Rockabilly - Psychobilly

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Don Karlos
Posts: 351
Joined: 07/04/2008 11:03
Location: Novi Vinodolski
Contact:

#1751 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by Don Karlos »

Za početak Sun,evo me u ZG u ponedjeljak.Imam u utorak neko snimanje s klapom,pa ću biti par dana...Neka velebitska u Routu možda? ;-)
User avatar
Muri
Posts: 258
Joined: 28/02/2008 02:11
Location: Svedska
Contact:

#1752 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by Muri »

To sto sam primjetio ne samo kod Di Maggia nego kod jednog djela drugih bendova.

Ili se tezi da se ostvari produkcija koja zvuci bas kao 50-tih ili se tezi nekom neorockabilly zvuku.
Mislim da je ova prva varijanta tesko izvodljiva zbog same opreme. Mikrofoni su u pedesetim bili sasvim drugaciji, nisu bili kondenzatorski kao danas, ...to je nebo i zemlja.

Snimalo se na trakama, kolutasima. Danas to malo ko radi...
Za eho se koristila soba, tunel, haustor...pitaj boga sta...dok se danas sve radi u izoliranom studiju gdje nema nikakve jeke i odjeka vec se sve postize na digitalan ili analogan nacin.

Gitarska pojacala su bez obzira na to sto se dobar dio njih trudi da proizvede pravi "hardwire" ili "point-to-point" pojacivac, ipak je to druga zivotinjka. Same lampe, cijevi u pojacalu su drugcije nego pedesetih.

Nacin sviranja je razlicit. danas se uglavnom svira trzalicom, a vrlo malo prstima ili kandzama.
Pjeva se na drugi nacin...

Dakle sav trud da se napravi nesto 100% autenticno je vrlo mukotrpan proces.

Mislim da se tim ne bi ni trebalo toliko teziti. Originali su ionako bolji.
Mislim da se treba napraviti nesto novo, ali sa istim sredstvima.
Tesko je to objasniti, ali probati na neki nacin zamisliti kakvu bi muziku Buddy Holly producirao danas da je ziv.

Moramo imati u vidu da je malo starih rockera iz pedesetih koji se nisu razvijali i na neki nacin otisli dalje sa svojom muzikom. Dovoljno je da ne sviraju ili snimaju na istoj opremi i eto ti drugi sound (poslusajte album od Scotty Moora na kojem on svira svoje stare stvari koje je snimio sa Elvisom, ali kao instrumentale, po meni zvuci skroz drugcije u poredjenju sa originalima).

Rockabilly ipak evoluira na jedan ili drugi nacin.
Meni je to OK.
Ja isto tako zelim da cujem novu rockabilly muziku kao i staru.
Ali novu koja ne pokusava da kopira staru vec novu kao prirodan "korak naprijed".

Je li iko konta sta zelim reci... :?
User avatar
Don Karlos
Posts: 351
Joined: 07/04/2008 11:03
Location: Novi Vinodolski
Contact:

#1753 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by Don Karlos »

Ha ha ha...bitno je da ti sebe razumiješ,jer i onako najviše vremena provodiš sam sa sobom,pa je bitno da se dobro kužite... :D
User avatar
sun56
Posts: 470
Joined: 04/11/2008 10:39
Location: Zagreb

#1754 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by sun56 »

Don Karlos wrote:Za početak Sun,evo me u ZG u ponedjeljak.Imam u utorak neko snimanje s klapom,pa ću biti par dana...Neka velebitska u Routu možda? ;-)
može
User avatar
lab3352
Posts: 1363
Joined: 23/08/2007 14:25

#1755 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by lab3352 »

I posaljite nam koju sliku s tog ispijanja pive! Koja velebitska?!?!?! Sta je s Žujom?! :skoljka:

Lab3352
User avatar
Muri
Posts: 258
Joined: 28/02/2008 02:11
Location: Svedska
Contact:

#1756 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by Muri »

