holowey wrote:punac je u cg radio rekonstrukciju stare kamene kuce...bio je obavezan dobiti dozvolu zavoda za ocuvanje spomenika...dozvola glasila da sve mora ostati autenticno...
srusio sve u potpunosti, izlio novi temelj, zidao blok ciglom, na to stavio staklenu vunu i zazidao kamenom stare kuce koji je sacuvao po rusenju... s vana sada uzgleda ista stara kamena kuca a u sustini je to potpuno novi objekat...
moze se ispostovati i zadrzavanje stare forme i novi objekat...
Sarajevo Construction
- thekupus
- Posts: 7387
- Joined: 25/06/2011 22:38
#8526 Re: Sarajevo Construction
- DrugaGimnazija
- Posts: 1028
- Joined: 13/10/2006 17:30
#8527 Re: Sarajevo Construction
Cinestar?neki wrote: Raditi će pod brendom Cinemaxx, 8 kino sala čini mi se.
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#8528 Re: Sarajevo Construction
u mostaru sam radio na dvije kuće, rušene i nanovo rađene u starom stilu... morali su ispoštovati sve prema pravilniku za objekte od značajathekupus wrote:holowey wrote:punac je u cg radio rekonstrukciju stare kamene kuce...bio je obavezan dobiti dozvolu zavoda za ocuvanje spomenika...dozvola glasila da sve mora ostati autenticno...
srusio sve u potpunosti, izlio novi temelj, zidao blok ciglom, na to stavio staklenu vunu i zazidao kamenom stare kuce koji je sacuvao po rusenju... s vana sada uzgleda ista stara kamena kuca a u sustini je to potpuno novi objekat...
moze se ispostovati i zadrzavanje stare forme i novi objekat...![]()
- holowey
- Posts: 10852
- Joined: 10/11/2008 10:53
- Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца
#8529 Re: Sarajevo Construction
jako konstruktivan komentarthekupus wrote:holowey wrote:punac je u cg radio rekonstrukciju stare kamene kuce...bio je obavezan dobiti dozvolu zavoda za ocuvanje spomenika...dozvola glasila da sve mora ostati autenticno...
srusio sve u potpunosti, izlio novi temelj, zidao blok ciglom, na to stavio staklenu vunu i zazidao kamenom stare kuce koji je sacuvao po rusenju... s vana sada uzgleda ista stara kamena kuca a u sustini je to potpuno novi objekat...
moze se ispostovati i zadrzavanje stare forme i novi objekat...![]()
- alibaba_i_30_godina
- Posts: 16995
- Joined: 16/01/2010 19:15
#8530 Re: Sarajevo Construction
Nevezano sada za Malču i ostale varalice, kakvu su onu skalameriju napravili pored zgrade parlamenta na Marijin dvoru?
Nešto u obliku kuće, postavljena samo metalna konstrukcija trenutno.
Nešto u obliku kuće, postavljena samo metalna konstrukcija trenutno.
- Bullet Tooth Tony
- Posts: 21032
- Joined: 06/09/2007 12:15
- Location: Carsija at naJt
#8531 Re: Sarajevo Construction
Prvi put cujes zato sto nije istina . Kuce uz kanale "prstena" u Amsterdamu su od 2010 pod unesco zastitom kao svjetska bastina. Nema sanse da se ruse ni pod tackom razno , renovirati se mogu i renovaciju rade poseben kompanije koje sa timom izadju i procjene gdje koju gredu mozes staviti, kako da uradis i sta... A ako obratis paznju na same objekte , svi se naslanjaju jedan na drugi i zamisli sada da srusis jedan zid ... nema rusenja definitivno..No-Name wrote:scarface32 wrote:Kad sam bio u Amsterdamu, tamo renovraju stare zgrade tako sto prednji zid ostave a iza sve sruse i naprave kako zele.S polja ostane stara zgrada a kad udjes sve je novo. Zar se kod nas to ne bi moglo raditi.I tako ne mjenjas izgled ulice.Haris.ba wrote:Pa je li zgrada bila zaštićena?
Sa zaštićenom zgradom (hotel Zagreb) se išlo na rušenje. Nije nemoguće da se i zaštićena zgrada ruši totalno.
