SARAJEVOSTAN-LOPOVI????????

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

vanjki

SARAJEVOSTAN-LOPOVI????????

Post by vanjki » 24/07/2007 13:19

Raja moze li mi neko reci za sta ja placam svaki mjesec 20km sarajevostanu.Pa ti ljudi nista ne rade.Kako sam ja shvatio oni su odgovorni za odrzavanje zgrada a da samo vidite kako izgleda moja zgrada.Uzas :x :x :x :x :x :x :x !!!!!!Maloprije hodam gradom i ugledah kako se voze u novom VW Caddy-u.!AAAAA znaci tu moje pare odlaze!!!!!!!!LOOOOOOPOOOOVIIIIII!!!!! :x :x :x :x :x :x :x :x

amrino

Post by amrino » 24/07/2007 13:21

Dobro jutro Kolumbo! :D

vanjki

Post by vanjki » 24/07/2007 13:26

otkud???? od nasih para jarane!!!!!! :x :x :x :x :x Sta oni to rade??? NIstaaaaaaaa!!!!! :x :x :x :x :x

pinkzelena

Re: SARAJEVOSTAN-LOPOVI????????

Post by pinkzelena » 24/07/2007 13:45

vanjki wrote:Raja moze li mi neko reci za sta ja placam svaki mjesec 20km sarajevostanu.Pa ti ljudi nista ne rade.Kako sam ja shvatio oni su odgovorni za odrzavanje zgrada a da samo vidite kako izgleda moja zgrada.Uzas :x :x :x :x :x :x :x !!!!!!Maloprije hodam gradom i ugledah kako se voze u novom VW Caddy-u.!AAAAA znaci tu moje pare odlaze!!!!!!!!LOOOOOOPOOOOVIIIIII!!!!! :x :x :x :x :x :x :x :x

Pa,ti imas svoj fond u koji idu tvoje mjesecne uplate,tako da ako nisi dosad to iskoristio uvijek mozes.Niko to ne krade i ne kupuje caddyje od tvog fonda.
Vidi,nisu oni duzni da tebe obilaze i da ti odrzavaju zgradu.. nego ti zavisno od sredstava,kojim raspolazes na svom racunu njih pozoves,a oni ti onda
okrece,poprave krov,ogradu,vrata ulazna..itd..itd...
Tvoj novac niko ne dira,odes fino i provjeris stanje na racunu,vidis koliko imas.. i onda sjednes pa razmislis u sta bi volio potrositi svoj dio.
I moji placaju tu kiriju i dosad se dosta toga na zgradi i oko zgrade napravilo.
Ne znam samo kako to ide.. negdje je zajednicki racun ja mislim sa ostalim stanarima,negdje zaseban.
Ne treba unaprijed nazivati nekoga lopovom,dok se ne informisemo.

amrino

Post by amrino » 24/07/2007 13:59

pinkzelena wrote:
vanjki wrote:Raja moze li mi neko reci za sta ja placam svaki mjesec 20km sarajevostanu.Pa ti ljudi nista ne rade.Kako sam ja shvatio oni su odgovorni za odrzavanje zgrada a da samo vidite kako izgleda moja zgrada.Uzas :x :x :x :x :x :x :x !!!!!!Maloprije hodam gradom i ugledah kako se voze u novom VW Caddy-u.!AAAAA znaci tu moje pare odlaze!!!!!!!!LOOOOOOPOOOOVIIIIII!!!!! :x :x :x :x :x :x :x :x

Pa,ti imas svoj fond u koji idu tvoje mjesecne uplate,tako da ako nisi dosad to iskoristio uvijek mozes.Niko to ne krade i ne kupuje caddyje od tvog fonda.
Vidi,nisu oni duzni da tebe obilaze i da ti odrzavaju zgradu.. nego ti zavisno od sredstava,kojim raspolazes na svom racunu njih pozoves,a oni ti onda
Tvoj novac niko ne dira,odes fino i provjeris stanje na racunu,vidis koliko imas.. i onda sjednes pa razmislis u sta bi volio potrositi svoj dio.
I moji placaju tu kiriju i dosad se dosta toga na zgradi i oko zgrade napravilo.
Ne znam samo kako to ide.. negdje je zajednicki racun ja mislim sa ostalim stanarima,negdje zaseban.

