SARAJEVOGAS Naplata ratnog duga

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

SARAJEVOGAS Naplata ratnog duga

Post by mIRCerka » 12/05/2009 01:14

Uz aprilski račun i naplata ratnog duga
Aprilski računi za utrošeni prirodni gas u Kantonu Sarajevu imat će drugačiji izgled, a uz njih bit će dostavljena obavijest potrošačima o uvođenju takse za ratni dug, potvrdio nam je Adis Salkić, portparol KJKP "Sarajevogas".

Naime, Vlada Federacije BiH donijela je Odluku o posebnoj taksi za izmirenje duga Ruskoj Federaciji za isporuku prirodnog gasa u periodu 1992-1995. godine. Visina takse iznosi 5 dolara po 1.000 Sm³ gasa i primjenjuje se od 1. januara 2009. do donošenja Zakona o obezbjeđenju sredstava za izmirenje ratnog duga za utrošeni prirodni gas.

"Prema ovoj Odluci, obaveznici plaćanja posebne takse za ratni dug, na koji se ne obračunava PDV, su svi krajnji potrošači prirodnog gasa u Federaciji BiH. Sarajevogas u saradnji s resornim ministarstvima, navedenu taksu počinje primjenjivati od 1. 4. 2009. godine, po srednjem kursu Centralne banke Bosne i Hercegovine", kazao je Salkić.

Individualnim korisnicima, odnosno domaćinstvima, taksa će se obračunavati tri puta godišnje i bit će fakturisana na aprilskom, septembarskom i decembarskom računu za plin. Za ostale kategorije kupaca taksa će biti fakturisana svakog mjeseca.

Salkić je također saopćio da je tokom aprila smanjena i nabavna cijena prirodnog gasa, koju KJKP Sarajevogas dobija od BH Gasa sa 0,80 KM/1 Sm3 na 0,70/ 1 Sm3 .Tako će fakturna cijena prirodnog gasa sa PDV-om za mjesec april, koja se fakturiše domaćinstvima ,iznositi 0,89 KM/1 Sm3 umjesto dosadašnje 1,01KM/1 Sm3 .
(Sarajevo-x.com)
Image

ima li iko veci format?

arzuhal

Re: SARAJEVOGAS Naplata ratnog duga

Post by arzuhal » 12/05/2009 01:23

Za one pare koje dadoh za plin zadnjih 4-5 mjeseci sam mogo, lagano, provest cijelu zimu u nekoj siromašnijoj, a toploj azijskoj/afričkoj zemlji...
Rahatluku nikad kraja :x

mIRCerka

Post by mIRCerka » 12/05/2009 01:26

ja mami nisam smjela reci za ovo danas...srce ce je strefit...

mIRCerka

Post by mIRCerka » 12/05/2009 01:27

sad me nesto interesuje, kakve smo mi pausale placali za ono jada plina sto smo imali u ratu, ne svaki mjesec, al svako malo otmu nesto para, kome smo placali projekte za uvodjenje plina, koji opet na kraju nisu bili po PSu (cijevi i kudelja) ...
wtf ba vise...

arzuhal

Post by arzuhal » 12/05/2009 01:37

Kad reče paušal...Kontam da neki likovi šampanjcem nazdravljaju onima koji uvedoše riječi kao što je PAUŠAL, KOLATERALNA ŠTETA, isl. A te dvije riječi ponajbolje opisuju našu državu i društvo. Zadnji račun za plin bio preko nekih dvije majke knežopoljke i na šalteru me huja ufati i platim stoju manje jer sam čuo da su već pošli ratni dug lijepit a da ne znamo :shock: (prijateljica veli kako su joj samo kopirali račun od prošlog mjeseca jer zadnji mjesec nije ni koristila plin)...Viče ona vidovita Džemila za šalterom: Biće više idući mjesec..

starii

Post by starii » 12/05/2009 06:40

imam jedno pitanje...stan u kojem zivim kupio sam 2005 godine a rat sam proveo u tuzli,jel sad i ja trebam plaćati ratni dug ?..mislim nemam veze sa tim ratnim dugom, nit sam ga koristio plin a nit sam ga vidio...?!?

daddy_cool

Post by daddy_cool » 12/05/2009 07:16

Nesposobna bagra nije se uspjela dogovoriti oko podjele i izmirenja ratnog duga sa RS a prema Rusiji, pa hajde da malo udare po leđima građana. :x Samo navalite, imamo mi para na bacanje!

