SA-X fond za donacije!

Forum za humanitarne akcije.

Da li bi češće donirali, ako bi vam pojednostavili proceduru i ako bi mogli uplaćivati i iznose do 5 EURA?

Da
26
93%
Ne, to mi ne predstavlja problem
2
7%

Total votes: 28

Eshek

SA-X fond za donacije!

Post by Eshek » 06/04/2007 02:48

Vozdra svim humanitarcima :D

Pala mi je jedna luda na pamet, pa htjedoh da razmijenimo malo mišljenja o tome.

Kako primijetih, na svoju radost, ima nas dosta koji smo voljni pomoći na razne načine onima kojima je to potrebno...
Međutim, također sam primijetio da postoje male poteškoće oko logistike svega toga.

Na forumu ima par pojedinaca koji ulažu i više truda nego što zapravo mogu i svaka im čast na tome, ali mi se čini da bi se neke stvari mogle daleko efikasnije izvesti.

Mislim da trebamo riješiti prvenstveno pitanje načina uplaćivanja donacija, te zaduživanja nekog za sav novčani promet koji se organizuje putem SA-X foruma. Mislim da postoje mnogi, kako u BiH, tako i u inostranstvu, koji bi dali do 10 KaeMa, Dolara, ili Eurića, ali to ne čine jer su troškovi transfera preveliki, ili je jednostavno prekomplikovano.

Sada će neki možda reći "ko stvarno želi donirati, on će i naći načina za to" i ja se slažem s tim, ali sam ubijeđen da bi daleko više novca uspjeli skupiti za one kojima je to potrebno, kada bi uplate olakšali potencijalnim donatorima.

Razmišljam o 2 opcije:

1 opcija: Sastanak najaktivnijih forumaša na ovom podforumu, na kojem bi oni izabrali jednu osobu koja je voljna (I POVJERLJIVA) da vodi finansije za sve akcije SA-X foruma, te njima u redovnim intervalima od 2-4 sedmice podnosi izvještaj o uplatama. Ta osoba bi morala imati osnovno poznavanje bankarstva, te otvorene račune u BiH i barem na PAYPAL i MONEYBOOKERS sistemima. Zašto? Zato što bi potencijalni donatori mogli uplaćivati i male sume (a to bi u totalu činilo veliku cifru, siguran sam u to), uz bankarske provizije od 1-3 eura, a ne po 20-30 eura, što je uobičajena taksa u međunarodnim transferima redovnim putem.

Primjer: Ako bi neko želio uplatiti 100US$ za nekog u BiH, mislim da bi bankarska provizija iznosila 20-30 US$. Ako imamo jednu centralnu osobu za prikupljanje kojoj donatori uplaćuju novac na PAYPAL ili MONEYBOOKERS account (SA NAZNAKOM ZA KOJU AKCIJU), ti bi se troškovi sveli na manje od 5 US$.

2. opcija: uspostavljanje web stranice koja bi mogla naplaćivati donacije putem VISA/MASTERCARD i drugih kartica, opet sa naznakom za koju akciju se uplaćuje. I na taj način bi provizije sveli na minimum. Vjerujem da bi se takvo što dalo organizovati uz pomoć forumaša.

Ovim bi rasteretili aktivne članove koji lično posjećuju one kojima je pomoć potrebna, povećali iznos donacija, te napravili značajne uštede na račun troškova transfera (SVAKA MARKA JE BITNA!).

Hebiga, mnogima je potrebna pomoć, a ima nas, hvala Bogu, mnogo koji smo voljni, ali svemu tome treba malo nadzora, a ne da se zalijećemo i budemo neefikasni. Par dana se navaljuje sa uplatama, a onda zastoj... Bolje da se obavežemo da ćemo svaki mjesec za nekog uplatiti po 5 KM i time tim ljudima damo osjećaj stabilnosti, koji im je itekako potreban, nego da bubnemo odjednom 50KM.

