Saobracaj (promet), policija i zamke

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

tuzlak58

Saobracaj (promet), policija i zamke

Post by tuzlak58 » 03/05/2011 01:32

Spadam u grupu savjesnih vozaća i nastojim da poštujem propise koliko je to maksimalno moguće, strašno sam alergičan na vozače nasilnike, kabadahije i "trkače", te se zbog takvih zaista moraju pooštriti zakoni ali... Skoro sam svojim vozilom putovao preko Hrvatske, Mađarske, Slovačke, Češke do Njemačke, a vratio se preko Austrije, Slovenije i opet Hrvatske i vjerijte mi na riječ, nigdje nisam vidjeo policiju na tim hiljadama kilometara. Prošle godine sam putovao po Italiji i Francuskoj i opet, čitavim putem, nisam vidjeo policiju do prvog žbunja po prelasku naše granice. Za 1.Maj sam putovao iz Dalmacije preko Livna, Bugojna, Zenice, Doboja do Tuzle i zaprepastio sam se kolikom armadom saobraćajne policije raspolaže ova država. Bosna je po svemu posebna pa i po ovakvim policijskim zasjedama koje daju vrlo, vrlo ružnu sliku o nama. Nigdje više policije a istovremeno toliki saobraćajni udesi - nešto tu ne štima. Vozeći sam razmišljao dali je zaista svrha svih ovih zasjeda i silnih policajaca, kao i brojne tehnike odvraćanje nesavjesnih vozača od kršenja zakona, odnosno, preventiva ili je zapravo nešto drugo u pitanju. Došao sam do zaključka da sva ta hajka ima pozitivnog, preventivnog, efekta ali je prava pozadina ipak druga. Naime, radi se o vrlo unosnom biznisu, radi se o jednoj vrsti poreza koji je teško izbjeći u uslovima u kojim se nalaze naši putevi, radi se o legalnoj otimačini koja puni budžete kantona ali ne samo budžete. Kada nestane novca u budžetima, uključe se kamere, istjera se sva policija na ceste i eto novca. Nije ni čudo što se tako lako pljačkaju banke i vrše krađe kad je sva policija na zadatku "prikupljanja novca". Ponovo kažem, da ne treba imati milosti prema vozačima nasilnicima, koji izazivaju strašne udese i ubijaju nedužen ljude, ali takve treba identifikovati i kažnjavati.
Vozeći se tako pomenutim putnim pravcem, izvršio sam preticanje sporog vozila na preglednom mjestu, sasvim po propisima, da bi me jedna od mnogobrojnih patrola, potom zaustavila i ubjeđivala da sam napravio prekršaj jer je na mjestu preticanja puna linija. Ta puna linija o kojoj su mi govorili uopšte ne postoji u što sam jedva "ubjedio" policajca koji se onda pravdao da se linija izbrisala zbog zimskog održavanja !?? Izjegao sam kaznu vjerovatno zbog svojih godina i ozbiljnog izgleda, ali da sam se i malo pokolebao napunio bih budžet Livanjskog kantona (ili policajca) teško zarađenim novcem. Putujući dalje našom lijepom zemljom, bio sam svjedok smiješnih iskakanja iza grmova i snimanja iz kojekakvih olupina od auta parkiranih pored puta, do mjesta na kome vladaju "presretači". Da sam kojim slućajem otišao okolo, autoputem preko Zagreba (a razmišljao sam o tome), prošao bih puno bolje i nebih vidjeo svu tu smiješno postavljenu vertikalnu i horizontalnu signalizaciju, pregledne duge pravce sa punom linijom, isprekidane srednje linije sa zabranom preticanja, nove obilaznice oko naseljenih mjesta sa ograničenjima od 40 i smiješna i čudna duga i bezrazložna ograničenja od 20. Nebih vidjeo srednje linije koje ne postoje a moraju se vidjeti, nebih vidjeo metode naplate kazni, a neće me začuditi ni eventualne kazne sa neke od mnogobrojnih skrivenih kamera. Sve to skupa gubi smisao i ide u drugu krajnost, koja nema veze sa bezbjednosti u saobraćaju, jer da ima, pored ovolike armije policajaca nebi trebalo biti uopšte saobraćajnih udesa.
Last edited by tuzlak58 on 15/06/2011 22:17, edited 1 time in total.

