Sa-x Liga, Pravilnik

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Hantraga

Sa-x Liga, Pravilnik

Post by Hantraga » 23/05/2011 02:16

Pravilnik SA-X takmičenja

1. Pravilnik SA-X takmičenja je dokument koji reguliše pravila u SA-X takmičenju

2. SA-X takmičenje je takmičenje u prognoziranju rezultata i tipova pod okriljem Sarajevo-X foruma

3. SA-X takmičenje podliježe svim pravilima korištenja Sarajevo-X foruma

4. SA-X takmičenje obuhvata ligaško takmičenje i kup

5. SA-X takmičenjem upravlja Upravni Odbor (UO)

6. UO sačinjava 5 članova: elSaik, cyprus, aktuelni prvak najvišeg nivoa ligaškog takmičenja, te dva člana koja se izabiru većinom glasova svih aktivnih učesnika SA-X takmičenja koji su prije glasanja učestvovali u nekom SA-X takmičenju

7. Članovi UO ne mogu postati takmičari koji se nisu takmičili u najmanje 3 sezone, sa izuzetkom ako takav takmičar postave prvak najviše nivoa ligaških takmičenja

8. Pri glasanju za članove UO ne moraju glasati svi takmičari sa pravom glasa

9. Izbor članova UO se vrši iznova za svaku sezonu, u periodu između dvije sezone, kada je jedino moguće vršiti promjene u Pravilniku SA-X takmičenja, a to može jedino UO

10. Sezona traje od prvog takmičarskog dana do 7 dana nakon zadnjeg takmičarskog dana

11. Sezona ne može otpočeti bez unaprijed usvojenog kalendara od strane UO

12. Rok za žalbe i prijave nepravilnosti u toku sezone je 7 dana nakon zadnjeg takmičarskog dana, nakon čega svi rezultati postaju službeni i nepromjenljivi

13. U toku sezone, UO donosi odluke samo u situacijama koje su nedefinisane Pravilnikom

14. Odluke u UO se donose na osnovu nadpolovične većine, gdje za neki prijedlog moraju biti najmanje 3 člana da bi se isti usvojio

15. U ligaškom takmičenju SA-X takmičenja mogu učestvovati svi prijavljeni takmičari (forumaši sa službeno jednim accountom) s tim da u najvišem rangu (službeno: 1. SA-X Manager liga) ne može učestvovati više od 12 takmičara, pa se ostatak prijavljenih takmiči u nižem/nižim rangu/rangovima, ali koji također ne mogu imati više od 12 takmičara

16. Ligaško takmičenje se igra po dvokružnom sistemu "svako sa svakim"

17. Za pobjedu u svakom kolu se dobiva 3 boda, a za nerješen rezultat 1 bod

18. Prvak je onaj takmičar koji na kraju sezone u 1. ligi osvoji najviše bodova

19. U slučaju istog broja bodova kod 2 ili više takmičara, prednost imaju oni sa više postignutih golova, zatim oni sa boljim međusobnim omjerom, nakon toga se gleda ukupna gol-razlika, pa onda broj pojavljivanja u ligaškim kolima, a ako je sve to izjednačeno gleda se plasman u protekloj sezoni

20. Iz višeg ranga (lige) ispadaju 2 takmičara sa najmanje skupljenih bodova u niži rang (ligu), dok iz nižeg ranga ulaze umjesto njih 2 takmičara sa najviše skupljenih bodova

21. Treći najlošiji po osvojenim bodovima u višem rangu i trećeplasirani u nižem rangu razigravaju za opstanak/ulazak u ligu višeg ranga u dvije utakmice (kod kuće i na strani)

22. U najnižem rangu (ligi) dva najlošije plasirana takmičara igraju baraž sa eventualnim novoprijavljenim takmičarima za učešće u narednoj sezoni

23. Prije svake sezone, svi takmičari koji namjeravaju učestvovati u njoj moraju unaprijed potvrditi svoje učešće, u suprotnom na njihovo mjesto dolaze drugi zainteresirani takmičari, od kojih prednost imaju oni koji su već takmičari u SA-X takmičenju, a zatim i novi takmičari koji su se ranije prijavili

