s-video ili usb

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
shiljak

#1 s-video ili usb

Post by shiljak » 15/08/2006 12:22

sta je bolje od to dvoje (kamera-kamkoder)

shin

Post by shin » 15/08/2006 12:24

:-D

Hajd malo detaljnije opisi o cemu se radi.

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 15/08/2006 13:29

shin wrote::-D

Hajd malo detaljnije opisi o cemu se radi.
Jo¹ kad bi i on znao :D:D:D

shiljak

Post by shiljak » 15/08/2006 13:34

shiljak je uvjek znao samo vi niste (niko nije pametan ko shiljak), kaze se samo da on ili ona priblizno pametan posto je nemoguce biti ono bas ko shiljak :D

Pa na kameri kamkoder-u (onaj sa kaseticom malom) ima i s-video a ila u usb za prebacivanje na pc. Pa me zanjim u cemu je razlika ako prebacim sve preko usb-a ili ako prebacim sve preko s-video-a(mensecini da se takozove)... :-D :D :D

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 15/08/2006 13:38

shiljak wrote:shiljak je uvjek znao samo vi niste (niko nije pametan ko shiljak), kaze se samo da on ili ona priblizno pametan posto je nemoguce biti ono bas ko shiljak :D

Pa na kameri kamkoder-u (onaj sa kaseticom malom) ima i s-video a ila u usb za prebacivanje na pc. Pa me zanjim u cemu je razlika ako prebacim sve preko usb-a ili ako prebacim sve preko s-video-a(mensecini da se takozove)... :-D :D :D
Nije li njihova namjena drugaèija? :D

mahalas505

Post by mahalas505 » 15/08/2006 14:00

ztluhcs wrote:
shiljak wrote:shiljak je uvjek znao samo vi niste (niko nije pametan ko shiljak), kaze se samo da on ili ona priblizno pametan posto je nemoguce biti ono bas ko shiljak :D

Nije li njihova namjena drugačija? :D
dobro ti rece covjek, s-video sluzi da direktno pustis sliku na TV ili racunaru(mozes i preko ovog prikljucka prebaciti na comp,ali mislim da se gubi na kvaliteti), a usb prikljucas da to sto si snimio prebacis na racunar. U vecini slucajeva mislim da treba usb 2.0, posto je potrebna dobra brzina za kodiranje snimljenog sadrzaja sa kasete na comp.

neko iz mase

Post by neko iz mase » 15/08/2006 15:49

usb sluzi za prebacivanje slika sa kamere na pc, a za video sluzi vecinom FireWire, tako da je pitanje samo po sebi pametno koliko i onaj koji ga je postavio :)

shiljak

Post by shiljak » 15/08/2006 15:52

mahalas505 wrote:
ztluhcs wrote:

Nije li njihova namjena drugačija? :D
dobro ti rece covjek, s-video sluzi da direktno pustis sliku na TV ili racunaru(mozes i preko ovog prikljucka prebaciti na comp,ali mislim da se gubi na kvaliteti), a usb prikljucas da to sto si snimio prebacis na racunar. U vecini slucajeva mislim da treba usb 2.0, posto je potrebna dobra brzina za kodiranje snimljenog sadrzaja sa kasete na comp.
Kada je preko USB-a:PRITISNES "PLAY" NA KAMERI I PRITISNES "REC" NA COMP-U!!!ILI UKLJUCIS KAMERU (ALI NESNIMAS/SNIMAS NA KASETICU)) I PRITISNES NA COMP-U "REC" I OPET ISTO SAMO STO SI SE SAD SNIMAO UZIVO....ZAR TO NIJE DIREKTNO

a VJEROVATNO I KOD TOG S-VIDEA ISTO IDE.. :?

mahalas505

Post by mahalas505 » 15/08/2006 20:18

Tacno je da se vise koristi firewire prikljucak prilikom videa,ali ovdje pricamo o usb, a kad bi govorili teoretski brzina prenosa podataka usb 2.0 je veca od firewire-a.
Bolje je koristi usb nego s-video(vjerovatno je tu i negdje prikljucak za prenos zvuka), posto imas manje usputnih konverzija signala.

ahmed&nedzad

Post by ahmed&nedzad » 15/08/2006 23:55

Šeha wrote:Kad ides preko digitalnih prikljucaka (USB2 ili FW) materijal se prenosi u vidu digitalnih podataka, koji su kao takvi zapisani na kasetu.

1. Ne gubis na kvaliteti (prva generacija)
2. Prenosis sliku, audio i metadata-u

Kod S-Videa prenosis samo sliku koja se prvo dekompresuje iz DV codec-a i onda eventualno ponovo kompresuje u racunaru (ako snimas), gubeci time jednu generaciju.

Eto, ukratko.

