Samo je Banka dobra!!!!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
realna do boli

Samo je Banka dobra!!!!

Post by realna do boli » 28/10/2010 11:19

Pogodnosti za korisnike kartica:

Jednostavnost i brzina korištenja usluge - na EFT POS terminalu Banke (bez dodatne dokumentacije i papirologije, autorizacije, čekanja u redu...);
Kupnja se obavlja bez zaračunavanja bilo kakvih dodatnih troškova, bez kamate i naknade;
Bolja kontrola financijskih sredstava (cjelokupni iznos se dijeli na odabrani broj rata);
Mogućnost kupnje proizvoda šireg asortimana veće vrijednosti;
Sigurnost transakcija (elektronski prijenos svih podataka).

Vjerovatno i neki od nas ovdje imaju ovakvu karticu bilo koje banke, lijepo zvuci...ALI
Onog momenta dok niste s druge strane te kartice sve izgleda idealno.
Prilikom sravnjenja izvoda iz banke i dnevnog izvoda prodavnice ..shvatit ce te da vam nedostaje podosta para..u vasoj firmi..gdje je ta pogodnost..za kupca..iskoristena.
Sve troskove, kamate, procenat koristenja posa..banka je hladno prebacila na proizvodjaca..odnosno dobovaljaca.
Tako to pojednostavljeno znaci: odem i kupim neku robu, koju prozvodi, recimo, moja firma, na rate...meni o.k. , ali u isto vrijeme, banka uzima poprilican dio te iste moje zarade, na ime kamata, iz djepova moje firme, znaci i iz mojih, dobit moje firme je manja, placam manje poreza pa i drzava je u tome donja te shodno tome i mogucnost da nesto napravi za mene je manja.
Dobra u cijeloj ovoj prici je samo banka.
Sta vi mislite o ovome..mozda smo mi, posto imam malo takvih transakcija, to uspjeli shvatiti na vrijeme i zabraniti takvu prodju, a sta je sa velikim soping centrima koji imaju stotine takvih placanja dnevno.
Na samo jednu transakciju i na 12 rata uzeli su nam 13%. uz obrazlozenje da oni razliku moraju negdje naplatiti.

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Samo je Banka dobra!!!!

Post by KatarinaKosaca » 28/10/2010 11:37

Nije mi jasan post. :roll: Gdje ste mislili da će banka zaraditi, ako je sve besplatno i9 bez kamata? Naravno, da uvijek mora biti neka kvaka. Ne rade oni džaba.

gurabija78

Post by gurabija78 » 28/10/2010 11:42

realna do boli wrote:Pogodnosti za korisnike kartica:

Jednostavnost i brzina korištenja usluge - na EFT POS terminalu Banke (bez dodatne dokumentacije i papirologije, autorizacije, čekanja u redu...);
Kupnja se obavlja bez zaračunavanja bilo kakvih dodatnih troškova, bez kamate i naknade;
Bolja kontrola financijskih sredstava (cjelokupni iznos se dijeli na odabrani broj rata);
Mogućnost kupnje proizvoda šireg asortimana veće vrijednosti;
Sigurnost transakcija (elektronski prijenos svih podataka).

Vjerovatno i neki od nas ovdje imaju ovakvu karticu bilo koje banke, lijepo zvuci...ALI
Onog momenta dok niste s druge strane te kartice sve izgleda idealno.
Prilikom sravnjenja izvoda iz banke i dnevnog izvoda prodavnice ..shvatit ce te da vam nedostaje podosta para..u vasoj firmi..gdje je ta pogodnost..za kupca..iskoristena.
Sve troskove, kamate, procenat koristenja posa..banka je hladno prebacila na proizvodjaca..odnosno dobovaljaca.
Tako to pojednostavljeno znaci: odem i kupim neku robu, koju prozvodi, recimo, moja firma, na rate...meni o.k. , ali u isto vrijeme, banka uzima poprilican dio te iste moje zarade, na ime kamata, iz djepova moje firme, znaci i iz mojih, dobit moje firme je manja, placam manje poreza pa i drzava je u tome donja te shodno tome i mogucnost da nesto napravi za mene je manja.
Dobra u cijeloj ovoj prici je samo banka.
Sta vi mislite o ovome..mozda smo mi, posto imam malo takvih transakcija, to uspjeli shvatiti na vrijeme i zabraniti takvu prodju, a sta je sa velikim soping centrima koji imaju stotine takvih placanja dnevno.
Na samo jednu transakciju i na 12 rata uzeli su nam 13%. uz obrazlozenje da oni razliku moraju negdje naplatiti.

