Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 65413
Joined: 16/07/2012 16:00

#8476 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

I sad kao 30 metara je niska zgrada?
Pa to je destospratnica koja ce jednako zatvoriti sunce, nebo, pogled i strujanje zraka kao da je i 20 spratova.
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#8477 Re: Sarajevo Construction

Post by славянин »

drug_profi wrote:I sad kao 30 metara je niska zgrada?
Pa to je destospratnica koja ce jednako zatvoriti sunce, nebo, pogled i strujanje zraka kao da je i 20 spratova.
Najjace mi je ovo kad procitam strujanje zraka.Gdje to zrak struji prema darivi jel :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 65413
Joined: 16/07/2012 16:00

#8478 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

славянин wrote:
drug_profi wrote:I sad kao 30 metara je niska zgrada?
Pa to je destospratnica koja ce jednako zatvoriti sunce, nebo, pogled i strujanje zraka kao da je i 20 spratova.
Najjace mi je ovo kad procitam strujanje zraka.Gdje to zrak struji prema darivi jel :lol:
U nedavnoj vijesti opisano je strujanje zraka u sarajevskoj kotlini, a usce Kosevskog potoka u Miljacku je kljucna tacka za tu cirkulaciju.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35288
Joined: 08/09/2005 20:08

#8479 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

drug_profi wrote:U nedavnoj vijesti opisano je strujanje zraka u sarajevskoj kotlini, a usce Kosevskog potoka u Miljacku je kljucna tacka za tu cirkulaciju.
Ima li ijedna institucija koja je izašla sa podacima o strujanju zraka u kotlini? A da nije "pričala mi nana o vjetru bakijašu...".
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#8480 Re: Sarajevo Construction

Post by nosara »

Govntown...

Kako je graditelji, ima li urbicida? :D
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6606
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#8481 Re: Sarajevo Construction

Post by VladaFBiH »

Haris.ba wrote:
drug_profi wrote:U nedavnoj vijesti opisano je strujanje zraka u sarajevskoj kotlini, a usce Kosevskog potoka u Miljacku je kljucna tacka za tu cirkulaciju.
Ima li ijedna institucija koja je izašla sa podacima o strujanju zraka u kotlini? A da nije "pričala mi nana o vjetru bakijašu...".
imaš ovdje "ružu vjetrova" http://www.fhmzbih.gov.ba/latinica/KLIM ... vjetra.php koja je i više nego jasna a najavili su da će ove godine da počnu mjerenje s šveđanima čini mi se kako bi se odredio uticaj gradnje na protok zraka tako da ćemo prvi put imati konkretne podatke i znati koliko je "divlja" gradnja uticala na isti
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#8482 Re: Sarajevo Construction

Post by nosara »

VladaFBiH wrote:
Haris.ba wrote:
drug_profi wrote:U nedavnoj vijesti opisano je strujanje zraka u sarajevskoj kotlini, a usce Kosevskog potoka u Miljacku je kljucna tacka za tu cirkulaciju.
Ima li ijedna institucija koja je izašla sa podacima o strujanju zraka u kotlini? A da nije "pričala mi nana o vjetru bakijašu...".
imaš ovdje "ružu vjetrova" http://www.fhmzbih.gov.ba/latinica/KLIM ... vjetra.php koja je i više nego jasna a najavili su da će ove godine da počnu mjerenje s šveđanima čini mi se kako bi se odredio uticaj gradnje na protok zraka
I sta ce onda, rusit ove rugobe po gradu? I sta ce vam kisik? Ima po sisa-mehanama svih aroma, a ono zapelo za kisik... :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 35288
Joined: 08/09/2005 20:08

#8483 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Te ruže vjetrova mogu dati samo neke indicije. Jer zna se kako se danas moderno izračuna smeta li kakvom vjetru zgrada.

