Sarajevski taksisti- dno dna

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

respo

#2201 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by respo » 24/11/2012 12:41

ma niko i ne govori da su ostali zlatni u odnosu na sa taxi tipa tih holand france i tako te taxi firme ima i njih gorih od ovih sataxovaca (sataxovac=vozac sa taxija :-) ) al u pitanju je "firma" tj udruzenje koje ima tradiciju ugled neki i koji bi trebao biti predvodnik svega sto je dobro a ne obrnuto jer oni na neki nacin predstavljaju grad i njegovo lice pored rada grasa policije i ostalih da ne nabrajam

respo

#2202 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by respo » 24/11/2012 12:58

ajd procitaj ponovo sta sam napisao u vezi udruzenja tj "firme"
valjda kao clan tog udruzenja mora postovati neki kodeks neka pravila ili nesto

ustvari tako bi trebalo u normalnim udruzenjima

vrbas1979

#2203 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by vrbas1979 » 24/11/2012 13:43

aduka11 wrote:
kojeime wrote:
aduka11 wrote:Sad kad se zakon donese pa kad cijena taxi usluga vrtoglavo skoče vidjećemo ko kosi, a ko vodu nosi. :lol:
Moj Spencere, biće nam kratka i od Čvile do Cicinog hana. :D
Skakanjem cijena samo ce biti manje musterija. Nece vam to ici u prilog.
To mi je najveći prilog pa po cijenu toga da mi se zarada upola smanji. Neće fukara u taxi nego na traJvan, neće bit od cigara sprženih presvlaka, od cipela isprljanih sjedišta, futalja što kažu stani mi ovde kad vidi da je taximetar stao na 3.00, da mu ne bih slučajno tražio onih 10 feninga preko, onih što nemaju da plate, onih što im smeta što auto na Kovačićima skače ko da je brdska trka, cekera subotom s Markala, onih preventivaca od gripe što se roknu bijelim lukom pa vozim po sata sa sva 4 otvorena da ne bi umro, hoćeš da nastavim ? :lol:
Sunce ti ono oblačno iznad Sarajeva

Jesi ti svjestan šta pišeš, ti i par vaših kolega koji pravite sami sebi antireklamu. Hajde što veliki dio vas sarajevo taksista se ponaša na najgori mogući način u samom autu, ali udostojili ste se i na forumima pokazivati svoju bahatost i bezobrazluk.

Koristim gotovo svakodnevno taksi, nikada nisam pušio unutra, ušao pjan, blatnjav, s kesama, uredno sam sve plaćao i po zasluzi i bakšišem nagrađivao. Nikada mi problem nije bilo tih 10 feninga i da sam govorio stani mi sada tu, ali eto vama jeste problem 10 feninga.

Generalno, najgora moguća iskustva imam sa sarajevo taksistima i pokušavam ih zaobilaziti u širokom luku.

Sve što si pobrojao za mušterije mogu reći i za vaše radnike: da znaju tuknuti i oni i samo auto, biti znojavi i u potkošuljama, smrdjeti na bijeli luk, pušiti u autu, trljati muda tokom vožnje, psovati...

A što vole mušteriju zajebati da ti ne pričam (vrti te nekakvim žlj ulicama, ista relacija je nekada 5, a nekada 7.30, nikada se nema sitno pa ovo 7.30 ispadne 8, neuključivanje taksimetra, neće sa štanda da krene ukoliko je gužva, odbijanje vožnji...)

Kaži mi broj svog vozila da te nikada, ali baš nikada ne zaustavim.

Ti si se udostojio da nekoga nazivaš fukarom, futaljem... ti bi malo one fine gospode, većih cijena, trljanja dlanova? Ha?

Ljubaznost većine vas, profesionalni odnos, uslužnost, stanje vozila... se ne može mjeriti s drugim taksi prijevoznicima!

vrbas1979

#2204 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by vrbas1979 » 24/11/2012 13:49

R_v_P20 wrote:Skakanjem cijena ces i ti morati neki standard uvest. Recimo svi imaju iste boje auta i iste oznake, auto ne starije od 5 godina, vozac koji je obucen u odjelo (ili neka univerzalna uniforma), koji ce biti nasmijan svakom klijentu, te koji ce ubacivati i izbacivati torbe, nebitno koje tezine. Pored nabrojanog morat ce nauciti citav bonton, bosanski jezik, kao i engleski gdje ce biti pozeljno da zna jos jedan strani.