maxell_sarajevo
Been thanked: 4 times

Re: Saobracaj (promet), policija i zamke

Post by maxell_sarajevo » 03/05/2011 09:39

Ako postoji snimak i mislis da si upravu idi na sud. ;-)

sheikh

Post by sheikh » 03/05/2011 09:45

Ma jarane,sta se moze....Samo ne znam kako je doslo do suda,treba si reci da ti pisu kaznu i eto....jbg...nema gore policije nego ovdje :)

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 03/05/2011 10:31

Postoji negdje tema "drumski razbojnici".
Naša policija se upravo ponaša tako, kao drumski razbojnici.
Prođeš pola Evrope i ne vidiš policajca niti radara, čim pređeš granicu na BiH odma počinje hajdučija svakih nekoliko kilometara. Prođem Hrvatsku, Srbijua, ponegdje poneki radar, kod nas katastrofa.
Nemaju za plata da im daju kako treba, pa ih onda puste da sami sebi zarađuju po ulici. Nešto slično kao oni što peru prozore, samo mnogo skuplje i neučinkovitije.
thumbs down!

mimsy

Post by mimsy » 03/05/2011 11:05

Posto je rijec o saobracaju imam jedno pitanje.Uskoro ce mi registracija vozila a imam jednu kaznu nedefinisanu.Naime prije godinu dana slikala me kamera u Hadzicima,neki sitni sati,nije nikoga bilo,ja malo jace sam stisnula po gasu(nisam znala za kameru inace bi pazila,logicno :D ) .Poslije mjesec mi je doslo obavjestenje da idem na sud(to jeste sudija ce odrediti kaznu),pisalo je koliko je bilo ogranicenje i prekoracenje, i to je sve.Nikad mi vise nije nista doslo,ni iznos kazne,ni da li se oduzima vozacka ili ne...nikakva presuda od suda sto mi je malo cudno.Ima li ko slicno iskustvo?

Miki123

Post by Miki123 » 03/05/2011 11:27

mimsy wrote:Posto je rijec o saobracaju imam jedno pitanje.Uskoro ce mi registracija vozila a imam jednu kaznu nedefinisanu.Naime prije godinu dana slikala me kamera u Hadzicima,neki sitni sati,nije nikoga bilo,ja malo jace sam stisnula po gasu(nisam znala za kameru inace bi pazila,logicno :D ) .Poslije mjesec mi je doslo obavjestenje da idem na sud(to jeste sudija ce odrediti kaznu),pisalo je koliko je bilo ogranicenje i prekoracenje, i to je sve.Nikad mi vise nije nista doslo,ni iznos kazne,ni da li se oduzima vozacka ili ne...nikakva presuda od suda sto mi je malo cudno.Ima li ko slicno iskustvo?

Poziv na sudsko odlučivanje će ti doći, ako nisi priznala odgovornost i platila. Ja sam jednom čekao mjesec dva ispod 2 godine.

holowey

Post by holowey » 03/05/2011 11:33

@tuzlak58

u zemljama kroz koje si prosao, vecini vozaca nece pasti na pamet da naprave prekrsaj kakav je kod nas "normalna pojava"... osim toga, u tim zemljama koje spominjes kazne su mnogo rigoroznije nego kod nas i ne mozes se provuci sa cvajom za kafu nego ces osim kazne za prekrsaj dobiti i kaznu za pokusaj podmicivanja sluzbenog lica...

dok god je kod nas mentalitet takav kakav je, ja kao vozac bih volio da patrole stoje na svakih 500m sa upaljenim rotacijama, cisto kao opomena... ako necu praviti prekrsaje, nema niti jednog razloga da mi smetaju, zar ne? :)

TheDocToR

Post by TheDocToR » 03/05/2011 11:33

sve sto imam reci je STRASNO, i znam kako se osjecas, jer sam se mnogo puta nasao u slicnoj(ako ne i istoj) situaciji.

