Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
Been thanked: 3 times

#1 Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by PipiDugaDevetka » 01/02/2012 14:06

Prepoznajte sebe na ovom YouTube videu i naznačite minutu i sekundu, te situaciju u kojoj se i vi pojavljujete!
Opišite nestašluke svoje prilikom snimanja ili gostovanja negdje.

Zapravo, tražio sam na YT pjesmicu ''Autobus Bosanko'', ali nisam našao.
:(

GRASS-ov autobus Bosanko je služio uglavnom za prevoz djece tokom rata. I ja sam bio korisnik besplatnog prevoza Bosankom do radnog mjesta tokom rata.
Uništen je ''krmačom'' koja je poslana sa četničkih-velikosrpskih položaja na Dom RTV. Tom prilikom ubijen je i jedan od čuvara Sivog doma.
:(

''Rodio se'' novi autobus Bosanko. I on služi za prevoz djece.

Image

Image

Image

Image

vinnie_jones

#2 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by vinnie_jones » 01/02/2012 14:55

Bosanko autobus kao iz snova,
voziš se u njemu, ne treba ti lova.
:mrgreen:

trambusek88
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

#3 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by trambusek88 » 01/02/2012 15:03

Prvi Bosanko je vozio vrlo kratko, možda manje od mjesec dana prije nego je uništen, a novi kojii sad vozi je nabavljen krajem 1995 i bio je identičan prvom a počeo je voziti par dana nakon završetka rata na liniji Katedrala-Dobrinja. Vožnja je bila besplatna a mogli su se voziti djeca do 14 godina plus roditelj/pratioc.

Bus nije GRAS-ov nego Centrotransov. osim prevoza djece da se vidjeti i na redovnim linijama Sarajevo-Fojnica, Sarajevo-Busovača i Sarajevo-Bjelašnica.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by PipiDugaDevetka » 01/02/2012 19:16

Ali originalni autobus zvani, Bosanko je bio GRASS-ov?

PipiDugaDevetka

#5 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by PipiDugaDevetka » 01/02/2012 19:17

vinnie_jones wrote:Bosanko autobus kao iz snova,
:thumbup:

trambusek88
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

#6 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by trambusek88 » 01/02/2012 22:08

PipiDugaDevetka wrote:Ali originalni autobus zvani, Bosanko je bio GRASS-ov?
Nije, Originalnog je Centrotrans dobio kao donaciju iz Frankfurta početkom 1995 i taj je uništen 28.06.1995., a ovog drugog su, ja mislim, kupili isto iz Frankfurta i bio je identičan
Bosanko će ga zvati

Učenik šestog razreda osnovne škole »Saburina« Ermin Pazelj kumovao Bosanku U okviru akcije Centrotrans Prevoz putnika vraća osmijeh djeci, dodijeljene su u konkurencijama najuspješniji dječiji crtež i prijedlog imena dječijeg autobusa. Prvu nagradu, 200 čokolada, za najbolji crtež dobio je učenik šestog razreda Katoličkog školskog centra Neven Šotra, dok je za prijedlog imena dječijeg autobusa BOSANKO, prvonagrađen kartom na relaciji Sarajevo—Zagreb učenik šestog razreda OŠ Saburina Ermin Pazelja.
"Oslobođenje" 2. Juni 1995

jedna tamo

#7 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by jedna tamo » 01/02/2012 22:50

iskreno pipi ja sam samo zapazila četničkih -velikosrpskih položaja
toliko propagande u zadnje vrijeme, vidi se da je ovdje mnoštvo ljudi nezaposleno pa se sad vraćaju tamo u neke godine, neznam kako vi stariji ne možete više da shvatite da mi MLADI trebamo da živimo zajedno i da nas više pustite na miru sa ovom pričom o ratu, bio prošao i ne možemo vratiti vrijeme i vratiti ljude koji su poginuli....
na facebook-u u zadnje vrijeme malo malo neka slika o sarajevu u ratu, pa s čim se ovi ljudi bave ovo više nije normalno, te park u ratu te balkon u ratu te ovo u ratu te ono u ratu, naprosto mi se više gadi sve
moj tata je preživio oba rata u sarajevu, nikad čovjeka nisam čula da priča o ratu, kaže teške su to teme sine, a uupravo je tim četnicima morao kopati rovove na ilidži da bi oni pucali po mojoj braći u gradu koja su bila u armiji i nikad ama baš nikad moju braću nisam čula da pričaju o ratu, a ja sam bila mala i neznam puno o ratu u sarajevu
na forumu su isto tako malo malo teme o ratu šta kako ovo ono...pa ljudi moji dokle više?
i to najviše od ljudi koji su se smucali po njemačkoj , oni koji su bili tu i borili se rijetko pišu i hvale su ...većinom su to oni koji nisu to proživjeli
et fakat s vremena na vrijeme moram jednostavno reći šta mislim pa kako god, ako žele neka izbrišu post
a pipi ovo nije lično tebi ti si moj komšija i glasala sam da budeš najforumaš godine al stvarno više trebate svi kolektivno popustiti
laku noć :D

