Ruski vojnici u posljednjem ratu

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Mamut
Posts: 10
Joined: 06/05/2014 13:23

#1 Ruski vojnici u posljednjem ratu

Post by Mamut »

Čuo sam od mnogih ljudi, pogotovo iz područja bosanskog Podrinja da je tamo bilo ruskih, grčkih, makedonskih, pa čak i ukrajinskih i rumunskih plaćenika.

Od nekih ljudi sam čuo da je bilo i ruskih Vojnika, a sad me buni to - da li su oni bili vojnici oružanih snaga tadašnje (tek uspostavljene) Ruske Federacije ili su bili samo - plaćenici? Neki ljudi govore da su nosili ruske uniforme i embleme pojedinih ruskih (navodno) Spetsnaz jedinica (što ja ne mogu da vjerujem bez dokaza).

Ako je Rusija otvoreno slala svoje vojne trupe u BiH na ratište, to bi značilo da smo vodili i rat protiv Rusije, što mi je nelogično i nerealno...

Imate li Vi kakvih saznanja i informacija o ovome?
svemirska_vjeverica
Posts: 315
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#2 Re: Ruski vojnici u posljednjem ratu

Post by svemirska_vjeverica »

Nisu bili pripadnici redovne ruske oficijelne vojske, nego placenici. Ti placenici su bilu malom broju, ali su imali iskustvo. Sverc sa Srbima je bio strogo zabranjen I kazna je bila streljanje, upravo da se ne bi mogli finansirati takvi placenici
User avatar
kota_pisvir
Posts: 109
Joined: 09/06/2013 20:39

#3 Re: Ruski vojnici u posljednjem ratu

Post by kota_pisvir »

mescini ostalo ih je na jevrejskom groblju dosta.
User avatar
sinuhe
Posts: 11558
Joined: 03/06/2011 11:33

#4 Re: Ruski vojnici u posljednjem ratu

Post by sinuhe »

Bilo ih je nesto oko Sarajeva, ali nije sad ni da su ih Srbi nesto isticali ili uopste govorili o njima.
Sa sluzbenom Rusijom nisu imali nikakve veze.
User avatar
sinuhe
Posts: 11558
Joined: 03/06/2011 11:33

#5 Re: Ruski vojnici u posljednjem ratu

Post by sinuhe »

Ima ih pokopanih oko Sarajeva. Vjerujem da bi ih mrtve poslali kuci da su imali kakve veze sa ruskom drzavom.
Na koji nacin su ti Rusi doprinijeli srpskoj borbi?
Je li BiH u ratu protiv Sirije?
Last edited by sinuhe on 10/05/2014 18:55, edited 1 time in total.
Mamut
Posts: 10
Joined: 06/05/2014 13:23

#6 Re: Ruski vojnici u posljednjem ratu

Post by Mamut »

sinuhe wrote:Ima ih pokopanih oko Sarajeva. Vjerujem da bi ih mrtve poslali kuci da su imali kakve veze sa ruskom drzavom.
Na koji nacin su ti Rusi doprinijeli srpskoj borbi?
O tome ja govorim... Bošnjački mediji su plasirali dezinformacije što se tiče ovoga, jer samim aktom "slanja svojih redovnih vojnih trupa", Rusija bi ratovala protiv BiH, a znamo da je već 1992. godine priznala nezavisnost iste.
Russia recognized the independence of Bosnia and Herzegovina on 27 April 1992.
http://en.wikipedia.org/wiki/Bosnia_and ... _relations
El_comadante
Posts: 8079
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#7 Re: Ruski vojnici u posljednjem ratu

Post by El_comadante »

bilo je placenika iz stranih zemalja pogotov rusa i grka mada cujem i da je rumuna bilo dosta. ima rusko groblje cini mi se kod milica negdje. naravno oficijalno ruseka vosjka nije bila tu mada su neki od njih bili ruski vojnici u ratu u afganistanu i tako
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#8 Re: Ruski vojnici u posljednjem ratu

Post by Woody »

A, bilo je kretena... Svake mrake... Pored "nasih" mudzahedina, bilo je Francuza, Svaba, Holandjana, pa i Rusa, Ukrajinaca, Grka, Bugara, Rumuna... Neki su bili cisti avanturisti, neki vjerski fanatici (nijedna vojska nije bila postedjena ovakvih idiota), a neki "za pare" (mada nisam siguran da je iko imao tako "strogu" lovu da angazuje prave profije. A, opet, ko zna? Krhko je znanje...

Nejse, po mom "crnom rokovniku", Rusi su uglavnom bili angazovani u RDO-1 i RDO-2 (RDO- Ruski Dobrovoljacki Odred), i nesto kozaka. Uglavnom max 500 imbecila - nikada vise. Sad, nesta se ne mogu sjetiti da li RDO-1 ili RDO-2 su bili "Ruska caristicka vojska", a ovi drugi su bili "komunisti". Uglavnom, vrlo opskurni likovi s kojima "mala djeca" ne bi trebala da se druze ;-) Koliko sam upratio, protiv nekih ovakvih mazluma su podignute optuznice i maticnim zemljama (Rusija i Grcka), ali ne znam ishode... (vjerovatno nista, kao i kod mundzosa).