Kraj smjene, nemamo dovoljno naloga, stani prije stanice, da napisemo par brzinskig naloga za pojas, mobitel itd.(za vrijeme smjene malo se u kafani bilo)

Sarajevo grad sa dosta parking mjesta, pisi sve sto su parkirali po trotoarima a imaju gdje(citaj: NIGDJE) parkirati.

I situacija i situacija... stvarno zalosno, predstavnici zakona ccc.

Ma citav MUP prodrmat i da rade stvari za koje su placeni, a ne da se izivljavaju na ljudima koji rade citav mjesec za neku platu i da im uspostave administrativnu zabranu na platu svaki mjesec uplata prema MUP.

FUJ, ako citate gamadi iz MUP-a izvucite nesto korisno iz ovog posta, ili jos lakse poostrite vase kriterije.

Cober

Post by Cober » 03/05/2011 12:35

tuzlak58 wrote:Naime, radi se o vrlo unosnom biznisu, radi se o jednoj vrsti poreza koji je teško izbjeći u uslovima u kojim se nalaze naši putevi, radi se o legalnoj otimačini...

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Tranquilizer

Post by Tranquilizer » 03/05/2011 12:41

Cober wrote:
tuzlak58 wrote:Naime, radi se o vrlo unosnom biznisu, radi se o jednoj vrsti poreza koji je teško izbjeći u uslovima u kojim se nalaze naši putevi, radi se o legalnoj otimačini...

Nikada veca istina nije izrecena 8-)

tuzlak58

Post by tuzlak58 » 03/05/2011 13:39

holowey wrote:@tuzlak58

u zemljama kroz koje si prosao, vecini vozaca nece pasti na pamet da naprave prekrsaj kakav je kod nas "normalna pojava"... osim toga, u tim zemljama koje spominjes kazne su mnogo rigoroznije nego kod nas i ne mozes se provuci sa cvajom za kafu nego ces osim kazne za prekrsaj dobiti i kaznu za pokusaj podmicivanja sluzbenog lica...

dok god je kod nas mentalitet takav kakav je, ja kao vozac bih volio da patrole stoje na svakih 500m sa upaljenim rotacijama, cisto kao opomena... ako necu praviti prekrsaje, nema niti jednog razloga da mi smetaju, zar ne? :)

Da, slazem se, naime radi se o opštem (kućnom) (ne)odgoju kako vozača tako i policajaca. Dug je put da se to sve ispravi i to treba početi od kuće i osnovne škole. Danas je mito i korupcija zvijezda vodilja većine nas i tome je sve podređeno a zapravo je to prava katastrofa za kompletno društvo. Razni su marifetluci i lopovluci svuda oko nas a sa jednim jedinim ciljem: "doći do novca na što lakši način". Naši policajci su se pretvorili u rukovaoce radara i to im je osnovna djelatnost. Lokacije su iza krivina u kakvoj hladovini ili u blizini kakve kafane. Sjediš, uperiš, "cvak" i eto markica. Gdje je tu edukativna uloga policije, gdje su opomene, savjeti, razgovori, pomoć na cesti? ne, samo "markice na sunce". Čuda možete praviti u saobraćaju (voziti neispravno vozilo, ne davati svjetlosne signale za skretanje, ne poštovati pješake, proći kroz crveno ako nema kamere, voziti bez registracije...) a policija se uglavnom drži tih famoznih sprava koje zovemo radari, jer je to najprofitabilnija djelatnost a uz to i vrlo ugodna i lagana.
E, sad nisam bas siguran da možete voziti 800km po nasim putevima a da ne napravite nešto što bi moglo biti prekršaj, ma koliko se trudili da to ne učinite. Možda, da vozite 40km/h i da kidate živce drugim učesnicima u saobraćaju te time druge dovedete u probleme. Ako uzmete dionicu Zenica-Doboj (M17) s obzirom na gustinu saobraćaja, karakteristike puta i postojeću signalizaciju, imate vrlo malo mjesta gdje možete bezbjedno, i propisno izvršiti preticanje, a to ponekad morate učiniti. Ako vas prate, a obično vas prate na baš takvim mjestima, gdje je diskutabilno propisno preticanje uvjek ste potencijalni prekršilac. Dali će te uspjeti završiti preticanje baš prije znaka zabrane ili kraja isprekidane linije vrlo je diskutabilno, a vjerujte mi nije ni bitno to napraviti u milimetar, ako su svi drugi faktori ispoštovani (preglednost, brzina, ne ometanje drugih učesnika i td.). Međutim, ovi momci o kojim vam pričam to vam neće oprostiti. Svakako se slažem da ima jedan dio vozača za koje treba primjeniti sve moguće represivne mjere kako bi se spriječilo njihvo divljanje, ali su to obično momci koji imaju zaleđe i baš zato se tako ponašaju. Odmah se hvataju mobitela i zovu rođake ministre i kojekave šefome ovog ili onog ministarstav. Eto to smo mi! Ja idem okolo autoputem pa šta košta neka košta
Last edited by tuzlak58 on 04/05/2011 16:20, edited 1 time in total.

