Salvador Dali

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
tvoj_stomatolog

Salvador Dali

Post by tvoj_stomatolog » 30/11/2006 19:54

"Jedina razlika između mene i luđaka jest u tome što ja nisam lud",rečenica je koju je izrekao prije mnogo godina ekscetrični španski slikar Salvador Dali.
Dalijev je život bio obilježen skandalima,bizarnim voajerskim seksualnim sklonostima(mrzio je da ga neko dodiruje pa je mastrubaciju smatrao najvišim oblikom seksa),homoseksualnošću,poštovanjem fašizma i,kako su tvrdili njegovi poznanici,zloćom.Odmalena je Salvador Felipe Jacinto Dali Domenech davao do znanja da je drukčiji od drugih.Rođen u dobrostojećoj porodici u katalonskom gradiću Figuerasu,odbijao je pokoravati se autoritetu i društvenim normama,a kako ga je majka Felipe Demenec Ferres nevjerovatno razmazila,već je kao dijete bio spreman na najapsurdnije poduhvate kako bi dobio ono što želi.U osnovnoj školi pokazivao je nesvakidašnji dar za crtanje,a 1922. godine upisao je likovnu akademiju San Fernando u Madridu.Već kao srednjoškolac izlagao je svoja prva djela i tako se sa 18 godina upoznao i zaljubio u pjesnika Federica Garciju Lorcu.Ljubav je uskoro puknula,no tada se 1929.,kada se pridružio francuskim nadrealistima,zaljubio u ženu svoga života-mnogo stariju Ruskinju Galu.Preoteo ju je nadrealističkom pjesniku Paulu Eluardu.

alphonse kauders

Post by alphonse kauders » 30/11/2006 20:33

"Ovdje nešto fali, Salvadore Dali,
slikao si dobro, sav si kajmak pobr'o,
neka, to je fino, ali tu je Dino,
lopate u ruke, pozdrav - Letu štuke!!!!"

:D :-) :-)

Orhanowski

Post by Orhanowski » 30/11/2006 20:44

...Pretpostavljam da se moji citaoci uopste ne secaju, ili se veoma maglovito secaju, onog tako znacajnog perioda svoje egzistencije koji prethodi dolasku na svet, a protice u majcinoj utrobi. Medjutim, ja se secam, i to kao da je bilo danas. Zato hocu i da pocnem ovu knjigu od pravog pocetka: dragocenim i jasnim secanjem na moj zivot u majcinoj utrobi. To ce bez sumnje biti prva secanja ove vrste od pocetka istorije knjizevnosti sveta...

Iz Dalijeve knjige Ja, genije :D

Hierarchia

Post by Hierarchia » 30/11/2006 23:18

Orhanowski wrote:...Pretpostavljam da se moji citaoci uopste ne secaju, ili se veoma maglovito secaju, onog tako znacajnog perioda svoje egzistencije koji prethodi dolasku na svet, a protice u majcinoj utrobi. Medjutim, ja se secam, i to kao da je bilo danas. Zato hocu i da pocnem ovu knjigu od pravog pocetka: dragocenim i jasnim secanjem na moj zivot u majcinoj utrobi. To ce bez sumnje biti prva secanja ove vrste od pocetka istorije knjizevnosti sveta...

Iz Dalijeve knjige Ja, genije :D

Imam ovu knjigu i luda je skroz. :-) :-) :-)

Hierarchia

Post by Hierarchia » 30/11/2006 23:19

Image

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Post by black » 30/11/2006 23:31

Salvador Dali suši san na mokroj žici. Taj čin
obavlja po nalogu šišmiša. glavnog princa
pomrčine.
U tome mu pomaže Galja, slikareva geografska
karta.
sa ucrtanim kružićima paranoje. Dali te kružiće
obilazi. Hrani znatiželju. Plasti nervnu
napetost!

Šišmiš je Dalijev duh. Njegovo cerebralno
pripadništvo.
Zulum nesvjestice. Diše oprost i zlovolju. Sabira
Čini.
Otkucava bogatstvo slučajnosti. Prisvaja godišnja
doba.
Gospodari maštom!
Salvador Dali udicom peca noć. Peca je kao presudnu
zalihu kosmičke igre. Igru presvlači u kostim
iluzije.
neočekivane preinake. U slatku omamu.