Ha ha ha...bitno je da ti sebe razumiješ
Ne uvijek Karlos, ne uvijek :-)
Nemoj mi samo reci da ti sebe vrlo dobro razumijes :P
U mom slucaju je problem sto nas ima vise :D
jer i onako najviše vremena provodiš sam sa sobom
ih to bi bilo dobro kad bi bilo tako...to je bilo nekad kad covjek nije bio ozenjen i nije imao roditeljske obaveze, sad su malo druga vremena.
User avatar
sun56
Posts: 470
Joined: 04/11/2008 10:39
Location: Zagreb

#1757 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by sun56 »

Muri wrote:
jer i onako najviše vremena provodiš sam sa sobom
ih to bi bilo dobro kad bi bilo tako...to je bilo nekad kad covjek nije bio ozenjen i nije imao roditeljske obaveze, sad su malo druga vremena.
zato postoje novine i WC :lol:

I posaljite nam koju sliku s tog ispijanja pive! Koja velebitska?!?!?! Sta je s Žujom?!
za slike nemogu obečat, mogle bi doći u krive ruke :-D
velebit vs. žuja = ma samo stvar ukusa, ja sam na žujinoj strani
User avatar
lab3352
Posts: 1363
Joined: 23/08/2007 14:25

#1758 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by lab3352 »

Ma ja za slike onako ... A nisam probao velebitsku pivu, pa ne znam. Zuje je OK, prije je bila losa, ali sada je OK.

Muri kako se snalazis s toliko ličnosti (sada ne pisem nista, jer mi je stigla sirnica i jogurt) ... eh, pojeo sam sirnicu i eksirao jogurt (stub zdrave bosanske ishrane) ... Slusao sam posljednji album Astro Zombies ... ma prebrzo za mene iskreno ... :music: ... veceras idem s ekipom malo vani, a ne daju mi da ponesem rockabilly muzike i da slusamo u klubu gdje idemo ... ne znam zasto, mozda odem popijem pice i onda kuci na :sleep:

Btw, moja malenkost pohodi iduce sedmice Tuzlu i Brčko, pa Fadille vidimo se ... ZG pohodim od 21.05 do 23.05, a BG je kako izgleda otpao za april ... eto, mala turneja (Medulin naravno ... rezervisan hotel)

Lab3352
User avatar
Nice Guy Eddie
Posts: 586
Joined: 03/09/2008 13:02
Location: Beograd

#1759 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by Nice Guy Eddie »

Evo i jedne slastice za ugodni vikend.... 8-)

Image

01. Honky Tonk Man
----recorded April 28, 1956
02. Rock Island Line
----recorded April 28, 1956
03. I'm A One Woman Man
----recorded July 14, 1956
04. John Henry
----recorded December 7, 1957 (traditional)
05. Honky Tonk Hardwood Floor
----recorded January 18, 1958
06. My Bucket's Got A Hole In It
----recorded May 31, 1958
07. Jambalaya
----recorded June 28, 1958
08. All For The Love Of A Girl
----recorded November 28, 1959
09. Johnny Reb
----recorded January 9, 1960
10. The Same Old Tale The Crow Told Me
----recorded January 9, 1960
11. The Battle Of New Orleans
----recorded November 28, 1959
12. When It's Springtime In Alaska
----recorded December 5, 1959
13. Sal's Got A Sugar Lip
----recorded January 23, 1960
14. Sink The Bismarck
----recorded January 23, 1960
15. Whispering Pines
----recorded January 23, 1960
.
Bonus track: Johnny Horton For Wray Ford
----recorded April 16,1960
.
Front- and back-cover are included

http://rs537.rapidshare.com/files/18615 ... -_LatH.rar
User avatar
Muri
Posts: 258
Joined: 28/02/2008 02:11
Location: Svedska
Contact:

#1760 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by Muri »

Muri kako se snalazis s toliko ličnosti
Uveo sam strogu diktaturu, svi su podredjeni jednom. :D

Jesam vam pricao kad sam isao kod psihologa:
nakon nekoliko posjeta on mi kaze kostace te toliko i toliko,
a dijagnoza ti je : schizofrenija

Ja ga pitam: doktore sta je to schizofrenija?
On kaze: pa ima vas vise...