Mamu im j**** lopovsku!

kirby

Post by kirby » 12/05/2009 07:22

starii wrote:imam jedno pitanje...stan u kojem zivim kupio sam 2005 godine a rat sam proveo u tuzli,jel sad i ja trebam plaćati ratni dug ?..mislim nemam veze sa tim ratnim dugom, nit sam ga koristio plin a nit sam ga vidio...?!?

moji su se starci vratili u stan poslije reintegracije a do tad zivjeli van sarajevskog kantona..plina nisu vidjeli, a sad i oni kao i ti moraju da vracaju dug. :-) :x

ja_cura_

Post by ja_cura_ » 12/05/2009 08:17

niti sam plina imala prije rata niti u ratu - uvela centralno grijanje na plin tek 2001. godine, i opet placam za ratni plin.

off topic:
opet mislim da je fer, da svi placamo dug - i koji nisu tad zivjeli u sarajevu, bih ili negdje drugo! sta bi sad trebalo, da oni koji su se patili u sarajevu tokom rata placaju samo za ratni dug? treba ipak biti solidaran. ovih 88 feninga, koliko sam dobila uz aprilski racun za naplatu ratnog duga mogu jos prezaliti bez problema.

Alhemicarkaa

Post by Alhemicarkaa » 12/05/2009 08:41

Kosa mi se na glavi dize i uzasno me ljuti kad pocnu sa pricom nisam ga ni koristio, niti cu ga placati. U prevodu, boli mene sto su se moje komsije patile, letile u zrak u zelji da se malo ogriju, radovale se plinu kao da je to nesto posebno, a ne nesto normalno, bilo ogromno olaksanje za sve ljude koji su zivjeli u opkoljenom Sarajevu. Da nije bilo plina neki bi se smrzli (u medicinskom smislu rijeci). Ali sta mene boli briga, ja ga nisam koristio.
Da vas pitam, da li ste ikad ucestvovali i u kakvoj humanitarnoj akciji? Jeste li dali pare ili neki doprinos djeci Gaze, nastradalim od cunamija, zemljotresa u Italiji i sl? Zasto vam je onda tako tesko izdvojiti jebenih par markica tri puta u toku godine, samo zato sto vi to niste koristili, a nekima je u ratu taj plin zivot znacio? I to se sve desavalo u vasoj avliji!

I svi se uhvatili tog ratnog duga, a sto nas kradu lopatom, javno, bez maskiranja, nikome nista. Je li iko od vas pogledao kako se izracunava koeficijent toplotne moci na racunu? 0,997153 x 100 = 100, na svakih 100 maraka sebi uzmu 30 feninga. Koliko je to zimi, ko uzme te pare. Ako za jedan mjesec Sarajevo gas naplati 1 000 000 maraka (to je 50 000 korisnika koji su racun platili 20 KM!!!, a racuni su zimi veci, i korisnika je vise) lako je izracunati koliko uzmu para - 3000 km, ni za sta. Koliki je stvarni promet plina zimi, i kolio uzmu, ma koga briga, vazno je da ja kazem ja to nisam koristio i necu platiti :x
:x

GoschaUkuchi

Post by GoschaUkuchi » 12/05/2009 08:51

Ja sam njega otplatila svojom glavom!!! I ne ne zelim reci da ga nisam koristila... ali pitam se hoce li nam i ono smece koje smo gurali u bubnjarice naplacivati (gume, kartone i ostalo). JA SE OD TOG PLINA NISAM UGRIJALA!!!

nokia6170

Post by nokia6170 » 12/05/2009 09:19

starii wrote:imam jedno pitanje...stan u kojem zivim kupio sam 2005 godine a rat sam proveo u tuzli,jel sad i ja trebam plaćati ratni dug ?..mislim nemam veze sa tim ratnim dugom, nit sam ga koristio plin a nit sam ga vidio...?!?

ne moras placati, jer nemas pravnu obavezu da placas i izmirujes dugovanja za bilo koga i za bilo sta sto se desilo prije nego si ti postao vlasnikom predmetnog stana. bas kao sto je i slucaj sa vodom, strujom, telefonom i slicno (popise se stanje prilikom tvog ulaska u stan i od tog trenutka ti postajes obveznikom za sve u vezi sa stanom)...sve te obaveze se vezu za pravna i fizicka lica, a ne za nepokretnosti, jer su i ugovori za sva ta potrazivanja (pruzanja usluga, odnosno kupoprodaju usluga) zakljucivale javne ustanove koje su pruzale te usluge i gradjani i pravna lica koja su primali (kupovali) te usluge.

posebice je potrebno naglasiti da prema zakonu o obligacionim odnosima sva ta komunalna potrazivanja zastarjevaju za godinu dana.