To bi tako trebalo biti...medjutim situacija je daleko od toga...svjetlosnu godinu...
Ja npr. placam sve redovno...skoro 30 KM mjesecno...Ulaz je kriza zestoka...smeca na sve strane, svako malo neko se popisa ili povrati u lift i to tako stoji danima...lift se pokvari svakih par dana pa se moram penjati pjeske na deseti...Svjetla u ulazu nema- jer se niko ne sjeti promijeniti sijalice...Ali sve to ne bi bilo cudno - kada se kancelarija upravitelja kojima ja to svaki mjesec placam ne bi nalazila tik do naseg ulaza...
Mjesecni izvjestaj- koji su po zakonu obavezni okaciti svaki mjesec...o uplacenim sredstvima te o tome koliko i za sta su sredstva utrosena- moje oci jos ni jednom nisu vidjele...Kad god odem tamo da nekome kazem koju....samo slegnu ramenima i kazu da oni nista ne znaju te da to kazem direktoru- kojeg za divno cudo nikada nije tu...a ja i dalje MORAM placati- jer sam podstanar...HVALA BOGU DA SE SELIM!!!
Tu je kljucna osoba predsjednik kucnog savjeta koji ce ih ganjati, tuziti, tjerati....a mi smo skontali da nas ne radi nista jer je s njima u talu...sjede ispred i cugaju pive...UZAS!

Edoxxx

Post by Edoxxx » 24/07/2007 14:04

Kad se budes selio ... popisaj se i ti u lift ... za uspomenu stanarima ... :D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 24/07/2007 14:08

amrino wrote:
pinkzelena wrote:

To bi tako trebalo biti...medjutim situacija je daleko od toga...svjetlosnu godinu...
Ja npr. placam sve redovno...skoro 30 KM mjesecno...Ulaz je kriza zestoka...smeca na sve strane, svako malo neko se popisa ili povrati u lift i to tako stoji danima...lift se pokvari svakih par dana pa se moram penjati pjeske na deseti...Svjetla u ulazu nema- jer se niko ne sjeti promijeniti sijalice...Ali sve to ne bi bilo cudno - kada se kancelarija upravitelja kojima ja to svaki mjesec placam ne bi nalazila tik do naseg ulaza...
Mjesecni izvjestaj- koji su po zakonu obavezni okaciti svaki mjesec...o uplacenim sredstvima te o tome koliko i za sta su sredstva utrosena- moje oci jos ni jednom nisu vidjele...Kad god odem tamo da nekome kazem koju....samo slegnu ramenima i kazu da oni nista ne znaju te da to kazem direktoru- kojeg za divno cudo nikada nije tu...a ja i dalje MORAM placati- jer sam podstanar...HVALA BOGU DA SE SELIM!!!
Tu je kljucna osoba predsjednik kucnog savjeta koji ce ih ganjati, tuziti, tjerati....a mi smo skontali da nas ne radi nista jer je s njima u talu...sjede ispred i cugaju pive...UZAS!

Ne mora biti do predsjednika kucnog savjeta. Stanari odrede predstavnika stanara kod kucepazitelja, kako bi sve bilo komplikovanije. Tako meni pukne cijev za vodu u zidu, ja nazovem Hetig, oni meni kazu nadji predstavnika stanara, nek' on to pogleda pa nek' nam se javi... Koji je na moru, btw. I za kojeg se ispostavilo da prima 100KM naknadu od Hetiga svaki mjesec za to sto je nekakav predstavnik... A zgrada u qrcu totalnom.

amrino

Post by amrino » 24/07/2007 14:14

_BosanaC wrote:
amrino wrote:
pinkzelena wrote:

Ne mora biti do predsjednika kucnog savjeta. Stanari odrede predstavnika stanara kod kucepazitelja, kako bi sve bilo komplikovanije. Tako meni pukne cijev za vodu u zidu, ja nazovem Hetig, oni meni kazu nadji predstavnika stanara, nek' on to pogleda pa nek' nam se javi... Koji je na moru, btw. I za kojeg se ispostavilo da prima 100KM naknadu od Hetiga svaki mjesec za to sto je nekakav predstavnik... A zgrada u qrcu totalnom.

I kod mene je HETIG!!! :x :x :x

Bajrin najmladji

Post by Bajrin najmladji » 24/07/2007 21:42

Sutra, 25. 07. 2007.g. Skupština Kantona bi trebala usvojiti izmjene Zakona o održavanju zajedničkih diljelova zgrada. Glavna izmjena je to da ce biti i dva potpisnika računa zgrade, te se ništa neće moći plaćati bez ta dva potpisa.

Knjižica Zakon o održavanju zaj. dijelova zgrada se može dobiti u Ministarstvu za stamb. poslove Kantona kod Alme Pašalić. Kancelarija kod hotela Zagreb, iznad one mesare, na Marijindvoru.

