Sanse za posao u Njemackoj ili Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

magma26

Post by magma26 » 11/10/2013 16:19

Pozdrav svima :)

Zanima me da li imam sanse za zaposlenje u Njemackoj ili Austriji sa svojom strukom. Zavrsila sam BA engleskoj jezika i knjizevnosti na filozofskom fakultetu u Sarajevu (trebala bih uskoro da dobijem i master, polozila sam sve ispite, samo treba da ga odbranim), njemacki znam savrseno, ali i polaganje ispita u Goethe institutu ne bi bio problem.

Hvala vam svima na odgovorima.

Zviz
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

Re: Sanse za posao u Njemackoj ili Austriji

Post by Zviz » 11/10/2013 16:51

Tesko pitanje, ali ako ciljas na drzavne istitucije (mislim kao njihovi sudovi, opstine i sl.) onda moras imati njihovo drzavljanstvo a i nivo njemackog na visokoj razini. Da predajes u skoli - opet tesko da zamislim, da bi te primili ako nemas neke diplome, potvrde, skole gdje mozes da dokumentujes da poznajes njemacki na viskom nivou! Vece su ti mogucnosti u nekoj privatnoj firmi gdje im neko treba da pozna dobro engleski a dokazi o njemackom nisu mozda potrebni. Inace bi prije rekao da ces imati vece mogucnosti u Engleskoj ili Irskoj, jer ipak ti si studirala engleski jezik.

magma26

Post by magma26 » 11/10/2013 17:13

Nisam ciljala na njihove drzavne institucije, jer znam da za to treba drzavljanstvo. Takodje mi nije cilj ni predavati u skoli, jer znam da je gotovo nemoguce meni kao stranom drzavljaninu dobiti posao predavaca u drzavnoj skoli; mozda neka privatna ili slicno. Ja sam se vise raspitivala za neke pozicije gdje su potrebni prevodioci, ili neke firme gdje traze nekoga sa jako dobrim znanjem engleskog jezika i sl. Sto se tice njemackog, koristim se njime kao maternjim i engleskim jezikom, a svakako sam planirala dobiti i Goethe-ov certifikat, jer se nikada ne zna :) Tebi puno hvala na info :)

Zviz

Post by Zviz » 12/10/2013 22:23

To sto ti zelis ili trazis je manje vise i nemoguce. Jer rijetke, ako ne i nemoguce za naci, su firme koje imaju taj luksuz da zaposle prevodioca na puno vrijeme a da im mozda ove sedmice treba tri puta a sljedece nula puta - te jos pogotovo kad je rijec o engleskom jeziku koji je izgubio neki znacaj posebnosti. Prevodioci su cesto uclanjeni "zaposljeni" po raznim agencijama koje ih zastupaju te se uzmu u najam po potrebi. Poneki prevodioci koji imaju certfikat da mogu na sudskom nivou tumaciti se reklamiraju sami ali i oni su u vecini slucajeva clanovi neke agencije, jer od te profesije i nema nesto puno posla.

chamango

Post by chamango » 06/11/2013 12:34

Pozdrav, moja djevojka ima njemačko državljanstvo, pa me interesuje nakon kojeg perioda dobijam stalnu boravišnu dozvolu( ovo pitam zato što moja djevojka nije upućena u proceduru). Također, iako sam po zanimanju dipl. psiholog interesu je me mogućnost priznavanja diploma ili eventualno završavanje nekih kurseva za pojedina zanimanja. Unaprijed hvala!

don_refoni

Post by don_refoni » 06/11/2013 12:59

@ chamango:

Sve dok ti je djevojka TESKO da ce to svabe ista priznati.. Tek kad ti bude zena, onda postoji mogucnost, ali koliko sam ja upucen da takvi oblici zivotnih zajednica kod njemaca/austrijanaca ne pije vodu..

Ili jedino neki drugi oblik vize da potrazis..

OptimusPrime

Post by OptimusPrime » 06/11/2013 13:01

chamango wrote:Pozdrav, moja djevojka ima njemačko državljanstvo, pa me interesuje nakon kojeg perioda dobijam stalnu boravišnu dozvolu( ovo pitam zato što moja djevojka nije upućena u proceduru). Također, iako sam po zanimanju dipl. psiholog interesu je me mogućnost priznavanja diploma ili eventualno završavanje nekih kurseva za pojedina zanimanja. Unaprijed hvala!

