odlazeca vlada FBiH ne moze donositi ovakve vazne odluke u tehnickom mandatu. Nova vlada jos nije formirana, kao sto znate, a kad ce, znaju samo ptice nebeske.

Prema tome, za sada i za jos dugo vremena od privatizacije nema nista. Do sada je bilo 2 pokusaja privatizacije, prvi put 2001 god a drugi put 2006 god. Oba su propala jer je bilo pokusaja mesetarenja i malverzacija. Upoznata sam sa detaljima ali ne bih o tome ovdje pisala.

Istina da trenutno "E" ne stoji najbolje sa platama i ugovorenim poslovima, ali "E" je prezivio i mnogo gora vremena i izasao iz problema.

SDA i SBiH su na sve nacine pokusavale da utale "E" i da pokupe pare, naravno u svoje dzepove, a za sudbinu Energoinvesta i njegovih radnika bas ih briga! U dosadasnjem unistavanju Energoinvesta u ratu i neposredno poslije rata kljucnu ulogu je imao Nedzad Brankovic zvani "sve po zakonu", kadar SDA i direktor firme od 1998 do 2002 godine. Gdje je taj prosao tu trava vise ne raste!

U tom periodu su se odvojile sve tvornice kao na preporuku medjunarodne zajednice, a u stvari on je zajedno sa ostalim ahbabima iz tog vremena sve ucinio da se "E" svede samo na inzinjeringe od oko cca 850 radnika. Vecina tih tvornica je bukvalno propala a radnici zavrsili na ulici.

Danas je situacija prilicno neizvjesna, ali sam sigurna da ce menadzment sa Vlahovljakom na celu se potruditi da digne firmu na noge.

Sjetite se sudbine Energopetrola i Naftnog terminala u Plocama, koje su tu igre igrale zajedno sa lopovima iz Hrvatske i pohlepnih stranaca!

mesihtrko

#7 Re: Sase- Energoinvest

Post by mesihtrko » 09/05/2011 22:13

dali neko zna dali je ovaj plan važeći.

Prema planu, na prodaju u 2011. godini treba da ide 44 posto državnog kapitala u mostarskom Aluminiju, vrijednog oko 75 miliona KM, te 51 posto kapitala u Remontnom zavodu Travnik koji vrijedi oko dva i po miliona KM. Na spisku za prodaju nalazi se 67 posto udjela sarajevske Hidrogradnje ( ukupna vrijednost 47 miliona KM) i Energoinvesta (vrijednost 147 miliona KM).

Potencijalnim investitorima, ukoliko odobri Vlada, bit će ponuđen i osam miliona vrijedan udio u preduzeću "Šipad export-import", 24 miliona vrijedan kapital u preduzeću "Unis - udružena metalska industrija", te državni udio u Javnom preduzeću "Hrvatske telekomunikacije" Mostar, vrijedan 154 miliona KM.

Privatizacija putem prodaje dionica na berzi planirana je za Sarajevo- osiguranje, jedino preostalo osiguravajuće društvo u državnom vlasništvu u FBiH. Vrijednost državnog kapitala u ovoj kompaniji iznosi preko 26 miliona KM.

Kompanije Bosnalijek i Energopetrol, čiji je državni udio vrijedan po 15 miliona KM, ponovo su ušle u plan za prodaju. Na listi se nalazi i 51 posto državnog vlasništva u nacionalnom avioprijevozniku BH Airlinesu (ukupna vrijednost 9,6 miliona KM), kao i 39 posto državnog kapitala u Fabrici duhana Sarajevo (ukupna vrijednost 51 milion KM).

Post Reply