Dalje, da li je moguće da se objavljuje decidno ko je zadužen za koju akciju, te da redovno podnosi izvještaj na temi posvećenoj istoj.

Eto, svakakvih gluposti navaljah, ali možda se među njima može probrati i koja pametna

:D

Op3r4t0r

Re: SA-X fond za donacije!

Post by Op3r4t0r » 06/04/2007 03:43

Pegasus317 wrote:2. opcija: uspostavljanje web stranice koja bi mogla naplaćivati donacije putem VISA/MASTERCARD i drugih kartica, opet sa naznakom za koju akciju se uplaćuje. I na taj način bi provizije sveli na minimum. Vjerujem da bi se takvo što dalo organizovati uz pomoć forumaša.

Ovo vec postoji

http://www.sadake.com/

Eshek

Post by Eshek » 06/04/2007 04:37

Op3r4t0r wrote:
Pegasus317 wrote:2. opcija: uspostavljanje web stranice koja bi mogla naplaćivati donacije putem VISA/MASTERCARD i drugih kartica, opet sa naznakom za koju akciju se uplaćuje. I na taj način bi provizije sveli na minimum. Vjerujem da bi se takvo što dalo organizovati uz pomoć forumaša.

Ovo vec postoji

Ne postoji. "Sadake.com" primaju pare preko redovnih bankovnih transfera (koje upravo treba izbjegavati zbog visokih troškova), te preko PAYPAL-a, što i nije neka nauka.

Moj prijedlog koji se odnosi na web stranicu je bio predviđen za plaćanje kreditnim i debitnim karticama, a "Sadake" tu mogućnost nemaju, što me zapravo čudi.

Op3r4t0r

Post by Op3r4t0r » 06/04/2007 05:44

Pogledaj malo bolje i vidjeces da imaju tu mogucnost ;)

Pooll

Post by Pooll » 06/04/2007 09:42

Pegasus317 wrote:Eto, svakakvih gluposti navaljah, ali možda se među njima može probrati i koja pametna

:D

Nisu uopce gluposti, svaka cast za trud i ideju!

Cober

Post by Cober » 06/04/2007 10:24

Podržavam, i znam mnoge koji bi, kod mene u firmi se često organizovano skuplja po 5 KM za nekoga i uplati na banku, i uglavnom svi onda daju kad nema pojedinačne procedure.

Dori

Post by Dori » 06/04/2007 11:41

Moze sto se mene tice ;-)

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 06/04/2007 16:29

Op3r4t0r wrote:

Ovo vec postoji

mnogi ljudi imaju averziju prema sadake.com jer pare saljes na racun u njemacku, onda oni sa tog racuna salju pare svojim aktivistima u BiH, a narod ko narod nepovjerljiv totalno...

Pegasus, ideja ti nije losa uopste, samo je pitanje koliko bi ljudi imali povjerenja slati pare xy osobi na racun :S a o registraciji smo vec pricali....

Dodushe, ovo bi bio fond saxovaca, tako da nema potrebe nekoga ubjedjivati da xy to nece potrositi u terranovi ili na kladionici...

eto, preostaje ti samo da nadjes osobu koja je voljna to raditi, i kad je nadjes javi mi, da BIDNEM prva sto ce uplatiti...

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 06/04/2007 21:10

Mislim da je ideja veomna dobra i ne vidim zasto ne bi bila ostvarljiva.
Posto bas i ne znam kako stvari tamo stoje, ne vidim zasto bi ljudi bili nepovjerljivi. Zar u Bosni ne daju racune za sve sto je kupljeno ili placeno :? Zar banke ne daju neku potvrdu za uplatu na racun :?

Ovdje u US sve tako funkcionira i nemojte mi reci da nije moguce i tamo. Svi se racuni mogu sacuvati i predociti donatorima na njihov zahtjev; tako se stice povjerenje i moze ocekivati vise novca u donacijama.