japo

Post by japo » 03/05/2011 19:53

Cober wrote:

nazalosta istina :cry:

slična situacija, vozili od praga do sarajeva, i nigdje dorta ni na mapi, prešli granicu pa ne znam nakon 20 kilometara lizalo iza krivine :cry: pun gepek stvari do vrha, i morali smo vaditi stvari da damo na uvid opremu :oops:

sve je ovo laganini :dance: :D

neki

Post by neki » 03/05/2011 21:39

Zadnjih 5 godina najmanje 10ak puta godisnje prodjem relaciju Sarajevo-Metkovic, svaki put mimoidjem minimalno nekih 5 patrola i ni jednom me nisu zaustavili, tako da konstatacija da je nemoguce proci nekaznjen ne stoji..
Takodje u Evropi se 95% otvorene ceste vozis po autoputu na kojem zakonski policija ne smije zaustavljati vozila, zato probaj malo prekoraciti brzinu i voziti se neko vrijeme pa ces se sresti sa presretacima. Na sporednim cestama su patrole normalna pojava, prijatelju su slovenci prosle godine uzeli 120€ jer je vozio 70 na cesti gdje je ogranicenje 60

tuzlak58

Post by tuzlak58 » 04/05/2011 16:17

.

LeKo

Post by LeKo » 04/05/2011 16:51

Kod nas jesu pravi žbunjaši, ali brate ni u ostalim zemljama u okruženju nisu ništa bolji. Nedavno sam išao do Makedonije preko Srbije, ukupno prošao nevjerovatnih 16 "zasjeda" od mokre gore do vranja. Tako da, polako i sa zekom ispred sebe....

Mlad i Nevin

Post by Mlad i Nevin » 05/05/2011 00:37

Daj iskreno priznajte da vas 99% ponudi cvaju na kafu kad počinite prekršaj i zaustave vas :D Svi nešto pričamo kako smo protiv korupcije a prvi bi dali cvaju nego stotinu na kaznu.

tuzlak58

Post by tuzlak58 » 05/05/2011 02:03

neki wrote:Zadnjih 5 godina najmanje 10ak puta godisnje prodjem relaciju Sarajevo-Metkovic, svaki put mimoidjem minimalno nekih 5 patrola i ni jednom me nisu zaustavili, tako da konstatacija da je nemoguce proci nekaznjen ne stoji..
Takodje u Evropi se 95% otvorene ceste vozis po autoputu na kojem zakonski policija ne smije zaustavljati vozila, zato probaj malo prekoraciti brzinu i voziti se neko vrijeme pa ces se sresti sa presretacima. Na sporednim cestama su patrole normalna pojava, prijatelju su slovenci prosle godine uzeli 120€ jer je vozio 70 na cesti gdje je ogranicenje 60