ne kontam svrhu posta?
naravno da banka mora ugovoriti s nekim ko je spreman da preuzme troskove snosenje istih....
naravno da ljepse zvuci kad to izgleda da nije krajnji kupac nego je prodavac... a uvijek je krajnji kupac..... te kamate su vec uracunate u cijenu proizvoda, ili bi proizvod koji se kupuje imao odredjeni popust da se placanje vrsi gotovinski... oni prodavci kojima ova shema ne odgovara, sigurno je nece ni prihvatiti.... kao ni kupci, koji cessto uoopste ne gledaju cijenu proizvoda kao takvu, vec samo mogucnost placanja na rate 'bez kamata i naknada' :roll:

realna do boli

Post by realna do boli » 28/10/2010 11:45

Za naknadu za koristenje posa..ok. to smo znali i za svaku transakciju i do sada placalo se po ugovoru 2,5% prilikom karticnog placanja.
Sada su se pojavile ove Shoping kartice, navadno bez kamata, za korisnike, ali banka tada u zavisnosti od broja rata..nama kao vlasniku radnje gdje je ta pogodnost iskoristena uzima odredjeni procenat i na nas racun stize umanjeni iznos, i za koristenje posa ( sto je ok jer za to postoji ugovor) i za kamate koje su do sada placali imaoci kartica.
Ja imam "obicnu" kreditnu karticu i znala sam da ce mi banka skidati kamate za njeno koristenje, znaci sa mog licnog racauna...ali sada banke dijele ove kartice i ne skidaju kamate meni nego firmi gdje sam ja nesto kupila.

gurabija78

Post by gurabija78 » 28/10/2010 11:47

realna do boli wrote:Za naknadu za koristenje posa..ok. to smo znali i za svaku transakciju i do sada placalo se po ugovoru 2,5% prilikom karticnog placanja.
Sada su se pojavile ove Shoping kartice, navadno bez kamata, za korisnike, ali banka tada u zavisnosti od broja rata..nama kao vlasniku radnje gdje je ta pogodnost iskoristena uzima odredjeni procenat i na nas racun stize umanjeni iznos, i za koristenje posa ( sto je ok jer za to postoji ugovor) i za kamate koje su do sada placali imaoci kartica.
Ja imam "obicnu" kreditnu karticu i znala sam da ce mi banka skidati kamate za njeno koristenje, znaci sa mog licnog racauna...ali sada banke dijele ove kartice i ne skidaju kamate meni nego firmi gdje sam ja nesto kupila.

firma u kojoj si ti nesto kupila je sigurno svjesna toga, i spremna je da prihvati te troskove na racun povecanja prodaje zbog pruzanja pogodnosti.... zar to za tebe kao potrosaca nije pogodnost? s tim, ponavljam, sto firme koje prodaju proizvode u datom aranzmanu, vjerovatno zaracunavaju ove troskove u cijenu proizvoda i prevaljuju ih na krajnjeg kupca....

realna do boli

Post by realna do boli » 28/10/2010 11:47

Banka nas nije obavjestila..niti trazaila nasu saglasnost da se u nasem objektu vrsi takvo placnje ( prodavacici je samo receno, sve je o.k. i naljepili od strane banke obavjest da spadamo u grupu gdje se moze koristiti ta kartica, djevojka naravno nista nije skontala, mislila je da je to jos neka pogodnost)..do sada su se koristile "normalne" kredine kartice i nije bilo problema.
Ili..nismo to znali na vrijeme, moze i tako, u tom slucaju trebali smo biti objavjesteni da, mozda, podignemo cijene ( sto bi opet bilo nemoguce jer ne znamo na koliko ce rata neko uzeti robu,a ako vi mislite da je samo podizanje cijena zarada..onda vjerovatno nikada niste radili kao trgovac).
Da su nas obavjestili na vrijeme ne bi bilo ove reakcije.
Jednostavno im nebi dali da na nasih 484 KM zarade 52 KM u samo jednoj taransakciji.
Last edited by realna do boli on 28/10/2010 11:57, edited 1 time in total.

fedor

Post by fedor » 28/10/2010 11:49

realna do boli wrote:Za naknadu za koristenje posa..ok. to smo znali i za svaku transakciju i do sada placalo se po ugovoru 2,5% prilikom karticnog placanja.