Naravno, onaj ko bi se prihvatio takvog posla, u pocetku bi volontiorao, a kasnije...ko zna...ako bi ovo preraslo u nesto vise, mozda bi i postao placen posao sa punim radnim vremenom.
U svakom slucaju podrzavam

Eshek

Post by Eshek » 06/04/2007 22:28

Ja sam napravio ovaj prijedlog, tako da automatski ispadam iz igre.

Prvo predložite ko se treba naći na tom sastanku i prisutni bi trebali izabrati tu osobu, te biti zaduženi za nadzor obavljanja tog posla. Ako je neko voljan, a ne zna kako da sve to obavlja, ja sam spreman da ga uputim šta i kako da radi i savjetovati, ako je potrebno.

Dakle, neka najrelevantniji forumaši na ovom podforumu izaberu tu osobu, i neka se dogovori koliko često će se podnositi izvještaji tim forumašima i eventualno na temu koja se odnosi na tu akciju, te treba napraviti veoma jednostavne i jasne upute donatorima kako na najbolji način mogu izvršiti uplatu. To zadnje mogu preuzeti na sebe.

Hajde, organizujte sastanak, pa da nešto spičimo :D :D

Eshek

Post by Eshek » 06/04/2007 23:42

mIRCerka wrote:Pegasus, ideja ti nije losa uopste, samo je pitanje koliko bi ljudi imali povjerenja slati pare xy osobi na racun :S a o registraciji smo vec pricali....

Zato će ta osoba podnositi izvještaje i izvode sa svih računa izabranim forumašima, ili eventualno stavljati na temu koja je posvećena toj akciji. Ne bi trebalo predstavljati problem, jer većina banaka danas šalje izvode računa mejlom u PDF formatu (barem HVB šalje meni).

mIRCerka wrote:Dodushe, ovo bi bio fond saxovaca, tako da nema potrebe nekoga ubjedjivati da xy to nece potrositi u terranovi ili na kladionici...

Tago mi Boga, zadavio bih ga golim rukama, i ne bih ga žalio odležati

mIRCerka wrote:eto, preostaje ti samo da nadjes osobu koja je voljna to raditi, i kad je nadjes javi mi, da BIDNEM prva sto ce uplatiti...

Jok, to preostaje tebi :D

A ja ću tu osobu uputiti. Morel'?

Eshek

Post by Eshek » 06/04/2007 23:48

Op3r4t0r wrote:Pogledaj malo bolje i vidjeces da imaju tu mogucnost ;)

U pravu si :)

Međutim, taj račun je ipak u Njemačkoj. Koliko znam, i oni ga moraju prebacivati redovnim transferom u Bosnu, a troškovi su opet jednostavno previsoki. Ako ništa, novcu je potrebno više vremena da stigne.

Ovdje bi ljudi uplaćivali pare, imali uvid u trenutni bilans i stanje računa za te osobe, provjeriti je li evidentirana njihova uplata, te bi redovno dobijali slike i izvještaje od forumaša koji ih posjećuju. "Sadake" izuzetno cijenim i drago mi je što postoje, ali se ovdje radi o forumašima i posjetiocima SA-X, te sve mora biti na dobrovoljnoj bazi.

Eshek

Post by Eshek » 06/04/2007 23:55

Lucy01 wrote:Mislim da je ideja veomna dobra i ne vidim zasto ne bi bila ostvarljiva.
Posto bas i ne znam kako stvari tamo stoje, ne vidim zasto bi ljudi bili nepovjerljivi. Zar u Bosni ne daju racune za sve sto je kupljeno ili placeno :? Zar banke ne daju neku potvrdu za uplatu na racun :?