Ma ni ja nisam imao nikada problema u 25 godina vožnje a po prirodi posla sam prelazio po 200km dnevno (oko 70.000 km godišnje). Vozio sam od Španije preko bivših zemalja istočnog bloka (osim Rusije, Bugarske i Rumunije). Istočno od Bosne nisam vozio(Srbija i dalje) izuzev do Beograda i Crnogorskog primorja.
Za otvaranje teme su me ponukale dvije stvari i to:
1.Neuobičajeno veliki broj kontrolnih tačaka (ljudskih i tehničkih resursa) na posljednjem putovanju kroz BiH sa očiglednim motivom kažnjavanja svih "sumnjivih" i
2.veliki broj prijatelja koji su putovali do mora za prvomajske praznike a koji su imali slične probleme i došli kući sa sličnim utiscima i olakšanim džepova.
Pošto ja i pomenuti prijatelji ne pripadamo mladoj generaciji, i uglavnom smo ozbiljni porodični ljudi, bez želje i volje za trkanjem i pravljenjem kojekakvih ludorija po putevima, zaključio sam da se nešto dešava što izlazi iz normalnih okvira. Nadam se da je to bila samo jedna prolazna pojava zbog prvomajskih praznika.
Znate, i prije rata je bila vrlo dobro organizovana policija, puno profesionalnija i obučenija nego ova naša ali sa njima ja nikada nisam imao problem. Njihov posao je bio u prvom redu pomoć vozaćima, zatim preventiva a tek onda represija. Naravno bilo je izuzetaka!
Zapada što se tiče, ja tamo vozim kao i ovdje (poštujem propise) i nikada nisam imao nikakav problem. Naravno da sam i tamo viđao policiju (van autoputeva) ali nikada nisam stekao utisak da su oni tu da "zaskaču" vozače i da dijele kazne šakom i kapom, dapače. Takođe sam vidio kako se vrlo efikasno obračunaju sa "drumskim razbojnicima". Pošto ja ne spadam u tu skupinu ljudi, nikada nisam imao strah od njih. Ovdje viđam svaki dan vrlo ružnu sliku "zaskakivanja" i kojekakvih zasjeda. Interesantno je da sam vidio veliki broj uglavnom mladih vozača ("tatinih sinova") sa vrlo jakim i skupim automobilima koji rahat prolaze kroz crveno, pogrešno se prestojavaju i izvode kojekakve gluposti po ulicama. Malo koji vozač danas daje svjetlosni signal (žmigavac) prilkom skretanja, malo ko poštuje pješake na prelazima ali nikada nisam vidio da policija interveniše u ovakvim slučajevima jer su uglavnom na punktovima sa radarima u rukama! Zašto? pa jednostavno, to je vrlo unosno i odmah naplativo. Ja ne vidim da na takav način policija štiti poštene vozače od onih nasilnika i da djeluje preventivno i edukativno, naprotiv.
Takođe ne shvatam ni one koji za sve probleme na putevima (posebno magistralnim) vide rješenje u smanjenju brzine i odmah potom postavljanju kamera. Postoji niz drugih načina da se riješe eventualni problemi a da se putevima vozi brže i sigurnije. Naši m.putevi su postali gradske ulice sa vrlo čestim održavanjem vašara i korziranjem po njima (da se ne gazi blato) pa je prosjek vožnje od 40 km/h veliki uspjeh. Ako se neko pita zašto je taj prosjek bita odgovor je vrlo jednostavan, od njega mnogima zavisi egzistencija. Ovaj prosjek ne dozvoljava da čovjek živi u Tuzli i da ide svaki dan na posao u Sarajevo! pa to je samo pišljivih 120km a treba punih 6 sati vožnje u dva smijera. Pa zar zbog tih 120km treba plaćati stan ili seliti tamo gdje možeš dobiti posao?

MyCore

Post by MyCore » 05/05/2011 09:32

Fazon je da su lesinari po putu ustvari samo izvrsioci, jednostavno imaju kvote koje moraju ispuniti. U Doboju je recimo navece apsolutno nemoguce proci bez zaustavljanja, preko vikenda u vise navrata u toku noci. Naravno da to nema veze sa bezbjednosti saobracaja nego samo sa ubiranjem poreza...