I ja se pridružujem skupini ljudi koja ne razumije u čemu je stvar!? :lol:
Ako si prodavac ne moras se složiti sa bankom koja ti nudi ovakav ugovor, da tebi (firmi) skida kamate. A naravno da će banke uvijek naći sredstva i mehanizme da sebe zaštite što bolje! 8-)

fedor

Post by fedor » 28/10/2010 11:51

Uostalom da firma koja pristaje na takav Ugovor sa bankom, mora da ima neku korist. Nije niko lud pa da mu banka skida kamate, niko novac ne nalazi na ulici :lol:. Znači postoji obostrana korist

gurabija78

Post by gurabija78 » 28/10/2010 11:54

realna do boli wrote:Banka nas nije obajestila..niti trazaila nasu saglasnost da se u nasem objektu vrsi takvo placnje..do sada su se koristile "normalne" kredine kartice i nije bilo problema.

nema sanse da se nove kartice mogu koristiti u bilo kojim objektima, vec samo u onima koji su prihvatili takav nacin rada... a s druge strane, ako to i jeste slucaj, u sta sumnjam, onda se radi o ucjeni od strane banke, koja se vrlo jednostavno moze rijesiti raskidom ugovora o pos-u....

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Post by O'zone » 28/10/2010 11:59

Svaka firma pa i moja gdje ja radim je upoznata sa provizijom koju banka uzima kada se proizvod plaća na rate sa karticom bez obzira da li je u pitanju Visa ili Maestro. Klijent koji koristi karticu nema nikakvih obaveza prema banci osim mjesečne nadoknade za vođenje računa koja zna da iznosi i do 10 KM mjesečno bez obzira koristio ili ne karticu što znači da ni ti kao fizičko lice ne dobijaš robu bez kamata jer plačaš cca 120 KM mjesečno.

Za svaku obavljenu transakciju gdje ja kupcu odobrim da može da uzme nešto na rate banka uzima svoju proviziju zato što ona kompletan iznos prebacuje na račun moje firme a od tebe kao fizičkog lica uzima na mjesečnoj bazi samo ratu. Firmi je bitan živ novac tako da pristaje na te uslove i većinom dižu cijenu proizvoda ako ga plaćate karticom na rate kako bi poklopile dio gubitka.

Po meni je najveća krađa American Express jer nakon što Vam neko plati na rate ima odgodu plaćanja 40 dana i vi čekate da vam legne novac 40 dana i nakon tog perioda Vama legne samo prva rata i tako recimo 6 mjeseci i još Vam na to uzmu proviziju što je bezobrazluk žešći.

realna do boli

Post by realna do boli » 28/10/2010 12:05

Nije stvar u pos-u..vec o novim kreditnim karticama.
Znate li vi sta bi to znacili da po toj vasoj logici prilikom potpisivanja ugovora svi dizu cijene za novo nastalu razliku kamata koju banka uzima sebi po ovim transakcijama.
Od zatvaranja radnji radi inventura, pa do pobune kupaca..koji nisu toliko blesavi da ne skonraju da je nesto poskupilo 10-15-20% preko noci.
I ponavljam mi kao firma nismo od banke dobili nikakvu obavjest za ovo.

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

Post by O'zone » 28/10/2010 12:10

realna do boli wrote:Nije stvar u pos-u..vec o novim kreditnim karticama.
Znate li vi sta bi to znacili da po toj vasoj logici prilikom potpisivanja ugovora svi dizu cijene za novo nastalu razliku kamata koju banka uzima sebi po ovim transakcijama.
Od zatvaranja radnji radi inventura, pa do pobune kupaca..koji nisu toliko blesavi da ne skonraju da je nesto poskupilo 10-15-20% preko noci.
I ponavljam mi kao firma nismo od banke dobili nikakvu obavjest za ovo.

Pa onda Vas je iskreno neko prevario jer smo mi imali sastanak sa prodajnim predstavnikom banke koji nam je objasnio i kolika provizija ide kad se daje na odgođeno plaćanje zavisno od broja rata koliko odobrite kupcu.

realna do boli

Post by realna do boli » 28/10/2010 12:11

[quote="O'zone"]

Za svaku obavljenu transakciju gdje ja kupcu odobrim da može da uzme nešto na rate banka uzima svoju proviziju zato što ona kompletan iznos prebacuje na račun moje firme a od tebe kao fizičkog lica uzima na mjesečnoj bazi samo ratu. Firmi je bitan živ novac tako da pristaje na te uslove i većinom dižu cijenu proizvoda ako ga plaćate karticom na rate kako bi poklopile dio gubitka.quote]
U ovom slucaju neces dobiti kompletan iznos vec umanjen za recimo 13% ako je placanje na 12 rata, u tome i jeste problem.

realna do boli

Post by realna do boli » 28/10/2010 12:20

Tek mi je sada jasno zasto sve poskupljuje...oni koji su znali za sve ovo, vec su debelo digli cijene...BRAVO.
Razliku u cijeni dat ce te banci ..i....izgubili ste kupce jer ste poskupili, razliku dali banci...gdje je tu logika.
Last edited by realna do boli on 28/10/2010 12:23, edited 1 time in total.

