Sarajevski zargon

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
cigara
Posts: 631
Joined: 17/09/2010 16:52

#1 Sarajevski zargon

Post by cigara »

Poslije gledanja onog famoznog clipa Svjedok samoubistva i citanja i slusanja brojnih komentara odlucio sam da pokrenem temu. Meni nikako ne ulazi u glavu da ljudi u tolikoj mjeri ismijavaju i odbijaju sarajevski zargon, mahalsku, carsijanersku pricu. Toga je sve manje u Sarajevu ko i sarajlija (tuzna istina).
Odmah se sjetim Melisinog "kisla mi je gl00va ljudi" i bujice ljudi koji su stali u odbranu kako je to seljacko razvlacenje skroz normalno, nije za smijanje, ovi sto to ismijavaju su internet degenerici itd.
Najvise me cudi sto najvise tzv. sarajlija dolazi s pricom "klosar, idiot, narkoman". Po cemu su zakljucili? Upalis TLN, ista prica, ista mimika, ista zezancija (sarajevski humor, smijanje u najvecem crnjaku). Ne kontam, jel ljudi misle da su se Nadrealisti samo furali onako?
Ja pricam ko onaj momak, mogu pricati ko magistar kad vrijeme i mjesto to zahtijeva, al volim sarajevski zargon, ulicnu pricu (jarana ba naa ono). Ide mi na zivce kad mi neko (pogotovo iz neke pm) dodje i kaze da pricam seljacki al ono "jooj pric00s ko selj00k", mislim realno!
Frajer je na televiziji ispricao identicno kako bih ja pricao svojim jaranima da sam na njegovom mjestu (skuco se fraer jarane nea ocam), znam da bi 90% posto ovih (iz SA) isto tako... al eto odjednom je to seljacka prica, seljacki obicaj, nekultura itd...
User avatar
plejka2
Posts: 14586
Joined: 02/11/2009 20:47
Location: u dosluhu sa podzemljem

#2 Re: Sarajevski zargon

Post by plejka2 »

Ti komentari sigurno nisu od prave Sarajevske raje.Mozda se neki smatraju tako al varaju se nisu garant :D
GOLFER
Posts: 1351
Joined: 01/06/2010 14:08

#3 Re: Sarajevski zargon

Post by GOLFER »

Sta ces takva vremena dosla, sarajevski zargon je postao vrlo rijedak, a centralni dio grada (kojim se vecina ljudi najvise krece) prepravio je neki drugi turboMIX zargon... A istina je da oni sto dodju u grad prvo ISMIJAVAJU sarajevski zargon sa nekakvim pokusajima imitiranja sa velikim naglaskom na BA (licno se uvjerio mnogo puta)... pa prema tome i ne cudi toliko negativnih komentara na onaj snimak, ljudima smeta to, posebno onima koji nisu odavdje. Inace ti likovi Svoju ''mahalu'' iz koje su dosli brane cak onda kada je niko ni ne napada (verbalno) a mi iz Sa ne mozemo ni svoj zargon branit a da nas ne proglase kriminalcima, narkomanima, sovinistima itd...
User avatar
zazana
Posts: 77
Joined: 07/05/2010 12:30

#4 Re: Sarajevski zargon

Post by zazana »

Sad će opet priča "sarajevska raja vs. došljaci" :zzzz: . Dosta ljudi koje znam i koji su pogledali klip nisu rekli ništa uvredljivo za ovog dečka, svima nam je jako simpatičan i on i njegov prikaz događaja (koliko god sam događaj bio tužan). Ne treba ni pretjerivati.
User avatar
cappy_tempo
Posts: 2673
Joined: 24/08/2008 19:03
Location: SARAJEVO-X!