Sve je do organizovanosti vlasnikaa zgrade i kako su se usrećili sa ovim predstavnikom vlasnika pred upraviteljem. Moja zgradica je unesrećena zbog tala predstavnika sa direktorom Famos-kradnje. :x

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 24/07/2007 23:30

Mislim da je sve do predstavnika ulaza (ako ima jedan). On zove sarajevo stan ili ko vec odrzava i trazi popravku. Sad ako je predstavnik neki paksu, onda mases usima ili kolektivno mjenjanje istog. :-)

Ili jednostavno se popiskih predstavniku ulaza ispred vrata (ovo je vec malo drasticno) :D

tech10

Post by tech10 » 25/07/2007 01:13

Kod mojih u Sarajevu taj povjerenik (kucepazitelj) odlicno obavlja svoj posao. Vrlo je agilan i cesto sam promijeni i popravi neke stvari, a ako nesto nije u redu stanari kontaktiraju njega, a on dalje Sarajevostan. Zgrada ima 104 stana i situacija izgleda sasvim zadovoljavajuca. Cistacica odrzava zajednicke prostorije odredjenim danima. Naravno da se moze desiti da se neko izriga u lift i dosta toga zavisi od samih stanara. Posto je vecina stanara otkupili stanove, polako se mijenja i njihova svijest da bolje i vise paze jer se radi o njihovom vlasnistvu a i struktura stanara se promijenila nabolje u odnosu na one dane bezvlasca poslije rata.
Drugim rijecima kljucna osoba je taj povjerenik i sami stanari.

ifbbpro

Post by ifbbpro » 25/07/2007 19:20

Nadjoh finih odgovora.. svaka cast.
Ukratko - niko ti ne krade pare.

Bajrin najmladji

Post by Bajrin najmladji » 26/07/2007 00:33

Usvojili izmjene Zakona. Uvodi se inspekcija za ove poslove u vezi sa upraviteljma i održavanjem zajedničkih dijelova zgrade.

neki

Post by neki » 26/07/2007 11:18

Kod mene je u haustoru ovakvo stanje:
Sarajevostan je upravitelj od kako je uveden zakon o obaveznom odrzavanju zgrada..Kako je haustor bio u groznom stanju zbog papka koji je nadzidjivao a sarajevostan nije prstom maknuo da nesto uradi, sve su sredili stanari i vise niko nije htio da im placa..
Tako su prosle skoro dvije godine da niko nije placao a oni nisu nista radili kad su pocele stizati tuzbe.
Ali ne svima!! Kako ih zakon navodno obavezuje da nesto rade tek kad je naplata u haustoru veca od 60% tuzili su otprilike polovinu stanara. Dosli su nam zahtjevi za naplatu za citav period za koji nisu ni prstom makli.Svi su se zalili sudu, sve su zalbe odbijene, svima koje su tuzili su naplatili preko 400 maraka i dalje ne rade nista jer su naplatili manje od 60% :x

bpsang

Post by bpsang » 27/07/2007 22:39

molio bi samo jedno pitanje ako je neko upoznat.

DA LI POSTOJI MOGUCNOST DA SE OTKAZE UPRAVITELJ tj da ga uopste nema jer to sto rade je cisti LOPOVLUK.

gdje naci rijesenje za to jer niti jedan od tih nazovimo ih kucevlasnika nije ucestvovao u izgradnji istih zgrada da bi sad nad njima gazdovao...

IMA LI TU LOGIKE ???

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 27/07/2007 23:50

Znam samo da ne moras imati Sarajevo-Stan da odrzava. Kod mojih staraca je neka privatna firma i super rade. Svi stanari placaju neku sumu novca i stavlja se na zajednicki racun. Kad sta zatreba da se uradi, predstavnik stanara napravi nalog i ovi poprave sto treba popravit, i skinu pare sa racuna. Naravno spisak stanara, balans racuna itd... je fino na zidu da svi vide. Sto je najtuznije, ima i onih stanara koji nece da placaju (a zna se da mogu), pa su duzni bruku para ali boli ih ona stvar.

Bajrin najmladji

Post by Bajrin najmladji » 28/07/2007 04:00

100_KA wrote:molio bi samo jedno pitanje ako je neko upoznat.

DA LI POSTOJI MOGUCNOST DA SE OTKAZE UPRAVITELJ tj da ga uopste nema jer to sto rade je cisti LOPOVLUK.

gdje naci rijesenje za to jer niti jedan od tih nazovimo ih kucevlasnika nije ucestvovao u izgradnji istih zgrada da bi sad nad njima gazdovao...

