Sarajevski taksisti- dno dna

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

conflict

#2301 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by conflict » 21/12/2012 04:34

Drago mi je da si svatio to oko broja taxi vozila, ali ovo što tvrdiš da hoćemo da smo sami na cesti nije istina jer u ovom trenutku imaš 94 taxi vozila privatnih firmi (http://ms.ks.gov.ba/MSoznakezawebsite/p ... aRadna.htm)koja rade regularno i niko oko toga ne pravi problem. Znači smanjuje se samo broj Sa taxi vozila dok se ne dostigne cifra od otprilike 650 taxi vozila u Kantonu Sarajevo. Od tih 650 vozila 94 je od privatnih firmi. To mi ne liči na monopol. Pored ovih regularnih svaka ova privatna firma ima vozila koja izbacuje na divljaka, kao rent a car ili d.o.o. tako da samo ovih privatnih što regularnih što neregularnih imaš oko 500. Dodaj tu još ove što su izvadili papire po kojekakvim travnicima i konjicima oko 500 i klasične divljake koji nemaju nikakve papire oko 300 dolaziš do cifre od oko 1300 divljih. Šansa da sjedneš u regularan taxi ti je manja od 50%, vikendom i kasnim noćnim satima 30%.[/quote]

@Jon Spencer
Au odvadi malo ba cuj 1300 :-).Ubise geleri....

azdralovic

#2302 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by azdralovic » 21/12/2012 07:53

haha neku vecer se vozio srebrna oktavija broj 011 sa taxi , koju je dispecer poslao po nas :D

i hajde sve je to ok da lola nije ili popio ili nadrogiran s obzirom da niti je znao jeli posao ili dosao, nema pojma gdje mu je sta po autu , a u jednom momentu je i izletio sa ceste u snijeg i onda hladno nastavio voziti kao da se nista nije desilo... i onda mu kazemo stani ti nama ovdje, i nazovemo opet njihovog dispecera koji hladno opet isto auto salje iako mu je receno da nije bas lik dobar :D

tako da sa taxi hvala za uzbudjenja koja pruzate svojim klijentima :lol: odavno se nisam bolje proveo u taxiju :skoljka:

ikota

#2303 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by ikota » 23/12/2012 14:25

haj da i ja sta napisem,vezano je za temu
radio sam oko 2 godine na taxiju,kod ovih privatnika(katila)i fuj vise se to ne isplati nikako
gazde taxija ala samir i emir,paja,zuti...GAMAD
deru radnike dušu im uzimaju,ljudi jadni rade po 12 sati SVAKI DAN,naravno na procenat
moraju im donijet određenu cifru mjesecno(2700,3000km)i dobiju 30%
tako je nekad bilo,sad im robovlasnici ni to ne daju,odbijaju od plate,izmisljaju gluposti pa odbiju 50,100 km,znači izrabljivanje totalno
radis na taxiju koji nema licencu,pa policija pise tebi kaznu kao vozacu od 200km sto radis na crno,sto se meni licno desilo i pitam drota sto meni pise kaznu,kaze on sto radis kod neregularnog taxija HAHAHA(a sve ostalo ko regularno,haj
pukne guma na autu katil ti odbije 50km(kao,kako vozis tvoja greska)
o pauzama da ne govorim,imas praavo na dvije pauze(jedna od pola sata i jedna od 15 min)mislim smijesno,ljudi oboljevaju masovno
prozivanje na sistem,kao ako se ne javis kazna 30 km,mislim smijesno(ja izaso da pomognem zeni sa koferima ovaj me prozivo misam se javio i kazna 30km)ker dispečer
kod samira i emira nemas pravo uzet slobodan dan,mislim mozes uzet slobodno al ti odbije 50 km-ŽIVA ISTINA KO NE VJERUJE NEK PROVJERI
UGLAVNOM DNO DNA nisu krvi robovlasnici gazde što to rade krivi smo mi što im to dopuštamo
može im se
et toliko od mene
i ja zaboravih,vozači sami plaćaju gorivo
BOSNO MOJA U SRCU TE NOSIM LOL

vrbas1979

#2304 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by vrbas1979 » 25/12/2012 15:59

ikota wrote:haj da i ja sta napisem,vezano je za temu
radio sam oko 2 godine na taxiju,kod ovih privatnika(katila)i fuj vise se to ne isplati nikako
gazde taxija ala samir i emir,paja,zuti...GAMAD
deru radnike dušu im uzimaju,ljudi jadni rade po 12 sati SVAKI DAN,naravno na procenat
moraju im donijet određenu cifru mjesecno(2700,3000km)i dobiju 30%
tako je nekad bilo,sad im robovlasnici ni to ne daju,odbijaju od plate,izmisljaju gluposti pa odbiju 50,100 km,znači izrabljivanje totalno
radis na taxiju koji nema licencu,pa policija pise tebi kaznu kao vozacu od 200km sto radis na crno,sto se meni licno desilo i pitam drota sto meni pise kaznu,kaze on sto radis kod neregularnog taxija HAHAHA(a sve ostalo ko regularno,haj
pukne guma na autu katil ti odbije 50km(kao,kako vozis tvoja greska)
o pauzama da ne govorim,imas praavo na dvije pauze(jedna od pola sata i jedna od 15 min)mislim smijesno,ljudi oboljevaju masovno
prozivanje na sistem,kao ako se ne javis kazna 30 km,mislim smijesno(ja izaso da pomognem zeni sa koferima ovaj me prozivo misam se javio i kazna 30km)ker dispečer
kod samira i emira nemas pravo uzet slobodan dan,mislim mozes uzet slobodno al ti odbije 50 km-ŽIVA ISTINA KO NE VJERUJE NEK PROVJERI
UGLAVNOM DNO DNA nisu krvi robovlasnici gazde što to rade krivi smo mi što im to dopuštamo
može im se
et toliko od mene
i ja zaboravih,vozači sami plaćaju gorivo
BOSNO MOJA U SRCU TE NOSIM LOL
Vozam se sa gore spomenutim firmama skoro svakodnevno, neki su mi taksisti i poznanici... ali nikad se niko nije žalio u tolikoj mjeri koliko ti navodiš. Svi kažu da nisu u potpunosti zadovoljni, ali da se radi i ima se, ne zalimo se jer nikome nije krasno.

ikota

#2305 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by ikota » 25/12/2012 16:01

ma jaro grozno,vjeruj mi,ak ne vjerujes,taksiraj malo paš vidit :-)

relevantan

#2306 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by relevantan » 25/12/2012 16:19

Čula sam i ja ovakve priče taksista koji rade za Samir i Emir i Paja taxi :oops: meni bilo grozno kada mi je jedan pričao da mu se dijete razbolilo i ovi mu nisu dali slobodan dan :x pravi robovlasnički odnos, zato rijetko ko ostaje neki duži period :roll:

ikota

#2307 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by ikota » 25/12/2012 16:50

relevantan wrote:Čula sam i ja ovakve priče taksista koji rade za Samir i Emir i Paja taxi :oops: meni bilo grozno kada mi je jedan pričao da mu se dijete razbolilo i ovi mu nisu dali slobodan dan :x pravi robovlasnički odnos, zato rijetko ko ostaje neki duži period :roll:
u samiriemir taxiju možeš uzet slobodan dan al ti ODBIJE 50 KM ISTINA 100%

mayab

#2308 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by mayab » 29/12/2012 09:18

Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo
Taksi vozila od 1. januara moraju imati klima uređaje

Iz Ministarstva saobraćaja Kantona Sarajevo obavještavaju sve taksi prijevoznike koji svoju djelatnost obavljaju na području Kantona Sarajevo da od 1. januara 2013. godine stupa na snagu Pravilnik o ispunjavanju tehničko-eksploatacionih uslova za vozila kojima se obavljaju pojedine vrste prijevoza (“Službene novine Federacije BiH” brojevi: 51/06, 79/06, 11/09, 56/10 i 79/11) po kojima sva taksi vozila pored ostalog moraju posjedovati i “ABS, zračne jastuke i klima uređaj”.

Zbog toga, taksi vozilima koja ne posjeduju navedenu opremu neće se moći izdati obavezna licenca “D”.

ikota

#2309 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by ikota » 29/12/2012 09:32

haha,
e baš da vidim ko će to ispoštovat i kakve će sankcije za nepoštivanje bit :-)

jahh

#2310 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by jahh » 29/12/2012 10:14

Ako se ne varam takvo nešto odavno postoji.

Pa su takisisti bez klime prvo ugrađivali prekidač. Onda inspekcija počela dovoditi inžinjera sa sobom (koji je vjerovatno preko štele dobio posao) koji je gledao dal ima kutija od klime ispod haube. Ljudi ugrađuju praznu kutiju :).
Uglavnom trenutno se zaobilazi taj zakon prekidačima/kutijama.

I ne znam što spomijete toliko rent a car i famozni "mobitel". Bolje i da mi tablet računa cijenu nego neki stari taximetar. Cijenu su 100% iste (osim ako vlasnik ne poveća cijenu kilometra/stajanja).

MUNAFIK

#2311 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by MUNAFIK » 29/12/2012 13:33

Cijene nisu iste... Za istu dužinu puta uvijek placam drugu cijenu... Isti put druga cijena... razlika je nekada i u 1 KM...
Last edited by MUNAFIK on 29/12/2012 13:38, edited 1 time in total.

MUNAFIK

#2312 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by MUNAFIK » 29/12/2012 13:37

.........

jahh

#2313 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by jahh » 29/12/2012 16:13

MUNAFIK wrote:Cijene nisu iste... Za istu dužinu puta uvijek placam drugu cijenu... Isti put druga cijena... razlika je nekada i u 1 KM...
Mislio sam na cijenu tableta i cijenu taximetra. Znam jer sam ja testirao i držao po 2-3 u ruci i taximetar i uvijek je bilo isto, rijetko je variralo u 10kf. Naravno može se desiti da trenutni vlasnik promjeni cijenu.

A za isti put druga cijena, čekanje se isto naplaćuje u taksiju. Jedna minuta je 0.167KM, tako da ako zapadnes u gužvu to bude dosta više od marke.

Jon Spencer

#2314 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Jon Spencer » 04/01/2013 09:51

Gradskim ulicama već izvjesno vrijeme kruže rentakar automobili u kojima divlji taksisti prevoze mušterije. Oni koji su koristili ovakvu vrstu prijevoza kažu da su taksi pozivali putem telefona kod privatnih taksi firmi, međutim, umjesto taksija, po njih bi na adresu stizao rentakar automobil.

Česte kontrole

- Cijena vožnje je ista kao i u običnom taksiju. Kad sam pitao vozača zbog čega me vozi u rentakar vozilu umjesto u običnom taksiju, kazao mi je da i on vozi jednu vrstu taksija te da nije važno što nema istaknutu firmu na vozilu - ispričao nam je jedan sugrađanin koji je koristio usluge rentakar taksista.

Ovakva vozila često zaustavlja policija koja vozačima uredno izdaje prekršajne naloge zbog neregularnog rada. Međutim, to taksiste, očito, mnogo ne brine, jer i nakon što dobiju kaznu, oni dalje nastavljaju s radom. Čak je jedan taksista policajcu koji ga je upitao otkud mu taksimetar u vozilu bez firme i oznake kazao da to zapravo nije taksimetar već - rentametar?!

Saobraćajni inspektori Kantonalne uprave za inspekcijske poslove su od početka godine izdali 24 prekršajna naloga te podnijeli tri zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv divljih taksista.

Nema ugovora

- Najčešći prekršaji koji prave rentakar kuće je nezaključivanje ugovora s korisnicima njihove usluge te iznajmljivanje vozila s vozačem koji nije u radnom odnosu. Za nepoštivanje odredbi Zakona o cestovnom prijevozu FBiH predviđene su novčane kazne od 1.000 do 5.000 KM za pravno lice, dok je za odgovorno lice zakonodavac predvidio kaznu od 200 do 1.000 KM - pojasnili su iz inspekcije.

Irfan Nefić, portparol MUP-a KS, kazao nam je da policija radi na provjeri dokumenata i pravilnosti rada takvih vozila.

- Policajci sve češće zaustavljaju takve automobile i službenu zabilješku dostavljaju nadležnoj inspekciji - naveo je Nefić.

Unaprijed utvrđena cijena

Iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove kazali su nam da je rentakar prijevoz odredbama Zakona o cestovnom prijevozu FBiH definiran kao prijevoz osoba iznajmljenim vozilima koji se obavlja za vlastite potrebe na osnovu ugovora zaključenog između korisnika i davaoca usluge po unaprijed utvrđenom cjenovniku.

- Za vrijeme pružanja rentakar usluge u motornom vozilu se mora nalaziti primjerak zaključenog ugovora. Prema zakonskim odredbama, rentakar prijevoz mogu obavljati samo pravna lica, koja moraju biti registrirana za tu djelatnost - pojašnjavaju iz ove inspekcije.

Od 1.000 do 5.000 KM kazna za pravno lice
Od 200 do 1.000 KM kazna za odgovorno lice

http://www.avaz.ba/vijesti/sarajevo/umj ... rentametar

Tsubasa

#2315 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Tsubasa » 04/01/2013 11:48

Jon Spencer wrote:Saobraćajni inspektori Kantonalne uprave za inspekcijske poslove su od početka godine izdali 24 prekršajna naloga te podnijeli tri zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv divljih taksista.
Jako česte kontrole kad su ČAK 24 naloga izdali.

Jon Spencer

#2316 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Jon Spencer » 04/01/2013 11:57

Tsubasa wrote:
Jon Spencer wrote:Saobraćajni inspektori Kantonalne uprave za inspekcijske poslove su od početka godine izdali 24 prekršajna naloga te podnijeli tri zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv divljih taksista.

To ti je 2 komada mjesečno. Pa moja nana bi ih toliko za dan nafatala. Kantonalnim inspektorima se zahvaliti i prebaciti ih na neka druga radna mjesta. Biroi puni vrijednih mladih školovanih ljudi pa fino zaposliti i naravno stimulisati za rad.

Mogli su i napisati koje su to firme da se zna ko to divlja ali pošto nisu evo ja ću. Žuti taxi, Paja taxi, Holand, Kale.

un1ted

#2317 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by un1ted » 04/01/2013 12:16

Divlja i SA taxi, eno ti ispred RTV doma par auta bez TA tabli, onaj smedji mercedes iz Svrakina isto sa taxi a divljak :)

Urban B.

#2318 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Urban B. » 04/01/2013 14:11

blago nama sa ovakvom inspekcijom :run:

holowey

#2319 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by holowey » 04/01/2013 19:20

i inspektori i saobracajna policija bi trebali raditi na procenat pa bi se onda medjusobno otimali ko ce vise prekrsajnih naloga potpisati...
ali da ne bi bilo da se pisu nalozi koji se mogu oboriti na sudu, ako se desi da nalog padne na sudu, iznos se odbija od plate...pa da vidis reda

jahh

#2320 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by jahh » 04/01/2013 22:22

Jon Spencer wrote:
Tsubasa wrote:

To ti je 2 komada mjesečno. Pa moja nana bi ih toliko za dan nafatala. Kantonalnim inspektorima se zahvaliti i prebaciti ih na neka druga radna mjesta. Biroi puni vrijednih mladih školovanih ljudi pa fino zaposliti i naravno stimulisati za rad.

Mogli su i napisati koje su to firme da se zna ko to divlja ali pošto nisu evo ja ću. Žuti taxi, Paja taxi, Holand, Kale.

24 komada od početka godine, vijest pisana 03.01. u 22:00

To je 8 komada dnevno, a ne 2 mjesečno?

I jedino šta ja vidim divlje na takvim vozilima (za jednu od tih firmi sam 100% siguran da je registovana i kao rent-a-car) je nedostatak ugovora sa mušterijom, što nije nemoguće napravit (naravno teško kod našeg naroda).

Jon Spencer

#2321 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Jon Spencer » 05/01/2013 00:57

jahh wrote:
Tsubasa wrote:
Jon Spencer wrote:

24 komada od početka godine, vijest pisana 03.01. u 22:00

To je 8 komada dnevno, a ne 2 mjesečno?

I jedino šta ja vidim divlje na takvim vozilima (za jednu od tih firmi sam 100% siguran da je registovana i kao rent-a-car) je nedostatak ugovora sa mušterijom, što nije nemoguće napravit (naravno teško kod našeg naroda).
Hahahaha inspekcija radila 01. i 02. januara. Dječak smiješan si. Teško kod našeg naroda? Koji gigant! Čuj pravit ugovor nakon što uđeš u vozilo??!!! Uđeš u taxi i potpisuješ nekakav ugovor? Treba li Cips prijava boravka?! Daj uozbilji se.
Valjda se zna šta je rent a car a šta taxi.
Vjerovatno to zahtjevaju potrebe posla? Da ovo nije onaj portparol Kale taxi rent a car?

jahh

#2322 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by jahh » 05/01/2013 14:47

Jon Spencer wrote: Hahahaha inspekcija radila 01. i 02. januara. Dječak smiješan si. Teško kod našeg naroda? Koji gigant! Čuj pravit ugovor nakon što uđeš u vozilo??!!! Uđeš u taxi i potpisuješ nekakav ugovor? Treba li Cips prijava boravka?! Daj uozbilji se.
Vjerovatno to zahtjevaju potrebe posla? Da ovo nije onaj portparol Kale taxi rent a car?
Ako se ne varam dok sam listao prije par sedmica temu primjetio sam da si taksista, tako da me tvoje razmišljanje i elokventnost ne iznenađuje toliko.