O'zone
Globalni moderator

Post by O'zone » 28/10/2010 12:22

realna do boli wrote:
O'zone wrote:
Za svaku obavljenu transakciju gdje ja kupcu odobrim da može da uzme nešto na rate banka uzima svoju proviziju zato što ona kompletan iznos prebacuje na račun moje firme a od tebe kao fizičkog lica uzima na mjesečnoj bazi samo ratu. Firmi je bitan živ novac tako da pristaje na te uslove i većinom dižu cijenu proizvoda ako ga plaćate karticom na rate kako bi poklopile dio gubitka.quote]
U ovom slucaju neces dobiti kompletan iznos vec umanjen za recimo 13% ako je placanje na 12 rata, u tome i jeste problem.

To je tačno ali recimo za razliku od Americana koji ti daje ratu po ratu ovo je super. Druga stvar da li je više isplatno da ti roba stoji u radnji i čeka nekoga ko je dovoljno materijalno situiran da dođe i kupi ili je bolje da to može uraditi bilo ko ko posjeduje karticu za odgođeno plaćanje. Ovu činjenicu i banka dobro zna i to koristi kada ti iznese svoje uslove jer svakome ko se bavi trgovinom osnovna stvar je prodati a ne gomilati robu, nažalost ovo moramo da trpimo.

O'zone
Globalni moderator

Post by O'zone » 28/10/2010 12:25

realna do boli wrote:Tek mi je sada jasno zasto sve poskupljuje...oni koji su znali za sve ovo, vec su debelo digli cijene...BRAVO.
Razliku u cijeni dat ce te banci ..i....izgubili ste kupce jer ste poskupili, razliku dali banci...gdje je tu logika.

Dovoljno ti je samo da pogledaš radnje tehničke robe imaš istaknute cijene ali gotovo svugdje imaš i popust za gotovinsko od barem 10 % a za kartično plaćanje (ne na rate) od nekih 6-7% tako je bilo barem prošli mjesec kada sam ja sebi tražio TV da kupim.

realna do boli

Post by realna do boli » 28/10/2010 12:58

Sliku ipak treba sagledati malo sire.
Znam da nisam otkrila toplu vodu..ali svaki put se iznenadim svojoj i nasoj naivnosti kada dozvolimo tom exstremno bogatom bankarskom kapitalu da iscjedi jos po neki dinar iz nasih djepova.

gurabija78

Post by gurabija78 » 28/10/2010 13:44

realna do boli wrote:Sliku ipak treba sagledati malo sire.
Znam da nisam otkrila toplu vodu..ali svaki put se iznenadim svojoj i nasoj naivnosti kada dozvolimo tom exstremno bogatom bankarskom kapitalu da iscjedi jos po neki dinar iz nasih djepova.

ja ne kontam sta ti hoces da kazes sto vec nismo znali? da su banke lihvari i bezobrazni? da muzu svoje klijente kako god mogu i umiju?
meni su ukljucili uslugu ove kartice kao fizickom licu dok je bila besplatna i prvi mjesec kad mi je dosla naknada veca od uobicajene, tj. kad su poceli naplacivati naknadu za posjedovanje kartice, ja sam im poslao dopis da mi ukinu tu uslugu i kraj.... to i tvoja firma moze uraditi, ugasiti uslugu te banke, zbog nezadovoljstva, i preci u drugu banku..... konkurencija je cudo....

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Post by drndalo » 28/10/2010 13:48

Ako vas zaista nisu obavijestili o toj promjeni, imate svako pravo da ih tuzite za narusavanje jedinog vazeceg ugovora (onog za koji znate, i koji ste potpisali), i da ih bogami i dobijete...