Šilji brkove na tupo čovječanstvo. Promatra sveopšti
haos. Upija nesuvišno. Galja mu u tome pomaže. Ona je
zatezač nadahnuća. Snovidna strana mjeseca. Svevid.
Pravi pravcati dalirijum!

Orhanowski

Post by Orhanowski » 30/11/2006 23:37

Imam i ja knjigu, al sam je posudio jednom prijatelju koji zna da zadrzi posudjene knjige toliko dugo da covjek zaboravi da te knjige uopste postoje :-) Tako je od mene, jos dok smo isli u skolu, posudio Orlovi rano lete i nikad mi je nije vratio :( Neki dan mali doso iz skole, kaze da mora procitati Orlovi rano lete i pita da mu je kupim, a ja se sjetih mojeg jarana :( I knjige :( Bezobraznik :x

Ja, genije, negdje na samom pocetku, kaze: Radujte se ratari, rodio se Salvador Dali!
Last edited by Orhanowski on 30/11/2006 23:44, edited 1 time in total.

Hierarchia

Post by Hierarchia » 30/11/2006 23:43

Orhanowski wrote:Imam i ja knjigu, al sam je posudio jednom prijatelju koji zna da zadrzi posudjene knjige toliko dugo da covjek zaboravi da te knjige uopste postoje :-) Tako je od mene, jos dok smo isli u skolu, posudio Orlovi rano lete i nikad mi je nije vratio :( Neki dan mali doso iz skole i kaze da mora procitati Orlovi rano lete i pita me da mu je kupim, a ja se sjetih mojeg jarana :( I knjige :( Bezobraznik :x

Ja, genije, negdje na samom pocetku, kaze: Radujte se ratari, rodio se Salvador Dali!

Aaaa. Pa ovo je onda tvoja knjiga. :-) Hajde, vratim ti je ovih dana. :D
Evo malo poduži i terminoloski poteži tekst za ljubitelje.

URNEBESNI KLIKER

"Brak je jednom pitao da li bi se njegova "mrtva priroda" drzala kad bi bila postavljena usred jednog polja zita. A Pikaso je u jednu svoju sliku uneo, pricvrstio, ukljucio, uracunao, pored jednog sasvim uvelog lista i drugih u sliku ulepljenih predmeta, i jednog pravog leptira. Povodom te slike Breton konstatuje da u njoj zivo i mrtvo, objektivan i subjektivan zivot i takozvana tri carstva (zivotinjsko, biljno i mineralno) nalaze svoje jedinstvo, i da je to prvi put da jedan prirodni leptir moze da bude ukljucen u jedan sistem covecjih reprezentacija ne razarajuci taj sistem, ne skodeci mu niukoliko... Kao tvorevina coveka, taj Pikasov svet, taj poetski mikrokozam, uspeva da se drzi pred nedostiznim i cudesnim radom same prirode." Marko Ristic, Pablo Pikaso, 1937.

Predmet je usao u zizu teorijsko–praktic nih aktivnosti nadrealista tek sa pojavom Salvadora Dalija, nove "zvezde" u ponesto razredjenom krugu Bretonovih pristalica, posle ideoloskih razmimoilazenja do kojih je dovela politizacija pokreta. Zna se da je nadrealizam posle drugog manifesta isao "dvama paralelnim putevima: putem politicke revolucije i putem sve obuhvatnijeg istra- zivanja nepoznatih sila koje prebivaju u covekovoj dusi. Predvodnici ovih dveju struja su Aragon, koji je sa Sadulom ucestvovao na II medjunarodnom kongresu revolucionarnih pisaca u Harkovu, i Dali, koji izlaze svoju tezu o kritickoj paranoji i primenjuje je u izradi takozvanih nadrealistickih predmeta. Breton nastupa u ulozi pomiritelja i arbitra."104 O Dalijevoj saradnji sa predstavnicima srpskog nadrealizma i casopisom NDIO, bilo je vec reci, a paznju dosadasnjih istrazivaca posebno je izazivala prepiska Vane Bor – Salvador Dali.105 O njenim pocecima se moze ponesto jos saznati iz sacuvane Zaostavstine Marka Ristica. Naime, Vane Bor je tokom svojih pariskih studija veliki deo vremena posvetio druzenju sa francuskim nadrealistima. On je, izmedju ostalog, opisao Risticu i svoj prvi susret sa Dalijem 1931. godine: "Upoznao sam i Dalia koji je fizicki jeziv i idiotski se raskomotio u Elijarovom stanu sa belim arapama i crnim lakovanim papucama... Dosta je neprijatno sto takva licnost, koliko god ona bila sjajna u prozivljavanju, moze da ima uticaja na generalnu orijentaciju nadrealizma."106 Neprijatnost prvog susreta kasnije je zaboravljena, ali ovde je vazno izdvojiti Borovo zapazanje o velikom, pa cak, odlucujucem uticaju Salvadora Dalija, koji se tada oseca i izvan pariskog kruga. Dali je tada za sobom ima vec dva filma, uspesne izlagacke i predavacke nastupe, mnogobrojne poeme i teorijske tekstove posvecene "paranoickoj revoluciji," o kojoj se pisalo kao o novoj teoriji saznanja i predstavljanja sveta. U sklopu svih tih aktivnosti on je 1931. godine, dakle u vreme saradnje sa NDIO objavio i tekstove Objets surréalistes i Objets psnjcho–atmosphériljues–anamorphiljues u kojima se definise priroda nadrealistickog predmeta, sto je bilo od dalekoseznog znacaja za uticaj nadrealizma na buduce tokove umetnosti, posebno one iz druge polovine XX veka.107