24. Primanje svakog novog člana mora odobriti UO

25. Takmičenje u SA-X ligaškim takmičenjima se sastoji od prognoziranja rezultata izabranih fudbalskih utakmica

26. Svaki takmičar u svakom kolu izabire najviše 10 utakmica iz postavljene ponude za to kolo i daje svoju prognozu kroz eventualni rezultat

27. Takmičar koji je domaćin u datom kolu ima pravo i na "bonus par", tj. da izabre iz "bonus ponude" još jednu utakmicu, ali kojoj umjesto rezultata pogađa tip (1, X ili 2)

28. Ponuda za svako kolo sadrži 20 utakmica, od kojih su 4 iz "bonus ponude", a postavlja je uvijek gostujući takmičar u tom kolu

29. Ponuda se mora postaviti najkasnije 2 dana prije datuma odigravanja prve utakmice iz nje, u suprotnom je nevažeća

30. I pogođeni rezultat i pogođeni tip iz "bonus ponude" se računaju kao jedan gol

31. U duelu dva takmičara pobjednik je onaj sa više postignutih golova, dok je u slučaju istog broja postignutih golova rezultat između njih neriješen

32. Da bi prognoze bile važeće moraju se postaviti isključivo na temu "Sa-x liga, utakmice"

33. Da bi prognoze bile važeće mora ih postaviti isključivo registrirani takmičar (sa istog registriranog accounta) sam za sebe

34. Davanje prognoza je moguće samo za utakmice koje još nisu počele, dok editovanje nakon početka prve prognozirane utakmice nije dozovoljeno, a u slučaju kršenja ovog pravila slijedi automatski poraz takmičara koji ga je prekršio u tom kolu

35. Dva protivnika u jednom kolu ne smiju imati više od 3 iste prognoze za utakmice, a u slučaju prekšaja kažnjava se takmičar koji je kasnije postavio svoju prognozu sa automatskim porazom za to kolo

36. Takmičar smije najviše 4 ista prognozirana rezultata staviti u jednom kolu (napomena, 1:0 i 0:1 se ne računaju kao isti rezultati), a u slučaju kršenja ovog pravila slijedi automatski poraz takmičara koji ga je prekršio u tom kolu

37. Takmičar ne smije imati više od 6 istih prognoza kao bilo koji drugi takmičar u jednom kolu, a u slučaju kršenja ovog pravila slijedi slijedi automatski poraz takmičara koji ga je prekršio u tom kolu

38. Utakmica iz ponude koja je pogrešno postavljena (nepostojeća ili zamjenjen domaćin) ili koja je odgođena ili prekinuta, je nevažeća, te ne nikako ne može ispravno prognozirati

39. U slučaju odgađanja ili prekida jedne od utakmica iz ponude ili pogrešno postavljene utakmice u ponudi, takmičar koji je prognozirao rezultat na istu ima pravo da odabere novi par iz ponude, ali ne tako što će editovati svoj post, nego napisati novi i naglasiti da se radi o izmjeni

40. U slučaju nepojavljivanja takmičara u jednom kolu, on ne osvaja niti jedan bod u tom kolu, a računa se kao da nije postigao niti jedan gol, dok na njegovog protivnika to nema nikakvog uticaja

41. Ako se takmičar u najnižoj ligi ne pojavi u prva 3 kola, tada ga smije zamjeniti novi takmičar, ali ne nakon odigravanja 5. kola

42. Takmičar može tražiti odgodu najviše 3 utakmice u ligi iz opravdanih razloga, a za šta je da bi se uvažilo potrebna dozvola UO i protivnika u utakmici koju želi odgoditi

43. SA-X Kup je takmičenje u kome mogu učestvovati svi takmičari bilo kog ligaškog ranga

44. SA-X Kup se igra kroz dvije sezone i sastoji se iz dva dijela

45. Prvi dio SA-X Kupa se igra u jesenjem periodu i po grupnom formatu, a način odigravanja susreta je isti kao i u SA-X Ligama, kao i princip po kome se određuje plasman

46. U drugi krug SA-X Kupa plasman ostvaruje 8 takmičara (prvoplasirani i najbolji drugoplasirani takmičari)

47. Drugi krug se sastoji od četvrtfinala, polufinala i finala SA-X Kupa

48. Dueli u drugom krugu SA-X Kupa, osim finalnog susreta, se odigravaju u dva susreta, gdje je su oba protivnika po jednom domaćini