Eh onda ta povecanja mogu imati opravdanje ;)
:thumbup:

Potpisujem. I iskreno želim još jaču konkurenciju kao i sređivanje stanja na tržištu. Da samo hoće uskočiti kakva opasna firma iz vana sa svim pobrojanim standardima, pa da vidimo kako će se ponašati. Nažalost, teško da će se desiti jer će sa taksisti blokirati grad i krvi se napiti bilo kome ko i pomisli na takvo nešto. Ponašaju se kao ove štetočine iz Grasa.

aduka11

#2205 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by aduka11 » 24/11/2012 15:15

vrbas1979 wrote:
R_v_P20 wrote:Skakanjem cijena ces i ti morati neki standard uvest. Recimo svi imaju iste boje auta i iste oznake, auto ne starije od 5 godina, vozac koji je obucen u odjelo (ili neka univerzalna uniforma), koji ce biti nasmijan svakom klijentu, te koji ce ubacivati i izbacivati torbe, nebitno koje tezine. Pored nabrojanog morat ce nauciti citav bonton, bosanski jezik, kao i engleski gdje ce biti pozeljno da zna jos jedan strani.

Eh onda ta povecanja mogu imati opravdanje ;)
:thumbup:

Potpisujem. I iskreno želim još jaču konkurenciju kao i sređivanje stanja na tržištu. Da samo hoće uskočiti kakva opasna firma iz vana sa svim pobrojanim standardima, pa da vidimo kako će se ponašati. Nažalost, teško da će se desiti jer će sa taksisti blokirati grad i krvi se napiti bilo kome ko i pomisli na takvo nešto. Ponašaju se kao ove štetočine iz Grasa.
Čuj opasna firma iz vana, pa nije brokerska kuća i trgovina dionicama. A ja stvarno ne mogu kolege tjerati da se kupaju redovno, a vala nije ni red da im bonton kupujem jelde ?
A ovo što pričaš za svoju vožnju taxijem i hajmo reći koliku toliku kulturu vožnje, pa brate mili jesam ja rekao da su SVE mušterije koje uđu u auto onakve kakvim sam ih gore prikazao ? Daj odvadite malo, sve gradska raja, a pola vas ne bi vidjelo Sarajeva da nije rata bilo. ;-)

maximilijana

#2206 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by maximilijana » 24/11/2012 15:21

aduka11 wrote: Čuj opasna firma iz vana, pa nije brokerska kuća i trgovina dionicama. A ja stvarno ne mogu kolege tjerati da se kupaju redovno, a vala nije ni red da im bonton kupujem jelde ?
A ovo što pričaš za svoju vožnju taxijem i hajmo reći koliku toliku kulturu vožnje, pa brate mili jesam ja rekao da su SVE mušterije koje uđu u auto onakve kakvim sam ih gore prikazao ? Daj odvadite malo, sve gradska raja, a pola vas ne bi vidjelo Sarajeva da nije rata bilo. ;-)
znas po sebi? :D

aduka11

#2207 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by aduka11 » 24/11/2012 15:25

maximilijana wrote:
aduka11 wrote: Čuj opasna firma iz vana, pa nije brokerska kuća i trgovina dionicama. A ja stvarno ne mogu kolege tjerati da se kupaju redovno, a vala nije ni red da im bonton kupujem jelde ?
Jah, inače sam iz Foče, protjerali nas pa se dograbio grada i para. :lol:
Znaš i sama da je to tako, možda te i pogodilo, al' nigdje k'o kod kuće jelde ? :D

ultima_palabra

#2208 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by ultima_palabra » 24/11/2012 15:33

aduka11 wrote:
maximilijana wrote:
Jah, inače sam iz Foče, protjerali nas pa se dograbio grada i para. :lol:
Znaš i sama da je to tako, možda te i pogodilo, al' nigdje k'o kod kuće jelde ? :D
A to je kao smiješno što je neko protjeran?

aduka11

#2209 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by aduka11 » 24/11/2012 15:35

Ne hvataj se za citat ko pjan plota, zna se odlično na šta sam ja mislio.

ultima_palabra

#2210 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by ultima_palabra » 24/11/2012 15:36

Veći je belaj ako si mislio...

maximilijana

#2211 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by maximilijana » 24/11/2012 15:38

@aduka11 pa ako si ti primjer nekog PRAVOG SARAJLIJE vala ne vidim onda da je to za neku pohvalu.... :mrgreen: :mrgreen:

kojeime

#2212 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by kojeime » 24/11/2012 20:05

"Nažalost, teško da će se desiti jer će sa taksisti blokirati grad i krvi se napiti bilo kome ko i pomisli na takvo nešto."

To se rjesava politickom voljom. Znaci ako ima politicke volje da se naredba da se za 15 minuta ukloni blokada, pa ako se to ne uradi, malo vodeni top, malo vozilo za grtalicom razgne automobile koji su blokirali ceste (neka poslije svako sebi placa popravak), malo specijalci ulete i ujasu pa raspale pendrecima, i nekoliko blokera zaglavi robiju. Gotovo. Sve to je vec radjeno i postoje razradjene taktike policija raznih zemalja za razbijanje blokada. Samo treba politicka volja da se te taktike primijene. Ne pije se krv tako lako :)

Da bi se blokirao grad treba jedna od slijedece dvije stvari:

Da oni koji blokiraju grad imaju podrsku ostalih gradjana, pa tada deblokada silom ide teze, a i dovodi do posljedica onome ko je dao naredbu za deblokadu (partija iz koje je ministar MUP-a koji je dao naredbu za deblokadu silom ili neko drugi, u navedenom slucaju njegova/njena partija vise nikada nece dobiti ni jedne izbore u tom gradu ako su gradjani pametni)

ili treba onaj ko blokira da ima podrsku onih koji razbijaju blokade pa da se ne izda naredba za razbijanje blokade.

Taksisti vise nemaju podrsku gradjana, a da li imaju podrsku ovih drugih to cemo vidjeti ako do takve blokade dodje.

titanik

#2213 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by titanik » 25/11/2012 00:38

miki.ba wrote:Meni su baš gotivni sa taxiste, vecinom sa njima neka fina šuplja (9 od 10).
Kad kažeš papku iz žutog, crvenog, holand i raznih pica taksista vozi me tu i tu, papak pita, a gdje ti je to.
Sa taxi ima samo problem na aerodromu i željeznickoj, suština je da ti ljudi cvaknu maksimalno 2-3 vožnje dnevno i zbog toga manipulišu sa taximetrom.
Previše vozila je na tim štandovima, mislim da je jedino rješenje fiksna cijena prevoza sa tih lokacija.
Pustite ljude da rade, ako vam se ne sviđa ima druga taxi firma.
Svaka cast buraz ova ti je najpametnija,postoji izbor nismo mi jedini.

titanik

#2214 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by titanik » 25/11/2012 12:19

R_v_P20 wrote:Ogranicen si jer ne znas koliko osoba dnevno prodje kroz autobusku i zeljeznicku, kao ni kroz aerodrom ;) Nije 2-3 vec je barem 100+ voznji sa ovih relacija.
Mislio je 2-3 po taxisti,njih 30x3.

azdralovic

#2215 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by azdralovic » 25/11/2012 13:24

kojeime wrote:
seln wrote:
Jon Spencer wrote: Nisi ti to dobro skontao/la. Tvrdim ti ja da sam na dnu dna kad sam dočekao da vozim ljude poput vas.
Ne, nego je Sarajevo stvarno u klincu kada ima taksiste kojima bi bolje pristajao poziv shanera.

Ma nasi su zlatni kakvi su u Pragu. Barem ako je vjerovati jednom dokumentarcu :)

U rpragu jesu skupi ali druze moj voze se samo nova auta i to audiji a4/a6 mercedesi e klase, skoda superb i slicno... Slabijeg od passata 7ja nisam vidio

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Jon Spencer

#2216 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Jon Spencer » 25/11/2012 22:56

aduka11 wrote:
kojeime wrote:
aduka11 wrote:Sad kad se zakon donese pa kad cijena taxi usluga vrtoglavo skoče vidjećemo ko kosi, a ko vodu nosi. :lol:
Moj Spencere, biće nam kratka i od Čvile do Cicinog hana. :D
Skakanjem cijena samo ce biti manje musterija. Nece vam to ici u prilog.
To mi je najveći prilog pa po cijenu toga da mi se zarada upola smanji. Neće fukara u taxi nego na traJvan, neće bit od cigara sprženih presvlaka, od cipela isprljanih sjedišta, futalja što kažu stani mi ovde kad vidi da je taximetar stao na 3.00, da mu ne bih slučajno tražio onih 10 feninga preko, onih što nemaju da plate, onih što im smeta što auto na Kovačićima skače ko da je brdska trka, cekera subotom s Markala, onih preventivaca od gripe što se roknu bijelim lukom pa vozim po sata sa sva 4 otvorena da ne bi umro, hoćeš da nastavim ? :lol:
Nemoj tako fine su nam mušterije.