Prvi put čujem za to u Amsterdamu, super ideja
Dokaz za navedeno je lanac hotela Waldof Astoria kojem je u Amsterdamu bilo dozvoljeno da kupi niz kuca i da ih renovira .... nikako sruse

- JThomas
- Posts: 69047
- Joined: 24/05/2008 15:01
- Location: Sic semper tyrannis
#8532 Re: Sarajevo Construction
kako neinvesticiono razmišljanje. nisu čuli da se to može napraviti i veće, a još starije.
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#8533 Re: Sarajevo Construction
Jos porediti Amsterdam i Holandiju sa Bosnom. 
-
high_volume
- Posts: 5916
- Joined: 09/06/2010 22:51
#8534 Re: Sarajevo Construction
Seljačka provokacija...Haris.ba wrote:Ne fakat, u čemu je problem što se srušila zgrada?
Je li to opet fetiš za AU zgradama?
Gdje si pročitao da će šetnica biti prekinuta na Čobaniji?Meni je veći problem što se neće nastaviti šetnica, a sada je bila šansa da se ista napravi do Drvenije. Ovako je prekid od Čobanije pa skroz do Atmejdana.
- Haris.ba
- Posts: 35282
- Joined: 08/09/2005 20:08
#8535 Re: Sarajevo Construction
Vidio regulacioni plan šta planiraju napraviti. Pričam o produživanju šetnice uzvodno Obalom Maka Dizdara (Čobanija - Drvenija).
Nego, što problem što se sruši zgrada?
Nego, što problem što se sruši zgrada?
- sime_cipol
- Posts: 23399
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#8536 Re: Sarajevo Construction
Trebali smo i Vijecnicu srusiti i napraviti ljepsu i stariju 
- Logovan
- Posts: 102748
- Joined: 15/05/2010 00:44
- Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png
#8537 Re: Sarajevo Construction
Čuj fetiš za AU zgradama.
Pa bolje i ovaj fetiš, nego fetiš za modernim zgradama. 
- Haris.ba
- Posts: 35282
- Joined: 08/09/2005 20:08
#8538 Re: Sarajevo Construction
To nek Karadžić napravi u Lukavici ili Palama.sime_cipol wrote:Trebali smo i Vijecnicu srusiti i napraviti ljepsu i stariju
Helem, kad se pravila Vijećnica porušene su trgovke i kuće iz Osmanlijskog perioda. Šta misliš da su tada došli neki i rekli nema rušenja?
Ustvari porušeno je pola grada da bi se urbaniziralo po AU prinicipima.
A da ne pričam o nadziđivanju i prepravkama na AU građevinama između dva Rata, a pogotovo nakon 1945. Skoro da ne možeš naći AU zgradu koja nije nadzidana.
I šta je normalan razlog da zgrada na Čobaniji ne sruši ako to investitor hoće? Neulazeći ko je. Da je neko napisao kvari postojeću vizuru, naročito zbog blizine Narodnog pozorišta. Pa hajde. Opravdan razlog. Ili, ta zgrada je historijski važna zbog toga i toga. Ili, ima neke arhitektonske važnosti zbog toga i toga.
Ali, samo ne daj da se išta pravi.
-
Sociolog
- Posts: 5764
- Joined: 06/05/2008 17:44
- Location: Sarajevo
#8539 Re: Sarajevo Construction
Pa ignorisite ovog,,haris,, vidite da je neki svedjanin ili sosonHaris.ba wrote:To nek Karadžić napravi u Lukavici ili Palama.sime_cipol wrote:Trebali smo i Vijecnicu srusiti i napraviti ljepsu i stariju
Helem, kad se pravila Vijećnica porušene su trgovke i kuće iz Osmanlijskog perioda. Šta misliš da su tada došli neki i rekli nema rušenja?
Ustvari porušeno je pola grada da bi se urbaniziralo po AU prinicipima.
A da ne pričam o nadziđivanju i prepravkama na AU građevinama između dva Rata, a pogotovo nakon 1945. Skoro da ne možeš naći AU zgradu koja nije nadzidana.
I šta je normalan razlog da zgrada na Čobaniji ne sruši ako to investitor hoće? Neulazeći ko je. Da je neko napisao kvari postojeću vizuru, naročito zbog blizine Narodnog pozorišta. Pa hajde. Opravdan razlog. Ili, ta zgrada je historijski važna zbog toga i toga. Ili, ima neke arhitektonske važnosti zbog toga i toga.
Ali, samo ne daj da se išta pravi.