Vidi na ovoj stranici...

http://www.bamf.de/EN/Migration/migration-node.html

chamango

Post by chamango » 07/11/2013 22:34

don_refoni wrote:@ chamango:

Sve dok ti je djevojka TESKO da ce to svabe ista priznati.. Tek kad ti bude zena, onda postoji mogucnost, ali koliko sam ja upucen da takvi oblici zivotnih zajednica kod njemaca/austrijanaca ne pije vodu..

Ili jedino neki drugi oblik vize da potrazis..

pa mi imamo u planu uploviti u bračne vode, znam da nije moguće kao momak/djevojka

teletrader

Post by teletrader » 15/11/2013 15:39

@magma26 ne bih da te obeshrabrujem,ali studij jezika je danas nesto sto je,IMHO na nivou politickih nauka..
Uz svo duzhno postovanje,ljubav prema jeziku,sve polozhene ispite i noci provedene nad knjigom..postavlja se pitanje sta osoba sa zavrsenim faxom jezika zaista ZNA??
Zna prevesti necije znanje iz jednog jezika u drugi,ali tu nema nikakvog dodatnog znanja sa njene strane..
Znati njemacki i engleski odavno vise ni u Bosni nije vise nikom "zabremedet" ,to se podrazumjeva,osim ako nisi dobila Magistarski na fakultetu u Banja Luci i sjedis u Skupstini Kantona Sarajevo ;)
Onako iskreno,zavrsila si engleski u BiH, znas njemacki, ali osim toga sta znas? da si med. sestra OK, da si dipl. njegovatelj OK..ali ovako..idealni posao bi za tebe bio negdje u skoli..ali to kao strankinja mozhes zaboraviti..
Kako god,puno srece.. :thumbup:

JanuaryJones

Post by JanuaryJones » 15/11/2013 15:51

magma26 wrote:Pozdrav svima :)

Zanima me da li imam sanse za zaposlenje u Njemackoj ili Austriji sa svojom strukom. Zavrsila sam BA engleskoj jezika i knjizevnosti na filozofskom fakultetu u Sarajevu (trebala bih uskoro da dobijem i master, polozila sam sve ispite, samo treba da ga odbranim), njemacki znam savrseno, ali i polaganje ispita u Goethe institutu ne bi bio problem.

Hvala vam svima na odgovorima.

Pokušaj sa Translation Traineeship pri EU da stekneš vještine i iskustvo. Odradi networking kako treba, uletiće posao za bih-ger-eng prevodioca negdje ;)
http://ec.europa.eu/stages/how/how_en.htm
http://ec.europa.eu/stages/about/who_en.htm

Sent from my iPad using Tapatalk

antonija

Post by antonija » 13/01/2014 23:43

Njemačka željeznica u potrazi za radnom snagom

Image

"Deutsche Bahn" godišnje mora zaposliti 10.000 suradnika. Problem s kojim se suočava je demografske prirode. Tisuće zaposlenih odlaze u mirovinu. Nedostaje stručnog kadra a nade se polažu i u uvoz radne snage.

U kolovozu 2013. dogodilo se nešto što je dotad u Njemačkoj bilo nezamislivo: željeznički kolodvor u prometnom Manizu bio je potpuno paraliziran. Razlog: većina skretničara i kontrolori i ostalog osoblja potrebnog za normalno odvijanje prometa je bilo ili bolesno ili na odmoru. Tada je i posljednjem optimisti postalo jasno da s "Deutsche Bahn" nešto nije u redu. Godinama vođena loša kadrovska politika dovela je do toga da se jedan od najvećih poslodavaca Njemačke nađe u više nego neugodnoj situaciji. I dalje prijete blokade jer osoblja je sve manje.

Godinama poznat problem
No problem nije poznat tek od katastrofe u Mainzu. Godinama je ovaj koncern, koji širom svijeta zapošljava 300.000 ljudi, štedio novac i ukidao stalna radna mjesta. Sada je međutim došlo do iznenadne promjene smjernica. Do 2020. godine "Deutsche Bahn" svake godine mora zaposliti do 10.000 novih radnika.