Ljudi jesu nepovjerljivi, jer u nas ni najpošteniji ne ulažu naročit napor u transparentnost i ne shvataju da je to neophodan element da bi se nastavilo sa donacijama. Zato je bitno da se sve uredno i jasno organizuje tako da svako ima uvid da su njegove pare legle na taj račun i vidi da se koriste na pravi način

Naravno, onaj ko bi se prihvatio takvog posla, u pocetku bi volontiorao, a kasnije...ko zna...ako bi ovo preraslo u nesto vise, mozda bi i postao placen posao sa punim radnim vremenom.
U svakom slucaju podrzavam

Mislim da je to bolje držati u volonterskim okvirima. Ko se razumije u taj posao znaće već oguliti i naplatiti svoj trud onima koji imaju para, a ovo treba ostati isključivo pro bono.

cnermina

Post by cnermina » 07/04/2007 00:42

Meni se ideja isto jako svidja... Ako hocete mozete iskoristiti http://www.dobro.ba za postavljanje te opcije ili nesto... jer i sama stranica ima tu ulogu- da pomaze onima kojima to treba... Pa eto... ako hocete mogu vidjeti sa web masterom stranice moze li se ubaciti takva opcija. Sta mislite???

Eshek

Post by Eshek » 07/04/2007 01:27

cnermina wrote:Meni se ideja isto jako svidja... Ako hocete mozete iskoristiti http://www.dobro.ba za postavljanje te opcije ili nesto... jer i sama stranica ima tu ulogu- da pomaze onima kojima to treba... Pa eto... ako hocete mogu vidjeti sa web masterom stranice moze li se ubaciti takva opcija. Sta mislite???

To ne bih znao reći, moraćeš pitati forumaše koji su aktivni ovdje.

Ja se samo ko fole malo razumijem u pare... :D

Eshek

Post by Eshek » 08/04/2007 17:35

Gorikar! :D :D

daduli_sa

Post by daduli_sa » 08/04/2007 17:50

Pridruzujem se ovoj akciji, ako se uspije realizovati.
Zaista bi bilo mnogo vise novca kada se ne bi moralo davati na kojekakve provizije i tome slicno.
Mislim da u svakom slucaju mozemo napraviti taj neki nas fond, fond ljudi koji se poznaje sa foruma (a mislim da to nije malo broj jer vecina ans zna barem nekoliko ljudi i privatno).
Hajmo ljudi da zaista nesto skontamo. Po cijenu da saljemo lovu i postom (preporuceno).

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 08/04/2007 23:46

Hajmo hajmo !

Ja sam slab po pitanju organizacije, a u školi sam uvijek izbjegavao da budem blagajnik, ali ću se potruditi da što više ljudi sazna za fond... :)

Eshek

Post by Eshek » 09/04/2007 00:14

Slab je izgleda interes...zanimljiviji su Lagumdžija, Tihić i Silajdžić.

Manje koštaju :roll:

stidljiv

Post by stidljiv » 09/04/2007 00:21

Pa eto i ja sam za...zvuci kao interesting ideja...razumijem se u stosta... :-)

strujnik

Post by strujnik » 09/04/2007 00:23

Izgleda da je slab za ovu temu.
Ni ja nisam prije navraacao na ovu rubriku, ali obecavm sad cu dolaziti.
Zivim i radim u BiH, ali uvjek mogu suaparati 5 Eura i to uplatiti u fond. Samo nemojte me ukljucivati ni u kakve organizacije i da ja dalje skupljam.
Kad god nesto pokrenete slobodno me, ako ja ne navratim na ovu temu na privatnu poruku podsjetite i odmah cu uplatiti (samo putem banke, inace sam nepovjerljiv kad su u pitanju ostavljanje brojeva kartica na internetu :D )
Pozdrav i svako dobro :-D

Eshek

Post by Eshek » 09/04/2007 00:44

Merci boku svim interesentima. Samo još da nam se jave dame, tradiocionalno najaktivnije na ovom podforumu, pa da se nađe blagajnik :-)

mIRCerka

Post by mIRCerka » 10/04/2007 10:46

Pegasus317 wrote:Ja sam napravio ovaj prijedlog, tako da automatski ispadam iz igre.

