Rezultati GROZD-ove analize

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
daduli_sa

Rezultati GROZD-ove analize

Post by daduli_sa » 22/09/2006 17:46

Na današnjoj press konferenciji, pokret GROZD objavio je rang liste izbornih programa političkih stranaka, odnosno nivo njihove usklađenosti sa Građanskom platformom. GROZD je upoređivao dostupne programe svih političkih stranaka sa 12 zahtjeva iz Građanske platforme, te objavio rang liste kvalitete stranačkih programa u odnosu na ovih 12 zahtjeva.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

suncica24

Post by suncica24 » 22/09/2006 18:38

jos da neko prije odlucivanja kome dati svoj glas pogleda ovu statistiku :(

Ili bilo ko od sveznajucih forumovaca svrati na ovu temu :(

daduli_sa

Post by daduli_sa » 22/09/2006 18:48

suncica24 wrote:jos da neko prije odlucivanja kome dati svoj glas pogleda ovu statistiku :(

Ili bilo ko od sveznajucih forumovaca svrati na ovu temu :(

Mislim da je porazavajuce vidjeti koliko se platforme pojedinih visokopucajucih stranaka razlikuju u odnosnu na ocekivanja gradjana cije glasove toliko moljakaju svuda okolo. :roll:

jeza u ledja
Been thanked: 4 times

Post by jeza u ledja » 22/09/2006 22:10

Ali ova analiza ne daje pravu sliku jer se bavi skoro iskljucivo tradicionalno 'ljevicarskom tematikom', tj. onim cime bi takve stranke trebale biti u prednosti. Nazalost, nase ljude zanimaju i neke druge stvari (pogotovo one sto izlaze na izbore) pored onih koje bi naizgled trebale biti najbitnije, a to su 'patriotizam', 'sigurnost', 'nacionalna ravnopravnost', itd. tj. karakteristike u kojima su tradicionalno najjace 'desnicarske' stranke. Druga je sad stvar sto neki od nas ne mogu da shvate da postoje ljudi kojima je to bitnije od zaposlenja, zdravstvene i socijalne sigurnosti, obrazovanja, itd. ali to je nazalost tako.

spongebob

Post by spongebob » 22/09/2006 22:15

ova statistika je sviranje kurcu.

Dezze

Post by Dezze » 22/09/2006 23:17

Nadam se da mu mi necemos virati nakon izbora. Meni se cini da ce rezultati biti tijesni, nece biti ubjedljivih pobjednika cini mi se....

Odisej

Post by Odisej » 22/09/2006 23:45

spongebob wrote:ova statistika je sviranje kurcu.

:? Ne razumijem tvoju stav ( i jezik ) osim ako ti nisi jedan od svirača!?

lutkica_lutkica

Post by lutkica_lutkica » 23/09/2006 00:08

spongebob, koji elokventan komentar, wow!

statistika nekako naginje sdp-u, ili mi se čini?

i koliko terba obratiti pažnju na vjerodostojnost ovakvih stvari?

da li je ovo sve samo skup poznatih činjenica koje je neko sjeo i poredao na jedno mjesto?

neko - grozd :D

hmm...

daduli_sa

Post by daduli_sa » 23/09/2006 00:21

Kako bi bilo da ovo sto su uradili u GROZD-u jednostavno proanaliziramo za sebe i previse ne pametujemo da li naginje ka nekome ili ne?!
Ljudi su odradili svoj posao na podrucju CIJELE BiH i samim tim osigurali svoju nepristrasnost. Ovdje se ne radi ni o kakvim "ljevicarskim" tematikama nego upravo o onim bitnim stvarima koje interesuju svakog normalnog gradjanina bilo koje drzave na svijetu. Da, izuzev BiH gdje bi po mnogima prioritetno pitanje stranackih programa trebalo i dalje biti nacionalno pitanje i jednonacionalno ustrojstvo njihovih glasaca, a ne neka od ovih 12 "ljevicarskih" tematika.
O (ne)uspijesnosti pojedinacnih politickih stranaka moze se procitati vise na
http://www.grozd.ba/index.php?option=co ... &Itemid=39
kao i na
http://www.grozd.ba/

sabanss

Post by sabanss » 23/09/2006 04:43

Mene zanima na koji nacin su oni dosli do egzaktnih brojki o uskladjenosti programa, brojanjem slova ili brojanjem stranica posvecenih odredjenoj temi? Hocemo li opet onu da je statistika tacan zbir netacnih podataka?

mickyK

Post by mickyK » 23/09/2006 07:12

E ljudi stvarno do sada nisam imao pojma za koga da glasam, ali nakon ove statistike, sumnje vise nema! :-D

Glasajmo za SDP!

Izaberi Buducnost!

Izaberi Najbolje!

Izaberi SDP!

Grozd, hvala ti! Pomogao si mi u mojoj odluci! Da grozda nije bilo, neznam sta bi, sva sreca pa su objavili ovu statistiku!!!

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 23/09/2006 08:24

I meni je GROZD pomogao u odluci. Hvala!
Državni Parlament: NSRZB-Stojanov Dragoljub.
Sve ostalo:SDP.

daduli_sa

Post by daduli_sa » 23/09/2006 11:06

sabanss wrote:Mene zanima na koji nacin su oni dosli do egzaktnih brojki o uskladjenosti programa, brojanjem slova ili brojanjem stranica posvecenih odredjenoj temi?

Da, upravo tako, i za detaljiste kao sto si ti nisu zaboravili uracunat i broj zareza, tacki kao i uzvicnike. Upitnike nisu uzimali u obzir.

sabanss

Post by sabanss » 23/09/2006 11:43

daduli_sa wrote:Da, upravo tako, i za detaljiste kao sto si ti nisu zaboravili uracunat i broj zareza, tacki kao i uzvicnike. Upitnike nisu uzimali u obzir.

Jako duhovito :lol:

Ja se ne bih odusevljavao necim sto veze sa pamecu nema, ti si garant SDP-ovac?

Da ne zaboravim na kraju, koliko znam od nacionalnih stranaka samo je SDA potpisala incijativu, a ona se cak i ne deklarise kao nacionalna stranka. Ostale da izvines k**ac zaboli, sto samo govori koliko je birackom tijelu vazno nesto poput ove statistike (pa cak i da je nekim cudom tacna).

mala-i

Post by mala-i » 23/09/2006 15:41

sabanss wrote:
daduli_sa wrote:Da, upravo tako, i za detaljiste kao sto si ti nisu zaboravili uracunat i broj zareza, tacki kao i uzvicnike. Upitnike nisu uzimali u obzir.

Da ne zaboravim na kraju, koliko znam od nacionalnih stranaka samo je SDA potpisala incijativu, a ona se cak i ne deklarise kao nacionalna stranka. Ostale da izvines k**ac zaboli, sto samo govori koliko je birackom tijelu vazno nesto poput ove statistike (pa cak i da je nekim cudom tacna).

na sreću,nismo svi isti...

daduli_sa

Post by daduli_sa » 23/09/2006 16:32

sabanss wrote:

Izvini, isuvise su tvoji komentari nebitni da bi ista komentarisao i odgovario... Svakom svoje razmisljanje!

dinash

Post by dinash » 23/09/2006 17:08

pazi ovo:

Analiza je, između ostalog, pokazala da je do 04. septembra, od 55 prijavljenih stranaka ili koalicija, tek njih 26 objavilo izborni program, a da je 29 političkih stranaka ušlo u preizbornu kampanju bez izbornog programa.

:shock:

vidjela zaba da konje kuju pa i ona digla nogu ...

Liberalism

Post by Liberalism » 27/09/2006 08:40

Evo jos podataka iz analize. zanimljivo:

Tabela 4: Pregled političkih partija prema usklađenosti izbornih programa sa Građanskom platformom
Rbr Politička partija / koalicija Generalna ocjena usklađenosti izbornog programa sa zahtjevima GROZD-a

1 Socijal demokratska partija BiH (SDP) 3,84
2 Hrvatska stranka prava BiH Đapić-dr.Jurišić 3,14
3 Hrvatska demokratska unija (HDU/članica koalicije) 3,03
4 Nova hrvatska inicijativa (NHI/članica koalicije) 2,94
5 Narodna stranka radom za boljitak (NSRZB) 2,50
6 Savez socijal demokrata (SNSD) 2,45
7 Stranka demokratske akcije (SDA) 2,35
8 Evropska ekološka stranka E-5 2,21
9 Liberalno demokratska stranka BiH (LDS) 2,19
10 Srpska demokratska stranka (SDS) 1,93
11 Partija Demokratskog progresa (PDP) 1,91
12 Hrvatska stranka prava (HSP/članica koalicije) 1,88
13 Pokret za promjene (PZP) 1,81
14 Koalicija Hrvatsko zajedništvo 1,55
15 Hrvatska seljacka stranka (HSS) /CK 1,43
16 Bosansko patriotska stranka (BPS) 1,37
17 HDZ 1990 1,34
18 Stranka Penzionera - umirovljenika BiH (SPU) 1,27
19 Hrvatska Demokratska zajednica (HDZ) 1,25
20 Građanska demokratska stranka BiH (GDS) 1,22
21 Demokratski narodni savez (DNS) 1,15
22 Socijalistička partija (SP) 1,14
23 Demokratski pokret Srpske (DEPOS) 1,13
24 Kongresna narodna stranka (KNS) 1,09
25 Narodno bošnjačka stranka (NBS) 1,06
26 Bosansko-podrinjska narodna stranka (BPNS) 1,00

Napomena:
Ocjene od 1,00 do 1,49 – Izborni program nije usklađen sa Građanskom platformom; Ocjene od 1,50 do 2,49 – program površno usklađen sa Građanskom platformom; Ocjene od 2,50 do 3,49 – program polovično usklađen sa Građanskom platformom; Ocjene od 3,50 do 4,49 – program većim dijelom usklađen sa Građanskom platformom i ocjene od 4,50 do 5,00 – program u potpunosti usklađen sa Građanskom platformom.

flora.sa

Post by flora.sa » 27/09/2006 09:17

provjerih samo SDP i LDS..ne znam zasto :D :D

bamby_tz

Post by bamby_tz » 27/09/2006 09:32

meni ova grozdova analiza nekako ko da je imala obrnuti smjer.
izborna platforma SDP- pa se onda na osnovu toga napavi se anliza, tacno je da je nju potpisalo 4500000 ljudi, ali vec unaprije napravljenih tacaka
(sta hocu da kazem pripremis postavis, poturis ljudi potpisu i onda se ti udaras u pleca)

jos jedna mala digresija kako sam prije par godina radio u ne vladinom sektoru , komplet taj sektor radi na principu kako dobiti neki projekat tj kako namaci lovu, cim dobijes lovu ljudi nesto traze od tebe, kao fol vi to sve uradite , ali bi trebali obratiti paznju itd...
moj vam je prijedlog otvorite stranice ne vladinih organizacije i vidite ko su im partneri ko su im financijeri i tako dalje i sve ce vam biti jasno)
vjerujte tu su nasi ljudi katastrofa ,samo da on dobije neku lovu , a on ce napraviti sta crni vrag trazi od njega.
uzdravlje

Liberalism

Post by Liberalism » 27/09/2006 10:06

Pa ko onda kod tebe nije katastrofa?

Ne valja ti ne vladin sektor, ok.

Valja li ti vladin sektor?

Treci sektor je privatni, al on vodi brigu samo o sebi, pa se s aspekta javnog interese niije toliko bitan zar ne.

Izgleda da tebi valja samo ti a? Ili ti valja trenutna vlast. Ako je tako ok, cestitam na izboru. :-) :-) :-)

bamby_tz

Post by bamby_tz » 27/09/2006 12:34

ne kazem ja da ne vladin sektor nevalja i netreba ,sano je problem sto ga kojekakvi svjetski mesetari koji iz samo svojih nekih razloga koriste vise u svoje svrhe nego sto ga narod koristi u prave svrhe sto mu je u krajnjem konteksu i zadaca. Naravno ja sam napomenuo da je problem finansiranja i doveo ne vladin sektor u takvo stanje.ti ako nemas zakladu u kojoj su pare bez ikakvoga uticaja i zelja onda imas prave organizacije .a kada nemas novaca a hoces nesto da radis i ako je ono zaista dobro i pravedno i cisto ulaskom tih raznih mesetara postaje drugacije.
ovo sto govorim govorim iz cistog iskustava i vjeruj mi nemam uopste dobro iskustvo, a reci cu ti primjer:
ja sam pripadao UG koja nema ama bas nikakve veze sa politikom i sa vladom i kada smo zeljeli napraviti obicnu tribinu o tome hoceli se placati skolovanje na fakultetima organizacija koja nam je pomogla da iznajmimo razglas i poljepimo 100 plakata je trazila da na tom okruglom stolu ucestvuju profesori koji su ujedno u politickim partijama kao sto su sda hdz,sdp itd... i ti sad nemoses dovesti nekoga koga bi ti htio nego moras ih traziti koji su politicki aktivni, zatim slucaj doniranja opreme moze ali se morate ujediniti skupa sa mladima iz jedene nase politicke partije da bi se ta oprema donirala , a donira neka strana organizacija, itd... i to se vjeruj mi nije promjenilo, naravno ja nebi da sve ne vladine organizacije u isti kos jer ima pojedinih organizacija koje rade casno i posteno, ali iz iskustva ako postoji i cestica /atom) dijela da organizacija moze uticati na javno mjenje ili politicke partije tu pare nisu ciste i vjeru mi kada sam vido da pojedine strane vlade imaju programe da pomalo ulagajuci u ne vladin sektor vrse uticaj na javno mjenje ,ja sam se istog trena povukao iz istog i rekao da pod ovakvim uslovima , a prije svega mislim u uslovima tranzicije ,svih desavanja koje se skrivaju ili pomalo otkrivaju nemam zelju ucestvovati u tudjem projektu.
Ono znas mi cemo vama napraviti izlet na planinu sve cemo vam platiti biti ce super i odjednom ti nesto provuku. i vjeruj mi dosta mladih ljudi nasjedne na te stvari .Mladi ljudi kod nas su u velikoj vecini ne pokvareni i otvoreni , a to bjelosvjetski mesetari bilo sa istoka bili sa zapada strasno iskoristavaju. nadam se da sam bio malo precizniji.

Post Reply