#5 Re: Sarajevski zargon

Post by cappy_tempo »

odem u butmir (ne izlazim dole nego moram sa vremena na vrijeme) i tamo lafo gospodska prica,a ja kad sanem koju mahalsku tako me sa nekim cudom pogledaju tipa "vidi seljaka jebote". ja samo cekam ljeto i neke komentare da cujem pa da pocnem odgovarati " s'o,haaaa?" :mrgreen:. doduse znam neke (zenica) koji sa merakom prihvate sarajevski zargon ali takvih je malo da se haman i ne primjete. uhakat ce nas ceca i slicni :(



e ovo neke doslje nece da gledaju i top listu nadrealista jer im je ovo glupo,seljacki... :shock:
User avatar
Urban B.
Posts: 1133
Joined: 25/07/2010 19:24

#6 Re: Sarajevski zargon

Post by Urban B. »

On je seljak i narkoman jer mu nije kisla gloOva :sad:
meni je smijesno ono kako on prepricava al ne bi nikad rekao da je seljacki il sta ja vec znam sta,sa zargon i jeste takav da se uvijek ide na neku zajebanciju pa tako i ovaj momak prica:D
Al kao sto vec neko napisa glavno je kad neki dosljo pokusava da ismijava nas nacin pricanja stavljajuci poseban akcent na famozno BA!!
Dominquez
Posts: 16
Joined: 22/08/2010 11:37
Location: Bosna i Hercegovina

#7 Re: Sarajevski zargon

Post by Dominquez »

Ma momak je urokan, ne zna sta prica ... Ti zargonizim/ lokalizmi/ provincijalizmi su nase ''bogatstvo'' , al et uvijek ima nekih koji se prave gospoda i kojima je ''razlicito'' seljacko ! Uvijek je bilo to ... najgore u svemu je smijiat se tudjoj nesreci. A to kako ko prica i na koji nacin to je njegova licna stvar, bitno da se razumijemo. :)
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#8 Re: Sarajevski zargon

Post by Gospoda Ministarka »

Sinoc se Indira Kučuk-Sorguč, novinarka i spisateljica, poziva na svoj pedigre i porijeklo sa Carsije, i to iz najstarijeg naselja u gradu nije mala stvar :roll: , e doticna dama nema taj sarajevski zargon tj. nema akcenat, ne koristi "ba" "s'aaa" i sl. i ne mlatara rukama, osporavate li joj porijeklo? :D
E, mene sad zanima, ovi sto se pozivaju na "sarajevski zargon" i na tu titulu "biti iz Sarajeva", sta kazete na to kad neko kome su iz "najstarijeg naselja u gradu" osporava Vasu "titulu" jer su Vasi ili Vi dosli iz "sela i planine" kako ista rece, poslje 1950e?
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#9 Re: Sarajevski zargon

Post by Mr. Brightside »

Pa kako bi ti pricao da vidis čovjeka kako pada sa 40-tog sprata?
samo odakle mu ono "šošon" ? :lol:
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#10 Re: Sarajevski zargon

Post by johntra »

Ja sam zaključio da je hahar po izgledu i ponašanju, a ne po njegovom žargonu izgovora, koji je meni sasvim ok...
ispijeno bijelo lice kao kod klasičnih horsaša ili bobera, a mogu misliti šta naočale skrivaju...
ponavljam, njegov žargon je sasvim ok i većina ljudi koje poznajem tako pričaju... :D
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#11 Re: Sarajevski zargon

Post by Ma.Le.Na »

meni je nas sarajevski naglasak i zargon jako simpatican :oops:
cak mi zna biti simpaticno ono "maaaajke mi" :oops: :oops:

damnit :oops: :oops: :oops: :lol:
frngla
Posts: 3215
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#12 Re: Sarajevski zargon

Post by frngla »

haveru lik je genije :D
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#13 Re: Sarajevski zargon

Post by Ma.Le.Na »

i da ..vis a vi momka...vec sam na temi crna hronika rekla slicno kao pokretac..
Ma.Le.Na wrote:meni fkt nije smijesno kako momak prica..
i odmah opaliti po tome narkoman vakav nakav...e jeste svi velicine u pm :x
sto ne volim mjerkanja po koricama..
kako bi se vi ponasali da vidite kako se neko baca sa zgrade...i UMIRE..
stvarno smo izgubili ljudskost.. :roll:
jbg..meni je on blizi on bilo kojeg..uh da ne govorim...reci ce da sam ufurani sarajlijica :roll:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#14 Re: Sarajevski zargon

Post by JThomas »

nije on seljak, seljak je nešto drugo, al' se iz aviona vidi da se roka nečim.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#15 Re: Sarajevski zargon