Ja mu se fino zahvalim i izvadim cetvrtinu para da mu platim.
A on ce ti: pa gdje su jos tri djela???

Kazem mu: kad nadjes ovu ostalu trojicu, naplati im, ja ti dajem svoj dio.
8-)
User avatar
sun56
Posts: 470
Joined: 04/11/2008 10:39
Location: Zagreb

#1761 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by sun56 »

Muri wrote:kad nadjes ovu ostalu trojicu, naplati im, ja ti dajem svoj dio.
8-)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
fadill
Posts: 407
Joined: 14/01/2007 22:10

#1762 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by fadill »

prvo Brcko pa TZ?
kad si u TZ?
ja sam do petka tu onda idem na put
nocjish il si samo u prolazu?
User avatar
fadill
Posts: 407
Joined: 14/01/2007 22:10

#1763 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by fadill »

Glasajte za No Rules
Posaljite mail sa prijedlogom (No Rules - Drugi zivot) na [email protected]
i to je sve!
hvala!
User avatar
Nice Guy Eddie
Posts: 586
Joined: 03/09/2008 13:02
Location: Beograd

#1764 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by Nice Guy Eddie »

fadill wrote:Glasajte za No Rules
Posaljite mail sa prijedlogom (No Rules - Drugi zivot) na [email protected]
i to je sve!
hvala!
Jaro, ne valja ti ovaj mail
User avatar
fadill
Posts: 407
Joined: 14/01/2007 22:10

#1765 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by fadill »

sto?
User avatar
Muri
Posts: 258
Joined: 28/02/2008 02:11
Location: Svedska
Contact:

#1766 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by Muri »

Jaro, ne valja ti ovaj mail
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

momak zaluto malo sta ces heheheheh
User avatar
Nice Guy Eddie
Posts: 586
Joined: 03/09/2008 13:02
Location: Beograd

#1767 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by Nice Guy Eddie »

fadill wrote:sto?
Stalno se vraća mail

Image
User avatar
fadill
Posts: 407
Joined: 14/01/2007 22:10

#1768 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by fadill »

meni se ne vraca slao sam na [email protected]
shuti nemoj me trzat svima sam poslo ako ne valja mail sad :P bezve ze je
nema veze brate fala anyway ;)
User avatar
lab3352
Posts: 1363
Joined: 23/08/2007 14:25

#1769 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by lab3352 »

Onaj error za mail znaci da OBN mail provider blokira NiceGuyEddie tvoj mail ... nemozes ti glasati kako hoces :D ... Dolazim u TZ u ponedeljak i ostajem spavati, a onda idem za Brčko ... Pa Fadill ako budes gore, cujemo se ...

I moram reci da nakon "Rockin' Bones", nisam cuo tako dobru kompilaciju kao "Sun Records 50 Years". Odlican izbor i veoma jasno vidljiv uticaj Sun sounda na dalji razvoj rockabilly zvuka. Kompilacija za 10 ...

Lab3352
http://rockabilly.blogger.ba
User avatar
fadill
Posts: 407
Joined: 14/01/2007 22:10

#1770 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by fadill »

moze vazi
jes cudno kad kazesh "gore" a jesmo gore u odnosu naKojic :D nako mi chudno nisam dugo chuo :)
User avatar
lab3352
Posts: 1363
Joined: 23/08/2007 14:25

#1771 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by lab3352 »

Ovo pronađoh na nekom od foruma i u spomen na sarajevska Torpeda ... fino je vidjeti da ih neko nije zaboravio (Vanja moras i ti priznati, btw nema te na topicu duzi period):