Ako nije radila 01. i 02. januara, onda insan zaključi da su sve predmete napravili 03. januara, ili su oni sa Avaza nepismeni (a siguran sam da ih je bilo više od 24 prošle godine).

Ne uđeš u taxi vozilo, ko je govorio o ulasku u taxi vozilo? Ovdje se govori o rent a caru. Za potrebe rent a cara je potreban ugovor. Mušterija uđe u rent a car (ako još nisi shvatio to nije isto što i taxi), potpiše papir i nastavlja.

Ako već korumpirana vlast ne želi drugima dati priliku da rade i da se dokažu, onda naravno da treba tražiti druge načine. Rent a car, što da ne?

A ja bih radije 10 papira potpisivao nego se vozio Sarajevo Taxi-em, tj. sa 90% vozača istog.

I da vjerovatno radim za Kale taxi, pravim stranice, visim po forumu, radim sa CPA, adsensom (sve možeš na forumu provjeriti) i tako dalje. I to si dobro zaključio.

kokuz_sa

#2323 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by kokuz_sa » 05/01/2013 14:52

un1ted wrote:Divlja i SA taxi, eno ti ispred RTV doma par auta bez TA tabli, onaj smedji mercedes iz Svrakina isto sa taxi a divljak :)
i onda dodju ostali iz Sa taxija i kazu nelegalni taksisti meni uzimaju djeci koru hljeba iz usta..
a sami pustaju da im nelegalne taxiste stoje na njihovim "legalnim" standovima
sami su krivi..odi pa ga prijavi, nedaj mu da ti stane na stand..al jok
vise oni vole kukat ovako i pravit se pametni

Jon Spencer

#2324 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Jon Spencer » 05/01/2013 16:36

jahh wrote:
Jon Spencer wrote: Hahahaha inspekcija radila 01. i 02. januara. Dječak smiješan si. Teško kod našeg naroda? Koji gigant! Čuj pravit ugovor nakon što uđeš u vozilo??!!! Uđeš u taxi i potpisuješ nekakav ugovor? Treba li Cips prijava boravka?! Daj uozbilji se.
Ako se ne varam dok sam listao prije par sedmica temu primjetio sam da si taksista, tako da me tvoje razmišljanje i elokventnost ne iznenađuje toliko.

Ako nije radila 01. i 02. januara, onda insan zaključi da su sve predmete napravili 03. januara, ili su oni sa Avaza nepismeni (a siguran sam da ih je bilo više od 24 prošle godine).

Ne uđeš u taxi vozilo, ko je govorio o ulasku u taxi vozilo? Ovdje se govori o rent a caru. Za potrebe rent a cara je potreban ugovor. Mušterija uđe u rent a car (ako još nisi shvatio to nije isto što i taxi), potpiše papir i nastavlja.

Ako već korumpirana vlast ne želi drugima dati priliku da rade i da se dokažu, onda naravno da treba tražiti druge načine. Rent a car, što da ne?

A ja bih radije 10 papira potpisivao nego se vozio Sarajevo Taxi-em, tj. sa 90% vozača istog.

I da vjerovatno radim za Kale taxi, pravim stranice, visim po forumu, radim sa CPA, adsensom (sve možeš na forumu provjeriti) i tako dalje. I to si dobro zaključio.
Mudar neki mladić. Nemoj više života ti!

dječak sa šibicama

#2325 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dječak sa šibicama » 05/01/2013 17:13

kokuz_sa wrote:
un1ted wrote:Divlja i SA taxi, eno ti ispred RTV doma par auta bez TA tabli, onaj smedji mercedes iz Svrakina isto sa taxi a divljak :)
i onda dodju ostali iz Sa taxija i kazu nelegalni taksisti meni uzimaju djeci koru hljeba iz usta..
a sami pustaju da im nelegalne taxiste stoje na njihovim "legalnim" standovima
sami su krivi..odi pa ga prijavi, nedaj mu da ti stane na stand..al jok
vise oni vole kukat ovako i pravit se pametni
Sviraju kurcu, najveci broj divljih taksista su sinovi clanova udruzenja, koji navece kad babo odmara, natakare na svoje auto taxi oznaku od babe i taksiraju po noci, nelegalno.

Onda puste suplju o divljim taksijima iz Istocnog Sarajeva i Zenice, Kaknja, Visokog itd, cisto da zametnu trag.

Post Reply