Tranquilizer

Post by Tranquilizer » 05/05/2011 09:42

Ma nema drot obicni ništa sa tim, njega pošalje komandir smjene i kaže mu trebaš donjeti 20 kazni do veceras i on fino sjedne i radi na naplati...nema tu pameti, otimacina cista 8-)

za_sada_bez_dobrog_nicka

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka » 05/05/2011 14:16

japo wrote: pun gepek stvari do vrha, i morali smo vaditi stvari da damo na uvid opremu :oops:

sve je ovo laganini :dance: :D

Tako je i mene jednom, krcat auto, a ja polako, k'o Gustav na šalteru. Kaže može li malo brže (Dizalica na dnu, u felgi rezervne) Velim, ne može, ja sam srčani bolesnik... I onda kad mu je prekipilo reče da nema potrebe da vadim dalje stvari, onda sam još sporije vraćao nazad, tako da dobrih deset minuta nije nikoga mogao zaustaviti jer sam blokirao proširenje... Učinio sam dobro djelo :oops:

Ublehas

Post by Ublehas » 04/06/2011 23:32

Provedem 5 dana u Hrvatskoj prosle sedmice, predjem ok 700km tamo i nesretnem niti jedne patrole i kontrole, udjem u BiH kod Bihaca krenem ka Sarajevu, u B. Petrovcu (doslovno iskakanje iz grma) jedni me olaksaju za odredjenu sumu KM a u Kljucu drugi, u sat vremena :) sve zbog prekoracenja 10-20kmh. E nemogu mu vala voziti ni 60-70kmh cijelo vrijeme pa makar, nisam ni ja zaista ludjak ni dripac za volanom, i ja sam porodican covjek i postujem pravila koliko god mogu ali fakat mi se vise nevozi po BiH.

Rauber

Post by Rauber » 04/06/2011 23:54

Ja sam zbog slicnih iskustava i iskustava raje koju poznajem kontao da pocnem snimati svoju voznju, samo moram sa ebay-a naruciti postolje za mobitel pa da vidim kako to sve fercera, ako budem morao nabavit cu i pravu kameru pa je nekako pocalit da se sve vidi...
Drugcije ne ide jer ako se ide na to "njihova rijec protiv moje" oni su vazda u pravu...

bombašica

Post by bombašica » 16/06/2011 11:45

Eh pošto ste fino razvezali priču o drotovima i njihovim budalaštinama... koristim se prilikom da vas nešto ozbiljno priupitam. :-)
Šta mislite isplatili se ići na sud ili platiti kaznu od 40KM za "nepropisno zaustavljanje i pored vidno postavljenog saobraćajnog znaka zaustavljanja vozila". Dakle, riječ je o situaciji u kojoj je auto parkirano na tretuar, pored još nekoliko drugih auta, vozać je upalio sva četiri i izašao iz auta, vraća se za najviše 5-10min, drot prilazi i piše kaznu. Naravno, znaka zabrane ni na vidiku.
Pa sad, možda je manja peglancija platiti kaznu ali....dokle više popuštati drotovima :x :x :x

drndalo
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Post by drndalo » 16/06/2011 11:58

Ako je parkirao na "tretuar", onda nek' plati... ;-)

Sala-mala... Ako nema znaka, moze pokusati to slikati i dokumentovati, ali kako je bio na pjesackoj zoni, mislim da nema sanse... Vjerovatno ce se javiti neko sa vise iskustva sa novim zakonom i clanovima, a ja ovako ofrlje pisem...

madner
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Post by madner » 16/06/2011 14:27

bombašica wrote:Eh pošto ste fino razvezali priču o drotovima i njihovim budalaštinama... koristim se prilikom da vas nešto ozbiljno priupitam. :-)
Šta mislite isplatili se ići na sud ili platiti kaznu od 40KM za "nepropisno zaustavljanje i pored vidno postavljenog saobraćajnog znaka zaustavljanja vozila". Dakle, riječ je o situaciji u kojoj je auto parkirano na tretuar, pored još nekoliko drugih auta, vozać je upalio sva četiri i izašao iz auta, vraća se za najviše 5-10min, drot prilazi i piše kaznu. Naravno, znaka zabrane ni na vidiku.
Pa sad, možda je manja peglancija platiti kaznu ali....dokle više popuštati drotovima :x :x :x

Posto je opste poznato da paljenje sva 4 zmigavca momentalno stavlja van snage ZOBS idi na sud. Samo im reci da su bili upaljeni.

Post Reply