Ulrich Weber je od 2009. godine član Upravnog odbora koncerna i šef odjela za ljudske resurse. Nadzorno vijeće upravo je produžilo njegov radni ugovor do 2017. godine. Odluke o ukidanju radnih mjesta pale su puno prije nego što je on došao u "Njemačke željeznice". Prethodnike ipak ne želi kritizirati. "Poduzeće je, bez obzira na sve poteškoće s vremenom, raspoloživošću vlakova i drugim vanjskim čimbenicima, u stabilnom stanju. To je između ostalog i njihova zasluga", kaže Weber.

Većina radnih mjesta, otprilike polovina, ukinuta je devedesetih godina. Nakon ujedinjenja Njemačke ujedinjene su i željeznice Istočne i Zapadne Njemačke u jedno poduzeće. 1994. završeno je njegovo restrukturiranje. "U Njemačkoj smo nekada imali 400.000, a sada imamo 200.000 zaposlenih. To je otprilike broj koji će uz lagani porast i ostati", izjavio je Ulrich Weber.

Još jedan val otpuštanja
Godine 2006., pred izlazak "Njemačkih željeznica" na burzu, ponovo je došlo do masovnih ukidanja radnih mjesta. Tadašnji šef željeznica Hartmut Mehdorn je reformirao koncern u profitabilnu firmu. No, od planirane privatizacije nije bilo ništa. 2011. odustalo se od izlaska na tržište dionica. Jedan od razloga bila je financijska kriza.

Sindikati su od samog početka kritizirali politiku otpuštanja, vođenu još od devedesetih. "Sada su spoznali da samo kvalificirani radnici i to u dovoljnom broju, mogu ostvariti zacrtani rezultat i pobrinuti se da putnici budu zadovoljni", izjavio je predsjedavajući Sindikata željezničara Alexander Kirchner.

U međuvremenu, "Deutsche Bahn" je nastavio sa zapošljavanjem suradnika. Tijekom 2013. zaposleno je 9.750 ljudi, a do 2020. godine bi se ovaj trend trebao nastaviti i to istim tempom, što znači oko 10.000 novih radnika svake godine. Koncern stoji pred velikim izazovom. Svake godine oko 7.000 ljudi odlazi u mirovinu. Pri tome je 44 posto zaposlenih u koncernu već sad starije od 50 godina. "Previše dugo su se zatvarale oči pred činjenicom da tolike tisuće suradnika odlaze u mirovinu. Stari i provjereni vukovi moraju dobiti priliku da svoje znanje prenesu na pomladak. Ovaj aspekt je na žalost dugo zapostavljan", kaže šef Sindikata Kirchner.

"Demografski" kolektivni ugovor
Šalter željeznica

Premalo osoblja kao rezultat loše kadrovske politike

U travnju 2013. "Deutsche Bahn" je potpisao tzv. demografski kolektivni ugovor. On važi za 150.000 suradnika i predviđa preuzimanje mladih, koji se u okviru provjerenog njemačkog dualnog sustava (kombinacija teorije u školama i intenzivne prakse na radnom mjestu) obrazuju i školuju u okviru koncerna. Svi oni će u "Njemačkim željeznicama", odmah po završetku školovanja, dobiti stalno radno mjesto. Tu bi se mogao realizirati i plan njemačkih poslodavaca da mladima iz južne Europe pruže priliku za uključivanje u njemačko tržište rada. No i za radnike iz Hrvatske je ovo možda zanimljiva opcija jer, iako za građane Hrvatske vrijede ograničenje prilikom ulaska na njemačko tržište rada, za naučnike i kvalificirano osoblje ove prepreke ne važe.

Uz sve to dolazi i model fleksibilnog radnog vremena, pojačana zaštita od otkaza, radni raspored po mjeri zaposlenih i slično. Radnici koji su zaposleni samo na određeno vrijeme, nakon godinu dana rada bi morali imati ista primanja kao i stalno zaposleni. Bilo da mora popunjavati nastale praznine novim suradnicima, školovati pomladak i vezati stručnjake za koncern, "Njemačke željeznice - Deutsche Bahn" imaju puno ruke posla, kako se više nikada ne bi ponovila situacija sa kojom se prošle godine suočio kolodvor u Mainzu.

Zviz

Post by Zviz » 13/01/2014 23:54

antonija wrote:Njemačka željeznica u potrazi za radnom snagom

Image

"Deutsche Bahn" godišnje mora zaposliti 10.000 suradnika. Problem s kojim se suočava je demografske prirode. Tisuće zaposlenih odlaze u mirovinu. Nedostaje stručnog kadra a nade se polažu i u uvoz radne snage.

