rumunjski jezik

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
Post Reply
MmeDeLafayette

rumunjski jezik

Post by MmeDeLafayette » 01/07/2009 00:01

Pozdrav forumashi/ce :)
ukratko, da li neko zna ima li kod nas u lijepom nam Sarajevu kurs rumunjskog jezika?
Ako ima, jel neko isao i kako je to organizovano itd?
Unaprijed hvala :D

Andrej4MRN7H

Re: rumunjski jezik

Post by Andrej4MRN7H » 01/07/2009 17:25

Dragă, nu stiu unde stai, astfel încât să puteţi da un foarte scăzut de informare cu privire la unde şi cum să predea la nostru de limba română?

MmeDeLafayette

Post by MmeDeLafayette » 02/07/2009 00:10

hm... :D imas kakav konstruktivan odgovor andrej? :)

Andrej4MRN7H

Post by Andrej4MRN7H » 04/07/2009 09:57

MmeDeLafayette wrote:hm... :D imas kakav konstruktivan odgovor andrej? :)

postovana madam MeD,
Vi ako zivite u Sarajevu nece te naci skolu u kojoj se Rumunski jezik uci i odrzavaju kursevi rumunskog.Ali posto je ipak sve moguce,tebi bi bar bilo dostupno da googlajuci nadjes neku skolu u Srbiji na primjer u Kikindi,i od njih zatrazis da ti posalju cd-e rom osnove rumunskog s izgovorom,i mislim da bi ti oni to ucinili.Imas ti i ovaj google prevodilac,pa ga instaliraj i tako ti moze nesto pomoci,ali ne bas tako da ga ti foneticki,gramaticki i slusno naucis.Zato ti je potrebna osnova,mislim na taj CD-e.Ja imam donekle tu osnovu,jer sam u Petrovcu na Mlavi,u Zagubici,Boru i jos nekim mjestima gdje se prica rumunski ucio ovaj jezik.Najbolje se to uci kad vi imate ljubavnicu ili ljubavnika tog jezickog podrucja pa se uzajamno nadopunjujete i vjezbate. :bih:
Pozdrav ti,pa ako ne nadjes nista javi mi,naci cu ja tu osnovu rumunskog i donijeti licno! :zoka:

MmeDeLafayette

Post by MmeDeLafayette » 04/07/2009 12:20

raspitat cu se u rumunjom veleposlanstvu, znam da su imali neko vrijeme kurseve :)
a ove tvoje ideje...nije to to - preko cd-ova ne mozes bas nauciti!
Nesto su govorili i kod nas na odsjeku da ce biti katedra za rumunjski ali ko zna :roll:

MmeDeLafayette

Post by MmeDeLafayette » 12/07/2009 13:06

Stii de unde pot cumpăra un bun român-serbina sau croată dicţionar? Cred că Ambasada României la Sarajevo ştie despre unele cursuri de limba română, aşa că i se va apela de ele mâine :)

Andrej4MRN7H

Post by Andrej4MRN7H » 12/07/2009 15:34

MmeDeLafayette wrote:Stii de unde pot cumpăra un bun român-serbina sau croată dicţionar? Cred că Ambasada României la Sarajevo ştie despre unele cursuri de limba română, aşa că i se va apela de ele mâine :)

Znate li gdje mogu kupiti dobar-rumunjski rječnik srpski ili hrvatski? Mislim da rumunjska ambasada u Sarajevu zna o nekim Rumunjskim jezickim tečajevima, pa ću ih sutra nazvati!

Draga MmeDel,ja ne znam stvarno gdje u Sarajevu moze da se nabavi neki rijecnik rumunskog jezika,ali vjerujem dda postoji kod nasih susjeda u susjednoj drzavi Srbiji i da bi ti oni svakako pomogli i poslali..Njima bi ti bilo da se obratis mozda najsigurnije.
...cekaj ...reci mi zasto i od kuda ti interesovanje za rumunski u Sarajevu? :-D :lol: :razz:

MmeDeLafayette

Post by MmeDeLafayette » 13/07/2009 12:59

Andrej4MRN7H wrote:
MmeDeLafayette wrote:Stii de unde pot cumpăra un bun român-serbina sau croată dicţionar? Cred că Ambasada României la Sarajevo ştie despre unele cursuri de limba română, aşa că i se va apela de ele mâine :)

Znate li gdje mogu kupiti dobar-rumunjski rječnik srpski ili hrvatski? Mislim da rumunjska ambasada u Sarajevu zna o nekim Rumunjskim jezickim tečajevima, pa ću ih sutra nazvati!