sto se tice plina, oni sada igraju na pasivnost, naivnost i neznanje javnosti uvodeci "taksu", medjutim ono sto ih jebe jeste da taxa niti bilo kakav namet ne smije djelovati retroaktivno, kao sto su oni to zamislili. ovdje treba prvenstveno da reaguje savez za zastitu potrosaca, pa federalna inspekcija i ombudsman za ljudska prava...bas kao sto su svi reagovali sada kada su bile ove kamate bankarske u pitanju....ali ocito da se prasina dize samo kada "velikog" zasvrbi dupe.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 12/05/2009 09:25

Alhemicarkaa wrote:Kosa mi se na glavi dize i uzasno me ljuti kad pocnu sa pricom nisam ga ni koristio, niti cu ga placati. U prevodu, boli mene sto su se moje komsije patile, letile u zrak u zelji da se malo ogriju, radovale se plinu kao da je to nesto posebno, a ne nesto normalno, bilo ogromno olaksanje za sve ljude koji su zivjeli u opkoljenom Sarajevu. Da nije bilo plina neki bi se smrzli (u medicinskom smislu rijeci). Ali sta mene boli briga, ja ga nisam koristio.
Da vas pitam, da li ste ikad ucestvovali i u kakvoj humanitarnoj akciji? Jeste li dali pare ili neki doprinos djeci Gaze, nastradalim od cunamija, zemljotresa u Italiji i sl? Zasto vam je onda tako tesko izdvojiti jebenih par markica tri puta u toku godine, samo zato sto vi to niste koristili, a nekima je u ratu taj plin zivot znacio? I to se sve desavalo u vasoj avliji!

I svi se uhvatili tog ratnog duga, a sto nas kradu lopatom, javno, bez maskiranja, nikome nista. Je li iko od vas pogledao kako se izracunava koeficijent toplotne moci na racunu? 0,997153 x 100 = 100, na svakih 100 maraka sebi uzmu 30 feninga. Koliko je to zimi, ko uzme te pare. Ako za jedan mjesec Sarajevo gas naplati 1 000 000 maraka (to je 50 000 korisnika koji su racun platili 20 KM!!!, a racuni su zimi veci, i korisnika je vise) lako je izracunati koliko uzmu para - 3000 km, ni za sta. Koliki je stvarni promet plina zimi, i kolio uzmu, ma koga briga, vazno je da ja kazem ja to nisam koristio i necu platiti :x
:x

koji kurac (da prostite) smo placali nekakav pausal za koristenje plina, ako ce sad opet da nas gule...
kad ti odes frizeru i trazis shishanje, on ti opere kosu, oshisha te i isfenira te, naplati recimo 30 KM i ti odes. NAkon 6 mjeseci te frizer presretne i kaze TI SI MENI DUZNA 30 KM za ono shishanje onomad.

Isto su pokusavali uraditi sa vodom, nama 2003. g. stigla tuzba od vodovoda za neka 3 racuna iz 1995. godine.
Obzirom da smo sve redovno placali i obzirom da sam ja vrijeme ubijala za vrijeme granatiranja slazuci stvari u stanu, ja sam sa onom ne tuzbom vec informacijom da ce mi doci plijeniti stvari u tom iznosu duga, i pored te prijetnje donijela racune za taj period (ko cuva racune 8 godina? :) ) i pitala KOME TREBA J MATER ZA OVO...

Alhemicarkaa

Post by Alhemicarkaa » 12/05/2009 09:40

Nije poenta u tome, ja sam se osvrnula na ove sto se bune da nece da placaju jer kao Boze moj nisu koristili, haj majke ti, imajte obraz pa nadjite prave razloge zasto ne treba placati, a ne biti tako bezosjecajni i bezobrazni.

vratnik

Post by vratnik » 12/05/2009 10:01

da li sam dobro razumio, radi se o 0,88 KM po kvartalu?

nokia6170

Post by nokia6170 » 12/05/2009 10:26

Alhemicarkaa wrote:Nije poenta u tome, ja sam se osvrnula na ove sto se bune da nece da placaju jer kao Boze moj nisu koristili, haj majke ti, imajte obraz pa nadjite prave razloge zasto ne treba placati, a ne biti tako bezosjecajni i bezobrazni.

razlog vrlo jednostavan iz sljedecih razloga:

ti sto su pravili dugove i sto su upravljali svim tim preduzecima silnim i sto su radili sto im se htjelo, krali, odlucivali pogresno, zloupotrebljavali sluzbene polozaje, slali svoju djecu po inostranstvu na studiranje dajuci im stipendije od svih tih javnih preduzeca itd. itd....e vidis ti koji su krivi za napravljene dugove su odmah nakon dejtona sebi donijeli fino zakon o amnestiji svih krivicnih djela osim za ratne zlocine.

znaci oni pravili dugove, oni sjebali stvar i oni sebi donijeli zakon kojim sami sebe peru za sva sranja, a ja danas da placam njihova sranja.

e kad se ne mogu tuziti ti kriminalci za sve sto su radili tim rpeduzecima u ratu, onda nema razloga da se danas gradjani placaju ratne dugove tih seronja.