IMA LI TU LOGIKE ???
Zakon, Sl. novine Kantona br.:21/04 wrote:Čl. 10
Svaka zgrada koja ima dva i više etažnih vlasnika i u kojoj je privatizovano više od 50% korisne površine bira upravitelja.
Za zgradu koja ima jednog etažnog vlasnika i više korisnika koji su u zakupnom odnosu, vlasnik mora organizovati održavanje zgrade koje obuhvata sve radove iz čl. 7., 8. i 9. ovo zakona....

Dio ministrovog odgovora na predstavku @Bajrinog mladjeg od 06. 06. 2006.g. sa svim pravopisnim greškama wrote:Dana 05. 06. 2006. godine upućena je ''Upravitelju-tom i tom'' d.d. Urgencija broj: taj i taj kojom se od imenovanog upravitelja traži da u roku od 8 (osam) dana od dana prijema urgencije dostavi tražene podatke, obzirom da nisu postupili u skaldu sa Zahtjevom od 22. 03. 2006. godine.

M I N I S T A R
Samir Silajdžić

Ko kome komanduje i ko kome izdaje certifikat upravitelja!?
Da meni vlast ovako naredi dostavu odgovora,... ma, u roku 8 sati bih dostavio isti, a ne za 8 dana, 3 mjeseca ili godinu dana koliko sam ja čekao na ove podatke iz evidencije Upravitelja.

Sarayman

Post by Sarayman » 28/07/2007 09:20

IMA LI TU LOGIKE ???

Nema sanse da se moze otkazati upraviteljstvo nad stambenim zgradama. Jedino sto se moze, to je da stanari sakupe saglasnost i zamjene upravitelja nekim drugim. isto tako i predstavnika stanara (ukoliko lose radi svoj posao). Inace, i ja smatram da je placanje ipak dobra stvar, jer uvijek treba nesto popraviti, urediti, zamjeniti na zgradi. O prijeko potrebnom (kakvo-takvom) ciscenju da i ne govorim. Da nema ovakvog nacina placanja, bio bi neki drugi, manje funkcionalan, i s manjim budzetom, jer uvijek ima supaka koji ne bi dali ni marke, ili onih koji su "neuhvatljivi".
Jest poskupo, ali na kraju ipak vrijedi.

vryzas

Post by vryzas » 28/07/2007 16:01

Sarayman wrote:

IMA LI TU LOGIKE ???

Nema sanse da se moze otkazati upraviteljstvo nad stambenim zgradama. Jedino sto se moze, to je da stanari sakupe saglasnost i zamjene upravitelja nekim drugim. isto tako i predstavnika stanara (ukoliko lose radi svoj posao). Inace, i ja smatram da je placanje ipak dobra stvar, jer uvijek treba nesto popraviti, urediti, zamjeniti na zgradi. O prijeko potrebnom (kakvo-takvom) ciscenju da i ne govorim. Da nema ovakvog nacina placanja, bio bi neki drugi, manje funkcionalan, i s manjim budzetom, jer uvijek ima supaka koji ne bi dali ni marke, ili onih koji su "neuhvatljivi".

Nije tacno :)
Moj ulaz :D otkazao upravitelju i organizaciju oko odrzavanja preuzeli stanari...22 stana u zgradi...svaki stan daje po cenera... ukupna cifra se uplacuje na racun... sa tog racuna se placa sve uz obavezan izvjestaj o utrsenom novcu i stanju na racunu svakog prvog :)
Izvjestaj je dostupan svima(nalazi se na oglasnoj tabli u ulazu), a zgrada je u extra stanju...
Ciscenje, redovno odrzavanje lifta, sitne popravke(sijalice, brave, stakla itd.) ,krupne popravke(prije nekoliko dana pukla cijev u podrumu :D ), sanacije stete i ostalo, se finansira lovom sa racuna...uz redovan izvjestaj naravno :-)
i tako vec dvije godine :-) :-) :-) :-)
mislim da je ovo moguce organizovati u zgradama sa manjim brojem stanova i naravno da je komsiluk "normalan"
:D :D :D

Bajrin najmladji

Post by Bajrin najmladji » 28/07/2007 17:11

@vryzas,
Koji kanton? Veze i poznanstva ili neki meni nepoznati član Zakona? Kako?
I moja zgrada je mala, te bi smo i mi rado sve sami. Mozda neki drugi zakon omogućuje tako?
Zgrada do mene uvela interfon skupljajući pare, te ih koštalo 900KM, a mi izlevaćeni preko upravitelja na 1500KM. Potpuno iste zgrade.

sulesavic

Post by sulesavic » 28/07/2007 17:38

vryzas wrote:

Nema sanse da se moze otkazati upraviteljstvo nad stambenim zgradama.