Draga MmeDel,ja ne znam stvarno gdje u Sarajevu moze da se nabavi neki rijecnik rumunskog jezika,ali vjerujem dda postoji kod nasih susjeda u susjednoj drzavi Srbiji i da bi ti oni svakako pomogli i poslali..Njima bi ti bilo da se obratis mozda najsigurnije.
...cekaj ...reci mi zasto i od kuda ti interesovanje za rumunski u Sarajevu? :-D :lol: :razz:

Pa .. volim ga :) inache studiram romansku grupu jezika (francuski + talijanski) htjela sam rumunjski studirati mjesto talijanskog, ali kod nas na fakultetu nema katedre za limba română :) pa evo nekako se snalazim :)
a ne znam kako i koga da kontaktiram u Srbiji? Mislim ono.. sta ja znam :D

MmeDeLafayette

Post by MmeDeLafayette » 13/07/2009 16:20

Am găsit şi a cumpărat de dicţionar! :) :D :D :D

BlooQ.

Post by BlooQ. » 13/07/2009 16:29

MmeDeLafayette wrote:Am găsit şi a cumpărat de dicţionar! :) :D :D :D

na internetu možeš naci dosta (u pdf formatu) gramatika rumunjskog jezika (mada su na engleskom)
koje su iscrpne i temeljite
a sam jezik nije toliko tesko nauciti jer sam ga ja ucila samo incijativno
imaju pravila za citanje
jedino ce ti problem predstavljati odredeni glasovi kojih nema u nasem jeziku :D
ali ako se zarovis po netu ima dosta gramatika :D

MmeDeLafayette

Post by MmeDeLafayette » 13/07/2009 23:08

BlooQ. wrote:
MmeDeLafayette wrote:Am găsit şi a cumpărat de dicţionar! :) :D :D :D

na internetu možeš naci dosta (u pdf formatu) gramatika rumunjskog jezika (mada su na engleskom)
koje su iscrpne i temeljite
a sam jezik nije toliko tesko nauciti jer sam ga ja ucila samo incijativno
imaju pravila za citanje
jedino ce ti problem predstavljati odredeni glasovi kojih nema u nasem jeziku :D
ali ako se zarovis po netu ima dosta gramatika :D

Hey hvala velika, evo skidam nekakav paket pdf knjizevnost rumunjska - pa cu vjezbati citanje, a i te gramatike nisam nasla kupiti pa cu
skidati sa neta e-books.
Rjecnik sam danas uspjela nabaviti kod Sahinpasica, dobar je - ima oko 1200 stranica dvojezicni rumunjsko-hrvatski rjecnik i stvarno je dobar.
Sto se tice glasova (ă, â i î) nisu teski, znam ih citati a ş i ţ su svakako sh i c :)
cu ca co = k , ci ce = č
chi, che = k u biti isto je sa slovom g a i j je u biti ž :) znaci to je tipicna romanska klasifikacija koja nije teska :D
samo eto te gramatike mi tebaju ponajvishe radi vremena, pridjeva i to jer toga u rjecniku nema :D

La revedere :)

MmeDeLafayette

Post by MmeDeLafayette » 13/07/2009 23:14

eh.. mozes li postaviti te linkove odakle si skidala gramatike :)
Hvala :)

BlooQ.

Post by BlooQ. » 14/07/2009 09:19

no way :D to mi je posijano u bookmarks po raznim racunarima ali daj mi mail na PP pa ti posaljem ako imam sta u pdfu ak ti nije problem :D e da sam znala ne bih bacila one 3000 isprintanih stranica gramatika rumunjskog :D

NG Dempsey

Post by NG Dempsey » 13/05/2012 23:33

Ej ljudi da li je neko aktivan na ovoj temi? Molio bih vas da mi pomognete oko ucenja rumunskog jezika, gdje naci sve potrebno za ucenje? Ako imate neke prijedloge i tako to? Hvala.

Post Reply