Alhemicarkaa

Post by Alhemicarkaa » 12/05/2009 10:28

Koliko znam mi smo u ratu koristili plin a nismo placali (ne znam ni od cega bi, kad nismo imali jesti)? Ili zivim u zabludi?

mIRCerka

Post by mIRCerka » 12/05/2009 10:33

Alhemicarkaa wrote:Koliko znam mi smo u ratu koristili plin a nismo placali (ne znam ni od cega bi, kad nismo imali jesti)? Ili zivim u zabludi?

nama su povremeno uyimali pausal nekakav...

Evo gledam sad, na 20 maraka racuna 20 feninga posebne takse...
nije vise u pitanju jbni fening, vec kome sam ja placala to koji k??? u ratu...

nokia6170

Post by nokia6170 » 12/05/2009 10:47

Alhemicarkaa wrote:Koliko znam mi smo u ratu koristili plin a nismo placali (ne znam ni od cega bi, kad nismo imali jesti)? Ili zivim u zabludi?

onda nek se fino obracuna koliko se koristilo i koliko tacno da se plati...al opet ti rekoh....pravo potrazivanja naplate je davno prestalo..prema tome, to je pravno gledajuci zavrsena prica.

godinu dana iznosi rok za naplatu komunalija pred sudovima prema zakonu.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 12/05/2009 10:51

nokia6170 wrote:

onda nek se fino obracuna koliko se koristilo i koliko tacno da se plati...al opet ti rekoh....pravo potrazivanja naplate je davno prestalo..prema tome, to je pravno gledajuci zavrsena prica.

kako onda neki dan objavise da 90% predmeta sto cuce na sudu u Sarajevu predstavljaju upravo ta komunalna potrazivanja, i da neki predmeti prde vec par godina tamo...

Alhemicarkaa

Post by Alhemicarkaa » 12/05/2009 10:52

nokia6170 wrote:

Da pred nasim sudom, ne pred ruskim isporuciocem. I mislim da je to obracunato, Rusi potrazuju tacan iznos duga.
Meni je hiljadu puta gora nasa tisina sto su nas zimus na pravdi Boga odrali, sto zaokruzuju cifre kad mnoze pa dobivaju pravi visak koji neko uzme, bez da ista mora pravdati, nego to sto cu morati placati taj neki ratni dug. Ja se tog pausala ne sjecam, plin sam koristila u ratu i sad od 2004, kad i koliko se to, Mirsi, placalo?

mIRCerka

Post by mIRCerka » 12/05/2009 10:54

Alhemicarkaa wrote:
nokia6170 wrote:

Da pred nasim sudom, ne pred ruskim isporuciocem. I mislim da je to obracunato, Rusi potrazuju tacan iznos duga.
Meni je hiljadu puta gora nasa tisina sto su nas zimus na pravdi Boga odrali, sto zaokruzuju cifre kad mnoze pa dobivaju pravi visak koji neko uzme, bez da ista mora pravdati, nego to sto cu morati placati taj neki ratni dug. Ja se tog pausala ne sjecam, plin sam koristila u ratu i sad od 2004, kad i koliko se to, Mirsi, placalo?

povremeno bi dosli u uzeli 50KM i onda ti strihiraju prezime na spisku da si platio...
ubij me ne znam ko je to skupljao, znam isto da smo 4 milje maraka platili projekat za uvodjenje plina, odmah nakon rata...oni odobrili i onda dosli i poceli srat kako to nije to, a oni potpisali, al odjednom to nije to..

Bandierra Rossa

Post by Bandierra Rossa » 12/05/2009 11:02

Don"t happy,Be worry...

Bandierra Rossa

Post by Bandierra Rossa » 12/05/2009 11:06

Još samo da dodam.

Nemojte molim vas pokretati ove nevažne teme.

Hajde da raspravljamo o tome da li je Izo Gegaj svojoj sestri Hajriji zabranio da se uda (ili razvede,nemam pojma...).

mIRCerka

Post by mIRCerka » 12/05/2009 11:08

Bandierra Rossa wrote:Još samo da dodam.

Nemojte molim vas pokretati ove nevažne teme.

Hajde da raspravljamo o tome da li je Izo Gegaj svojoj sestri Hajriji zabranio da se uda (ili razvede,nemam pojma...).

sereshhhhhhhhhhh :roll: :roll: :roll:

:lol: :lol: :lol: kako ubodes dje ne treba....

Post Reply