Post by Ma.Le.Na »

JThomas wrote:nije on seljak, seljak je nešto drugo, al' se iz aviona vidi da se roka nečim.
po cemu se vidi?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#16 Re: Sarajevski zargon

Post by JThomas »

oteže tipično za konzumente, ispijen je i bijel k'o zid, nosi naočale usred oblačnog dana, malo mu se misli jebu...
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#17 Re: Sarajevski zargon

Post by Ma.Le.Na »

ne znam..mene bi proglasili onda tezim slucajem poslije shoka nastalog gledanjem drugog ljudskog bica kako udara o beton s te visine..
User avatar
cappy_tempo
Posts: 2673
Joined: 24/08/2008 19:03
Location: SARAJEVO-X!

#18 Re: Sarajevski zargon

Post by cappy_tempo »

ima cvike u po bijela dana,mahanje rukama... bas me zanima drogiraju li se oni sminkercici razni koji u 22h stave suncane naocale :mrgreen: . ne bitno jel se frajer drogira ili ne on je jedan od rijetkih koji ovako pricaju.eh da nas je vise ovakvih pa da izludimo ovu "gospodu" koja ovo pricanje smatra seljaklukom,ma bruka za grad
User avatar
ja.neron
Posts: 3272
Joined: 15/10/2007 14:58
Location: haj-nehaj

#19 Re: Sarajevski zargon

Post by ja.neron »

Ma.Le.Na wrote:
JThomas wrote:nije on seljak, seljak je nešto drugo, al' se iz aviona vidi da se roka nečim.
po cemu se vidi?
naočale iako nije sunčano, ukočena vilica, suha kosa, bijelo bezizražajno lice, istrzani pokreti tijela i dr.



btw.
rođen i odrastao sam u sarajevu pa nikad nisam koristi poštapaluce tip buraz, jarane, ba i slično
Last edited by ja.neron on 31/03/2011 11:35, edited 2 times in total.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#20 Re: Sarajevski zargon

Post by corsa »

Momak je legenda, a pricao je onako jer je vjerovatno bio u soku od vidjenog. Kao sto je vec gore navedeno, velika vecina nas ovako prica kad je medju svojom rajom. :wink: :thumbup: I ako nista, momak je privukao veliku paznju na sebe! :D :D :D
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#21 Re: Sarajevski zargon

Post by Ma.Le.Na »

ja.neron wrote:
Ma.Le.Na wrote:
JThomas wrote:nije on seljak, seljak je nešto drugo, al' se iz aviona vidi da se roka nečim.
po cemu se vidi?
naočale iako nije sunčano, ukočena vilica, suha kosa, bijelo bezizražajno lice, istrzani pokreti tijela i dr.
sve sve ali kako si primjetio da mu je suha kosa :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#22 Re: Sarajevski zargon

Post by corsa »

Ma.Le.Na wrote:
ja.neron wrote:
Ma.Le.Na wrote:
po cemu se vidi?
naočale iako nije sunčano, ukočena vilica, suha kosa, bijelo bezizražajno lice, istrzani pokreti tijela i dr.
sve sve ali kako si primjetio da mu je suha kosa :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote]

To nije on, to je njegova nova shauma! :D :D :D :D :D
User avatar
cappy_tempo
Posts: 2673
Joined: 24/08/2008 19:03
Location: SARAJEVO-X!

#23 Re: Sarajevski zargon

Post by cappy_tempo »

svi spominju naocale,a oblacno bilo.sta je onda 70% raje koji navece stave suncane naocale i opusteno hodaju gradom? :D

brata mi ode ova tema nedje drugo :D
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#24 Re: Sarajevski zargon

Post by Ma.Le.Na »

cappy_tempo wrote:svi spominju naocale,a oblacno bilo.sta je onda 70% raje koji navece stave suncane naocale i opusteno hodaju gradom? :D

brata mi ode ova tema nedje drugo :D
:lol: ode vala :lol: :lol:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#25 Re: Sarajevski zargon

Post by zateznistub »

@ma.le.na

Po svemu sto se da viditi (gestikulacija, mimika) i pokretima koje pravi dok govori...
Locked