Nadrealisticki objekt, smatra Dali, funkcionise simbolicno. On moze biti najrazlicitijeg porekla i sastavljen od bizarnih elemenata, ali mora radikalno izmeniti odnos izmedju subjekta i objekta. Izvorno, dadaisticki odnos prema redimejdu redefinisan je u skladu sa Frojdovim ucenjem o fetisu. Mentalni i afektivni procesi koje pobudjuju obicni predmeti, kao i sam proces njihove selekcije i upotrebe "iz druge ruke", u nadrealizmu su identifikovani sa mehanizmima "rada" snova i dnevnih fantazija. Ma koliko bio apsurdan i nepraktican, nadrealistic ki predmet je bio nezamenljiv u funkciji posrednika. On je, pre svega, bio simbol prevladanih traumatskih iskustava i potisnutih nagona, ali istovremeno i znak zaobilaznih mogucnosti ostvarenja zelja. Redimejd je, dakle, oslobodjen dadaistickih interpretacija i uveden u kontekst nadrealizma, odnosno, podsvesti. Tumacen je u novom svetlu interreakcije subjekta i objekta, pa se simultano pojavljuje i kao izgubljeni deo licnosti i kao deo realnosti. Takvim predmetima, svakako, kao modernim fetisima pripada poseban status, ali zanimljivo je da ih Dali naziva "psiho–atmosferski –anamorfnim objektima." Oni poseduju beskrajnu snagu i moc, koja se ne moze do kraja sagledati i razumeti, ali se moze, prema Daliju, predstaviti na sledeci nacin: treba zamisliti coveka koji zuri u malu svetlosnu tacku za koju misli da je zvezda, ali to je u stvari tek zar na vrhu cigarete, sto predstavlja tipican odnos izmedju vidljivog i nesaznatljivog dela kod psiho–atmosferski –anamorfnih predmeta.108

Breton je, takodje, u teorijskim tekstovima isticao specificnu prirodu nadrealistickog objekta koji je ostavio svoj uobicajeni utilitarni kontekst, a njegovi delovi su se "nekako oslobodili i uspostavili nove odnose sa drugim elementima koji su takodje napustili principe realnog sveta, mada i dalje funkcionis u na planu realnosti."109 On se, u sagledavanju nadrealistickog predmeta, pozivao na nova saznanja do kojih je dosla fizika kada je odustala od euklidovskog sistema. Prema tome, ideja realnosti je bila i dalje otvoreno polje za razlicite, pa i nadrealisticke, interpretacije. Vec cuvena izreka o susretu sivace masine i kisobrana na stolu za seciranje nudila je princip nove, nadrealisticke lepote, ali i koncept predmeta. Ona se iznova moze tumaciti, jer se podjednako dotice dadaistic kog redimejda i Frojdovog fetisa. Uostalom, Breton je pisao da se jukstapozicija izmedju pomenutih predmeta moze shvatiti i u svetlu "seksualne simbolike", pa "onda kisoobran moze predstavljati coveka, masina za sivenje zenu, a sto je krevet koji objedinjuje i zivot i smrt."110 Breton je, zapravo, na teorijsko –filozofskom planu, ali i aktivnim ucescem u eksperimentima sa Dalijem, Djakometijem, Ernstom, i mnogim drugim clanovima pariskog kruga, simultano, teorijski i praktic no, istrazivao svojstva nadrealistickog predmeta.