U kolovozu 2013. dogodilo se nešto što je dotad u Njemačkoj bilo nezamislivo: željeznički kolodvor u prometnom Manizu bio je potpuno paraliziran. Razlog: većina skretničara i kontrolori i ostalog osoblja potrebnog za normalno odvijanje prometa je bilo ili bolesno ili na odmoru. Tada je i posljednjem optimisti postalo jasno da s "Deutsche Bahn" nešto nije u redu. Godinama vođena loša kadrovska politika dovela je do toga da se jedan od najvećih poslodavaca Njemačke nađe u više nego neugodnoj situaciji. I dalje prijete blokade jer osoblja je sve manje.

Godinama poznat problem
No problem nije poznat tek od katastrofe u Mainzu. Godinama je ovaj koncern, koji širom svijeta zapošljava 300.000 ljudi, štedio novac i ukidao stalna radna mjesta. Sada je međutim došlo do iznenadne promjene smjernica. Do 2020. godine "Deutsche Bahn" svake godine mora zaposliti do 10.000 novih radnika.

Ulrich Weber je od 2009. godine član Upravnog odbora koncerna i šef odjela za ljudske resurse. Nadzorno vijeće upravo je produžilo njegov radni ugovor do 2017. godine. Odluke o ukidanju radnih mjesta pale su puno prije nego što je on došao u "Njemačke željeznice". Prethodnike ipak ne želi kritizirati. "Poduzeće je, bez obzira na sve poteškoće s vremenom, raspoloživošću vlakova i drugim vanjskim čimbenicima, u stabilnom stanju. To je između ostalog i njihova zasluga", kaže Weber.

Većina radnih mjesta, otprilike polovina, ukinuta je devedesetih godina. Nakon ujedinjenja Njemačke ujedinjene su i željeznice Istočne i Zapadne Njemačke u jedno poduzeće. 1994. završeno je njegovo restrukturiranje. "U Njemačkoj smo nekada imali 400.000, a sada imamo 200.000 zaposlenih. To je otprilike broj koji će uz lagani porast i ostati", izjavio je Ulrich Weber.

Još jedan val otpuštanja
Godine 2006., pred izlazak "Njemačkih željeznica" na burzu, ponovo je došlo do masovnih ukidanja radnih mjesta. Tadašnji šef željeznica Hartmut Mehdorn je reformirao koncern u profitabilnu firmu. No, od planirane privatizacije nije bilo ništa. 2011. odustalo se od izlaska na tržište dionica. Jedan od razloga bila je financijska kriza.

Sindikati su od samog početka kritizirali politiku otpuštanja, vođenu još od devedesetih. "Sada su spoznali da samo kvalificirani radnici i to u dovoljnom broju, mogu ostvariti zacrtani rezultat i pobrinuti se da putnici budu zadovoljni", izjavio je predsjedavajući Sindikata željezničara Alexander Kirchner.

U međuvremenu, "Deutsche Bahn" je nastavio sa zapošljavanjem suradnika. Tijekom 2013. zaposleno je 9.750 ljudi, a do 2020. godine bi se ovaj trend trebao nastaviti i to istim tempom, što znači oko 10.000 novih radnika svake godine. Koncern stoji pred velikim izazovom. Svake godine oko 7.000 ljudi odlazi u mirovinu. Pri tome je 44 posto zaposlenih u koncernu već sad starije od 50 godina. "Previše dugo su se zatvarale oči pred činjenicom da tolike tisuće suradnika odlaze u mirovinu. Stari i provjereni vukovi moraju dobiti priliku da svoje znanje prenesu na pomladak. Ovaj aspekt je na žalost dugo zapostavljan", kaže šef Sindikata Kirchner.

"Demografski" kolektivni ugovor
Šalter željeznica

Premalo osoblja kao rezultat loše kadrovske politike

U travnju 2013. "Deutsche Bahn" je potpisao tzv. demografski kolektivni ugovor. On važi za 150.000 suradnika i predviđa preuzimanje mladih, koji se u okviru provjerenog njemačkog dualnog sustava (kombinacija teorije u školama i intenzivne prakse na radnom mjestu) obrazuju i školuju u okviru koncerna. Svi oni će u "Njemačkim željeznicama", odmah po završetku školovanja, dobiti stalno radno mjesto. Tu bi se mogao realizirati i plan njemačkih poslodavaca da mladima iz južne Europe pruže priliku za uključivanje u njemačko tržište rada. No i za radnike iz Hrvatske je ovo možda zanimljiva opcija jer, iako za građane Hrvatske vrijede ograničenje prilikom ulaska na njemačko tržište rada, za naučnike i kvalificirano osoblje ove prepreke ne važe.