BHF_Manijak
Has thanked: 2 times

#8 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by BHF_Manijak » 01/02/2012 23:34

Kolektivna amnezija, to ce nam sigurno pomoci al' do novog pokolja ko i svaki put dosad! :zzzz: :zzzz:

Jedino sto ovdje "nije normalno", je tvoj post, izvini ali je tako...Vidi se da si bila mala! :wink:

PipiDugaDevetka

#9 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by PipiDugaDevetka » 02/02/2012 19:22

@tamo jedna,
Ne mogu protiv toga. Bio sam prisutan u Ulici Sutjeska kada je četnička velikosprska granata poslana i eksplodirala, te ubila šestogodišnju djevojčicu i njenu majku. Mozak djevojčici iscurio na potiljku, a majka direktno u srce pogođena gelerom. Najveća žalost je to što sam se prethodnih dana sa tom djevojčicom igrao, šalio,...
Image

Rat mi je opsesija. To se samo jednom u životu doživljava, samo izuzetno dva ili tri puta.
Temu sam zamislio o dječijoj radosti što se i vidi sa uvodnog videa.
Žestoko se promijenilo bh. društvo, a promjenu su inicirali i agresiju započeli prvo velikosrbi iz Srbije. (Ne Srbi, nego velikosrbi).
Eto, navikavaj se na Srbe, Bošnjake, Hrvate,...To je sada najvažnije.

Dabogda dobili jednog predsjednika, pa taman on bio Sejdić-Finci.

Cholina_Lokica

#10 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by Cholina_Lokica » 02/02/2012 19:30

Cuj pa taman bio Sjedic-Finci, sta smo ti mi ostali krivi sad :?

PipiDugaDevetka

#11 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by PipiDugaDevetka » 02/02/2012 22:38

Cholina_Lokica wrote:Cuj pa taman bio Sjedic-Finci, sta smo ti mi ostali krivi sad :?
Sam sam kriv što sam vjerovao da rata neće biti, a već sam imao saznanja šta se dešavalo u Dubrovniku i Vukovaru. Mediji nisu forsirali priču o opštini Ravno u BiH.

Generacije i generacije Sarajlija, Bosnaca i Hercegovaca su osakaćene. Dovoljno je da roditelji imaju neki oblik PTSPD-a, nekakve posljedice će se sigurno odraziti na djecu. Možda i ona dobiju neku psihičku bolest. Kako će psihički bolestan roditelj odgajati dijete? Nikako. Biće mu i dijete nečim opterećeno.

Kroz priču o ratu ja se liječim, znam da će neko pročitati. Bude mi lakše kada čitaoci sa druge strane internetskog etera pročitaju da sam vidio tekući dječiji mozak u Ulici u Kojoj je stanovao i Juka, i Karadžić, i Nurija Agić, a to je Sutjeska ulica, pa meni sa tim saznanjem bude malo lakše.

Spominjanjem Sejdić-Fincija, nisam tzv. Ostale ništa htio uvrijediti. Niti su mi oni krivi i za šta. Poželio sam jednostavno da se politika promijeni da imamo jednog predsjednikA. Uopšte mi nije bitno hoće li biti Konstitutivni ili Ostalijanerski.(Bez uvrede molim)!
Promjena politike u tom smjeru, sigurno će smanjiti siromaštvo i postojaće mogućnost povratka na TRADICIJU KOMŠILUKA U BOSNI.