A ako je jasna - de napiši šta je jasno kod nje. Puše vjetar najčešće istok zapad duž kotline?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#8484 Re: Sarajevo Construction

Post by Hajvan »

nosara wrote:
I sta ce onda, rusit ove rugobe po gradu?

trebalo bi srusit ch vilu, aneks, grbavicu, al polje - od “kad je bog po zelmlji hodio, spavalo se na klupi” arhitekture…. a bome i tibru od ove tranzicijske grOdnje
User avatar
drug_profi
Posts: 65413
Joined: 16/07/2012 16:00

#8485 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Dok se egzaktno ne utvrdi sta, kako i kuda provjetrava ovu kotlinu treba prestati izdaviti dozvole za objekte koji svojim gabaritima djeluju kao prepreka.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35288
Joined: 08/09/2005 20:08

#8486 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

drug_profi wrote:Dok se egzaktno ne utvrdi sta, kako i kuda provjetrava ovu kotlinu treba prestati izdaviti dozvole za objekte koji svojim gabaritima djeluju kao prepreka.
Slažem se. Prvo zabraniti gradnju novog avazovog tornja, pa sve ostalo. :D

Dok se ne utvrdi.

P.S.
Tibra bi to jedva dočekala. Jer nikakve zabrane neće biti ni u teoriji na Ilidži. A, tamo im je novi kompleks.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6606
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#8487 Re: Sarajevo Construction

Post by VladaFBiH »

Haris.ba wrote:Te ruže vjetrova mogu dati samo neke indicije. Jer zna se kako se danas moderno izračuna smeta li kakvom vjetru zgrada.

A ako je jasna - de napiši šta je jasno kod nje. Puše vjetar najčešće istok zapad duž kotline?
pa to sam i napisao - ona je za sebe jasna i pokazuje ono što i treba da pokazuje: smjer i jačinu puhanja vjetra ali nam ne govori dovoljno i najavili su ta mjerenja gdje bi već nakon godinu dana imali neke rezultate...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6606
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#8488 Re: Sarajevo Construction

Post by VladaFBiH »

Haris.ba wrote:
drug_profi wrote:Dok se egzaktno ne utvrdi sta, kako i kuda provjetrava ovu kotlinu treba prestati izdaviti dozvole za objekte koji svojim gabaritima djeluju kao prepreka.
Slažem se. Prvo zabraniti gradnju novog avazovog tornja, pa sve ostalo. :D

Dok se ne utvrdi.

P.S.
Tibra bi to jedva dočekala. Jer nikakve zabrane neće biti ni u teoriji na Ilidži. A, tamo im je novi kompleks.
pa zar zakoni nisu kantonalni? - sad je druga stvar što se onaj majmun *urći

Kanton, ako želi, ima ovlasti da provodi kantonalne zakone - doći će i Memić na red... ja očekujem prije izbora
User avatar
Haris.ba
Posts: 35288
Joined: 08/09/2005 20:08

#8489 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Ma pisu mu katil ferman godinama. Pa nikako da napisu.

Meni je ovo zafrkancija sa zabranom gradnje. Jer niko ozbiljan to nece sprovesti jer postoje privatni interesi koji su jaci.

Zato se i zafrkavam sa ski tauverom. Jer znam da kod FahrA nema nikakvih ruza vjetrova, ne smeta visina ni klasno raslojavanje.

Jer jos ne postoje preduslovi za nimby u Sarajevu.

Sve je privatni interes. Vamo cemo pokrenuti pricu o zagadjenju i neboderima, a vamo cemo novo naselje sutke napraviti. Sibicarenje na vecem nivou.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#8490 Re: Sarajevo Construction

Post by Thorgerson »

Nema gradnje preko 100 metara uz Miljacku, nema śanse. Moźe samo 35 metara.

- Memo
User avatar
sime_cipol
Posts: 23406
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#8491 Re: Sarajevo Construction

Post by sime_cipol »

arh. Gološ kaze da uz Miljacku ne bi smjela biti visocija od 22m, ali sta on zna :zzzz:
User avatar
Haris.ba
Posts: 35288
Joined: 08/09/2005 20:08

#8492 Re: Sarajevo Construction

Post by Haris.ba »

Thorgerson wrote:Nema gradnje preko 100 metara uz Miljacku, nema śanse. Moźe samo 35 metara.

- Memo
Sta kaze koliko moze kod Avaza? :D
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#8493 Re: Sarajevo Construction

Post by JThomas »

sime_cipol wrote:arh. Gološ kaze da uz Miljacku ne bi smjela biti visocija od 22m, ali sta on zna :zzzz:
jedno je pitanje šta zna, a drugo šta je interes. jel on glavni projektant scc-a, jeste. jel on očito i za 99% laika predimenzioniran, isto jeste. mi smo jamili, a vi sad oko nas idite manje...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#8494 Re: Sarajevo Construction

Post by Banksy »

sime_cipol wrote:arh. Gološ kaze da uz Miljacku ne bi smjela biti visocija od 22m, ali sta on zna :zzzz:
Arh Gološ je kućni arh Bakira Izetbegovića, kreator SCC monstruma , Bosmal monstruma, rugla od arapskog naselja na Poljinama, itd. Prljave pare pretvara u arh monstrume, a visinu diže koliko mu se kaže. Kao arh autoritet ili izvor informacija, sasvim irelevantan.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#8495 Re: Sarajevo Construction

Post by Hajvan »

dze vama pechat koji kae da je vase misljenjenje meritorno?!?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#8496 Re: Sarajevo Construction

Post by Banksy »

Ovo nije pitanje meritornosti, već istine.
Banksy wrote:
sime_cipol wrote:arh. Gološ kaze da uz Miljacku ne bi smjela biti visocija od 22m, ali sta on zna :zzzz:
Arh Gološ je kućni arh Bakira Izetbegovića, kreator SCC monstruma , Bosmal monstruma, rugla od arapskog naselja na Poljinama, itd. Prljave pare pretvara u arh monstrume, a visinu diže koliko mu se kaže. Kao arh autoritet ili izvor informacija, sasvim irelevantan.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#8497 Re: Sarajevo Construction

Post by Thorgerson »

Velika je lova u igri u kvadrantu B. Milioni su u pitanju.

I nece se dobiti sve. Znaci ne moze i park u Hastahani, i koncertna dvorana, a i da se ovamo prave male zgrade.

To zaboravite. Odlucice novac.

Ja bih samo volio da se napokon nesto rijesi. Jer nevjerovatno je da onakvo ruglo stoji u centru grada. Užas nad užasima. Imaš ovamo parlament države, preko puta divlji šljunak parking. Pa to nema ni u Africi jebote.
User avatar
black
Posts: 18640
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#8498 Re: Sarajevo Construction

Post by black »

Zavod za planiranje razvoja Kantona Sarajevo uputio je reagovanje i demanti u vezi informacije objevljene na web strani Kantona Sarajevo pod naslovom „Reagovanje povodom usvajanja izmjena i dopuna Regulacionog plana 'Gradski centar – Marijin Dvor' za lokalitet Kvadrant 'B'“.

Kako doznaje portal Radiosarajevo.ba, demanti je dostavljen i premijeru KS Edinu Forti, ministru prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS Damiru Filipoviću, gradonačelniku Grada Sarajeva Abdulahu Skaki i načelniku Općine Centar Sarajevo Nedžadu Ajnadžiću.

U demantiju Zavoda navodi se da u tekstu objavljenom na web-stranici Kantona Sarajevo „nekorektno i netačno navodi niz podataka“.

„Za predmetno područje postoji Regulacioni plan Gradski centar 'Marijin Dvor' koji je usvojen 1999. godine, a u više navrata je trpio određene izmjene i dopune. Na zvaničnoj web-stranici Gradskog vijeća Grada Sarajeva objavljen je tekst pod naslovom 'Gradsko vijeće usvojilo Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o pristupanju izradi Izmjena i dopuna Regulacionog plana Gradski centar – Marijin Dvor za lokalitet Kvadrant B'. U pripremi Odluke o pristupanju izradi Izmjena i dopuna Regulacionog plana 'Gradski centar – Marijin Dvor' za lokalitet Kvadrant 'B', učestvovali su i predstavnici Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša.

Ova informacija je najpouzdanija, a to znači da su se tek stvorili uslovi da se pristupi izradi izmjena i dopuna ovog regulacionog plana i u kom obuhvatu. To opet znači da se u ovom trenutku ne može govoriti o planskim rješenjima koja zavise od mnogo faktora i raspoloživih podataka, kao i podataka koji tek trebaju da se dobiju na osnovu istraživanja relevantnih institucija, odnosno iz dokumenata koji su do sada trebali biti izrađeni, a koji su u nadležnosti Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša“, pojasnili su iz Zavoda.