respo

#2217 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by respo » 25/11/2012 23:05

spencer mojne suplje od ovih 10 situacija mozda vam se desilo svim taxistima u gradu mozda njih 3-4 u vrh glave
povracanje spavanje onaj sto je s djevojkom posvadjan i onaj nadrkani sto nesto cupa
sve ostalo u vasim vozilima nema dovoljno mjesta za izvesti

baustelac

#2218 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by baustelac » 26/11/2012 10:06

titanik wrote:
miki.ba wrote:Meni su baš gotivni sa taxiste, vecinom sa njima neka fina šuplja (9 od 10).
Kad kažeš papku iz žutog, crvenog, holand i raznih pica taksista vozi me tu i tu, papak pita, a gdje ti je to.
Sa taxi ima samo problem na aerodromu i željeznickoj, suština je da ti ljudi cvaknu maksimalno 2-3 vožnje dnevno i zbog toga manipulišu sa taximetrom.
Previše vozila je na tim štandovima, mislim da je jedino rješenje fiksna cijena prevoza sa tih lokacija.
Pustite ljude da rade, ako vam se ne sviđa ima druga taxi firma.
Svaka cast buraz ova ti je najpametnija,postoji izbor nismo mi jedini.
Mozes li samo kratko i jasno odgovoriti na pitanje da li to znaci da odobravas sto taksisti sa autobuske/zeljeznicke stanice i aerodroma zavaljuju musterije? Ujedno postavljam ovo pitanje svim prisutnim ST taksistima

miki.ba

#2219 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by miki.ba » 26/11/2012 10:29

baustelac wrote: Mozes li samo kratko i jasno odgovoriti na pitanje da li to znaci da odobravas sto taksisti sa autobuske/zeljeznicke stanice i aerodroma zavaljuju musterije? Ujedno postavljam ovo pitanje svim prisutnim ST taksistima
Ne odobravam ali razumijem.
Fiksna cijena je rješenje.

sabina1
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.

#2220 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by sabina1 » 26/11/2012 18:40

miki.ba wrote:
baustelac wrote: Mozes li samo kratko i jasno odgovoriti na pitanje da li to znaci da odobravas sto taksisti sa autobuske/zeljeznicke stanice i aerodroma zavaljuju musterije? Ujedno postavljam ovo pitanje svim prisutnim ST taksistima
Zašto?
Hvala.

kojeime

#2221 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by kojeime » 26/11/2012 18:52

tvsabina wrote:
miki.ba wrote:
Zašto?
Hvala.
Pa ako ti je cijena ukljucujuci prtljag sa aerodroma do Dobrinje 10KM i cijena sa aerodroma do Bascarsije isto 10KM, onda niti te moze varati na taksimetru nit ista drugo. Odveze te gdje god treba, ti znas da bilo to kratko ili dugo moras dati 10KM i stvar je rijesena.

Kako to nije rjesenje?

kojeime

#2222 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by kojeime » 26/11/2012 18:55

azdralovic wrote:
kojeime wrote:Ma nasi su zlatni kakvi su u Pragu. Barem ako je vjerovati jednom dokumentarcu :)

U rpragu jesu skupi ali druze moj voze se samo nova auta i to audiji a4/a6 mercedesi e klase, skoda superb i slicno... Slabijeg od passata 7ja nisam vidio

Sent from my iPad using Tapatalk HD
Nisam mislio na cijenu. :)

sabina1
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.

#2223 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by sabina1 » 26/11/2012 19:05

kojeime wrote:
tvsabina wrote:
miki.ba wrote: Fiksna cijena je rješenje.
Zašto?
Hvala.
Pa ako ti je cijena ukljucujuci prtljag sa aerodroma do Dobrinje 10KM i cijena sa aerodroma do Bascarsije isto 10KM, onda niti te moze varati na taksimetru nit ista drugo. Odveze te gdje god treba, ti znas da bilo to kratko ili dugo moras dati 10KM i stvar je rijesena.

Kako to nije rjesenje?
Zato što ne prelazi istu razdaljinu. Vozeći na Dobrinju , on potroši znatno manje vremena,amortizacije i goriva te manje koristi stručno znanje i vještinu - vožnju. Dakle svaka osoba koja se sa aerodroma želi voziti na stupsku petlju mora i treba platiti minimum usluge jer je koristila minimum usluge.

S obzirom da najveći svjetski koncerni sa svojim predstavništvima MORAJU prijaviti i plaćati porez u našoj zemlji i da su sve firme koje posluju u nas DUŽNE se pridržavati važećih cjenika za promet roba i usluga te plaćanja poreza na iste , tako i grupa građana koja se okuplja u udruženje Sarajevo taksi a koji se nalaze locirani štandom na aerodromu Sarajevo NIKADA NE MOŽE biti nikakva iznimka ili izuzetak jer bi to značilo :
- anarhiju
- nepoštovanje potrošača odnosno korisnika usluga.

U slučaju bilo kakve "fiksne" cijene s aerodroma ( klasičan znak popustljivosti) , trebalo bi uvesti ČETVEROSTRUKU ILI PETOSTRUKU tarifu za stajanje na aerodromu jer ako ništa tako , država će zaštiti svoje interese i barem teoretski - potrošače.
Hvala.

aduka11

#2224 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by aduka11 » 26/11/2012 19:14

Ni fiksna cijena nije rješenje, nek' ljudi upale taximetar i rade. Kad nema vožnji može se vrtiti po gradu pa radit' na mahanje, nije se niko od nas rodio na štandu, mada je tu "sigurica" bez vozikanja. :D

kojeime

#2225 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by kojeime » 26/11/2012 19:22

tvsabina wrote:
kojeime wrote: Pa ako ti je cijena ukljucujuci prtljag sa aerodroma do Dobrinje 10KM i cijena sa aerodroma do Bascarsije isto 10KM, onda niti te moze varati na taksimetru nit ista drugo. Odveze te gdje god treba, ti znas da bilo to kratko ili dugo moras dati 10KM i stvar je rijesena.

Kako to nije rjesenje?
Zato što ne prelazi istu razdaljinu. Vozeći na Dobrinju , on potroši znatno manje vremena,amortizacije i goriva te manje koristi stručno znanje i vještinu - vožnju. Dakle svaka osoba koja se sa aerodroma želi voziti na stupsku petlju mora i treba platiti minimum usluge jer je koristila minimum usluge.

S obzirom da najveći svjetski koncerni sa svojim predstavništvima MORAJU prijaviti i plaćati porez u našoj zemlji i da su sve firme koje posluju u nas DUŽNE se pridržavati važećih cjenika za promet roba i usluga te plaćanja poreza na iste , tako i grupa građana koja se okuplja u udruženje Sarajevo taksi a koji se nalaze locirani štandom na aerodromu Sarajevo NIKADA NE MOŽE biti nikakva iznimka ili izuzetak jer bi to značilo :
- anarhiju
- nepoštovanje potrošača odnosno korisnika usluga.

U slučaju bilo kakve "fiksne" cijene s aerodroma ( klasičan znak popustljivosti) , trebalo bi uvesti ČETVEROSTRUKU ILI PETOSTRUKU tarifu za stajanje na aerodromu jer ako ništa tako , država će zaštiti svoje interese i barem teoretski - potrošače.
Hvala.
Raazumijem ja to i slazem se. Ali to je jedan od nacina jer sada nema nikakvog nacina. Do Dobrinje voznja koste 3 KM a on uzme 10. Do Bascarsije voznja kosta 25 KM a on uzme 10. Ovako do Dobrinje uzme 10 a do Bascarsije 50. To jeste neposteno prema onima koji idu na Dobrinju, ali sta drugo uraditi. Kontrola ne daje rezultate, jer sama cinjnica da je stanje ovakvo kakvo jeste govori da nema kontrole. J

a bih najvise volio ovako: Mora fiskalna kasa biti u vozilu. Bude frka, ja zovem policiju. Dodje policija i imaju tri mogucnosti od strane tkassite: Daje mi racun na pravi iznos i taksimetar kucao tacno ali mi uzima vise ili taksimetar prepravljen da kuca vise i daje mi racun na iznos koji je kucao taksimetar ili taksimetar nije ukljucen i ne daje mi racun uopste. U sva tri slucaja policija na licu mjesta zaplijeni vozilo i pise kaznu taksisti. U slucaju kada taksimetar kuca tacno i dobijam racun i dajem tacan iznos, naravno, ne zovem policiju :). Ali iz ko zna kog razloga (korupcije) takava ili slican sistem jos nije uveden. Ima i drugih sistema tipa GPS pracenje pa se tacno zna da li je taksista vzio najkracom ili zaobilaznom rutom da bi vise naplatio itd...

Post Reply