Uz sve to dolazi i model fleksibilnog radnog vremena, pojačana zaštita od otkaza, radni raspored po mjeri zaposlenih i slično. Radnici koji su zaposleni samo na određeno vrijeme, nakon godinu dana rada bi morali imati ista primanja kao i stalno zaposleni. Bilo da mora popunjavati nastale praznine novim suradnicima, školovati pomladak i vezati stručnjake za koncern, "Njemačke željeznice - Deutsche Bahn" imaju puno ruke posla, kako se više nikada ne bi ponovila situacija sa kojom se prošle godine suočio kolodvor u Mainzu.

DB nije Njemacka firma - zasto: pa na svakom cosku kasne. To je najgore sto postoji u Njemackoj. Na kraju je i nece biti ako nstave sa kasnjejem. Ja sam licno gledao u Svabu kad mu pukne film jer kasnje kad je jebao kondukterici sve od A do Z uzeo joj svesku i onu masinu i olupio od pod. I onda izasao iz voza, jazna dobila slom zivaca - cucnula i zaplakala. Ja citavo rukovodsvo javno vjesao kao plakata - pa nemoze to tako. Gdje ima da se kasni. Jos ako brdno staranaca zaposle to ce ti biti kasni voz 2 dana ili kao onaj iz Begograda do Podgorice putovao duze nego avionom iz Londona do Australije i nazad. :D

dedovic.almir

Post by dedovic.almir » 14/01/2014 10:19

Dobar si Zviz :D u pravu si sto se tice kasnjenja, ali pravdaju se time da nemaju adekvatne radne snage, pa eto odlucili su da zaposljavaju nove i to 10.000 mjesecno,

Valjda sta bude bolje za one koji se voze vozovima, stvarno bi bilo lijepo da budu "njemacki tacni" da se u njih mozes pouzdat, a onda bi se mogli lijepo i koristiti.

Zviz

Post by Zviz » 14/01/2014 14:07

dedovic.almir wrote:Dobar si Zviz :D u pravu si sto se tice kasnjenja, ali pravdaju se time da nemaju adekvatne radne snage, pa eto odlucili su da zaposljavaju nove i to 10.000 mjesecno,

Valjda sta bude bolje za one koji se voze vozovima, stvarno bi bilo lijepo da budu "njemacki tacni" da se u njih mozes pouzdat, a onda bi se mogli lijepo i koristiti.

Sjednem na voz iz Wien-a do Hamburg-a. Austrijanci vozilo d Nürnberg-a presjeo na onaj Inter-City DB - sve islo po predu i na zadnje dvije stanice - nepitaj kako - samo najavi da kasni 19 minuta. Gdje je on nasao 19 min. na te dvi zadnje stanice ja pojma nemam, ali siguran sam i oni sto razmisljaju da izvrse samoubistvo na sinama, da odusataju, pa pola ih prije, ce crknut od hladnoce cekajuci na voz da ih satere.

antonija

Post by antonija » 16/01/2014 00:00

Zviz wrote:
dedovic.almir wrote:Dobar si Zviz :D u pravu si sto se tice kasnjenja, ali pravdaju se time da nemaju adekvatne radne snage, pa eto odlucili su da zaposljavaju nove i to 10.000 mjesecno,

Sjednem na voz iz Wien-a do Hamburg-a. Austrijanci vozilo d Nürnberg-a presjeo na onaj Inter-City DB - sve islo po predu i na zadnje dvije stanice - nepitaj kako - samo najavi da kasni 19 minuta. Gdje je on nasao 19 min. na te dvi zadnje stanice ja pojma nemam, ali siguran sam i oni sto razmisljaju da izvrse samoubistvo na sinama, da odusataju, pa pola ih prije, ce crknut od hladnoce cekajuci na voz da ih satere.