Ali citam ovdje u "crnom rokovniku" jednu epizodu kada je Caco klepio nekog pijanog Rumuna negdje ispod "Osmica" (valjda krenuo drugar na cevape "kod Kurte"). I? Nista. Malo mu pokazao Sirokacu i Bistrik svezanog za zadnju karambolku caddy-ja. Malo se djeca smijala, malo nane salvatale, malo on plak'o (dok je bio ziv), pa dobio prevoz do Kazana uz prethodno medicinsko zbrinjavanje Cacinim jataganom (koga je on od milja zvao "beztrzajac" :lol: )
lajkujMe
Posts: 12437
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#9 Re: Ruski vojnici u posljednjem ratu

Post by lajkujMe »

Po necijoj logici onda je BIH trenutno u ratu sa Sirijom jer su neki nasi imbecili vehabije otisli da se bore protiv Asada.....

pff, jbt to u skoro svakom ratu ima da se placenici angazuju ili dobrovoljci...

Kod nas eto kao zabranili da nasi idu u Siriju ali drzava malo toga moze protiv tih ljudi.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#10 Re: Ruski vojnici u posljednjem ratu

Post by sparky »

Woody wrote:
Ali citam ovdje u "crnom rokovniku" jednu epizodu kada je Caco klepio nekog pijanog Rumuna negdje ispod "Osmica" (valjda krenuo drugar na cevape "kod Kurte"). I? Nista. Malo mu pokazao Sirokacu i Bistrik svezanog za zadnju karambolku caddy-ja. Malo se djeca smijala, malo nane salvatale, malo on plak'o (dok je bio ziv), pa dobio prevoz do Kazana uz prethodno medicinsko zbrinjavanje Cacinim jataganom (koga je on od milja zvao "beztrzajac" :lol: )
Ko da ti se malo pokvasio rokovnik.
Nije ga Caco vozao, nije bio rumun, nije bio ni kedi. Cak nije bilo ni u zoni odgovornosti 10bbr.
Mamut
Posts: 10
Joined: 06/05/2014 13:23

#11 Re: Ruski vojnici u posljednjem ratu

Post by Mamut »

lajkujMe wrote:Po necijoj logici onda je BIH trenutno u ratu sa Sirijom jer su neki nasi imbecili vehabije otisli da se bore protiv Asada.....

pff, jbt to u skoro svakom ratu ima da se placenici angazuju ili dobrovoljci...

Kod nas eto kao zabranili da nasi idu u Siriju ali drzava malo toga moze protiv tih ljudi.
Pa da, to je ta logika,... ako ljudi misle da smo ratovali "protiv Rusije", onda danas ratujemo u Siriji, i gdjegod nas NATO pošalje... tj. gdje god šalju pripadnike OSBiH na mirovne misije (Irak, Afganistan, itd).
Mamut
Posts: 10
Joined: 06/05/2014 13:23

#12 Re: Ruski vojnici u posljednjem ratu

Post by Mamut »

I da li neko zna nešto o misterijoznom NATO bataljonu, stacioniranom negdje u okolini Livna, koji je dio OSBiH, ali ima direktnu komandu od NATO-a?
User avatar
Kal El
Posts: 6251
Joined: 07/04/2013 21:49

#13 Re: Ruski vojnici u posljednjem ratu

Post by Kal El »

Woody wrote:A, bilo je kretena... Svake mrake... Pored "nasih" mudzahedina, bilo je Francuza, Svaba, Holandjana, pa i Rusa, Ukrajinaca, Grka, Bugara, Rumuna... Neki su bili cisti avanturisti, neki vjerski fanatici (nijedna vojska nije bila postedjena ovakvih idiota), a neki "za pare" (mada nisam siguran da je iko imao tako "strogu" lovu da angazuje prave profije. A, opet, ko zna? Krhko je znanje...
Ma krali su od nas para i zlata ,naravno da su imali...mamu im :twisted:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#14 Re: Ruski vojnici u posljednjem ratu

Post by vješalica »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/u-saraje ... /140226114

bila je i emisija na mtv igman,a knjigu sam kupila,i jako je zanimljiva
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#15 Re: Ruski vojnici u posljednjem ratu

Post by Ommadawn »

Vezano za Ruse, Makedonce i druge strane "placenike" - o cemu se radilo?
Naime, bilo je tu Rusa koji su imali afganistansko iskustvo, koje je ostavilo trajne posljedice na njih - njihova drzava nalazila se u socio-ekonomskom raspadu a znajuci da je ex-Ju uvijek bila ex-Ju, tu se imalo sta i napljackati. Neki od njih bili su i vjersko-historijski fanatici.
No vezano za Rumune i Bugare - pricao mi je jedan Visegradlija koji je uspio da izbjegne u Gorazde i negdje tamo u okolini Gorazda zarobe oni neke Rumune koji su zalutali na njihovu teritoriju. Poslije kraceg ispitivanja (gdje vjerujem tortura nije izostala), pokazalo se da su dovedeni direktno iz Rumunije i da se radilo o gotovo djeci koja su tamo zivjela na ulici i spavali ispod sahtova, da bi jedan dan dosli nekakvi ljudi koji su ih najeli, napili i strpali u auto te im usput obecali da ce se obogatiti. Prevezli ih preko Dunava, svercerskim putem, dovezli u Srbiju, obukli uniforme i ravno na front. A da bi ih podmazali, uvalili im svakome po jednu torbu punu novcanica, jugoslovenski dinar kojeg je tad handrila inflacija sto ce reci da su sa njim ti Rumuni mogli samo dupe da obrisu. Sta je bilo poslije sa njima, ne znam.

Grci i Makedonci su bili neki fanatici koji nisu imali neke zivotne perspektive osim nasilja pa im rat dobro dosao da se izivljavaju. Nazalost u Bosni.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#18 Re: Ruski vojnici u posljednjem ratu

Post by Ommadawn »

A prije Bosne bio borac u Pridnjestrovju (Transnistria - secesionisticka regija Moldavije, koja ima svoj pasos, policiju, vojsku ali nigdje u svijetu nije priznata. Ipak, ima ogromnu podrsku od Rusije).
Post Reply