Sarajevo-x Drama Projekt

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
StLouis

Sarajevo-x Drama Projekt

Post by StLouis » 11/11/2006 22:18

Prijavite se za ucestvovanje u ovom dramskom experimentu!

Svako ko se prijavi predstavljat ce jedan lik u tekstu. Dakle, pises samo ono sto ti, tj. tvoj lik izgovara, i kroz komuniciranje sa drugima, nastaje dramski tekst.

Situacija u kojoj se likovi nalaze: Zaglavljeni su u liftu(lift ima veliki, ali ogranicen kapacitet.)

Ukoliko jos neko pozeli da se pridruzi, on moze da ucestvuje kao lik koji je van lifta i koji komunicira sa nama, i kasnije se pojavljuje.

Za pocetak, svako neka zamisli lik koji ce biti. To mozete biti i vi licno, a moze i bilo kakva izmisljena ili stvarna osoba. Recite onda dvije stvari:kojeg ste pola i koliko otprilike imate godina, da bi drugi likovi znali kako da vam se obracaju. Mozete ako hocete da napisete i kako izgledate, i da li mozda nesto nosite sa sobom.

Pod navodnicima pisite sta vas lik govori. U zagradama, didaskalijama, pises komentare koji prate govor i situaciju uopce, kome govoris, radnju koju ti ili neko izvrsava, opis necega, itd.

U slucaju da nekoga nesto pitas, a on se duze vrijeme ne pojavljuje da odgovori, neko neka preuzme njegovu ulogu, i odgovori umesto njega.

Imas pravo da izmisljas i situaciju u kojoj se nalaze drugi, npr, da kazes: "Sta Vam je to crveno na licu?" ili "Kakva Vam je to kutija?", iako taj sam nije pomenuo da nosi kutiju. Imas pravo i da u zagradama pises i odredjujes sta drugi rade, ali ne i sta pricaju.

Smijes da, dok smo na pocetku, nekoga proglasis za svoga rodjaka, prijatelja, zubara, itd.(bilo sta)

Recite ako imate jos ideja kako da se ovo odvija, ili prigovor.

Posto je ovo dramski razgovor, gledajte da pisete u tom vidu. Dakle, ime lika, dvije tacke, sta kaze, a u zagradama kome se obraca i sta radi.

:) Ideja preuzeta s jednog foruma. SRETNO! :)

King Kikapu

Post by King Kikapu » 11/11/2006 22:21

a ti ces bit u offu?

ja cu biti duh u kompjuteru.

King Kikapu

Post by King Kikapu » 11/11/2006 22:24

i moj lik treba da povezuje stvarni i virtualni svijet

rashomon

Post by rashomon » 12/11/2006 00:58

Ja ne pričam ništa dok ne dođe moj advokat!

StLouis

Post by StLouis » 12/11/2006 01:05

Super!! Ja cu biti penzioner Salko:D (nosim krletku i u njoj papagaja Peru). Pero natuca pomalo bosanskog :D

Salko(pomalo poguren, pritisce dugmice na metalnom okviru lifta, mrmlja) : - (obraca se Peri): - Perice, ovaj lift kao da je otisao u Vogoscu(gleda na sat) vidi, vec punih deset minuta cekamo. Pih, danasnje tehnologije

Pero/Papagaj: - cekamo, cekamo...tehnologiju

repeater

Post by repeater » 12/11/2006 15:19

evo, ja sam david bowie. naravno salko me je primjetio kad sam usao u lift. kao i uvijek skromno odjeven. pjevusio u sebi young americans, iz neke nostalgije bezbeli. ali sta to salki proleteru znaci.

harač

Post by harač » 12/11/2006 20:08

Nedžad K., 52 god., prosijed, djeluje nevino, priča tiho, u sakou je. Misli da je žrtva loših okolnosti. Ima predrasude prema svima oko sebe, pogotovo Salki jer penzionere smatra beskorisnim elementom društva, ali se trudi da to drži skriveno. Međutim, nije znao da će zaglaviti u liftu na duži period. Šake mu se počinju znojiti.

Nedžad K. (stavlja ruku na usta i prokašljava): "Pa dobro hočel' ovo?"

BSn

Post by BSn » 12/11/2006 20:27

Wolfgang Speed, 57 god., Englez njemackih korjena. Malo govori bosasnki. Visok, crn, krupan, crno odijelo i sesir. U jednoj ruci laptop, u drugoj kisobran!

Speed (okrecuci se Nedzadu): Sta ne valjati?

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 12/11/2006 21:07

Asmir Bajic a.k.a. "Munja":23. godine, upravo izvrsio pljacku poste, trceci sa parama sa mjesta zlocina uletio u zgradu Dnevnog Avaza gdje je uletio u lift koji je u sred voznje zastao, predrasudan prema strancima, gleda dole na zene, mrzi pedere, ima modricu od kako ga je istukao "mrav".

Munja Salki: Dedo je l´ ovo stalo?

harač

Post by harač » 12/11/2006 22:57

Nedžad K. (odmičući se od Bajića sa pogledom gađenja, i u isto vrijeme obraća se Speedu): "Neće nešto."

BSn

Post by BSn » 12/11/2006 23:02

Speed (zivcano): OMG, u ova Bosna ni lift ne valjati! (okrecuci se prema Salki) Oh deduko kako lijepa bird! (vadi cigaretu iz kutije).

repeater

Post by repeater » 12/11/2006 23:04

david bowie exits.

harač

Post by harač » 12/11/2006 23:08

Nedžad K. (Speedu): "Nećete valjda i pušiti ovdje, vidite da se ne može ni disati."
(ptica počinje biti uznemirena)
Nedžad K. (Salki): "Hoće te l' tu malo pticu od mene, molim vas."

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 12/11/2006 23:38

Conto, 36-godisnjak, inspektor za krvne delikte u federalnom MUP-u. Sutljiv i promucuran, uvijek na oprezu zbog profesionalne deformacije. Upravo ga je prekinuo telefonski poziv u veoma bitnom poslu upoznavanja bivse komsinice sa carima Deorsola esspreso italiano, u kojem ga zovu da prisustvuje uvidjaju zbog pljacke poste na Dobrinji. Inace ga ne bi zvali, ali sluzbenica poste je ranjena pri napadu.

Conto (pri dolasku na mjesto zlocina, razmislja naglas): Huh, opet jal nas novopeceni narkoman, jal ove budale sto su se rodile urokane s one strane Dobrinje... Dze si Hamo debeli prasinaru, sta ovo uvijek kod tebe nekakav belaj... (obracajuci se pozorniku na licu mjesta)

car-x

Post by car-x » 12/11/2006 23:55

halid halčo k., godina 41, povratnik iz dijaspora, prije rata živio negdje uz drinu, izbjego u njemacku, vratio se u sarajevo i kupio stan.. pokusava samog sebe obmanuti da je gospodin i da je za par nivoa iznad "lokalnog" stanovnistva.. zadrti SDA-ovac, ima 0 dana ratovanja.. u liftu je, jer je pogrijesio ne samo lift i ulaz, nego cijelu zgradu..

halčo: tobe jarabi, u ovoj bosni nista ne radi. kad bi se kod nas u svedskoj desilo vako nesto, ministar bi namah dao ostavku..

Max.Cherry

Post by Max.Cherry » 13/11/2006 00:25

(kako je Conto u vremenskom smislu stigao ranije na mjesto zlocina no sto su se pocela desavati desavanja u liftu, ukljucujemo se u radnju po svrsetku uvidjaja)

Conto: Hamo care, dje su pare? Nemas ti pojma ko ni ja jelde... Cuj, dvoje mi je sa ulice potvrdilo da je momak odjurio dole prema Nedjaricima, a primio sam i informaciju iz CSB-a da im je neko javio da se nesto cudno desava u Fahrinom hotelu dole... Sve nesto kontam da je povezano. Odoh ja dole, ti obezbijedi ovo dok ovi moji ne zavrse, a mislim da ce i ona zena biti dobro, kazu da joj je metak proso kroz nadlakticu samo. (vec krece prema autu, ali se okrece i dodaje Hami) Slusaj, hajde neka ova tvoja kolegica krene sa mnom ako zatreba, vraticu je ja u stanicu kad zavrsimo, jebiga ovi moji svi zauzeti ko sto vidis...

(Odlazi zajedno sa mladom i atraktivnom policajkom u auto, ocito zadovoljan... iz vise razloga)

StLouis

Post by StLouis » 13/11/2006 00:36

Salko(Munji): Stalo. Vidis da ne mrda.(pauza) - A ti si mi se nesto zadihao?(gleda ga sumnjvo).

Salko(Nedzadu): " Ja mislim da smo svi ravnopravni u ovoj zemlji. Papagaj/Pero: u zemlji, u zemlji...

Salko(Speedu): Odkud nam ti zaluta zemljace?

Salko(Angelini) : Sta mu je to bird?

car-x

Post by car-x » 13/11/2006 09:40

Halco (odgovara Angelini): nije ba gospodjo. kupio sam tu neki stan od 140 kvadrata, ali mi nisu rekli da lift zapinje. u becu u njemackoj je to sve podmazano..