Trebao bi doci kod nas u BiH pa sjest na voz :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

da vidis sta je nefunkcionalnost

muminovic

Post by muminovic » 16/01/2014 00:21

Ako uspije da krene voz, jer vise štrajkaju nego sto rade ;)

Salcho

Post by Salcho » 16/01/2014 16:50

Njemačka i dalje omiljeni cilj useljenika

Savezna Republika Njemačka je i 2012. bila atraktivna za useljenike. Više od milion ljudi je u ovu zemlju došlo te godine. Posljednji put je to bilo 1995. godine.

U 2012. Njemačka je privukla 1.08 miliona ljudi iz inostranstva. 2011. taj broj iznosio je 960.000.

Ako se uzmu u obzir iseljenja u istom vremenskom razdoblju, onda je ostvarena, takoreći, dobit od useljavanja od 370.000 osoba. To proizilazi iz Izvještaja o migraciji Savezne Vlade Njemačke za 2012. godinu.

"Brojke pokazuju da je Njemačka iz različitih razloga atraktivna za useljenike", kazao je tokom predstavljanja izvještaja ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer. "Mi svi znamo da Njemačka zavisi od stručne radne snage iz inostranstva", kazao je De Mezijer i dodao da brojke takođe pokazuju da su "smjernice za dolazak stručnjaka postavljene na pravi način". Jer, broj stručnjaka koji su se od 2009. uselili u Njemačku je u konstantnom porastu. Tada, 2009. godine, ih se u Njemačku uselilo 16.000 a u 2012. 27.000 kvalifikovanih radnika. U posljednjih nekoliko godina je pojednostavljena i procedura, odnosno spušten prag za dolazak stručnjaka. Od avgusta 2012. takođe postoji i tzv. "plava karta" Evropske unije, koja visoko obrazovanima iz zemalja koje nisu članice Unije olakšava useljenje.

Veliki broj onih koji traže posao iz Bosne i Hercegovine

Najveći dio useljenika, njih oko 620.000 je 2012. došlo iz zemalja Evropske unije. 115.000 onih koji su "došli" su zapravo Nijemci koji su prije toga živjeli i radili u inostranstvu. 340.000 njih je, prema izvještaju, došlo iz takozvanih trećih zemalja.

Kada je riječ o razlozima zbog kojih ljudi dolaze u Njemačku u prvom redu se radi o porodičnim razlozima, oko 18 procenata. 16 odsto useljenika došlo je zbog studija ili drugih vrsta obrazovanja. 13 procenata zbog posla, a 16 odsto u potrazi za azilom ili iz humanitarnih razloga.

Najveći broj useljenika je 2012. došao iz Poljske, koja je zemlja članica EU, a ta zemlja je i 2006. bila na vrhu zemalja iz kojih je najveći broj ljudi došao u Njemačku, a slijede Rumunija i Bugarska. Prema izvještaju je 37.000 ljudi došlo u potrazi za poslom. Najveći broj njih je iz Indije, Hrvatske, Sjedinjenih Američkih Država, Bosne i Hercegovine i Kine.

Izvještaj o migraciji se radi svake godine po nalogu Savezne službe za migracije i izbjeglice. A treba da pokaže godišnji pregled useljavanja i iseljavanja iz Njemačke.

Autori: Ulrike Kvast / Svetozar Savić

Odgovorna urednica: Marina Martinović
16.01.2014

sabri92

Post by sabri92 » 18/12/2015 10:09

Pozdrav raja samo da pitam zna li neko kakvu agenciju koja pomaze pri zaposlenju u njemackoj nama :D :D :D :D

muminovic

Post by muminovic » 18/12/2015 14:36

sabri92 wrote:Pozdrav raja samo da pitam zna li neko kakvu agenciju koja pomaze pri zaposlenju u njemackoj nama :D :D :D :D

Prvo dobro nauci Njemacki, obezbjedi certifikate. Pretpostavljam da imas i neki zanat dobar ili fakultet ?

sabri92

Post by sabri92 » 25/12/2015 11:38

muminovic wrote:
sabri92 wrote:Pozdrav raja samo da pitam zna li neko kakvu agenciju koja pomaze pri zaposlenju u njemackoj nama :D :D :D :D

Prvo dobro nauci Njemacki, obezbjedi certifikate. Pretpostavljam da imas i neki zanat dobar ili fakultet ?