Marko Ristic

zmijaIzmaj

Re: Salvador Dali

Post by zmijaIzmaj » 30/11/2006 23:45

tvoj_stomatolog wrote:"... pa je mastrubaciju smatrao najvišim oblikom seksa).

"Rastao sam. i moja ruka takodje. "ono" se dogodilo jednog dana u klozetu Instituta i razocaralo me...Obuzelo me je osjecanje krivice: vjerovao sam da je "ono" nesto sasvim drugo! Uprkos razocarenju stalno sam to radio obecavajuci sebi svaki put da ce to biti posljednji put"

ja sam genije

presladak je :D :D

Orhanowski

Post by Orhanowski » 30/11/2006 23:47

black wrote:Salvador Dali suši san na mokroj žici. Taj čin
obavlja po nalogu šišmiša. glavnog princa
pomrčine.
U tome mu pomaže Galja, slikareva geografska
karta.
sa ucrtanim kružićima paranoje. Dali te kružiće
obilazi. Hrani znatiželju. Plasti nervnu
napetost!

Šišmiš je Dalijev duh. Njegovo cerebralno
pripadništvo.
Zulum nesvjestice. Diše oprost i zlovolju. Sabira
Čini.
Otkucava bogatstvo slučajnosti. Prisvaja godišnja
doba.
Gospodari maštom!
Salvador Dali udicom peca noć. Peca je kao presudnu
zalihu kosmičke igre. Igru presvlači u kostim
iluzije.
neočekivane preinake. U slatku omamu.

Šilji brkove na tupo čovječanstvo. Promatra sveopšti
haos. Upija nesuvišno. Galja mu u tome pomaže. Ona je
zatezač nadahnuća. Snovidna strana mjeseca. Svevid.
Pravi pravcati dalirijum!

Žarko Đurović

black

Post by black » 30/11/2006 23:53

Salvador Dali krčio je put oneobičavanju likovnog izraza, svjestan da samo njime može da izrazi anarhiju svoga stvaralačkog sklopa. Bijeg u neurozu u stvari je bijeg u svijet koji se ne baštini logikom nego fantazmom, budući da fantazam otvara nova polja na planu poetičkog medija. U Dalijevom slučaju nadrealni diskurs dobija prirodnu vegetaciju, a time i višeznačne pojmovne entitete.

Image

dosta raje koja je naklonjena gothici vole dalija..

Hierarchia

Post by Hierarchia » 30/11/2006 23:54

Najljepsa slika. U pubertetu je znacila puno, kad se pitalo o smislu svega i svacega. :D Jednostavna je, a znakovita.

Image

Orhanowski

Post by Orhanowski » 30/11/2006 23:57

Meni ova najdraza, ne bih znao objasnit zasto :-)

Image

breba

Post by breba » 01/12/2006 00:02

A ono kad je skuhao neku cudnu smjesu svacega prljavog, zameljao time svoje kupace na strateskim mjestima i pravac na plazu da impresionira Galu, svoju buducu suprugu... :D

Pretposljednji Mohikanac

Post by Pretposljednji Mohikanac » 01/12/2006 00:09

Bio sam u njegovom muzeju, na povratku iz Lloreta na exkurziji, tamo prije 6 godina :) koja bizzara covjece :-D

neocekivana_sila

Post by neocekivana_sila » 01/12/2006 00:37

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 01/12/2006 01:13

neocekivana_sila wrote:veceras, samo za vas :

http://download.yousendit.com/5A1B56687E4CBBB2

Nisam ljubitelj Dali-a, surealizma opcenito, ali slide-show je :thumbup:

Jedino sto mi se njegove skulpture svidjaju, inace - komercijalizovan je do bola

Image

zmijaIzmaj

Post by zmijaIzmaj » 01/12/2006 10:38

breba wrote:A ono kad je skuhao neku cudnu smjesu svacega prljavog, zameljao time svoje kupace na strateskim mjestima i pravac na plazu da impresionira Galu, svoju buducu suprugu... :D