Torpeda

--------------------------------------------------------------------------------

Tijekom druge polovine 80-tih, sarajevskom muzickom scenom su dominirali folk-pop i novi primitivizam, tada upravo na vrhuncu popularnosti. Pored te etablirane scene, a sasvim mimo njenih utjecaja i trzisnih mehanizama, zivjela je i jedna drugacija sarajevska muzicka scena kao odraz jednog drugacijeg Sarajeva. Jedan od toj sceni pripadajucih bendova bila su i Torpeda.Band smo ljeta 1986-te osnovali Krle (gitara), Dino (konferansije) i ja. Uskoro su nam se prikljucili Mika na solo-gitari i Gogi na bubnjevima.
Ta postava je odsvirala prvi koncert Torpeda u Sarajevu 30.01.1987g. kao i posljednji, oprostajni koncert 03.04.1992, vjerojatno posljednju predratnu svirku u Sarajevu. Ideja benda nije bila u reanimiranju i preuzimanju zvuka originalnih rockabilly i rock'n'roll zvijezda pedesetih godina, vec u prozimanju jedne, kroz film i medije idealizirane predstave o tom vremenu sa muzickim izrazom punk i novovalne muzike. Ta se namjera najcesce i najbolje ostvarivala na pozornici- Torpeda su bila i ostala dobar live band, dok su demo snimci iz razlicitih razloga uglavnom produkcijski i zvukovno ostajali negdje na pola puta do cilja. Ironijom sudbine, bend tek neposredno pred prestanak postojanja, zapocinje saradnju sa Milanom Ciricem (snimatelj i producent Partibrejkersa), koja je pruzila nadu da ce se tvrdi live zvuk Torpeda uspjesno prenijeti u studio.
Iako bez vlastite ploce (jedine vinilne dokumente predstavljaju kompilacije Omladina ' 89. i splitski "I-Demo" iz iste godine) Torpeda su bila medijski prisutna sirom tadasnje drzave.

U Torpedima su izmedju '86-'90 svirali:
Vanja Hajdukovic (bas,glas)
Branko Krstulovic-Krle (gitara,glas)
Amir Hadziahmetovic (gitara,glas)
Goran Miletic - Gogi (bubanj,glas)
Dusan Kuzmanovic - Dule (bubanj,glas)

Torpeda

1. Maturanski rnr
2. Cari mracne ulice
3. Ovaj je grad sinoc mirisao divlje
4. Crne mrezaste carape
5. Mala floramie
6. Hajde momce
7. Mozda mala
8. Una
9. Zmija u njedrima
46 MB


Code:
http://rapidshare.com/files/176721986/T ... ajevo_.rar
Code:
http://www.dzuboks.de

_______________________

Lab3352
User avatar
lab3352
Posts: 1363
Joined: 23/08/2007 14:25

#1772 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by lab3352 »

Mislim znam da je ovo gore vec bilo na nekom od prijasnjih postova, ali nije lose da se vidi jos jednom. Na istom forumu sam pronasao i Vampire i Fantome ... ali sam se za ovo odlucio da postavim, neka se cuje jos malo ... Prosla je ponoc vec, boca Blatine je skoro prazna, a svira CD br 4 iz Sun Records 50 Years kolekcije ... sutra je novi dan, jos malo na netu, pa onda na :sleep:

Lab3352
User avatar
Don Karlos
Posts: 351
Joined: 07/04/2008 11:03
Location: Novi Vinodolski
Contact:

#1773 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by Don Karlos »

A meni je dole... 8-)
User avatar
sun56
Posts: 470
Joined: 04/11/2008 10:39
Location: Zagreb

#1774 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by sun56 »

Lab, na ovo sam nabasao tražeći nešto na e-bayu
SUN RECORDS 50 GOLDEN YEARS(SEALED 8CD LIMITED BOX SET)
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... %26ps%3D54
User avatar
lab3352
Posts: 1363
Joined: 23/08/2007 14:25

#1775 Re: Rockabilly - Psychobilly

Post by lab3352 »

Samo jedno malo kratko javljanje i da Vam kazem da sam danas upoznao PEGGY SUE ... i to u Tuzli ... :-) :-) :-) :-) :-) ... beautiful girl from the north ... Thx Irini (Irina & Storm) na upoznavanju ... :dance: :dance: :dance:

Sun, thx za info, ali nisam nikada kupovao preko eBay, a PayPal veoma slabo korisitim ...

Lab3352
http://rockabilly.blogger.ba
Post Reply