Što će reći da S-Video znatno utiče na demografsku sliku. :D :D :D

ulicar

Post by ulicar » 16/08/2006 00:38

mahalas505 wrote:Tacno je da se vise koristi firewire prikljucak prilikom videa,ali ovdje pricamo o usb, a kad bi govorili teoretski brzina prenosa podataka usb 2.0 je veca od firewire-a.
Nije. Brojke kazu jedno, ali princip rada firewire i USB je drugaciji. Porediti to je jednako kao porediti clockspeed intela i amd-a. brojke kazu jedno, ali princip rada...
mahalas505 wrote:Bolje je koristi usb nego s-video(vjerovatno je tu i negdje prikljucak za prenos zvuka), posto imas manje usputnih konverzija signala.
USB koristis da prebacis digitalizovani signal bez gubitka kvalitete (vidjeti ces da ti je fajl za filmic od pet minuta 500 mb velik). Za to koristis i firewire. Sve ostalo je sa gubitkom kvalitete, pa ti skontaj sta ti je draze.

king31

Post by king31 » 16/08/2006 02:15

Ja sam ti jarane probo i USB i FW. Oboje radi al meni nesto draze s FW pogotovo sto kad prikljucis kameru nemoras je vise dirati . Sve komande ( fwd, play , pauza itd..) imas na ekranu racunara . Bar u programima koje ja koristim ( Ulaed video studio i Pinnacle studio ).
Probaj pa odluci !

shiljak

Post by shiljak » 16/08/2006 17:14

king31 wrote:Ja sam ti jarane probo i USB i FW. Oboje radi al meni nesto draze s FW pogotovo sto kad prikljucis kameru nemoras je vise dirati . Sve komande ( fwd, play , pauza itd..) imas na ekranu racunara . Bar u programima koje ja koristim ( Ulaed video studio i Pinnacle studio ).
Probaj pa odluci !
ja FW nemam na grafickoj!!! Zato koristim USB, znam da je FW stabilni (uvjek isto MB prodze), a kod USB-a nekad vise nekad manje...

ahmed&nedzad

Post by ahmed&nedzad » 16/08/2006 17:18

shiljak wrote:
king31 wrote:Ja sam ti jarane probo i USB i FW. Oboje radi al meni nesto draze s FW pogotovo sto kad prikljucis kameru nemoras je vise dirati . Sve komande ( fwd, play , pauza itd..) imas na ekranu racunara . Bar u programima koje ja koristim ( Ulaed video studio i Pinnacle studio ).
Probaj pa odluci !
ja FW nemam na grafickoj!!! Zato koristim USB, znam da je FW stabilni (uvjek isto MB prodze), a kod USB-a nekad vise nekad manje...
FireWire kartica ima u Robotu u Hrasnom, košta 30-tak maraka. ;)

shiljak

Post by shiljak » 16/08/2006 17:22

Gargamel wrote:
shiljak wrote:
Probaj pa odluci !
FireWire kartica ima u Robotu u Hrasnom, košta 30-tak maraka. ;)
OK :-D

Qler
Has thanked: 29 times
Been thanked: 37 times

Post by Qler » 16/08/2006 17:25

shiljak wrote:
Probaj pa odluci !
i neces ga nikad ni imati :D:D:D

ulicar

Post by ulicar » 17/08/2006 00:07

shiljak wrote:ja FW nemam na grafickoj!!! Zato koristim USB, znam da je FW stabilni (uvjek isto MB prodze), a kod USB-a nekad vise nekad manje...
Hadzo, FireWire je serial bus i nema nikakve veze sa grafikom. Ja imam externi DVD burner i HDD oba na firewire. Firewire koristis za transport velikih fajlova, a video koji skidas sa kamere je samo veliki fajl i nista vise.

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 17/08/2006 00:21

a sta znaci USB :?

univerzalni sarajevski badzo :D

sve sami pametnjakovici na ovom forumu :sax:

neko iz mase

Post by neko iz mase » 17/08/2006 23:10

mahalas505 wrote:Tacno je da se vise koristi firewire prikljucak prilikom videa,ali ovdje pricamo o usb, a kad bi govorili teoretski brzina prenosa podataka usb 2.0 je veca od firewire-a.
Bolje je koristi usb nego s-video(vjerovatno je tu i negdje prikljucak za prenos zvuka), posto imas manje usputnih konverzija signala.
momcino, ovdje se prica specificno o usb-u bilo koje vrste. Da jos jednom naglasim za osobe kao sto je mahalas, sa kamerom koja ima USB 1.1 i manje nisi u mogucnosti prebaciti digitalni zapis sa kamere na pc preko USB-a vec ti za to treba FireWire!!!

A taj USB priljucak da opet ponovim sluzi samo za prebacivanje slika sa SD/mini/.. sta vec kartice na PC

shiljak

Post by shiljak » 17/08/2006 23:15

neko iz mase wrote:
momcino, ovdje se prica specificno o usb-u bilo koje vrste. Da jos jednom naglasim za osobe kao sto je mahalas, sa kamerom koja ima USB 1.1 i manje nisi u mogucnosti prebaciti digitalni zapis sa kamere na pc preko USB-a vec ti za to treba FireWire!!!

A taj USB priljucak da opet ponovim sluzi samo za prebacivanje slika sa SD/mini/.. sta vec kartice na PC
..i za prebacivanje videa (kod ovih kamkodera nema slika koliko ja znam...)
Evo jos jedno pitanje, koja treba biti rezolucija ako je (valjda) senzor 800.000 piksela...

Post Reply