Prvo predložite ko se treba naći na tom sastanku i prisutni bi trebali izabrati tu osobu, te biti zaduženi za nadzor obavljanja tog posla. Ako je neko voljan, a ne zna kako da sve to obavlja, ja sam spreman da ga uputim šta i kako da radi i savjetovati, ako je potrebno.

Dakle, neka najrelevantniji forumaši na ovom podforumu izaberu tu osobu, i neka se dogovori koliko često će se podnositi izvještaji tim forumašima i eventualno na temu koja se odnosi na tu akciju, te treba napraviti veoma jednostavne i jasne upute donatorima kako na najbolji način mogu izvršiti uplatu. To zadnje mogu preuzeti na sebe.

Hajde, organizujte sastanak, pa da nešto spičimo :D :D

ono sto mi inace smeta u ovoj drzavi je TREBA SE ili HAJTE VI...

Hajd ovako, ti odredi dan sat i mjesto sastanka, pozovi forumashe zainteresirane za to i vidjecemo sta ce biti dalje :D

Eshek

Post by Eshek » 11/04/2007 01:54

mIRCerka wrote:ono sto mi inace smeta u ovoj drzavi je TREBA SE ili HAJTE VI...

Hajd ovako, ti odredi dan sat i mjesto sastanka, pozovi forumashe zainteresirane za to i vidjecemo sta ce biti dalje :D

Mirci, slažem se s tim svim, ali sam ja narednih 3-4 sedmice do guše u go*nima, a mislim da ovo ne bi trebalo toliko čekati. Pored toga nisam dovoljno dugo aktivan na ovom podforumu da bih mogao organizovati nešto, ne poznajem potencijalne forumaše koji bi se sastali, niti imam približno kredibiliteta kao recimo ti ili neke druge osobe ovdje. Odradi taj dio i izaberite jednu osobu, ja obećavam da ću odraditi sve ostalo i da ću biti na raspolaganju 24/7 za savjet i pomoć u svakom mogućem smislu, a mislim da mogu biti od koristi.

Vozdra proleteri :D

mIRCerka

Post by mIRCerka » 11/04/2007 09:17

Pegasus317 wrote:
mIRCerka wrote:ono sto mi inace smeta u ovoj drzavi je TREBA SE ili HAJTE VI...

Mirci, slažem se s tim svim, ali sam ja narednih 3-4 sedmice do guše u go*nima, a mislim da ovo ne bi trebalo toliko čekati. Pored toga nisam dovoljno dugo aktivan na ovom podforumu da bih mogao organizovati nešto, ne poznajem potencijalne forumaše koji bi se sastali, niti imam približno kredibiliteta kao recimo ti ili neke druge osobe ovdje. Odradi taj dio i izaberite jednu osobu, ja obećavam da ću odraditi sve ostalo i da ću biti na raspolaganju 24/7 za savjet i pomoć u svakom mogućem smislu, a mislim da mogu biti od koristi.

Vozdra proleteri :D

obzirom da te znam, mogu biti direktna...

Mani me se savjeta :D:D:D:D:D

Eto ja sjedim na rukama i cekam nece li kakav zadatak pasti s neba :D

Slazem se da nam treba fond za akcije tipa Dedo Meho, nana Fatima i slicno. Ja mislim da najmanje provizije uzima HVB, a imaju visa electron karticu, pa mogu otici otvoriti rachun na svoje ime, ili da otvorimo racun na recimo mene i cnerminu i da se taj racun koristi samo u te svrhe, jer je malo glupo da neko koristi svoj postojeci racun za to...pogotovo sto na vecina ima debitne kartice bla bla...

Eto meni to pade na pamet... :D Sta mislis o necemu takvom?

Plus, mislim da HVB fercera sa moneygram, money bookers kako li se vec yove ono online placanje, samo sto treba 24h da legne uplata...

raspitacu se pa javim...

Post Reply