:D :D

ili kad je iz svog hira, bez ikakvog razloga, nogom u dupe, strasno udario svoju mladju sestru, bez ikakve griznje savjesti, koja se slucajno nasla na njegovom putu, u vrijeme dok su svi gledali dolazak komete na trijemu :D

ludjak, sa nekim cudnim porivima koje nije kontroliso, zbog kojih je posto slavan u svojoj skoli (svakodnecno, ritualno bacanje niz skolske stepenice :D ) uspio je da postane multimilioner za vrijeme svog zivota...jedan od rijetkih umjetnika koji se obogatio od svog rada :D

triton

Post by triton » 01/12/2006 10:41

ili ono kad je oslikao stara vrata i u rupice koje su napravili crvi ubacio zive crve haha manijak

Orhanowski

Post by Orhanowski » 01/12/2006 10:50

Ili ono kad mu je nekakva treba pozirala gola, a on nasliko auto :lol:

Vingo

Post by Vingo » 01/12/2006 10:52

Orhanowski wrote:Ili ono kad mu je nekakva treba pozirala gola, a on nasliko auto :lol:

Koji? (Koja bi to reklama danas bilaaaaaaa)

triton

Post by triton » 01/12/2006 10:57

Image

Young Virgin Autosodomised by her own Chastity

hahahah konja

zmijaIzmaj

Post by zmijaIzmaj » 01/12/2006 11:24

"Svakog jutra kad se probudim, moja najveća radost je što sam Salvador Dali"

CiCiban wrote::-)
''Ja sam vec odavno bio odlucio. Cekajuci, prozdirao sam knjige iz oceve biblioteke. Za dve godine sve sam ih procitao. Volterov "Filozofski recnik" na mene je ostavio najjaci utisak, dok mi se "Tako je govorio Zaratustra" ucinilo daleko slabijim od onoga sto bih i sam umeo da ucinim.

Najradije sam citao Kanta, koga uposte nisam razumevao, i zbog toga sam bio ponosan i zadovoljan. Obozavao sam da se izgubim u lavirintu njegovih razmisljanja koja su u meni odjekivala kao nebeska muzika. Covek koji, kao Kant, pise tako vazne i tako nekorisne knjige mogao je samo da bude angeo…
Tvrdoglavost sa kojom sam citao ono sto nisam razumevao bila je posledica snazne duhovne gladi. I, kao sto nedostatak kalcijuma nagoni neku decu da grebu i jedu krec i gips sa zidova, tako je i moj duh osecao potrebu za tim kategorickim imperativom koga sam prezvakavao godinama ne uspevajuci da ga progutam. ..
Ipak, jednoga dana sam uspeo. Jedna vrata su se otvorila i ja sam razumeo. ..Sa Kanta sam presao na Spinozu, koji me je odusevio, Dekart mi je kasnije posluzio da supostavim metodoloske i logicke osnove mojih buducih ispitivanja. Poceo sam da citam filozofe skoro iz vica, a zavrsilo se placem. Ono sto roman ili neki pozorisni komad nisu bili u stanju da ucine, dogodilo se onoga dana kada sam, ne secam se vise kod koga, procitao jednu blistavu definiciju principa identicnosti.

I danas, iako me cista filozofija uopste vise ne interesuje, primer covekove spekulativne inteligencije, kakav god on bio, nateruje mi suze na oci.''
salvador d.

sa jedne druge teme

shin

Post by shin » 01/12/2006 11:36

Fakin bolesni.
Image
Image
Image
Image
Image

black

Post by black » 01/12/2006 11:50

Salvador Dali, možda najveći među svim ekscentricima. Njegov curicculum vitae toliko je živopisan da je iz mora dogodovština teško izdvojiti najposebnije.

Čovjek koji je od djetinjstva pokazivao sadističke pobude, kojeg su nadrealisti izbacili iz svog pokreta zbog pretjeranog divljenja Hitleru i koji je svoje brkove smatrao antenama za komunikaciju s vanzemaljcima toliko je dobro održavao imidž zanimljive ličnosti da je jednu od predstava gotovo platio glavom.

Kako je 1936. na londonskoj internacionalnoj nadrealističkoj izložbi održao predavanje odjeven u ronilačko odijelo, znatiželjnoj je publici, osim predavanja, pružio i užitak da mu spasi život jer se pred kraj govorancije, zahvaljujući kostimu, gotovo ugušio.

Njegova umjetnost nije bila ništa manje konvencionalna - jedna od njegovih glavnih opsesija bili su mravi, koje je ovjekovječio u nekoliko slika te u filmu Andaluzijski pas, a želio je mravima prekriti i Ingrid Bergman u Hitchcockovom filmu Začarana, za koji je napisao scenarij.

Post Reply