Sarajevo 92 - 95! Ne zaboravi...

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

edu

Sarajevo 92 - 95! Ne zaboravi...

Post by edu » 08/11/2005 11:30

Tema posvecena najvecem konc-logoru na svijetu..tema posvecena svim palim borcima..sehidima..zatocenicima tog logora..tema posvecena prezivjelim zatocenicima..tema posvecena svima koji su proveli vrijeme u tom paklu...

Ne zaboravi da si se u 20. stoljecu radovao dolasku struje..ne zaboravi da ti je francuski klosar..kriminalac..pravio red za vodu..ne zaboravi da ti je svijet slao keks star 25 godina..ne zaboravi da si molio boga da svane maglovito jer si tada bio kao sigurniji..ne zaboravi da su se ljudi tukli za hljeb..ne zaboravi da su ti hranu na kartice davali (hej..na karticu!)..ne zaboravi da si pio kisnicu..ne zaboravi da su ljudi na posao isli sa praznim kanisterima da bi u povratku donijeli vode..ne zaboravi da su djeca umjesto lopte i igracaka skupljali metke..gelere..ne zaboravi da si i ti mogao zbrisati..ali nisi..ostao si..pitao si se zasto da ja idem iz svog grada?..ne zaboravi da ti je dojucerasnji komsija pobjegao s prvim metkom na "onu" stranu..ali ne zaboravi da ti je i neki drugi komsija (koji ima neke slicnosti sa ovim papkom koji je zbrisao) pomogao..da je bio tvoj saborac..ne zaboravi golobrade mladice koji su dali zivote za ovaj grad..ne zaboravi mafiju koja je koristila policijski sat da bi opuhala sva auta sa parkinga..ne zaboravi da si u to vrijeme bio k'o jedna porodica sa cijelom zgradom (naseljem!)..a danas se samo hladno pozdravis..ne zaboravi da su se u tom najvecem konc-logoru na svijetu odrzavale sportske manifestacije..pozorisne predstave..ne zaboravi da su te gadjali svaki dan po 50-100-500-1000-2000 puta iz svi mogucih oruzja..ali te nisu unistili..ne zaboravi suadu dilberovic i olgu sucic koje su dala svoj zivot na pocetku rata..u toj masi normalnih ljudi si bio i ti..ne zaboravi da su jadovi bili na holideju..da su sa holideja "junaci" snajperima gadjali tvoju djecu..tvog momka..tvoju djevojku..tvoje starce..TEBE!..ne zaboravi da si se radovao kad su se taj dan na nebu iznad holideja..iznad sarajeva pojavili avioni jna..isti oni koji su te gadjali svega nekoliko dana poslije..bio si naivan..nemoj vise..ne zaboravi vikica..obradovao si se kad je on sa svojim momcima usao u skupstinu na pocetku rata..bio si barem malo sigurniji..ne zaboravi ni sve ostale ljude koji su zasluzni za odbranu ovog grada (i ti si medju njima ako si bio na pravom mjestu)..ne zaboravi borce u bijelim mantilima..uradili su nemoguce..ne zaboravi tifu..divjaka (i njima slicne LJUDE)..nije njima lako bilo tih godina u sarajevu..ali su ostali..ne zaboravi da je brega sutio..ne zaboravi da je nele sutio..ne zaboravi da je kusta picka..ne zaboravi da je rambo pricao..da je bono pricao..(pricali su..sto ne znaci da su stali na stranu alije..oni su bili na strani napacenog naroda..)..ne zaboravi da je mirza delibasic bio u sarajevu (on koji je mogao imati sve u madridu..njegovi bivsi saigraci iz reala su ga molili da dodje..samo im se osmjehnuo!)..otisao je mislim 93. u njemacku na prvenstvo..bio malo s porodicom u trstu i onda slagao slavici da ide za ljubljanu..vratio se u svoj grad..da bude zajedno sa dacom..kemom..avdom..cak se i borio!..ne zaboravi da su jna (da..ona koju si i ti/tvoji roditelji placali) uz pomoc domacih izdajnika napali tvoj/svoj grad..ne zaboravi da je zlo doslo iz srbije i crne gore..da su akademici - intelektualci planirali zlocine..ne zaboravi da narod bira vlast..ne zaboravi da oni koji su vezali zastave 90ih..koji su u ratu kovali planove o podjeli drzave (iz sva tri naroda!)..da ih i danas vezu...

ne zaboravi - jer ako zaboravis..jebo ja tebe...

Kubura

Post by Kubura » 08/11/2005 11:40

Odlican pokusaj da se sve to ne zaboravi

http://boreokoociju.blogger.ba/
Last edited by Kubura on 08/11/2005 11:43, edited 1 time in total.

flora.sa

Post by flora.sa » 08/11/2005 11:41

edu, svaka čast za tekst...
trenutno mi u glavi vri od sjećanja, ružnih, lijepih (bilo je i takvih), maglovitih, onih koji opet kao da su se jučer desili...

ne želim se sjećati...
ali ne mogu zaboraviti...
Last edited by flora.sa on 08/11/2005 12:19, edited 1 time in total.

stella_sa

Post by stella_sa » 08/11/2005 12:17

Sve i kad bi htjeli mislim da ne mozemo zaboraviti. Dovoljno mi je da provirim kroz prozor, vidim Zuc, sjetim se tate gore...
Nema sanse da zaboravimo
I ne trebamo
Svaka cast Edu
Treba procitati Sarajevo za pocetnike, Ozrena Kebe, odlicno pise, gotovo kao ti ;-)

da pamtis

Post by da pamtis » 08/11/2005 12:30

.

taxi_driver

Post by taxi_driver » 08/11/2005 12:47

edu svaka cast.
kad si vec nabrojao neke ljude,da i ja dodam ne zaboravi cedu domuza koji je oslobodio put preko igmana za sarajevo

Mahalac

Post by Mahalac » 08/11/2005 12:50

Moram, bio bi grijeh kad nebi, spomenuti i Balasevica...

Sto god nocas da zapevam vuci ce na sevdalinku
usnuo sam cobanicu uplakanu u sljiviku
grom udari, planu seno rasturi se stado njeno
zaplete se dim na uvojku, rece da se zove BOSNA
cudno ime za devojku...

morti

Post by morti » 08/11/2005 13:05

Beton tekst...

Ponesi zastavu...Dragane Vikiću...

rumenko

Post by rumenko » 08/11/2005 14:03

Pa gdje ces zboraviti...dobri moj i posteni edu...
Gledano iz ove danasnje perspektive drago mi je sto sam bio u SA i oko SA 92/95...vjerovatno ne bih nikad saznao gdje je Zuc i kota 850...i sigurno ne bih nikad iz grada pjehoke otisao na Igman,Bjelasnicu ili Tresku...zvuci kao aktivni turizam...ali mi znamo kako nam je bilo...ne kazem da nije bilo mozda i gorih mjesta (postujem Gorazde)....ali iskustvo Sarajeva 92/95 je dovoljno za 10 zivota....sve ovo sto si nabroj'o sve je to tako....i znas sta...yebem ga i ja ko zaboravi....pa gdje ces zaboraviti...dobri moj i posteni edu.....

Kubura

Post by Kubura » 08/11/2005 15:49

'92 sam govorio, ako dozivim kraj rata nikada mi nece biti vise vazno kakav je namjestaj u stanu. Kakva je klopa, samo neka je ima... Bio sam obecao sebi da cu zivjeti i da cu lovu trositi samo na zivot.

Sada vidim da sam poceo zaboravljati, ponovo ko budala trcim okolo da bih lakirao parket, da kupim novi cilim... i onda se pojavi ovaj blog o ratu, pojavi se ova tema danas i sada stvarno vidim da sam isti onaj kreten od prije rata. Umjesto da zivim ja opet robujem materijalnim glupostima. Zbog kojih propustim i godisnji odmor.

Ina

Post by Ina » 08/11/2005 20:38

Samo da zahvalim Edu-u ...
Svima nam dodjes kao deja-vu...pomalo mucljiv, bolno iskren i bjese nekad nasom svakodnevnicom i krutom realnoscu. Svi mi nosimo taj biljeg na dusi i srcu i bojazljivo ga se prisjecamo, kutiju uspomena na sigurno pohranjenu rijetko otvaramo, a jos rijedje o njima ( bolnim uspomenama ) pricamo ali ipak mislim da ne zaboravljamo...cak i onda kada to pokusavamo jednostavno ne uspijevamo jer to je neizbrisivi dio nasih zivota...i tako treba da ostane...do zadnjeg dana nasih zivota...to bar dugujemo svima onima koji ne dozivise ove godine poslije, svim onim neduznim zrtvama...

Santos

Post by Santos » 08/11/2005 21:10

Sve je to tacno sto si reko.Samo da dodam ranjen osto bez posla invalidnina 30km nemoguce opstat sa famelijom moro otic u inostranstvo da prezivim.Volim te Sarajvo.

taxi_driver

Post by taxi_driver » 08/11/2005 21:13

Kubura wrote:'92 sam govorio, ako dozivim kraj rata nikada mi nece biti vise vazno kakav je namjestaj u stanu. Kakva je klopa, samo neka je ima... Bio sam obecao sebi da cu zivjeti i da cu lovu trositi samo na zivot.

Sada vidim da sam poceo zaboravljati, ponovo ko budala trcim okolo da bih lakirao parket, da kupim novi cilim... i onda se pojavi ovaj blog o ratu, pojavi se ova tema danas i sada stvarno vidim da sam isti onaj kreten od prije rata. Umjesto da zivim ja opet robujem materijalnim glupostima. Zbog kojih propustim i godisnji odmor.

potpisujem

edu

Post by edu » 09/11/2005 09:35

ako hoces da vidis kakav je daj mu pare..daj mu moc..u ratu smo svi bili isti (ok..neki su imali vise..ali niko nije bio otporan na 155 mm i sl projektile)..bojali smo se istih stvari..i svi smo bili k'o jedna familija..pomagali se..druzili se..nikad necu zaboraviti one borce koji su izvlacili onog ranjenika na socijalnom..ljudi su svjesno rizikovali svoje zivote da bi spasili tudje..iako te ljude koje su spasavali nikad prije nisu vidjeli..ovo sto imamo danas??? sta je to??? kao da su drugi ljudi u ovom gradu?!..manite se sad prica naselilo se..to ne pije vode..jednostavno ZABORAVILI SMO..postali smo supci..upadne nam musica u supu mi se uzasavamo..prosipamo je..idemo do videoteke autom..mrstimo se ako je hljeb jucerasnji...

postali smo seronje...

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Post by manijak1 » 09/11/2005 10:04

Ne želim se sjećati još manje zaboraviti ali niko me ne pita da li će se ponoviti .
Helem manje me je bilo strah na mjestima sučeljavanja :D :D nego u gradu .......nezaštićeni do daske nosači kanistera , drva i ono malo hrane što dobiješ kao učesnik i posmatrač :oops: međuti rakame mi je bio žešći ........kad sam free :D :D zapaliti vatricu .....podgrijati vodicu za neskicu pa ono malo pakovanje pažljivo na dvoje :D pa malo promiješti lafo da zamutim pjenu i zapaliti Moravicu Drinu :oops: sa užarenim :D :D štapićem :D razmutiti đuz :D :D iz humanitarne i pričati o glupostima :D :D tipa jebo ih humanitarna :oops: e da mi je sada na more :D i na kraju kad čarolija prođe ........čuješ rokanje :oops: svi ispaljuju sa balkona i prozora .....granate po sebi .
I onda toliko vremena poslije toga dolazimo i polazimo do obezvrijeđivanja onih kojih više nema s nama i nas samih koji smo imali više sreće ........tada sam mrzio kišu :D :D snijeg :D noć :D jebeno niski tunel :D :D tek zadnjih dvadeset metara u pravcu :D van grada ispraviš se kao čovjek a danas mi se desi da pomislim da i pitari nisu tako loši :oops: kao što mi se čini :D da jesu :oops:.

Mahalac

Post by Mahalac » 09/11/2005 10:40

Na danasnji dan sa tada cetnickih Nedjarica '93 ispaljena je granata koja je pala blizu ucionice osnovne skole u kojoj su na mjestu mrtvi ostali uciteljica Fatima Gunic i troje ucenika, djaka...djece :(
imate li vi djecu?

Zaboraviti?????? :roll:

edu

Post by edu » 09/11/2005 12:48

strumfe..u ratu smo bili isti - zatocenici..sad smo isti - seronje..pune preseravanja...

Mahalac

Post by Mahalac » 09/11/2005 12:56

Edu care...mali savjet (sorry na usudu)... spasi to u my documents u glavi i furaj dalje.

edu

Post by edu » 22/11/2005 15:53

10 godina proslo od potpisivanja mira..10 godina nismo u koncentracionom logoru..10 godina proslo a vec smo dosta toga zaboravili...

FX1

Post by FX1 » 22/11/2005 16:10

"Study of the battle and siege of Sarajevo" - ukljucuje punu i detaljnu hronologiju opsade Sarajeva od aprila 1992 do februara 1996.

http://www.ess.uwe.ac.uk/comexpert/ANX/VI-01.htm#I.F

Lace

Post by Lace » 22/11/2005 17:15

tek danas vidjeh ovu temu :-? ...da poceli smo zaboravljati ali jos uvijek nam se svaka prica s drugim ljudima prije ili kasnije svede na pricu o ratu...bilo da je prica o nekom ratnom derneku ili sretnes nekoga iz tog ratnog perioda a nisi ga odavno vidio...kada te ljuti sto na ulici nema ljudi iza 11...ulice opuste jer su se svi 4 godine trudili da dodju kuci prije policijskog sata...sjetim se rata i kada mi se pruzi prilika da otputujem negdje van zemlje...sjetim se kako sam one 4 godine o tome mastala a mislila da se nikad nece desiti...pa sam sretna sto nisam bila u pravu...i ljudi se jesu promjenili...a opet da se nisu promjenili nasao bi se neko da kaze "probudi se...rat je zavrsio...zivot ide dalje"...a ja kazem kako za koga i u zavisnoti od njegove ratne traume (ja ih nemam...bar mislim da nemam...nije mi se nista desilo ni meni ni mojima...ostali smo citavi...valjda jedni od sretnijih...nismo protjerani....nismo raseljeni...nije nam kuca srusena...osim par rupa od metaka i gelera...nista ozbiljnije...)...i pokusavam da zivim "normalno"...razmisljam o normalnim stvarima i pokusavam da ih dobijem..zaradim a opet se trzam na jake zvukove...oblije me hladan znoj ako me neki zvuk podsjeti na zvuk granate...valjda zato sto u ratu nisam reagovala nakon nekog vremena...bio mi normalan fijuk granate iznad ulice...ti zvukovi su obiljezili moju ranu mladost...15-19 godina zivota...rijetko sanjam rat...ali se i to desi...nastavljam da zivim ali vjerovatno necu nikad zaboraviti...cak imam i par fotografija nacinjenih u razrusenoj vijecnici...uvecane su u A3 format i okacene na zidu moje sobe...mislim da su nastale 95-e..na samom kraju i sjecam se da smo zurili sa fotografisanjem...jer smo negdje u daljini culi granate...sve dok god sam u gradu u kojem me svaki cosak asocira na proslost...dok je ovih slika...dok je video kasete s filmom "sjecas li se sarajeva" koja je djelomicno snimljena u mojoj ulici...gdje se cuje glas moje majke koja me panicno doziva u jednoj gutavoj situaciji...gdje srecem ljude iz proslosti :-? mislim da ne mogu zaboraviti da sam htjela-ne htjela bila dio toga :sad: :-?

alek

Post by alek » 22/11/2005 17:22

pamtim. uvijek i najvise po spoznaji da sam nekih ljudi ostala zeljna zauvijek.

fastclicsz

Post by fastclicsz » 22/11/2005 17:35

da nemojte da se zaboravi da su svi koji su piginuli i ginuli za sarajevo "šehidi", žao mi je što je takva osoba pokrenula ovakvu temu, za sarajevo su također ginuli i srbi i hrvati a ne samo bošnjaci,alijini ideolozi i bošnjački unitaristi-hrvati i srbi ne žele prihvatiti bih kao svoju domovinu uprevo zbog takvih kao vi koji tvrde da sve što je bosansko ili što već u bosni i herceg. nekim čudnim jebenim pravom sljeduje bošnjake.......nikad mi nećemo biti država ni bilo koji kurac :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x

Lace

Post by Lace » 22/11/2005 17:42

rekao je pali borci...sehidi...zatocenici logora (nije stavio crticu izmedju pali borci i sehidi)...znaci nije ih sviju nazvao sehidima...a niz je mogao ici...i preko poginulih civila, djece...valjda poginuli srbi i hrvati spadaju u pale borce...de malo razmisli i procitaj polako tekst prije nego pokusas podici tenzije...a koliko je meni poznato sehid je strana rijec koja oznacava borca koji je svoj zivot dao za nesto...samo strana rijeca nikakva uvreda!!!
Last edited by Lace on 22/11/2005 17:45, edited 1 time in total.

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Post by manijak1 » 22/11/2005 17:44

:oops: Jarane ........jel ti neko rekao .........da si pored očiju slijep ?
Helem takva jaja .........ne možeš više podmetati u ova gnijezda .
P.S . Ti si kurac sam po sebi :oops:

Post Reply