49. U slučaju da u dvije utakmice bude postignut jednak broj golova od oba suparnika, dalje prolazi onaj koji je postigao više golova u gostima, a ako je i u toj kategoriji nerješeno slijede produžeci, za koje se već ranije izabiru najviše dva para kojima se također pogađaju rezultati, a u slučaju da i nakon toga i dalje bude neriješeno, slijedi izvođenje penala, za koje se izabire najviše 5 parova kojima se ovaj put prognozira tip, a pobjednik je onaj sa više pogođenih tipova, no ako je i dalje nerješeno, prolazi dalje onaj takmičar koji je ranije postavio svoje prognoze (ovo pravilo ne važi za finalni susret)

50. Finalni susret u SA-X Kupu se odigrava tako što se u ponudu stavlja samo jedan par, kome finalisti pogađaju slijedećih 10 kategorija: konačan rezultat, rezultat 1. poluvremena, zbroj golova, strijelac prvog gola, strijelac bilo kojeg gola, minuta bilo kog gola (npr. 1-10 ili 11-20 ili 21-30...), broj kornera, broj žutih kartona, prvi žuti karton i prvi izmjenjeni igrač (sve ove kategorije važe za regularni tok utakmice iz ponude), a svaki pogodak označava jedan postignuti gol, dok u slučaju nerješenog rezultata, finalisti postavljaju 5 igrača iz te utakmice, gdje se gleda koliko njih je provelo čitavu utakmicu na terenu, a pobjednik je onaj takmičar koji na svoju listu uvrsti više takvih igrača. U slučaju da i tad bude nerješeno, pobjednik je onaj takmičar koji je prvi stavio svoje prognoze. Moguće je podudaranje maksimalno tri prognoze u regularnom toku utakmice

51. Da bi prognoze bile važeće moraju se postaviti isključivo na temu "Sa-x kup, utakmice"

52. Tačke 26, 27, 28, 29, 30, 31, 33, 34, 35, 36, 37, 38 i 39 koje važe za ligaška takmičenja, važe i za Kup (osim finalnog susreta), ali samo za regularni tok utakmice, a kršenje pravila iz nekih od ovih tačaka se kažnjava automatskim ispadanjem iz SA-X Manager Kupa

53. U slučaju nepojavljivanja takmičara automatski prolazi njegov protivnik koji je dao svoje prognoze, dok u slučaju nepojavljivanja oba protivnika, niti jedan ne prolazi dalje

54. Takmičar može tražiti odgodu najviše jedne utakmice u kupu iz opravdanih razloga, a za šta je da bi se uvažilo potrebna dozvola UO i protivnika u utakmici koju želi odgoditi

55. Za promjene ovog pravilnika potrebno je odobrenje UO

Hantraga

Re: Sa-x Liga, Pravilnik

Post by Hantraga » 23/05/2011 02:17

Molim vas komentirati na ovu temu samo kad je debata oko glasanja i prijedloga amandmana na pravilnik...

elSaik

Post by elSaik » 23/05/2011 02:18

Ja aktivno već par dana radim na doradi postojećeg pravilnika pri čemu sam jasno označio sve izmjene i dat ću ga na razmatranje čim se završi trenutna sezona. Bit će postavljen na scribd da ga mogu svi fino pročitati i potom dati svoje mišljenje.

Hantraga

Post by Hantraga » 23/05/2011 02:21

To je OK, ja cu napraviti promjene Prvog posta svaki put kad se usvoji novi pravilnik, tako da je uvjek dostupan ovde na Prvoj strani...

cyprus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post by cyprus » 23/05/2011 02:24

Hantraga wrote:To je OK, ja cu napraviti promjene Prvog posta svaki put kad se usvoji novi pravilnik, tako da je uvjek dostupan ovde na Prvoj strani...

Ma dostupan je i tamo na prvoj strani... al haj neka ga, osim ako mederatori ne zaključaju :D

Hantraga

Post by Hantraga » 23/05/2011 03:27

Da, ali ovde se moze diskutovati iskljucivo o pravilniku...