Nije tacno :)
Moj ulaz :D otkazao upravitelju i organizaciju oko odrzavanja preuzeli stanari...22 stana u zgradi...svaki stan daje po cenera... ukupna cifra se uplacuje na racun... sa tog racuna se placa sve uz obavezan izvjestaj o utrsenom novcu i stanju na racunu svakog prvog :)
Izvjestaj je dostupan svima(nalazi se na oglasnoj tabli u ulazu), a zgrada je u extra stanju...
Ciscenje, redovno odrzavanje lifta, sitne popravke(sijalice, brave, stakla itd.) ,krupne popravke(prije nekoliko dana pukla cijev u podrumu :D ), sanacije stete i ostalo, se finansira lovom sa racuna...uz redovan izvjestaj naravno :-)
i tako vec dvije godine :-) :-) :-) :-)
mislim da je ovo moguce organizovati u zgradama sa manjim brojem stanova i naravno da je komsiluk "normalan"
:D :D :D

Kako, reci nam!

bpsang

Post by bpsang » 28/07/2007 21:07

Sarayman wrote:

IMA LI TU LOGIKE ???

postoji slicna tema koju sam ja postavio cini mi se prosle godine sa argumentima tj slikama stanja zgrade , uz redovno placanje polovine stanara, do sada sto je uradjeno je jedino krecenje stubista kompletne zgrade, a svak ko zivi na dobrinji i prolazi pored djamije kralj fahd moze vidjeti kako zgrada izgleda sa vana , da o podrumu ne govorim
uz ovaj tekst dodajem link

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=28038

nazalost vise slika nema jer je slibe.com u kvaru
dali smo grdnu lovu za ugradjivanje interfona, eno dole vec 3 mjeseca vrata razvaljena OKI ne haje za pozivima a moras im sve placati redovno
24,50 km mjesecno
da mogu iz gaca bi te izbili u svoju korist ali kad treba nesto uraditi u zgradi sve je mrtvo

vryzas

Post by vryzas » 28/07/2007 22:37

Bajrin najmladji wrote:@vryzas,
I moja zgrada je mala, te bi smo i mi rado sve sami. Mozda neki drugi zakon omogućuje tako?
Zgrada do mene uvela interfon skupljajući pare, te ih koštalo 900KM, a mi izlevaćeni preko upravitelja na 1500KM. Potpuno iste zgrade.

Sarajevo...Dobrinja city :D 8)
ma vidi...nemam pojma oko detalja kako se raskinuo ugovor o odrzavanju...OKI je bio upravitelji, samo sto osim ciscenja i lifta nista ostalo nisu radili ...a i cifra koju sada dajem je skoro tri puta manja :-) :-)
i tako godine prolaze u veselju i rahatluku :D :D :D :D

Bajrin najmladji

Post by Bajrin najmladji » 28/07/2007 23:41

vryzas wrote:

ma vidi...nemam pojma oko detalja kako se raskinuo ugovor o odrzavanju...OKI je bio upravitelji, samo sto osim ciscenja i lifta nista ostalo nisu radili ...a i cifra koju sada dajem je skoro tri puta manja :-) :-)

Ako dozna Ministarstvo za st. posl. Kantona za taj slučaj, dodijeliće vam prinudnog upravitelja, recimo Famos-gradnju :x . Treba imati 5. kolonu u Ministarstvu da vas ostave u rahatlooku i serbezly - 3xmanje plaćanja, a bolje odrzavanje.

Sarayman

Post by Sarayman » 29/07/2007 00:03

Bajrin najmladji wrote:
vryzas wrote:

Ako dozna Ministarstvo za st. posl. Kantona za taj slučaj, dodijeliće vam prinudnog upravitelja, recimo Famos-gradnju :x . Treba imati 5. kolonu u Ministarstvu da vas ostave u rahatlooku i serbezly - 3xmanje plaćanja, a bolje odrzavanje.

I ja mislim da po Zakonu upraviteljstvo nad stambeno-poslovnim objektima mora biti provedeno. Bas cu provjeriti odmah u ponedjeljak, da budem siguran, pa se javim. Ovu informaciju imam svo vrijeme, ali eto nije mi palo na pamet da je provjerim. Ovaj vryzas me pokoleb'o...

Post Reply