Roaccutane

Sve o zdravlju...
Post Reply
kem0

Roaccutane

Post by kem0 » 19/05/2011 15:44

Imam već duže vremena acne vulgaris..probao sam mnogo lijekova, međutim ili uopšte ne pomognu ili akne nestanu na neko vrijeme pa se opet vrate..na pregledima krvi su mi leukociti uvećani što znači da imam neku upalu..vjerovatno zbog toga što mi je koža upaljena..doktori su mi propisali kapsule Roaccutane koje su inače jako rizične jer su veoma jake..kada sam čitao moguće nus pojave, nisam mogao povjerovati, od mogućih psihičkih problema, do oštećenja vida, krvi, isušivanja kože itd.. međutim mislim da su ove kapsule jedine djelotvorne..zanima me jeli iko koristio dotične kapsule i da li ima iskustva s njima? Hvala unaprijed. :)

clav

Re: Roaccutane

Post by clav » 19/05/2011 19:24

ne misli toliko o nezeljenim efektima. uz redovno pracenje stanja od dermatologa, kao i redovna kontrola nalaza krvi, sve se svodi na podnosljive prolazne nezeljene efekte. sto se tice psihicke strane, to moze biti problem kod nekih osoba. bitno je da ne ocekujes cudo preko noci, jer je ovo takav lijek gdje je potrebno dosta vremena da vidis rezultate, a na pocetku tretmana vrlo cesto dolazi i do pogorsanja vec postojecih akni koje nisu ''sazrele''. znaci moras biti vrlo strpljiv i da ne padnes u crnjak kad ti izgleda kao da tretman ne djeluje ili da previse traje.
ovako otprilike to izgleda vremenski:
http://www.youtube.com/watch?v=r93K-w2saPA
ako engleski nije problem imas jos mnogo videa od osoba koje su na tretmanu.

kem0

Post by kem0 » 19/05/2011 21:40

clav wrote:ne misli toliko o nezeljenim efektima. uz redovno pracenje stanja od dermatologa, kao i redovna kontrola nalaza krvi, sve se svodi na podnosljive prolazne nezeljene efekte. sto se tice psihicke strane, to moze biti problem kod nekih osoba. bitno je da ne ocekujes cudo preko noci, jer je ovo takav lijek gdje je potrebno dosta vremena da vidis rezultate, a na pocetku tretmana vrlo cesto dolazi i do pogorsanja vec postojecih akni koje nisu ''sazrele''. znaci moras biti vrlo strpljiv i da ne padnes u crnjak kad ti izgleda kao da tretman ne djeluje ili da previse traje.
ovako otprilike to izgleda vremenski:
http://www.youtube.com/watch?v=r93K-w2saPA
ako engleski nije problem imas jos mnogo videa od osoba koje su na tretmanu.

Hvala mnogo ! Mislim da sam dobio već odgovor koji sam tražio, oprostite ako je tema već postojala, trebalo mi je hitno. :)

melb26sa

Post by melb26sa » 21/05/2011 23:45

Ovdje u SAD je vr;o tesko uopce naci RA i cak ima klasna tuzba protiv proizvodjaca (naravno ovdje se i duze koristi(lo) pa se i znaju posljedice). Dobro razmisli hoces li koristiti Roaccutane - mislim lijek je u prvobitnoj namjeni napravljen za kemoterapiju RAKA.

Sto prvo ne probas sa antibioticima a RA ti bude zadnja opcija?

kem0

Post by kem0 » 27/05/2011 21:45

melb26sa wrote:Ovdje u SAD je vr;o tesko uopce naci RA i cak ima klasna tuzba protiv proizvodjaca (naravno ovdje se i duze koristi(lo) pa se i znaju posljedice). Dobro razmisli hoces li koristiti Roaccutane - mislim lijek je u prvobitnoj namjeni napravljen za kemoterapiju RAKA.

Sto prvo ne probas sa antibioticima a RA ti bude zadnja opcija?

Znam, ima zaista dosta ljudi po youtube-u koji govore svoja iskustva, tamo se kod vas zove Accutane, i po mišljenjima pacijenata koje sam pratio na youtube-u, većina govori da je to jedini lijek koji može zaustavljati akne apsolutno i dugotrajno, sad, svaki lijek ima svojih nus pojava. Ja sam također koristio neke antibiotike, međutim, kao što sam rekao, ili se povuče na neko vrijeme, pa opet se vrati ili ne djeluje uopće..Već sam počeo koristiti Roaccutane..ovo mi je 8 dan, i za sada nemam nikakvih posebnih problema, jedini problem će mi naravno biti finansiranje, sada sam trenutno na 20 mg dnevno što znači da mi jedna kutija Roaccutane-a može biti 7 dana, a jedna kutija košta 62 KM, što znači 1 mjesec 248 KM, a tretman bi mi trebao trajati 5 mjeseci što je 1240 KM, još ako mi dermatolog poveća dnevnu dozu na 40, 60 pa čak i 80 mg dnevno, morat ću podići kredit za ovo :/

kem0

Post by kem0 » 23/06/2011 12:52

Evo samo da napišem da je prošlo malo više od mjesec dana korištenja Roaccutane-a..stanje se poboljšava vidno, koža je sve više suha, kosa također, ne moram je prati kao prije svakih 2-3 dana :D, usne pucaju stalno, međutim koristim neku mast odnedavno za to, ponekad nos prokrvari.. Što se tiče nus pojava, a ja mislim da su ovo više popratne pojave, imam bolove u mišićima, pogotovo u prsima, nemam snage uopšte da nešto podignem i sl., imam u posljednje vrijeme bolove u vratnim žilama i pojavio mi se neki osip po rukama, ili je to samo obično pucanje kože..uglavnom i za to sam danas nabavio kremu..Jedino što me zabrinjava su nalazi..uradio sam nalaze poslije mjesec dana, i povećane su mi transaminaze, dozvoljeno je oko 33, a kod mene su preko 60..Doktor opšte prakse mi je rekao da bi on odmah prekinuo tretman jer po njemu su previše uvećane, kasnije sam otišao kod svog dermatologa i rekao mi je da jesu uvećane transaminaze, ali još uvjek neznatno..tako da sam nastavio koristiti Roaccutane..čitao sam po netu da se te transaminaze nalaze u jetri najviše, u mišićima i u mozgu.. :lol: tako da ako bude se stanje pogoršavalo, ima da se raspadnem sav :zoka:

DavidsEdgar

Post by DavidsEdgar » 23/06/2011 20:36

pa sto ti taj dermatolog ne propise kakve tablete za jetru, ja sam isto pio Roaccutane i imao povecane vrijednosti kod nalaza jetre, ono alt ast i ta cuda i dobio te tablete da zajedno pijem, sve vrijednosti su se smanjile kasnije, a ta povecanja ti zavise i od doze koju uzimas, bye the way dobro izvagaj korist i nus pojave tih tableta, da mene ko sad pita , ne bi ih nikad uzimao, kud sam kosu izgubio, imam tinitus, na fudbalu zeznuo ligamente, jer moze se desiti kalcifikacija nekakva ako zestoke fizicke aktivnosti radis tokom uzimanja, a ja glupan jesam , te kasnije, mada iskljucuju roaccutane kao uzrok, bio sam razvio folikulitis, al eto sve to prodje, ma meni su te tablete zlo, nije to za svakog i svaki organizam, a da uklanjaju akne ko rukom,to da, isuse sav organizam pa nema odakle jadna akna ni da izadje :D ucinkovite jesu, al treba dobro izvagat :)

clav

Post by clav » 24/06/2011 17:45

za zastitu jetre bi bilo dobro da uzimas sylimarin kapsule, 2x2, ali prvo provjeri s dermatologom, jer oni ipak imaju iskustva u ovim situacijama.

kem0

Post by kem0 » 25/06/2011 15:07

DavidsEdgar wrote:pa sto ti taj dermatolog ne propise kakve tablete za jetru, ja sam isto pio Roaccutane i imao povecane vrijednosti kod nalaza jetre, ono alt ast i ta cuda i dobio te tablete da zajedno pijem, sve vrijednosti su se smanjile kasnije, a ta povecanja ti zavise i od doze koju uzimas, bye the way dobro izvagaj korist i nus pojave tih tableta, da mene ko sad pita , ne bi ih nikad uzimao, kud sam kosu izgubio, imam tinitus, na fudbalu zeznuo ligamente, jer moze se desiti kalcifikacija nekakva ako zestoke fizicke aktivnosti radis tokom uzimanja, a ja glupan jesam , te kasnije, mada iskljucuju roaccutane kao uzrok, bio sam razvio folikulitis, al eto sve to prodje, ma meni su te tablete zlo, nije to za svakog i svaki organizam, a da uklanjaju akne ko rukom,to da, isuse sav organizam pa nema odakle jadna akna ni da izadje :D ucinkovite jesu, al treba dobro izvagat :)

Čekaj, kosa ti je opala zbog Roaccutane-a ? :O Ja imam dugu kosu, ne do Bog da mi opadne :sad:
Ni ja ne bi njih nikada koristio, ali sam tonu dosad stvari uzimao, i stvarno ne pomažu..ili pomažu pa se stanje opet vrati, što znači da nemam nikakve koristi ako će opet izlaziti. Ja sam odmah primjetio da ne mogu neke posebne fizičke aktivnosti raditi i da mi je snaga opala, vjerovatno što tih transaminaza ima i u mišićima, sad sam uzeo u posljednje vrijeme da pijem sirutku (fuj) koja je jedan od najvećih prirodnih izvora proteina..da bih malo ojačao.. Da li sad imaš određenih problema, posljedica nekih većih i reci mi koliko si imao godina kada si uzimao Roaccutane i koliko dugo ti je trajao tretman, poslije koliko vremena su se prestale skroz povlačiti..itd.. zanima me stvarno, jer me strah u jednu ruku, ti dobijaš mnogo sa ovim tabletama, ali možda i gubiš..

DavidsEdgar

Post by DavidsEdgar » 25/06/2011 17:44

kem0 wrote:
DavidsEdgar wrote:pa sto ti taj dermatolog ne propise kakve tablete za jetru, ja sam isto pio Roaccutane i imao povecane vrijednosti kod nalaza jetre, ono alt ast i ta cuda i dobio te tablete da zajedno pijem, sve vrijednosti su se smanjile kasnije, a ta povecanja ti zavise i od doze koju uzimas, bye the way dobro izvagaj korist i nus pojave tih tableta, da mene ko sad pita , ne bi ih nikad uzimao, kud sam kosu izgubio, imam tinitus, na fudbalu zeznuo ligamente, jer moze se desiti kalcifikacija nekakva ako zestoke fizicke aktivnosti radis tokom uzimanja, a ja glupan jesam , te kasnije, mada iskljucuju roaccutane kao uzrok, bio sam razvio folikulitis, al eto sve to prodje, ma meni su te tablete zlo, nije to za svakog i svaki organizam, a da uklanjaju akne ko rukom,to da, isuse sav organizam pa nema odakle jadna akna ni da izadje :D ucinkovite jesu, al treba dobro izvagat :)

Čekaj, kosa ti je opala zbog Roaccutane-a ? :O Ja imam dugu kosu, ne do Bog da mi opadne :sad:
Ni ja ne bi njih nikada koristio, ali sam tonu dosad stvari uzimao, i stvarno ne pomažu..ili pomažu pa se stanje opet vrati, što znači da nemam nikakve koristi ako će opet izlaziti. Ja sam odmah primjetio da ne mogu neke posebne fizičke aktivnosti raditi i da mi je snaga opala, vjerovatno što tih transaminaza ima i u mišićima, sad sam uzeo u posljednje vrijeme da pijem sirutku (fuj) koja je jedan od najvećih prirodnih izvora proteina..da bih malo ojačao.. Da li sad imaš određenih problema, posljedica nekih većih i reci mi koliko si imao godina kada si uzimao Roaccutane i koliko dugo ti je trajao tretman, poslije koliko vremena su se prestale skroz povlačiti..itd.. zanima me stvarno, jer me strah u jednu ruku, ti dobijaš mnogo sa ovim tabletama, ali možda i gubiš..

oko kose, ne brini, vecina ljudi koja koristi te tablete, pocne im opadat, al se vrati nakon prestanka uzimanja, sem ako nemas genetsku predispoziciju a ja sam je imao pa su tablete ubrzale proces ,objasnise oni to meni, al eto nekako ubrzase oko 15 godina, uglavnom 1% ljudi izgubi trajno kosu od tih tableta, guess what?? :D ja spadam u taj jedan procenat al hajd, jbo kosu, nego kad ih pijes, mani se zvucnika i koncerata rokerskih, ja sam bio blizu jake muzike, i zazvoni mi uho, hajd kontam,nema veze,zvoni tako stalno nakon klubova, koncerata itd, kad k.ta, zvoni mi i dan danas, ne tako jako,ne smeta mi, ono ne primjecujem to,al eto to ti je taj tinitus, kad ja na deklaraciju od roaccutana kasnije da procitam, kad jbte pise lijepo, nezeljeni efekt-tinitus,onda mi je sve bilo jasno :) a sto se sirutke tice, to ti je stroj, ne volim je ni ja, al za jetru je fantasticna, kud ces dalje kad je "propisuju" alkoholicarima sa cirozom jetre, a kod roaccutane-a ona je pod "pritiskom" zato te transeminaze lete gore, a tretman u srednjoj skoli nije dugo trajao, lijepo mi se lice ocisti i sve, al nedugo zatim pojavise se opet akne, al ovaj put nisu to bile akne iako djeluje,odnosno isto izgleda, al nije, to je bio foliculitis, al eto i tog se rijesio nekim kremama, doktori kazu,ma nije ti to od roaccutanea, ja lijepo po netu, kad ima jos neki ljudi kojima eto "misteriozno" foliculitis se razvio a koristili roaccutane, ma kazem ti ,doktori nemaju pojma,pogotvo ti dermatolozi, sto je najgore,za lijecenje tog foliculitisa, sta mi propisase??? pa roaccutane :lol: al opet roaccutane radi svoj posao, ma lice cisto kao bebina guza, cim prestanem koristit eto foliculitisa opet,a da ne govorim, da roaccutane hoce uticat i na psihu i izazivat depresiju, ma scena od lijeka, al eto nasi vrli doktori po mom skormnom misljenju su uzrok lijecili uzrokom, al da dalje ne duzim o foliclulitisu,jer ti roacccutane koristis za akne, pa moram ti reci da vecina ljudi nema problema od njeg, koriste ga sa manjim nus pojavama, ono tipa suha koza,ispucale usne, malo kosa se prorijedi, al sve je to okay, al opet, ja sam se javio cisto da kazem da ima i nekih drugih slucajeva,iako je to taj famozni 1%, al bitno je da se covjek upozna sa svime, pa ce lakse da odluci, ako si u recimo srednjim dvadesetim godinama i koristis to za akne, de ti to vidi, mozda to i nisu akne,odes uradis pus, a ako si tinejder onda su akne sto posto, a dosta ljudi je koristilo roaccutane u tinejderskim godinama, i nisu imali problema, veoma hvale taj proizvod,a vala ga i ja hvalim sto se tice uklanjanja akni, ma ciste sve, al eto dese se i posljedice,inace sve te nus pojave pisu u deklaraciji lijeka, pa mozes i sam procitat,

p.s. a sto se tice fizickih aktivnosti, gledaj da nista ekstremno ne radis, ja sam budala igrao fudbala i isao u teretanu, pa malo sjebao rame a malo sjebao ligamente stopala, sad je naravno sve okay,al svaka povreda tokom uzimanja ovih tableta teze se lijeci, meni je koza lica toliko bila suha, da kad me je lik napucao loptom u glavu,lice mi je bilo svo izgrebano kao da me ko istukao :lol: al opet sve to prodje i zaraste,al eto od obicnog udarca lopte u glavu rane, mislim smijesno, al toliko koza bude suha i ranjiva , ma svi ti lijekovi nesto pomognu drugo sjebu, tako sam ja naucio lijececi akne a kasnije i taj foliculitis,al na kraju sve se to sredi,pozdrav

kem0

Post by kem0 » 25/06/2011 19:29

DavidsEdgar wrote:
kem0 wrote:

oko kose, ne brini, vecina ljudi koja koristi te tablete, pocne im opadat, al se vrati nakon prestanka uzimanja, sem ako nemas genetsku predispoziciju a ja sam je imao pa su tablete ubrzale proces ,objasnise oni to meni, al eto nekako ubrzase oko 15 godina, uglavnom 1% ljudi izgubi trajno kosu od tih tableta, guess what?? :D ja spadam u taj jedan procenat al hajd, jbo kosu, nego kad ih pijes, mani se zvucnika i koncerata rokerskih, ja sam bio blizu jake muzike, i zazvoni mi uho, hajd kontam,nema veze,zvoni tako stalno nakon klubova, koncerata itd, kad k.ta, zvoni mi i dan danas, ne tako jako,ne smeta mi, ono ne primjecujem to,al eto to ti je taj tinitus, kad ja na deklaraciju od roaccutana kasnije da procitam, kad jbte pise lijepo, nezeljeni efekt-tinitus,onda mi je sve bilo jasno :) a sto se sirutke tice, to ti je stroj, ne volim je ni ja, al za jetru je fantasticna, kud ces dalje kad je "propisuju" alkoholicarima sa cirozom jetre, a kod roaccutane-a ona je pod "pritiskom" zato te transeminaze lete gore, a tretman u srednjoj skoli nije dugo trajao, lijepo mi se lice ocisti i sve, al nedugo zatim pojavise se opet akne, al ovaj put nisu to bile akne iako djeluje,odnosno isto izgleda, al nije, to je bio foliculitis, al eto i tog se rijesio nekim kremama, doktori kazu,ma nije ti to od roaccutanea, ja lijepo po netu, kad ima jos neki ljudi kojima eto "misteriozno" foliculitis se razvio a koristili roaccutane, ma kazem ti ,doktori nemaju pojma,pogotvo ti dermatolozi, sto je najgore,za lijecenje tog foliculitisa, sta mi propisase??? pa roaccutane :lol: al opet roaccutane radi svoj posao, ma lice cisto kao bebina guza, cim prestanem koristit eto foliculitisa opet,a da ne govorim, da roaccutane hoce uticat i na psihu i izazivat depresiju, ma scena od lijeka, al eto nasi vrli doktori po mom skormnom misljenju su uzrok lijecili uzrokom, al da dalje ne duzim o foliclulitisu,jer ti roacccutane koristis za akne, pa moram ti reci da vecina ljudi nema problema od njeg, koriste ga sa manjim nus pojavama, ono tipa suha koza,ispucale usne, malo kosa se prorijedi, al sve je to okay, al opet, ja sam se javio cisto da kazem da ima i nekih drugih slucajeva,iako je to taj famozni 1%, al bitno je da se covjek upozna sa svime, pa ce lakse da odluci, ako si u recimo srednjim dvadesetim godinama i koristis to za akne, de ti to vidi, mozda to i nisu akne,odes uradis pus, a ako si tinejder onda su akne sto posto, a dosta ljudi je koristilo roaccutane u tinejderskim godinama, i nisu imali problema, veoma hvale taj proizvod,a vala ga i ja hvalim sto se tice uklanjanja akni, ma ciste sve, al eto dese se i posljedice,inace sve te nus pojave pisu u deklaraciji lijeka, pa mozes i sam procitat,

p.s. a sto se tice fizickih aktivnosti, gledaj da nista ekstremno ne radis, ja sam budala igrao fudbala i isao u teretanu, pa malo sjebao rame a malo sjebao ligamente stopala, sad je naravno sve okay,al svaka povreda tokom uzimanja ovih tableta teze se lijeci, meni je koza lica toliko bila suha, da kad me je lik napucao loptom u glavu,lice mi je bilo svo izgrebano kao da me ko istukao :lol: al opet sve to prodje i zaraste,al eto od obicnog udarca lopte u glavu rane, mislim smijesno, al toliko koza bude suha i ranjiva , ma svi ti lijekovi nesto pomognu drugo sjebu, tako sam ja naucio lijececi akne a kasnije i taj foliculitis,al na kraju sve se to sredi,pozdrav

Jao hvala ti puno na izdvojenom vremenu da ovo napišeš. Inače sam i ja privržen muzici, glasnoj..tako da mi je to dobar savjet da više toliko ne pojačavam slušalice :D Mislim da je ono što ja imam isto taj folikulitis, izašlo mi je po koži kod podlaktice na obje ruke, al' ne čini mi se kao ništa strašno, doktorica mi je dala neki Afloderm i to namažem prije spavanja i stanje se popravlja..sada je trenutno u stadijumu kao zarutana koža..vjerovatno kad to otpadne da će sve biti ok..koristim Bepanthen mast za usne i super mi je kako mi je nedavno bilo..Evo sad sirutku popih :lol: uvjek moram imati pored sebe neko piće aromatično poslije nje da neutraliziram onaj miris :lol: al je stvarno dobra.. što se tiče kose, nažalost i ja imam genetske predispozicije :sad: otac mi je oćelavio ja mislim u 23 godini :lol: ali dobro, šta se može :D Inače, trenutno mi je najveći problem oko nedostatka snage, vjeruj mi da navečer se ne mogu u krevetu okrenuti, jer nemam snage, od bolova u prsnim mišićima..ali vjerovatno će i sirutka to malo pogurati..Naravno da sam čitao obavezno nus pojave, ali čovjek kad bi tako gledao, ne bi uzeo ni jedan lijek..jeste da tu ima pojava misli o samoubistvu i tako nekih bizarnih :lol: Ali eto, hvala na reply-u, znači mi puno, imam sada više vjere i strpljenja u sam lijek i tretman. :) Pozdrav :)

kem0

Post by kem0 » 27/07/2011 23:44

Evo samo da javim ako ikoga zanima. Tretman je prekinut, organizam nije izdržao. Transaminaze se povećale na 78, a dozvoljeno je 33. Opet, nije mi ih zabranila moja doktorica, već sam išao na Koševo, kod Alendera. Iskreno, lijek je jak, mišiće sam skoro totalno izgubio, nemam snage, nekad me bole kosti, al' da nema djelovanja nije istina..nikad prije mi se nije tako stanje poboljšalo u 2 mjeseca. Opet mi je žao što prestajem, jer sam bio ubjeđen da je ovo jedini lijek, i mislim da zaista jeste, ali ne mogu jedno liječiti, drugo uništavati.

DuckZz

Post by DuckZz » 15/06/2018 17:27

Dermatolog mi je preporucio da mozda krenem sa ovom terapijom ali na svoju odgovornost uz njegove preglede.

Ali ne postoje ove tablete u BiH.... :sad: .
U apoteci su mi kazali da ima samo jedan proizvodzac, ali kutija kosta preko 30KM, i trajala bi mi samo 4-5 dana.....
Ne razumijem kako ste svi vi iznad ovo pili koristili kaf je ovakva situacija kod nas

moonca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 27 times

Post by moonca » 15/06/2018 20:09

kem0 wrote:Imam već duže vremena acne vulgaris..probao sam mnogo lijekova, međutim ili uopšte ne pomognu ili akne nestanu na neko vrijeme pa se opet vrate..na pregledima krvi su mi leukociti uvećani što znači da imam neku upalu..vjerovatno zbog toga što mi je koža upaljena..doktori su mi propisali kapsule Roaccutane koje su inače jako rizične jer su veoma jake..kada sam čitao moguće nus pojave, nisam mogao povjerovati, od mogućih psihičkih problema, do oštećenja vida, krvi, isušivanja kože itd.. međutim mislim da su ove kapsule jedine djelotvorne..zanima me jeli iko koristio dotične kapsule i da li ima iskustva s njima? Hvala unaprijed. :)

Da li su ti predlagali laser resurfacing, fraxel laser. Kosta ali je efektivnije. Ili isto kao sto 'sprze' kapilare u nosu ko ima cesta krvarenja, sa istom spravicom se svaka acna sprzi. Cijena je bila $15 po svakoj, ali zagarantov uspjeh.
Nastaviti sa preparatima na bazi ----BENZOYL PEROXIDA.

gilla

Post by gilla » 18/06/2018 07:48

DuckZz wrote:Dermatolog mi je preporucio da mozda krenem sa ovom terapijom ali na svoju odgovornost uz njegove preglede.

Ali ne postoje ove tablete u BiH.... :sad: .
U apoteci su mi kazali da ima samo jedan proizvodzac, ali kutija kosta preko 30KM, i trajala bi mi samo 4-5 dana.....
Ne razumijem kako ste svi vi iznad ovo pili koristili kaf je ovakva situacija kod nas
Tablete sigurno postoje ali su i skupe. I vrijede.

Uz mjesečne kontrole ne bi trebalo biti problema. Ako nalazi ne budu ok, prestanes i uzimati, gotovo.
ja ih nisam koristio na vrijeme niti uopste ali da mi je ova pamet uzeo bi ih bez razmisljanja.

Kremice su bacanje para izuzev B.peroxida koji vise sluzi da odrzavanje stanja.

Post Reply