Moderatori, nezakljucavajte, dobice te keks (cookie) :mrgreen:

cyprus

Post by cyprus » 23/05/2011 03:44

Moj prvi prijedlog će biti da se ovo Pravilnik promjeni u Statut, zvuči zajebanije :D

riko-ga

Post by riko-ga » 23/05/2011 08:37

Zamolio bi UO da ovo pravilo promjene

U nesto ovako:

44. SA-X Kup se igra uporedo sa ligaskim takmicenjem u jednoj sezoni.

:angry:

translater

Post by translater » 23/05/2011 10:54

riko-ga wrote:Zamolio bi UO da ovo pravilo promjene

U nesto ovako:

44. SA-X Kup se igra uporedo sa ligaskim takmicenjem u jednoj sezoni.

:angry:

potpis istog trenutka...ako isti vrijedi ista :D :D

elSaik

Post by elSaik » 23/05/2011 12:19

Evo do kakvih sam promjena došao posljednjih par dana:
http://www.scribd.com/doc/56052337/pravilnik-izmjene

Hantraga

Post by Hantraga » 23/05/2011 15:04

elSaik wrote:Evo do kakvih sam promjena došao posljednjih par dana:
http://www.scribd.com/doc/56052337/pravilnik-izmjene

Ako moze da se ubaci pravilo da se parovi postavljaju samo za utkmice u periodu od dva dana (srijeda,cetvrtak ili subota,nedelja)

Takodje, da bi se rjesila dilema oko parova iz lijevih liga, mozemo ubaciti pravilo da osim parova velike petice i domace lige, dozvoljeno postavljati parove utakmica samo u slucaju da su obadva tima igrala u zadnjim fazama evropskih takmicenja u zadnjih 5 godina...(Znaci da su igrali najmanje u grupnim fazama evropske lige ili Lige sampiona)

elSaik

Post by elSaik » 23/05/2011 16:10

Ja sam mislio predložiti da se naprave kategorije liga:

1. kategorija - bilo koji par, max 3 u jednoj ponudi; Engleska, Njemačka, Francuska, Italija i Španija.
2. kategorija - bilo koji par, max 2 u jednoj ponudi; Holandija, Škotska, Turska, Grčka, Portugal, Austrija, Švicarska, Rusija.
3. kategorija - samo derbiji; dakle u slučaju da je jedan od derbija na rasporedu tog vikenda onda se izuzetno može staviti, iako se inače iz te lige ne stavljaju parovi. Primjeri derbija van pomenutih liga iz prve dvije kategorije: Željo - Sarajevo, Dinamo - Hajduk, Crvena Zvezda - Partizan, Rapid - Dinamo - Steaua Bukurešt, [s tim da bih ovdje ubacio i nekoliko neeuropskih derbija, tipa River - Boca, Vasco - Flamengo, ili neki treći sa ove stranice:http://www.footballderbies.com/sitemap.php]

Izuzetak bi naravno bio ukoliko je u pitanju neko vanredni kolo kada igramo samo jednu ili dvije lige petice, onda bi onaj ko postavlja mogao staviti i više od maksimalnog broja utakmice iz jedne lige.

Bonus parovi ne potpadaju pod ograničenje broja utakmica iz jedne lige. Dakle, mogu u ponudi biti 3 engleska para, a da je uz to u bonusu ManU - L'pool.

Uz to bismo i formirali grupu ljudi koja bi isključivo bila nadležna za postavljanje. Recimo, 4 igrača, po 2 iz obje lige, naizmjenično postavljaju onda kada su gost, s tim da bi samim rasporedom bilo utvrđeno kada ko postavlja koje kolo. Ukoliko neko zakasni, tj. do četvrtka naveče ne postavi prognozu, može je postaviti vanredno neko od ostale trojice.

madtv

Post by madtv » 23/05/2011 16:48

sign in ;)

cyprus

Post by cyprus » 23/05/2011 19:32

Ljudi, o novim izmjenama u Pravilniku će se raspravljat tek u julu i avgustu... Zašto sad rasprava? :-)

Hantraga

Post by Hantraga » 23/05/2011 19:47

Ovo nije rasprava, vec prijedlozi...