Pricam njemacki bolje od bosanskog haha Zanat sofer (KV vozac sa iskustvom) plus imam i diplomu tehnicara drumskog saobracaja (koju vjerovatno tamo nebi ni priznali), ali nebi da vozim kamion tamo sve ostalo moze ako treba i cistit WC ili sta ja znam :D :D :D :D

muminovic

Post by muminovic » 25/12/2015 12:00

sabri92 wrote:
muminovic wrote:

Pricam njemacki bolje od bosanskog haha Zanat sofer (KV vozac sa iskustvom) plus imam i diplomu tehnicara drumskog saobracaja (koju vjerovatno tamo nebi ni priznali), ali nebi da vozim kamion tamo sve ostalo moze ako treba i cistit WC ili sta ja znam :D :D :D :D

Odlicno, onda polozi B1 ili B2 da imas dokaz da znas odlicno Njemacki.

TDK-90

Post by TDK-90 » 18/01/2016 06:40

Vlada Njemačke od početka godine olakšala je građanima BiH pristup svom tržištu rada, koje im je do sada bilo i najinteresantnije. Kako nam je kazao direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH Muamer Bandić, nova pravila donijela su nekoliko izmjena.

- Šansu za radnu dozvolu imaju i oni čija se zanimanja ne nalaze na spisku deficitarnih u Njemačkoj. Do sada su se mogli zaposliti samo oni koji imaju važeću ponudu za posao, a njihovo se zanimanje nalazilo na spisku deficitarnih zanimanja, koje je vlada Njemačke određivala dva puta godišnje - kazao je Bandić.

Dodatna novina, kako kaže, jeste to što radnici koji imaju univerzitetsku diplomu koja je priznata u Njemačkoj imaju mogućnost boravka od šest mjeseci u toj državi da traže posao, ali pod uvjetom da imaju dovoljno novca da tamo borave.

- Posredstvom Agencije prošle godine je zaposleno u Njemačkoj 870 osoba, i to je su bili uglavnom njegovatelji. Najtraženiji su medicinski kadrovi i IT programeri – naglasio je Bandić.

:bih:

hrle1976

Post by hrle1976 » 23/01/2016 16:16

U Njemackoj su popularni raznorazni trikovi. Imas trik 100% garancija da ces dobiti posao. I tacao je. Dobit ces ga 100% ali samo na 3-4 mjeseca. Trik je: ja ti nadjem posao kod poslodavca kod kojeg sam ja zaposljen da samo to radim, ili kod kojeg radim u drugom odjelu daleko od tog gdje ces ti biti, ili smo dobri prijatelji pa imamo dogovor. Ti dobijes posao i poslodavac ce te zadrzati 3 do 4 mjeseca. U realnosti ti ces raditi 3,5 mjeseca ili 2,5 a onda ides na odmor kod kuce, da posjetis rodbinu, djecu, zenu. Dok si na odmoru i hvalis se kako radis puno ali imas od 14 dana odmora, stize obajvjest da se niste pokazali dobro i opravdan otkaz u roku probnog perioda. Onom ko ti je nasao posao si morao dati 900 + 300€ oko 1.200 odnosno jednu citavu platu. Pokusas ga izbjeci da mu neplatis nista stigne obavjest od sefa da se zali, da ce ono, ovo. Sef je u talu. Ta suma se dijeli 50 / 50 ili 40 / 60 izmedju tog sto ste preporuci i poslodavca. Pa sad racunaj nek godisnje 25 radnika x 4 x po 500-600€ Kako mudro zaraditi. Poslodavca si kostao nesto jeftinije, ti si dobio 2,5 plate, i tako su svi zadovoljni.

Brdo Njemaca, mislim ljudi sa njemackim imenom i prezimenom nudi ovo, a koji usput znaju i jedan od Jugoslovenskih jezika. Tako isto kod Poljaka, Ceha, Madzara i ostalih.

All Apologies

Post by All Apologies » 23/01/2016 22:02

Moze pomoc :)
Kakav posao u Njemackoj moze obavljati nastavnik razredne nastave VI stepen (upisala sam i VII ali nisam diplomirala) sa 10+ godina radnog iskustva (polozen strucni, podrazumijeva se, ocjenama Pedagoskog zavoda "narocito se istice" i zavrsenih jos masu nekih seminara vezanih za struku, ako to uopce ista i znaci)?

prog321

Post by prog321 » 23/01/2016 22:16

Možeš čistiti wc u Njemačkoj.
Takve se diplome kod njih ne priznaju. :-D

Post Reply