Naravno da se ne nadam povratku na odnose komšija iz 60-tih godina kada sam ja bio dijete i kada se u mojoj baraci okupljao skoro sav komšiluk da gledamo Čkalju, Festival Opatija putem jednog od prvih c/b tv. aparata u tom naselju baraka u predgradju Sarajeva,...Ali nešto slično tome, moguće je.

edin29

#12 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by edin29 » 02/04/2012 21:50

[quote="jedna tamo"]iskreno pipi ja sam samo zapazila četničkih -velikosrpskih položaja
toliko propagande u zadnje vrijeme, vidi se da je ovdje mnoštvo ljudi nezaposleno pa se sad vraćaju tamo u neke godine, neznam kako vi stariji ne možete više da shvatite da mi MLADI trebamo da živimo zajedno i da nas više pustite na miru sa ovom pričom o ratu, bio prošao i ne možemo vratiti vrijeme i vratiti ljude koji su poginuli....
na facebook-u u zadnje vrijeme malo malo neka slika o sarajevu u ratu, pa s čim se ovi ljudi bave ovo više nije normalno, te park u ratu te balkon u ratu te ovo u ratu te ono u ratu, naprosto mi se više gadi sve
moj tata je preživio oba rata u sarajevu, nikad čovjeka nisam čula da priča o ratu, kaže teške su to teme sine, a uupravo je tim četnicima morao kopati rovove na ilidži da bi oni pucali po mojoj braći u gradu koja su bila u armiji i nikad ama baš nikad moju braću nisam čula da pričaju o ratu, a ja sam bila mala i neznam puno o ratu u sarajevu
na forumu su isto tako malo malo teme o ratu šta kako ovo ono...pa ljudi moji dokle više?
i to najviše od ljudi koji su se smucali po njemačkoj , oni koji su bili tu i borili se rijetko pišu i hvale su ...većinom su to oni koji nisu to proživjeli
et fakat s vremena na vrijeme moram jednostavno reći šta mislim pa kako god, ako žele neka izbrišu post
a pipi ovo nije lično tebi ti si moj komšija i glasala sam da budeš najforumaš godine al stvarno više trebate svi kolektivno popustiti
laku noć :D[/quote]
[quote="PipiDugaDevetka"][quote="Cholina_Lokica"]Cuj pa taman bio Sjedic-Finci, sta smo ti mi ostali krivi sad :? [/quote]
Sam sam kriv što sam vjerovao da rata neće biti, a već sam imao saznanja šta se dešavalo u Dubrovniku i Vukovaru. Mediji nisu forsirali priču o opštini Ravno u BiH.

Generacije i generacije Sarajlija, Bosnaca i Hercegovaca su osakaćene. Dovoljno je da roditelji imaju neki oblik PTSPD-a, nekakve posljedice će se sigurno odraziti na djecu. Možda i ona dobiju neku psihičku bolest. Kako će psihički bolestan roditelj odgajati dijete? Nikako. Biće mu i dijete nečim opterećeno.

Kroz priču o ratu ja se liječim, znam da će neko pročitati. Bude mi lakše kada čitaoci sa druge strane internetskog etera pročitaju da sam vidio tekući dječiji mozak u Ulici u Kojoj je stanovao i Juka, i Karadžić, i Nurija Agić, a to je Sutjeska ulica, pa meni sa tim saznanjem bude malo lakše.

Spominjanjem Sejdić-Fincija, nisam tzv. Ostale ništa htio uvrijediti. Niti su mi oni krivi i za šta. Poželio sam jednostavno da se politika promijeni da imamo jednog predsjednikA. Uopšte mi nije bitno hoće li biti Konstitutivni ili Ostalijanerski.(Bez uvrede molim)!
Promjena politike u tom smjeru, sigurno će smanjiti siromaštvo i postojaće mogućnost povratka na TRADICIJU KOMŠILUKA U BOSNI.

Naravno da se ne nadam povratku na odnose komšija iz 60-tih godina kada sam ja bio dijete i kada se u mojoj baraci okupljao skoro sav komšiluk da gledamo Čkalju, Festival Opatija putem jednog od prvih c/b tv. aparata u tom naselju baraka u predgradju Sarajeva,...Ali nešto slično tome, moguće je.[/quote]

FreakyStyley
Been thanked: 1 time

#13 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by FreakyStyley » 03/04/2012 00:01

jedna tamo wrote:iskreno pipi ja sam samo zapazila četničkih -velikosrpskih položaja
Bitno je poznavati proslost da ti se nebi ponovila, a ovdje se ponavlja cca svakih 50 godina. Sta to govori o nama ? Relativizacija zlocina se ponavlja isto kao i ratovi, zato je jos bitnije ne samo podsjecati na to, nego nazivati stvari pravim imenom. Ne kazem da mi (bh) trebamo graditi svoj identitet na ratu i na proslosti, ali ne treba dopustati da se plasira prica : "Svi smo isti ", "Svi smo sranja radili", "Jebo rat, bilo pa proslo" itd., to ne vodi nicemu.

Edin H.
Has thanked: 50 times
Been thanked: 30 times

#14 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by Edin H. » 03/04/2012 00:29

FreakyStyley wrote:
jedna tamo wrote:iskreno pipi ja sam samo zapazila četničkih -velikosrpskih položaja
Bitno je poznavati proslost da ti se nebi ponovila, a ovdje se ponavlja cca svakih 50 godina. Sta to govori o nama ? Relativizacija zlocina se ponavlja isto kao i ratovi, zato je jos bitnije ne samo podsjecati na to, nego nazivati stvari pravim imenom. Ne kazem da mi (bh) trebamo graditi svoj identitet na ratu i na proslosti, ali ne treba dopustati da se plasira prica : "Svi smo isti ", "Svi smo sranja radili", "Jebo rat, bilo pa proslo" itd., to ne vodi nicemu.
Znas sta, kao sto meni rekose na podforumu fudbal od proslosti se ne zivi.
Mlade generacije su nazalost zatrovane i jos vise podijeljene, zato repect jednatamo na postu.
Pamtio, ne pamtio, ne mozes predvidjeti sta ce se desiti, evo ti primjer Foce.
Rat mozes gledati sa dva aspekta i obadva su tacna - zna se ko je prvi poceo i pocinio mnogostruko vise zlocina, ali i u ratu niko nije bio cist i ispravan i svi su cinili zlocine.
Ovo govorim kao neko ko je prezivio rat, ali ko je brzo shvatio da ne pripada tome "miljeu" vidjevsi npr. kako Jukini ulijecu u srpske stanove, lafo ganjaju snajperiste, a sve zivo iznose, kako raja nemaju sta da jedu, a Celo Ismet legalizuje lokale, kako u Tresku ne pustaju obicne borce, jer je zabava samo za visokorangirane itd., premda bi dalo jos nabrajati.
O ovim sumnjacima sa brda ne mogu se ni trositi rijeci, ocigldeno im je bio cilj da uniste mentalno i fizicki, i pobiju sve sto se kretalo po gradu.
Treba se okrenuti buducnosti, zlocince koliko je moguce pokaznjavati, ne glasati za stranke na osnovu nacionalnog programa, a buducnost niko ne moze predvidjeti.

FreakyStyley

#15 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by FreakyStyley » 03/04/2012 00:55

Edin H. wrote:
FreakyStyley wrote:
Znas sta, kao sto meni rekose na podforumu fudbal od proslosti se ne zivi.
Mlade generacije su nazalost zatrovane i jos vise podijeljene, zato repect jednatamo na postu.
Pamtio, ne pamtio, ne mozes predvidjeti sta ce se desiti, evo ti primjer Foce.
Rat mozes gledati sa dva aspekta i obadva su tacna - zna se ko je prvi poceo i pocinio mnogostruko vise zlocina, ali i u ratu niko nije bio cist i ispravan i svi su cinili zlocine.
Ovo govorim kao neko ko je prezivio rat, ali ko je brzo shvatio da ne pripada tome "miljeu" vidjevsi npr. kako Jukini ulijecu u srpske stanove, lafo ganjaju snajperiste, a sve zivo iznose, kako raja nemaju sta da jedu, a Celo Ismet legalizuje lokale, kako u Tresku ne pustaju obicne borce, jer je zabava samo za visokorangirane itd., premda bi dalo jos nabrajati.
O ovim sumnjacima sa brda ne mogu se ni trositi rijeci, ocigldeno im je bio cilj da uniste mentalno i fizicki, i pobiju sve sto se kretalo po gradu.
Treba se okrenuti buducnosti, zlocince koliko je moguce pokaznjavati, ne glasati za stranke na osnovu nacionalnog programa, a buducnost niko ne moze predvidjeti.
U neku ruku se slazem i shvatam sta govoris, ali mi se nije svidjelo rezonovanje jednetamo, pa sam mozda otisao u drugu krajnost. Kada se u susjednoj zemlji, koja je izvrsila agresiju rehabilituje lik i djelo ratnog zlocinca Draze Mihajlovica i velicaju zlocini ( to je naravno i misljenje 49 posto nase drzave, da se ne lazemo ) onda ta uporna relativizacija zvuci degutantno. Govorim da takvih stvari treba biti svjestan. Slazem se da su mlade generacije, generalno, zatrovane nacionalizmom i sovinizmom i ekstremizmom u raznim oblicima, ali opet kazem ne treba ici u drugu krajnost (zaboravljanja,odnosno prepravljanja dogadjaja u bliskoj proslosti) jer se time nista ne postize.

Edin H.
Has thanked: 50 times
Been thanked: 30 times

#16 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by Edin H. » 03/04/2012 01:07

Ja kada bih i htio ne mogu zboraviti sta se desavalo, mogu povremeno pokusati potisnuti.

Ali mnogo kompleksnije i pravo pitanje su mladje generacije i sta sa njima, jer kao sto si i sam rekao ovo zlo se ponavlja kod nas svakih pedesetak godina, moj otac je recimo dva rata prezivio :roll:

FreakyStyley

#17 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by FreakyStyley » 03/04/2012 01:16

O tome govorim i ne znam zaista sta sa ovom mladjom generacijom kojoj i sam pripadam (92 sam god).Upravu si, to je strasno kompleksno pitanje.

PipiDugaDevetka

#18 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by PipiDugaDevetka » 03/04/2012 17:05

FreakyStyley wrote:O tome govorim i ne znam zaista sta sa ovom mladjom generacijom kojoj i sam pripadam (92 sam god).Upravu si, to je strasno kompleksno pitanje.
Tradicija bosanskog komšiluka: Tome se trebaju vratiti svi u BiH. Prepustiti ta ''strašno kompleksna pitanja'' da rješavaju timovi stručnjaka, pa zbog toga glasati na izborima pametno. Glasati za mlade, borbene lidere.

PipiDugaDevetka

#19 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by PipiDugaDevetka » 04/04/2012 12:37

Image
03. April 2012. u 20:12

Dječiji hor Princes krofne obilježio 20. rođendan

Sarajevski dječiji hor Princes krofne večeras je koncertom za sve generacije održanom u Domu mladih u Skenderiji svečano obilježio dvije decenije uspješnog djelovanja.

Image

"Opstali smo u najtežim, ratnim vremenima, ali i najljepšim trenucima u miru. Večeras je lijep trenutak za sve nas koji radimo sa djecom i omladinom i nastavit ćemo raditi još više i još bolje", rekao je Zlatko Bostandžić umjetnički rukovodilac Princes krofni.

Prisutni na koncertu ovog sarajevskog dječijeg hora večeras su mogli uživali u izvedbi najboljih autorskih kompozicija za djecu, te u drugim neprevaziđenim hitovima domaćih i stranih autora i izvođača s početka '70-tih godina pa sve do danas.

Podsjetimo, u proteklih 20 godina kroz hor je prošlo više od 3.000 djece i mlađih uzrasta (od četiri do 25 godina), Princes krofne iza sebe imaju osam snimljenih CD-ova, tri DVD-a, te gostovanja na 12 međunarodnih festivala od Antalije, Rima do Roterdama, te više od 1.000 koncerata.

Ovaj dječiji hor je takođe bio gost na koncertima izvođača i autora regije poput Kemala Montena, Arsena Dedića, Harija Varešanovića, Dine Merlina, Tonija Cetinskog, Gorana Bregovića..., a već 21. aprila učestvovaće na koncertu Zdravka Čolića u Zenici.

Pokrovitelj večerašnjeg programa, koji se održava u okviru proslave 6. aprila, Dana Grada Sarajeva, je član Predsjedništva BiH Željko Komšić.

Radio sarajevo.ba

edin29

#20 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by edin29 » 05/04/2012 00:37

PipiDugaDevetka wrote:
[youtube][youtube][/youtube][/youtube]

PipiDugaDevetka

#21 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by PipiDugaDevetka » 05/04/2012 13:31

edin29 wrote:
PipiDugaDevetka wrote:
[youtube][youtube][/youtube][/youtube]
Šta bi @Edine29? Ne ide postavljanje YT videa. Samo postavi link pjesmice, pa ću ja pokušati. Nije sramota što se ne snalaziš sa tim. I ja sam svoje živce ''prosuo'' dok sam naučio.
Pjesmica je kul-kulja-najkulja i podsjeća me na 1990 i neku kada sam koristio Bosanka da sa A. Polja stignem na posao u centar Grada pored granata i snajpera.

casanova123
Has thanked: 1 time

#22 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by casanova123 » 09/04/2012 20:08

ja sam pjevao kao mali u krofnamaa _D

PipiDugaDevetka

#23 Re: Sarajevo: Princess krofne i autobus ''Bosanko''

Post by PipiDugaDevetka » 10/04/2012 14:03

casanova123 wrote:ja sam pjevao kao mali u krofnamaa _D
Jesi li na snimcima iz početnog posta? Naznači minutu i sekundu u kojoj se i ti pojavljuješ kao dječarac. Ima li gdje video/audio snimka pjesmice ''Autobus Bosanko''?

Post Reply