U junu pocinje predizborna kampanja :D

shalla

Post by shalla » 23/05/2011 23:18

Moze li umjesto saikovih kategorija pojednostavljena verzija?
Da 70% parova (iliti 14 parova) bude iz liga petice? A ostatak mogu ovi derbiji popuniti...

cyprus

Post by cyprus » 24/05/2011 02:02

Evo samo moja ideja, kako sam ja dosad postavljo parove...

Engleska - 4 para
Španija - 3 para
Italija - 3 para
Njemačka - 3 para
Francuska - 2 para
Rusija, Ukrajina, Rumunija, Holandija, Portugal - 2 para
Grčka, Turska, Belgija, Škotska, Švicarska - 1 par
BiH - 1 par
-----------------------------------------------------------------------------
TOTAL 19
+ 1 par (zavisno od situacije tog vikenda)
= 20

Naravno, ne slažem se da se moraju postavljat samo derbiji. Ne vidim stvarno problem u tome da pored 18 ili 19 dobro poznatih parova, bude postavljen i 1 ili 2 manje poznata...

A što se tiče shallinog prijedloga o pojednostavljenju, moj prijedlog je ovakav:

min. 3, max. 6 parova van lige Petice (s tim da se ne smiju postavljat parovi liga ispod 15. mjesta na UEFA-inoj rang listi, sa izuzetkom BHPL)

Ne može jednostavnije...

Lakat Jebić
Been thanked: 1 time

Post by Lakat Jebić » 24/05/2011 19:03

samo da mi tema bude u mojim postovima

Ajatolah_
Been thanked: 3 times

Post by Ajatolah_ » 24/05/2011 19:17

@cyprus
Za pet najjačih liga da bude maksimalno 4 a minimalno 2 para, i sveukupno ne više od 15. Malo više slobode, bolje nego za svaku ligu pojedinačno.

cyprus

Post by cyprus » 24/05/2011 20:21

EdoI wrote:@cyprus
Za pet najjačih liga da bude maksimalno 4 a minimalno 2 para, i sveukupno ne više od 15. Malo više slobode, bolje nego za svaku ligu pojedinačno.

Ma naravno, nisam za striktno vezanje broja parova koliko za koju ligu. Ovo sam samo dao primjer čime se ja vodim kad postavljam ponudu. Kako sam reko ranije, jedina dva ograničenja koja bih ja postavio jesu da iz lige petice u normalnim kolima bude 14-17 parova i da se od ostalih liga ne smiju postavljat one ispod 15. mjesta na UEFA-oj rang listi koeficijenata (osim BiH).

elSaik

Post by elSaik » 24/05/2011 20:54

Mislim da je ipak bolje tačno navesti lige koje se smiju stavljati. Imaš liga koje igramo Austrijska, Poljska, Švicarska koje su lošije plasirane od nekih koje ne igramo kao što su Ukrajinska, Danska ili Portugalska...

cyprus

Post by cyprus » 24/05/2011 21:10

elSaik wrote:Mislim da je ipak bolje tačno navesti lige koje se smiju stavljati. Imaš liga koje igramo Austrijska, Poljska, Švicarska koje su lošije plasirane od nekih koje ne igramo kao što su Ukrajinska, Danska ili Portugalska...

Evo odmah i da ih navedemo za sljedeću sezonu:

Portugal, Rusija, Ukrajina, Holandija, Turska, Grčka, Danska, Belgija, Rumunija i Škotska

OK, ja znam da postoje i neke lige koje se eventualno kod nas više prate nego recimo rumunska ili danska (što je opet prilično subjektivno, ja recimo kiparsku ligu više pratim nego sve navedene) , ali govoreći o jačini liga, objektivnijeg kriterija nema od uefinog koeficijenta.

elSaik

Post by elSaik » 24/05/2011 21:29

Ali Ukrajinu niko ne prati. Šta fali austrijskoj i švicarskoj koju skoro pa redovno igramo? Neka svaki član navede pet liga koje želi (mimo liga petice) i 10 liga sa najvećim brojem glasova će biti uvrštene.

translater

Post by translater » 24/05/2011 21:58

portugal
skotska
rusija
svicarska
danska

elSaik

Post by elSaik » 24/05/2011 22:04

Polako, to je samo prijedlog. :mrgreen: