Road to Guantanamo

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#1 Road to Guantanamo

Post by Haqqani »

Image


Sest gradjana BiH je jos u Guantanamu.
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2

Post by Qler »

6 alziraca koji su dobili boga pitaj kako nase drzavljanstvo...
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#3

Post by Haqqani »

Qler wrote:6 alziraca koji su dobili boga pitaj kako nase drzavljanstvo...
I to je razlog da vec 4 godine zive u zoo vrtu???
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#4

Post by Qler »

ne govorim ja da oni trebaju da budu tamo... naprotiv... protiv Guantanama sam... al samo da napomenem da to nisu bosanci..
User avatar
black
Posts: 17172
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#5

Post by black »

nemojte mi sad politiku prosipati :oops: :D
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#6

Post by Haqqani »

Qler wrote:ne govorim ja da oni trebaju da budu tamo... naprotiv... protiv Guantanama sam... al samo da napomenem da to nisu bosanci..
Jesili pogledao film sinoc?
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#7

Post by Qler »

nazalost nisam pogledao film pa ne mogu da komentarisem...
pipi81
Posts: 2
Joined: 16/11/2004 15:27

#8

Post by pipi81 »

sinoc sam gledala film. katastrofa. nevjerovatno. fakat ameriku i amerikance treba pokositi.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#9

Post by Grom iz vedra neba »

Qler wrote:ne govorim ja da oni trebaju da budu tamo... naprotiv... protiv Guantanama sam... al samo da napomenem da to nisu bosanci..
Jel se bolje osjecas sada kada si napomenuo da nisu bosanci?!

Sta je vama ljudi? Pa jestel vi normalni? Pretvarate se u rasiste, bez imalo stida i ljudskosti.

Sramota. :x
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#10

Post by sarlo »

Film je dobro uradjen, dokumentaristicki. Ne znam da li bi se i mogao nazvati igranim. Prica o slucajnom odlasku u Afganistan je za "francuske sobarice".
Cetiri sitna mangupa su iz avanturizma probali postati mujjahedini. Trojica su imali srece pa su prezivjeli.
Momci su strasno simpaticni, stajling im je za 10.
Drago mi je i da su postali zvijezde. Zasluzili su.
Dogodilo se i da je sarajevska "elita" petnaest minuta aplaudirala mujjahedinima.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#11

Post by suncica24 »

Papak, sarajevska "elita" je 15min. aplaudirala LUDIMA koji su bili tretirani kao zivotinje. I prezivjeli. Najgore sto se moze prezivjeti. Hir mocnika. Barem Sarajevo i sarajevska "elita" zna kakav je taj osjecaj.
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#12

Post by sarlo »

suncica24 wrote:Papak, sarajevska "elita" je 15min. aplaudirala LUDIMA koji su bili tretirani kao zivotinje. I prezivjeli. Najgore sto se moze prezivjeti. Hir mocnika. Barem Sarajevo i sarajevska "elita" zna kakav je taj osjecaj.
Iako im se nije zbog toga aplaudiralo, ti momci su ipak 4-5 sedimica bili mujjahedini. Svako ko pogleda taj film ce to shvatiti. Koliko znam sarajevska "elita" nije bila u Guantanamu i logorima, najgore sto joj se desilo je bilo neko kratko vrijeme provedeno u podrumima i tegoban izbjeglicki zivot na Zapadu.
Sarajlije koje nisu "elita" su prezivjeli golgotu.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#13

Post by Grom iz vedra neba »

sarlo wrote:
suncica24 wrote:Papak, sarajevska "elita" je 15min. aplaudirala LUDIMA koji su bili tretirani kao zivotinje. I prezivjeli. Najgore sto se moze prezivjeti. Hir mocnika. Barem Sarajevo i sarajevska "elita" zna kakav je taj osjecaj.
Iako im se nije zbog toga aplaudiralo, ti momci su ipak 4-5 sedimica bili mujjahedini. Svako ko pogleda taj film ce to shvatiti. Koliko znam sarajevska "elita" nije bila u Guantanamu i logorima, najgore sto joj se desilo je bilo neko kratko vrijeme provedeno u podrumima i tegoban izbjeglicki zivot na Zapadu.
Sarajlije koje nisu "elita" su prezivjeli golgotu.
I sta ako su bili mudzahedini? Da li su pocinili neki zlocina? Koji zlocin? Da li je sud dokazao potencijalni zlocin? Pa predsjednik RS-a, Cavic je bio cetnik cijelo vrijeme rata, pa je li zavrsio u Gvantanamu? Jadranko Prlic je otvorio konc logore u Hercegovini, pa je nekoliko godina bio ministar vanjski poslova, da li je on bio u Gvantanamu? 20.000 cetnika koji su ucestvovali u Genocidu u Srebrenci, zive lijepo ko bubreg u loju? Jesu li oni u Gvantanamu?
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#14

Post by Latina »

sarlo wrote:Prica o slucajnom odlasku u Afganistan je za "francuske sobarice".
Cetiri sitna mangupa su iz avanturizma probali postati mujjahedini.
Momci su strasno simpaticni, stajling im je za 10.
I ja sam razmisljala na slican nacin dok sam gledala film. Cetiri sitna mangupa su se dosadjivali u Birminghamu, pa su htjeli malo biti fajteri u Afg. Sad putuju po svijetu zahvaljujuci Michelu Winterbottomu.

Styling ih odaje. :run:

Odlicni su za izbjegavanje. :razz:

A Alzirci su fakat mogli loma ostati kod svoje kuce . :skoljka:

Guantanamo je dio americke histerije post 11 Sept. i apsolutno sam protiv takvog tretiranja bilo koga. S druge strane je evidentno da postoje oni koji bi rado ispirali mozgove mladih momaka i slali ih s ratista na ratiste, dok ti isti koji ih " uce Istini" ( ili kako to oni vec nazivaju ), sjede u toplom i udobnom, najcesce u Zap. Europi. Prema tome, obuzdajte emocije.
Pa predsjednik RS-a, Cavic je bio cetnik cijelo vrijeme rata, pa je li zavrsio u Gvantanamu? Jadranko Prlic je otvorio konc logore u Hercegovini, pa je nekoliko godina bio ministar vanjski poslova, da li je on bio u Gvantanamu? 20.000 cetnika koji su ucestvovali u Genocidu u Srebrenci, zive lijepo ko bubreg u loju? Jesu li oni u Gvantanamu?
Nisu. Ali nismo ni mi Amerika. :wink:
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#15

Post by repeater »

pipi81 wrote:sinoc sam gledala film. katastrofa. nevjerovatno. fakat ameriku i amerikance treba pokositi.
nisam gledao film. a, ako mu je cilj da izazove ovakvu reakciju kod publike sto je onda sustina njegove kritike prema americi?
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#16

Post by Haqqani »

IZVJESTAJ O STANJU LJUDSKIH PRAVA
U BOSNI I HERCEGOVINI
(analiza za period januar - decembar 2002.)








...Posebno brine sto slabi angazman medjunarodnih faktora u BiH na podrucju ljudskih prava i sloboda i relativizira se potreba njihove zastite bez izuzetka. Sada se forsira teza da u BiH najprije treba uvesti red i zakon a potom demokratiju i brinuti o pravima i slobodama covjeka, kao da te tri stvari nisu u najuzoj vezi. Nakon monstruoznog teroristickog napada na Njujork i Vasington doslo je do pristajanja na redukciju ljudskih prava i sloboda u SAD ali i drugdje na Zapadu, sto ima svoj refleks i u BiH. To je posebno doslo do izrazaja u slucaju deportacije takozvane alzirske grupe. Dom za ljudska prava BiH donio je odluku kojom je utvrdjeno da su Federacija BiH i drzava BiH prekrsile zagarantovana prava tih ljudi nelegalnim oduzimanjem drzavljanstava i protjerivanjem i predajom SAD bez ispravne sudske procedure i bez obzira na mogucnost da budu izlozeni smrtnoj kazni. U ovom slucaju je prekrsen i princip pretpostavke nevinosti. Dom je o ovom slucaju donio niz odluka medju kojima je i obaveza organa vlasti na isplatu odstete porodicama deportovanih i osiguranje advokata s priznatom praksom radi zastite prava Hadz Budelaa, Bumediena Lakhdara, Mohameda Neshile i Sabera Lahmara koji su deportovani na Kubu. Helsinski komitet za ljudska prava u BiH pozdravio je ovu odluku Doma za ljudska prava isticuci da se pokazalo da i na prostoru drzave BiH postoje djelotvorni mehanizmi zastite i ljudskih prava na principu univerzalnosti. Ovim odlukama Helsinski komitet za ljudska prava u BiH je dobio punu satisfakciju.

Zbog svog angazmana u slucaju "alzirska grupa" Helsinski komitet za ljudska prava u BiH i posebno njegovo vodjstvo bili su izlozeni zestokim, pa i beskrupuloznim napadima od domacih i stranih faktora na potpuno neprincipijelnoj i neargumentovanoj osnovi uprkos u vise navrata u javnosti plasiranoj argumentaciji uz strucno obrazlozenje stavova Komiteta na tu temu. U atake na Helsinski komitet ukljucio se i dio medija. Upravni odbor Helsinskog komiteta za ljudska prava konstatovao je da je prestalo clanstvo Slavi Kukicu koji je bio clan UO, a sasma neargumentovano kritikovao rad rukovodstva Komiteta i podnio ostavku sluzeci se pausalnim ocjenama bez uporista u dokumentima koja stite ljudska prava i slobode i principima na kojem radi Komitet. Generalni sekretar Helsinskog komiteta Branko Todorovic smjenjen je od UO sa te funkcije jer u ovom slucaju nije djelovao u skladu sa programskim nacelima i Statutom Helsinskog komiteta. Tako nije uspio pokusaj razbijanja Komiteta.

Helsinski komitet za ljudska prava u BiH na vanrednom i potom redovnom zasjedanju svoje Skupstine dao je punu podrsku vecini u Upravnom odboru i predsjedniku Srdjanu Dizdarevicu za djelovanje u slucaju "alzirska grupa".

Helsinski komitet za ljudska prava u BiH djelovao je u ovoj godini pod pritiskom i u vrlo teskim okolnostima zbog slucaja "alzirska grupa", nemogucnosti da se dodje do kandidata za novog predsjednika Komiteta i smanjene finansijske podrske medjunarodnih faktora. Mada se to odrazilo na rad Komiteta, Upravni odbor je s vrsiocem duznosti predsjednika Enverom Murgicem na celu uspijevao odrzati kontinuitet djelovanja Helsinskog komiteta za ljudska prava u BiH, kojem predstoji period konsolidacije.
User avatar
black
Posts: 17172
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#17

Post by black »

@Haqani ba podforum je film a ne politika 8-)
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#18

Post by Haqqani »

black wrote:@Haqani ba podforum je film a ne politika 8-)

Ovo nema veze sa politikom , vec sa humanom svijesti Sarajlija.
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#19

Post by Latina »

Haqqani wrote:
black wrote:@Haqani ba podforum je film a ne politika 8-)

Ovo nema veze sa politikom , vec sa humanom svijesti Sarajlija.
Halo ba, ne mozes nama o ljudskim pravima. Znamo mi podosta na tu temu, a ni humanost nam nije strana kategorija. 8-)

Film je prosjek prosjeka. Michael Winterbottom je dobro podbacio u namjeri da osvijetli krsenje ljudskih prava u Guantanamo Bay-u ( vjerovatno je u po frke shvatio da se zaletio s ovim momcima ).

"Welcome to Sarajevo" je neuporedivo bolji film ( na istu tematiku ).

p.s. Problem svih zatocenika u Guantanamo Bay-u moze se rijesiti iskljucivo koordiniranom akcijom UN.
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#20

Post by Lace »

Two of the actors (Rizwan Ahmed and Farhad Harun) and two of the ex-detainees were detained temporary and interrogated at the airport by the British police when they returned from the Berlinale-festival where the movie got the Silver Bear. According to BBC-news Mr. Ahmed said he was asked if he intended to make any more political films.

http://www.imdb.com/title/tt0468094/trivia
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#21

Post by suncica24 »

Istina, film nije nista posebno. Ono trzanje kamere, ubacene scene sjecanja kao da su naljepljene, i film je sv istrzan. To stoji. I zato je Jasmila pobjedila na Berlinalu.
Ali stoji i to da su trojica momaka prosla kroz torturu. Pa makar i da su isli na dzihad, niko ziv ne zasluzuje da se onako postupa prema njemu. A da su isli, vjerujem da bi amerikanci iscjedili i onu zadnju kap duse iz njih da im "pokazu svog boga". Zar nije sumnjivo to sto nije bilo sudjenja i sto su pusteni "iz vedra neba"? I zar iko ima pravo da prema bilo kome postupa onako? Ako ima, pustite da se ubijem, dok me ne ubiju.
I Sarlo, ono "elita" je naglaseno da bi se pocrtala njegova suvisnost u tvom postu. Jer ja nisam elita. A ja sam pljeskala. Kao i masa "elitista" samnom i oko mene.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#22

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Latinica wrote:
p.s. Problem svih zatocenika u Guantanamo Bay-u moze se rijesiti iskljucivo koordiniranom akcijom UN.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Zasvrbi USA znas gdje za iskljucivo koordiniranom akcijom UN. I sta se sekirate, muslimani su ionako islamski fasisti...mirno spavajte.
User avatar
ahmed&nedzad
Posts: 858
Joined: 03/06/2006 00:54

#23

Post by ahmed&nedzad »

sarlo wrote:
suncica24 wrote:Papak, sarajevska "elita" je 15min. aplaudirala LUDIMA koji su bili tretirani kao zivotinje. I prezivjeli. Najgore sto se moze prezivjeti. Hir mocnika. Barem Sarajevo i sarajevska "elita" zna kakav je taj osjecaj.
Iako im se nije zbog toga aplaudiralo, ti momci su ipak 4-5 sedimica bili mujjahedini. Svako ko pogleda taj film ce to shvatiti. Koliko znam sarajevska "elita" nije bila u Guantanamu i logorima, najgore sto joj se desilo je bilo neko kratko vrijeme provedeno u podrumima i tegoban izbjeglicki zivot na Zapadu.
Sarajlije koje nisu "elita" su prezivjeli golgotu.

Znam da nije tema, ali samo da poželim ovom liku da on i djeca mu prožive bar 'kratko' vrijeme 'u podrumima' i 'tegoban izbjeglički' ostatak života na Zapadu. :x
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#24

Post by Latina »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: blablatruc...
Zakazuje nauka : Izgleda jos uvijek ne postoji nista efikasno za ovu vrstu muha zunzara. 8-)
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#25

Post by daduli_sa »

Qler wrote:ne govorim ja da oni trebaju da budu tamo... naprotiv... protiv Guantanama sam... al samo da napomenem da to nisu bosanci..
Da su i sa dna kace kao ti ne treba da prezivljavaju ono sto prezivljavaju!
Post Reply