- Thorgerson
- Posts: 9900
- Joined: 15/04/2015 11:26
#8540 Re: Sarajevo Construction
Jesam za čuvanje tih starih zgrada, ali fkt ne vidim u ovome neki problem. Prvo jer ondje nema nikakvog niza zgrada. Dakle, u nastavku ce sigurno ici neke moderne zgrade. Ova ce biti pola-pola i mislim da ce to lijepo izgledati.
Onaj dio se treba i urediti, onakvo ruglo u centru grada pored obale.
Onaj dio se treba i urediti, onakvo ruglo u centru grada pored obale.
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#8541 Re: Sarajevo Construction
Ma ne,bolje memli polusrusene objekte ostaviti koji su zaista stvarno veoma unikatni (Thorgerson wrote:Jesam za čuvanje tih starih zgrada, ali fkt ne vidim u ovome neki problem. Prvo jer ondje nema nikakvog niza zgrada. Dakle, u nastavku ce sigurno ici neke moderne zgrade. Ova ce biti pola-pola i mislim da ce to lijepo izgledati.
Onaj dio se treba i urediti, onakvo ruglo u centru grada pored obale.
Last edited by славянин on 03/05/2019 13:28, edited 1 time in total.
- seoBIH
- Posts: 8414
- Joined: 22/03/2003 00:00
#8542 Re: Sarajevo Construction
Šta je čudno? Ovakva praksa je normalna i uredna.thekupus wrote:holowey wrote:punac je u cg radio rekonstrukciju stare kamene kuce...bio je obavezan dobiti dozvolu zavoda za ocuvanje spomenika...dozvola glasila da sve mora ostati autenticno...
srusio sve u potpunosti, izlio novi temelj, zidao blok ciglom, na to stavio staklenu vunu i zazidao kamenom stare kuce koji je sacuvao po rusenju... s vana sada uzgleda ista stara kamena kuca a u sustini je to potpuno novi objekat...
moze se ispostovati i zadrzavanje stare forme i novi objekat...![]()
- Logovan
- Posts: 102748
- Joined: 15/05/2010 00:44
- Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png
#8543 Re: Sarajevo Construction
A ko je rekao da je bolje da budu polusrušeni objekti?
Uradiš fasadu, dotjeraš ga, dovedeš ga u stanje kakav je bio i super.
Uradiš fasadu, dotjeraš ga, dovedeš ga u stanje kakav je bio i super.
- Bullet Tooth Tony
- Posts: 21032
- Joined: 06/09/2007 12:15
- Location: Carsija at naJt
#8544 Re: Sarajevo Construction
http://starigrad.ba/v2/vijest.php?id=8553
Da vidimo koliko ce ovo igraliste i klupe trajati nasem narodu
Da vidimo koliko ce ovo igraliste i klupe trajati nasem narodu
- saibaba
- Posts: 1963
- Joined: 07/02/2008 13:47
#8545 Re: Sarajevo Construction
SCC je super zgrada. Ne znam koji smisao trazis ? Mozda da postavis sliku zgrade koja po tebi ima smisla...drug_profi wrote:
Jel ti vidis neki smisao u ovome?
Ovo je na silu sve. Nista ni scim.
Ali hajd o ukusima se ne raspravlja.
- saibaba
- Posts: 1963
- Joined: 07/02/2008 13:47
#8546 Re: Sarajevo Construction
Nemojte tako..to je Vuk Zec, on jedini ima pravo da kritikuje.. On i mimar Sinanmk ultra wrote:Podzemna garaza, a vrlo moguce i starost cijelog objekta i kako bi reagovalo samo da se ovo nazad srusilo...selma 83 wrote:a šta je falilo starom objektu, koji su razlog ono plasirali kao osnov za prepravku/sanaciju... jel bilo kao nestabilna zgradaza ovo se u Njemačkoj silazi s pozicije načelnika. e zemlje i jada.
Ja kad sam vidio kako je planiran ulazak i radijus krivine![]()
Wtf
-
Nivelacija
- Posts: 5366
- Joined: 24/08/2018 23:15
- Location: Travnik
#8547 Re: Sarajevo Construction
Meni je ovo jedna od najruznijih gradjevina u Sarajevu.saibaba wrote:SCC je super zgrada. Ne znam koji smisao trazis ? Mozda da postavis sliku zgrade koja po tebi ima smisla...drug_profi wrote:
Jel ti vidis neki smisao u ovome?
Ovo je na silu sve. Nista ni scim.
Ali hajd o ukusima se ne raspravlja.
- thekupus
- Posts: 7387
- Joined: 25/06/2011 22:38
#8548 Re: Sarajevo Construction
holowey wrote:jako konstruktivan komentarthekupus wrote:holowey wrote:punac je u cg radio rekonstrukciju stare kamene kuce...bio je obavezan dobiti dozvolu zavoda za ocuvanje spomenika...dozvola glasila da sve mora ostati autenticno...
srusio sve u potpunosti, izlio novi temelj, zidao blok ciglom, na to stavio staklenu vunu i zazidao kamenom stare kuce koji je sacuvao po rusenju... s vana sada uzgleda ista stara kamena kuca a u sustini je to potpuno novi objekat...
moze se ispostovati i zadrzavanje stare forme i novi objekat...![]()
Kakav komentar očekuješ? Hvališ se da ste kamenu kuću zidali ciglama i nalijepili stari kamen na to, i očekuješ aplauz?
Da znaš barem nešto o vernakularnoj arhitekturi i njenom značaju, ne bi bio ponosan, već bi te bilo stid. A meni je malo mrsko objašnjavati nekome kome je uspješan primjer pravljenje laži od stvarnosti. Ti i takvi kao ti stvarne spomenike, svjedoke historije i tradicije, pretvarate u simulakrume. Laži, utvare, prevare.
Za neznalice, jedina vrijednost naslijeđa je estetska. Smatraju da ono što nije monumentalno i bliješteće - ne vrijedi. Pogledaj, po cijeloj Bosni ćeš vidjeti kućerine na 4 sprata, sa kulama, staklenim portalima, lavovima na kapiji...
A za one koji život posvete zaštiti spomenika, aspekt estetike je zadnji na listi vrijednosti starih objekata. Na primjer, jedna kamena kuća u Hercegovini nije vrijedna jer lijepo izgleda kad je pogledaš, već jer je ona produkt stotina, pa i hiljada, godina života ljudi na tom prostoru. Materijali od kojih je izgrađena, tehnike zidanja, arhitektonska rješenja, raspored, lokacija, svi su vrijedniji od izgleda. Vernakularne tehnike se razvijaju kroz generacije, prenose se s koljena na koljeno, vremenom se usavršavaju. Svako područje ima svoje specifičnosti u vernakularnoj arhitekturi, i zato su očuvani vernakularni objekti najbolji svjedoci postojanja ljudi na jednom prostoru kroz historiju. Puno bolji od monumentalnih građevina, jer njih pravimo da impresioniramo. Dovodimo strane arhitekte (koji često, kroz objekat, dižu sami sebi spomenik), dovozimo materijale iz udaljenih mjesta, izmišljamo nove tehnike građenja. Oni su vrijedni kao dokazi ljudske dovitljivosti i sposobnosti. Ali, ni Vijećnica, ni Stari most, ni Begova džamija, ni Mehmed-pašina ćuprija, nisu spomenici bosanskom čovjeku.
- славянин
- Posts: 11277
- Joined: 30/05/2013 21:43
- Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)
#8549 Re: Sarajevo Construction
A koje su ti zgrade lijepe onda ?Nivelacija wrote:
Meni je ovo jedna od najruznijih gradjevina u Sarajevu.
-
detroit-mercy
- Posts: 16986
- Joined: 07/04/2009 16:54
- Location: povis jajca
#8550 Re: Sarajevo Construction
Ne bih rekao da je gradjevina ruzna, jednostavno kap pogledas ovu sliku djeluje nekako nestvarno. Prije bih rekao da je do okoline u koju e ne uklapa. Ali, valjda razvoj ovog dijela grada predvidja jos objekata modernijeg izgleda koji bi onda cinili jednu cjelinu down-towna.Nivelacija wrote:Meni je ovo jedna od najruznijih gradjevina u Sarajevu.saibaba wrote:SCC je super zgrada. Ne znam koji smisao trazis ? Mozda da postavis sliku zgrade koja po tebi ima smisla...drug_profi wrote:
Jel ti vidis neki smisao u ovome?
Ovo je na silu sve. Nista ni scim.
Ali hajd o ukusima se ne raspravlja.