Samo naprijed s tuzbom !

realna do boli

Post by realna do boli » 28/10/2010 14:09

Recimo da sam samo htjela da vam skrenem paznju da presaberete svoje bankovne izvjestaje sa izvjestajima u prodavicama, vezano za nove kreditne kartice.
Ako ste upoznati sa tim od strane banke i na vrijeme ste podigli cijene..zaboravite cijelu pricu, ova tema nije za korisnike tih kartica vec za firme koje, mozda, kao i mi nisu do sada upoznate sa nacinom naplate na ovaj nacin.

bubica123

Post by bubica123 » 28/10/2010 14:23

Jedine osobe koje su zadovoljne bankama i bankarskim uslugama su zaposlenici istih. Banke su tu da varaju narod, to im je misija! Dalje, Zakon o bankama (stari) je loš do bola, mogu da rade šta hoće. Sad je donesen ovaj novi pa ćemo vidjeti efekte, ali se ne nadati previše. Neke banke su samovoljno podizale kamate na već odobrene kredite, dobile prijavu, platile kaznu (mizernu u odnosu na ostavreni čisti profit), a kamate ostale na visočijem nivou. Naravno, nisu obavještavale unaprijed klijente kojima su odobrile kredite da će to uraditi.

gurabija78

Post by gurabija78 » 28/10/2010 14:50

bubica123 wrote:Jedine osobe koje su zadovoljne bankama i bankarskim uslugama su zaposlenici istih. Banke su tu da varaju narod, to im je misija! Dalje, Zakon o bankama (stari) je loš do bola, mogu da rade šta hoće. Sad je donesen ovaj novi pa ćemo vidjeti efekte, ali se ne nadati previše. Neke banke su samovoljno podizale kamate na već odobrene kredite, dobile prijavu, platile kaznu (mizernu u odnosu na ostavreni čisti profit), a kamate ostale na visočijem nivou. Naravno, nisu obavještavale unaprijed klijente kojima su odobrile kredite da će to uraditi.

za sve navedeno nisu krive banke, nego krovne kontrolne institucije, agencije za bankarstvo FBiH i RS, kao i zakonodavstvo BiH u tom domenu.... koje se finansiraju iz tih istih banaka koje trebaju da kontrolisu....

mahalas505

Post by mahalas505 » 28/10/2010 22:54

gurabija78 wrote:za sve navedeno nisu krive banke, nego krovne kontrolne institucije, agencije za bankarstvo FBiH i RS, kao i zakonodavstvo BiH u tom domenu.... koje se finansiraju iz tih istih banaka koje trebaju da kontrolisu....

Jedini post vrijedan pazanje na ovoj temi :thumbup: .

Jednostavno se donesu propisi na nivou drzave kad se placa karticom da nema nikakve provizije i to onda se to fino primjeni. Samo se nadam da se nece naci neko da upita kako je to moguce da nema provizije. Ako koja banka to ne postuje, malo dobije po "usima" i to je to. Zar nije bolje drzavi da sto vise ljudi placa karticom jer ima dosta bolji uvid u monetarni i finacijski sistem. Ali daleko je BiH od ovoga... :dance: :bih:

bubica123

Post by bubica123 » 29/10/2010 09:12

gurabija78 wrote:
bubica123 wrote:Jedine osobe koje su zadovoljne bankama i bankarskim uslugama su zaposlenici istih. Banke su tu da varaju narod, to im je misija! Dalje, Zakon o bankama (stari) je loš do bola, mogu da rade šta hoće. Sad je donesen ovaj novi pa ćemo vidjeti efekte, ali se ne nadati previše. Neke banke su samovoljno podizale kamate na već odobrene kredite, dobile prijavu, platile kaznu (mizernu u odnosu na ostavreni čisti profit), a kamate ostale na visočijem nivou. Naravno, nisu obavještavale unaprijed klijente kojima su odobrile kredite da će to uraditi.

za sve navedeno nisu krive banke, nego krovne kontrolne institucije, agencije za bankarstvo FBiH i RS, kao i zakonodavstvo BiH u tom domenu.... koje se finansiraju iz tih istih banaka koje trebaju da kontrolisu....

Pa da, to je cijela poenta priče! Ovi koji predlažu i donose zakone sjede u upravnim odborima agencija za nadzor nad radom banaka, agencija za bankarstvo i sl. pa im samim tim nije u interesu rezati krila bankama, jer time režu i svoje prihode.

Zvek

Post by Zvek » 15/05/2011 22:30

Firma u kojoj bi trebao da počenem da radim (prvi posao) ima račune u RBA, Unikredit, Intesa i Hypo. U kojoj od ovih banaka mi je "najisplativije" da otvorim račun za platu? Koja najmanje uzima provizije za plaćanja karticom, transakcije i sl?

Post Reply