Dodali su da smatraju da je informacija objavljena 25. aprila 2019. godine na zvaničnoj web-stranici Vlade Kantona preuranjena i manipuliše određenim podacima koji su netačni ili vrlo upitni, s obzirom na da na nivou Kantona Sarajevo još nisu okončane aktivnosti i stvoreni uslovi za stručnu i naučnu procjenu uticaja planskih dokumenata na kvalitet zraka.

„U cijeloj ovoj situaciji, kada su zvaničnu informaciju sa web-stranice Vlade Kantona Sarajevo prenijeli brojni mediji, u kojima se Zavod za planiranje razvoja KS i direktor Hamdija Efendić, dovode u negativan kontekst, istu smatramo neprofesionalnom jer nisu provjerene osnovne informacije, te neprimjerenom u ovom trenutku, jer izrada izmjena i dopuna predmetnog regulacionog plana još nije ni započeta, niti se može zvanično započeti do momenta objavljivanja Odluke o izmjenama i dopunam Odluke pristupanju izradi izmjena i dopuna Regulacionog plana 'Gradski centar – Marijin Dvor' za lokalitet Kvadrant 'B' u Službenim novinama Kantona Sarajevo“, zaključeno je u demantiju.

Podsjećamo, Gradsko vijeće Grada Sarajeva usvojilo je 24. aprila 2019. godine Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o pristupanju izradi Izmjena i dopuna Regulacionog plana „Gradski centar – Marijin-Dvor“ za lokalitet Kvadrant „B“.

Riječ je o oživljavanju procesa kojima se omogućava nastavak izgradnje na jednoj od najatraktivnijih lokacija u samom centru grada.

„Ovo je historijska odluka Gradskog vijeća i ja je pozdravljam. Na ovaj način otvaramo proces koji će omogućiti počektak izgradnje jednog novog dijela Grada Sarajeva. Posebno mi je drago što će danas usvojene smjernice za izradu regulacionog plana propisati da će se graditi šetnica od Vilsonovog šetališta pa sve do Skenderije. Također, predviđena je izgradnja i koncertne dvorane. Očekujemo da će zajedno sa ostalim nadležnim institucijama u narednom periodu biti do kraja završen proces kojim stvaramo preduslove za veliki graditeljski zamah u dijelu grada kojim danas dominiraju ruševine“, kazao je tad za portal Radiosarajevo.ba gradonačelnik Grada Sarajeva Abdulah Skaka.
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#8499 Re: Sarajevo Construction

Post by strong69 »

Gdje je taj park i to zelenilo u Hastahani? Pa jbt, davno su ga betonirali. Pa na ta betonirana "igralista" parkiraju auta. Jebali su mu majku odavno a vijecnici su cutali. Najbolje da ga preoru citavog i naprave park ili da prave tu zgradu. Ovo sto sada tamo stoji je jedno obicno ruglo.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#8500 Re: Sarajevo Construction

Post by P308 »

strong69 wrote:Gdje je taj park i to zelenilo u Hastahani? Pa jbt, davno su ga betonirali. Pa na ta betonirana "igralista" parkiraju auta. Jebali su mu majku odavno a vijecnici su cutali. Najbolje da ga preoru citavog i naprave park ili da prave tu zgradu. Ovo sto sada tamo stoji je jedno obicno ruglo.
Mnogi ce se naljutiti ali realno, park je ruglo. Ako se uocpe moze nazvati parkom. Zapusten je. Treba srediti to.
Ako je cijena toga da se park konacno sredi onako kako treba, ustvari izgradnja zgrade, onda nek se izgradi. Naravno, pod uslovom da zaista ostane ovih 89% zelene povrsine koju spominju.

Sto se tice Kotromaniceve i okoline, i to je konacno red da se dovede u pristojno stanje. Za pocetak gradnja nulte transverzale pa onda sve ostalo.
Post Reply