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Post by manijak1 » 13/11/2006 09:55

Ismet Č. oko 38 a koke mu daju i do 31 -e :D :oops: postolar i propali :D maneken :oops: i bivši stanovnik mnogobrojnih kazneno popravnih ustanova :oops: uvijek ide pješke radi uroka na 18-i sprat i kat neboderskog solitera :oops: jedino čeka kada će naići Angelina :D starka fina .....da se zaglavi u dizalu :D
Pita Halčića ( Komšo , kad bi trebala naići ona ....kona Angelina :? .....žao mi da sama nosi fasungu :oops: :D
Halčo : sad je vidjeh , izađe ko furija vani .....biće da je nešto zamislila :D :D
Ismo : jebem ti sudija dizalo ...k'o da radi sad :oops: :D
Odlazi Ismo nezadovoljan uz stepenice . iz već pobrojanih razloga :D :D

car-x

Post by car-x » 13/11/2006 10:03

A wrote:Angelina (najljubaznije sto moze) : Ne gospodjo, gospodjice. Da ste ulozili u 140 kvadrata kod vas u Sandzaku, ne biste imali ni lifta ni problema sa liftom. A ni mi sa dosljacima ...(prevrtanje ocima, ocekujuci razumijevanje, okrece se Munji i tise govori) Znate, tesko je ostati doma, a postati stranac. Svoj na svome, a stranac. Vi ste jos mladi, ne sjecate se kako je bilo prije... prije svega ovoga... Nego, mladog gospodina interesira glazba? Klasicna? (pogled obecavajuci, osmjeh na stranu, blagi ugriz usne...)

Halčo: Ooo.. Izvinjajem se gospođice...

Kad ste već kod muzike, obišo sam sve opere od Lilleströma do Beča. Kako je to samo lijepo. Nješto najljepše što sam vidio.

pirmin

Post by pirmin » 13/11/2006 10:08

Gojko J. godina 46, elektricar.
Prekinuli ga u partiji shaha te poslali da vidi sta je sa liftom.
Zaputio se do firme da pokupi kofer sa alatom i rezervnim dijelovima.
Na tom putu svratio na jednu ljutu. :D

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 13/11/2006 10:11

Halida Rugabet (35). Zbog svog prezimena vise je imala stete nego koristi :D Stanuje u prizemlju, a predstavlja oci i usi solitera :D Zna i sta car vecera. Tracanje joj je jaca strana, tako da bas i nije omiljena medju susjedima. Ljubomorna je na zene, posebno one dobrodrzece :D

S visoka gleda na Anegelinu i komentarise;

Dze li je ova vjetropirka bila. Vidi, vidi u koje doba dolazi kuci :D

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 13/11/2006 10:31

A wrote:
mamica 31 wrote:S visoka gleda na Anegelinu i komentarise;

Dze li je ova vjetropirka bila. Vidi, vidi u koje doba dolazi kuci :D

Angelaina: Da sam htjela sjediti kod kuce, heklati i praviti sarmice za nekog debelog impotentnog primitivca, gospodjo Halida, udala bih se za, recimo vaseg muza. Slobodna sam da dodjem kad god hocu kuci, i s kim god hocu, draga Halida. (osmjeh, kao ljubazan)

Nego, kako su djecica, jel' mali Sadik opet primljen u vrtic? Znate da nisam uopce znala da se dijete moze izbaciti iz vrtica! Zbog alkohola! Sta zna dijete sta je litar ljute...

a otkud ti hanuma znas da je moj coik impotentan :D da je impotentan (ne daj Boze) ne bih ja izrodila cetvero djece. Gospoja moja, ja sam postena zena, a ne ko neke tam`.

A moj Sadik, zlato mamino, je napredno dijete... Bio im je trn u oku. Zato su ga i izbacili. Sad se vade na alkohol :D

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 13/11/2006 10:31

kad vam dosadi zovite me :D ja sam majstor za lift :D :D :D

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Post by manijak1 » 13/11/2006 10:38

:oops: Ismo ...... :D : Obraća se iz središta zemlje :D Angelini.....: Gospođo jesu vam instalacije u redu , sanitarni čvorovi ili treba krečit , štemat zidove :? :?
Samo recite ......Angelina ne gleda ga nikako :D ni s visoka ni iz središta zemlje već stavlja originalni nosač zvuka koji joj je isti Ismo preko bivše žene ( glavnog soprana :oops: u operi Hasanaginica :D ) nabavio ne bi li zadobio trunku naklonosti dobre starke :D ......zatvara vrata i kaže hvala Ismo ...... :D :D odlazeći apsolutno sjeban pita se Ismo jel' dirigent bio Emir ili Miroslav :D ......nema veze ima odijelo koje služi za Bajram i Pozorište :oops: nabaviće karte :D :D pa u Narodno pozorište ....na operu :D smiješi se Ismo sebi sam dok otvara vrata pustog stana :D :D iako grijanje radi njemu kao da je hladno .....osmijeh mu ne silazi s lica dok konta ....šta Angelina sada radi :D :D

Post Reply